NOSTALGICKÉ PRÁZDNINY: Komediant na cvičišti

0621dar4_1Naši psi mají rádi neděle, protože to znamená nejdříve legraci na cvičáku a potom spoluúčast na neuspěchané nedělní snídani. Na cvičáku se podrobí prověrce slušného chování a společensky se vyžijí, při snídani zase do dychtivých tlam vždy napadá něco ze servírovaných dobrot.

 

 

Léto a dovolené však většinou znamenají porušení pravidelného týdenního rytmu a ani u nás tomu nebylo jinak. Vynechávali jsme cvičení a posádka začala vlčet – děti i psi. U dětí i u psů je na vlčení jediný recept – práce. S dětmi to bylo snadné, léto je u nás doba přípravy dřeva na zimu, hrušky a jablka sebevražedně opadávají, aniž by hodlaly dozrát a tráva pořád roste a roste. Takže možných úkolů je dost.

Psi se však nejlépe umravňují na cvičáku, takže mi nezbylo, než se nejbližší neděli vykulit z postele natolik včas, abychom s Daníkem stihli začátek výcviku. Muž se ten týden toulal někde po světě, takže Kazan jenom zklamaně a se závistí koukal, jak Daník blaženě skáče do auta.

Když jsem zaparkovala v areálu cvičiště, tak už s Daníkem šili všichni čerti. „Páni, to bude švanda,“ hlásala jeho rozesmátá tlama a navzdory předpisovému „k noze“ i nepředpisovému „zpomal, ty troubo“ mě vlekl mezi ostatní psy.

 

0621dar1

 

Společnost byla různorodá – dvě spřátelené rotvajlerky, několik německých ovčáků i ovčaček, jeden černý labrador, pár zlatých retrívrů, dva hovawarti, jeden pitbul a jeden voříšek. Daník nejspíš hodlal olíznout každého přítomného, takže ho nemile vyrušil povel k seřazení. Uraženě našlapoval a neklidně se pohybující uši nevěstily žádnou připravenost k práci.

Zrovna ten den bylo při výcviku četné obecenstvo – právě končil týdenní výcvikový tábor a kromě dospělých si posedal kolem trávníku ještě houf dívenek tak ve věku od deseti do čtrnácti let, které hlasitě a s nekompromisností netaktního mládí komentovaly výkony přítomných.

Daník se opravdu nevyznamenal. Polovinu povelů zaspal, koukal kde co lítá a ještě si komickým způsobem vyžadoval pochvalu i za prosté usednutí u nohy. Abych to vysvětlila. Moji chodští psi mají zajímavou povahu – jen těžko se s nimi „pracuje“ s pamlsky. Výcvik absolvují pouze z čisté lásky k pánovi a v míře, jakou považují za nutnou. Pamlsek je pouze důvod k exaktické radosti a k naprosté ztrátě pozornosti, takže se dá se nabídnout až na úplném konci cvičení. Odměnou je tedy pro choďáka hlavně podrbání za uchem a ujištění o jeho skvělých výkonech.

 

0621dar2

 

Toho se ale ten den mockrát nedočkal. Nejhorší byly všechny varianty cviku odložení. Daník se rozhodl, že beze mě nemůže být ani na vteřinu a čekat hodlal pouze s hlavou vraženou mezi moje kotníky. Bylo to ostudné a přihlížející dívenky se skvěle bavily. Těžko jsem mohla vysvětlovat, že za jiných podmínek patříme opravdu mezi „pokročilé“!

Vzhledem k tomu, že bylo stále větší horko, všichni jsme uvítali konec regulérního cvičení. Dostali jsme aporty a úkol proběhnout si překážky. Aport Daníka baví pouze v jediném případě – a to když ho může ukrást Kazanovi. Přesto jsem ho pustila z vodítka a hodila mu dřevěnou činku. Radostně se rozběhl a zjistil, že je volný! Okamžitě ho činka přestala zajímat, a vrhl se mezi ostatní psy, kteří buď aportovali, nebo se tak alespoň tvářili. Okamžitě se strhla divoká honička. Dívenky pištěly a uskakovaly na překážky.

Nikdo se moc neměl k chytání provinilců. Konec konců bylo po cvičení a známé firmy s tendencí se rvát mezi účinkujícími nebyly. Za chvilku se situace vyjasnila. Žár slunce zahnal většinu psů k vodě a do stínu a zbyli jenom dva vytrvalci – Daník a ovčačka Brita. Brzy bylo jasné, že Daník přestřelil. Brita byla prostě jiná váhová kategorie a jeho hravé poskakování se postupně měnilo v úprk před pozornostmi rozvášněné psí slečny.

 

0621dar3

 

Daník sice byl menší, ale rozum zcela neztratil. Začal využívat všech úkrytů, které cvičiště nabízelo a bleskově mizel pod „áčkem“, přebíhal do „tunelu“, kličkoval pod žebříky a nakonec zasvištěl do růžové plastové roury, která ležela neukotvená na trávníku. K jeho překvapení a k nadšení početného obecenstva se roura začala po trávě kutálet a jenom mrskající se huňatý ohon vyčuhující z jednoho konce roury naznačoval, co se vlastně stalo. To už se lidé kolem smáli zcela nepokrytě a holčičky volaly: „Paní, co je to za pejska, ten Daník???“

„Komediant je to, pacholek jeden,“ pomyslela jsem si, a identifikovala malým slečnám chodského psa. Britu nenadálé Daníkovo zmizení zaskočilo natolik, že byla paničkou hbitě odchycena a já jsem z roury začala tahat poněkud zmateného uprchlíka.

Daník sice trochu vrávoral, ale neztratil glanc. Bystře vztyčil špičaté uši, zasmál se na přítomné a z černé tlamy mu šibalsky visel dlouhý lžícovitý růžový jazyk. Sedl si mi na nohu a celým tělem vyjadřoval jediné: „Teda paní, to jsem byl dobrej, co?“

 

0621dar4

 

(Stalo se v létě roku 2002:))

Aktualizováno: 19.6.2014 — 11:08

30 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede, děkuji za milé vyprávění o srdíčkových pejsanech. Tak nádherní psi se podruhé v chovatelské stanici nenarodí. Nemám co bych o nich napsala, všechno tu už bylo řečeno v předchozích komentářích :*

 2. Dekuju vsem za sdilene vzpominky… 🙂 V sobotu jsem zase chodila po starych stezkach v okoli Sandviky, sedela na Kalvoye a strasne se mi po nich styskalo… (h)

 3. Ano YGA-dvojpes a len jedna vec im chýbala-ľudská reč.A bohvie,či by im nakoniec nebola na škodu.Takto prerozprávané,to má ohromné kúzlo-vždy mi to rozjasní deň.
  Tu je neskutočné sucho a nepodarilo sa mi naštartovať ten môj hnusný benzinový motor!!Synovec sľúbil,že tam večer skočí a poleje ju.Všade prší,tragické správy na nete a tu-sahara!!!

  1. Verenko, neverila bys, ale tady je taky sucho – pry tu bylo krasne a horko snad od pulky kvetna az… do patku, kdy jsem prijela ja (chuckle)

  2. Verenko, u nás také sahara a už dlouho. Fakticky studánky v lese vyschly. To jsem za 35 let, co chodím takřka každý den do lesa nezažila. Hlavní pramen říčky Ponávky, která je dost významným pravostranným přítokem Svratky, je vyschlý! Jenom hromada bahna sloužící široké divočácké veřejnosti jako kaliště. A to je začátek léta. Sice je chladněji, tu a tam zataženo, ale ani kapka vody 😉 .

   1. No, vzhledem k tomu, že podle statistik jsou srážky nad ČR dlouhodobě v normálu, můžeme se těšit na to, že v blízké, či vzdálené budoucnosti, (a čím později, tím hůře), budeme opět oblaženi přívalovými dešti. Takže kdo bydlíte v rizikových územích, začněte se pomalu chystat na další povodně. Pomalu, v klidu, s rozvahou, ale počítejte s tím, že plavat budete.

 4. Daník a Kazan – každý jiný a přesto mi splývají v jedno. I když mají každý své povídání, přece vždy myslím na oba. Děkuju za tento krásný seriálek.

 5. A ještě jedna věc- miluju neuspěchané víkendové snídaně. Nachystám každému džus, hrníček čaje, šunku s vajíčkem a kouskem chleba a dva opečené tousty s máslem. S Mušketýrem to v klidu pojídáme a povídáme si u toho nebo koukáme na pohádky. Možná je to nejlepší část dne- máme na všechno čas a ještě je před námi celý volný den 🙂

  1. Matyldo, mas pravdu – nedelni snidane jsou pohoda… my mivame jina menu, ale ten pocit je stejny. Ja si navic obvykle ordinuju svoji tydenni krizovku – tu z Lidovek, z casti Relax 🙂 Je to dost novy zvyk, ja nikdy predtim krizovky nelustila (blush) (aneb bacha na toho Nemce co je vlastně Rakusan:))

 6. Já si pamatuju jak Daníka s Kazanem, tak potom Kazana s Berry. Nezapomenutelný zážitek pro mě bylo setkání u Bubu v obýváku, kde se povalovala labradorka Rózka, Kazan, Berry a Borůvka. Nijak zvlášť se neznali, ale vůbec se neřešili, po seznámení se klidně povalovali a my jsme pily kafe 🙂

 7. Milá Dede, moc krásně si to napsala. Všichni naši pejskové, co už jsou za duhou jsou nezapomenutelní a Tvoje dvojpsí spřežení Daník a Kazan, šlo našimi životy s Tebou a s Tvou rodinou.
  Díky za všechna ta vzpomínání,kdy téměř každý z nás tady vzpomene i na ty své chlupaté přátele. (h)
  Mně se do dnešních dob o mých psech zdávají dosta živé sny.
  A tak vím, že na nás čekají.

  1. Jenny, taky mivam takove sny, jen nevim, jestli nejsou za trest – kdyz se probudim, tak se mi styska moc moc… (inlove)

   1. Mně se poslední dobou stává, že když se probouzím, tak vedle mě leží Penny. (Víte, jak poznáte zvíře po hmatu, že? Tak já mám pod rukama její hlavu a uši, tak jak jsem ji držela naposledy, když jsem ji nesla na ten pitevní stůl. Ale je živá, hýbe se a je normálně teplá.) Pak se probudím a zjistím, že Melly dole kňučí.
    Ale teď toho už Penuška nechala, tak věřím, že to zvládla a že se narodila znovu tak, abych ji našla – jak jsme se domluvily.

 8. Dede, moc milé počteníčko. A fotky překrásné a zároveň bolestivé. Třeba tam za Duhou také mají pro Daníka rouru na kutálení, když byl na svůj výkon tolik pyšný. Kazan si ho při svém přechodu jistě rychle našel a je jim zase oběma dobře a veselo. Já moc ráda pozoruji mraky a hledám v nich různé podoby (lidské i zvířecí). Tak se Dede také pozorně dívej, určitě v nich zahlédneš i vaše milované hafany, jak na vás shůry koukají s jejich vysmátými výrazy a lžícovími růžovými jazyky.

  1. Maricko, to je hezky zvyk – priznam se, ze takhle na mraky fakt nekoukam 🙂 Ale kdo vi, treba ted zacnu (chuckle)

   Jo a jeste diky za ten mlsotnik na Zviretniku – to je neco, co hodlam zkusit, takze moc dekuju! (Nepisu to tam, asi bys to uz nenasla) (wave)

   1. Ja uz od detstvi koukam na mraky jak Maricka. (inlove) Blby je, kdyz jsem tu a tam fascinovana a ridim…

 9. Teprve budu číst,nestíhám. Dojeli jsme z výletu.

  OT, pustím TV a viděla jsem na Barandově ve zprávách Dalmíčka!!!! Naše hvězda! (inlove)

 10. 😀 …k nadšení početného obecenstva se roura začala po trávě kutálet a jenom mrskající se huňatý ohon vyčuhující z jednoho konce roury naznačoval, co se vlastně stalo… 😀 , živě si to představuji!!!
  Naše Klérka byla hyperaktivní jedinec. To prosím konstatovali výcvikáři, když při povelu volno, aby mohla být přivolána, oběhla celý cvičák, přeskákala všechny překážky včetně velkých „áček“ a kruhu, proběhla po dvou kladinách a teprve potom předpisově předsedla přede mnou, s vyplazeným uhnaným jazykem. To už se všichni účastníci výcviku s výcvikáři v čele váleli smíchem.

 11. Dede, to se fakt tak krásně čte, až mi začíná být líto, že jsem nikdy neměla psa :-)! Respektive, když jsem byla malá, pes v rodině byl, velký vlčák Astor, takže jako dítě jsem se psem vyrůstala, ale v dospělosti už jsem se ke psům nikdy nedostala. Pak mě schmátly kočky a tak si asi o psech budu raděj jen číst. Ale takhle krásné články budu číst ráda a několikrát!!! Díky, Dece.

  1. Toro, není všem dnům konec. Pejsek vychovaný od štěněte bude respektovat kočky a všichni se bezvadně shodnou. Tak jako Klérka s Darečkem I. nebo Ajwi s Darečkem. Poslední noci, snad to dělá ten měsíc, si ve dvě hodiny ráno začnou hrát uprostřed ložnice “ na přepadaného kocoura“ , to se pacholek válí na zádech a tlapkama se snaží zachytit uskakující a kroužící Ajwině ve fousech. Dnes jsem po nich musela hodit polštářek, abych je zklidnila a já mohla pokračovat ve spánku. Okřikovat je šeptem, abych neprobudila přednostu, vychází poněkud trapně.

   1. Alex, já vím, že by se kočky se psem snesly, nakonec jsme to už vyzkoušely, když tu u nás pár týdnů pejsková bydlela, ale… Ale je to, že já bych byla špatný páníček. Neuměla bych ho vycvičit, cvičil by on se mnou a to já nechci. A ještě jak znám manžela, pokud by pes udělal hladový oči – a to oni umí – tak by krmil a krmil až by to nebyl pes, ale válec a to taky nechci. Prostě – mám psy ráda, ale nemám na to psa mít. Neposlouchajícího psa nechci a vycvičit ho neumím. Takže asi tak.
    A nakonec – ono těch našich hooodně koček nám fakt stačí 🙂

  2. Toro, ja te chapu (nod) Ja si dvakrat v zivote naschval poridila kocku a v obou pripadech jsem ji do par mesicu hledala novy domov, protoze jsem se musela stehovat – a vzdy do jineho statu. Ty druhe kocky jsou porad jeste u Jenny… Ja jsem pevne rozhodnuta si kocku neporizovat. Ovsem pokud se k nam nejaka nastehuje a zvladne psy, branit se nebudu (blush)
   A pokud jde o tvoje obavy z neveleni – ja je chapu. A myslim, ze delas dobre, ze se drzis sve kockosmecky (inlove)

   1. To je jak naschvál, viď? Mám to podobně. Vždycky, když přijde kočka, je to bezvadná kočka, která k nám skvěle sedne – a znamená změnu.
    (Ale Manďáka nedám. I když u mě teď není, páč by se sem do kajuty nevešel.)

 12. :* pacholek jeden komediantská a chválit je třeba i za prosté usednutí k noze… to je jasnýýý přece 🙂
  A ty fotky … krásní chlapečci !

 13. Jé, tenhle si pamatuju – a furt je stejně skvělej! 😀

  Přidám ti otíkoidní historku, kterak lady Hamiltonová aportovati ráčila.
  Bylo nebylo, vytáhly jsme s Penuškou jedno praktickyfurtještěštěně z útulku. Dovedly jsme si ho domů a Penny staruška začala s výchovou. „Hleď, mladá, toto je miska. Hleď, mladá, toto je pelech. No dobře, máme pelechy dva, tak ulehni. Hleď, mladá, toto jsou hračky. Pomni, mladá: hračky jsou všechny Penuščiny!“
  Penuška není už půl roku, a pořád jsou všechny hračky Penuščiny.
  Za takové situace se dost blbě učí aport.
  Ne že by Melly nevěděla, co je aport. Ví to. Jenomže – ona ho provádí pouze jako pes vodící. Hodím hračku. Melly běží k hračce. Penny vyběhne pár kroků: „Kam to hodila? Kam to hodila?“ Melly se vrací pro Penušku, mohutnými skoky do výše ji vede k hračce, tu jí označí nepřehlédnutelným a nepřeslechnutelným rýpáním čenichem. Penny spokojeně uchopí hračku, připleskne Melince hlavu na hýždi a Melly ji i s aportem vede ke mně, přičemž kontroluje, jestli se staruška náhodou nezapomněla a jestli hračku pořád ještě drží.
  Tak vypadal náš aport.
  No jo – ale co s tím, když nemáme Penny?
  I vzala jsem včera lady Hamiltonovou a tenisák, že budeme cvičit.
  Potkaly jsme báječnou borderku a cvičila borderka. Melly dělala doprovodného psa. Když ztratili balonek v křoví, věděla Melly, kde je, ale nedonesla ho: dovedla k němu borderku.
  Jenže. Borderka se ohlížela po milé lejdyně, jestli jako hodlá o balonek nějak… soupeřit.
  Soupeřit? Co to je? vece lady.
  A vrtalo jí to hlavou a vrtalo a vrtalo.
  Dnes jsme naprosto neplánovaně skončily u řeky, kam se šla jedna cosi-bullka vyplavat. A vyblbnout s klackem.
  Melly zpočátku opět dělala doprovodného psa.
  I praví jí cosi-bullka: „Co blbneš? Jasně že vím, kam to letělo. Proč pošilháváš po mojí kládě? Chceš mi ji vzít?“
  I odpoví lady: „To se smí?“
  „To ti řeknu, že to se nesmí, lejdyno jedna!“
  „Člověko… to se smí, brát aport?“
  „No, víš co, Hamiltonko, zkus to.“
  Zkusila to. A jelikož cosi-bullka nebyla Penny, tak jednoznačně ani všechny klacky v okolí nebyly cosi-bullčiny. Ovšem nebyly ani Penuščiny, protože Penuška si přece tyhle klacky nenárokovala, nebo snad ano? Kdyby si je nárokovala, tak by je přece nemohla tahat tahleta Lucinda, ne? Takže… opatrně…
  No a cestou domů mi pak přinesla klacek úplně sama od sebe, celá rozesmátá:
  „Už to mám! A teď si opakuju. To jsem šikovná, že?“

  1. Melipes je úžasná. Podrbej ji za nás a pochval ji. Je to krásná a začínajícněsebevědomá pejska.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN