BTW: Na stopě aneb jak myslet čtyřrozměrně

01_Berry a Ari čekají v lese, než na ně přijde řada_1Ještě jsem trochu udýchaná, když s Berry u boku předstupuju před Vláďu, „našeho“ policejního psovoda, a čekám na ortel. Já si o průběhu stopy mohu myslet ledacos, ale dobře vím, že skutečné hodnocení svého výkonu dostanu až od něho. Najednou se na mě usměje: „Chceš slyšet pravdu?“

 

Samozřejmě, že chci, přestože vím, že nejspíš moc lichotivá nebude. Jenže já Vláďovi věřím – stejně jako všichni ostatní na výcvikovém táboře Kynologické záchranné jednotky v Zahradišti, kterého jsme se jako hosté (z naší organizace Rescue Stopaři) minulý týden zúčastnili. Sázíme na jeho hluboké znalosti práce se psy, schopnost pozorně sledovat každý detail v chování psa, stejně jako srozumitelnost, s jakou nám dovede vysvětlit, kde děláme chyby my i naši svěřenci.

Protože Vláďa není jen odborník, ale je to i dobrý člověk, který má psy opravdu rád a pravdu umí servírovat s pochopením pro chvějící se ego psovoda. Právě proto, že je zkušený, ví, že učený z nebe nespadl a s chybami je prostě třeba pracovat tak, aby se jich člověk zbavil – a mohl dělat jiné:))

U mantrailingu, neboli praktického stopování, kde je cílem najít konkrétní osobu podle jejího individuálního pachu, není mnoho pravidel – cílem je najít člověka a jak se k němu psovod se psem dostanou, je prostě na nich. Pes smí čichat i vysokým nosem a ověřování lomů stopy kontrolním kolečkem (zakazované u sportovního stopování) je spíš vítáno, protože na starých stopách v terénu, nebo na městských křižovatkách, je to často jediný způsob, jak si pes může být dalším průběhem stopy jistý.

 

Nasumování z pachového předmětu ležícího na zemi - Ari to tak má radši

Nasumování z pachového předmětu ležícího na zemi – Ari to tak má radši

 

Pohyb v nejrůznějším terénu za různého počasí a denních dob nabízí psu, a především pak psovodovi (který musí pochopit, co pes řeší), množství problémů k řešení. Jinak se chová pach na dně údolí, jinak na svahu, jinak na rozfoukané pláni. Pes a psovod musejí spolupracovat a tak se snadno stane, že chybný úsudek psovoda (stačí špatně odhadnout místo, kde dáte psovi napít – když neznáte průběh stopy, můžete klidně zastavit psa v kritickém bodě a on se už potom nedokáže správně vrátit do stopy:)) pokazí jinak správnou práci psa.

Samozřejmě, že nikdo z nás nedělá chyby schválně, jen těch podmínek, které je třeba uhlídat, je prostě strašně moc. Navíc musíte uvažovat „čtyřrozměrně“ – tedy myslet nejen v prostoru, kde hledáte, ale i v čase – protože pach se se stárnutím stopy pohybuje, je ho méně a podléhá proudění vzduchu odpovídajícímu panujícímu počasí, denní době, reliéfu terénu a povrchům, na kterých pracujete.

Při vyhledávání ztraceného člověka vlastně skoro nikdy nepracujete v kontrolovaném prostředí a náhoda má nad vámi větší moc, než je člověk ochoten si připustit. Tomu je třeba přizpůsobit trénink. A tak se pomalu skládají dovednosti.

 

Pach má Ari uložený v nose, takže jdeme

Pach má Ari uložený v nose, takže jdeme

 

Nejdřív pes poznává různé povrchy (louka, pole, les, prašné cesty, štěrk, asfalt, dlažba…) a učí se na nich sledovat jedinou čerstvou stopu. A člověk se ho učí číst – je na stopě, nebo si vymýšlí? Nepřepnul se náhodou ze sledované osoby na zajíce nebo na kočku? Potom musí zvládat přechody mezi jednotlivými povrchy. Později musí řešit stopu starší a to stáří stopy postupně narůstá. A nezapomeňte započítat počasí – pes musí tohle všechno umět za sucha i za mokra, za horka i za mrazu.

Další klíčovou dovedností je pachové rozlišení – tedy neklade se už jen jedna stopa, ale vedle správného kladeče jde kladeč falešný a pes si musí vybrat. Nejdřív se dává pachový předmět identifikující psovi osobu, kterou má hledat, blíž k té správné stopě, pak doprostřed, nakonec k té falešné. Později se přidávají další falešní kladeči. Potom se začne čarovat se stářím položených stop.

Pes má v instinktech zapsán povel: sleduj nejčerstvější stopu! To proto, že na čerstvé stopě není kořist daleko. Jenže my ho nutíme nejen sledovat konkrétní stopu (a ne tu, kterou by si sám vybral), ale chceme, aby se jí držel, i když bude stará, přešlapaná novějšími i zcela čerstvými stopami. A to je pro psa těžké – ne proto, že mu na to nestačil nos (když je samozřejmě stopa sledovatelná), ale nemusí mu na to stačit motivace.

 

Nasumování před začátkem stopy - bloodhound Amigo (Vláďa požíví správně čistou zavařovačku a ne jen igelitový pytlík:)¨)

Nasumování před začátkem stopy – bloodhound Amigo (Vláďa používá správně čistou zavařovačku a ne jen igelitový pytlík:)¨)

 

A to je další těžký úkol pro psovoda – motivovat psa tak, aby byl ochoten pro něj pracovat i proti svým instinktům. U psů důvěrně žijících s lidmi se navíc přidává i do jisté míry nečekaný faktor – pes má své preference, pokud jde o lidi, které je dobrovolně ochoten sledovat. Typickým příkladem je německý ovčák Nicolas, který s námi pracuje se svojí paničkou. Nico radši stopuje ženy než muže, takže pokud se něco učí, dáme mu jako správného kladeče ženu a jako falešného muže (ne pánečka, ten má výsadní postavení:)). Pokud ho chceme vyzkoušet, tak to prostě prohodíme:))

Psí preference ale mohou být mnohem jemněji vyhraněné – mohou se týkat čistě osobního pachu jednotlivce, jeho rasy, stáří, životního stylu a podobně. Každý psovod by měl svého psa znát a v tréninku mu dát možnost „načuchat“ co nejširší spektrum lidí a dobře si všímat, jak na ně reaguje. Což je výborná poučka v teorii, ale v praxi to značně vázne… asi chápete proč:))

Takže v každém tréninku se počítá s různými povrchy, stářím stopy a pachovým rozlišením (falešné stopy jsou starší, stejně staré nebo čerstvější než stopa pravá). Tréninkové stopy se podle momentálního stupně výcviku dané problematiky buď dohodnou a značí (fáborky, křídy), jen dohodnou, nebo jsou slepé – tedy pes s psovodem nevědí, kudy stopa vede.

 

Začátek stopy, Amigo se pomalu rozchází

Začátek stopy, Amigo se pomalu rozchází

 

Podstupeň slepé stopy je varianta, kdy za psovodem jde pozorovatel, který ví, kudy stopa vede a postup týmu (pes + psovod jsou nezaměnitelný tým) sleduje a případně koriguje. Největší legrace je úplně slepá stopa, kterou v případě, kdy se tým beznadějně ztratí a kladeč mrzne v houští, jistí mobilní telefon. Všichni pak doufají, že v obou oblastech (kladeč i tým) bude k dispozici mobilní signál:))

Pokud má pes jít starou stopu – obvykle od dvou hodin výš, nabízí se další organizačně-pachová lahůdka. Těžko můžete po někom chtít, aby trčel někde v jámě nebo v roští dvě a více hodin, tudíž je třeba stopu naplánovat tak, aby kladeč mohl z úkrytu odejít a zase se do něj vrátit, aniž by „poškodil“ starou stopu. Vzhledem k tomu, že zkušený pes si načichá i člověka v autě (pokud je stopa čerstvá) je třeba u městských stop docela oříšek objet trasu stopy tak, aby se k ní kladeč v autě příliš nepřiblížil.

Ale vraťme se k okamžiku, kdy jsem čekala na vyhodnocení svého výkonu. Berry šla hodinu starou stopu, začínající na rušné cestě ústící do kempu, pokračující na různých lesních cestách, aby končila na hraně lesa a rozlehlé louky. Terén byl důkladně pošlapaný, protože to bylo místo, kde nejméně půlka psovodů z tábora venčila své psy a na té úvodní cestě navíc jezdila auta a chodili další lidé. Dana, která stopu kladla, si navíc cestou zaběhla na hráz rybníka, kde si chvíli poseděla na pohodlném pařezu.

 

Berry ví, kudy vede stopa a už běží!!!

Berry ví, kudy vede stopa a už běží!!!

 

Znala jsem začátek stopy a tušila jsem, kde stopa končí. Berry byla natěšená, tak jsem doufala, že aspoň začneme:)) Hodinu stará stopa by jí teoreticky neměla dělat problémy, ale ono to tam bylo opravdu hodně pošlapané, takže jsem byla ráda, když se po dvou opatrných kolečkách v oblasti PLS (place last seen – neboli místo, kde byla hledaná osoba naposledy spatřena) celkem rozhodným krokem vydala správným směrem.

Když zatočila na lesní pěšinu pokrytou jehličím, zrychlila do klusu. Já musela zrychlit taky – netroufla jsem si ji zdržovat. Co kdyby si myslela, že s ní nesouhlasím?:)) Na křižovatkách lesních cest naštěstí vždycky zvolnila, ověřila si směr a potom zase odklusala po zvolené stezce. Když jsme přiběhly k rybníku, došla k pařezu u hráze, očichala ho a vydala se dál po hrázi. Nevěděla jsem, jestli tam Dana šla, tak jsem ji nechala být. Už to, že Berry neklusala, naznačovalo, že si není jistá. Když došla na konec hráze a očichala úpatí prudce se zvedající pěšiny, tak se zastavila úplně a začala prozkoumávat celý půlkruh možných cest. Nic. Otočila se a vracely jsme se zpátky k pařezu. Z téhle strany ale rychle pochopila, že jde o „vracečku“, neboli Dana se vrátila od rybníka zpět po své stopě na hlavní lesní cestu a tam zahnula vlevo. Zahnuly jsme taky.

 

Ano, tudy ten chlap šel!

Ano, tudy ten chlap šel!

 

No a pak se stalo, co se stát nemělo. Jak si Berry na rovné cestě, působící pro okolní les tak trochu jako průvanový tunel, ověřovala stopu, zaběhla mi do lesa a cestou si zamotala stopovačku do hromady roští. Strhlo jí to zpátky a než jsem to rozmotala, tak ji to (rozdychtěnou jít po stopě) strhlo podruhé. Vymotala jsem se a nechala ji jít, aniž jsem cokoliv řekla nebo udělala, a to byla vážná chyba, která mi samozřejmě vůbec nedošla. Přitom, jak se později ukázalo, jsme byly kousek od cíle!

Berry se pak tvářila, že neví, co chci a zkoušela cesty z rozcestí, na které jsme přišly. Vůbec jsem v tu chvíli nechápala, proč se mi dosud radostně pracující pes najednou tváří tak nešťastně. Nakonec jsem jí dala znovu čuchnout k pachovce a na křižovatce ji „restartovala“. Ten kousek po louce už potom proběhla snadno, ale radost v tom nějak nebyla.

Když jsem Vláďovi kývla na tu pravdu, věděla jsem, že to zakončení bylo špatné, byť jsem tehdy nevěděla proč. Jenže se ukázalo, že toho nebylo v pořádku víc. Ale nejdřív k tomu zakončení. Když se mi zachytila stopovačka, byla Berry na správné stopě. Protože jsem nedala žádný povel, který by ji ubezpečil, že problémy mám já a ne ona (Sedni, čekej… hodná. Hledej dál!), tak si myslela, že nesouhlasím s tím, po jaké stopě jde. Ale kudy tedy měla jít? Tak zkoušela různé cesty a nechala se ode mne „tlačit“ před sebou. Restart jí pomohl, ale asi si už v té době o mně myslela své.

 

Berry a Ari čekají v lese, než na ně přijde řada

Berry a Ari čekají v lese, než na ně přijde řada

 

Ale kde jinde ještě mohla být chyba? Rychle si v duchu procházím stopu – Berry byla spolehlivá, když omylem zašla na hráz, sama se vrátila. Celý prostředek stopy jsem neznala, takže jsem nemohla napovídat. Tak co bylo špatně? Ukázalo se, že jsme byly „uličnice“:))

Vláďa mi vysvětlil, že stereotyp, kterého se dopouštíme v tréninku, kdy necháváme psy chodit po cestách (Vedeš si stopovací deník? Ne? Tak vidíš! Kdyby sis ho vedla, tak bys to tam našla!:)), vede k tomu, že Berry si vyřeší křižovatku, a jak najde směr, už si lážo plážo běží až k další křižovatce, kde zase chvíli poctivě pracuje, aby našla, kudy dál. (A já ještě byla ráda, že běží!:))

„Dělali to na ulicích i někteří naši policejní psi. Jenže to je špatně – člověk může kdykoliv z ulice vejít do nějakého vchodu, může mimo křižovatku přeběhnout na druhou stranu ulice. A jak to zjistí pes, který se fláká? Pes musí pracovat pořád a pořád pracuje jen tehdy, když si nikdy není jistý, kudy stopa půjde. A vaším úkolem je psa trénovat tak, aby si jistý nebyl!“  Hm, tak to bychom měly:))

 

Ari na stopě

Ari na stopě

 

Ale Vláďa i chválil, a Berry s Ari si vysloužily pochvalná kývnutí, která nebyla jen za snahu. Podstatné však bylo, že jsme se všichni zase něco navíc naučili. My – tedy Vítek s Gumpem, Dana s Cecilkou (Gump a Cilka jsou bloodhoundi) a já s Ari a Berry. Nejen o tom, jak pracovat, ale i o tom, jak se učit. A jak učit psy. Jak jít dál, když se daří, jak couvnout a ubrat na náročnosti, když se vyskytne problém.

Svoje zkušenosti jsme sdíleli i s brněnskými záchranáři, z nichž někteří se svými psy vedle svého pravidelného tréninku (plochy, sutiny, voda) zkoušeli i „náš“ způsob stopování, ač se obvykle zabývají především sportovním stopováním podle IPO. Když jsme se všichni na konci tábora loučili, zaznělo od mnohých: „Ahoj na Praktické stopě!“

 

 

Praktická stopa 2013 - Já a Berry před začátkem (foto: Vít Paula)

Praktická stopa 2013 – Já a Berry před začátkem (foto: Vít Paula)

 

A co je to Praktická stopa? To je přátelské klání mezi záchranáři a policisty, které opět proběhne v září v Zahradišti. Bude připraveno 12 soutěžních stop – aspoň dvě hodiny starých, vedoucích cestou necestou, a cílem bude najít člověka i předměty, které cestou „poztrácel“. Je v tom obrovský kus organizačního úsilí KZJ, protože každá stopa se musí naplánovat velmi přesně. Navíc je každá stopa spojena s příběhem – ztracené dítě či nemocný člověk, utíkající potenciální sebevrah, zraněný člověk ztracený po autonehodě, domů netrefivší opilec a tak dále. Zkrátka simulace možného zásahu.

Je to těžké a málokomu se to podaří v časovém limitu úspěšně dokončit. Ale všichni se snaží. A všichni se hecují a podporují. A právě to je strašně důležité. Výcvik tohoto druhu je dlouhodobá záležitost, má své vrcholy i pády. Podpora těch druhých, kteří to zažili a zažívají také, pomáhá, aby se člověk v krizi nezastavil a šel dál. A stále věřil, že dělá nejen něco pro sebe a svého psa, ale že třeba někdy pomůže i někomu jinému, kdo ho bude potřebovat. A to je motivace, která se počítá:))

 

Praktická stopa 2013 - hledáme a jsme ostře sledované:))

Praktická stopa 2013 – hledáme a jsme ostře sledované:))

 

Berry (Braysuz Blackberry) je dnes čtyřletá fenka německého ovčáka, dlouhosrstá, z anglického chovu. Mantrailingu se věnuje necelé tři roky.

Ari (Narya White Ancilias) je fenka bílého švýcarského ovčáka, nyní rok a půl stará, mantrailing trénujeme od jejích pěti měsíců.

 

Související odkazy:

 

Rescue Stopaři: http://rescue-stopari.cz/

Kynologická záchranná jednotka ČR: http://www.kzjcr.cz/content/o-nas

Praktická stopa: http://www.kzjcr.cz/system/files/Prakticka_stopa_2014-info%20na%20web.pdf

Další povídání o výcvikovém táboře najdete zde:

http://naszviretnik.net/2014/07/26/btw-casna-rana-a-siesta/

http://naszviretnik.net/2014/07/28/btw-pod-smrckem/

http://naszviretnik.net/2014/07/29/btw-auto-je-domecek/

 

Aktualizováno: 31.7.2014 — 10:14

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Dede, to je jako číst detektivku. A klaňák jak se navzájem snažíte si číst myšlenky a telepaticky se ovlivňujete. Tvoje krásné ušaté holky mi připomínají Garyka svými siluetami. (inlove) Ta samota bez psa je strašná. Nikdy jsem nebyla tak sama jako jsem teď.

  1. Velká kočko, těžko je žít bez psa po tolika letech (h) Nemohl by se tedy ve tvůj prospěch zajímat o nějakého staršího pejska z útulku tvůj syn? Já vím, že jsou situace, kdy se člověk musí s životem bez psa smířit, ale třeba pro tebe s pomocí někoho dalšího tam ještě nějaká cestička je… (inlove)

 2. Milá Dede, jsi vážně dobrá (a Ari + Berry taky) a já vám tleskám (clap) – holky chlupaté prominou, ale hlavně tobě a tvé vytrvalosti. Pane jo, je to pořádně náročné hobby po všech stránkách, dovedu si ale představit radost ze společné souhry a z dobrého výkonu.
  Chichi, otázka motivační odměny pro figuranty již byla zodpovězena dole a domácí kuchařské výtvory zní lákavě – to kdybych někdy v Hradci neměla do čeho píchnout a vy zrovna měli nedostatek „ztracených“ osob. Ale ten první předpoklad asi nehrozí.
  Jinak mě taky překvapila dlouhatánská stopovačka na fotce, to tedy není vůbec jednoduché s ní pracovat a nezamotat se! A to vše v běhu!

 3. Dede, komentovala jsem už „vedle“, tak sem ještě napíšu, jak velmi moc se mi líbí holky v reflektních vestách. Takové slušivé kabátky. Vím, že právě asi vesta tenkrát zachránila Ari, ale zajímalo by mě, jestli jsi s holkami někdy stopovala za šera, nebo dokonce ve tmě? A jsou vesty pak opravdu na dálku vidět (ale stopovačka asi odrazová není, že ? To se to pak snadno do ní zamotá 🙂 Vlastně – stopuje se se psy i večer, nebo jen za deního světla a když padne šero, hledání skončí? Ale co když v praxie může jít fakt o život, každý moment se počítá a pes může čuchat i za tmy – pokračuje se dál? Já vím, kočka v noci určitě vidí lépe, než pes, ale pes zase běží vice po čichu.

  Když k nám večer z vedlejší zahrady běhá Trixie, je to většinou krátce po tom, co jsem z naší zahrady posbírala kočky a odnesla do ložnice. Takže jejich pach je na trávě asi ještě hodně čerstvý. A to Trixie většinou moment šmejdí jako divá s nosem u země, ale pach už zná a klidně se nechá odvolat. Už několikrát se stalo, že když pro ni jdu, vyjdu z domu i když vím, že potřebuji čůrat (říkám si, že budu hned zpátky a pak si v klidu dojdu na záchod). Jenže pak se na naší zahradě zaposlouchám do zvuků večera a potřeba mezitím zesílí. Většinou už bývá v tu dobu šero, nebo tma, navíc máme úplné soukromí a já jsem líná se vrátit do domu. Takže si jen někde na trávě přisednu, je hotovo a pak teprve jdu pro Trixie. No a ona, jakmile přeběhna na naší zahradu, okamžitě, bez zaváhání zamíří k tomu místu, kde jsem zanechala loužičku :). Jak jsi na tom Dede, když máš podobný problém při čekání na odhalení (já bych hodinu těžko nevydržela)? Máte v tomto směru nějaké přísné pokyny, aby „silná stopa“ nezlehčila psům hledání 🙂 Vím, trochu žinantní otázka, ale mě zajímá 🙂

  1. Maričko, zkusím to roztřídit:))
   Ano, stopuje se i ve tmě – aneb ve stopovacím baťohu musí být GPS a čelovka.
   Psovi tma nevadí, to člověk padá. (blush)
   Potmě obvykle stopujeme ve městě – to mají holky vesty, já vestu a pak noční městskou stopovačku, která je pětimetrová a má reflexní vlákno. Existují i reflexní stopovačky z umělé kůže a já nad ní mlsně přemýšlím:)) Musíme být opatrní, protože pro řidiče tvoříme záhadné reflexní fleky 😀
   Eh, pokud jde o loužičky, tak využívám les směrem dál od stopy i úkrytu (blush)
   A ještě jedna drobnost – na botách si vždy vážu tkaničky na dvojitou kličku – zastavit psa kvůli rozvázané botě je víc než hloupé 🙂

 4. Dede,
  jste moc šikovné holky a všechny tři. Je radost o vás číst a myslím, že kdyby došlo na ostrý zásah, určitě byste obstály.

  Mám soukromou prosbu – nemohla bys, dešťová panenko, zařídit dva dny sucha? Zalito už je, houby porostou, teď potřebuji natřít okna 🙂 .

  1. Díky, milá JJ 🙂 Jak by to bylo na ostrém zásahu, to nevím. Vítek z Danou říkají, že je to něco naprosto jiného, než trénink – je tam spousta stresu a emocí a psi se taky chovají jinak, protože to všechno cítí. A aspoň ti jejich pak prý pracovali jak o duši… jak nejlépe mohli. Ale může se i stát, že to toho psa rozhodí, proto je třeba kromě tréninků socializovat a zase socializovat. O Berry bych starost neměla, ta je fakt dobrá, sebevědomá a stabilní, ale třeba Ari je poplašňák – ta by to zatím neustála 🙂

   A s tím deštěm – to neprším já, to samo! (blush)

 5. Milá Dede – četla jsem hned ráno, ale reaguji až teď (byla jsem s Jendou na otočku v Kralicích – prakticky celý den v průtrži mračen – ani na Bibli jsem se nešla podívat). To je moc hezký sport – jak pro psy, tak pro jejich vodiče/následovače (jak se správně jmenuje ten méně podstatný z dvojčlenného týmu?). Taky by mne zajímalo, jakým způsobem si najímáš hledaného – to je totiž jediná slabina – nemůžeš to dělat sama, vždycky musíš mít k sobě někoho.

  1. Chichi, ten, kdo vlaje za psem jest nazýván psovodem – někdy je to dost nadnesené! (chuckle)

   Jinak hledání kladečů je problém a oddané osoby, které nám pomáhají, potom na tréninku krmíme vlastnoručně upečenými dobrotami 😛

 6. Jste strašně moc šikovné, všechny tři. Vždycky, když tady o té práci píšeš, mě chytá touha to zkusit taky. 🙂 Zvlášť velká zábava musí být s tím vymýšlením odjezdů a příjezdů ztracence, to by bylo něco!
  Díky moc za odkazy. Nasměrovala jsem kámošku s minirotvíkem, třeba je využije.

  1. Je to prima, to ano. Ale canisterapie, kterou jsi dělala a chceš dělat ty, je snad ještě záslužnější a pes musí být taky dobře připravený… (inlove)

   1. To jo, ale chybí tam ta sranda – psa si cvičíš sama, pak jseš v terénu jako ten profík, prostě chybí ti podobně prdlí lidi kolem.
    Ale je to hezká práce, proto ji taky chci dělat znovu, žejo.
    No, třeba bude Melly na nějaký ty překážky nebo tak. 🙂 Uvidíme. (I když Melly není závodivej typ, ona by do toho šla jenom pro radost z pohybu, a ta samotná nevyhrává. A Donny, pokud bude terapeutická, zas extrémně závodivý věci dělat nemůže, to je jiný nastavení psa – soutěživý vs. kooperativní – a pes by v tom měl bordel. Jinak Donnie rozhodně dominantnější je, momentálně tu šéfuje smečce tříhlavé – ona, Melly a štěně rotvajlera, v tomto hodnostním pořadí. Aspoň teda v mrňavčiných očích. 😀 )

 7. Dede, nádhera. 🙂 Tvoje holky jsou super a ty taky, že jim dopřáváš takovou „zábavnou práci“.
  Moc se mi tento styl stopování líbí. Hlavně proto, že ani já nejsem zrovna puntičkář a tak mi IPO styl moc nevyhovoval (NZŘ sice není tak zaměřený na „umělecký dojem“, ale je tam víc obran, což rozhodně není Yummčina parketa :-), takže mi nic jiného nezbývalo). Naštěstí Yummu chytlo agility, takže se máme kde odreagovat. I když teď už ju pouštím pouze na krátké a nízké parkury pro štěňátka, aby si babča nezlikvidovala klouby úplně.
  PS Jak motivuješ „oběti“ aby byly ochotné se ztratit a vytrvat v úkrytu? 🙂

  1. Víš Miki, stopovat nebo nestopovat, to není podstatné. Počítá se, když si najdeš se psem nějakou zábavu, která vás spojuje, ladí na jednu vlnu. A agility je strašně fajn (hm, já bych to asi neuměla, ale je dobře, že nejsme všichni stejní,že?:))

   K těm kladečům: je to problém. Stopy si klademe navzájem jako psovodi. Potom máme ve sdružení další lidi, kteří s námi spolupracují, i když psa nemají. Ti taky chodí. Potom to jsou občas sousedé, někdy kolegové – třeba Daniny kolegyně jsou v tom hrozně fajn a třeba nás nechají stopovat jejich děti od školy na kroužek, nebo od kroužku domů. Prostě, jak to jde… a někdy to holt jde ztuha (blush)

   1. No jakožto matka dospělých synů Ti s nimi můžu domluvit, že by Ti dělali ztracenou osobu – opilce. Mohla bys je stopovat, když se vraceji domů z pohostinství 😀

 8. Hm, tuhle jsme se dívala, jak kavalír hledá zvěř. Musí ji VIDĚT. Na sledování nosem většinou dost kašle. A to by měl být lovecký pes, bože… Jediný pach, který obě psice zajímá, je myš schovaná v díře. Ale norník by to teda být neměl!
  V podstatě si nedokážu představit motivaci, která by je ke stopování dovedla.
  Dede, máš báječné pracovní psy. Je fajn, že vás to baví všechny.

  1. Třebas u Brooke by bylo motivací, kdyby měla najít zajíce – lidi ji nechávají chladnou, ty by hledat nešla … (shake)

  2. Chichi… foodtrailing (rofl) (rofl)
   Jo Ygo, stopovat zajíce, srnce nebo kočku, to jim jde, prevítům, úplně samo! 😀

 9. Milá Dede, na zprávy z tábora jsem se strašně těšila a čtu jedním dechem, i když reagovat obvykle nestíhám 🙁

  Jste holky moc šikovné, všechny tři 😉 Obdivuju a přávidím 🙂

  Tenhle způsob stopování se mi líbí od chvíle, kdy jsem se o něm poprvé dozvěděla. Mnohem víc, než sportovní stopování – to jsem se oba své psy snažila naučit, ale popravdě mi nějak chyběla motivace a moc daleko jsme se nedostali.
  Zdá se mi, že pro hovawartí povahu by tohle bylo mnohem lepší, cvičí s vámi nějaký?

   1. Pavčo, ta rozverná fenka, co o ní píšu na Zvířetníku, je hovawartka a byla skvělá (když se jí zachtělo:)) Rozhodně vypadala mnohem šťastnější, než na IPO stopách. On ten pes pracuje dost samostatně, takže to vyhovuje i plemenům, které si v zásadě moc do polívky foukat nedají – koukni na bloodhoundy! 😀

    1. Ano, koukla jsem ještě na diskuzi na Zvířetníku, takže odpověď už znám 🙂 Přesně, můj hovawart nikdy asi nechápal, proč má sledovat MOJI stopu, když JÁ jsem na druhé straně stopovačky. Kvůli pamlskům ani míčku se nikdy přetrhnout nehodlal.

     A kdybych mohla na Zvířetníku psát, což nemůžu, pod spoustu příspěvků bych se podepsala, zvlášť Tosca to napsala i za mě 🙂

 10. Taky se přidávám k blahopřání a přeji hodně dalších úspěchů a ať vás to nadále baví. Přidávám také pusu čumákovku a klidně bych se nechala i olízat, kočany více ducají hlavičkou, někdy je to i o zuby, když olizují, tak je to zase jako smirkovým papírem.

  1. Děkuju, Aleno! 🙂 Kočičí olíznutí je sice drsnější, ale zase jeden není tak oblemtanej! (rofl)

    1. Mám taky několik kusů, kteří když se mazlí, tak slintají,
     že je člověk docela mokrý.

 11. Já čumákovku posílám, protože vím, že o svůj čumák nepřijdu a současně vysekávám hlubokosklon. Jak běžícím stopařkám, tak běžící Dede (clap) . Po závěrečné diplomce budou mít holky titul RNDr nebo dokonce PhD?

  1. Chichi, budou mít titul TKUČ – aneb Ta, Která Umí Čuchat! (rofl)
   Ale popravdě, když vidím, jakým tryskem umějí běhat po stopách sousedovic koček, tak jsem přesvědčená, že se v práci s námi pořádně ulejvají! (blush)

 12. Holky, já vás obdivuji, všechny tři. Na to bychom nikdy neměli. My jsme jen hlídací a mazlící jednotka, na stopy bychom nestačili. Jste moc a moc šikovné. Poslala bych pusu čumákovku ale asi bych o svůj čumák přišla, tak alespoň pohlazení a přání aby se vám nadále dařilo. Fotky jsou moc hezké

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN