KRAKONOŠOVO VZPOMÍNÁNÍ: Mesaliance, aneb když se podvraťák povede

krakonoš_logoNěkdy se stane, že nečekané události změní plány a vytyčené zásady. Takže já nyní dělám výjimku a na Dedeník beru externího autora – protože si myslím, že je to správné. Takže vás tímto zvu na první díl Krakonošova vzpomínání.

 

 

Pro chovatele čistokrevného psa není nic horšího, než když mu fenku obskočí nějaký voříšek. A přesně tohle se stalo mým prarodičům.

Přeslicová babička byla krasavice z dobré rodiny, jeden z jejích předků byl nositelem vyznamenání sv. Leopolda a C. K. dvorních radů a členů různých vědeckých společností bylo v rodině dost a dost. Jednou se do ní, když byla rodina na dovolené v Jugoslávii, zamiloval, naštěstí marně albánský princ. Jenže rodiče řekli ne a babička byla poslušná.

Přeslicový dědeček začal svou kariéru jako výpravčí v Mladé Boleslavi, postupně vystřídal Všetaty, Poděbrady a skončil jako poradce prvorepublikového ministra dopravy. Jako melouch provozoval stavitelství, postavil část Janáčkova nábřeží a v domě, kde je dnes Riverside hotel (na rohu Janáčkova nábřeží a Dienzenhoferových sadů), bydleli.

Rodičům babičky se mladý právník, navíc s definitivou na ministerstvu dopravy líbil, takže slovo dalo slovo a byla svatba. Děda s babičkou spolu vydrželi až do dědovy smrti, (zemřel v 96 letech duševně zcela čilý), babičko ho ještě o čtyři roky přežila. Měli dvě děti, syna Jiřího a dceru Marii, moji matku.

Mečový dědeček a babička byli prostí venkovští lidé z malé vesničky u Litně. Děda se živil jako krejčí a šéf vesnické kampeličky, babička byla doma, na venkově to tehdy ani jinak nešlo. Byli to sice prostí vesničané, ale měli vzácný dar, který se za peníze, na rozdíl od různých predikátů koupit nedá, a sice přirozenou noblesu a pevný charakter. Z manželství vzešel syn Josef, můj otec a moje teta Otýlie, (zemřela letos na jaře).

Maminka vystudovala gymnázium a obchodní školu a pracovala jako kancelářská síla v budově Wilsonova nádraží. Tatínek se vyučil zedníkem a začal svou pracovní kariéru jako traťový dělník, kdysi mi u Zadní Třebáně hrdě ukazoval, které pražce na liteňské lokálce usazoval a podbíjel. Později si udělal při práci stavební průmyslovku a nastoupil rovněž na Wilsoňáku do kanceláře.

A bylo zaděláno na malér. Tatínek by hezký silný a mužný a navíc hrál výborně na klarinet a saxofon, působil v orchestru Jaromíra Vejvody a v kapele Zorky Kohoutové, ale pouze amatérsky, kvůli přivýdělku. Nevím, jak se mu to povedlo, ale maminka se do něj zamilovala a přestože rodiče nebyli nadšeni, prosadila si svou.

Vzali se v r. 1946. Děda s babičkou měli v Řevnicích rodinný domek, tzv. letní byt. Jezdilo se tam na léto na rekreaci, v zimě to bylo prázdné. Na zahradě byla džungle lesních stromů, na vodu studna s ruční pumpou a jako sociální zařízení venku kadibudka. Tatínek do roka udělal z džungle zahradu ve stylu anglického parku, zařídil vodovod s Darlingem, elektřinu a splachovací záchody, takže se mohlo začít bydlet. Tím si u dědy, babičky i strýce náležitě zvednul reputaci, takže byl vzat, ač dělník a vesničan, na milost.

Po únoru 1948 přišli děda s babičkou v Praze o dům, tím, že ho ,,dobrovolně“ odevzdali státu, unikli šikaně, každý z nich dostal 200 Kčs důchodu a nastěhovali se do Řevnic do prvního patra. Tím jsme unikli osudu ostatních obyvatel obce, kteří byli nuceni své domy pronajmout dělníkům z Královodvorských železáren.

Na svět jsem přišel 8. 3. 1948 a také to nebylo nic běžného. Maminka si začínající porod vyložila jako nucení na velkou a nechybělo mnoho a byl bych zahájil svůj život koupelí v záchodové míse. Sestře, která se narodila o tři roky později, už nic takového nehrozilo.

Žilo se těžce, penze prarodičů byla malá, maminka s námi doma až do mých šesti let a tatínek tak musel živit nás všechny. Přes den pracoval v kanceláři a po večerech a víkendech jezdil hrát po vesnických tancovačkách. Jako svobodný si ušetřil na motorku, ČZ 175, takže byl mobilní a ještě mohl za úplatu vozit na tandemu kolegy.

Alkohol byl tehdy u řidičů polehčující okolnost, jenže táta si jednou zapomněl doklady doma a podle zákona schválnosti po něm vystartoval obecní policajt. Smůla byla v tom, že byl na té tancovačce taky a pilně nasával, takže táta mu ujel a milý policajt skončil i s motorkou v mlejnské strouze, což byl odtok od turbiny obecní elektrárny, patřičně prudký, hluboký a listopadově studený.

Motorce praskl válec a policajt ztratil ve vodě bouchačku, kterou sice druhý den našel, ale protože se s nočním dobrodružstvím jakémusi dobrákovi pochlubil, nezbavil se ostudy až do konce své kariéry.

Když jsem vyrostl natolik, že jsem došlápl na stupačky, táta řekl: kluk se musí otrkat a poznat svět a když bylo volno, naložil mne na motorku a postupně se mnou sjezdil široké a daleké okolí. Projel jsem s ním celý Český kras, Brdské lesy, byli jsme na právě dokončované Slapské přehradě, a když měl jet v práci někam na služební cestu, bylo samozřejmé, že pojedu s ním.

Celá rodina měla režijní průkazky na první třídu, takže cestování vlakem bylo levné a později mi spolužáci krutě záviděli, když se se školou někam jelo, všichni se cpali na prkenných lavicích ve dvojce a já si hověl na zablešených plyšových sedadlech první třídy; kupodivu jsem nikdy žádnou blechu domů nepřinesl.

V pěti letech mého věku rodičové usoudili, že je na čase, abych se začal vzdělávat. Naučili mne písmenka a číslice a otec mi začal kupovat časopisy: Svět motorů, Vědu a techniku mládeži, ABC mladých techniků… Mělo to jeden háček: rodičové byli v práci, dítko se nudilo, a když babička s dědečkem nekoukali, vlezlo do knihovny a s gustem četlo hlavně díla mládeži nepřístupná.

Rodičům sice chvíli trvalo, než zjistili, že mé verbální projevy nejsou indikátor geniality, ale produkt četby literatury mládeži nepřístupné. Když to zjistili, táta pokrčil rameny a pronesl: pozdě bycha honit. Milý synu, udělal jsi něco, co jsme ti nedovolili. Měl bych tě potrestat, ale to by už bylo k ničemu. Takže si pamatuj, že je svět dětí a svět dospělých a dávej si dobrý pozor, aby ses podle toho choval.

 

Krakonoš

Aktualizováno: 2.7.2014 — 22:01

99 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. OT – mám problém s Ari. Včera byli psi s námi celej den na horách, všechno v pohodě, lanovku na Černou horu zvládly na jedničku, vrátili jsme se někdy před sedmou domů i s Američany. Večer jsem je doma nakrmila a nechala na zahradě – když jsme jeli na večeři. Normální postup. Jenže když jsme se asi o půl jedenácté vrátili domů, tak nás Ari ani nechtěla jít přivítat – byla úplně vyděšená. Nevím z čeho, není zraněná, Berry je v pořádku. S časem se uklidňovala (ze začátku jí vypadl z huby i piškot), ale třeba přestala běhat kolem plotu a hlídat. Myslím, že jí někdo něco udělal, ale co a jak? Ptala jsem se i sousedů, jestli něco nezaregistrovali, ale nic – bohužel soused policista šel spát už v podvečer, byl po noční. Určitě to nebyl dělobuch, nebo něco – jednak by to sousedi slyšeli taky a jednak ona se ran nebojí.
  Tak nevím, jak to půjde dál, ale je to divné – a je mi jí líto.
  Každopádně to asi zkusím řešit na výcvikovém táboře za dva týdny – tam bude spousta zkušených lidí. kruci, co jen kdo mohl udělat? Lidé z vesnice ji znají, jen s prázninami tu chodí spousta mládeže z letních táborů, které jsou v okolí (jsou tři, takže je tu dost provoz). Doufám, že se z toho otřepe, ať se stalo cokoliv…

  1. Dede, myslím, že to nebude tak zlé, brzy se z toho otřepe. Nejhorší je na těchto situacích, to, že ČLOVĚK NEVÍ, co se stalo. A proto ta bezradnost, že nemůžež provést příslušná opatření.

  2. Tady ti pomůže moje zkušenost s útulkáčema, protože u nich z definice nikdy nevíš.
   Pomáhá, když psa opakovaně a co nejčastěji protahuješ nejrůznějším prostředím, přičemž má pes naučené, že když se setká s něčím nad svoje síly (respektive s něčím, co ho vyděsilo), jde primárně k noze, ohlásí to a předá velení.
   Melina se za pár týdnů denního života ve městě spravila mnohem rychleji, než dokud jsme byly v Domku a byla vystavená autům a množství lidu (dva největší stresory pro ni) jen asi tak třikrát, čtyřikrát do měsíce.
   Taky pomůže, když je pes cvičen (já typicky cvičím chůzi u nohy a pohyb na volno, ale podle pokynů) na místě, kde je přítomen i stresor – v mírné úrovni. Konkrétně pro Melly to znamená ulici, kde tu a tam někdo projde, jsou tam zaparkovaná auta a párkrát za hodinu tudy něco i projede. Postupně zvyšuju míru přítomnosti stresoru, dokud pes není schopen provádět cviky i v přítomnosti silného koncentrátu (Melly na hlavní ulici). Pes se sice klepe jak jojo a pak je totálně vyfluslej, ale dá to. Musí se odtud odejít, jakmile začne pes z únavy zmatkovat.
   Další stupeň je, že pes pochopí, že si vlastně ví rady, i když jsou kolem ty děsné davy a příšerná autíčka! (Obměň dle psa a typu stresoru.) Takový pes ti v průběhu cvičení dá najevo, že má radost. Tu radost má, protože mu došlo, že nemusí zdrhat. Znovu je potřeba odejít, jakmile začne být příliš unavený (a znovu budeš mít úplně vyčerpanýho psa – unaví se především psychicky).
   Poslední fáze je, že pes stresor zaregistruje, ohlásí, počká si, jak to budeš řešit, a pokud ty nic, tak sám taky neřeší. V tuhle chvíli jsi na konci odvykací kúry a máš vyhráno.

  3. Dede, to je mi moc líto. Jak z popisů vím, máte za plotem pole. Nemohl se večer k němu přitoulat nějaký obzvláště ohromný divočák (nebo celé stádo)??? A třeba drze dorážel(i) na branku, Ari byla zrovna někde poblíž a vyděsila se. Berry mohla pochrupovat někde dál, nebo se prostě nelekla jako Ari. Oni někteří kanci dokáží být opravdoví kolosy a jestli měl i „kly“ a Ari ho viděla prvně takhle zblízka…. A o jeho přítomnosti soused ani nemuseli vědět. Zkus se ráno podívat, jestli tam není nějaká čerstvě rozvrtaná hlína. A možná bys jí měla nechat spat pár dnů uvnitř (pokud budeš vidět, že jí to dělá dobře). Chudinka, je mi jí líto a přeji, aby starch brzy pominul.

 2. Milý Krakonoši, i když nám život zavře jedny dveře otevírá hned další. Ale někdy nám chvíli trvá než je objevíme. Dobře se rozhlédni! A jedny už jsi vlastně našel. (y) (y) 🙂

  1. Já ne. To je práce těch dvou, Péti a Klárky a jejich dcerušek. A když si vzpomenu, jak se Petr kdysi mračil, když zjistil, že se táta s mámou rozvedli a ona se dala dohromady se mnou….

 3. Krakonoši, je mi z Vašeho rozhodování strašně úzko. Vím, že se nedá zapomenout a nepřebolí. Ale snad čas by vše trochu ohladil. Jste hodně šikovný chlap, který si dovede s ledasčím poradit a máte určitě spoustu rozdělané práce a nápadů. Určitě máte hodně pevné vůle. Máte přátele, kteří Vaše rozhodnutí ponesou hodně moc těžce. Hodně trpících lidí by odchod z tohoto bolavého světa uvítalo a schopný člověk snad nemůže takto dobrovolně odejít. Každého dobrého člověka je moc veliká škoda. Jsem se hodně rozepsala, promiňte mi.

  1. Včera jsem zažil další zázrak. Zavolaly mi moje nevlastní děti z Chorvatska, kde jsou na dovolené, jak mi je a co chci dělit. Kaž jsem jim řekl, co mám v úmyslu, totiž dožít u sestry a na vše se vykašlat, bylo mi dáno rozkazem, že ani náhodou! Uděláme ti u nás v domě byt a zůstaneš s námi, postaráme se o tebe! Pak se ozvala mladší vnučka řekla: Dědo, jsi jediný děda, který nám zůstal, máme tě všichni rádi a chceme být s tebou. Takže před osmi dny jsem přišel o manželku a včera získal milující rodinu! :D) A dnes jsem zjistil, že orchidejka, kterou jsem manželce přivezl v zimě z německa a která až do včerejška kvetla, je totálně pryč!

   1. Krakonoši, život nám chystá různá překvapení, ta dobrá i ta hodně špatná. Možná, že ta životní sinusoida se začíná trošinku ale jen trošinku zvedat. Bylo by to velmi dobré a všichni bychom vám to přáli

   2. No vidite, vzdyt jsme vam to rikaly, ze vas ta vnucka potrebuje. Nevim, kolik ji je, ale zda se mi, ze je ve veku, kdy dite z prarodicu muze opravdu cerpat znalosti a moudrost, takze tam mate milou povvinnost byt za vynikajiciho dedecka. To prece za to stoji, ne? Myslim, ze i vase pani by z toho mela radost.

    1. Každopádně to probíhalo tak, že děti zapálil v Chorvatsku v jakési kapličce za Yvču svíčku, včera mi sdělily, co mne čeká a dnes jsem zjistil, když jsem zaléval kytičky, že ta orchidej, kterou jsem jí přivezl v lednu z Německa a která do včerejška večer kvetla, přes noc uschla!Brrr, nevím, co se děje, ale jezdí mi z toho mráz po zádech.

     1. Neboj se, furt je to dobrý. Jak jinak s tebou má mluvit než ve snech a prostřednictvím svých věcí? Buď opatrný při čtení těch vzkazů – nedělej honem a hrr nic, co bys nemohl vrátit zpátky. Spolehni se, že když to přečteš špatně, tak se ti to Yvča pokusí říct znovu a líp, takže piánko, klídek – aby byl prostor pro přečtení dalšího vzkazu. (h)

      Od začátku jsem nevěřila, že tě silou mocí táhne ze života – vidíš, jsem ráda! Která milující žena by to člověku udělala, táhnout ho ze života, dokud jsou na světě děti? 🙂

   3. Krakonoši, vždyť vy to víte nejlíp, vše je v režii vaší paní, i ta orchidejka. Ty další budete fotit a nosit své a její vnučce.

   4. Krakonoši, vaše vnučky se mohou počítat mezi ty šťastné, že mají dědečka. Tatínek mojí maminky zemřel, kdy jí bylo 13 let, takže vzpomínek bylo pomálu. Ten tatínkův umřel,když mě nebyl ani rok. Bratrovy děti mého tatínka take nezažily, zemřel, když mě bylo 18 let. Nezažila jsem ani babičky (jedna zemřela před mojím narozením, druhá, když mi byly asi 4 roky). Malé děti přítomnost svých prarodičů často berou jako samozřejmost, prostě součást rodiny. Až v pozdějším věku si uvědomí o co byly ošizené (když je namely), nebo naopak jaké velké měly (mají) štěstí, že je mají (a mohou se vyptávat). Protože ta správná zvědavost „kde jsou moje kořeny, jací byli moji předci“ přichází o dost později. A bude na vás, abyste vnučkám vyprávěl podrobnosti o jejich babičce. Vždyť jste s ní zřejmě žil (tedy v přímém domácím kontaktu) déle,než její děti.

    1. Mě mečový dědeček umřel na infarkt (otec a matka později také) měsíc před tím, než jsem se narodil, takže si ho pamatuji jen z prastaré zahnědlé fotografie. A Elišce už je 14 let.

     1. Krakonoši, jméno vaší vnučky mě úplně zahřálo u srdce – Eliška !!! Ach to je tak překrásné jméno a už jsem ho vlastně dlouho neslyšela. Je tu vlastně mezi námi Zvířetníky ještě někdo nositelem tohoto krásného českého jména???

      1. Mně se jméno Eliška moc líbí, však jsem také prateta jedné Elišky, která na podzim půjde do třetí třídy. Ale její dědeček, to jest můj mladší bratr, vloni zemřel. A Eliška má mladší sestřičku Anežku. Taky krásné jméno.

   5. „Dědo, jsi jediný děda, který nám zůstal, máme tě všichni rádi a chceme být s tebou“ … zlatíčko malé! Je úžasná! Jak to dokázala vystihnout v jedné větě! (h)
    Celý svět lze bez výčitek opustit celkem snadno. Jediné, co se opouští těžko, jsou děti. Lhostejno, zda jsou to vlastní děti, vnoučata, pravnoučata.
    Krakonoši, máte báječnou vnučku (vnučky) a je to zásluha celé rodiny (a Vy do ní patříte). Kvůli nim stojí za to ještě nějaký čas bojovat a být jim dědou.

    P.S. orchidejka …taky si myslím, že za tím vším stojí Vaše paní.

    1. Eliška je celá babička. Vzhledem i povahou. Chechtací pytlík, krásná očička a dobrák od kosti.

     1. Elišky jsou skvělé, a když se podobají těm nejlepším babičkám, je to jedna z báječných skutečností, co mohou člověka v životě potkat 🙂

      1. Elisky jsou vskutku skvele – vsechny, co znam. Snad k tomu prispiva i to jmeno – tak krasne sladce sklouzne ze rtu. Mam neter Elisku – nejhodnejsi, nejmilejsi zenska co znam. (h)

   6. Výborně. Dobře ti to Yvča zařídila. Vidíš – a tys jí jenom nerozuměl, jak to myslí, viď? (h)
    Jasně že jdeš za ní – jdeš na její místo v rodině.
    Ani nevíš, chlape, jakou mám radost! (inlove) (hug)

  2. Pod tohle se podepíši! Krakonoši, denně na vás myslím, stále rozvažuji slova, kterými bych vás povzbudila! Nakonec to nejlépe vyjádřila vaše vnučka. Má pravdu, strašně byste jí chyběl. A vaše děti – byť nevlastní – jsou super a už jen kvůli nim stojí za to žít! (h)

   1. Včera mi definitivně dokázaly, že nevlastní jsou jen papírově a biologicky, což je, v kontextu věcí, naprosto nepodstatné. Teď už jsou moje! A já je nedám! Vrrrr, haf haf!!!

     1. Mám moc velkou radost, že máte tak úžasnou rodinu. Tak ať dědečkujete ještě hodně dlouho! Však není nad ty naše vnoučata… jsou úžasné.

    1. NEDEJ JE!!!! Braň je. A měj je rád.
     Několikrát jsem dnes vymazala citaci z jednoho tvého příspěvku: „… včera získal milující rodinu!“ ,protože všechno, co jsem připsala, mi připadalo plané. Teď už nevymažu: Tu milující rodinu jsi měl už dřív, jen jste si to (možná) nedokázali říct. Rodina – a hlavně ty cácorky – tě potřebuje, jako připomínku babičky a jako dědu, který něco ví a umí a může naučit.

     1. Připojím se k MaRi – a jak jsem ti už psala, mám děsnou radost! Myslím, že tohle přesně to, co by pro tebe Yvča chtěla. (h)

      Jo a zítra vyjde druhý díl povídání (wave)

      1. Dnes jsem si ho ještě jednou pročetl a našel tam pár chybiček, takžese tímto předem omlouvám. Na ty další dva už jsem si dal větší pozor.

 4. OT.
  Milí Dede(zvierat)níci, musím sa Vám s niečím priznať.
  Keď som naposledy cestovala do BRD za prácou, dala som svoju Levicu do hotela v Jasení.
  Čo čert nechcel, v Nemecku som spadla, mala som úraz a musela som sa predčasne vrátiť domov. Zarobila som len minimum.
  Po návrate domov som zavolala majiteľovi zvieracieho hotela, že chcem svoju číču naspeť. Na to mi odpovedal, že kým mu nezaplatím, čo som dlžná, číču mi nedá.
  Potom prišli moje trable s chrbticou, nedá sa mi pracovať, som PN a tak nemožem Levicu vykúpiť 🙁
  Našťastie ten pán má zvieratá rád, tak myslím, že Levica u neho netrpí.

  Na druhej strane, moj EX posunul Minka II. k jednej starej panej. Pani je chorá a prostriedkov nemá navyše. Volala som Brziakovi (EX), že potrebujem prepravku, kt. má zavretú v garáži. Jeho to nezaujíma (fubar)

  Tak som vzala ruksak, mierne nadrogovala Minuša a priniesla som ho k sebe domov. Predstavte si, zasran jeden, cez ZAZIPSOVANÝ A ZAVIAZANÝ ruksak prepchal hlavičku a jednu labku !!!
  LTT sme to stihli domov 🙂

  Nech mi nikto nehovorí, že zvieratá sú hlúpe. ON VIE, KAM SA DÁVA JEDLO, ON VIE, KDE MÁ ZÁCHODÍK, ON VIE,KDE JE POSTEĽ. VŠETKO SI PAMETÁ.

  Jedna stará stará budhistická legenda hovorí:
  Ak ste počas tohoto života neurobili niečo doležité, čo ste mali, bbudete sa musieť vrátiť a urobiť to v budúcom živote.
  Ja viem, že sa budem musieť vrátiť…

 5. Krakonosi, ja bych jeste rekla tohle. Samozrejme je zcela na vas, jak zijete svuj zivot. Po precteni prvni casti vasich vzpominek (shrnuti zivota?)si nicmene rikam, ze by se vase vnucka od vas mela jeste co naucit a dozvedet. A vy zas, kdyz ji uvidite vyrustat, tak v ni treba spatrite zablesky vasi pani.

  1. Zde bych se velmi ráda připojila ve všech bodech.
   A ještě dodala, že Krakonoš na ten pravý čas počká, protože ví, že o tom rozhodne jeho paní.

 6. Dede, díky za poskytnutí střechy nad hlavou externímu autorovi. Krakonoši, moc hezké povídání a jak píše Dede, píšeš skvěle a čtivě. Trochu jsme se zpočátku ztratila v těch přeslicích a mečích kdysi moc dávno, ale tatínek byl moudrý muž – viz poslední věta.
  Dede, jak vidím, také nemáš zatím moc klidné léto pro sebe a psice 😉 .

 7. Ještě malá poznámka k rodinným vzpomínkám – ono hodně záleží na tom, jak se to napíše. Náš děda byl kronikář (hlavně učitel, ale dělal i kroniku města) a samozřejmě psal kroniku rodinnou. Jenže! Děda znal stovky lidí… a snad všechny je do té kroniky zahrnul! Výsledkem je několik ručne psaných knih, jejichž obsahu bez dědovy pomoci nikdo vlastně nerozumí.

  Jemu to nikdo nikdy nedošlo (coby protifašišstický bojovník a Sokol udržoval neskutečně obsáhlou korespondenci snad s každým, takže mu množstvé cizích lidí ve vzpomínkách nedošlo) a my jsme do toho koukli vlastně až po jemo smrti – a to se s tím už nedalo nic dělat.

  Takže, kdo píšete rodinné vzpomínky, myslete hlavně na ty, kdo to budou číst! (inlove)

 8. Krakonoši, moc krásně to píšeš a mám radost, že ses tak ozhodl. Oni to ocení i tvoji milí – hlavně vnučka, řekla bych. (h)
  Moc se omlouvám, ale máme tu návštěvu z Kalifornie – Martinův dávný a velmi ceněný kolega, se kterým se zatím většinou potkával ve světě, k nám poprvé přijel i se svojí ženou – takže mi na počitadlo zrovna čas skoro nezbývá – většinou jen pokradmu čtu v mobilu 🙂
  Tak všechny moc zdravím, hezky vzpomínejte a já se ukážu!

  Krakonoši, kdy budeš na příjmu? Abychom doholi vydání toho druhého dílu… (wave)

  1. Budu psát celý zítřek, jak se mi postupně vybavuje vše, co stojí za zmínku, bude těch dílů asi ještě dost.

   1. Jj, taky se těším, moc ráda čtu životní příběhy, někdy si jeden/na myslí, jak to nemá těžký a když přečtu další život, říkám si, že každý tu má nějakou tu svízel ale jde dál a i když zkusí jako zvíže,všechno se dá vydržet a život
    prožít.
    Krakonoši, piš !

    1. Já teď nic nestíhám, protože tu mám na prázdniny vnoučata a ty mi nenechají ani chvilku času. Takže jsem si to vše dočetla až dnes.
     Je to krásně napsané a úžasné životní příběhy a zkušenosti. Jsem moc zvědavá na další díly. Děkuji, Krakonoši.
     Ä držte se…

 9. Tez dekuji za zajimave a mile vzpominani. Nashromazdime za zivot veci, zazitku, vzpominek. A jsou to ty zazitky a vzpominky, ktere je dobre predavat dal. V nich clovek zije dal. Tesim se na dalsi dily.

 10. Krakonoši, Tak s tou Čachtickou pani ste ma dostali (y)

  Tú som ja prelúskala ako 12-ročná. Spomínam si, že keď som bola malá, mama mi podarovala pod stromček také „medy“ ako: Volá sa Julietta, Heidi, Julinkin prvý bál a pod. To bolo v 2.tr. ZDŠ a absolútne ma to nebavilo.
  Na čom som sa naozaj naučila čítať ( a nielen deklamovať písmenká), bol Syn Lovca medveďov od K. Maya.
  Potom som už „šrotovala“ fšetko za radom 🙂
  A najhorší horror pre mňa nebol, ako čachtická pani vraždila dievčatá, ale scéna z knihy V.Huga ( teraz si za živý svet nespomeniem, jak sa tá kniha volá), keď v bani zostali zasypaní baníci, živí, ale odrezaní od sveta.
  Dnes čítam hlavne cestopisy (aj keď staré) a populárne-vedeckú literatúru.
  Pani Steelová a Vasilková-Keleová pre mňa nemusia existovať.
  Ps: ale horrory milijem dodnes 🙂

 11. Milý Krakoši,
  to jsou ale na světě náhody! Ty máš narozeniny ve stejný den jako můj tatínek. Akorát on je o čtyři roky starší.
  Nevíš, v kolik hodin ses narodil? (Kdyby to bylo ráno v osm, tak to už by to byla náhoda veliká převeliká.)

  Tedy musím říci, že jsi měl bezvadnou rodinu. Už se těším na další povídání, nemáš ho už náhodou sepsané? Kdy vyjde? (Tímto děkuji Dede za skvělý nápad pozvat externího autora.)

   1. Nevadí. A na psaní mám celý zítřek, druhý díl už je v expedici. A jsem rád, že se vám podvraťákovy vzpomínky líbí.

 12. Dnes jsem umazal další dluh ze seznamu: vyrazil jsem Leo expresem na otočku do Ostravy vrátit vypůjčené gramodesky. pán by nerad, že končím a říkal cosi o čarodějnici a kyvadélku a když jsem mu vylíčil, co jsme s kocourkem zažili, došla mu řeč. Zítra už mne čeká poslední výjezd a sice autem do Dunajskej Stredy. Na termálu se sjdu se všemi, co nás znali a měli rádi, (Lacinko se postaral, že přijdou), posedíme zavzpomínáme a já se vrátím tam, kam jsem se dřív vracel s radostí a s vědomím, že jsem očekáván někým, kdo mne má rád. Potom už zbývá jen obstarat úřední mašinérii, prodat dětem za směšné sumy to, co podědím, odevzdat klíče od bytu, kde jsem byl doma a odjet, už vlakem, na konečnou.

  1. Ten Lacinko musí být prima chlap, co je na něj spoleh. Doufám, že se výlet vydaří a potkáš tam kamarády, známé a vůbec samé příjemné lidi. (h)

   1. Tak tím jsem si naprosto jist. A Lacinko je tamější masér, profík každým coulem o čtyři roky mladší, než já a čerstvý důchodce, typický maďar s knírem, postavou diskobola a černýma očima. Jezdili jsme tam od r. 1985, vždy čtyřikrát ročně a nejdřív byl dost komisní. Pak jsem ho jednou vyfotil, když se nedíval, což ho dost naštvalo, uklidnil se až když jsem mu slíbil, že pokud se fotka nepovede, tak ji smažu. Fotka se povedla, takže když jsem mu ji při další návštěvě přinesl vytištěnou na A4, zajásal a odnesl ji domů. Druhý den přišel a zkroušeně pravil: Jirka, prosímťa, možeš mi urobiť ještě jednu? Moje ženské mi ju doma okamžitě zobraly a prehlásily, že to je poprvý raz, čo na nějakej fotke vypadám normálně. Nu, urobil jsem dalších pět, obrázek vypálil na CD a přivezl. Lacinko, tohle je CDčko, ale ne hudební. Když budeš potřebovat nějaké další fotky, odneseš si ho do fotolabu a oni ti jic tam vyrobí kolik budeš chtít.
    A to ako? veď fotolab robí filmy.
    Tohle je to samé, jako negativ, jenom je to na placce.
    Ja tomu sice nerozumiem, ale keď to hovoríš ty, tak to budě pravda.

 13. Krakonoši, díky za seznámení s tvým rodem. Tahle seznámení jsou vždycky zajímavá a tvoje představení rodiny je velice čtivé. Budeš doufám pokračovat.

  Dede, udělala jsi dobře s touto výjimkou.

 14. Krásné vzpomínky hosta Dedeníku 🙂

  Zaujal mě poslední odstavec. Hlavně věta “ Takže si pamatuj, že je svět dětí a svět dospělých a dávej si dobrý pozor, aby ses podle toho choval.“
  Z jedné strany … měl pravdu a celkově ta reakce na „neposlušné“ dítě byla úžasná.
  Z druhé strany … přijde mi, že to není tak úplně pravda, nebo by to alespoň neměla být pravda. Pokud děti budou žít ve světě dětí a dospělí ve světě dospělých, bude hodně dospělých, kteří nebudou chtít svět dětí opustit a bude hodně dětí, které při náhlém střetu se světem dospělých utrpí dost velká zranění (hlavně na duši). Svět je jen jeden, ten náš, a jaký si ho uděláme, takový ho máme. Mojí snahou je, aby se mé děti v tomto světě naučily žít.

  No, stojí mi to za zamyšlení.

  1. Ony ty světy skutečně existují. Jenže někde se nepoznatelně prolínají a někde jsou od sebe ostře oddělené, což se pozná v okamžiku, kdy potomek dostane občanku a kdy se dočká osmnáctých narozenin. Tam, kde se prolínalo, se nezmění nic, nebo jen velmi nepatrně. V tom druhém případě už je to horší.

 15. Já děkuji za krásné čtení, nemohu nevzpomenou svojí babičky, která mamince až do smrti vyčítala, že si nevzala onoho a zvolila mého tatínka. V našem případě to nebylo rodem, ale bohužel penězi, což byla jediná deviza, která u babičky spolehlivě vítězila. Ani péče, kterou jí její zeť věnoval, ji s ním nesmířila.Jsou zvláštní tyhle rodinné vzpomínky, škoda, že každá rodina nemá svého kronikáře

  1. Přesně totéž je i moje tchýně. Manželka byla anděl, i když bez svatozáře a tchyně je hrabivá hokyně, která by si pro korunu nechala koleno vrtata a to, že si teď musí platit pečovatelku ji strašně s… štve, takže to dává zbytku rodiny patřičně znát. Jediný, kdo na ni platí, je švagr, který ji pošle do pr..le a odejde dříve do kaple na pozdvihování, což je eufemistický název pro odchod do hopody na pivo, dnes si zaleze do garáže a dá si lahváče. Kdysi se mne snažila uvrtat do nějaké levoty a když jsem jí řekl, že něco takového je pod moji úroveň, bylo zle. Deset let do Yvči hučela, abychom se vzali. Když jsme se vzali, řekla jí, že je trubka, že si měla vzít někoho, kdo je bohatý a do kšeftu! Co dodat? Jen to, že Yvča jí řekla: Hele, mami, já ho mám ráda a jestli se ti to nelíbí, tak si trhni nohou a dej nám pokoj!

   1. Tak. Správně. Na to o moc jiná odpověď neexistuje. Dobře to udělala ta tvoje zlatá holka.

    1. Zlatá, zlaťoučká, jen jednou mne zklamala, poprvé a naposledy, když odešla. Ale nechtěla, jenže tělo, zmořené infekcí a otrávené analgetiky ji zradilo. Ještě v pátek, když jsem za ní přišel, ač už čtyři dny na morfinu, na mne otevřela oči, pokoušela se usmát a něco říci, nejspíš abych se o ni nebál, ale už to nešlo. Povedlo sejí to až ze soboty na neděli v noci, ale to už byla jen její duše, osvobozená od zničené tělesné schránky. Jednou jsem sledoval líhnutí motýla z kukly. kukla praskla a ven se začal soukat nevzhledný raneček, který po několika minutách roztáhl nádherně vybarvená křídla a odletěl. A já vůl jsem až teď pochopil, že přesně o tomhle to je, když umře dobrý člověk.

     1. Nevím, co ti na to říct – ale jedno ti povím. Vyprávíš nádherným jazykem. Je z něj cítit život a láska. Mám tě s každým slovem raději a raději. A tvou paní tvým prostřednictvím taky. (h)

       1. A ona si nedá pokoj a čaruje dál! Dnes jsem zažil další zázrak, ale nechte se překvapit.

        1. Jsem moc zvědavá! (h)
         Bodejť by si dala pokoj. Moji mrtví mi taky pomáhají – a to je babička pryč už 25 let. A přesto, pořád ještě…(inlove)

  1. Knihovna byla velká,vzpomínám si jen na pár věcí: Merežkovskij – Leonardo da Vinci, pětidílný domácí vševěd, Shakespeare-Werke, Kasalická-Živý třpyt, sebrané spisy jana Nerudy, Aloise Jiráska,Boženy Němcové, m. j. Babička s ilustracemi Adolfa Kašpara Koval-svět strojů, jakýsi živočichopis, Jules Verne (J. R. Vilímek – kompletní) Sv. Čech… Bylo toho strašně moc.

   1. děkuji za upřesnění, z dětství cca 12 – 15 let jsem mohla mít mi maminka na otázku co mám číst? odpovídala přečti si Temno…. no zkusila jsem…nedočetla 🙂 ale snaha byla…

    u nás se vždy četlo hodně a kreslilo, já nekreslím a číst jo ale ne zas furt, segra jen ležela a četla…pak mi naši koupili první klávesy 🙂 a dala pokoj 🙂

   2. Sorry, zapoměl jsem na Setona, Coopera, Maye, Čapka… F. L. Věka jsem přelouskal až ve druhém čtvrtletí první třídy. A Děda měl několik velmi obsáhlých encyklopedií, psaných v němčině a švabachem s názvem Der Eisenbahn, ve kterých jsem si s gustem listoval a obrázky lokomotiv, vagonů a další železniční techniky mne uváděly do vytržení.

    1. Jsem na tom podobně, muž podědil po předcích francouzskou encyklopedii. Tím jazykem bohužel nevládneme, ale ty obrázky jsou nádherné i po letech. Anebo – čím starší, tím hezčí.

 16. Krakonoši, Váš otecko bol veľmi múdry človek 🙂 (h)

  Je veľmi milé a pozoruhodné, že máte také znalosti o Vašich predkoch (sun)

  Už sa teším na pokračovanie (inlove)

 17. Krakonoši krásné vzpomínání.
  Pěkně se to čte.
  Už se těším na pokračování.
  Já tyhle rodinné historky miluju a snažím se je získávat i ve své rodině. Dokud je se koho zeptat.
  Míša z Plzně

 18. To nakukování pod sukně rodů a poznávání je nádherné..Krakonoši, dík, že jsi nás pod ty sukně pustil… (hug)

  PS: fotečky nějaké by nebyly??? (*)

  1. Bohužel. Povodeň v r. 2002 vše zničila. Takže vše, co tu ještě bude, jsou jen a jen mé vzpomínky.

      1. Sorry, ale opravdu nemám. Ze všeho, (bylo to na dně skříně v pokoji, kde bylo 3/4 m vody) zbyla jen blátivá kaše.

       1. Jsme se nepochopili, já myslela, kdybys tyhle fotky předků měl (a nevzala je voda), tak že bys je vyvěsit mohl…

        1. Nojo, no…Co nadělám. Z toho bláta už je ani Photoshopem neobnovím a navíc bůhví, kde je tomu blátu konec. Ale ve čtvrtek jsem našel jednu moc starou a zmuchlanou Yvčinu fotku z mládí. Takže skener, Photoshop a tři hodiny hlazení a čištění. Ale teď mám tiskový podklad pro nádhernou A3.

          1. Však jsem za ten vercajk, kterým to dělám, (spešl počítadlo, skener, tiskárna, SW) vyplázl dost přes dvěstě litrů. (170.000 Počítač – Goldmax Leopard 2 s maximální výbavou- 6,4 kg notebook s 19″ displejem s dynamickým LED podsvícením, HDD 1TB SSD Crucial a 280 W adaptérem, 13.000 za tiskárnu – Epson stylus Photo R 2000 a 15.000 za skener – A3 Mustek. A k tomu Photoshop 6 v plné nikoli cloudové verzi. – 27.000. Ale je to výborná investice, dokážu s tím udělat slušnou fotku i z dokonale poničené předlohy.

          2. O photoshopových kouzlech jsem slyšela jenom zdálky, a je jasný, že když pracuješ s obrazem, musíš mít skvělý vybavení.
           Kdysi jsem restaurovala jakousi poničenost stylem „bod po bodu“, ale v mnohem jednodušším programu. Bože, to byla dřina!
           Obdivuju každýho, kdo umí pořádný grafický kouzla!

 19. Krakonši, to je opravdu fajn, že jste se nám rozhodl trochu více „představit“ a rovnou tak pěkně od kořenů. Je vidět, že ty vaše jsou a byly hned od počátku pevné a plné lásky. A je teď jasné, po kom jste podědil šikovnost (umíte také jako on hrát na nějaký hudební nástroj?). Projíždět se jako kluk se svým tatínkem na motorce po vlasti, to musely být zážitky, na které se prostě nikdy nezapomíná. Můj tatínek měl také motorku, zn.Indián, ale prodal jí, když jsem byla ještě hodně malá, takže jí znám jen z vyprávění. Jinak jsme stejný ročník jako vy, takže doba vašeho mládí je mi o to bližší. Tak ne abyste další díl vzal zkrátka. Já mám ráda lidské životy popsané nebo vyprávěné hezky v detailech. Tak si hezky rozcvičte prsty a pište, pište.

  Dede, děkuji, žes udělala vyjímku.

   1. Moc se těším na každý pokračování – píšeš krásným tónem, vtipně a s láskou. Úplně to před sebou vidím, jak živě to líčíš. (h)

 20. Milá Dede, je moc dobře, že jsi do Dedeníku pozvala hosta.
  Krakonoši, tvoje vzpomínky se moc dobře čtou, doufám, že nás ještě pár dílů čeká.
  Přemýšlela jsem nad posledním odstavcem – jak vlastně dítko pozná, že narazilo na literaturu mládeži nepřístupnou? Pokud k tématu ještě nedozrálo, knihu odloží, protože ji nechápe. Pokud už dozrálo, knihu vstřebá. Mám opravdu velkou a různorodou knihovnu, ale vlastně mě nikdy nenapadlo, že bych některé tituly měla dětem zakázat. Moje malá sbírka vybraných prvorepublikových škvárů je v dnešní době spíš úsměvná.
  A poslední věta „…je svět dětí a svět dospělých…, ta je velmi moudrá.

  1. Krásné vzpomínání, hezky se čte. Jako dítě jsem přečetla co mi přišlo pod ruku a co přede mnou neschovali, dokonce i povinnou četbu o 4 roky starší sestry.
   Nevhodnou četbou se ukázala býti Čachtická paní, kterou jsem hltala ve věku 13ti let, měla dokonce i obrázky.

   1. tak tu jsme dala pod peřinou při baterce v 11 letech…bála jsem se pak jít i v noci na záchod…a strašákem byl pro mne Ficko.

    1. Maminka ji měla vypůjčenou od známé, když mě nachytala, knihu mi sebrala a schovala, takže jsem ji tenkrát ani nedočetla! až po letech a tam už nebyly ty obrázky…

   2. Čachtickou paní měl kamarád z Prahy na chatě, ale domů mi ji půjčit nechtěl. Takže jsem ji přelouskal u něj a bral jsem to jako takovou atypickou učebnici biologie a užité mechaniky. (panenská krev a železná panna) Dokonce jsem si pak doma zkusil i vymyslet schema mechanismu, který ty dýky vysouval. (nojo, byli jsme mladí a …)

  2. Čistému vše čisté. Dítko to nepozná, dokud nedostane od rodičů ,,pochvalu“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN