NOSTALGICKÉ PRÁZDNINY: Kaňonem s klackem v hubě (2)

0619dar1_1O našich loňských zkušenostech s kaňonem du Verdon jsem již psala – úmorné horko, strmé skály, žízeň a bolavé nohy pro mužské členy naší rodiny a osamělé bloumání kolem jezera Lac de Ste Croix plného lidí a psů pro mě coby řidiče doprovodného vozidla. Náš letošní výlet k jezeru sice postrádal sportovní vypětí, ale díky Kazanovi nabyl specifické poutavosti.

 

Když jsem to ráno strojila Kazana do bezpečnostních pásů, připadalo mi, že kouká na auto nějak zasmušile. Nedivila jsem se mu, bylo zase teplo a on netušil, zda bude muset na zadním sedadle strávit půl hodiny nebo půl dne. Nicméně neprotestoval a já jsem mu za odměnu šeptala do chlupatých uší: „Neboj se pejsku, dneska si to báječně užiješ. Čeká tě skvělá vodička!“ Slovo vodička Kazan dobře zná, takže se s nadějí rozhlédl. Když však zjistil, že na kamenném náměstíčku se žádný rybník neobjevil, rezignoval. Nejspíš si pomyslel, že panička má zase zbytečné řeči. Neměla jsem, ale vysvětlete psovi budoucí čas!

Cesta byla dlouhá a úmorná – jako všude po Provence. Pro samé kopce se silnice jenom málokdy dokáže protáhnout do nějaké rovinky a nekonečné zatáčky tak dávají skvělé šance pomalým náklaďákům a rozbouřeným žaludkům. Nakonec jsme však spatřili velkolepé skály skrývající největší evropský kaňon. Vzpomínka na loňskou jízdu po silničce visící nad propastí mě jako navigátora přiměla lobovat za cestu vedoucí po méně strmé straně kaňonu. Snažila jsem se argumentovat tím, že budeme mít na tu „horší“ stranu nádherný výhled…

 

0619dar1

Foto: Marta Brand

 

Vzhledem k tomu, že Martina z nepochopitelných důvodů rozčiluje, když křečovitě svírám ruku na dveřích a zavírám oči, svolil s méně dramatickou jízdou. Navzdory tomuto ústupku nás přírodní scenérie okouzlila stejně jako loni. Stavěli jsme na vyhlídkách, kochali se a fotili. Kazana sice spíš než výhledy zajímalo zdejší psí zpravodajství (neměl na rozdíl od nás potíže s překladem…), ale i on uvítal odpočinek na terase kavárny postavené přímo nad téměř kolmým srázem.

Navzdory tomu, že to nebyl žádný turistický bufet, neměli jsme s naší chlupatou obludou nejmenší problémy. Servírka byla velice milá a bylo zřejmé, že jí zmítají dvojí pocity – jak je ostatně v případě Kazana a cizích lidí obvyklé. Huňatý kožich, přátelské oči a v úsměvu vyplazený jazyk lákají k pohlazení, zatímco tesáky, mezi kterými růžový jazyk visí, nabádají spíše ke zdrženlivosti. Opatrně – s ohledem na škody, které dokáže na nápojích způsobit přátelsky se mrskající ohon – jsem zaparkovala Kazana vedle křehkého stolečku.

 

 

Kazan

Kazan

 

 

Výhled do propasti skrz sklo vyplňující zábradlí bral dech a nutil mě poněkud poodsunout židli zpět do místnosti. „To je způsob poznávání přírodních krás!“ radovala jsem se a upíjela vynikající francouzskou kávu. Místo bylo skvěle vybráno, jelikož leželo právě proti výchozímu bodu, kde se sestupuje do kaňonu. „Vidíš ten domeček? Odtud jsme sestupovali stezkou až na dno…“ ukazoval mi můj nejdražší. „Jak to že nevidíš, tamhle přece! Mezi tím křovím!“ Snaživě jsem hledala označenou pěšinu, ale buď byla opravdu dobře skrytá, nebo můj zrak odmítal uvěřit tomu, že se tam dá vůbec chodit. Znovu jsem pocítila jisté uspokojení z toho, že se na neviditelnou stezku pouze dívám…

Pokračovali jsme dál k jezeru. Martin řídil a já se snažila, aby mu nic podstatného neuniklo. Průběžně jsem komentovala zajímavosti, kolem kterých jsme projížděli, až těsně nad jezerem jsem s překvapením zvolala: „Tady se snad někdo inspiroval Bratislavským hradem!“ Při bližším pohledu jsem však musela konstatovat, že dotyčného stavitele sice upoutala typická čtyřvěžatá silueta, ale pokud šlo o barevnost a vzory, inklinoval spíše k Maurům. Zámek měl barevné střechy, přičemž každá věžička byla ozdobena jiným motivem. Bylo to půvabně dekadentní a do provensálské krajiny to svým zvráceným způsobem hezky zapadalo.

 

0619dar4

 

U jezera to vypadalo v podstatě stejně jako loni, akorát tam bylo mnohem méně lidí – konec konců, sezóna ještě nezačala. Kazanovi jsme vodičku připomínat věru nemuseli. Než jsme si stačili pronajmout důkladné šlapadlo s prostornou přídí, už vydračil. Probíhal se ve vodě, cákal ocasem, a co chvíli se labužnicky napil. Paní z půjčovny nám plavidlo ještě snaživě přeleštila mopem, ale nemusela se namáhat. Poté, co si na plošinu na přídi vyskočila naše zmáčená a tou dobou už i zabahněná chlupatá potvora, nebylo po čisté úpravnosti ani vidu – a to v to počítám i nás.

Po jistých počátečních pochybnostech týkajících se řízení šlapadla (Jak to šlapeš? Říkal jsem doprava!! Radši mi to kormidlo DEJ!) jsme vyrazili do kaňonu. Byla to nádhera, Poté, co se kolem nás sevřely skalní stěny, voda postupně měnila barvu z modré na tyrkysovou. Znovu jsem zůstala uchvácena tvary, které voda vymlela v kameni. Některé jeskyně svojí oblou hladkostí připomínaly vnitřek obrovského ucha, jiné jako by vznikaly zářezy obzvlášť tupé pily. Scenérii oživovaly prameny stékající z hor, které se na jednom místě spojily v působivý vodopád.

Kazan byl nadšen. Rychle zjistil, že koupání není konec a dokonce jsme u břehu našli perfektní házecí klacek. Když zrovna neaportoval, ležel na přídi, mezi tlapami držel svoji kořist a přísně hleděl na ostatní posádky. „Ani se moc nedívejte, tohle je MŮJ klacek!“ Ale lidé se dívali. Mokrý Kazan totiž vypadá jako přerostlý Barbucha a prostě nejde si ho nevšimnout. Po chvíli nás jeho zavrčení upozornilo na další plavidlo mající také v posádce psa.

 

0619dar3

 

Dvě půvabné studentky si vyjely do kaňonu v doprovodu čehosi, co vypadalo jako černý labrador. Ten to však nejspíš nebyl, protože bylo zřejmé, že má k vodě na rozdíl od naší vydry bytostný odpor. Úzkostlivě si dával pozor, aby si neomočil ani špičku tlapky a Kazanovo předvádění sledoval s hlubokým nesouhlasem. Bodejť by ne, když se jeho paničky nad naším mokrým psiskem jenom rozplývaly!

Po nějaké době se řeka projasnila a dno se přiblížilo nadosah. Začali jsme hledat vhodnou mělčinu, kde bychom zakotvili. Brzy jsme našli příhodné místo a teď teprve začala ta pravá zábava. „Kazane přines! Kazane hop!“ Brzy jsme byli všichni úplně mokří, mě od smíchu bolelo v žebrech a Kazan rozhazoval tlapy v přeprškách vody. Páneček se choval poněkud důstojněji a snažil se psí řádění zachytit pomocí digitálního foťáku. Nebylo to vůbec lehké, protože Kazan mu většinou utekl ze záběru.

Projíždějící posádky nedokázaly zůstat lhostejné a volali na nás pozdravy v nejrůznějších jazycích a opět se dokázalo, že pes dokáže spojovat lidi bez ohledu na řeč, jakou mluví (ti lidé ovšem). Zanedlouho zakotvily u břehu nedaleko od nás i dívky s černým psem. Běhal po břehu nebo seděl na skále a od naší mělčiny ho dělil úzký, ale hluboký pás vody.

 

Kazan

Kazan

 

Když měl pevnou půdu pod nohama, shlížel na Kazana milostivěji. Ten ho štěkáním vybízel ke hře a lákal k sobě. Nakonec zvíře neodolalo a vyběhlo. Ale ouha! Místo aby došlápl na mělčinu se propadl do hloubky a zmizel pod hladinou. Dívky zaječely jako jeden muž a vrhly se za ním. Nevím, kdo koho nakonec zachraňoval, protože příroda psa nezklamala a ten sice vyplašeně leč bezpečně zakormidloval ke břehu.

Oblečená děvčata však z vody tak snadno vylézt nedokázala a já uvažovala, jestli bychom jim neměli pomoct. Nakonec se přece jenom vypotácely, s drkotajícími zuby objímaly psa a bláznivě se smály. Zamávali jsme na sebe, že je jako všechno v pořádku a rozloučili se.

Po hrátkách na řece následoval piknik u jezera. Leckterý kousek bagety zmizel pod stolem a skvělé zážitky toho dne Kazan zakončil tím, že slupnul půlku mé cestovní tatranky. Ve stínu pod stromem bylo krásně a já jsem byla šťastná. Martin s Kazanem usnuli spánkem spravedlivých a já si vzpomínala na to, jak mi tu loni bylo samotné smutno.

Dívala jsem se po velebných skalách a azurové obloze zrcadlící se ve vodách jezera a bylo mi zřejmé, že přestože je tu opravdu hezky, místo není podstatné. Pocit uspokojení a štěstí je jenom v lidech, v jejich lásce a blízkosti. A přimícháte-li do tohoto koktejlu života ještě věrnou psí dušičku, tak zjistíte, že ráj může být klidně i na vašem vlastním dvorku.

 

PS: Omlouvám se, ale původní fotky se mi nějak nepodařilo najít…

Aktualizováno: 18.6.2014 — 17:07

19 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede, predevsim preju prijemnou cestu letadlem s Patrikem.

  Ano, jsou takove momenty v zivote, kdy vsechno nejak sedne dohromady a je z toho vzpominka na cely zivot; neco, z ceho muze jeden cerpat silu v mene slunnych dnech. (h)

  Kazan byl nadherny pes.

 2. Dede, omlouvám se, zase jsem já trouba zapomněla, že dva odkazy do komentáře je moc a tak ten můj čeká na schválení. Doufám, že projde :))

 3. Tak jsem netušila, že tohle je povídání z tak dálných vzpomínek. Ale o to krásnější vzpomínání a dovolenou s Kazanem (ten jeho první portrét je neuvěřitelně krásný).

  V angličtině je populární věta „Home is where the heart is“ a je tolik pravdivá. Člověk může žít v rezidenci obřích rozměrů a být nešťastný. Naopak v nějaké chatrčce na rozpadnutí může panovat pohoda a láska. A nebo také v kaňonu du Verdon při odpočinku od šlapadla 🙂 Přesně jsi to Dede napsala ve svém posledním odstavci.

  Vlastně nevím, zda ta zmíněná anglická věta byla první a pak vznikla písnička, nebo to bylo obráceně. Ale připojím dva odkazy, kde se o tom zpívá.

  Prvního zpěváka jistě poznáte, druhá verze je od známého tria Petr Paul&Mary

  http://www.youtube.com/watch?v=a_B80AIQegE

  http://www.youtube.com/watch?v=RstA2j9IbJM

  A Dede, vřele gratuluji Markovi (a ostatním mládežníkům v rodiny) k úspěšným zkouškám !!! (clap) To muselo být radosti a slávy vespolek.

  Alex, jsem ráda, že páneček zvládnul testy na výbornou.

 4. Milá Dede, moc hezky jsem si početla. Krásně napsáno, oba díly. Je vidět, že ke štěstí opravdu nepotřebujeme hromady peněz, ale svoje blízké okolo. A jako na zavolanou mi dneska přišel pohled od slečny z Ruska, která mi tam mimo jiné vepsala tento citát: „Happiness is only real when shared.“ (štěstí je opravdové pouze tehdy, je-li sdíleno).
  Úplně přesně se trefila k tvému článku :-).
  Tak hodně hodně dalších šťastných chvilek, přeji nejen tobě, ale i všem hodným lidem…

  1. Ano milá Toro, tohle přesně jsem po přečtení písání od Dede, měla na mysli. Cítím to slunce,teplý vítr a mokré psy, to je to pravé krásné sdílení.
   Dede, díky, moc na Kazana a Daníka vzpomínám. (h)

  1. Přesně!
   A představuju si Vodního Psa Kazana, jak si užívá a jak je celé smečce blaze… (h)

 5. Ano, nezáleží kde, ale s kým člověk tráví šťastné chvíle. My se s pánečkem vrátili z jeho vyšetření. Nakonec se všechno semlelo tak, že skončil dnes na sonu ledvin a močového měchýře a nakonec na cystoskopii, ale naštěstí nikde nic. Ta krev, která se náhle objevila v moči byla zřejmě z dlouhodobého požívání Aulinu (to mu naordinoval jiný lékař), který nyní tráví 14 dni na dovolené. Tak sedíme na dvorku a najednou se všechno kolem nás zdá ještě krásnější. Alepoň pro mne.

 6. Dede, moc děkuju za krásné vzpomínání a ten poslední odstavec mi poslal slzy do očí a můžu se pod něj podepsat. Zrovna minulý týden jsem si tenhle pocit prožila hodně intenzivně a nějak se z něho nemůžu vzpamatovat. Byly jsme samy já a Sisska na místě, kam jsem se moc těšila a kde je to nádherné, ale cítila jsem se strašně opuštěná přesto, že jsem svojí milovanou chlupatou parťačku měla sebou.

 7. Krásné povídání. Vzpomínky a zážitky, na které se nedá zapomenout.
  A Kazan byl Pan Pes. Jeden z mých zvířetnických nejoblíbenějších 🙂

  1. Daník byl tehdy doma s dětmi a našima… v tomhle povídání je prostě ošizenej (blush) Ale já později najdu nějaké jen jeho 🙂

 8. To je milé připomenutí Dede a ten závěr… ve stínu pod stromem bylo krásně a já jsem byla šťastná.
  Pocit uspokojení a štěstí je jenom v lidech, v jejich lásce a blízkosti. A přimícháte-li do tohoto koktejlu života ještě věrnou psí dušičku … 🙂
  Radostné hlídání vnoučka přeji,znám důvěrně,je to náročné,
  ale krásné (inlove)
  Jana

  1. Díky, milá Jano, naštěstí já umím být šťastná, či se tak aspoň cítit a to, co k tomu potřebuju, je naštěstí pořád v mé moci mít (inlove)

   S vnoučkem je veselo – jedenáct měsíců, tedy aktivní lezoun, který se staví u všeho, kde je to možné a zajímavé – tedy dá se tam něco uchmatnout a shodit (chuckle) Vzteklý, protože v hlavě už má velkolepé projekty, ale ty nohy prostě ještě běhat neumějí a hlava taky jednoho každou chvíli nečekaně převáží – a tak místo dobrodružství je boule (wasntme)
   Je roztomilý, chytrý, krásně se učí každou blbinu, kterou vymyslíme (s dědou už má nacvičenou scénku: Jsi snad králík Koloději? kde Patrik dělá králíka a pak nééé:)), ale když jsem teď mámatáta, tak je to hodně náročné. Naštěstí v úterý už i Marek udělal státnice (zbytek rodinné mládeže to zvládl už na začátku června), tak se víc zapojovali. Synovec byl kapku nastydlej, když u nás byl a stal se tak u Patrika velmi populární osobou – úžasně zajímavě smrkal! (Nevím, proč ho to baví, ale když někdo smrká, malej se strašně směje – přijde mu to veselé:)) No a psice taky chtějí svůj díl zábavy (hm, domácnost taky:)), tak se někdy nezastavím a počítač zapínám až před půlnocí. Teď mám kliku – malje usnul (inlove)

   1. Milá Dede, klobouk dolů. Jsi opravdu odvážná a výkonná babička 🙂
    Naše mládě, asi o půl roku starší než Patrik, mělo víkendovou babičko-dědečkovskou premiéru cca před měsícem. A minulý víkend u druhých – aby jim to nebylo líto.
    Po našem příjezdu zvedla hlavu od báboviček, pravila:“máma – táta“ a dál se věnovala své činnosti. Takže pohoda 🙂 Snad jí to vydrží. A babičkám dost nadšení a energie 😀

 9. Krásné povídání DEDE.

  Já se také snažím vtisknout si do paměti hezké zážitky.

  Např. jak jsme minulý týden seděli ve stínu stromů v parku Borghese v Římě. U jezírka na kterém plavali kachny, želvy a rackové. Projížděli se tam lidé na lodičkách.

  A další sedíme před Lateránem na lavičce ve stínu. Před námi je štafl taxíků. Kolem jezdí auta a mopedy, prostě ruch velkoměsta. Kolem proudí davy turistů, ale i obyčejných Římanů.

  Sedíme na lavičce a obdivujeme mohutnost a velkolepost Caracalových lázní. Jak to ti lidé tenkrát dokázali postavit. A co tu zbyde po nás……….
  To mě napadlo při toulkách Římem několikrát.

  Míša z Plzně

  1. Viď? taky stávám před úžasnými stavbami minulosti, které přežily věky, a sama sebe se ptám – jak to dokázali? Počítali to nějak? Nebo to byla hlavně zkušenost a cit?

   Rozhodně naši předkové nebyli žádní primitivové – tedy aspoň v oblastech, kde mohli k poznání dojít (na leccos prostě neměli prostředky). A uměli přežít s tím, c bylo dostupné a často toho bylo hodně málo… (hm, abychom se to taky nemuseli znovu učit)

 10. A kde je Dede psáno,že u opakovaného vydání musí být nutně stejné fotky???? :O
  Úplně cítím tu vůni mokrého psího kožichu….a studené kapky, co odletují když si ho Kazan vytřepává…i tu radost,když se mu podaří ohodit i Vás… (h)

  1. Ano Sharko, zapomenout se nedá – a taky mám vzpomínky doslova fyzické – dotyk srsti, čenichu, teplý dech na nohou, když se přišli pomazlit… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN