KRAKONOŠOVO VZPOMÍNÁNÍ: (12) Z bodu A do bodu B může vést, co?

krakonoš_logoNudná přímka, o něco zajímavější oblouk, nebo pestře zvlněná křivka. Co kdo raději? Sestra byla přímková. Ve škole byla vzorná, dělala to, co měla a říkala to, co se od ní čekalo, pilně se zapojovala do všech požadovaných aktivit, a tudíž byla chválena a velebena.

 

Já jsem dělal to, co mne bavilo, Tělocvik a kreslení jsem totálně vypouštěl a škole a ostatním mimoškolním činnostem jsem věnoval pouze nezbytné minimum času. Takže když nastala doba ke vstupu do Pionýra, byl jsem, spolu s ostatními slavnostně ošátkován, (předtím navlečen do bílé košile s odznakem a parádních, leč silně nepohodlných kalhot) a tím do této ,,povedené“ organizace přijat. Po slavnostním aktu nám byl představen oddílový, (nebo snad skupinový, už si přesně nevzpomínám), vedoucí a stanoven termín první schůzky.

První schůzka proběhla tak, že náš vedoucí nám barvitě vylíčil, jak si nejprve nacvičíme linějku, což byla obdoba toho, čemu se v tělocviku říkalo: V řad nastoupit! A jak budeme běhat okolím obce a učit se pracovat s kompasem, číst z mapy a provozovat bojové hry. Takže jsme si jednou zkusili linějku a rozešli se domů, s tím, že další schůzka bude za týden.

O týden později už jsme ve třídě našli jen tabuli s napsaným programem schůze, vedoucí se stačil včas někam vypařit. Tím, že zapomněl stanovit termín další schůze, pak rozhodl o tom, jak bude činnost našeho oddílu pionýrů po zbytek školní docházky vypadat.

Takže občas, když bylo celoškolní shromáždění, nebo na 1. máje jsem ze dna skříně vyhrabal košili, máma vyprala a vyžehlila šátek, který jsem, ve spojení s náhradním, používal jako improvizované plavky, (když se svázaly všechny cípy obou šikovně dohromady, vznikly tzv. adamky) a šlo se. Celoškolní shromáždění jsme přetrpěli, z prvomájového průvodu jsem vždy utekl, jakmile jsem byl některým z pedagogů spatřen a hezky si jel dál po své parketě.

Doma se také ledacos změnilo. Táta, ač nerad, prodal motorku a za získané peníze se pořídila pračka ROMO s odstředivkou, nové rádio pro nás a pro dědu, kterému stará Mikrofona od Philipsů dosloužila, a padlo důležité rozhodnutí: Postaví se pořádná koupelna.

Táta zpracoval patřičnou dokumentaci, obdržel stavební povolení a dali jsme se do práce. Mezi kuchyní a pokojem se posunuly dveře stranou, což obnášelo vybourání díry pro nové dveře a zazdění díry po těch původních, další dveře se vybouraly do ložnice, takže koupelna byla průchozí a kuchyň se zúžila příčkou, čímž vznikla pro koupelnu místnost.

Následně se do obvodové zdi vybourala díra pro okénko a začalo se s instalacemi. Nejprve podlaha s podlahovou vpustí, potom vývody kanalizace a teplé a studené vody pro umyvadlo, vanu a pračku, vývody pro 80l. elektrický bojler, úprava elektrických rozvodů, zazdění a obkladačky.

Takže jsem se naučil rozebírat pomocí majzlíku a kladiva cihlové zdi, stavět ,,na kantku“ čili na výšku postavené cihly tlusté příčky, řezat závity do vodovodních trubek a tyto pak sešroubovávat a i k elektřině si řádně přičuchl. Že elektřina je rodu ženského a tudíž nešikovné otlapkávání rázně trestá, jsem věděl už z dřívějška, kdy jsem, ve snaze nahradit teplomet, který rodiče před odchodem do práce schovali, vzal náhradní spirálu, roztáhl ji a oba konce vrazil do zásuvky, pochopitelně neizolované.

Hezky to zabrnělo, takže jsem spirálu hbitě pustil. Naštěstí nebyl její konec zastrčen příliš hluboko, takže ze zásuvky vypadla a tím to skončilo. Otec mne pak poučil, co je fáze a nulák, namaloval mi schémata zapojení žárovky a topného tělesa a přinesl žárovku 3,5 V s bakelitovou objímkou a plochou baterii, protože, jak známo, kdo si hraje, nezlobí.

Tím pádem jsem měl postaráno o zábavu v době plískanic a sněhu; zimu jsem upřímně nenáviděl, včetně veškerých zimněsportovních aktivit, což mi zůstalo do dneška, takže od jara do podzimku jsem se věnoval přírodě a přes zimu hrátkám s elektřinou.

Na podzim jsme si pořídili ledničku, Calex 120 l, tehdy poslední výkřik techniky. Bohužel ji přivezli ve čtvrtek, kdy měl děda na programu pravidelný potlach s kamarády v hospodě. Protože už jsem byl velký kluk, zmákl jsem vývod pro zásuvku sám, takže lednička se postavila na podestu v mezipatře, aby k ní měly obě rodiny stejně daleko a hlavně aby na ni sestra nepodnikala příliš časté nájezdy, protože ráda mlsala a bylo to na ní trochu znát. Lednice se postavila, vyrovnala, a zapnula do zásuvky. Kompresor začal tiše vrnět a děda odešel na potlach.

Vrátil se o něco později, než měl ve zvyku a také poněkud atypickým způsobem. Uslyšeli jsme u domovních dveří jakési žuchnutí, hekání a šramot. Obě ženské, t j. máma a sestra se začaly bát a pištět. Šli jsme se s tátou podívat, co se děje; u domovních dveří polo seděl a polo ležel děda a pokoušel se dosáhnout na kliku, jenže v poloze, v jaké byl, neměl šanci.

Táta ho zkusil zvednout, jenže milého dědouška jaksi neposlouchaly nožky, byly změklé a tvrdošíjně se rozjížděly od sebe. Nicméně děda se jen spokojeně uculoval a vrněl jako kocour, když ve špajzu vylíže krajáč smetany. Táta řekl jenom: Nojo, děda slavil. Vem ho z druhé strany a jdeme nahoru. Dědu jsme vytáhli po schodech do prvního patra a předali babičce, která jen kulila oči a nemohla pochopit, co se to děje, protože jakživ nikdo z nás nezažil, že by děda přišel z hospody takto upraven, vždy si dal jedno, max. dvě piva došel domů v pohodě po svých.

Takže babička si dědu převzala, s tím, že se o něj postará a my šli dolů. Vyděšené mámě, (prosím tě, co se tátovi stalo) otec jen řekl: Nic, oslavoval ledničku, z toho se vyspí. A my jsme se pomalu chystali také do peří. Jenže najednou jsme shora uslyšeli babiččino zoufalé volání: „Honem, bílej kýbl, děda se pos*al!“

 

Přidávám jednu z Krakonošových fotek – k příběhu se nevztahuje, ale je krásná:))

Vlaštovky

Vlaštovky

Aktualizováno: 29.7.2014 — 16:25

17 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Také naši v téhle době koupili ledničku a postavili koupelnu :). V pražském bytě stál záchod uprostřed velké mistnosti. Když ten se posunul do rohu místnosti oproti umyvadlu, vznikl dostatečně velký prostor pro hlubokou velkou vanu. Jak dlouho přestavba trvala a jestli se na ní podílel i můj šikovný tatínek už se nepamatuji. Ale na to blaho, vnořit se do vany do níž se voda ohřívala v bojleru nad ní (strop byl hodně vysoký) , tak na to se pamatuji dobře a láska k vaně mi vydržela dodnes. V té vaně pak o Vánocích čekávali dva kapři na svůj rozsudek smrti ;( Ale jen párkrát, pak jsem je začali kupovat už zabité.

  Abychom měli na ledničku dost peněz (asi stejnou, tenkrát moc výběr nebyl), maminka odnesla prodat kousek zlata z poděděného tlustého pánského prstenu. Byla jsem tenkrát s ní ve Vinohradské ul. ve zlatnictví a mám to v živé paměti. Zlatník nejprve prsten zvážil a zlato různě otestoval. Protože maminka potřebovala určitou sumu, zlatník z obroučky odpiloval asi půl cm kousek a mamince za něj vyplatil peníze. Lednička sloužila dlouho a dobře. Prodat zbylé zlato jsme už asi naštěstí nepotřebovali a upilovaný prsten má teď u sebe bratr.

  A pionýrský šátek ! Nosila jsem ho většinou pečlivě složený v kapse (za zmuchlaný jsme mohli utržit i poznámku do žák.knížky), uvazovala si ho až těsně před školou (byla povinnost ho v budově nosit) a pak zase rychle sundavala při odchodu z budovy. Nemělo to co dělat s politickým gestem, prostě mi šátek na ulici kazil oblečení, obzvláště k letním šatům se „červený obklad“ dvakrát nehodil.

  Krakonoši, fotka vlaštovek je úžasná. Ty chuděry vypadají se svými žlutými rtěnkami pěkně načuřené. Ale prý mají ptáčata po narození takhle viditelné zobáčky proto, aby se rodiče při krmení snáze trefili.

  1. Chuděrky? Vždyť jsou vypasení jak vepříci na krmníku! byly tam čtyři, ale ta čtvrtá už se vedle nich nevešla, takže se ,,provokativně stranila kolektivu“ a seděla vzadu bokem. A s těmi zobáčky máte pravdu, široká rozevřená držtička, navíc uvnitř výrazně zbarvená vyvolává u rodičů krmicí reflex, který po tom, co mláďata dorostou a výrazné zbarvení ozobí a patra se ztratí, pomalu vyhasíná.

 2. Ona to nebyla firma Mikrofona, ale název přijimače, (psáno Microphona) a Made by Philips. A uvnitř Philipsácké elektronky a další cočástky. Děda se na to s oblibou pokoušel lovit na KV Svobodnou Evropu, což bylo doprovázeno pazvuky, připomínající občas vytí sfetované vlčí smečky.

  1. Tak to rádio mojí tety jsem našel okamžitě: MK204
   Bratři Knotkové, Praha Strašnice. Po válce Tesla, samozřejmě.
   Ale Microphona – Made by Philips? To je opravdu, opravdu divné.
   Že by se tehdy ještě nevedly soudní spory o chráněnou značku, nebo alespoň název? 🙂

   1. Nevím, kde ho děda splašil a dnes už to, bohužel, nezjistím. Vím jen to, že jsem tento typ nikdy nikde jinde neviděl.

 3. Mikrofona není Philips, to byla samostatná firma. Snad dokonce československá? Nevím. Určitě by se to dalo vygooglit. Ale rádio této značky měla moje teta.
  A v nějakém prvorepublikovém časopise jsem zahlédl následující reklamní veršíky, myslím, že u toho byla nějaká tehdejší filmová herečka:
  „S Mikrofonou ráno cvičím,
  s Mikrofonou obědvám.
  Mikrofono, věrnost tobě
  v každé době
  přísahám!“

  (To byla v dětství paměť, po jednom přečtení člověku utkvěla kdejaká blbost. Ovšem zase jinde jsou velká bílá místa. Opravdu velká.)

 4. Jo, absorpční Calexka, ta měla výdrž! Krakonoši, zase báječná kapitola. Konečně jsem si tě dočetla dneska, protože poslední dny jsem na monitoru neviděla už lautr níc. Šikovný zeťák mi popřevracel barvy a na tmavomodrém pozadí svítí bílá, červená a oranžová písmenka a bliká tyrkysový kurzor a svět je opět krásný,protože jsem na netu.
  Moc se mi tvoje barvité a přitom věcné psaní líbí, můžu zodpovědně prohlásit, že to, co píšeš, JE literatura, fakt paměti pořádného kalibru. Jak volíš situace, obrazy, slova, jak pointuješ (dneska je to teda fakt výživný) a charakterizuješ, to má nezaměnitelný rukopis.
  A na okraj, jsem o pár let starší než ty a mám taky významnou školní zkušenost podobného typu. „Vona je nekolektivní, o přestávkách si čte a nedojezené svačiny schovává v aktovce, místo aby je dala na budovatelský sběr kůrek pro naše statečné jézéďáky. A ke všemu vyhrává recitační soutěže!“ V podstatě na obecnou a měšťanku, pardon, dívčí střední školu, nevzpomínám vůbec ráda. Když jsme končily, udělal z toho dědek Nejedlý devítiletky a bylo to tam, jak koukám, pořád stejný. A nebylo to tím čtením a kůrkama.

 5. Jo, ještě k té fotce „fousatých vlaštovek“. Jak nevidím zrovna jako rys, tak při prvním pohledu na fotku jsem měla postupně dojmy: mají fousy! Potom: něco drží v zobácích! A teprve po pořádném zamžourání to bylo: Vždyť to jsou zobáky! (chuckle)
  Je fakt, že ptáčata obvykle vypadají spíš srandovně, než jinak… 😛

 6. Pamatuji. Ony nebyly plynové, ale univerzální, protože jako zdroj tepla mohl sloužit jak hořáček, tak elektrická topná patrona. Pracovalo to na absorbčním principu, čili bez pohyblivých dílů a chladilo te opravdu neúnavně, neb to nemělo termostat, tady aspoň ta plynová ne. Také jsme pak jednu pořídili a levně; našel jsem ji nasmeťáku, přivezl domů, vyčistil, hořáček odmontoval, vrazil elektrickou topnou patronu vlastní výroby, zapnul do zásuvky a lednička začala chladit.

 7. Jo, nová moderní lednička v domácnosti – to se už musí zapít (rofl) Chudák děda, jak nebyl zvyklý, tak to holt odnesl. A babička s ním! (angel)

  Mimochodem – zrovna včera jsme se s taťkou bavili o výdrži ledniček a on konstatoval, že ta, co byla někdy před čtyřiceti lety vyřazena do služby na chalupě, tam pořád funguje, zatímco její životní pouť lemuje už pekná řádka jejích následovkyň… Takže předpokládám, že i ta vaše, tehdy pořízená, musela sloužit hodně dlouho 🙂

  Jo a pamatujete si na ledničky „plynové“? Tedy tak jim říkal děda – měli jsme dvě u babičky na chatě. Blbě se otvíraly, ale chladily neúnavně…

  1. Proč pamatujete se, v souvislosti s plynovou ledničkou? Lid karavanový provozuje právě takové, jejich výkony, zejména v neelektrifikované divočině jsou nepřekonatelné. 😀

   A když tak přemýšlím, myslím, že přesně tuhle Calexku jsme měli taky 😀

   1. Jsou tři způsoby jak získat z tepla chlad. 1/ kompresor, (elektřina) 2/plynový plamen, (absorbční chladničky) a 3/ Peltierův článek – speciální polovodič, kdy se přiložením DC napětí jedna strana ochlazuje a druhá zahřívá a přehozením polarity napájení se teplá a studená strana prohodí. Peltierův článek je reverzibilní, dá se použít i jako termočlánek i když s ne moc dobrou účinností. Vždy ale platí, že vzniklé teplo se musí z agregátu nějak odvézt, pokud se hromadí v místě vzniku, účinnost sestavy rapidně klesá.

    1. A to je psina, karavanové ledničky jsou taky „trojcestné“.
     Jednak jsou na 220, to když je v kempu přípojka, potom samozřejmě na plyn, pokud není elektřina a člověk veze bombu. A pak je na tom přepínači ještě třetí poloha a tam je napsáno 12V. Tak si představuju, jak tam namontovali ten polovodičový článek … 🙂
     Ještě jsme nenašli odvahu tu dvanáctivoltovou verzi zkusit, mám podezření, že to moc chladit nebude.
     Ale aby mohlo teplo odcházet je na boku karavanu dírka 🙂
     S chladící mřížkou 🙂

     1. Chladit to bude, ale, jak jistě víte, výkon je součin napětí a proudu. To topné tělísko mělo kolem 50 W, takže při 12 V to bude brát přibližně 5 A, čili 50 Ah baterku to nejpozději do osmi hodin totálně vybije. Při jízdě, pokud je karaven propojen s instalací tažného vozidla jedním drátem navíc, to problém není, alternátor v autě to utáhne.

      1. Vím, a karavan s autem je spojen sedmi až třinácti kolíkovou zásuvkou, takže drátů je dost. Ale před cestou všechno vybalim a zavřu do malé autochladničky, mají tam ty věci míň místa a tolik neřádí.
       Dovedete si vůbec někdo představit, co se děje na poličkách ledničky při jízdě po D1?
       😀
       😀

       1. Dovedu si představit, jak vnitřek té ledničky po sjetí z D1 vypadá. Ale nezoufejme, první úsek už je opraven a dokonce to zvládli o den dřív! (teď je otázka, jak dlouho bude trvat, než se ten nový beton zvlní stejně, jako ten starý).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN