BTW: MASH v akci aneb jak jsem byla málem teroristou

0623dar4_1Někdy se události na člověka spiknou. Věci proběhnou hladce tam, kde jsou očekávané problémy, a bubák potom vyskočí z nečekaného směru. Takže zatímco se malý Patrik cestou do Norska choval jako zkušený, byť sem tam kapku hlučnější cestovatel (eh, je pravda ne každý cestovatel si okouše ponožku:)), tak já jsem se dočkala povýšení – jestli mě na mých cestách občas považují za pašeráka, tentokrát jsem už aspirovala na teroristu. A byla jsem v tom úplně nevinně!

 

Vysvětlování musí začít kapku z daleka. Snad každý, kdo častěji lítá, zjistil, jak nemožně se aerolinky chovají k podaným zavazadlům. Jen v naší rodině jsme postupně přišli o čtyři kufry, drobnější poškození nepočítám. Takže když naši mladí začali lítat letadlem s malým a tedy i s kočárkem, pořídili si na kočárek speciální obal navržený do letadel, díky kterému aerolinky ručí za každé poškození, kterého se dopustí. I tak už jim při jedné cestě ohnuli brzdu, ale jinak kočárek zůstával celý.

Když k nám ovšem Andy s Patrikem přijeli na pět týdnů, dorazili autem – tedy bez onoho speciálního obalu. Když se ukázalo, že se nemohu vrátit s Andym autem a poletíme až týden poté letadlem, vyvstal problém, co s kočárkem? Nestál málo a rádi by ho ještě nějaký ten rok používali, že… I navrhla jsem řešení: koupím nějaký levnější kočárek, který budu používat celý týden a pak s ním přiletím (a budu doufat, že zůstane celý – ten kočárek:)) Později bude prostě kočárek u nás, aby oni mohli cestovat na lehko.

Vzhledem k tomu, že život na vsi vylučuje prakticky veškerá vozidla s malými kolečky, rozhodla jsem se koupit nějaký použitý sporťák opravdu sportovního typu, pevný a s pořádnými koly. S Markem jsme našli jeden, který naprosto vyhovoval všem našim požadavkům, až… já se přiznám, až na tu barvu. Tiše jsem snila o kočárku jasně červeném či případně oranžovém, protože když jezdíte nejčastěji po kraji venkovských silniček, je třeba být vidět.

 

0623dar4

 

Nový kočárek byl ovšem dokonale vojensky zelený. Popravdě celá jeho (pevná:)) konstrukce vypadala, jako by byl vytvořen ze součástek vojenského stanu, vysloužil si tedy přezdívku MASH.

Patrik byl s novým vozidlem spokojený, já též. Oproti velkému kočárku měl tu výhodu, že se mi složený vejde za sedadlo řidiče, takže jsem konečně mohla vyrážet na výlety s dítětem (autosedačka byla celé ty týdny stálou výbavou), kočárem i se psy, čehož jsme začali k potěšení Ariberry hojně využívat. Patrika takové cestování ohromně bavilo, protože z protisměrně otočené sedačky měl dokonalý výhled na psy v kufru auta – a psí holky se mu celkem poctivě věnovaly:)) No a pak přišel den D, kdy jsme vyrazili na Cestu.

Zabalila jsem mimi, kufr, kočár, svůj (velmi) sportovní baťoh a kočárkovou tašku a vyjeli jsme autem do Wroclawi, odkud jsme měli letět do norského Sandefjordu. Cesta byla pohodová, malý nejdřív spal, potom si povídal a zpíval, a taky si sundal ponožky, které posléze okusoval. Když jsem zaparkovala na letišti, tak se samozřejmě rozpršelo – abych to neměla tak jednoduché:)) Do kočárku jsem posadila mimi, do koše pod něj nacpala tašku s baťohem, do druhé ruky vzala velekufr, a klusala deštěm k odbavovací hale.

 

0623dar1

 

Odbavení proběhlo bez problémů, i posílena touto skutečností jsem se vydala k bezpečnostním rámům. Andy mě varoval, takže jsem bez vyzvání vybalila na pás ze svého baťohu kindle a tablet, z miminí tašky dětské jídlo a pití. A byla jsem vyzvána, ať složím kočárek a dám ho na pás. Udělala jsem žádané a pak to přišlo: Musíte sundat kola! Hm. Tak tohle jsem fakt netrénovala. Koukám, koukám, žádné z obvyklých rychloupínání nevidím, jen čtyři poctivé šrouby na každém z nich. Inu – MASH.

I hlásím, že kola sundat nedokážu. Úřední osoba mi tedy pokyne, že musím dát kočár zkontrolovat ostraze. My s Patrikem jsme prošli rámem bez pípnutí, ale už první pohled na profesionály propátrávající naše vozidlo mě ujistil, že tohle jednoduché nebude. Pravda – barvou ladili…:)) Stála jsem u nich, snažila se udržet deset kilo povykujících hadích ocásků a sledovala, jak přepečlivě ověřují každý detail. Potom přišli k vaku zavěšenému pod kočárkem. Ha! Hmatající ruce v chirurgických rukavicích něco našly! Kovové díly zašité v zeleném vojenském plátně. Upřely se na mě tvrdé pohledy. Co to je?

 

0623dar2

 

Pokrčila jsem rameny. Nevím. Asi výstuha, ne? Maličko ve mě zatrnulo… přece jen jsem ten kočárek koupila v bazaru. Nemůže tam být nic špatného, že ne? Oba hřmotní vyholení svalovci ze security se podívali na mě (přísně), pak na sebe (vědoucně) a komisně mi sdělili, ať čekám, protože TOHLE se musí ověřit. Tak trochu jsem je podezřívala, že si to užívají – to byla jiná zábava, než přenášet bedýnky a občas někoho prohledat! Polohlasně cosi sdělili obsluze u rentgenů, a zmizeli i s kočárkem z dohledu. Bylo to jasné – jsem minimálně sprostá podezřelá. Povzdechla jsem si. Být podezřelou z pašování bylo příjemnější.

No, každopádně jsem měla co dělat. S hadími ocásky na rukou jsem se snažila zabalit všechny vykrámované věci zpátky do zavazadel – a věřte, že to nebylo vůbec jednoduché. Nakonec jsem si sedla na židli, nechala Patrika, aby si ťapal na místě, a čekala. A čekala… Nezapomněli na nás? Po čase jsem už začala s občasnou sabotáží – nutila jsem mimi, aby mi nehnutě sedělo na klíně, což mělo za následek očekávaný řev. Já vám dám, dělat ze mě teroristu!

Inu, žádné drama se nakonec nekonalo, protože nejsem ani pašerák, ani terorista. Zato jsem si připadala jako idiot, což už sedělo líp. Kočárek mi totiž vrátili se sundaným vakem na zavazadla. Protože jsem ho opravdu potřebovala, musela jsem upoutat dítko do kšír a pak si kleknout na zem, vlézt pod kočár a přijít na to, jak se ta zatracená věc přidělává. Nebudu vás napínat – ani tohle jsem netrénovala (MASH – nehledejte rychloupínání), takže jsem tam hodnou chvíli polohlasně nadávala, než se mi podařilo dát věci do pořádku. Inu, babička s vnoučkem na cestách, že:))

 

0623dar3

 

Celá splavená jsem došla na správnou gate, času už moc nezbývalo a já potřebovala nakrmit tou dobou už opravdu hlučné hadí ocásky. Když nepočítám zpoždění a nutnost snést kočárek s Patrikem po schodech dolů na letištní plochu (k našemu letadlu nevedl „rukáv“, ale nabídl se mi tatínek od jiné rodiny, takže dobrý:)), proběhla cesta bez dalšího většího vzrušení. Když jsem potom vláčela z letadla po schodech na plochu baťoh, tašku a ospalé mimi, tak jsem přemýšlela, jestli celá ta akce s MASH kočárkem nebyla zbytečná. S tím hlubokým bych za teroristu určitě nebyla!

Moje váhání však nemělo dlouhého trvání. Když mi kočárek vyjel na pásu pro nadměrná zavazadla a já ho postavila na zem, měla jsem chuť zařvat vzteky – kočárek byl nakřivo! Někdo ho složil, aniž by se unavoval stisknout pojistku. Jenže já měla ruce plné (už zase) hadích ocásků a zavazadel, tak jsem rezignovala. Našla jsem u jiného pásu svůj kufr a s úlevou vypadla ven. Po velkém vítání si Andy okamžitě všiml, kde je problém a zatímco Ania ukládala malého do autosedačky, znalecky prozkoumal škodu.

To bude dobrý, pravil a po chvíli odborných manipulací se mu podařilo kočárek složit. „Koukej, tady to sem to násilím narvali a ohnuli tenhle plastový díl. Ještěže je ten plast tak kvalitní, že se nezlomil. To bude dobré.“ Oddechla jsem si. Byla jsem hrdá na to, že kočárek vydržel – inu, vždyť je to MASH:))

 

 

Aktualizováno: 23.6.2014 — 10:16

51 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tedy Dede, pořádně adrenalinová cesta, ale konec dobrý, všechno dobrý. Jinak letecké přesuny už dávno nejsou příjemný zážitek. Ale jak píše Zana, nám „za louží“ nic jiného nezbývá. Jeden nikdy neví, co se kontrole v mém příručním zavazadle na pásu znelíbí. A pak mám vždycky vztek, když mi všechno vyndají. Já totiž tohle zavazadlo do letadla mívám hodně plné (hlavně věcí o které nechci příjít, kdyby se velký kufr ztratil) a předem pracně promyšlené, co do které kapsy dám, abych to měla při ruce. A oni mi to všechno vytahají !!!! Nemohu přeci zdržovat ostatní, takže vezme ten celý „pekáč“, přesunu se někam na židli a pracně to všechno zase skládám tak, jak jsem si to naplánovala. A když na smůlu spěchám, nemohu v klidu udělat ani to, musím to tam jen halabala nacpat a klusat dál. A to necestuji s žádnými živými hádky. Takže jsem při četní ouplně z tebou soucítíla.

  Na můj předposlední let jsem si koupila hezký veliký kufr na kolečkách. Měl takový esterhazy vzorek, libovala jsem si, jak snadno ho na pásu rozeznám od ostatních. A na druhém konci v Praze mi vyplul s vylomeným kolečkem a chyběl mu i takový výsuvný podstavec z drátu. Takže při postavení se kácel na jednu stranu a děsně blbě se s jím jezdilo. Musela jsem si tu pak koupit nový, letět znovu s takhle opilým kufrem by bylo k zlosti.

  Ale kočárek se mi moc líbí a jeho „živá výplň“ ještě více. Krásná je předposlední fotka, jak Patrik stojí a tak majestátnicky kyne ručičkou. Užívej si Norsko a zdravím tam celou rodinku.

  1. Ano Maricko, presne tyhle zkusenosti mam take. Tuhle jsem prohlizela nove kufry, protoze nas ostrileny veteran, velky ctyrkoleckovy samsonite uz dosluhuje. Viděla jsem plno krasnych zavazadel – a nektere skorepinove kufry jsou opravdu napadite ozdobene, ale pak si reknu – a co s tim udělají na letisti? A jdu dal.
   Jinak dekuju a mavam! 🙂

 2. No a narovnal se ten plastovej kousek?

  Jinak teda – zábavu sis vymyslela, to ti povím.
  A co je vlastně horší: ocásky, které si myslí, že umí chodit, nebo ocásky, které už opravdu umí (čerstvě) chodit? (chuckle)

  (Jo a nedivím se, že v Norsku prší. Víš co, ty by ses měla domluvit s jejich ministrem zemědělství. Kdykoli by potřebovali zalejt, zasponzoroval by ti cestu. MASH neMASH.)

  1. Narovnal 🙂
   Nevim, co je horsi – asi to, s cim prave bojujes (chuckle)
   No… chtela jsem se tomu narceni branit, ale kdyz v patek vecer zavolala JanaBa, jestli nase dohoda o navsteve plati, tak to uvedla vetou: Cos to sem zase privezla za pocasi??? Az do ted tu bylo nadherne! (tmi) 😀

 3. Teda Dede… to je na panáka po příjezdu…
  Čím dál víc nemám ráda lítání. Samozřejmě do USA, Austrálie a tak je to těžko nahraditelný. Ale představa, že dvě hodiny jedu na letiště, dvě hodiny trčím na letiště, buzerována bezpečnostním personálem, hodinu letím, dvě hodiny než mám zpět zavazadla a dorazím na místo M… to je snad fakt lepší si pohodlně sednout do vlaku (ba i autobusu) a vytáhnout čtení.
  Pravda, s hadími ocásky to vypadá zase jinak.
  Gratuluju k přežití!

  1. Zano, mluvis mi z duse… treba letet do Berlina, Mnichova nebo Budapesti, kdyz tam jezdi pohodlne vlaky, navic z centra do centra (a kde jsou obvykle letiste, ze?) A jeste si s sebou muzes vzit vodu na piti (chuckle)

 4. Alex! Halo! Mas moc pekny clanek na Zviretniku – a ty fotky taky! Ja jen zase zapomnela heslo na Lidovky… moje pocitadlo si ho pamatuje samo, coz znamena, ze si ho nepamatuju ja. No a kde je moje pocitadlo a kde jsem ja, ze… (blush)

 5. Jůůů, ty teroríst, no totok. :)))
  Lity,lity,ouplně jsem se vžila do těch pocitů a dobře vím co to je splavit se potem. Já se bohužel nejvíc potím v obličeji a to je dost horor. Kdyby to šlo, někdy bych řvala od zlosti ale když musíš, tak musíš.Hadí oásky to potřebují. (h)
  Měla jsem kočárek modrý cémišový, vyznačoval se tím, že ho po mém synovi užily ještě další dvě děti, o kterých vím. Moje kočárkování se vyznačovalo dvěma pevnými řemeny, které stahovaly kočárovou vaničku ke kovové konstrukci. Hošík byl totiž cirkusák a hojsal tak nadšeně v kočáře,že jsme musely zpevňovat. Zato byl kočár velmi pohodlný pro dítko, jak široký, tak dlouhý, tedy téměř. :))

  1. Je Jenny, ty taky? Ja myslela, ze je tu muj vynalez 😀 Sama za sebe musim rict, ze ty Liberty byly moc dobry kocarky, jen vysoci rodice mivali problem, protoze drzadla byla jen v jedne vysce… no, ja problem nemela (chuckle)

   Jo a jeste jedna věc me u tech novych kocarku zarazila – ze museji mit plastenky…

 6. Heč, to nas jednou s Chetem sebrali na letisti v Bruselu žandarmové s flintickama. A vedli nas dlouhou halou,kazdy z jedne strany. Takove pozornosti od cestujici verejnosti se dostane jen malokomu – lide se ohlizeli, zirali; my zirali take. Byli jsme v tom nevinne, ale zaujal je Chet. Mel na hlave plstenny klobouk afghanskych povstalcu (bylo to pred 11. zarim), k tomu cerny plnovous, u pasove kontroly lelkoval a nereagoval na anglicke dotazy, protoze mel zalehlo v usich a proc by mel odpovidat, kdyz lelkuje. Typicky prednosta. Tak kdyz jsem nastrcila svuj spolecensky ksichticek, abych to srovnala, bylo uz pozde – pasova kontrola usoudila, ze je podezrely.

  1. Na tohle fakt nemám, protože Chet je asi jediný a jedinečný, ale … heč, mne taky vedli pod bodáky :).
   To když jsem sháněla místo a navštívila vojenské gymnázium. Strážný mne poslal systémem „doprava, doleva, třikrát rovně a dvakrát vlevo a nemůžete to minout“. Jak někdo řekne, že nemůžu, tak minu. Sám se za mnou rozběhnout nemohl, ale ukázal, na co má tu píšťalku, sehnal hlídku (naběhla připravená zlikvidovat narušitele, tedy i se zbraní) a ta mne eskortovala až k řediteli. Celou cestu jsem se mládence vyptávala, jestli to má zajištěné a byl ze mne moc pěkně nervózní – zjevně si oddechl, když mne předávál dál 😀 .

  2. Vidím Hano, že Chet oblibuje různost pokrývek hlavy. Včera tady byla zmínka o rasta čepičce a duhovém nositeli a hle, dnes teror klobouček.Zajímalo by mne,co nosil u nás. 🙂

    1. Jj, já řezník, ty řezník a k tomu slušivá kostečková kacabaja, držící na jednom knoflíku, juž ho vidím, junáka. :))))

  3. Hanko, nechtela bych byt zodpovedna za tveho prednostu, ale dala bych hodne za to byt tou muskou na stene a vsechno sledovat (rofl) Chet je mi moc sympatickej (inlove)

 7. Che che che – kočár MASH … co mi to jen připomíná?!

  Asi takhle – když se měla narodit Terka, tak jsem toužila po „moderním“ kočárku – takovém tom šusťákovém vajíčku. Nevadilo, že byl mrňavý – na doma jsem měla zděděnou obří Libertu – ale té parády s touto vymožeností … A tak, když jsem se dozvěděla, že dostali (ač Terouš porozen již do „nové doby“, její matka stále žila v představě, že nutno urvat to, co momentálně je skladem či dokonce obchodem), tak jsem popadla úspory a fofrem vyrazila nakupovat.

  A pak jsem si pyšně vezla ten úžasný kočárek v barvě … jojo MASH (ale v podstatě spíš barvy čerstvého kačenince) – když oni jinou barvu neměli … a já ho chtělááááá. No, na druhou stranu, v záplavě těch modrých či červených nebo dokonce hráškově zelených jsem se před poradnou nikdy nepřehmátla.

  Hezky si užívej babičkování po Norsku (h) (h)

  1. Ale to je náhoda, Ygo, já taky neřešila barvu :). Ono u dvojčatových se nevybírá, jestli kytička vlevo a motýlek vpravo, ale kolik to bude vážit bez náplně :). A ta úžasná oranžová byla nepřehlédnutelná 🙂 .

  2. Ygo, vis, ze si ten typ kocarku i tu barvu vybavuju? Ona byla opravdu originalni… hlavne pro holcicku (chuckle) Urcite k tomu hezky ladila ruzova! (wasntme)

   1. Che – prý růžová. Ani nevím – měla vyšívané peřinky hnědou barvou (chuckle) .

    A nejvíc mne krkala moje matka rodná, která Terku zásadně vozila v té obří béžové zděděné Libertě (ovšem až do pěti roků (tmi) ) – jako bych neměla na nový moderní (wasntme) ! A navíc zababušenou v larise, která své nejlepší roky měla už roky za sebou – jsem jí kladla na srdce, aby případným potkavším pocestným řekla, že vozí děcko bezdomovcům.

    1. Týýý, jó, larisa, to bylo to pravé, teploučké, říkej si co chceš ale zabaleni v larise, půl zdraví. :)))

 8. Dede, to teda bola zaberačka… 🙂 Nabudúce ale odporúčam pribaliť aj Ariberry, a to teprv bude tá správna sranda 🙂

 9. No vidis, Dede, a ja si myslela, ze cestovat letecky s mym prednostou je totalne nervni zalezitost. (chuckle) Teda spis zalezitost na zabiti. To bych nekdy radeji na ta letiste a do letadla s mimisem – to jde usmernit.

 10. Myslím, že úředníci na letišti by někdy měli zkusit držet v náručí desetikilové batole, které neumí chodit, ale myslí si, že umí…Jo a kromě teroristky jsi taky mohla být obchodník s dětma, když ti Patrick povřískával v náručí- v podstatě jsi dopadla dobře!

  1. Ano Matyldo, opravdu by jim nejake to batole obcas povinne drzene v naruci treba zmenilo pohled na matky vlacejici podobny naklad 🙂
   Ale je fakt, ze kdybych trochu kvilela, tak by mi asi lidi ruzne pomohli, ale ja strasne nerada kvilim. Tak jsem nakonec sehnala jen toho tatinka od jine rodiny, ktery se mnou nesl kocarek s Patrikem dolu na letistni plochu. Kdyz je nekdo palicate samostatnej, jeho problem, ze jo. 😛

 11. :O Šmánkote, Dede, ty nejsi jenom terorista (chuckle) , ale ty jsi pořádná, adrenalinová babička!!! :O . Obdivuju Tě, že se vydáš na cestu letadlem s pytlem blech, pardon, hadích ocásků a SAMA, BEZ POMOCI!!! No, je fakt, že jsi sebou měla MASH. Pozdravuj rodinku a jsem ráda, že jste dorazili oba celí, nespoutaní v poutech, do Norska 🙂 . To by nám stejně neušlo, všechny TV by vás měli v hledáčku.
  UŽÍVEJ SI BABIČKOVÁNÍ!!!

      1. Jsi dešťová víla …. Přivez zahradnický deštík taky sem zpět. Včera jsem se opět nadřela konvemi. Ještěže máme dešťovou vodu svedenou do nádrží od okapů, ale už ubývá a ve studánce (zalévací) je taky málo. Jahody a maliny asi uschnou.

       1. Poslyš, dešťová vílo, nemohla by ses už vrátit a zajet na dovolenou na JJM? Už tu vyschly i potoky.

 12. Milá Dede, asi jsem nějaká nedovtipná, neboť mi unikla logistika celé věci… Takže v Norsku jsou teď kočáry dva a v Čechách ani jeden?
  U nás je to tak, že kočár naštěstí nepotřebujeme. Už bychom ho bývali dávno prodali, ale vrchní díl našeho kočáru potřebuje tady v Čechách moje ségra – koupily jsme si prozíravě obě stejný kočár, takže přijede z Athén se spodkem na kterém má naražené vejce (vejcosedačku) a vršek kočáru si půjčí můj. Tenhle vršek lze předělat z hlubokého pro mimi na sedačku pro větší dítě. A v pátek mi zoufale volala kamarádka SOS, že se jim polámalo kolečko (asi se jí zeptal Vitoušek) a jestli si můžou půjčit naše, neboť 3 týdny na Kypru by s polámaným kolečkam asi nezvádli. Takže náš kočár se nachází na třech různých místech 😀 Kromě toho, že jsme ho pořizovali v Anglii s námi byl na cestách jak autem tak letadlem všude. Invstice se vyplatila, i po dvou dětech je ve skvělém a dobře dále prodejném stavu….

  1. Jo a jinak dobrá rada: složený kočár předej s úsměvem personálu u stolku, kde kontrolují letenky a dávají člověku do ruky jen ten malý kousek letenky s místem sedačky. Oni ti ho donesou až do letadla. Pochopitelně sami od sebe Ti tuhle službu nenabídnou, ale od toho jich tam většinou postává 3 a více. A pokud se člověk sám neozve, nechají Tě, ať se vláčíš ověšená jak vánoční strom 😀

   1. Moc se omlouvám, že tu takhle řetězím sama sebe, ale máš s „infantem“ – do 2 let nárok na VIP odbavení u rámů, abys nemusela stát tu děsnou frontu před nima. Někde na letištích tam posílají automaticky (třeba Athény), jinde se člověk musí protlačit sám. Vždy mi to působilo nemalé potěšení se zařadit mezi všechny ty důležitě se tvářící managery s letenkou na první třídu v ruce. Hlavně proto, že jsem pak začala na pás vytahovat flaštičky, jídlíčka, dudlíky, hračky, náhradní oblečení pro sebe a mimi a dále si dosaď, co je libo 😀 Chce to jen se tvářit dostatečně odhodlaně a asertivně….

  2. Kastanku, ja vim vetsinu toho, cos mi napsala, ale moje situace vychazela z toho, ze cestuju s miminem ne na stara kolena (ta jsou v pohode:))ale na stara zada (chuckle)
   Ja ten kocar potrebovala prave na to letiste! Vezmi to se mnou:
   Auto jsem zaparkovala sice na letisti, ale protoze tam bude stat tyden, neni to to nejblizsi parkoviste. Takže s kocarem jsem se uspesne i s vecmi dostala na check-in.
   Tam jsem se zbavila kufru, ale cekaly me nejen ramy, ale jeste cesta na gate a pak cekani v hale. S nechodicim lezounem, ktery neposedi, leze kam nema a vsechno co najde strci do pusy. Predstava, ze tohle odnesu a uhlidam s dalsimi dvema zavazadly byla utopie (ne obecne, pro me ano), takze kocar nejen vezl i ta zavazadla, ale hlavne dal Patrikovi celkem svobodny prostor, kde se mohl realizovat, kde jsem ho mohla pohodlne nakrmit (a odkud mi neutekl:)) Proto mame dva kocary v Norsku a zadny doma.
   To ovsem nebude problem, protoze v srpnu Andy opet dorazi autem a kocar doveze (aniz by ho nekdo podeziral z terorismu:))
   Jinak ten „velky“ kocar, co maji mladi, taky ladi s jejich autosedackou, takže se da pouzivat i po kouskach:)) Autosedacka v mem aute ale s kocarem kompatibilni neni.
   Takze asi tak (wave)

 13. Teda DEDE klobouk dolů.
  Já bych to sama s vnoučkem a kočárem a zavazadly asi nedala.
  No jo letiště. Nejraději mám to v Praze, v Oslu bylo příjemně malé. A v Římě to je tedy něco. Hromada lidí a letadel.

  Minulou nedělí při odletu z Říma si nás vychutnali. Byla bouřka a po ní zavládl chaos. Nestíhali odlety. Takže nás hnali z jednoho gate na druhý. Nikdo nám nic neřekl. A odlétali jsme s 1,5 hodinovým zpožděním.
  A na rámech jsem tentokrát pískala já. Většinou píská manžel.
  Míša z Plzně

  1. Jo, piskani mam vychytane – jen jednou jsem koupila boty, co na ramech piskaly a cestovala jsem v nich jen tehdy jednou! Fakt nemam rada, kdyz musim kolem rentgenu pobihat v ponozkach (chuckle)
   A zmatek na letisti v Rime je prosluly… taky jsem ho zazila 😛

 14. Nenávidím tyhle kontroly, nenávidím..ale vždycky si uvědomím, že jsou potřeba…sice někdy je to o nervy nebo směšné, ale když tímto všichni prijdou, pak už jen zbejvá selhání personálu letadla, selhání letadla nebo vyšší moc…. (whew)

  A Dede buď ráda, mě zvrzali v Tunisu letenku a nahnali mě v Milánu na Gate 91 místo na Gate 19…mohla jsem , kdyby si toho letuška nevšimla-letět na Kubu ..ale ty fofry stihnout odlet do Prahy -a klusat s báglama zpět, o 8 pater vejš , to nezapomenu…

  1. No, když si vezmu ten případ, jak ten nešťastný kluk z Larviku cestoval do Amsterdamu na podvozku letadla a tam ho našli mrtvého… Pak vyšetřovali, jak se mohl do letadla vůbec dostat a zjistili, že u nás na Torpu není zrovna nejlepší ostraha. Ale hlavně, že mi zabavili jednou kozí sýr, který jsem tatínkovi vezl do Čech. Jojo, kozí sýr je nebezpečná zbraň, ale člověk se jim snadno dostane až do letadla, aniž by si ho někdo všiml. V takových případech mám pocit, že ty bezpečnostní kontroly jsou spíš jenom šikana cestujících. Nebo podobná věc – když mi v Bruselu zabavili máslo (koupil jsem si tam dobré francouzské máslo, co mám rád), že prý je to tekutina. Dohadovat se nemělo cenu, zkoušel jsem to asi 10 minut, ale když si trvali na svém, co jsem měl dělat. Dokonce jsem se nabídl, že ho kus ukousnu před nimi, aby viděli, že to opravdu není nic nebezpečného. Nepomohlo nic a 10 € šlo do háje – nebo do večeře pracovníka ostrahy.

   1. Já to mám jednoduché. Do letadla nesmím, kvůli poničenému čerpadlu, takže buď auto, nebo vlak. A stejně jezdím z domova nejdál do Dun. Stredy. 😀

   2. No jo, Finrode, to je tezky. Ale zde je kolosalni priklad buzerace. Existuji mezinarodni umluvy a vnitrostatni predpisy proti dovozu vyrobku ze vzacnych drevin z tropickych pralesu, slonoviny, apod. v USA jsou specialne prisne. Proti tomu vubec nic nemam. Ale rada starsich hudebnich nastroju, zejmena kytary a mandoliny, maji casti z tropickeho dreva, prevazne z ebenu nebo brazilskeho ruzoveho dreva. A to davalo smysl, protoze treba takovy ten maly porichtung na konci krku u kytary nebo mandoliny, pres ktery jsou natazeny struny (bridge), musi byt velmi pevny. A na to se pouzivalo to tropicke drevo. Nebo cudliky, kterymi se nastroj ladi, se delaly ze slonoviny. Zejmena firma Gibson to velmi pouzivala. Chet ma mandolinu Gibson z r. 1912 a kytaru z roku asi 1920. Tech dnes zakazanych komponentu je na nich dost. Jenze v te dobe to byl lepsi standard a suroviny byly legalni. A ted si predstav, ze muzikant vyjede s takovym nastrojem do Evropy. Jo, do Evropy se ten nastroj dostane bez problemu; problem je pri navratu do USA. Docela casto ty nastroje celnici na letisti zabavujou a argument, ze zadny strom nebo slonovina od doby zakazu na to nebyly pouzity, znalecky posudek, ze se jedna o opravdu stary nastroj, nepomuze. Casto se jedna o nastroje v cene od 10 tisic dollaru nahoru a vrchni strop muze byt opravdu velmi vysoky. Stalo se i nasemu znamemu. Tam to bylo jeste pikantni tim, ze jel do Evropy pres US ministerstvo zahranicni sirit tradicni americkou hudbu. Sebrali mu v Atlante Gibsonku z 20.let min. stoleti ocenenou na 35 tisic dolaru. Dostal ji zpatky – za vic jak rok a hodne penez nacpanych do pravnika. Krom toho ty kytary a mandoliny od Gibson a Martin jsou skutecne soucasti americkeho kulturniho dedictvi. Jeden z prikladu, kdy pravo je vul.

    1. Hanko, to je hrozne – clovek dokaze nahradit ledacos (z predmetu), ale hudebni nastroj? A na rok? (fubar)

    2. Pomohl by znalecký posudek, že ony díly jsou z imitace přírodních materiálů, protože vzhledem k současné legislativě byly ty originální nepoužitelné a tudíž byly vyměněny za plastové náhražky. Úřední šiml spokojeně zařehtá a ověřovat, zda je to pravda už nikdo nebude. 😀 Že je to absurdní? Ano, ale je to jediná možnost.

   3. Lidský faktor u cestujících i u ostrahy..a pak ouřední šiml a dokonáno jest..jen aktéři se moc nebaví…. 😉

    PS: hraniční přechod Rajka 1983 – chlapi se zlejvali barack pálinkou, aby jim ji nezabavili a mě se zatínaly pěsti,když ženskejm zabavovali šampony a pěny do koupele, nad limit….měly na výběr-nechat nebo vylejt… a proč nechat?! Kanál chudák z toho asi pěkně škytal…měla jsem štěstí,já nevylila nic, ani mi nic nesebrali, vezla jsem si gramodesky,manžestráky a 2 trička, mamce tuhý deodorant a Kéz balsam a lahev banánového šamponu a mandarinkovou pěnu do koupele..já byla v normě…jenže jak ublížilo soc,zřízení 5 litrů pěny navíc, to mi nikdo nevysvětlil..když jsme byli jeden blok. (fubar)

    1. Za blbost se platí. Když vím, že limit je pět kousků, nebudu kupovat deset! A když nevím, nebo jsem líný si to zjistit, mám holt smůlu. A limity jsou i dnes, přesto, že EU a Schengen… Stále platí, že přes hranice max. litr tvrdého alkoholu a karton cigaret na osobu. (nebo kilo řezaného tabáku, ze kterého se ty cigarety dají snadno vyrobit doma a mnohem levněji – krabička vyjde na max. 25 Kč!). Jenže na rozdíl od let minulých si vás celní správa může klidně vyhmátnout i kilometr před domovem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN