KRAKONOŠOVO POVÍDÁNÍ: Mesaliance, aneb když se podvraťák povede (2)

krakonoš_logoPrvní díl jsem vzal trochu hopem, což byla chyba, kterou se pokusím napravit. První rok života byl celkem nezajímavý, leč pro okolí žertovný.

 

 

 

Jsa dítko čistotné, počkal jsem s čůráním vždy na okamžik, kdy jsem byl položen na záda a vybalen z plenkové embaláže a mnohokrát se mi, (dle vyprávění maminky), povedlo zasáhnout někoho z přihlížejících přímo ,,na komoru“ čili do středu vyděšeného obličeje.

Když mne začaly poslouchat nožičky a ručičky a začal jsem chodit, k velkému překvapení ro i prarodičů, protože jednoho krásného dne, když se všichni sešli u oběda mne vůně jídla zvedla na nožky, na kterých jsem nikdy před tím nestá a ty mne naprosto spolehlivě donesly ke stolu, kde jsem se chytil rukama nohy jedné z židlí a začal řvát, ať mi dají taky.

Máma omdlela a táta k tomu neměl daleko. Po několika dnech už jsem začal lézt po schodech a běhat po bytě, takže rodinná rada usoudila, že bych mohl být vyvenčen bez kočárku. Byl jsem uchopen za tlapku a domovní dveře se přede mnou otevřely, což byl zázrak, který jsem pochopil v okamžiku, kdy jsem si k nim přistavil židli, abych dosáhl na kliku, (po několika dnech) a začal se venčit sám.

První, co jsem zaregistroval, bylo funící chlupaté cosi, co mne očuchalo, olízlo, zakňučelo a máváním ocasu porazilo. Jmenovalo se to Rolf a byl to německý ovčák, přesně stejný, jako televizní Rex. Rodiče usoudili, že když je Rolf na zahradě, můžu tam být i já, že mne ohlídá. Rolf opravdu hlídal a preventivně vrčel na každého, kdo se ke mně přiblížil, což byl občas dost problém, protože spolehlivě poslouchal jenom otce.

Mámu sice také, ale už ne tolik a zbytek rodiny jen, když to tak nějak muselo být, nebo za úplatek. Jenže pánečkovo štěně si zamiloval a pečlivě dbal, aby mi nic nescházelo, nosil mi klacíky, láskyplně mne olizoval, protože štěňata je nutno držet v čistotě. Když jednou zjistil, že mám plné gatě, nějakým zázrakem je ze mne stáhl, pečlivě mne umyl a znečištěné oblečení přinesl paničce domů, protože si dveře uměl otevřít také. Moje jídlo sice ochutnávat nesměl, ale když jsem se mu dobýval do misky, jen spokojeně přihlížel, jak se štěně má k světu.

V padesátých letech bylo na venkově veselo. Královodvorské železárny se rozšiřovaly a soudruzi neustále šmejdili po vesnici a hledali, komu a kam nacpat do baráku nájemníky. Došlo i na nás. Vy tady máte volné patro, to ne, někoho vám sem dáme. To nejde, nahoře je karanténa, zemřel tam člověk na tuberkulózu. Vytrhali jsme podlahy a byt opakovaně desinfikujeme.

Komise sice couvla, ale jeden odvaha se našel. Otec si pečlivě zarouškoval obličej kapesníkem a vyvedl návštěvu do patra, kde byla podlaha skutečně vytrhaná, protože prkna už měla svoje za sebou a čekalo se na nová. Odvaha zbledl, a dal se na bleskurychlý ústup. Věděli jsme, že je zle a že se musí rychle něco podniknout.

Takže děda s babičkou, kteří k nám jezdili na návštěvy, se odhlásili z nájmu v bytě v domě, který byl kdysi jejich, a nastěhovali se k nám, čímž soudruhům zmehlo. Občas se o nás sice ještě otřeli, ale většinou stačilo, když zazvonili a Rolf je přišel ,,pozdravit“. Také upravená zahrada, kdysi prales, budila respekt; všichni tak nějak cítili, že s člověkem, který sám dokázal za 14 dní kompletně zpracovat ručně patnáct dospělých stromů, včetně pařezů, bude lepší vycházet v dobrém.

Než jsem oslavil třetí narozeniny, přivezla si maminka z porodnice dceru a mě přibyla sestřička. Rolf druhé štěňátko radostně přivítal. Setra spala v kočárku a babička chvíli nedávala pozor. Když se ozvalo zoufalé vřískání, byla sestra pečlivě umytá a Rolf se tvářil znechuceně: Proč ta člověčice to štěně neumí pořádně umýt a ještě vřeští, když jí chci pomoci?

Když se začal batolit i sestra, (o něco dřív, ale zase o dost nešikovněji), začaly pro Rolfíka krušné časy: koho mám ocáskem porazit dřív? Koho mám dřív přebalit? A jak mám ta neposlušná štěňata udržet pohromadě? Řešil to tak, že si hrál se mnou, ale sestru po očku sledoval. Když se od nás odbatolila moc daleko, přinesl ji zpátky a položil vedle mne na zem. Věděl, že než se postaví, bude to chvilku trvat a tím pádem se mi bude moci více věnovat.

Otcovi v práci prokázali soudruzi ,,čest“ a donesli mu přihlášku do KSČ. Ve své nekonečné blbosti se domnívali, že otec se rozzáří radostí, jakéžeto štěstí ho potkalo a radostně podepíše, takže si pečlivě vybrali okamžik, kdy v kanclu byli všichni. Otec se rozzářil ale trochu jinak, než čekali, takže to proběhlo tak, že dveře na chodbu se prudce rozlétly, zevnitř se ozval řev postřeleného lva, pak vylétli soudruzi; nějakým fyzikálním zázrakem se tři vešli současně do dveří pro jednoho a za nimi zmuchlaná a roztrhaná přihláška.

Večer doma:

„Mámo, přišli za mnou, abych vstoupil do KSČ.“

„A co?“

„Vyrazil jsem s nimi dveře!“

„Proboha, co budeš dělat?“

No co, řemeslo, zedník si vydělá víc, než kancelářská krysa a do strany ho cpát nebudou. Ale nestalo se nic. Kolegové dostali ultimátum: buď budou držet hubu a krok, nebo… Tátovi strhli jeden měsíc prémie, zarazili mu na rok postup a život šel dál.

Soudruzi sice svolali schůzi a rokovali, ale protože věděli, že táta umí a sami by jeho práci nezvládli, usnesli se, že soudruh je takovej samorost, že bude lepší ho zbytečně nedráždit, což se otec brzy dozvěděl a měl z toho obrovskou prču.

Léta ubíhala, mamince skončila mateřská dovolená, takže šla do práce a nás oba hlídali děda s babičkou. Jak to asi vypadalo, si dovedete představit. Oba těžce nestíhali, takže jednoho dne přišla sestra za babičkou, která vařila oběd, zatímco děda byl na nákupu a radostně hlásila: „Babi, Jilka poustí klálíčky a Lolf je papá!“

Rolf klálíčky nepapal, jenom chytal. Usoudil jsem totiž, že hladit pořád jen Rolfa je nuda a že si zkusím hladit králíky. Otevřel jsem dvířka a králíci radostně vystartovali za čerstvou trávou na zahradu. O pohlazení evidentně nestáli. Rolf sice vždy jednoho chytl, přinesl a podal, takže se mi ho podařilo strčit zpátky, ale když přinesl druhého, ten první zase utekl. Lovem králíků se pak všichni zabývali až do odpoledne, kdy se vrátil táta.

„Zatracenej lumpe, cos to provedl? Za tohle bude sekec.“ Jenže ouha, Rolfík usoudil, že trestat štěně za prima zábavu je špatné a varovně zavrčel. „Mazej do boudy, ty lumpe, vy dva jste se tak dlouho hledali, až jste se našli!“ Rolf uraženě odkráčel a vařečka měla posvícení.

 

Příště: Jak jsem se začal vzdělávat.

Aktualizováno: 7.7.2014 — 04:16

62 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Krakonoši, píšete fakt velice čtivě a ráda bych věřila, že vás vzpomínání baví psát stejně, jaké nás číst. Měl jste krásné dětství a to určitě stojí za to zdokumentovat.

  Ano, přesně mířený proud od rozbalených chlapečků je zřejmě velmi oblíbený způsob uvolnění. Slyšela jsem už z několika zdrojů. Nad zážitky s Rolfem jsem se skvěle bavila. Doufám, že napíšete, zda jste se časem i vy stal vlastníkem hafana. Nebo jste na tom byl jako já. Moc jsem toužila psa mít, ale v centru Prahy to rodiče nepovažovali za splnitelné a “odsouhlasili” pouze kočku – a ta láska k nim se se mnou táhne celý život (a teď u i ten pes je).

  Při naší výchově v tatínkově případě stačilo zvednout jeho hluboký hlas. Maminka ale měla na stříni trvale položenou vařečku. Pak stačilo říci “že vezmu vařečku” a udělat pár kroků správným směrem. Sourozenecké neshody okamžitě tichly. Někdy jsme si trest asi fakt vykoledovaly a vařečka byla sundána. Každý jsme dostal dvě, tři plácnutí – štípalo to, ale nikdy to nebyl nářez a jasně si z toho ani jeden z nás neneseme celoživotní následky.

  1. Já jsem kočičí. A na kocourka jsme se zmohli až když jsem se s mojí nejdražší usadil a čirou náhodou jsme zjistili, že kočičky jí léčí alergii na čerstvě pokosenou trávu. Podrobnosti časem.

   1. Tak to jsem už teď zvědavá, kterak kočička pomohla léčit alergii (místo jí způsobovat) 🙂

    1. Klídek, je třeba dočkat času, jako husa klasu. Ztím jsme ještě ani nezačali chodit do školy.

 2. Hm, tak nás nakonec všechny bouřky a deště obešly – co, co tady spadlo ani nepropršelo pod hustší stromy… 🙁

  Jak je to s deštěm u vás?

  1. U nás krásně zapršelo a protože se mi v práci povedlo ukořistit poslední firemní deštník, tak jsem ani nezmokla 🙂

  2. Všechny sudy plné po okraj 🙂
   Neházej flintu do žita, voda je teprve u Mladé Boleslavi 😀

  3. V Přerově ani kapka, to ostatně na celé Moravě – prý možnost přívalových dešťů 😉

  4. Večer pár blesků a pár kapek, (sever Prahy, na jihu to začalo dřív a trvalo déle), a teď už zase sucho.

 3. Krakonoši, Vy to musíte vydať ako knihu !!!
  To sa tak dobre číta 🙂

  Nevychovaný a žiarlivý pes + dieťa može viesť ku katastrofe.

  Dobre vychovaný pes + dobre vychované dieťa je fajn 🙂

  Krakonoši, veľmi, veľmi Vám ďakujem za snahu pomocť mi, ale toto si musím vyriešiť sama (h)
  Teraz sa snažím dať do poriadku Minka II.
  Je taký vychudnutý, že sa mu dajú spočítať stavce na chrbtici, má vylomený ľavý dolný hryzák, páchne mu z papuľky a od toho hryzáka mu vyteká nejaký sajrajt.
  Dala som mu tabletku na odčervenie a teraz sa ho snažím trochu vykrmiť, aby vydržal narkózu, lebo liečiť mačke žuby bez uspania sa nedá. 🙁

  Teším sa na pokračovanie rozprávania (rose1)

  1. Držím palečky oběma. Minkovi, aby přežil a spravil se a Levici, aby se vrátila brzy domů. A Vaše odmítnutí mne mrzí, není to tak dávno, co jsem poslal do Prievidze 500 € na opravu parní lokomotivy a myslel jsem si, že když mi děti udělaly radost, bylo by správné a žádoucí, abych udělal já radost někomu jinému, zejména když jde o milovanou kočičku.

 4. Bezva psaní s nadsázkou a to je fajn. Hezky jsem si početla a povzpomínala.
  Zjistila jsem z předchozího vyprávění, že jsem jen o rok starší jako vy a taky dost pamatuji. Někdy si říkám, jak jsme to proboha mohli všechno vydržet. Ale z druhé strany, to jsou někdy paradoxy pane Krakonoši. :))
  Včera mne však potěšila sousedka, prý ještě 23 let a budu v důchodě, no není ten svět krásnej ?! :))

   1. Mnó, ona mluvila o sobě, to já jsem to tak blbě napsala.
    Jsem již hluboký důchodce ale přemluvili mne na jistou veřejnou,prý obecně prospěšnou činnost, tak ještě makám, zbývá tento měsíc, srpen a září, pak končím. Budu plnit staré resty, něco jako děláte vy.Taky mne to pnutí nutí ty věci vyřídit. Dokonce jste mne tím nastartoval určitým směrem. Tak díky.

 5. Krakonoši, zase báječně vtipné a s nadhledem!
  A inspirativní, jen se koukni na diskusi!

  Dítě a pes: Pokud je psova smečka v pořádku, zvládne ten úkol i vyplesklý pes relativně čerstvě vzatý z útulku.
  Jelikož děti nebyly moje, tak jsem oběma svým holkám asistovala. Ale je fakt, že Penny bylo možné nechat lidská štěňata na starosti, abychom se my dospělí mohli v klidu najíst. (Nezapomenu, když nakoukla do kuchyně: „Tak já tam vedle dřu jak černá a vy si tady žerete!!!“) A když přišla Melly, Penuška jí pomalu předávala jeden svůj úkol u štěňat za druhým. Nejdřív jí to pěkně ukázala, pak dozorovala, jestli si mladá počíná správně, a když byla spokojená, zalezla pod křeslo a tam spala spánkem spravedlivých a totálně zmožených psů, zatímco Melly se na place potila.
  Zábavné bylo, že když Penny spala, chodila se Melinka ptát na radu mně. Penušku budila jen velmi zřídka.
  Ovšem když bylo potřeba, Penuška se vzbudila sama, obešla si kolečko, do rozjívenců šťouchla, nechala se pohladit, pískla, že tedy na stařenku takhle ne. Což rozjívence okamžitě uklidnilo a Penny spokojeně předala službu Melině.
  A když chtěli vykonávat spravedlnost dospělí, vynořila se Melly se zoufalým výrazem a lehla si mezi mrně a dospělého na záda. „Zab mě, prosím tě, zakousni mě, ne štěně, štěně nechej, zakousni mě!“

  Jiné rodinné štěně učila Penny chodit tak, že se s ním přetahovala o rohlík. Dokázala štěně na nepevných nožičkách vést tak šikovně, že zvládlo i pár schůdků. A štěně si celou dobu myslelo, že má šanci ten rohlík vyhrát! (Nakonec byl pro velkou oslintanost zabaven a rozdělen mezi dva přítomné psy. Štěně dostalo nový.)

  Jo, normálním psům jde kolem dětí věřit.
  Normálním dětem kolem psů taky.
  A všecko je to ve vedení smečky. 🙂

  1. Však Melítko z toho bylo napoprvé pěkně vylekané, když se na něj moje mláďata vrhla 🙂 . Ale naštěstí měla už školu od Penušky (Melítko i mláďata), a my to taky ohlídaly, tak se to utřepalo :).
   Jo, Melítko včil jen kvete, možná by si chlapečci zase někdy zasloužili chlupaté potěšení 🙂 .

  2. Přesně! Táta si Rolfa vychoval od štěněte, sám, bez Svazarmu a učených knih a mimo jiné ho naučil, že i když bude ze zahrady vyhazovat nevítané návštěvy, nikdy nesmí ublížit, může jim maximálně poškodit oděv. Když jsme se s Rolfem setkali, pořídila nám maminka oběma kšandy a táta Rolfovi ukázal, proč tomu tak je. Takže Rolf nás přemisťoval, pokud jsme se batolili jinam, než si představoval, tak, že utíkající štěně chytil za kšandy, zvedl a odnesl na správné místo, kde ho, jak se na správné štěně sluší, položil na čtyři břichem dolů. Jednou nám na zahradu vlezl cikán, to bylo v době, kdy ještě kočovali a živili se tím, že chodili po vesnici a ukradli, na co přišli. Rolf číhal za rohem a když byl poberta u ohrady s drůbeží, vyjel po něm. Vyskočil na něj, porazil ho na zem a chvilku mu řval do xichtu. Pak se otočil, zvedl zadní tlapu, řádně ho osprchoval a doprovodil k vrátkům, přičemž mu jemným pochňapáváním čechral zadní část kalhot.

   1. Krakonoši, skvělé čtení… Rolf byl – jak vidno z dosud napsaného – třída a tatínek extratřída.Doufám, že se do vzpomínek ponoříš pořádně a žádnou z životních etap neošidíš.

    1. Snažím se, ale jednak už je to dáno a jednak skleróza… Vzpomenout si, jaké trenky jsem nosil před šedesáti lety, pokud vůbec, je svým způsobem umění.

   2. Panejo, Rolfův způsob vyhození cikána…! (rofl)
    Ty, Krakonoši, já tě za ty tvý historky asi miluju. 🙂

    1. Vyhazovat nebylo nutné, odešel dobrovolně sám. Po čtyřech, (postavit se bál), leč překvapivě rychle. Vše nám vyprávěla babička, která sledovala děj z okna, když uslyšela Rolfa nadávat.

 6. Krakonoši, skěle jsem se bavila (rofl) Vzhledem k tomu, že u nás jezevčík Max spoluvyrůstal s Andym a vychovával Marka, nemám důvod tvým slovům o soužití s Rolfem nevěřit.

  Co považuju za úžasný je to, že Rolf klálíčky nepapal 😀 Nazgúlové byli zlatí, ale s hlodavci se jim absolutně nedalo věřit. U souseda se chodili dívat na králíky… mlsně. Úplně bylo vidět, jak jim v hlavně šrotuje myšlenka – jak by se ty klece daly otevřít??? (wasntme)
  Ale je fakt, že to byli králící sousedovi a ne naši… vlastně u nás na zahradě nelovili ani myši (blush) Takže asi ti věřím i klálíčky 🙂

  1. Já si u klálíčků vzpomněla, jak jsme mívali půjčené malé ušáky na léto (na hraní). Samozřejmě měli různě stlučené bedýnky a samozřejmě z nich nejpozději do týdne zdrhli. Moje první psice, Rikina, nám je pomáhala nahánět zpátky. Nenosila je jako Rolf, na to byla přece jenom o trochu menší, ale když jsme udělali správnou rojnici, tak nám je profesionálně nahnala přímo do rukou.
   A když jsme nechytili na první dobrou, tak si viditelně klepala na hlavu. 😀
   Nikdo ji to nikdy neučil, vymyslela si to sama.

   1. Starší syn měl špice, Gora, a ten také lovil klálíčky. Tchyně často zapoměla dvířka zajistit a klálíčci brzy vesele poskakovali po zahradě. Goro si vždy jednoho vybral a honil ho tak dlouho, až už králík nemohl. Postavil se nad něj, hafl na paničku a když si od něj králíka vzala, šel honit dalšího.

  2. Rolf věděl, že domácí zvířectvo je tabu. U sousedů by s klálíčky udělal klátký ploces.

 7. Krakonosi, nadherne jsem se pobavila. Pripomnelo mi to mnohe z meho detstvi – jsem jen o nekolik let mladsi. Moc dobre se to cte. Dik, a tesim se na pokracovani.

 8. Tosco, tvůj varovně zvednutý prst prozrazuje, ža apriori psům nedůvěřuješ. Zbytečně. Opravím tě. Dost psů je jako Rolf. Jenže se o té armádě těch normálních nepíše. Drama se nekoná, není nad čím se pohoršovat.

  1. Já psům důvěřuji (pokud si moji důvěru zaslouží), nedůvěřuji však lidem. Příliš mnoho dětí doplatilo na neznalost rodičů, a příliš mnoho psů zaplatilo snahu zachránit mládě před nebezpečím vlastním životem. Zaplatili životem to, že nebyli schopni správně samostatně reagovat.

   1. Tosco, já bych dodala jednu podstatnou věc, která se za ty roky změnila – dnes má psa mnoho lidí, kteří by ho vůbec neměli mít!
    Co se objevilo průmyslově zpracované (i levné) žrádlo pro psy a přestalo být pracné psa živit, má psa, a velkého psa, kde kdo. Já si pamatuju, co mi dalo práce vařit jen pro jezevčíka, shánět pro něj maso (když občas nebylo na maso pro nás), prostě vedle venčení a výchovy tu byla ještě tahle práce. Do té se taky každému nechtělo… Já vím, je to jen nepotvrzená teorie, těch vlivů na takřka exponenciální růst psů v domácnostech byl větší (ach ta móda (devil) ), ale prostě tehdy bylo psů méně a častěji je měli lidé, kteří o nich něco věděli. (A taky se o každém kousnutí nepsalo… ne, nemohla bych být soudcem, umím přehlasovat i sama sebe (blush) )

    1. Dede, vytesat do kamene. Nezapomenu, jak já jsem zamrazovala vaničky masa a zeleniny. A to maso se tvrdě shánělo. Fronty na maso byly běžné. Někdy také pes dostal to co my, jenom méně soli a koření, když jsme nesehnali pro něj maso. Všichni se dožili ve zdraví vysokého věku. Dnešní polemiky jak a čím krmit a co je nejlepší u mne vyvolávají úsměv. Krmilo se tím, co bylo a na co bylo. To opravdu mívali pejsky lidé, kteří věděli do čeho jdou a šli do toho s opravdovou láskou. „Chovatelé“ nemívali na chov různorodé smečky, ale věnovali se většinou jednomu plemeni.
     Celá diskuse je na vlastní článek, je to hodně podnětů, proč je tak přepsováno. Mnohdy hlavně ke škodě psů.

     1. Alex, s těmi chovateli máš pravdu – vždycky říkám, že pokud někdo chová čtyři, pět ras psů, tak to nevypovídá o lásce ke psům, ale k penězům.

      1. Ono začátkem padesátých let to bylo se psy jednoduché. Hele, Josef, ta moje potvora ničemná má odstavený štěňata! nechceš jedno? Táta chtěl. Štěně dostalo boudu, zbytky z toho, co se uvařilo pro pánečky a jednoduchý výcvik. Takže Rolf věděl, že má hlídat zahradu, že, když se postaví u vrátek na zadní a řekne HAF, návštěva hbitě odcouvá, že čůrat a bobkovat se chodí ven, když páneček jde ráno do práce, nebo přijde odpoledne domů a že vše, co bydlí v králíkárně a v kurníku je nedotknutelné a pokud se to zatoulá na zahradu, je nutno to opatrně chytit a vrátit. Když jsme se poprvé vybatolili ven, páneček mu názorně předvedl, k čemu mají štěňata kšandy. Rolf, hlavu na stranu, pozorně přihlížel, po skončení ukázky jemně poštěkl, jakože: jasné a pak už naprosto spolehlivě fungoval.

 9. Četla jsem ráno k snídani, ale nějak potom nebyl čas pochválit , tak činím nyní.
  Ovšem debata o psech hlídajících děti dříve a nyní – je to všechno o tom, jak ta „smečka“ funguje. Gaston 1 mi odchoval Kubu, kluk se učil vstávat tak, že držel psa za uši, pes ho nosil za plíny do schodů. Nedali se rozdělit, od prvního kojení byl pes u dítěte. Kačka si to užívala až od roku, bohužel její Gaston velmi brzy odešel do psího nebe. Už jsem tu psala, že jsme si vzali dospělého NF z útulku a posadili ho mezi děti na zadní sedadlo – no spíše na děti…Všichni naši psi byli s našima dětma a jak let přibývalo i s vnučkama. Slepé Mimi si s nima hrálo na honěnou, nikdy v životě žádný náš pes dítě ani nás neohrozil ( že mne Majda kousla byla moje chyba, ona ani nevěděla, co se děje). Taky ale jsme svoje psy vždy chránili a trestali jedině přednáškou, na zadeček sem tam výchovnou proutkem fakt nepočítám za týrání a trápení. Je to o psech ale mnohem více je to o lidech

  1. To máš pravdu s tím odchovem. Mně odchovala fenka drsňáka foxe a synátora boxerka.Včetně toho umývání. :)) A ke kočárkům nikdo nesměl.

   1. Mě skotská kolie. Když mě dlouho po zahradě nemohli najít, říkávala už pak babí resignovaně – a v boudě u Laty ste byli? Určitě tam usnula -.
    Nemohla jsem být ve větším bezpečí.

    1. Asi budu plakat ;( mě žádnej pes neodchoval! A jak jsem po něm celej život toužila… (blush)
     Ale je fakt, že jsme bydleli prakticky v centru Prahy, takže jsem prostě měla smůlu. Ale u babiček byly kočky… a s těmi jsem uměla od malička vycházet moc dobře (inlove)

     1. A mne Bela. A že to byl báječný pes! Kluci měli alespoň skvělé pejsky půjčené – Penušku a Melinku.

 10. Krakonoši, opět jsem si početla a zasmála se.
  K diskusi dole ohledně psůXděti. Ano, souhlasím s toskou, pochopila jsem, co měla namysli ve svém prvním diskusním příspěvku. Vychovávám psy od svého předpubertálního věku, pod vedením kynologů. S kleckterými metodami, které se kdysi ve Svazarmu provozovaly jsem už tehdy nesouhlasila, ale je fakt, že když je přiblblým pánečkem, nafoukaným arogantním jedincem, cvičen mladý RR metodou cvičáku na agility, tak se ani nedivím, že v závěru pes napadl poprvé štěně knírače p+s – na šití to nebylo, jenom výplachy Betadinou a hned druhý týden fenku knírače p+s. Tu zmaskroval tak, že musela na operaci. To už měl ten náfuka nařízeno, že bez koše na cvičák nesmí. Samozřejmě, že to nedodržel. Takže po napadení feny se už na cvičáku nesmí objevit. Ale už se o tom nechci rozepisovat, je to na samostatný článek.
  Jenom chci k tosce dodat, že také tady nebyla taková plemena, která se chovají nyní.

  1. Alex souhlasím s tebou naprosto ve všem 🙂

   jen si myslím, že agi za to nemůže, ani RR, jen ho má jedinec jak píšeš….

   mě se na na našich závodech stala taková příhoda, k Terrynkovi na vodítku čuchl volně ložený borderák, položil mu hlavu na záda a šup začal si Terryho podřizovat, tak jsem přidržela psa za obojek, ten jeho pohled!!! mladého muže požádala ať si sundá svého psa z mého, mladík zakročil velmi rychle a chválil Terryho, že si to nechal…tak jednak musel a druhak o takovou slávu nestojím…Terry je velmi trpělivý na kerrýka ale toto vytrpěl pouze jen pro mě….mladý muž se mi 2x omlouval!!

   1. Hi, hi, Pájo, agility fakticky za to nemůže. Nemůže za to ani vedoucí cvičáku, protože dotyčného po pravém kousání napomenula a připoměla mu, že jeho pes bude muset holt hodit s náhubkem. Se slovy: „Náš Rokynek nikdy nikomu neublížil“, pán hrdě odpověděl. Snažila jsem se mu vysvětlit, že pes začíná dospívat, je po pubertě a vzniká jeho vlastní osobnost, takže se na něj musí pevněji. Nechápal, opět odemlel svou mantru. Za týden se stala tahle tragedie. Nemám nic proti RR, jsou to skvělí, hrdí a odvážní psi a mají-li dobré, nejlépe profesionální vedení, jsou to perfektní členové rodinné smečky.
    To co popisuješ, je úžasné od Kerrýnka, protože když cizí pes psovi položí hlavu na záda, tak vzápětí lítají chlupy. Je vidět, že tě miluje a respektuje.

    1. Alex, tady byl páníček blb. Agility za to nemůže – ale mám dojem, že tam byl problém v pevném vedení psa. Nemůžeš mít na volno silného mladého psa, kterému testosteron stříká z uší a neumět na něj houknout. Pokd vím (z našich rozhovorů), tak na tom cvičáku se používá jen důsledně pozitivní metoda… což není nic proti ničemu, ale u slabého nezodpovědného pána a bujného nezvedence silného plemene to prostě vede k průšvihu.
     Když o tom tak přemýšlím, tak k takovému pánovi vlastně nepatří žádný pes. Tam vede k průšvihu všechno. Hm, a právě takoví mívají rádi silná módní plemena. Ještě mohl mít brazilskou filu! (fubar)

     1. jo pozitivní motivace se to jmenuje, včil hrozně in a echt, všeci cvičí dle pozitivní motivace a jak já říkám pozitivně motivovat jde i jednou dobře mířenou ve správný okamžik použitou 🙂 (flex)

      1. Staré české přísloví: Škoda rány, která padne vedle. Vždycky je lepší pár vařečkou na zadek, než jedna z troleje pod napětím, když děti neví co roupama a lezou na střechy vagonů, např.

 11. Nádherné vyprávění, připomnělo mi i mé dětství, když jsem vyrůstala a na dvorku mě hlídal náš vlčák Astor. Černý jak noc, jen žluté odznaky na předních nohách a na prsou. Byli jsme nerozlučná dvojka, a naši věděli, že ke mně nikdo cizí na pět kroků nedojde. Někde jsem měla fotku, jak v létě spí pes v trávě a já hlavou na jeho těle spím s ním… Na sáňkách jsme spolu jezdili… a nikdy se nic nestalo. Jen občas někdo zvonil na babičku (taky mě hlídala babička :-)) a strachoval se, jestli mi ten velký pes neublíží. No, neublížil…
  To vyprávění se moc podařilo. Dede, to byl skvělý nápad a Krakonoši, díky za vyvolání krásných vzpomínek.

 12. Ještě, že je tu odpoledne a sousedi od naproti se včera odstěhovali. Moc jsem se při čtení nachechtala, jak už dlouho ne.

 13. Děti hlídané psem … doufám, že si to nikdo nevezme jako vzor. Ne každý pes je jako Rolf … vlastně, málokterý pes je jako Rolf 🙂

  Ale čte se to krásně! 🙂

  1. Bez psa a zahrady je dětství nudné. A Rolfík byl inteligentní zvířátko. Když vidím děti u nás na sídlišti, jak do blba lezou po prolézačkách, nebo se z nudy perou, je mi jich líto. Nám tohle nehrozilo.

  2. No, tosco, ono je nyní leccos jinak ;( .

   Já jsem sice o nějaký roček mladší než Krakonoš, ale i mne hlídal pes – a dokonce cizí mi spal v kočárku … zároveň se mnou – a žádné drámo se nekonalo (si to nedovedu představit dnes). A když byla mamka na poli, tak milého pesa přivázala ke kočáru a jak jsem začala řvát (už od útlého dětství jsem nenáviděla polní práce (chuckle) ), tak se milý pesan začal na špagátě cukat, tím rozkmital kočár a mne na chvilku utišil.

   Mám dojem, že i ti psi jsou v dnešní době nějací zparchantělí, za mých dětských let byl na vesnici pouze jeden pes se špatnou pověstí – Cigán se jmenoval – a ten taky jako jediný mne kousl, což jsem doma úspěšně zatajila, aby nebyl bit jak on, tak já (rofl) . Zato když naši Terku kousl na dědině pes, tak jsme půl dne hledali jeho majitele, dítko vezli na pohotovost a dvakrát se ptali veterináře, zda onen nezodpovědný člověk (který nám chtěl zatajit, že jeho psi byli venku) tam ty čokly dotáhl na vyšetření proti vzteklině (whew) .

   1. Mě coby batole hlídal pes- fena jezevčíka Morka. Nechala se ode mě vláčet za uši , nechala mě zkoumat,jak dlouhý má jazyk, o rohlík jsme se spolu podělily- nevím, nikdy mi nic neudělala. Bráchu zas hlídal boxer Ben a když ho batole moc citýrovalo, Ben do něj strčil čumákem, až si brácha kecnul na hromadu písku a tím bylo pořešeno.
    Takže se nabízí otázka- byli tehdy psi bezproblémovější nebo se o každém psím rafanci nepsaly srdceryvné články v novinách? Tipla bych si, že to druhé je správně. To, že někoho kousl pes, se často smetlo ze stolu se slovy, že ho neměl provokovat, a necpalo se to do médií.

   2. Kdysi byl pes braný jako pes. Měl v hospodářství (u chalupy) úkol(y). Když je neplnil, šel … do psího ráje většinou (nebo do klobás). Zůstávali psi, kteří měli povahu vyhovující životu rodiny, kteří věděli, kde je jejich místo a lidé se podle toho k nim chovali. Dnes se „piplají“ i psi neurotičtí a bázliví nebo prostě blbí. To dřív nebývalo, pes se musel přizpůsobit rodině. Když to nedokázal, měl smůlu a nahradil ho jedinec, který to zvládl.
    Byli psi blbí, ale ti se většinou nedožili dospělosti.
    Byli psi neurotičtí, ale takoví většinu života strávili na řetězu a děti jim maximálně házely kosti od oběda (a když děti nedávaly pozor, tak je občas při tom kousli).
    Byli psi vyrovnaní (tipuji, že to byl i případ Rolfa), kteří věděli, kde je jejich místo a co je jejich úkolem a byli dost sebevědomí na to, aby dokázali „štěňata“ chránit rozumným způsobem. A s takovými pak děti měly báječný vztah.
    Ne každý pes je toho schopný.
    Ne každý pes je schopný vyhodnotit správně nebezpečí pro „štěně“ a zachovat se rozumě a nepanikařit.
    Nejvíc úrazů, které malému dítěti způsobí pes, je proto, že je pes s dítětem sám a je to pes, který není schopen situaci samostatně řešit a zpanikaří. Řeší situaci nevhodně a dítěti ublíží – mnohdy nechtěně.
    Nemám nic proti tomu, že děti vyrůstají se psem. Děti a zvířata k sobě patří a pes je jedním z nejlepších dětských kamarádů 🙂
    Jen při dnešní skladbě psích povah … doufám, že nikoho na základě toho krásného vyprávění nenapadne myšlenka, že je vlastně báječné, když pes hlídá malé dítě a zkusí to se svým psem a dítětem, aniž by posoudil, zda na to ten pes má psychicky.

    1. Ano, souhlasím, že psi s nevhodnou povahou dlouhý život neměli (i takoví se u prarodičů vyskytli a opravdu skončili rychle). Nejsem si jistá, jestli to dnešní piplání je v pořádku.

     1. Přesně – i já si vzpomínám na Míšu, který celý svůj krátký život strávil pod hromadou dřeva (tak strašně se všeho bál, že i žrát chodil jen v noci) a k heroickému výkonu se vypnul pouze jednou, kdy za jedno odpoledne (zrovna nebyl nikdo doma) vyvraždil králíkárnu i slepičí dvorek … což byl, logicky, jeho lístek do psího nebe.

      Dodnes nevím, čeho se tak bál, když naši psi nebyli biti, ani nestrádali hlady, ba nikdy nebyli na řetězu (tedy byli – za trest, a to maximálně půl hodiny), ani co ho vedlo k té trestné výpravě. Ovšem pro hospodářství byl naprosto k ničemu – nejenže majetek neohlídal, ale dokonce byl horší než škodná.

    2. A kromě méně podstatné skladby psích povah je tu ještě skladba povah jejich pánečků. Tehdy nepřicházelo v úvahu, aby si pes vynucoval v rodině místo alfy. Se zlou by se potázal, a to v lepším případě.
     A podřízený člen smečky instinktivně pečuje o mláďata alfa páru.
     Pes sedící s rodinou u stolu a vyštěkávající si kousky z lidského talíře, nebo pes, který se s vrčením ohradí, pokud ho člověk chce vykázat z postele není podřízený člen. A útok na „neoprávněné“ mládě je jen otázka času.

     1. Ona ta skladba povah psů přesně kopíruje tu skladbu povah pánečků. Takže je to přesně, jak píšeš.

      Akorát bych doplinila ještě jeden aspekt k tomu, že člen smečky instinktivně chrání mláďata alfa páru. Ano, je to tak. Ale pokud je pes nervóznější povahy, může vyhodnotit jako nebezpečí i to, co nebezpečné není. A když je sám a rozhoduje se sám, může se pokusit mládě chránit a odnést ho do bezpečí. Za kůži za krkem (nebo za hlavu). Což může být pro ani ne roční dítě osudné. On mu nechce ublížit, on mu chce pomoct. Ale dítě není štěně. To, co by skončilo oslintaným a uraženým štěnětem může skončit těžce zraněným dítětem. Proto kladu důraz na povahu psa. Protože vyrovnaný jedinec, schopný se rozhodovat adekvátně situaci, nezpanikaří, a reaguje adekvátně situaci. A takových jedinců rozhodně není mezi psy většina. Většina psů potřebuje téměř stálou oporu smečky, aby se rozhodovali v klidu.

 14. Krakonoši krásné vyprávění. Měli jste se sestrou krásné dětství.

  Připomíná mi to vyprávění mého muže, který je ročník 1950.
  Bydlel v Jiřkově a celá parta dětí ( od nejmenších po ty velké ) spolu prováděla lumpárny. Až se divím, že to všichni přežili ve zdraví.

  Už se těším na pokračování.
  Míša z Plzně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN