ODKAZNÍK: Zlo, které nesmí být zapomenuto

logo_odkaznikMilí čtenáři, představuju vám tímto novou rubriku pojmenovanou Odkazník. Bude sloužit k tomu, abychom si společně rozšiřovali obzory a tříbili názory na nejrůznější věci. Základem by měl být odkaz na něco – na nějaký článek nebo fotografie, které mě z nějakého důvodu zaujmou. Já napíšu, co si o tom myslím a budu zvědavá na to, co si o tom budete myslet vy:))

 

 

Vymyslela jsem tuto rubriku už před časem, ale jako naschvál mi pořád ne a ne přijít pod ruku něco, s čím by stálo za to začít. A pak mi Sharka poslala ten dokument a já věděla, že to je ono.

Vysvětlím. Tím dokumentem jsou osobní vzpomínky Karla Duba, člověka, který přežil v pekle zvaném koncentrační tábor Mauthausen. Článek sepsal jeho syn Karel ve spolupráci s historikem Vlastou Janíkem, takže je protkán mnoha doplňujícími informacemi.

Je to strašlivé čtení, ale nedokázala jsem to nečíst. Protože jsem cítila, že to těm lidem dlužím. Žijeme už dlouho v míru a v bezpečí, a navíc v době, kdy je nebezpečným zvykem relativizovat zlo – ostatně i dobro, když už o tom mluvím. Lidé se chovají, jako by mír a poměrný blahobyt v naší části světa byly normální, či dokonce nárokovatelné.

A to je veliký omyl, nebezpečný omyl. Nepomůže zavírání očí, nepomůže snaha „nějak se zabezpečit“. Protože pokud znovu vzplane konflikt, tak nejspíš nějaké malé soukromé zabezpečení stejně nepomůže. Je třeba si připomínat minulost a střehnout na současnost, protože některé vzorce chování lidské společnosti se nemění.

 

Odkazy:

 

České stránky o Matuthausenu: http://mauthausen.webnode.cz/

Zpracované příběhy vězňů: http://mauthausen.webnode.cz/zpracovane-pribehy-veznu-ktm/

Příběh Karla Duba: http://mauthausen.webnode.cz/zpracovane-pribehy-veznu-ktm/dub-karel/

 

A díky Sharce a Danovi mohu nabídnout ještě bohatou obrazovou dokumentaci:

http://sharka-68.rajce.idnes.cz/KTM/

http://ryba42.rajce.idnes.cz/Mauthausen_10.-11.5.2014/

http://ryba42.rajce.idnes.cz/Weyer_-_Dipoldsau%2C_Gro_raming_a_Ternberg_10.5.2014/

http://ryba42.rajce.idnes.cz/Steyr_-_stoly_muzeum_10.5.2014/

Aktualizováno: 29.5.2014 — 08:03

83 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ak sem „ješte někdo páchne“.
  Krakonoši, ja Vás žeru 🙂 .
  Sorry, ale slovenčina nemá pre to adekvátny výraz 🙂 .

  Svojimi názormi mi pripomínate Prof. Jana Kellera. On tiež otvorene povie to, čo sa iní BOJA povedať.

  A vám i paní manželke stále držím pršteky (h) (rose1)

  Z.

  1. To je výhoda důchodu a tím pádem i nezávislosti na okolí. Může mi být úplně jedno, koho svými názory (ne)naseru, protože na mne nikdo nemá žádné páky. A těm které štvu, doporučuji přečíst (a zapřemýšlet nad) sebranými spisy Rudyiarda kiplinga, Páralovými milenci a vrahy, (původní první vydání, to ostatní, včetně filmu už je o něčem jiném), Jak přežít padouchy od Benjamina Kurase a Bernarda Gorskyho Poslední ostrov.

   1. Od Kiplinga som prečítala viac ako Knihu Džunglí, a viem, čo chcete povedať.
    Ale aký je rozdiel medzi blbcami, ktorí nevedia čo činia a medzi zlosynmi, ktorí robia zle úmyselne ???

    Zasluhujú si zhovievasť tí, ktorí v mene nejakej pravdy (aj keď im ju do hlavy implantoval niekto iný) vyvraždia celý národ ???

    A čo tí naozaj zlí, ako hovorí Prof. Keller, o ktorých sa nehovorí, ktorých neuvidíte v médiách. Dá sa stými nejako zatočiť????

    1. Dá. Ale není to jednoduché. Můj bývalý šéf na námitky, že to či ono nejde vždy říkal: Neříkej, že to nejde, řekni, že to neumíš! A měl pravdu, věcí, které kolegům nešly, jsem vyřešil a snadno, desítky. Problém je v tom, že ti, co by uměli, nedostanou šanci a nestačí jen umět, musíse také chtít.

 2. Přečetla jsem. Každý z Vás má názor a svou pravdu.
  Nemohu se k takovým věcem vyjadřovat neb také mám svou pravdu.
  Chtěla bych jen říci, že s přibývajícími léty jsem tolerantní ke všem názorům a snažím se vstřebat názory a dilemata a všechny ty protiklady. Je to pro mne výzva a tříbení mysli.
  Přečetla jsem koncentrační žití těch statečných a nedělám si žádné iluze o míru. Všechny národy mají svá specifika a je třeba ukrotit jejich ambice i geny. Proto jsem příznivcem EU a o národnostních zájmech a prioritách si nedělám žádné iluze.Co se má stát v budoucnu je neodvratitelné a lidstvo je nepoučitelné, neb jedinci bez moci a financí jsou jen šachové figurky.

 3. Milý Mr. Pů.

  Aj bez Io:
  Chceš mier – pripravuj vojnu 😛

  A najsprávnejšie to vyjadril Krakonoš. Absolútny súhlas (y)
  Keď ľudia majú pohodlie a sociálne istoty, do vojny sa nehrnú.

  Keď bola v minulom storočí vojna v Perzskom zálive, koloval na nete tento vtip:

  Celý svet je hore nohami:
  Najlepší raper je biely (Eminem).
  Najlepší golfista je čierny (Tiger Woods).
  A Nemcom sa nechce do vojny (Nemecko odmietlo zúčastniť sa operácií v zálive). 🙂

  1. No vidíte jak si rozumíme, pak zkusíme vyzkoumat i jak se řekne „Vlk nese domovníkovi psaní“. :o))
   No a teď vážně. To vím taky že lidem se nechce do zbrojení a příprav na válku když mají plné hrnce, měkké postele a střechu nad hlavou. Jenže to je hrozně průserový přístup a budeme ho hořce litovat, protože ten kdo nechce dobrovolně živit vlastní vojáky, bude dřív nebo později nedobrovolně živit vojáky cizí. Tak jednoduché to je. Jenomže když zbrojení a přípravy na válku jsou fuj fuj ošklivé, tak se pak holt nestačíme divit že si nějaký křivý zmetek uloupne kus cizí země, světu lže do očí že to nedělá a pár dní na to za to vyznamená svoje vojáky. A dává najevo že mlůže přijít na řadu kdokoliv jiný. A ten pacifistický svět nemůže dělat skoro nic. Čímž se dostávám ke své otázce co tedy přesně by NATO a EU teď měli dělat, aby si nepodřízly vlastní krk. Odpověď jsem se stále nedozvěděl a nedivím se, ona to prostě není legrajda. NATO aspoň v rámci možností demonstruje ochotu chránit své členy.

   1. Jedni mohou mít sociální jistoty a jiní je nemají, nemají žádnou jistotu,jen jednu myšlenku- chci mít to,co mají ti vedle…a když to jinak nepůjde, tak si to vezmu….a v tu chvíli je bohužel jim jedno,jakým způsobem to provedou… stačí jeden magor, co umí manipulovat nespokojeným davem… ;(

    1. Proti tomu je jediný lék: Postarat se, aby měli všichni aspoň tolik, aby mohli důstojně přežít. Začít řinčet zbraněmi je ta nejhorší možnost. Navíc reálně hrozí, že zoufalé odhodlání těch, co už nemají co ztratit zvítězí pomocí klacků i nad nejsofistikovanější vojenskou technikou.

   2. Nic. Jedině zaručit neutralitu Ukrajiny, postarat se o to, aby fašistický pravý blok skončil a ruskojazyčná menšina se necítila ohrožena. Čili dát UA jasně najevo, že Do EU, ani do NATO je bez souhlasu Ruska nepustíme. A pokud budou, Pů, v každé zemi lidé uvažovat tak, jako vy, budou i války. Odborně se tomu říká obsese a léčí se to dost špatně. A strach, byť i podmíněný psychickou chorobou, je nakažlivý. Jenže položme si otázku: Co by u nás případný okupant získal? Odpověď je jednoduchá; jen problémy. Když se sovětská vojska stěhovala z Milovic, zjistili velitelé, že 99% jejich bojové techniky je nepojízdných a ty strašlivé a hrůzu nosící zbraně museli odtahat na nádraží jezeďácké traktory! 😀

   3. Což takhle zkusit ten pojem ,,kus cizí země“ trochu přesněji definovat? Krym patřil Rusku, Chruščov ho Ukrajině ,,daroval“ a Rusové si, když jim Ukrajinští fašisté začali dělat problémy, vzal, na základě zcela legálního a korektně proběhlého referenda zase zpět. Že toto referendum západ neuznává, protože se mu nehodí do krámu, už je o něčem jiném. Jako obvykle, jde o kšeft. Ukrajina představuje obrovský potenciál k rozkradení a následnému zavážení Made in China šmejdy a přesně tohle západní ekonomika, stojící na hranici totálního krachu potřebuje. Jenže dokud bude UA neutrální, zlodějny, jako kdysi u nás, budou problematické.

  2. Ještě dvě poznámky. Srovnání s naší situací kolem roku 1938 je velmi povrchní. Ty události vykazují sice podobné jevy ale jen při povrchním pohledu, tehdy bylo hodně věcí jinak, ale to je na knihu, ne na komentář pod článkem.

   A druhá poznámka k současnému přístupu Němců…nedivte se jim. Němci jsou od druhé světové velmi opatrní na to aby byli spojování s jakýmkoliv ozbrojenýým konfliktem. Důvod myslím rozebírat netřeba.

 4. Odkaz pre IOANNINU.

  Píšem to sem, pretože ďalšie vlákno by už bolo pritenké.
  Ďakujem za lekciu o Sullovi.

  A neverím na národy, túžiace po moci.
  Sú ľudia, alebo korporácie, kt. túžia po moci a k tomu zneužívajú národy.
  Keby stýko Adolf za výdatnej pomoci Herr Goebelsa po pár desaťročí nevtĺkali Nemcom do hlavy, že oni sú Ubermenschen, tak by na to prišli aj sami ???

  Moja konkrétna skúsenosť z istého mestečka neďaleko Franfurktu.
  Opatrovala som tam istú 90-ročnú dámu.
  Pozerali sme TN a tam sa vyskytla správa, že v nejakej krčme vo Franfurkte sa pobili Turci. Na to stará pani zahlásila:
  – Všetci cudzinci sú zberba a mali by ich poslať domov.

  Sorry, nemecky to neviem zopakovať.

  Zalapala som po dychu, a len hmotná núdza ma prinútila, aby som sa nespýtala, či aj ja som zberba a treba ma poslať domov. 🙁

  1. Nejde o věřím / nevěřím. Jestli existuje nějaká příčina, proč je jeden státní útvar v daném čase a stadiu vývoje výbojný a mocichtivý, a jiný ve srovnatelných podmínkách ne, bylo by zajímavé ji najít. O to mi jde.
   Nejde o předsudek typu „oni jsou hnusní a krvaví, zlí cizinci, fuj, fuj“.
   Proto píšu, že se nebude dát hledět na „národy“ – protože některé zkoumané objekty, třeba ti Římani nebo Japonci nebo Aztékové, nevyhovují definici „národa“. Ostatně termín „národ“ je mimořádně mladý a prakticky nemá jednoznačnou definici – ona se tak pěkně proměňuje v průběhu desetiletí…
   Dnes už můžeme celkem slušně říct, jaké jsou společné znaky například úpadku kultury, úpadku politické moci určitého uskupení, vnitřního rozkladu určitého uskupení (krásná paralela je znovu se starým Římem – dnes se hodně studuje konec Římské říše, ostatně se na tom taky trochu podílím; myšlenka je zhruba ta, že když pochopíme, jak Řím dokázal ve svých smrtelných křečích přenést svůj odkaz do dalšího cyklu vývoje, možná se to podaří i nám… já jsem v tomhle ohledu poměrně skeptická, protože znám jen dva případy, kdy se tenhle kulturní přenos povedl, zatímco případů, kdy se nepovedl, je tuna…) – snad se teď už vyjadřuju jasněji. Jde mi o to, že kdyby se povedlo najít společné znaky pro politické uskupení, které má tendenci přerůst ve velmi výbojné (a zastavit vývoj na pár desítek nebo stovek let, podle velikosti napáchané destrukce), mohli bychom být v případě zpozorování růstu takového uskupení předem připraveni a nemuseli bychom naletět na pěkné řečičky.

   1. … dnes se hodně studuje konec Římské říše…
    Io, předpokládám správně, že máš těmito slovy na mysli období, kdy se rozdělila na východní a západní část?

    1. Ne, mám na mysli celých těch pár staletí prakticky od konce období vojenských císařů, kdy se pořádně projevilo to, co Řím nakonec zabilo, po zhruba Ottonskou renesanci.

   2. Na to je velmi jednoduchá odpověď. Člověk, který žije v klidu a pohodlí a nemá hlad a starosti, rozhodně nebude mít chuť jít se někam za něčí ideály prát. Hnacím motorem všech válek je chudoba. Nebýt krize v třicátých letech, skončil by Hitler nejspíš v psychiatrické léčebně a žádná válka by nebyla. V Saudské Arábii, nebo Bahrajnu se radikální muslimové také nechytají. Jenže zoufalí lidé dělají zoufalé věci a prázdný žaludek a bída dokáže přivést na scestí i sebebrilantnější mozek.

 5. Predvčerom dávali na STV2 dokufilm o Ladislavovi Ťažkom, spisovateľovi, ktorý prešiel WWII, bojoval na strane fašistv, potom utiekol a bojoval na strane povstalcov.

  V tom filme hovorí ( pokúsim sa odcitovať viac-menej doslova) :

  – Keď nás ako zajatcov Nemci viedli Košicami, tak niktorí obyvatelia na nás volali :
  – Chlapci, nedajte sa.
  – Ale niektorí boli na nás obzvlášť zlí.
  Najhoršie, čo sa mi stalo, bolo, že jedna krásna dievčina na mňa napľula, a vykríkla na mňa :
  – Sviňa partizánska.
  Obzvlášť zle mi to urobilo, pretože tá dievčina sa mi páčila. A potom, keby ma udrel, alebo ma opľul muž, to by bolo iné. ALE MŇA OPĽULA ŽENA.

  Dodatok: Musíme si uvedomiť, že v tej dobe postavenie muža a ženy nebolo rovnocenné.
  A nič nie je čisto biele, alebo celkom čierne.
  🙂

 6. Dášo, dneska je to těžké téma. Bylo to velké zlo a je nutné ho stále připomínat – ukazovat na jeho původ i důvody infikování celého národa. Hrůzy koncentráků si my, poválečné děti, neumíme ani představit, i když máme důkazy v podobě filmových dokumentů, fotek i svědectví přímých účastníků.
  A tak díky za připomenutí, že stačí docela málo a náš báječný svět se může zhroutit jak domeček z karet.

 7. Načisto OT.

  Mám telku vedľa PC a na STV2 tam práve prebieha dokumentárny flim o plaveckých kurzoch pre bábatká. Zvuk mám vypnutý, ale už som raz niečo podobné videla. 🙂

  Detičky, približne od 2 mesiacov sa učia plávať (inlove) .

  Bambini si ešte pamatajú, ako plávali mamičke v brušku, preto nemajú strach z vody a nerobí im problém na niekoľko sekúnd zadržať dych. Očividne si to užívajú (zajaci mrňaví 🙂 ), a vo veku približne 1 roka už plávajú ako rybičky.

  Sú veeeeľmi zlatí (heard ) .

   1. Keď som pred niekoľkými dňami písala, že ma znepokojuje situácia na Ukraine, tak istý pán, už nepametám jeho meno, ma zdrbal ako potkana, ( sorry za výraz ), že čo to vlastne chcem, a čo by mala EU v tomto prípade robiť.

    Tak dnes mu poviem, že čokoľvek, len nerobiť toho pštrosa
    (devil)

    Vás sa to terz priamo nedotýka, všakáno, však medzi ČR a Ukrainou je SK a Poľsko. Ale čo ak tá iskička preskočí ???

    1. To jsem byl já. A otázka trvá. Odpovědi že „cokoliv“ vážně miluju…jsou takové…snadné.

     1. Vážený Mr. Pů.

      Ja nie som profesionálny politik, alebo diplomat.
      Ale podľa mňa by mala EU vyjadriť zásadný postoj:

      Buď stojíme na strane Ruska, alebo na strane Ukrainy.

      Ak stojíme za Rusmi, potom musíme obetovať Ukrainu, tak ako pred WWII. spojenecké mocnosti obetovali ČSR – všakáno.
      K čomu to viedlo, už vieme.

      Alebo sa postavíme na stranu Ukrainy a pripravíme sa na to, že tovarišč Putin nám zatvorí kohútiky plynu a ropy.

      Obe varianty sú pre nás nevýhodné. Prečo???
      1. Vyvolajú masový príliv utečencov.
      2. Tí utečenci nebudú žiadne neviniatka – vzrastie zločinnosť.
      3. Komunity Rusov a Ukraincov sa budú na našich územiach vzájomne mlátiť.
      4. Mnoho utečencov sa bude chcieť dostať ďalej na západ – AT, alebo BRD. Z toho vyplynú ďalšie problémy.
      5. Ak tí utečenci budú chcieť zostať u nás, treba ich ubytovať, nakrmiť atď.

      Nebolo by lepšie nejak ich presvedčiť, aby sa dohodli podobrotky ???

      1. A ešte som zabudla na tie zatvorené kohútiky. To by nám dalo poriadne zabrať.
       Všakáno ???

       1. Zabrat? kdyby jen zabrat, bylo by to ještě dobré. Nejen pro nás, ale pro většinu Evropy by to byla hospodářská katastrofa, byli bychom na tom stejně, ne li hůř, než jsou dnes ukrajinci v rozmláceném Kyjevě! Bohužel je naše ekonomika na tom tak, že bez dodávek ruských surovin není absolutně životaschopná, protože ropa ze západu by nestačila množstevně, ale a to je o moc horší, má jiné chemické složení a naše rafinerie ji nedokáží zpracovávat. Takže jediné, co můžeme udělat, pokud máme přežít, je, tvářit se neutrálně a moc si nevyskakovat. Putin se bez Evropy obejde, Evropa bez Putina ne.

      2. Lepší by to bezesporu bylo, Mrs. Yetti. Ale radit těm hrdlořezům aby se dohodli podobrotky bych si já osobně netroufal, na to nemám své argumenty dostatečně vyfutrované pořádným klackem vy ano??? – s čímž souvisí moje doporučení co rozhodně setsakra měla (a stále má, pořád ještě není pozdě, i když už skoro ano) NATO a EU dělat – Quis vellet pacem, preparat bellum. Ioaninna vám řekne co to znamená. Pokračování když tak zítra, já jdu spát, mám za sebou 360 kilometrů z Brna, odřízené v horečce. Dobrou noc.

       1. A taky jsem ještě zapomněl, nevykládejte nám že nás se to netýká když jste mezi námi vy a Polsko. Pokud vím pořád jsme ještě všichni v NATO takže se nás to týká všech stejně, všakáno?

        1. Ukrajina, ani Rusko v NATO nejsou a nějak zapomínáte, že ten maglajs začal právě proto, že Ukrajina se, v rozporu s tím, co podepsala, začala do NATO a EU cpát! Takže mají jen to, co si napáchali sami! Když jednou podepíšu a notebene sousedovi, na němž jsem hospodářsky závislý, že něco nebudu dělat a pak to dělat začnu a navíc ještě neplatím za odebrané suroviny, nemohu se divit tomu, co bude zcela zákonitě následovat! A je naprostý idiot si může myslet, že Ukrajina, se svou srandovní armádou, (a ta naše není o nic lepší), by mohla mít proti Rusku nějakou šanci. Ukrajina porušila své závazky, které s Ruskem zcela dobrovolně a demokraticky uzavřela a teď po zásluze sklízí, co zasluhuje. Smlouvy jsou od toho, aby se dodržovaly a dluhy se platit musí. A když nemám, dohodnu splátkový kalendář, jenže někdo si asi myslel, že udělat ,,revoluci“ vyjde levněji.

         1. Že Ukrajina a Rusko v NATO nejsou, tuto „novinku“ mi sdělujete pročpak? :o))) A váš rozbor v čem je příčina ukrajinské krize je sice docela pěkný, a může (nemusí) to být pravda, ale o tom jsme s Mrs. Yetti nehovořili.

          1. Já má své informace z mnohem spolehlivějších zdrojů, než jsou Blesk, Novinky a TV Nova. Jenže tyto zdroje nejsou určeny pro stádo dutých hlav, které výšezmíněné informační kanály, nebo spíš stoky, obětavě baští.

    2. Nás všech se situace kolem Ukrajiny velmi dotýká, je to za humny. Nevím, co psal Pů, ale ani Rusko, ani Ukrajina nejsou členy EU, proto EU nemá žádné páky. Sice může hrozit hospodářskými sankcemi, ale Rusku je to šumafuk. Je to hnusná situace, kdy jedna strana má hodně navrch a nikdo na ni nemůže. Tak jsem to vysvětlila dětem a tak to i chápu.

     1. Díky za hlas rozumu. Nepsal jsem nic zvláštního, prostě jsem se zeptal co PŘESNĚ by měla EU a NATO udělat TEĎ, když byla tak voláno po konkrétní akci a kritizována nečinnost.

      1. Nic. Tohle si musí vyřešit Ukrajina, protože si to spískala sama. A když je někdo blbý, jako Jaceňuk s Turčinovem a Kličkem dohromady, Ať si hezky sám spapá, co si uvařil. Jenže to je o osobní odpovědnosti a cokoli, co zavání osobní odpovědností našim rádobydemokratům silně nevoní. Kdyby měli takoví, jako Klaus, Kožený, Dyba, Dlouhý a spousta dalších nést osobní odpovědnost za všechno, co kdy podělali, museli by všichni makat do konce života v kamenolomu 14 hodin denně. Takhle jen řeknou: Soráč, nevyšel nám podnikatelský, (politický) záměr a vesele si užívají nakradených miliard.

  1. Mimina – plaváčci jsou k sežrání. Pod vodou reflexivně zadržují dech a mají otevřené oči. Všem matkám i babičkám doporučuji 🙂

 8. Kde sa to v ludoch berie, ta krutost? Ako dokaze niekto zabit vlastnymi rukami tisice ludi a potom pokojne spavat? Toto su veci, ktore nedokazem pochopit…

  1. Najdi si, co je Stanford Prison Experiment. Nebo jiný podobný experimenty.
   Lidi jsou schopní napáchat strašnou spoustu hrůzy, když se z nich přenese odpovědnost „výš“. Když dostanou „důvod“. Třeba ve smyslu, že „za všechno můžou modroocí“ a „když půjdeš s námi, zajistíme ti lepší život“.
   Děje se to pořád. Jen u té druhé světové se většina tak nějak shodne, že to fakt nebylo v pořádku – ale totéž v jiném měřítku nebo jiných kulisách klidně provádíme nebo necháme provádět dál. Protože ti, co to dělají, jsou naši „přátelé“. Protože si myslíme, že náš hlas nic nezmění. Že jsme malí páni. Že na každém šprochu pravdy trochu. Že si za to oběť vlastně může – uvěříme „důvodu“. Protože se bojíme vystoupit z řady. Protože se bojíme vcítit se do někoho, komu momentálně nerozumíme. Protože máme prostě jenom strach z budoucnosti, nedostatku, vlastní nedostatečnosti (kterou nepřiznáme – můžou za to vždycky ti druzí)… a tak dál a tak dál.
   A proto si myslím, že nejhorší zlo páchá vždycky jednotlivec, když mlčky čeká, až se něco přežene; s tím, že „jeho se to přece netýká“ nebo že „si za to oběť může sama“ a „na každém šprochu“.
   Opravdu zlých lidí je v populaci málo a dali by se snadno zastavit.
   Nebýt s prominutím podělané většiny.

   1. Díky Io (inlove) , za oba komentáře – jsou skvělé. A vím, že politice se při takovém tématu nedá úplně vyhnout, ale věřím, že lidé, kteří sem chodí, to dokáží ustát (angel)

    Já bych obecně ráda v Odkaznících zabloudila do nejrůznějších míst a témat, je vzrušující zjišťovat nové věci a zkoušet se je v diskuzi pořádně pochopit…

    Takže mě napadá – kdybyste někdo četl něco, co by vám přišlo fakt zajímavé a měli chuť se o tom pobavit, pošlete mi odkaz mailem – jako to udělala Sharka. 🙂 Budeme vespolek zase trochu chytřejší (chuckle)

 9. Martin Niemoller, nemecky pastor, to myslim vystihnul velmi dobre:

  Napred sli po komunistech – a mlcel jsem , protoze jsem nebyl komunista.

  Pak prisli pro odborare – a mlcel jsem, protoze jsem nebyl odborar.

  Pote prisli pro Zidy – a mlcel jsem, protoze jsem nebyl Zid.

  A pak prisli pro mne – a nebyl uz nikdo kdo by se mohl ozvat za mne.

 10. Nedávno u nás dávali v telke Osud človeka – podľa Michaila Šolochova.

  Tento film by som povinne premietla všetkým holohlavým, potetovaným náckom, ktorý po krčmách, pri pive Heilujú až strach. A v skutočnosti nemajú ani potuchy, aká bola ideológia a ciele nacizmu.

  A tí starší si zasa neuvedomujú, ako ľahko sa sami možu stať obeťam. Čo ak niekto vyhlási, že za hospodársku krízu sú zodpovední všetci s modrými očami. A preto hurá, poďme vystrieľať všetkých modrookých (devil).
  Áno, uviedla som extrémny príklad, ale v našom globalizovanom svete nič nie je nemožné ;( .

   1. Nesúhlasím. Ten návrat do minulosti by porozumeli ako Avatara.
    Je to pekné, ale fšetko je inak 🙂

    Potom by rovnako brali aj toho Šolochova.
    Ja viem, že ani Šolochov nie je celkom autentický, aj ten je prikrášlený, ale viac sa blíži realite.

    Keď som bola mladá išla v telke monumentálna 3 – dielna epopeja Oslobodenie. Režisérom bol tuším S. Bondarčuk. Bolo to poriadne zidealizované, ale čo si dodnes pamatám je titulná skladba, kt. spievajú Alexandrovci. Pri nej mi vždy prechádzal mráz po chrbte. Keď viac ako 100 členný zbor zaspieval Vstaváj straná agrómnaja … nikto nemohol zostať ľahostajný 🙂 .

    1. Já si myslím, že oni v roli toho skina a ostatních mládenců vidí sami sebe…a ztotožnění se s postavami v takových filmech,jim prostě chybělo….

 11. Jak píše Dede „je to strašlivé čtení, ale nedokázala
  jsem to nečíst“ já to jen chvíli čtu a je mi úzko
  a ti lidé to léta prožívali.
  Kde se v některých lidech bere ta nadřazenost a krutost?
  A poučíme se někdy, že to není cesta?
  Před mnoha lety jsme byly s kamarádkou v Lidicích.
  Dvě mladé veselé holky na výletě na kolech.
  Zpátky jsme jely beze slova, padla na nás hrůza a
  ten pocit beznaděje se mi vybavuje kdykoliv si vzpomenu.

  1. Ten pocit hrůzy z toho, co si lidé dokážou navzájem udělat (a nemusí jít – aspoň zpočátku – o žádné psychopaty) je velmi užitečný, obávám se, protože dějiny se skutečně opakují. A opakují se proto, že zkušenost je nepřenosná – člověk se prostě musí snažit tento fakt obejít, jak jen to jde.

  1. Nebyl a není důvod. Nic nového. A nic nového už ani nečekám, maximálně problémy s úřady.

   1. Krakonoši, je mi to strááášne ľúto.

    Tým skorej, že aj ja mám chrbticu v krížovej časti „nadraka“ (viď. Labuda ve Vesničce mé střediskové: – Nač máš závozníka? – Nadraka).
    Dnes som bola u neurológa, dal mi telefónne čísla, aby som sa objednala na MR do B.Bystrice. Pri našich vybavovacích lehotách je možné, že ma objednajú niekedy na koniec septembra ( září ).
    Dovtedy – Potěš Pánbůh.
    Takto to naše zdravotníctvo dopracovalo 🙁 .
    Čo sa paní manželky týka posielam (rose1) (rose1) (rose1)

    1. Yetti, zkus do toho telefonu při objednávání mocně kvílet… někdy se jim lidé omlouvají z termínů, jsou nemocní (nebo se nedožili 😛 – blbej vtip) a tak, pokud budeš dostatečně působivá, třeba ti sami dají vědět, když se něco uvolní (je třeba je ubezpečit, že můžeš kdykoliv – a pak si to tak i zařídit)
     Držím palce! (inlove)

    2. Yetti,nejak sa mi to nezdá.Poznám naše zdravotníctvo i jeho organizáciu a aj pomery v Roosweltke.MR indikuje lekár,vypíše nález,indikáciu a urgentnosť/!/-MRko predsa šlape 24 hodín.Nález sa posiela elektronicky,poprípade poštou.v BB elektronicky a rovnako tak sa pridelujú termíny vyšetrení, o ktorých je pacient neurologom vyrozumený.Inak to je,ak pacient trvá na nejakom vyšetrení a lekár pre svoj kľud jeho tlaku podľahne.Potom,v nasr…dá telefon a povie,vybavte si to.Veľmi často riešim prevozy na MR v BB ,keď slúžim pre BBkraj na op.stredisku a poviem ti,šlapú ako sa dá,len v množstve indikovaných prípadov sú / a dosť veľa/ aj zbytočné.

     1. Verenka, neviem, ako je to u Vás, ale mňa tlačili do Novamedu. Asi to záleží od toho, ktorý neurológ kam posiela. Nedala by som ruku do ohňa, že neurológ nie je v prípadoch finančne zainteresovaný.

      Pošli mi, prosím Ťa, svoju e-adresu,mohli by sme sa poradiť, čo sa dá v mojom prípade robiť.

      Tento moj neurológ pracuje v štátnej nemocnici a pre nich je najjednoduchšie dať pacientovi tel.číslo a zvyšok si vybavte sám. Ja som nijak neprotestovala, ani som sa nehádala, že chcem toto, alebo tamto.

      MOja adresa:

      zuzana.brziakova@slovanet.sk

      1. Yetti,napíšem Ti,tu len toľko,že Novamed je neštátne zdrav zariadenie,v plnom rozsahu sú výkony preplácané,amb.neurológovia nie sú na tom fin.zainteresovaní,managment Novamedu nemá záujem odkladať vyšetrenia-veď žijú z peňazí za výkony.je ich fakt veľa a mnohé neindikované.A propos-MR nelieči,je súčasť dif.dg procesu k neurochir.,riešeniu-zdôrazňujem chir.riešeniu, ak je čo riešiť/nie indikácia typu „v našej ulici to už mal každý“.Nebudem tu plkať,ozvem sa písomne.

       1. Vyjadrím sa po bodoch:
        1. Nemyslím, že “ v našej ulici už to mal každý“ – o tom svedčí rentgenolický nález.

        2. Práve preto, že nejaký p. Mudr. nemá s Novamedom žiaden oficiálny vzťah, je jednoduchšie posunúť mu nejakú províziu, ak on prisunie pacienta 🙁

    3. Nebrečte! Co jsme si vycinkali v 89. to máme! A dobře nám tak! Dělat ze služby trpícím výnosný byznys pro pár gaunerů by mělo být trestné a trest doživotních nucených manuálních prací bez možnosti propuštění by měl být minimum.

 12. Ale jo, přečetla jsem to, i když to vždycky zasunu v paměti do šuplíku „hrůz“.
  Pokud jde o děti, Kuba byl v Osvětimi se školou. Byla jsem ráda, že je tam třídní vzala, dnešní děti často zpracovávané virtuální realitou by měly vidět i tu skutečnou. Bohužel po návratu ředitelka seřvala jeho třídní profesorku, že dělá ze školy cestovní kancelář, a tak další návštěvy nejspíš nebudou (několik let tam vozili druháky a najednou je to s novou ředitelkou špatně). Kačce tyhle věci překládáme mírnější formou, protože pak obvykle týden nespí. Ale ona se vhodná forma vždycky najde, stačí se snažit.
  Fakt je ten, že na nás tyhle věci vysypali příliš brzy. Pokud si pamatuju, tak ve druhé nebo třetí třídě. Dodnes si vzpomínám, tak to byla učebnice, kde byla fotka chudých dětí stojících frontu na polívku a text o „žebračenkách“ a fotky z koncentračních táborů. Řekla bych, že to byl druhý extrém, kdy se to dětem z ideových důvodů muselo podat dostatečně brzy.

  1. Totalitní ideologie nebo zaslepenost, obojí je špatně. Dětem se toho dá spousta vysvětlit – od věku, kdy rodiče vědí, že už je to možné. Ale musejí to ti rodiče udělat… a když vezmu, jak málo se někdy s dětmi doopravdy mluví, tak jsem vděčná za učitele, kteří to s dětmi dokážou probrat, a ředitelům, kteří cesty za tímto poznáním podporují. (Ta Kubova ředitelka je… divná? Vždyť nejeli do Disneylandu, ne?)

   1. Ale deťom sa aj najľahšie vymýva mozoček. Keď deťom bude niekto odmala vtĺkať do hlavičiek, že tí modrookí sú špatní, tak tomu uveria.
    Majster propagandy Goebels vtĺkal Nemcom do hlavy, že Židom oni vlastne nič zlé nerobia, len ich prevychovávajú prácou.
    ARBEIT MACHT FREI – spomíname si ???

    Aj spojenci tomu uverili. Preto keď prenikli na svetlo sveta prvé správy o zločinoch páchaných v KZ, ani spojenci tomu nechceli veriť. “ To by takí kultúrni ľudia ako Nemci predsa nemohli robiť ?????“

    A predsa mohli. Keď spojenci oslobodili prvé KZ, nemohli veriť svojim očiam.
    Pozdejšie, po kapitulácii Nemecka vodili spojenci ( hlavne Američania), nemecké civilné obyvateľstvo na povinné exkurzie do lágrov. Civili tam plakali, zvracali, slabšie nátury odpadávali.

    Pracovala som nejaký čas v Nemecku. Opatrovala som starých ľudí. Ale stále bol vo mne pociť, že kým nevymrie generácia, kt. zažila slávu Tretej ríše, nacizmus nebude porazený.

    1. Nacismus nebude poražený ani potom, právě proto, že je to ideologie důsledně a pragmaticky zaměřená na to, aby využívala těch „nejnižších pudů“ lidstva – viz definice z wiki:
     „Nacismus vznikl spojením koncepce fašistického státu (zahrnující vůdcovský princip) a rasistických teorií o nadřazenosti árijské rasy a o pokroku skrze konflikt mezi vyšší a nižší rasou, řešený podrobením či likvidací nižší rasy. Nacistická ideologie dále čerpá z antikapitalistického socialismu, přivlastňuje si prvky kolektivismu či sociální demagogie (vyhovující nižším vrstvám), antibolševismu (vyhovující vyšším vrstvám), nacionalismu (umožňující získat podporu konzervativních sil) a antisemitismu.“

     Jak vidíš, je tam pro každého něco… to by bylo, aby si to nenašlo následovníky! 😡

     1. Ale ak je nacizmus kompiláciou radikálneho kapitalizmu ( bez finančných injekcií najvyšších nemeckých podnikateľov by sa ujo Adolf nezaobišiel), a najradikálnejších socialistických ideí ( ujo Marx je oproti tomu nula), ako bolo možné niečo takéto stvoriť???
      Ako je možné spojiť olej s vodou ???

      1. Protože v určitém momentu dějin (kombinace dostatečně sebevědomého / ovlivnitelného národa, dostatečně psychopatického a zároveň charismatického vůdce a dostatečně silného pocitu nespokojenosti – už se to za dějiny, co jen já znám, ukázalo několikrát, počítáno minimálně v desítkách, ne-li víc) je v zásadě jedno, jakou ideologii ten vůdce předkládá, pokud tam je jmenovaný jasný „viník světového zla“ (proti kterému samozřejmě skvělý vůdce povede národ) a pokud jsou slíbeny dostatečně jasné „světlé zítřky“. Plus apelace na malou lidskou závist (třeba v podobě „budeme mít všichni všechno“).
       Kdyby se člověk podíval na myšlenky, které hýbaly Evropou první poloviny minulého století, a na důvody těch myšlenek, pochopil by ten slepenec celkem jasně.
       Šlo o naslibování, že se vyřeší všechny momentální palčivé potíže. Německo nemá práci? Lidi pracují strašně moc hodin? Pracují děti? Je chudoba? Německo má (takový polovičatý) zákaz mít armádu? Je inflace? Spadla burza??? Německo de facto nesmí vydělávat??? (Teď si z hlavy nevzpomínám, jestli ta děsná inflace způsobená záměrně byla už po první, nebo až po druhé světové válce – šlo tehdy o to, aby Německo vyřešilo placení reparací, které za kurzu marky, jaký byl v době kapitulace, byly dost likvidační, a po inflaci prakticky směšné – mohl je zaplatit jediný občan.)
       Proto konglomerát kapitalismu a socialismu. Nejde vůbec o ty ideje. Ty jsou jedno. Důležité je, že posloužily jen jako vnadidlo, aby se lidi přiklonili k danému vůdci. (A to je to, co se nejen může opakovat, ale přímo dnes opakuje – namátkou Putin, že, ale nejen on – o čem že to byly volební programy stran při posledních volbách? Spoty? Sorry, Dede, tady se už politice nevyhnu – NECHCI začínat politickou debatu, vedu debatu historickou, ale jakmile člověk zabrousí do dějin mladších než 50 let, je to prostě moc živé a nemáme odstup.)
       Jde splácat dohromady cokoli – počínaje už tím Athénským námořním spolkem blahé paměti se to dělalo, dělá a dělat bude. Potíž je, když přestane doopravdy záležet na tom, co člověk propaguje, a začne víc záležet na tom, aby se dostal do čela konkrétní člověk. (Viď, Sullo?)

       1. Síce neviem, kto je Sullo, ale budem citovať znova klasický SK. film tisícročná včela:
        – Na vojnu sú treba 3 veci: peneži, peniaze a peníze.

        je jasné, všetky 3 slová majú rovnaký význam.

        Takže za všetkým hľadajme peniaze.

        Konkrétny príklad:
        EU viní Grécko, že si vzalo požičky, kt. nevládze splácať.
        Ale položme si základné otázky:
        1. Ktoré banky dali Grécku úver???
        Odpoveď: nemecké banky.
        2. Prečo dali nemecké banky úver Grécku, keď vedeli, že Grécko nebude schopné úver splácať ???
        Odpoveď: Pretože si boli isté, že to zatiahne EU.

        Nemecké banky VEDELI, že Grécko nebude schopné svoje podlžnosti splácať. Skúste doma ísť do ľubovolnej banky, alebo sporiteľne, povedzte, že nemáte žiadny majetok, alebo stály príjem. Dá vám nejaká banka úver ???

        Takže, milí kolegovia, ak ČR a SK „dopláca na Grékov“, tak v skutočnosti saturuje največšie nemecké banky.
        🙁 (devil)

        1. Sulla byl první římskej nelegální diktátor, zhruba druhý století a začátek prvního století př. n. l. http://cs.wikipedia.org/wiki/Sulla Pokud si pamatuju dobře, nechal se adoptovat do plebejské rodiny, aby se mohl stát tribunem lidu a získal tak právo veta. S ním pak poměrně kreativně zasahoval ve prospěch optimátů – čili ve prospěch patricijů. (Populárové = v podstatě levice, optimáti = v podstatě pravice… ech, to by bylo na dlouho.) Pak se nechal jmenovat diktátorem a tu funkci jaksi zapomněl včas složit. Taky dost zpropagoval dobrej nástroj na odstranění politických nepřátel v senátu nebo na sebeobohacení: proskripce. To vyhlásíme občana za nepřítele římského lidu, a tím propadne jeho majetek i život. Kdo ho zabije, ten si u něj nakrade. Hezké, že?

         Řecko: a proč o to asi tak německé banky stojí?
         Unie nám vznikla, aby Německo nevytvořilo další Třetí říši. (Původně.) A… jaksi…
         Přemýšlím, jestli nehraje silnou roli i „nastavení“ národa nebo státu. Dostávám se tu do úzkých, protože na jednu stranu mám příklady typických mocichtivých států / národů / regionů (je mi jasný, že pojem „národ“ prakticky před osmnáctým stoletím v moderním smyslu neexistoval; to jsou ostatně ty potíže, které mám při tom uvažování) – Německo, Japonsko, Španělsko, Francie, starý dobrý Řím, stará dobrá Makedonie, v jisté fázi vývoje Čína (málo se vyznám v dějinách Číny, možná jen jeden z národů Číny), v jisté fázi Mongolsko, Aztékové… mohla bych ještě chvilku přemýšlet a našla bych jich víc. Můj problém spočívá v tom, že ještě nemám přesně zjištěný, jak konkrétně vypadají ty jednotící prvky. Ono si je to vzájemně strašně podobný, ale to je takovej dojem – a teď bych ho měla podložit faktama, a ty jsem ještě nevyšťourala.
         Možná to nadhodím někdy na univerzitní půdě a něco z toho bude. 🙂

      2. Stačí trochu tepla a mixér. Vznikne emulze a když se přidá malinko nějakého stabilizátoru, zůstane ta emulze ,,na věčné časy“ Možné je totiž všechno, když se ví, jak na to. Stačí, když je člověk od mala vycháváván tak, že ,,někdo“ (ať už rodiče, nebo kdokoli jiný), má vždy pravdu a že je potřeba jít vždy s davem. (jediný účinný lék: Když se ta tlupa půjde utopit, půjdeš taky?) Jenže luxus samostatnosti a nezávislého myšlení je podmíněn vysokým IQ a to je dost nedostatkové zboží. Být samostatným blbem je to nejhorší, co může člověka potkat.

 13. Dede, nevím, zda jsou dnešní rodiče (jako celek) schopni tyto smutné paměti lidstva předávat dál. Ve své falešné představě chránit děti za každou cenu před nepříjemnostmi, zřejmě nee.
  Když jsem nastoupila na střední školu, dal mi tatínek přečíst knihu „SS v akci“. Byl to dokument o zvěrstvech v koncentrácích i s fotkama. Prostě mne hodil do vody a já do toho padla rovnýma nohama. Když jsem z této knihy dělala referáty do školy, tak jsem se nestačila divit, kolik děvčat mělo útlocitné rodiče, a ony v blažené nevědomosti s hrůzou listovaly stránkami tohoto dokumentu. Některé dokonce i odmítaly něco takového poslouchat. Dnes, si myslím je to ještě horší. Čím dál vzdálenější jsou tyto hrůzy, je víc lidí, kteří rádi zastrčí hlavu do písku a dělají, že se nic neděje. Nedávno jsem vedla na toto téma diskusi s kamarádkou, které si vážím a mám ji moc ráda. Byla jsem překvapená na její názor na současnou situaci Rusko-Ukrajina. Nic se vlastně neděje a vše je OK (tmi) . Je matkou dospělého syna a babičkou dvou vnoučat :O .

  1. Pštrosí politika vypadá velmi lákavě, nediv se – tedy jen do chvíle, kdy toho pštrosa někdo sežere.

 14. Nemám silu si teraz po službe pozrieť dokumenátciu.Ako dieťa socíku/ja nás volám Gotwaldovi vnuci/ som bola v Oswienčime,Bola som s kamarátkou,ktorej celá rodina tam zahynula.Ona,matka a teta sa zachránili konvertovaním na kresťanstvo.Bolo to dvojnásobne hrozné pre mňa-vidieť ju a tú hrôzu.
  Páči sa mi/ no, slovo páči to nevystihuje/,ale u nás je teraz moda,ktorá sa šíri z Facebooku,ísť do exkurziu do Oswienčimu.Je to móda,ale asi prospešná,vidím to na mladých-vracajú sa otrasení.nesmie sa na to zabudnúť,Vďaka Dede.

  1. Ano Verenko, je to dobrá „móda“. Já jsem byla v Terezíně a dlouho jsem se s tím nemohla vypořádat. Přitom o té době hodně vím, mám toho moc přečteného, přemýšlím o tom, ale vidět to na vlastní oči – byť uklizené, tiché, „učesané“… to je nad všechna slova. (h)

  2. Verenko, ona to není moda, jen se o to mladí začali zajímat…. a je to dobře..ono je to posune někam, kam je nedokáže pedagog a mnohdy ani rodina dostat..
   odcházejí odtamtud dospělejší….

 15. Ano na tyto věci by nemělo lidstvo zapomínat.
  Stejně jako na vyvraždění Židů v koncentračních táborech.
  Mělo by se to říkat mladým lidem a dětem.
  Protože nikdy nevíme, co kdy někdo zase proti někomu vymyslí.
  Míša z Plzně

 16. Mám stejný pocit dluhu. A vyjádřit to slovy mi nejde, přijdou mi nedostatečná…

  Já Ti Dede moc děkuju za ně i za sebe. (rose1)

  1. Sharko, děkovat si klidně můžeme navzájem, bez tebe bych ten příběh neznala 🙂
   Vývoj v dnešním světě mě znepokojuje, stačila jedna krize, která je stejně ve svých důsledcích mnohem jemnější než jakákoliv předtím, a už se šíří reptání a hledají se „viníci“. Ne mezi bankéři a obecně tam, kde přičiny krize vznikly, ale mezi lidmi, kteří se nějak liší.
   Podívejme se třeba, jak v Evropě sílí vliv extrémistických stran. A lidem nedochází, že pokud jednou dovolí nespravedlivé akce proti skupině jiných lidí, která se jim nelíbí, tak se jsou přesně na tom prahu, od kterého se to snadno utrhne tak, že zlo a neštěstí postihne všechny.
   A stejně se nic nevyřeší, protože se nezasáhne proti opravdovým příčinám reálně existujích problémů, ale proti těm nastrčeným, slibující rychlé a pro většinu (touto akcí nepostihnutých) lidí bezbolestné řešení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN