BTW: Zbytečná slova

BTW_dé_logo„Přidrž mi to tady, jo? Ne tak! Takhle! Šmarjá, takhle ne! Tuhle to zvedni a tady přidrž. Kruci, nemáš náhodou obě ruce levý? Ukaž, já si to teda udělám sám!“

 

 

Jestlipak vám to něco připomíná? Řekla bych, že ano. Proud dehonestujících slov mířících na hlavu pomocníků je až příliš běžnou realitou. Přemýšlela jsem, jak taková slova nazvat. Rozhořčená? Netrpělivá? Sekýrující? Ponižující? Úlevná?

Vím, že záleží na tom, zda jste ten, kdo je říká, nebo ten, kdo je nucen je poslouchat. Nicméně pokud jde o výsledek, tak jsou především úplně zbytečná. A je jedno, jestli ten druhý ruce skutečně levé má nebo nemá. Myslíte snad, že vystrašený, ponížený nebo naštvaný pomocník pracuje lépe?

Problém je v tom, že ten, kdo zadává pokyny, má v hlavě přesný obrázek toho, co a jak je třeba udělat. Málokdy však domyslí, že ten druhý do jeho hlavy nevidí, a bez onoho mentálního obrázku jsou štěkané povely mnohdy nesrozumitelné. Potom nastoupí netrpělivost a zlost – velmi rychle zrcadlená i tou druhou stranou. A práce se šmodrchá a čas letí.

A nejsou to zdaleka jen učni, kdo musí takové tirády strpět – své by o tom mohly vyprávět manželky, manželé, partneři, a především pak děti. Ty se totiž mohou nejméně bránit – na rozdíl od dospělých, kteří (pokud už nerezignovali:)) přece jen mají šanci se vzbouřit a žádat slušnější jednání.

Navíc takto sekýrovaným dětem pak chybí neuvěřitelně rychlý a účinný zdroj učení a získávání zkušeností – totiž práce s rodičem. Radši se k ničemu nemají. Proč se snažit, když odměnou je jim obvykle jen hlasitá kritika? Takhle se chovající rodiče navíc málokdy pouštějí děti k samostatné a smysluplné práci. A nikoho nebaví být pořád jen podrž-podej.

Potom z domu odcházejí dívky umějící sotva uvařit čaj a kluci, kteří v životě nedrželi v ruce vrtačku. A rodiče si stěžují, jak jsou ti mladí k ničemu. A přitom by stačilo, aby si pracující člověk dal tu práci a svému pomocníkovi vysvětlil, co se chystá udělat. A co čeká od něho. A pokud se to nedaří, tak aby zbytečná slova spolknul, a použil věcné pokyny.

Stačí trocha sebeovládání. Jak jednoduché. Jak pekelně obtížné!:))

Aktualizováno: 10.8.2014 — 20:00

34 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Keď som sa v r. 2000 zoznámila s mojim Exmanželom, privyrábal si na živobytie opravami aut, najčastejšie Žiguliakov – jedného vlastnil.
  Ex je čistokrvný cholerik, ale jedno mu treba uznať: keď som mu pri práci asistovala, vždy povedal presne a konkrétne čo mu mám podať, alebo kde to mám podržať. Žiadne také že „podaj mi tamto ten oný“. Na druhej strane si dovolím (ne)skromne podotknúť, že ak som bola požiadaná o kľúč 18-ku, nepodávala som kliešte 😀
  Tým sa eliminovalo akékoľvek brblanie na moju adresu. Pravda, ak bol nejaký šroub zhrdzavený a nešiel uvolniť, tak vzduchom lietali početné nepublikovateľné slová 😡

  V mladších rokoch ma dokázalo vytočiť, keď som na nejakom diele pracovala s mužom – napr. kolegom, videla som, že to robí zle a upozornila som ho na to. Aj tak si urobil podľa svojho – a bolo to zle. Nakoniec to musel prerobiť podľa mojej rady. (fubar)
  Dalo mi dosť námahy zdržať sa komentára, pozdejšie som si povedala: nepočúvaš ma – tvoja chyba, ty budeš mať prácu navyše 🙂

 2. Dede, jak říkají Američani “don’t get me started” 😀

  Myslím, že dovedu obstojně zacházet s vešekrým běžným kutilským náčiním. Nepamatuji se, že by nás náš šikovný tatínek nějak nuntil přihlížet a učit se co a jak. Asi jsme to odkoukali prostě ze zvědavosti a sem tam přidali ruku k dílu. A jako děti jsme si také na chatě pro různé hry potřebovaly občas něco rychle vyrobit – sedačku do větví stromů, “podprdelníky” k táboráku.. a ve dřevníku se vždycky kladívko, hřebíky, šroubovák a pilka našly. Pracovat u ponku a jemnější řezání či pilování jsem se zase naučila ve škole v hodinách “dílenských prací” které mě bavily. Můj choť rozhodně není nešika, ale asistovat mu u práce – to chce většinou z mé strany veliké sebezapření. Tedy přidržet polena při řezání a podobné “hrubé” práce to jde v souladu, bez zádrhelů. Ale veškeré drobnější práce u kterých je třeba jako přidržovače či podávače to je o nervy. Tedy ne, že by mi manžel vyčítal, že to neumím, ale nemá rád, když radím jak to třeba udělat jinak (lépe či snadněji). Snažím se to nadhodit co nejdiplomatičtějí, abych se ho nedotkla, ale on to přesto nechápe, že dvě hlavy vice ví a bere to osobně, že jako on nic neumí zato já ano. Když pak velmi často stejně dojde na můj návrh, raději se k tomu už nehlásím a manžel zahanbeně pomlčí. Není to mezi námi žádné tajmeství, už dávno jsme se shodli na tom, že při vší lásce bychom spolu prostě nemohli pracovat v jedné dílně. Při tom mi jednou manžel říkal, že on sám se spolupráci s tatinkem vyhýbal, protože to nikdy neudělal tak, jak si tatínek přál. Takže asi zůstal na sebejemnější „rady“ haklivý a od své ženušky o to víc. Bohužel ta jeho ženuška mám navíc takový blbý zlozvyk. Když mu totiž asistuji a nějak se nemůžeme shodnout (on mi něco nařizuje a já asi dost rychle nechápu) tak se prostě začnu smát, vůbec nevím proč, ale situaci to rozhodně vůůůbec neodlehčí ba naopak. Jenže já za to nemůže, prostě ten smích přijde a tak se ho alespoň snažím co nejvíce tlumit a odvrátit tvář, aby manžel neviděl. Proto, ač bych často ráda a dobrovolně pomohla, raději ho nechám ať mě buď sám požádá, nebo ať se s tím popasuje sám. Pak mu jen horem dolem hotové dílo chválím, jaký je šikulka (ale on si to často fakt pochvalu zaslouží, to abych mu tady nekřivdila).

  1. Maričko, myslím, žes velmi správně odhadla příčinu manželova chování – to jsem v článku nezmínila, ale je to dospělé, kteří kdysi byli sekýrovanými dětmi dost typické. (h) Ale věřím, že s tebou po boku se s tím nakonec tvůj muž popasuje vždy se ctí (angel)

 3. A Sharko, kdysi kdosi vyhrožoval jakousi pochutinou. Kdeže to mají ty výborné stejky?

  1. syrové k zakoupení na statku v MITROVĚ. Mitrov je kousek od Strážku. Okr. Žďár n/S. hned vedle podnikové prodejničky,kde mají i skvělé mléko a smetanu,tvaroh a sýry, je restaurace. Takže se lze i najíst….

     1. JE TO VÍC JAK PRUDCE JEDLÉ…. famozní..ten výlet bude stát za to,Krakonoši, jen vyraž…

      1. Koukal jsem na mapu; ono je to až za Velkým Meziříčím!!! Pro jednoho přece jen trochu drahý špás.

 4. Pochopitelně, nikdo. Kdo si sám dobrovolně přizná, že je blb? Ten blb rozhodně ne, spíš začne ječet na ty druhé, že je v pořádku a blbí jsou oni, a inteligentní člověk se jako blb nechová.

 5. Sharka,Apina,Matylda-teda silne závidím-ste veľmi vzdelané!!!Dozvedela som sa veľa.Vďaka

  1. nejakým mojim nedopatrením je obdiv týmto ženám v nesprávnom článku-patrí to pod brnenie.sorry,Na obdive to samozrejme nič nemení.

   1. Souhlasím, Vereno, taky jsem si početla (inlove) Sice jsem dost z toho věděla (Mánie – koně + historie), ale třeba příběh tvrdohlavého krále Jindřicha, který na svoji pošetilost dojel, mi nějak zcela ušel (chuckle)
    Středověká medicína mě dost zajímala a zkoušky na popravených jsou pro mě novinkou – myslela jsem, že to bylo zakázáno stejně jako pitvy. (wasntme)

    1. Verenko, přidám se pod Dede. Máš pravdu, též jsem žasla co “tři ženské” všechno vědí o brnění a historii těch, kteří ho nosily. Děkuji moc.

     V dětství naše maminka často zpívala (a my se naučili) tuhle píseň, asi hlavně proto, že měla hezkou melodii. Našla jsem ji na netu, je to ta první verze právě o Otakarovi. Tady:

     http://cs.wikisource.org/wiki/Den_sv._Rufa

  2. mě se to nechtělo vypisovat,tak jsem Vám to našla na netu….kupodivu to neznám od Francouzů,ale od Skotů ….

 6. Tak pod tento článok sa podpisujem.

  U nás to s mamou tiež bolo tak: – Nechaj to, nedá sa na teba dívať, ako sa s tým motáš, ako nahrubo čistíš zemiaky ako… , radšej to urobím sama. Ty si absolútne nemožná, ty nič nevieš.
  A potom brblanie, že jej nič nepomáham :@

  Až kým „neprišiel na psa mráz“ v podobe mozgovej mrtvičky.
  Potom už muselo byť dobre, čo som navarila a ako som navarila. Aj keď občas sa mama zaťala a odmietala jesť dietnu stravu 🙂

  1. Tohle byla u nás babička – ona se u vnoučat krotila (dcery si užily své), ale stejně to znamenalo neukazovat se v kuchyni při jiném, než bylo škrábání brambor nebo jiné zeleniny. Jako starší jsem ale směla dělat okurkový salát a byla jsem na to náležitě pyšná! 😀

 7. Ono to není jen o cepování neschopného pomocníka. Naši trpělivostí nevynikali, já už vůbec ne. Ale pořád je rozdíl, jestli pomocnikovi řeknu
  „Máš obě pracky levý, bež, udělám to sama“, nebo
  „Máš obě pracky levý, jak to držíš, prosimtě tam ne, tady to chytni!“
  Pokud spolu dospělák a dítě pracují častěji (a tomu se v domácnosti těžko vyhnou), naučí se dítko nakonec odfiltrovat prázdné brblání a vnímat jen informace. Podmínkou přirozeně je, aby tam ty informace byly.

  Mezi dospělými, hlavně na pracovišti, věta „než bych ho to naučil/a, mám to třikrát hotové“ znamená jen to, že činnost není ve skutečnosti tak složitá, jak se nám pokouší kolega svým každodenním nářkem namluvit 😛

  1. Hm, hlavně když ti lidi nějaký čas dělají spolu a pomocník vnímá, co dotyčnej dělá, tak v 80% případů podá nutné nářadí dřív, než si o něj brbla řekne. Brbla pak obvykle přestane brblat (ale nemusí to být pravidlo).

   1. Přesně takhle to mám já se svým tatínkem. Skoro na sto procent nářadí podám v okamžiku, kdy by ho vzal sám do ruky. A posledně jsem dostala nabrbláno, že mu to podávám dřív 😀 .

    P.S.: Dneska se mi to hodilo, protože teď zrovna odešli servisní technici. Možná jsou zvyklí na to, že jim tu a tam zákazník uvaří kafe, když už fakt padají na ústa a je to na nich vidět. Ale barák, ve kterém jsou šuplery, multimetry, francouzáky a ženy, které jim to donesou, než oni vymyslí provizorní řešení, to prý dlouho nezažili 🙂 .

    1. Mne lezú na nervy údržbári – technici, ktorí prídu do bytu niečo opravovať, alebo zavádzať a nemajú so sebou potrebné náradie. Naposledy pýtali odomňa predlžovačku 🙁
     Mám, ale čo keby som nemala ??? :5
     Ako by mi vyvŕtali dieru do vonkajšej steny pre prívod dátového kábla ??? 🙁

     Ako by to vyzeralo v reštaurácii, keby si p. Krakonoš objednal stejk, ale čašník by ho požiadal, aby si koreniny zabezpečil sám (chuckle) .

 8. Hmm – opět musím s láskou vzpomenout na své rodiče. Nejenom že nás chválili, ale nevzpomínám si, že by nám láli, jak jsme nešikovní. Je pravda, že jsme doma musely (tři holky) zastat veškerou práci, i tu, kterou běžně dělávali kluci (odnést brambory do sklepa – v pytlích na zádech po tři a třiceti příkrých schodech, vykopat krumpáčem trativod, vyvézt hnůj …), ale i podrž-podej jsme zvládaly bez zvláštních hlasových efektů.

  Teda – ne že bychom byly všechny stejně zručné … já jsem byla domácí trhan (naštěstí jsem dědila po dvou holkách a mamka byla šikovná krejčová) a rozbíječ (stavěla jsem zásadně hrnky i talíře mimo stůl – což mi zůstalo) – i to mi bylo vytýkáno většinou s úsměvem (holt v každé rodině nějaká ovce černá (chuckle) ).

  A protože jsem měla takový vzor, tak se i já snažím spíš chválit a co nejméně vytýkat (třebas Jenda to tak doma asi neměl, a proto s chválou šetří, kdežto s výtkami hýří (rofl) ).

  1. Milá Ygo, u nás to bylo podobné – naši byli v pohodě oba, takže nebyl problém ani při vaření ani při práci „v dílnách“ (chuckle) K pilkám, sekyrkám, hoblíkům, dlátům a podobně jsme se dostali poměrně velmi brzy. Co jsem ale nesnášela, bylo dělat podrž-podej u cirkulárky – ne pro komandování, ale protože jsem se jí odjakživa bála.
   Problémy jsme s bratrem měli, když jsme rozbordelili na chalupě dílnu po dědečkovi, který bylo kromě jiného i tesař. Ale to je zcela jiná kapitola ostrých slov (wasntme)

 9. Ne, nebudu psát, že tohle velmi dobře znám 🙂 . Z pozice pomocníka. To zná snad každá manželka. Dnes, kdy už jsem přerostlá velká holka, si tohle nenechávám líbit a v klidu odcházím. Potom jde vše hladce. Ale musím říct, že se také musím krotit, protože mám někdy tendence do problematiky jak a co udělat – kecat 😉 .

  1. Eh, jako manželka jsem už taky blbě držela či podávala nesčetně věcí! (blush) Naštěstí se světlo mých očí snaží krotit – možná proto, že ví, že bez toho to prostě nedopadne (chuckle)

   1. Hihi, jako manželce se mi dostává velmi málo výtek, ba dokonce aportuju nářadí i šroubečky relativně přesně a bez chyb.
    Usuzuji z toho, že mě táta předal vzorně vycvičenou
    😀 😀 😀

 10. Doma to s pomocí bylo na prášky.. ale ruční práce ve škole, kde jsme se naučila,vrtat,pilovat,řezat atd…a trochu šít a opečovávat záhonky, to šlo..péči o dítě jsme nezvládla a vaření,jsem již popisovala…doma v kuchyni to bylo od jisté doby jak na sopce před výbuchem a pomáhat otci,to šlo o život(ne o jeho)…takže jsem se rychle naučila drobné domácí opravy zvládat sama. A jak se to hodí…. 😉

  1. Tak tohle neznám. Nikdy jsem takovémuto teroru vystaven nebyl, (táta byl trpělivý a ti ostatní už potom neměli důvod), a sám jsem ho také nikdy na nikom nepraktikoval. Ono říci: Seš blbej a levej je daleko jednodušší, než si připustit, že nedokážu srozumitelně vysvětlit, o co mi jde.

   1. Jo, pod tu poslední větu se podepíšu, ale kdo z těch, kteří ji říkají si to přizná?
    🙂

    1. Když ono je mnohem snazší říct o jiném, že je vůl, než si doopravdy poslechnout, jaké rozkazy dávám! (chuckle)
     Faktem ale je, že doopravdoví machři obvykle pomocníky nesekýrují – jednak vědí, co říkají a obvykle si nepotřebují posilovat vlastní ego (blush)

    1. S choleriky je vždycky potíž… ale pokud si na sebe s pomocníkem v dvojici zvyknou, může to taky klapat – když si ten necholerik občas mentálně ucpe uši (chuckle)
     Třaskavá situace ovšem nastane, když se cholerici potkají na obou stranách! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN