BTW: Jak se vyhánějí lvi

0708dar4_1Jedu autem a ničí mě horko. Cestou do Trutnova jsem si klimatizaci zapnula, ale už teď mě bolí v krku, byť jsem se snažila ji nemít nastavenou na moc studeno. Kdepak, klimatizace mi nedělá dobře, bohužel. Tak teď mám radši otevřená okénka a aspoň proudění vzduchu mi dává iluzi jistého osvěžení.

 

 

Blížím se k Výšince a najednou cítím, že nedokážu znovu čelit čekání na těch pitomých semaforech! V Kocbeři opravují velký kus silnice a na semaforech řídících kyvadlovou jízdu se vždy strašně čeká. Čekala jsem tam dopoledne, čekala jsem dva dny předtím při cestě tam i nazpátek a… v tomhle horku… ne. Musím uhnout. A tady je poslední možnost!

Ještě před Výšinkou uhýbám prudce doprava a po pár metrech se nervózní kolona aut z hlavní silnice stává jen nepravděpodobnou vzpomínkou. Vjela jsem totiž do pohádky:)) Ze silnice se stává silnička, a jak se nořím do zastíněného údolí mezi domky Horního a posléze Dolního Žďáru, tak zpomaluju a šťastně se rozhlížím.

Celá krajina, tetelící se v horku letního poledne, je dokonalou ilustrací „prázdnin u babičky“. Posečené louky, domky schované v zeleni ovocných sadů, ospalý bzukot včel u kvetoucích lip, na pastvě se lenivě potloukající tu lesklé a dobře živené krávy, jinde pár vyhřebelcovaných koní. Chybějí jen ty holubičky na horkých střechách… Pozpěvuju si Uhlířovu a Svěrákovu písničku a aspoň na chvilku zapomínám na horko.

 

Přehrada Les Království

Přehrada Les Království

 

Ono také není tak strašné, protože silnička vede často životodárným stínem, v údolí s potokem je na chviličku vzduch i chladivý. Popravdě vůbec netuším, kam jedu, jen si říkám, že musím na západ a pak na jih – a slunce opírající se převážně do mé levé paže mě ujišťuje, že směr nemám úplně špatný. Pak se objeví celá hrst Starých Buků – Horní, Prostřední i Dolní. Vesnice už mají horský charakter, domy jsou rozházené po stráních, mezi loukami se vinou stužky přístupových cest.

Když už opravdu netuším, kde jsem, přijíždím k hlavní silnici – vím, že musím jet vlevo, ale totální nedostatek ukazatelů nechává hádanku „Odkud a kam“ otevřenou. Ještě chvilku trvá, než zjistím, že jedu na Hostinné a Jičín – kam ovšem dojet nechci:))

Projíždím Pilníkovem a hledám, kde bych zase uhnula. Ha! Ukazatel oznamuje Vítěznou a tu už znám. Odbočuju opět vlevo a vracím se ze silnice na silničku. Vyšplhám na kopec, a kdopak se to na mě v dálce culí! No jasně, Zvičina! Ze stinných údolí se dostávám na rozpálené vršky a ve Vítězné už mám dojem, že se mi najednou chce hrozně spát.

 

Domek hrázného

Domek hrázného

 

Měním plány, do Dvora už dnes nepojedu a hezky se sklouznu z kopečka do Nemajova. Když to vezmu přes přehradu Les Království, jsem doma cobydup. Na přehradě zastavuju, byť vedro je nemilosrdné. Teploměr v autě ukazuje 32 stupňů, kameny žhnou a já zase po dlouhém čase vidím na cestě roztavený asfalt. Páni, jak je to dávno, co mě jako dítě fascinoval natolik, že jsem měla většinu letních botek efektně začerněných!

Udělala jsem vám pár obrázků a odhodlaně vyrážím k domovu. No, vyrážím – jsem najednou tak ospalá, že se s tím autem spíš plazím. Zamávám Zvičině a přes Bílou Třemešnou vjíždím do našich lesů. Horko rozvonělo pryskyřici, koleje se blýskají v popoledním slunci a já se snažím si vzpomenout, kdy že jede další vlak. Co to se mnou, sakra, je?

Uvažuju nad darem, který jsem si dala tím, že jsem pro jednou nespěchala a uhnula z vyježděných kolejí. Z cesty na úřad jsem si udělala prázdninový výlet a vyhnala ze své mentální mapy okolí zase pár lvů. Proč takové věci vlastně nedělám častěji? Je to směšné – svoje myšlenky jsem zvyklá vyhazovat z vyjetých kolejí, ale z navyklé trasy nevyjedu. Že bych k tomu potřebovala třpytivé lákadlo prázdnin?:))

 

Roztavený asfalt:))

Roztavený asfalt:))

 

A tak se dnes ptám – jestlipak někdy sjíždíte ze známých vyjetých tras – míněno doslovně i přeneseně? Umíte objevovat obyčejné věci? Kdy naposledy jste si takovou odbočku dopřáli? Pojďme si povídat o tom, jak se utíká z vyjetých kolejí:))

 

PS: Jak vás možná napadlo, pořídila jsem si na své odbočce úpal. Nebo úžeh? Možná obojí. Ale ať to byl ten či onen, určitě to byl ten pravej – prázdninovej:))

 

Zvičina v dálce...:))

Zvičina v dálce…:))

 

Aktualizováno: 7.7.2014 — 23:49

54 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. „Jene zahni. “ Vždy, když je na D1 kolona, zacinká mi tato věta. (Jan Werich, Italské prázdniny)
  Hurá na nejbližší sjezd a kochat se krajinou. Možná s MLP nebudeme rychlejší, ale raději plynule jet než stát.
  Vysočina je pěkná v každém čase.

 2. Taky ráda nové nevyzkoušené cesty, ať už pěšmo anebo autmo. A pak nosím v hlavě hitparádu míst v naší kotlince, které bych opravdu ráda viděla. Přehrada Les Království je mezi nimi – myslím, že jsem ji prvně viděla na některé tvé fotce. Vypadá jedinečně! Budu muset naše mlaďochy příležitostně navést na výlet.
  Dede, jinak s mojí návštěvou v Hradci se to má tak, že tam jedeme ve čtvrtek, ale to jen prolítneme, nalodíme holky a pofrčíme dál na Moravu, směr Boskovice. Další víkend je zase vracíme. Možná v srpnu by se mohlo něco rýsovat, ozvu se! (wave)

 3. Milá Dede, poznala jsem mnoho takových míst. Nemám totiž absolutně orientační schopnosti a kamkoliv jedu, či jdu, vesele bloudím. Dříve mne popadala panika, dnes si to užívám. To by jeden nevěřil, co všechno uvidí. Hlavně se nestresuji, že se nevrátím kam mám. Ono to vždycky nějak dopadne. Letos v zimě v Italii na lyžích jsem se opět netrefila na správnou sjezdovku a to hned několikrát. Když jsem byla počtvrté na téže červené,myslela jsem, že vyplivnu duši. Jezdím zejména modré, nenáročné sjezdovky. Vymyslela jsem na to strategii, po 12:00 se už zdržuji výhradně v blízkosti parkoviště a přilehlých barů.
  Pokud jedu autem, tak první pravá to vždy jistí a pak se doptám.

  1. Jenny, ztrácím se naprosto stejně a trvalo mi dost dlouho, než jsem se s tím prostě smířila a na cestách s jistou mírou bloudění prostě počítám. Jen když nějakej krásnej kout míjím už po páté, postrádám většinu původního nadšení (chuckle)

   Pokud jde o sjezdovky, tak já bych byla jen za tu blízkost barů a restaurací (rofl)

 4. Tohle toulání (v mým případě pěšky) beru jako obrovskej dar. Dneska člověk pořád někam spěchá. Nemuset – to je báječná věc.

  1. Zano, taky mám pěší toulání moc ráda – rozhodně si ho člověk víc vychutná a pokud jde o mě, tak se při něm mnohem méně často ztrácím! (blush)

 5. Čirou náhodou jsem zjistil, že na Nově opakují naprosto skvostný seriál Hospoda. Začíná to někdy kolem 17:45 a vřele doporučuji, je to dokonale české a s citem natočené.

 6. Také máme rádi „serendipity“ cesty. V době, když jsme v Evropě hodně cestovali, používal manžel zeleného Michelin-průvodce. A tam byly „špatné a málo zajímavé“ cesty vyznačeny červenými křížky. No a právě těmi cestami jsme s velkou chutí jezdili, pokud v neznámé zemi alespoň částečně naznačovaly směr, který jsme měli v plánu. Měli jsme tenkrát „brouka“ (VW) a ten vždy bez úhony projel spousty těch drncavých, neupravených cest. A vždycky jsme byli rádi, že jsme tamtudy jeli místo po dálnicích, nebo i vedlejších cestách.

  Básník Robert Frost končí svoji báseň „Road not taken“ dnes již velmi známou větou „Two roads diverged in a wood, and I- I took the one less traveled by, And that has made all the difference”.

  Dede, jak je Ari, je už zase v pořádku ???

  HankoW, take zde z velkým zájmem čteme – často velice vtipné – nápisy před vesnickými kostely

  1. Nakrklo mě, že „serendipity“ slovník neznal. Ale Google jo. Význam jsme měla tak jako uložený, ale chtěla jsme doslovný překlad. A houby… no, konec konců výkladový slovník od strejčka Googla je taky frajer.
   Dneska jsem požádala Kubu, aby si naplánoval trasu letošního jednodenního prázdninového putování, kde chci vědět, co hledáme a jakou to má historii. Jsem zvědavá, s čím přijde. Prostě- když se dítě nudí… a to, že je o půl hlavy větší není na závadu 🙂

  2. Ahoj Maričko – ten název „serendipity“ v sobě už sám skrývá zvědavost – myslím tím, jak zní (chuckle)

   Taky mám ráda opuštěné cesty a to první údolí bylo celé takové.

   Já jsem takhle hodně jezdila v Anglii a v Norsku, ale tady doma mám tendenci být na běžných cestách jak naprogramovaná – honem tam a honem zpátky. Na cestě do Hradce už jsem odbočky dělala, ale ten Trutnov jsem zanedbala 🙂

   Nápisy u kostelů kdysi posílal George a mě se strašně líbila fotka kostela zapadaného ve sněhu a u něj nápis: Kdo se modlí za sníh, tak prosím přestaňte!!! (rofl)

   Ari už je dobrá, byla už včera během dne. Nevím, o co šlo a trochu mě trápí, že pokud jí někdo ublížil a ona si to bude pamatovat, může někdy dojít k ošklivému překvapení… (tmi)

   1. To ráda slyším o Ari.

    Nás zase upoutal tenhle nápis: „Věčnost – kuřáci nebo nekuřáci? Váše rozhodnutí“ (Eternity – smoking or non smoking. Your choice)

    U nás je such až hrůza a k tomu hic, hic!!! Dneska jsem měla celé dopoledne puštěný rozprašovač vody v želvím výběhu. Mají tam sice stín, ale pod suchým rozpáleným jehličím se asi moc neochladí. Taky po chvíli všechny hladově vylezly a užívaly si pod tím „deštěm“.

 7. Když jsem se konečně dostala k počitadlu a komentářům, dostavily se i bouřky – a neustále vypadává proud, tedy i net. Nicméně zítřejší Krakonošovo povídání už je v systému a já se ozvu, až skončí ty bouřky (wave)

  1. Tak u nás ani kapka, první kopec (Čekyňák), který stojí mrakům od jihovýchodu v cestě, ty mraky rozráží a bouřky se před ním rozdělí.

   1. U nás byly tři bouřky – první nic moc déšť, ani pod smrk nenapršelo. Ale druhá už stála za to – příval jak hrom, i kroupy byly. Třetí byla slabší, ale vytrvalejší:)) Ale z 28 stupňů je sedmnáct…

    1. Tady furt ještě nic, dokonce i v mojí lednici už je vedro.
     Já chci bouřku! Nesyslete si to, pošlete to dál!

       1. U nás to odpoledne vypadalo děsně nadějně – tmavé mraky, semtam i zabouřilo, a když začaly padat první kapky, vynosila jsem kytičky, ať si užijou deštík. No a sotva jsem venku zaparkovala poslední květináč, bylo po dešti. 😛

 8. Krakonoši, ten pán si spočítal, že držeť Levicu je drahšie, ako mi ju vrátiť, tak teraz súhlasí, že zajtra mi ju dovlečie domov 🙂 (h)

  Neviem, ako sa dohodneme na cene, ale keby som to naozaj nezvládala, obrátim sa na Vás, a samozrejme, že Vám budem postupne splácať svoju dlžobu.

  Vy ste dospelý človek, rozumiete aj slovensky, tak Vám nemusím prekladať. To som veľmi rada. Lebo ma ide šľak trafiť, keď slovenské deti nevedia, čo je to pohádka a české deti nevedia, čo je to otecko.

  1. Yetti, to me taky cert bere, kdyz ty deti tvrdi, ze nerozumi cesky nebo slovensky. Ja jsem jeste z generace, kdy treba telvize byla oboujazycna, a pokud treba sly zpravy a nekdo tu telku vypnul, tak bych si fakt neuvedomila, kterym jazykem se muvilo. A ten rozdil mi neprijde zas tak veliky.

   1. Hano, moje děti se naučily slovensky z praštěnýho sitcomu, co jel ve slovenské televizi. Občas se zeptaly, my jsme přeložili a šlo to 🙂 A když ke Kubovi do třídy přišel slovenský spolužáka a potřeboval půjčit „nožnice“, tak mu z děcek rozuměl fakt jen ten Kuba 🙂

  2. Jakápak dlžoba? Peníze budou, my nebudem, podstatné je spokojené zviřátko, které bude zase doma u milující paničky. Vím, o čem to je, našeho Čertíka jsem také přivezl z útulku. Ta paní, co ten útulek provozuje je sice moc hodná a ty kočičky se tam mají relativně dobře, ale je to pro ně něco podobného, jako pro batolata kojeňák. Mají jídlo, teplo, střechu nad hlavou, ale strádají citově, jeden člověk na vymazlení padesáti kočiček prostě nestačí. Takže žádné štráchy a šup šup! Chci tu okamžitě vidět číslo účtu a IBAN, nebo se naštvu!

 9. Dede, ja Ťa zožeriem aj s kostičkami. Taktonádherne sa túla%t prírodou.
  Keď som bola mladšia a s mamou sme chodievali na huby, na lesné plody,taksom chodievala rada.Teraz sa bojím. nie zvierat, s tými som sa vždy dobre vysporiadala. bojím sa všelijakých úchylov. Napr. keď sme boli s mamou posledne vonku, tak sme narazili na celkom nahého chlapa.
  Keby svietilo Slnko, tak si poviem, že je to Nudista, alebo Naturista.
  Ale bolo zamračené, a chlapík neležal na deke, ale stál vzpriamený a predvádzal sa 🙁

  Bohužiaľ, pán prezident Havel to začal tým, že dal amnestiu mnohým zvrhlíkom. A teraz sú zákony také, že nejakého gaunera nezatvoria, dokiaľ vám fyzicky neublíži.
  Lenže ak ma nejaký gauner znásilní (nie že by som si v mojom veku fandila, ale už sa na SK stalo, že aj 80-ročnú babičku znásilnili),alebo ma zabijú pre 2 Euro, tak ČO MI TO BUDE PLATNÉ ?!?!?!?!

  1. Sorry, asi to nebude zrovna vhodné, ale připomělo mi to jeden poněkud nechutný vtip. Na policejní služebnu se dostaví nedoslýchavá babička.
   Pane policajt, teď mne v parku znásilinili tři chlapi!….
   Mohu pokračovat? Já zábrany nemám, ale nechtěl bych někoho ranit, takže pokud by si to někdo chtěl brát osobně, tak raději ne.

   1. Zkus to 😀 Pokud by tam byla až příliš expresivní slova, tak použij hvězdičku, nebo tak (chuckle) Stejně to každému dojde

    1. Dobře.
     Takže pokračuji.
     Policajt se na babku vykuleně podívá a nevěřícně hlesne: Znásilnili?
     Babka: Prdlajs naslinili, nasucho mě dřeli, hajzlíci!

  2. Yetti já mám výhodu, že buď se toulám autem nebo se psima. Često autem i s těmi psy 🙂 Ještě se nenašel úchyl, který by po mně toužil tak, aby mu ti psi nevadili (chuckle)

   1. No, já mám obvykle s sebou sice dva malé psy, ale bohužel se v takových situacích začínám nezvladatelně smát. Obávám se, že úchylák by s úděsem utekl.

    1. Já obvykle zahlásím: „Uhni, nemotej se mi tam, já si ho zabiju sama!“ Úchylové to jaksi špatně snášej a zdrhaj… 😀

     Ale teď vážně – na toulkách jsem ještě úchyla nepotkala.

 10. Kdysi, když jsme jezdili s dětmi na výlety, tak jsme občas provozovali hru – jedem, kam ukážete. Přijeli jsme na křižovatku, děti ukázaly jestli doleva nebo doprava, a jelo se. Po nějakém čase jsme vždycky dorazili na nějaké zajímavé místo, na které bychom sami od sebe nevyrazili… Dodnes na to rádi vzpomínají,a to už jsou dlouho dospělí.

 11. Tohle vyhánění lvů jsem zažila letos v Římě. Chodili jsme po méně profláklých památkách. A tak cesta z Trastevere přes Campo de‘ Fiori až na Piazza Navona byla pro mě cestou novou.

  Bylo hezké jít úzkými uličkami původně dělnické čtvrti Trastevere a tu na vás vykoukne socha Giordana Bruna, stojící na náměstí Campo de‘ Fiori, jehož tu bohužel upálili. A zase kousek uličkami Říma a jsme na Navoně.

  Apropo roztavený asfalt DEDE, také jsem do něho šlapala. A maminka se zlobila.

  Míša z Plzně

  1. Míšo, já si k těm vašim toulkám představím horkou noc, vůni květin, kávy a pizzérií, šumění vody v kašnách a hned ti kapku závidím (inlove)

 12. Lvy jsem vyháněla cestou z Věšína- za pomoci metráku objížděk a neustále přepočítávající navigace. Občas jsem měla snahu se orientovat podle směrovek. Když jsme se skoro blížili k domovu, ovšem ze zcela jiného směru než znám, uviděla jsem ceduli Bratčice 3 km. Zajásala jsem nad známým jménem, odbočila tak, jak cedule říkala a dojela jsem do Dolních Kounic. Nicméně jsem se podle jiných cedulí a toho, že jsme tu párkrát byla, ovšem obvykle jsem jela v noci a neřídila, vymotala správným směrem. Zaradovala jsem se, že jedeme dobře, projela vesnicí povědomého jména a ejhle, cedule Bratčice 3 km. To už se Kačka neovládla a zeptala se: „Ty Bratčice existují? Bylas tam někdy?“ Přiznala jsem, že ano, jezdím tudy každý čtvrtek a vždycky je najdu, ale radši jsem jela už přímou cestou domů. Nicméně lvů jsme cestou vyhnali i tak dost 🙂

  1. „Ty Bratčice existují?“ (rofl) Matyldo, tos měla zapsat jako článek! Ostatně… Jako kdybych viděla sebe coby navigátora (rofl)
   Mám ráda řízené bloudění – tedy řeknu si, že dnes pojedu asi tudy a schválně, kde se vynořím 🙂 Ale musí na to být čas…

   1. To mi připomnělo opačnou situaci. Když jsme, cestou do Chorvatska, projížděli již pátým kruháčem, kde nás radostně vítali v městě Szombathely, tak jsem nabyla dojmu, že jsme se ocitli v zakletém městě – něco na způsob onoho Sindibádova ostrova, ze kterého nebylo úniku … na šestém kruháči jsem si to potvrdila (chuckle) .

 13. Milá Dede, nevím, jak čerstvé tohle psaní je a jestli už jsi se z úžehu vzpamatovala. Snad už ano. Úžeh jsme pořídili Rysince loni cestou z Křivonosky. Nějak jsme si nevšimli, že se jí svezla čepička a sluníčko pálilo přímo na její šešulku.
  Autem odbočujeme z cest jen výjimečně, ale některé stálé trasy mají více variant a často se rozhodujeme až na křižovatce podle nálady, kam odbočíme. A semafory na cestě mají na to rozhodování velký vliv 🙂
  Častěji se zatoulám pěšky. Teď na to není počasí, ale určitě se někdy projdu domu z práce po svých. Je to docela daleko, ale pořád to jde. A v neděli jsem popojela metrem o stanici dál a šla domů delší, ale hezčí trasou přes Vyšehrad. Ráda občas odbočím a kouknu se, co je za důvěrně známým rohem. Děkuji za hezké zamyšlení.

  1. Tak jsme si to ještě změřila a ony jsou to z práce domu jen necelé tři kilometry. Škoda jen, že většinou budu domu spěchat a nebudu si moct procházku dovolit.

   1. Milá Karakal, taky jsem milovala chození pěšky z práce a volila trasy podle nálady. Když jsem jezdívala do centra Prahy na tiskovky, vždy jsem si nechala chvilku na potoulání. 🙂
    Jenže s dětmi a lítám po školkách a družinách je to už hodně velký luxus. Ale neboj, ono to zase přijde (inlove)

    Jo a z úpalu jsem se vyspala včera odpoledne – bylo to fuj, ale před půlnocí jsem už byla úplně ok 🙂 Děkuju

    A rozhodování podle semaforu… tady u nás jich moc není, takže se často rozhoduju podle toho, jestli přede mnou jede auto, které mě rozčiluje. Potom je to: pokud on na Neděliště, já na Chlum! (rofl)

  1. No… napadlo mě to! (blush) Ale je vidět, že jsem už trapně dospělá – místo toho jsem ten asfalt vyfotila. Mělas vidět ty pohledy servírky z blízkého bistra… myslela si, že mě z toho horka přeskočilo (angel)

 14. Takovýhle vyhánění lvů (bezva termín!) provozuju, když chodím se psem po venku. Odchýlit se od známé trasy je osvěžující. Bloudím pak podobně jako Gandalf v Morii – „volte cesty vedoucí doprava a dolů“. Kupodivu, pokud se člověk nezamotá moc, tak to funguje. 🙂

  1. Většina mých výjezdů se odehrává tak, že: 1/ co nejkratší a nejrychlejší cestou do cíle.
   2/ najít a nafotit to, kvůli čemu jsem přijel (zabere nejvíc času)
   3/ nějak, pokud možno jinudy, se dostat zpátky. Občas je z toho bonus, ve formě další, nové lokality, nebo neznámého panoramatu, jenže když vás v rámci jednoho dne čeká kolem 700 – 800 km po nekratší trase, moc si s nějakým kufrováním vyskakovat nelze. A moje mláďátka už se těší, jak je vyvezu do západních čech na bahenní sopky do Soosu, na motýlí farmu a na bublák.

   1. To jo, když je tak dlouhá trasa, tak to člověk nebloudí záměrně. Ale když to máš do práce buď 25 minut MHD, nebo zhruba třičtvrtě hodiny pěšky, a když ta MHD jezdí po tak frekventovaný cestě, že tudy dobrovolně pěšky fakt nee – tak hledáš cesty vedlejšíma uličkama. Takhle jsem měla první práci.
    A vlastně, když o tom tak přemejšlím, od malinka mě bavilo prolízat okolí, dokud jsem tam neznala i ten nejzapadlejší kout.
    No a dělám to furt. 🙂 Psi jsou na to skvělá výmluva – přece venčím!

   2. Krakonoši, ani nevíš, jakou mám z tvých plánů radost! (inlove)

    Jo a zítra vyjde díl třetí!

 15. Pokavad nespecham a mam naladu, tak z vytcene trasy odbocuju velmi casto. I cestou z prace. Znam strasne moc silnicek ve venkovni casti okresu. Proste si tak jezdim pro radost. Ale i na vyletech. Delsi cast cesty, tam, kde vim, ze bude nuda, odjedu po dalnici, ale pak bocnima cestama. A tam se obcas uvidi veci. Objevila jsem tak stary skotsky hrbitov, o kterem i mnozi znalci jihokarolinske historie nevedeli, kocham se prapodivnymi napisy na venkovskych kostelech, vyhlidkama na tajemne reky s cernou vodou a stromy sklanejicimi se az k vode.

 16. Občas z trasy sjedu a většinou ze zištných důvodů. „Tady – dokud nebyla dálnice – měli úžasné meruňky. A o kousek dál zase rostla kukuřice, tu nutně potřebuju.“ Tímto se přiznávám k polnímu pychu. Mléčné kukuřičné klásky mě svedou z cesty kdykoliv 🙂

  1. Chichi Renato, mě takhle umí svést hrášek (blush) netrhám si víc, než do kapes, ale prostě neodolám!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN