BTW: Pod smrčkem

0728dar1_1Ležím v trávě pod mladým smrčím, pozoruju velké mravence a dělám si starosti. Ta bouřka, která velkoryse plýtvá hromy a blesky jen kousek ode mne… přijde či nepřijde i sem? Jsem uprostřed vysokého smrkového lesa, úkryt proti dešti veškerý žádný a navíc nemůžu odejít – tedy dokud mě Cilka nenajde, nebo někdo nezavolá. Jsem totiž kladeč aneb ztracená osoba:))

 

To je tak. Stopařský trénink nezahrnuje jen člověka (ideálně) klusajícího cestou necestou za čuchajícím psem, ale také různě dlouhé pobyty v kdejakém roští, jámě, za rohy zdí a budov, a v extrémním případě i na stromech. Stopy, po kterých psi jdou, samozřejmě musí být někým položeny a tomu někomu se říká kladeč.

Obvykle to je prostě jiný trénující psovod, ve šťastném případě jsou k dispozici i jiní poučení lidé, schopní a především ochotní jít kamsi přesně podle zadaných instrukcí (Vidíš ten šikmej strom? Táhle! Ne, támhleten!! A ten pařez? Tak tudy jdi a po třiceti metrech zahni v úhlu pětačtyřiceti stupňů doprava a zapadni za obzor:)), najít si úkryt a čekat, než je psovod se psem najdou.

Copak, když se trénuje pachové rozlišení (pes si musí ve zmatku různě starých stop najít tu pravou a držet se jí), tak jsou stopy krátké a obvykle nejsou staré – tak do půl hodinky. Pokud není mokro, velká zima, nebo neútočí mraky komárů nebo jiných hmyzích příšerek, je to v podstatě bezvadnej oddechovej čas.

 

0728dar1

 

Sedíte nebo ležíte na zemi, koukáte do nebe nebo do trávy a svět se najednou kroutí pomaleji. Pak uslyšíte dusot a funění a už po vás šlape a slintá nadšené psisko, které vy ohromně chválíte a strkáte mu misku s dobrotou. Pokud je takovým psem přátelský bloodhound, jste pošlapáni a poslintáni dvakrát tak dokonale než od ovčáka:))

Horší je to u starých stop a především pak u těch, které jsou brány jako testovací, tedy je nutné dodržet přísné „pachové“ podmínky. U hodinu starých stop je to asi nejhorší, protože tam člověk tu hodinu opravdu trčí. Kvůli takovém času nemá cenu experimentovat s odchody a příchody do úkrytu. U starších stop se už s odchodem a pozdějším příchodem počítá, což znamená nutnost trasu stopy důkladně promyslet a podstoupit poměrně náročnou logistiku.

Čerstvá stopa přicházejícího kladeče totiž nesmí ovlivnit starou stopu, po které bude přicházet stopovací tým – tedy pes a psovod. A to je podmínka, která už umí organizátorům pořádně zamotat hlavu. Možná vám to přijde divné, ale zkušený bloodhound umí čerstvou stopu chytit i z projíždějícího auta, takže v případě takového přesunu si kladeč v autě vypíná i větrání:)) Ten, kdo sleduje vypracování stopy, o příchodu kladeče ví (kdy a kudy šel), takže pokud se pes přesune na čerstvý pach, je mu to prominuto – pokud samozřejmě kladeče najde:))

 

0728dar2

 

Ale vraťme se pod smrček zmíněný v úvodu. Zalezlá v trávě a smrčí poslouchám bouřku a snažím se číst (knížky se do úkrytu výborně hodí, tráva i mravenci se přece jen za nějakých deset minut odkoukají:)). Každou chvilku koukám na hodinky a snažím se odhadnout, za jak dlouho tu Dana s Cecilkou mohou být. Klíčovou je otázka – bude tu ta bouřka dřív?

Najednou slyším vykviknout ptáky a vpravo za mnou se ozývá dusot. Kruci, tak tohle bloodhound není! A Dana už vůbec ne. Opatrně zdvihám hlavu a vykukuju z úkrytu. A s úžasem a okouzlením sleduju, jak kolem probíhá urostlá laň. Na jeleny zvyklá nejsem – u nás je to samé srnčí. Z mé pozice vypadá nebezpečně veliká:))

Laň si mě ve spěchu vůbec nestačila všimnout a já si uvědomila, že ji nejspíš vyplašili ti, na které čekám. A tak tiše ukládám knížku a zalézám hlouběji pod smrkové větve. Cecilko, dělej! Ti mravenci už berou naše seznamování opravdu osobně…:))

 

0728dar3

 

PS: Cecilka s Danou mě opravdu našly, byť hledání nebylo jednoduché. Stopa byla tři hodiny stará, a na začátku byl opravdu těžký terén.

PPS: A jak to dopadlo s tou bouřkou, co jsem o ní psala na začátku? Měla jsem pekelnou kliku – celou dobu řádila asi o jeden a půl kilometru ode mne. Věděla jsem to přesně, protože poté jsem tam projela autem – voda valící se po kraji silnice mě ujistila, že ta bunda, co jsem ji měla s sebou, by mi opravdu nepomohla:))

 

Aktualizováno: 29.7.2014 — 17:13

22 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ty o tom lidohledání vždycky píšeš tak zajímavě, že by si člověk šel lehnout do toho mraveniště hned a okamžitě taky. 🙂

  Hele – brněnští lidohledači? Mám spolubydlu, má štěně rotvíka, rotvík má obvykle hlavu zabořenou v zemi až po uši… spolubydla by ráda dělala stopy. Nemáš kontakt?

  1. Ano, je to zvláštní čas – bezčas. Když je jeden zvyklej furt něco dělat a číst a pospíchat a… cokoliv, tak najednou zjistí, že prostě jen sedí a kouká. A není to vůbec špatný! (wave)
   (hm, do jisté míry… že. ty tři hodiny bych tam sedět nechtěla:))

 2. Tedy Dede,
  musím říci, že si opravdu užíváš. Co by za to jiní dali :). Taky by mne bavilo být ztracená před světem… tedy aspoň na chvilku, aby mne nakonec našli.
  No, ale abych si nestěžovala, srnu tady máme, a dokonce ochočenou (rostla mezi lidmi od srnčete), takže je snáší, ale společnost si vybírá. Pohladit ji může jen její lidská rodina a Tomášek navrch (on má takové to charisma svatého Františka, kdy za člověkem prostě přicházejí zvířata a chtějí s ním být, jestli víš, co tím myslím), mne si očichá, ale dotknout se nedá, od ostatních se drží v různých vzdálenostech. Zajímavé je, že kluky vybízí ke hře na honěnou a dělá to úplně stejně, jak by to udělal pes.
  No a v sobotu jsme viděli srnce. Jak ten nás měl na háku… prostě jen popošel o pět metrů, otočil se k nám zády a občas koukl, kdy už vypadnem… :).

  1. Milá JJ, to je zajímavé, co píšeš o Tomáškovi! Musí mít zvířata opravdu rád, ona to umějí vycítit (inlove)

 3. Miki, většina brněnských záchranářů, s kterými jsme cvičili, dělá navíc taky ipácké (sportovní) stopy a pak zase já nestačím zírat na tu preciznost. Takže si umím představit, čemu se věnuješ – ona Pája to dělá taky, že?
  Tak na to bych fakt neměla – ani um, ani trpělivost:)) Popravdě sportovní stopaři si zase myslí, že se naši psi bohapustě flákají, když můžou zdvedat čenich od země, dělat si ověřovací kroužky a vůbec si řešit věci svobodněji samostatněji 🙂

  1. Mně se to vaše stopování líbí víc, je takové přirozenější. Škoda, že jsem o existenci mantrailingu neměla tušení, když jsem začínala s Yummou. Vzhledem k tomu jak milovla i ty ipácké stopičky, tak toto by ju nadchlo :-). No, co už, možná jednou, s příští čubicí…

   1. Je to prima a psy to baví – jen je to organizačně dost náročné, prostě to nemůžeš dělat sama. Na to je to sportovní stopování lepší. Ono pak zjistíš, jak rychle ti dojdou členové rodiny, kamarádi a sousedé – když je budeš nutit, aby se schovávali pro tvého psa 😀

 4. Setkání s laní muselo být úžasné. Já jsem kdysi byla na houbách na našem jihu Čech. Myslím, že to bylo ještě za totáče. Najednou odkudsi přiběhl jelen, myslím, že se tomu říká vidlák. Prostě ještě mlaďoch, měl na hlavě opravdu jen ty dvojvidle. Vůbec o mně nevěděl, jen se tak rozhlížel, jenže já jsem normálně vyjekla, protože jsem se děsně lekla. Načež jelen zmizel. Škoda, že jsem se neudržela, mohla jsem si ho vychutnat mnohem lépe.

  Druhá příhoda je z loňska. To jsme jeli odebírat vzorky na Vysočinu. Přijedeme k pokusu a najednou z pšenice vykoukla hlava s nádhernýma černýma očima a jen stříhala ušima. Ta hlava byla tak tři metry ode mě. Ta srna se úplně normálně ptala, co tu otravujeme. Vpadli jsme tam ale opravdu nevhod, to jsme zjistili za chvíli. Srna přeskočila pšenici a kousek odběhla a hned za ní pádil srnec. Čichal jí k zadním partiím a vůbec byli oba v roztoužené náladě a my jsme jim vpadli do idylky.

  1. Apino, to muselo být krásné setkání – když se taková chvilka naskytně, tak ji člověk nezapomíná.
   Pokud jde o srny a jejich… jak to jen říct… pomalejší myšlení, tak ty na tebe dokážou zírat odkudkoliv a ještě se divit. Aspoň ty u nás. Nevím, jestli jsou zdegenerované řepkou nebo přikrmováním, ale s plachými srnami mého dětství, které jsem musela sledovat tichounce za svítání v krkonošských lesích, toho moc společného nemají (shake)

 5. Příští týden rozkvetou u Strakonic hořce křížaté a na Filipově huti hořce pannonské. Pojedu a pokud by někdo chtěl také, no problem. (aspoň pro mne).

 6. Super počteníčko. Tak to mám jako „sporťácký“ kladeč jednodušší. Nemusím čekat na konci stopy, stačí mi zanechat předmět :-). Ale zase si musím přesně pamatovat v podstatě každou šlápotu, protože IPO (ale dnes už i nároďák) je o přesnosti sledování stopy – a to mi dělá větší problém. Když stopu kladu vždycky vidím výrazné orientační body – jedinou žlutou kytku mezi modrými, výrazný trs bodláků a pod…. A když jdeme na zvednutí, najednou tam vyrostou čtyři žluté kytky v modrém a patnáct trsů bodláčí 🙁
  Přávidím a těším se na další pokračování

 7. Tak tohle je něco, co se mi moooc líbí a co bych v životě nedokázala. Jaksi si s tou přírodou takhle face to face nejsme souzený. Ona mě kouše, štípe a opuchá a já se jí tudíž jako osudem předurčený gaučák přibližuju jen obezřele. A pak přijdu o takovéhle fantastické zážitky. Ještě, že si o nich tady pěkně kousek od gauče můžu číst.

 8. Jé – tak to je fajn sport … tedy aspoň ta jeho čekací část (pokud tedy neřádí živly) (chuckle) . A koukám, jak se začínáš kamarádit s vícenožci – ten brablenec se ti fakt povedl. A dotaz na tu druhou fotku – to jsi se fotila ve výskoku nebo ve visu? A proč nemáš vyfocenou laň? Minulou zimu jsem taky poprvé na vlastní oka viděla jelena z blízka. A řeknu ti, je to OBROVSKÉ zvíře – vůbec jsem si ho neuměla představit. Terka dokonce tvrdila, že to byl los (chuckle) (chuckle) – vyfoceného ho taky nemám (teda jelena a dvě laně), ale mne omlouvá to, že Brooke byla zrovna na volno …

  Jinak k včerejším dotazům – Toya si vede nadmíru dobře, zvládá vycházky v pohodě (v létě není ani Brůča obzvlášť aktivní), jenom je víc spavá a do kufru ji musím zvedat (kupodivu, do křesla ne) a orientace je už taky špatná – jistí to flexka. Brůča je u nás „na prázdninách“ proto, že Terka je na brigádě u Rabbitů, což mimo jiné obsahuje i víkendy na dostizích (od brzkéhá rána do pozdního večera) – a jelikož a protože není možné ji pustit mezi dobrý dostihový lid (o koních na dráze nemluvě (rofl) ), tak spolu válčíme tady na jihu (wasntme) .

  1. Ech – teď jsem si to po sobě přečetla. Tedy – mezi lidi není možné pustit Brooke, ne Terku … i když …

  2. Ygo, jelena jsem jednou viděla zblízka, když se před námi vynořil z mlhy na silničce ve vojenském prostoru- a byla to fakt obrovská kráva s parohama, které navíc ještě svítily oči (whew)

   1. Ygo a Matyldo, viděla jsem zblízka losici – oči jí nesvítily, ale stejně jsem měla okamžitý popud vylézt na strom – vysokej! Já!!! 😀
    Jsou to opravdu hovada veliká… srnčí má mnohem přijatelnější velikost (angel)

    1. Nejen velká, ale i zlá. Losi neváhají na člověka zaútočit, pokud se k nim dostane příliš blízko. Ve Švédsku už to došlo tak daleko, že každý los, který se zatoulá do civilizace, je bez milosti okamžitě odstřelen, protože riziko, že někoho zraní, nebo zabije, je příliš velké. Jelen, nebo srnec před člověkem preventivně uteče, až na vzácné výjimky, ale los ne.

  3. Chichi, Ygo, vybavila se mi představa, an vodíš na dostizích Terku na špagátě, aby neplašila koně a důstojné obecenstvo (rofl) (rofl)

   Ta laň… já měla zrovna v ruce knížku, víš? A tou se (kupodivu:)) zatím fotit nedá! (blush)
   Ehm, ty nohy jsem z náhlého popudu vyfotila, když jsem seděla na zemi a připadala si tak trochu jako idiot – jak často dnes člověk (mimo tělocvičnu či plovárnu:)) sedí jen tak na zemi s nohama nataženýma před sebou? Pokud jde o mě, já si radši vždycky najdu aspoň sedací pařez! (chuckle)

 9. Uf, tak slovo „kladeč“ bych měla spojený spíš s hmyzem a ještě vylepšeným ve sci-fi, spojit si to s pesama by mě prostě nenapadlo 🙂 A chápu, že si tam nosíš knížku, co tam taky hodinu sama v lese- to by byla nevyužitá hodina klidu, kdy po člověku nikdo nechce jídlo, házet tenisák ani zodpovědět dotaz, jestli to nejúžasnější tričko je vypraný 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN