BTW: Počítání do dvou

0616dar3_1Co myslíte, musí umět člověk počítat, aby věděl, kdy jsou malé počty správné? Samozřejmě, že ne – i negramotný pastýř pozná, jestli má ovcí deset nebo osm. Jen k výsledku dojde jiným způsobem, než vědomým sčítáním. A proč o tom mluvím? Protože právě takovou dovednost opakovaně předvádí můj jedenáctiměsíční vnuk:))

 

Vědomě nepozná ‚resp. neumí označit) barvy, nicméně ze dvou vlčic má radši tu bílou a reaguje na ni úplně jinak, než na černou. Popravdě musím uznat, že je to vzájemné – Ari je z chlapečka nadšená a pokud by to bylo jen na ní, tak ho párkrát denně důkladně umyje jazykem.

Pokud jde o Berry, tak ta jevila zájem o malé miminko, ale teď byla hodně odtažitá. Mám dojem, že žárlí, i když dokázat to nemůžu (nedává najevo nic, ale právě to nic je u ní divné). Pro jistotu si dávám pozor, aby měla dost mé osobní pozornosti, a mám dojem, že systematický přístup se vyplácí.

Když se se malý dnes batolil kolem jejího ležícího chlupatého veličenstva, měla hlavu položenou na tlapách a sledovala ho podstatně přítomnějším pohledem. Protože to bylo venku, tak skutečně vypadala, že ho hlídá. No, já pořád ještě hlídám víc:))

No a teď k tomu počítání. Situace se má tak, že většinou musím venčit chlapečka i psy zároveň, takže si Patrik rychle zvykl na černobílý psí doprovod. Popravdě občas přemýšlím, jaké ne-zábrany mu tím vznikají:)) Ta dobrá je, že si zvykl na psí štěkot tak, že ho ani nebudí. Když spí v kočárku a holky si vyřizují meziplotovou konverzaci (a že je to někdy pořádný řev), ani to s ním neškubne.

 

Chlapeček a jeho psovstvo

Chlapeček a jeho psovstvo

 

Ta druhá je trochu spornější – Patrik totiž miluje podívanou na psí hry. Potíž je v tom, že naše holky si nejraději hrají „na vraždy“. „Ukousnu ti tlapu! Ukousnu ti hlavu! Zadávím tě!“ Psiny se míhají v černobílém spletenci za doprovodu hlasitého vrčení a bručení. Malý má preference diváka gladiátorských zápasů, aneb čím hůř, tím líp:))

Sleduje divokou psí jako-bitku a směje se, až se zajíká. Taková psina! No jo, ale když člověk slyší od psů podobné zvuky, je moudřejší opatrně ustoupit, že?:)) Tak tady bude potřeba dodatečné vysvětlení – tedy až do něj Patrik dostatečně doroste.

A teď už doopravdy k tomu počítání. Prostě malej je zvyklej na psí doprovod. Trůní na kočárku, kouká na svět a na psy. A nedávno jsme takhle šli, a Patrik se najednou začal otáčet a nespokojeně zavřísknul. Když to nepomohlo, zavřísknul ještě jednou a důkladněji. Teprve potom mi to došlo – no jo, někdo nám chybí!

Berry se začuchala u vrat statku a před kočárkem najednou běžel jenom jeden pes. A to nemohl náš mrňavej kapitán nechat jen tak:)) Zaujalo mě, že ho rozčilovala zrovna nepřítomnost Berry, na kterou obvykle nijak zvlášť nereaguje a ona mu to vrací. I pískla jsem a Berry se poslušně vrátila nejen ke mně, ale i do chlapečkova zorného pole. Mohli jsme tedy pokračovat.

A tak můžu tvrdit, že Patrik umí barvy (no dobrá, aspoň černou a bílou) a umí počítat do dvou:))

 

Chlapeček kontroluje, zda nikdo z jeho psovstva nechybí:))

Chlapeček kontroluje, zda nikdo z jeho psovstva nechybí:))

Aktualizováno: 15.6.2014 — 23:54

39 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Si myslím, že ty děti jsou velmi chytré a mazané, jen se tak tváří, že jsou malé a že nic neví. Ve skutečnosti mají lepší instinkty jako my a ví své. To my jim potom tlučem do hlaviček všechny ty vědomosti , které MUSÍ znát aby přežily.
  To víš milá Dede, že umí klučík počítat a budeč čučet, co všechno ještě umí a když budeš dobře pozorovat zjistíš,že má nějaké nitěrné vědomosti a pochody myšlenek,o kterých už dávno my dospělí nemáme ponětí. A Beruška zatím pozoruje a zkoumá, kdo to je v tom autě bez motoru a Ari, ta si užívá,je to mládě. :))

 2. No tak holt si Patrik zvyknul, ze ma eskortu. 🙂 Jeste by mne zajimalo – on bude trojjazycne dite, ze jo? Cesky, polsky a norsky? To teprve pak bude ta makovicka pracovat. (h)

  1. Hm, patrně časem ještě i anglicky… chudák děcko:))
   Ale naštěstí se zdá, že podědil Andyho jazykový talent (Andy teď mluví 9 jazyky) už teď podle toho na koho mluví, si řekně „dej!“ nebo „daj!“ A žvatlá zdatně, tak to snad všechno umluví (blush)

   1. Děcka jsou obtížně rozbitný, děcko to zvládne. (inlove) Úžasný bude, až bude jako správnej bilingváč měnit kód uprostřed věty, když mu dojde, že se vlastně obrací ne k původnímu posluchači, ale k víc lidem. Plynule a bez gramatických škobrtanců – zapracuje tam tu předchozí jinojazyčnou část, jako by byla ve správném tvaru v novém kódu. Nebilingváči nad tím musí přemýšlet (a proto je správná makarónština známkou vysoké úrovně zvládnutí obou jazyků), bilingváči to dělají automaticky.
    Podle prozatímních výzkumů bude mít i tak jeden jazyk jako mateřskej a ostatní jako cizí – pro mateřskej jazyk je v mozku jedna rýha, pro cizinštiny druhá, úplně jiná a úplně jinde. Ale kterej to je, to by se poznalo jenom v nějaké echt super krizi – když by na tom byl tak špatně, že by nedokázal mluvit jiným jazykem než mateřštinou.
    Nebo při sexu, s menší pravděpodobností.
    (A to si teda ještě počká. 😛 )

 3. Haló, Krakonoši, jsi tu někde? Máš nějaké nové zprávy o své paní? Palce pořád držím (inlove)

  1. Videli ste správy? Alebo to u Vás v Čechách nedávali?

   Michael Schumacher SA PREBRAL Z KOMY a bol prepustený do domáceho liečenia !!!

   Takže Krakonošovci – NEVZDÁVAŤ TO !!!
   Držím palčeky (h).

      1. To je dost naprd, ale stejně. Nikdy nevíš. Oni sami do hlavy naplno nevidí. Může se stát, že přeskočí správná jiskřička. Kdo jinej v tomhle může udělat víc než ty? Nevzdávej to. (inlove)

      2. Krakonoši, to je mi moc líto (h)
       Ale třeba, snad… kdo ví, co se může stát? I když teď nevím, jestli ta naděje nebolí víc než beznaděj. Myslím na tebe.

  1. Máš pavdu Verenko a člověk je vděčnej, když má šanci se k nějaké přichomýtnout (inlove)

 4. Postřehy pyšné babičky ! (inlove) No kolik vnoučků má takové štěstí aby ho v kočárku kromě starostlivé babičky doprovázely i dvě psí (též starostlivé) krasavice. Bodejť by mu pak počty a barvy nešly už v tak útlém věku. A je dobře, že Partik zatím vidí svět černě a bíle. Vždyť o tom jsou i pohádky, ne? O dobru a zlu – zlo je potrestáno, dobro vítězí. Že svět je i šedivý (tedy zlo nemusí být vždy potrestáno a dobro zvítězit), na to má klučina ještě spoustu času. Pro něj je teď důležité, že černá a bílá jsou príma barvy, ví že jsou dvě a že umí přátelsky olíznout, smí se pohladit a je legrace pozorovat jejich přátelské bitky. Že to ta bílá olízne častěji vůbec nevadí, černá to dožene. Počkej, až malý zase odjede, bude jim chybět oběma a Berry ho pak při příštím setkání uvítá stejně radostně jako Ari (však i malý bude ty dvě postrádat)

  S tím počítáním. Však do umí i psi. Jak jsem někde četla, ukažte psu tři sušenky a pak mu dejte jen dvě 🙂 .

  1. Děkuju Maričko, napsala jsi to moc hezky 🙂 Jo a pokud jde o pamlsky, tak psi docela určitě počítat umějí! Já obvykle vydávám piškoty po třech – tři blbiny, tři piškoty. Nepřej si ty pohledy, když třeba vydám jen dva (chuckle) Ale popravdě, ony se diví, i když bych jim pak nabídla čtvrtej! 😛

   1. To musím někdy zkusit. Už podle tebe praktikuju „mističku“ a má obrovskej úspěch.
    Penuška uměla počítat do dvou. Měla balonek a spoustu druhejch balonků. 😀

 5. Patrik bude mít výchovou dvou psů. Šťastné to dítko!!!
  Berry si na něj také zvykne, neboj. Jenom ji překvapilo, že to malé bezbrané mládě najednou tak rychle vyrostlo.

  1. Hm, milá Alex, já spíš myslím, že ji překvapilo, JAK DLOUHO už tu to mrně je (wasntme) (už je tu týdny) a začíná se s tím vyrovnávat (blush)

 6. Neumí počítat, ale chlapec jasně ví, co patří do jeho světa. A nehodlá být ochuzen o žádnou část, ani o tu černou ne 🙂
  Mimochodem, taky v těch vedrech u vás všechno proschlo a začaly se uvolňovat osiny a svízele? V sobotu večer jsme HODINU s Mušketýrem vytahovali z obou psic binec v množstvím větším než velkém. Fakt děsný. Odměna za utrpení musela být silně motivující- kus Eidamu 🙂

  1. Tedy matyldo, teď jsem fakt zaváhala – KDO že dostal tu odměnu? Vy, nebo ty psice? (wasntme) No, pracovali jste vy, ony to musely strpět… jen si říkám, že pro vás by ten kousek eidamu asi nebyl úplně motivující 😛 Co třeba kousek sušené šunky a sklenka dobrého vína? (chuckle)

  2. Jůůů, to bych si u Vás krásně zakýchala a ten opuch, to by bylo. Ája měla jednou osinu v pacce, bylo to hodně nepříjemné než jsme to vetem dostali ven, nožka dlouho bolela. Tak pozor, sím Tě. 🙂

 7. Samozrejme, že dieťa vie počítať do dvoch (blush) .
  Skúste vziať dieťaťu jedno z 20 autíčok 😀 .

  OT: Dnes som stretla nááádherného newfundlanďana, ktorý MAL NA VODÍTKU mladú blonďatú slečnu. Zato píšem, že ON mal slečnu na vodítku, lebo ten pes vážil určite 2x toľko ako jeho majiteľka a očividne šéfoval on 😛 .
  Ešte že newfundlanďania majú obvykle dobrú povahu 🙂 .

  1. Yetti – bingo! Nejen do dvou, ale vlastně do mnohem víc umí počítat každý malý majitel čehosi jemu vzácného (chuckle)

   Pokud jde o venčenou slečnu, tak asi měla opravdu kliku, že ji venčil (obvykle) rozumný foundlák… představuju si, kam by asi zavlála za něčím pořádně běhacím 😛

   1. Teď jsem dorazila z Turnova/nikoli Trutnova/ a tam jsem potkala mladou paní a ta měla na vodítku překrásného DOGU. Byl tmavěšedý a měl po těle černé puntíky, veliké asi jako dvoukoruna /letos se puntíky nosí/, ale jak ten se po ulici nesl !

    1. Maruško, to byl asi ten šecdej tygr, ne? Xerxová to tu už párkrát vysvětlovala 🙂 Mně se takoví psi moc líbí – u nás na vsi chodíme na procházku kolem zahrady hlídané dvěma šedými dogami – fenami. Jsou taky působivé! (Je to nějaká chovná stanice, Xerxová je zná)

 8. To, že se děti automaticky zajímají, jestli je přítomen výše postavený pes, i když si s ním až zas tolik nehrají, mám vyzkoušené na JJiných klucích a Penny – z doby, kdy Penny už špatně viděla, a tak přepustila skoro všechny svoje povinnosti u kluků Melině.
  Kluci *vždycky* věděli, kde je Penny, i když jim dala jasně najevo, že teď odpočívá a nehodlá být rušena (a oni to dodržovali).

  1. U Penny to chápu, to chování – ona byla k lidem vstřícná, ale ke stáru už unavená.
   Beruška je k lidem vstřícná taky (byť nikdy ne tak, jak byli Nazgúlové), je socializovaná až kam, ale od malého, co není úplné miminko (a je to na její vkus už nějak dlouho) si držela distanc. teprve teď vidím maličké změny k lepšímu…
   Ari prostě přijala štěně a jelikož je mentálně jen o kousek napřed, tak si ti dva opravdu rozumějí (chuckle)

  2. Ioaninko, přeji Ti k narozeninám hodně zdraví, štěstí a už žádné trápení, skvělé lidi kolem sebe a pohodovou smečku zvířecí.

   1. Fakt nevím, jestli máš Io ty narozeniny dneska nebo zítra, ale připojuji se k přání, líp bych to nenapsala.

    1. Milá Io, přeju tu všechno nejlepší – zdraví, lásku, prima feně k lady Melly a (sobecky) chuť psát a tedy i hodně napsaného! Moc ráda tě čtu (inlove)
     A taky ať se věci kolem domečku hnou konečně správným směrem a celou tu situaci se ti podaří zdárně vyřešit.
     A pokud jde o slavení – tak se můžeš řídit pokynem: A tři dny se radujte! (party) (f) (dance)

     1. Tím se rozhodně řídit budu! (party)
      Ty a JJ a Tora a… hlavně asi Zana, protože mě o tu povídku uhání už rok, se můžete taky radovat, jelikož včerejší koncert v jeskyni (díky! (h) ) mi strašně připomněl Zpívání v Mandale.
      Ještě vymyslet zápletku a jdu na to.

      1. Alealeale 🙂
       No, tak zatím zodpovědně slav, až se úplně uslavíš, ono se ti to mezitím v podvědomí srovná 🙂
       Všecko nej!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN