BTW: Páni, dámy… a bez nočníku, prosím!

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKdyž jsem byla malá, tak mě ten nápis fascinoval. U nás na chalupě je skoro všechno prastaré, nic se nevyhazovalo a skoro vždy ještě nějak upotřebilo. A tak jsme měli po celá desetiletí na dveřích suchého záchodu vznešeně vyvedení nápis „Páni“.

 

 

To proto, že v dobách mocnářství a posléze první republiky bývala naše chalupa mlýnem a hospodou a kdosi kdysi prý nařídil, že i takový podnik vy horách musí disponovat místem úlevy pohlavně segregovaným. Patrně to byl můj děda, který onen nápis krásně vymaloval na dveře jediného záchodu v domě s tím, že ten, označený Dámy, se vybuduje později.

No, nevybudoval, časy tomu nepřály. Na moji otázku, kam tedy chodily Dámy, mi bylo řečeno, že pokud se už nějaká Dáma v hospodě vyskytla, chodila klidně na Pány, byť les byl vždycky blízko:))

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Možná už tehdy se ve mě zrodil jistý typ chorobné zvědavosti – vždycky mě zajímá, jak budou veřejné záchody označeny a pohlavně rozlišeny. Páni a Dámy jsou pro mě standardem – tedy v českých zemích. Muži a Ženy jsou stejně akceptovatelné, byť sami jistě v tomto označení cítíte ten nedostatek noblesy – je to takové víc biologické než společenské. (Názvům Samci a Samice se naštěstí ještě nepodařilo vzbudit pocit genderové správnosti v žádné z dosud publikovaných studií, leč nejásejme předčasně… stačí jeden neopatrný grant:))

Vždycky mě bavily zahraniční mutace oněch nápisů a sama za sebe musím říct, že nejhůř bylo mezi čínskými znaky a úplně nejvíc se mi líbil pro pány nápis Caballeros, protože jsem se šťastně oddala představám, že z těchto dveří nebudou vylézat chlapi v džínách nebo mládenci v kraťasech, ale jen a pouze vznešení španělští hidalgové, nejlépe oblečení ve zdobném úboru toreadorů. No dobrá, lidé se baví všelijak, ne?:))

 

0527dar2

 

Z nápisů podivných si momentálně dokážu vybavit jen označení toalet v pražské hospodě Ferdinanda (ano, z té, kam se chodilo pražit:)), kde Páni byli zapsáni jako i/i a Dámy jako y/y. Cožpak Čech i Moravan by se měli do správných dveří trefit, pokud tedy pochytili aspoň něco ze základního českého pravopisu, ale jak si s tím rozdělením poradili cizinci, kterých je v blízkosti Hlavního nádraží a Václaváků plno? Inu, mám dojem, že to nakonec (po neslušných byť srozumitelných obrázcích) vyřešil nějaký piktogram.

A jsme tam, kam celou dobu směřuju. Piktogramy jsou bezvadný nápad – měly by být přece srozumitelné pro každého. Většina těch nudných skutečně bývá čitelná, tedy pokud nejsou poškozeny, nebo vaše potřeba není tak zoufale naléhavá, že smazává vnímání drobných rozdílů v grafickém provedení.

 

0527dar4

Lanzarote, Kaktusová zahrada – dámy

 

Co mě ovšem skutečně irituje, jsou připitomělé obrázky dětiček čůrajících do nočníků. Copak někde ve školce nebo na dětském táboře to pochopím, v obyčejných hospodách s jistým sebezapřením snesu, ale tyhle ani-ne-tak-naivní-jako pitomé obrázky se objevují na dveřích toalet i v tzv. nóbl podnicích, kde jinak vládne i jistá záchodová elegance.

Přemýšlím, zda se v oněch obrázcích třeba neskrývá nějaká kvalita, které mi uniká. Roztomilost nenacházející u mě odezvu. Intelektuální poselství přesahující moje možnosti. Inu, ať je to jakkoliv, já bych si vystačila s oním klasickým Páni a Dámy.

 

Proč??? :))

Proč??? :))

 

 

A tak se ptám – jak to máte se čtením oněch záchodových piktogramů vy? Podařilo vám se už někdy splést? A pamatujete si nějaké opravdu originální označení pánských a dámských záchodů?:))

 

Lanzarote, Kaktusová zahrada - páni

Lanzarote, Kaktusová zahrada – páni

Aktualizováno: 26.5.2014 — 23:56

51 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak jsem asi udělala to nejrozumnější, co jste mi ostatně radily. U veterinářů zjistili srdeční vadu, asi věkem,a skutečně poškozený zrak, prý snad pravděpodobně opravdu mohla prasknout v hlavíčce nějaká ta cévka. No nic moc s tím dělat nepůjde, naštěstí Žofinka není toulavá, drží se na dvorku, v zahrádce a hlavně v mé posteli. Vypadá na první pohled normálně, jen já vím, že „má divný pohled“.Aspoň
  budu víc připravená, kdyby se něco opakovalo.A to je vždycky
  lepší, než takhle nečekaně vidět zmatkovat milované zvířátko.
  Děkuji všem za rady a zájem.

  1. Violo, pokud má kočička své doma a láskyplnou péči, nemělo by jí to postižení nijak zvlášť vadit. Hlavně, že si umí pořád užívat dobrodiní tvé postele (chuckle)

 2. Zdejší „Restrooms nebo Bathrooms“(ani jedno neodpovídá, proč tam jeden v rest. jde) mívají nejčastěji označení Ladies/Gentlemen nebo Women/Men, někdy jen písmena L/G a W/M. Ale třeba ve „steakových“ rest. jsem viděla „Cowboys/Cowgirls“. To se mi líbí a myslím, že i bez odpovídajícího obrázky (někdy bývají) by jedna trefila správně. Ale kolik cizinců, méně znalých angličtiny už pozná (bez obrázku) rozdíl mezi „Colts/Fillies“ (hřebeček/ ?? hm, teď sama nevím, jak je holčička). Nebo „Bucks/Does (jelen a srnka). Takže „písemnou originalitu“ ano, ale když jeden fakt spěchá, nějaký jistící obrázek by měl přeci jen být i když ne zrovna ten s nočníčkem. A mě osobně se ty dva moderní piktogramy dvakrát nelíbí. Nevím, v jakém prostředí byly (třeba v přímořském bistru). Ale do rest. jdu oblečená, dokonce někdy naparáděná a tyhle dva obrázky mi přijdou jsou skoro urážlivé, i když možná originální. Naopak to hezké písmo u „Dámy a Páni“ se mi líbí moc.

  Celkem bezmyšlenkově a ve spěchu jsem vešla na pánský záchod zatím jen jednou v malé restauraci Č.Krumlově. Právě vycházející pán mi naštěstí překvapeným pohledem naznačil, že mám špatné dveře. Jenže ty správné byly v jiné chodbě, takže když jsem vcházela z té špatné zpět „do šenku“ škodolibé úsměvy (tam mi to přišlo) na mě vrhali tamní přísedící. V Paříži jsem také nikdy nenašla odvahu vstoupit do těch pouličních točitých toilet.

  1. Maričko, vážně taky Colts nebo Bucks? Oba výrazy náhodou znám, ale nechtěla bych se vidět, jak se na ně rozpomínám v nouzi dané rozbouřenými útrobami (chuckle)

 3. Vzpomínám na mile originální označení záchodků v hospůdce, kam jsem občas chodívala na oběd – pánské měly na dveřích černý pánský klobouk a dámské slamák s dlouhou mašlí. 🙂
  Ovšem před asi třemi lety jsem byla hodně překvapená v jednom hotelu – tam totiž bylo WC společné. Myslela bych si, že tohle už dnes hygiena nemůže dovolit. Naštěstí jsme tam strávili jen jednu noc.

  1. Hančo, já jsem viděla „Unisex“ wc tuším na Empire State Building a přišlo mi to jako dobrý nápad, protože tam byly i normálně „pohlavně“ oddělené záchodky, takže ten unisex prostě fungoval podle hesla „kde se víc čeká“ jako další dámský (chuckle)
   Pokud najdu fotku, přidám ji k článku, vím, že jsem to fotila…

 4. Tak ještě jednu. Přijel Rakušák do Českých Velenic a strašně potřeboval. Načež byl zmaten. Na velenickém nádraží vykřikoval: „Wer bin Ich? Muci oder cény???“ :O Nějak měl s tou naší češtinou velký problém. A velenické záchodky byly označeny hezky česky, že… 😀 (wave)

  1. Tak tohle jsem před lety slyšel od jednoho Brňáka, který byl prý téhož svědkem (v Brně). Ale možná už to je „urban legend“.
   Ty děti s nočníčkem jsme měli v podniku, kde jsem pracoval. Budete se smát, ale občas mi chvíli nebylo jasné, co to znamená. Bylo to ale jen na některých záchodech, kam jsem zabloudil zřídka.

   1. No já legendu tohoto typu neslyšela, ale dotyčného úplně chápu – ještě jsem nezapomněla zoufalství nad naprosto nesrozumitelnými čínskými znaky „domečky“ označujícími wc na Taiwanu 😛

   2. Krmiči, zde byla svědkem má máma, takže tohle je jisté. Ale problémy tohoto druhu asi měla spousta Rakušáků a Němců, takže naprosto věřím, že i Brně a asi leckde jinde mohli být lidé svědky podobné scény.

 5. Já už jsem jednou popisovala zážitek z maďarska, to mi bylo asi 10 let, na jedněch dveřích nějaké tekele, na druhých mekele, bylo to na rybářské baště na cestě do Jugošky, jiný jazyk tam než maďarštinu neuměli. I zvolily jsme s maminkou jedny dveře, jedna trousila a druhá venku hlídala. Vona tam stejně byla jen ta ďoura do země

  1. No jo, ale byla to ďoura pohlavně segregovaná! 😀

   Mimochodem to hlídání pomůže v nouzi řešit jinak neřešitelné, taky jsem to zažila (chuckle)

 6. Prosím zkušené zvířetnice o radu. Jedna z mých kočenek, 11-letá mourinka Žofinka, přišla v sobotu ráno zvenku hodně divná. Ona byla vždycka dost svérázná, ale mazlení měla vždycka ráda. Kolem půl sedmé mě vzbudil tak divný zvířecí zvuk, jaký jsem ještě neslyšela. Něco mezi křikem, voláním a nářkem. Žofinka seděla na parapetu zvenku, vůbec mě nepoznávala, bránila se a chtěla utéct. Podařilo se mi jí odchytit, měla velmi divný pohled. Zranění jsem žádné nenašla,všechny končetina ovládala, nepadala, jen prostě vypadala, že neví kde je.Předtím byla u mě v posteli kolem třetí ráno a všechno bylo normální. Podařilo se mi ji izolovat v samostatné místnosti, během soboty a neděle se zklidnila, jí, nenaříká , ale pořád se divně dívá,. Pro ostatní je asi všechno v pořádku, ale já jsem si jistá, že mě nějak nezná nebo co. Sousedka, stará pediatrička, si myslí, že mohlo dojít k prasknutí nějaké cévky v mozku a malé mrtvičce. Máte s tím někdo zkušenost? Mám kočku, k cizím lidem velmi nedůvěřivou, stresovat vyšetřeními, když se vlastně možná nic neděje? A pokud má sousedka pravdu, co vlastně s tím dělat, asi nic. Jenom si říkám, co o tom ví ostatní zvířetníci.

  1. Já bych telefonicky konzultovala s veterinářem, u nás v Kolíně to jde, jinde určitě taky. Kočenku bych nechala v klidu, hodně tekutin, lehkou stravu a pozorovala

  2. Pokud to je mozková příhoda, tak se s tím asi nedá dělat nic – maximálně podávat léky na podporu mozkové činnosti (u psů je to Karsivan). Ale Inka má pravdu, zkus se doptat telefonem.

  3. Inka má pravdu, zeptat se alespoň odborníků po telefonu. Také se jí podívej do očí, baterkou, jak reagují zorničky. Jestli třeba právě následkem nějaké cévní příhody nepřišla o zrak.

  4. Hi, hi, jak vidím, tak nejsem sama s problémem luštit záchodové piktogramy.
   Verenko, tvůj diskusní příspěvek je přímo plastická trhavina (rofl) .

  5. Viola, ani já neporadím. Ale jak radila Alex, zkusila bych zjistit, jestli Žofinka vidí. Možná jí opravdu praskla nějaká mozková cévka, která způsobila slepotu a kočka se toho sama tak lekla, až „zpanikařila“. Ale doufám, že to není tak zlé a kočka se jen něčeho šíleně lekla a potřebuje to vyspat. Držím palce.

  6. Mohla by to být nějaká lehká otrava, kočička je dezorientovaná. Pokud chodí do zahrad, kde stříkají stromy atd. proti škůdcům, mohlo jí ulpět něco jedu na kožíšku, pak se olízala… Naše Sári bývala chvíli zmatená po aplikaci spotů proti klíšťatům. Tak ať to není nic vážného! (h)

   1. Ano, to by mohlo odpovídat a já si na něco vzpomněla. Kdysi měla Trixie nad obočím malou lysinku, která nechtěla zarůst a zůstávala růžová. Protože věřím na antiseptické účinky „Tea Tree“ oleje, tak jsem jí to místo lehce olejem potřela. A Trixie se okamžitě začala chovat jako posedlá ďáblem. Otírala se o zeď, „myla“ se packami, pobíhala až zmateně jako pominutá – prostě dala jasně na jevo, že jí (asi moc silná) vůně oleje děsně vadí, možná jí olej pálil i když kůže nebyla narušená. Tak jsem vše teplou žínkou setřela a Trixie se okamžitě uklidnila. Už víckrát jsem to nezkoušela, prostě Tea Tree oil není pro psa (a asi ani kočku) !!! Na lysinku se později při pravidelné kontrole podíval vet a dal nám mastičku, která sice pomohla jen částečně, lysinka se občas vrací, ale zřejmě není nebezpečná.

   2. Tohle se mi stalo kdysi u jezevčíka Maxe po použití protiklíšťatového obojku. Ačkoliv je dnes vývoj pravděpodobně dál, nikdy jsem už k obojkům nenašla důvěru a aplikuju spoty (nejspíš proto, že s těmi zatím špatnou zkušenost nemám, logiku v tom nehledejte).
    Takže držím palce, ať je kočička brzy v pořádku, aspoň co nejvíc v pořádku… (h)

    Jinak, milá Violo, tady už není Zvířetník, ten prosím hledej na Neviditelném psu – zde http://neviditelnypes.lidovky.cz/p_zviretnik.aspx

    1. Vadia mi tie moderné piktogramy, kde človek nevie, či sú to páni, alebo dámy. 🙁

     A hororové toaletné príhody som zažívala v Bulharsku (šlapací záchod) a v Poľsku ( WC na stupienku – skúste v miniatúrnej kabínke balansovať na úzkom stupienku)
     🙂

 7. Dede, krasny clanek a ty obrazky z Lanzarote jsou moc hezke. V nasi oblibene restauraci La Boca je na dverich pro damy obrovsky plakat Audrey Hepburnove a na panech tusim Silvester Stallone? K te Audry chodim moc rada a vzdy si pripadam jako DAMA!
  A s tim nocnikem-to jsem si nikdy neuvedomila,ale mas pravdu,ze je to dost blbe… Nejlepsi jsou male hospody v zahranici-casto jen jeden zachod,tam se nespletes. A matne vzpominam kde to bylo-mozna Kostarrika nebo Panama, tam byl zachod od restaurace oddelen jen par stlucenymi prkny,pod kterymi byly videt nohy a slyset vse. Nikomu to nevadilo a vyborne tam varili:D
  Trauma jsem mela na zachode v Burj al Arab. Vse ve zlate,tezko popsatelny luxus a pred kabinkou-vasimi dvermi,ktere nedosahovaly az na zem stala slecna,ktera vam po otevreni podala rucnik,splachla a hned zachod cely umyla. Strasne se mi tam chtelo na velkou a pohled na ty nalakovane prsty trpelive cekajici cca metr od meho obliceje mi nedovolil cokoliv tam vykonat… I curani jsem ze sebe tlacila silou.:)

  1. Heduš! Však já vím, kolik jsi toho sjezdila, takže zážitky tomu odpovídají 🙂 A přiznám se, že v tom Burj al Arab bych měla zábrany úplně stejné. Tohle se fakt chápe těžko.

   Jinak v NY měli na veřejných wc většinou taky dveře dost nízké a mezi nimi znatelnou mezeru… člověk se prostě musel odosobnit 😛 Naštěstí čekající dámy všechno dění ostentativně ignoovaly, protože dobře věděly, že za chvilku v tom nedostatečném soukromí budou konat taky (chuckle)

 8. Dětičky na nočníčku mi nějak nevadí, možná proto, že filtruju sdělení a formu přehlížím. Jsou aspoň jednoznačné 🙂
  Horší jsou nápadité piktogramy, hlavně v okamžiku, kdy mi spěch vynuluje z hlavy všechny myšlenky, kromě té jedné …
  😀
  Pak mi nezbývá, než lstivě vyčkávat v povzdálí, než se najde někdo, kdo mi ten rébus dešifruje 😀 … a doufat, že ví 😀

  1. Ano, tu jednoznačnost tomu nelze upřít 😛
   A představa, jak lstivě číháš mě z jakéhosi důvodu opravdu baví (chuckle)

 9. Vidíš, Dede, mě nikdy nenapadlo, že vlastně dítě s nočníkem na dveřích k normálnímu WC je naprosto nelogické. A roztomilé mi to taky nepřipadá. Takže taky nevím, proč je zrovna tenhle obrázek tak oblíbený.
  Pobavila mě ta biologicky korektní možnost Samci x Samice 😀
  Žádnou výživnou historku na tohle téma nemám. Jen snad to, že na VŠ jsme na pány chodily běžně: ono když se z posluchárny vyhrne cca 100 holek a 10 kluků a všichni na to máme 10 minut, nic jiného ani nezbývá. Kupodivu, při rekonstrukci jedné staré budovy na fakultě, někdo dokonce myslel, a dámské WC bylo podstatně rozšířeno na úkor pánského. Fungovalo to. Ale co jsme tam měli nakresleno na dveřích si vůbec nepamatuju 😀

  1. A tak to já si zas pamatuju velice dobře.
   Poté, co jsme se dozvěděli, že Augustus blahé paměti trestal jakožto zločin urážky majestátu ve své stařecké moudrosti i to, když si někdo pověsil jeho obrázek na záchod – jsme pověsili na pány Augusta a na dámy jeho choť Livii.
   Dlužno dodat, že naši přednášející v tom jeli s náma.

 10. Dede-výživné téma.Stale čakám,kedz to prejde do rôznych záchodkových príhod.Náznaky už sú.Pridám jednu vlastne aj pre Tvoho syna a nevestu.Môj otec-absolvent Karlovej univerzity-klasický filolog,absolutne nepraktický človek.Bezmedzne obdivoval Poliakov,ich historiu,literatúru,tragické dejiny.A tak študoval aj poľštinu.Na dovolenke v Poľsku /po hradech a zámcích/ nám robil sprievodcu,všetko vysvetloval,tlmočil.Až raz!!V krčmičke boli toaltey označené nie dla kobiet … ale dla menskych a dla paň.Vošiel do dla paň a v priebehu potreby bol potupne vyvlečený dežurnou za flígl za veľkého kriku a bohužiaľ aj pokračujúceho močenia.Mobily neboli,ale fotili si ho

  1. Verenko! Zase šrapnel (chuckle) Chudák filolog! Ono je to někdy opravdu těžké se správně trefit a co znám Alexinu příhodu, tak hledím na takové ty moderně zjednodušené piktogramy taky s jistým podezřením, zda neklamou tělem! (rofl)

  2. No ja, neco podobneho se mi pred lety taky podarilo. To jsme dlouze vyjednavali mimosoudni vyrovnani jednoho pripadu. Odehravalo se to v pravni kancelari v jedne moderni budove. Tam se mi podarilo zaplout na pansky zachod, protoze piktogramy byly pro mne necitelne. A nad pisoarem stali dva pravnici a dost hlasite rozpraveli o prave probihajicim jednani. To byl trapas. (whew)

   1. Tedy Hanko, netušila jsem, že dnes lze Verence konkurovat, ale jak vidím, podcenila jsem pestrost života (chuckle)
    Šiš, to ale muselo stát za to, když jste se všichni vrátili za jednací stůl 😀

 11. Dobré téma, s těmi piktogramy jsem narazila v Polsku někdy v roce 1990. Prostě dámské a pánské záchody byly označeny buď trojúhelníkem nebo kolečkem. Pro neznalého opravdu rébus. Byli jsme na jedné plovárně a samozřejmě jsem se sekla a šla na pánský. Mušle mě nějak netrkly, ale možná to bylo naléhavou potřebou. Na zpáteční cestě z kabinky (přece jen tam byly také) jsem se dobře plížila podle dvou čůrajících chlapů. A doteď nevím, jak to vlastně je, pro koho je trojúhelník a pro koho kolečko.

  1. Apino, tak tohle bych taky nerozluštila! (rofl)
   Já se snažím dávat pozor hlavně na benzínkách, zvlášť, když dobíhám zrychleným tempem – tam je pro mě možnost přehlédnutí momentálně asi nejvyšší (chuckle)

   1. DEDE poradím vám fígl.
    Před kterými záchody na benzínce je největší fronta.
    Ano bingo před dámskými.
    Míša z Plzně

    1. Tuhle jsme se přehlídla v Ikea. Můj muž mě jemně upozornil, že já to mám vedle (už jsem fakt dost pospíchala a ten obrázek na dveřích jsem přehlídla jak zahradu).

 12. Alex. Tak s moderními piktogramy mám nějaký problém. Už se mi podařilo za nadšeného tichého sledování dvou spřátelených Zvířetnic, vstoupit na pánské záchodky. Minula jsem řadu mušlí po své pravé ruce, nikde nikdo, mně stále ještě nedošlo, že se do tohoto prostředí nehodím. Na zpáteční cestě z kabinky jsem už minula u mušlí i pána, pozdravila jsem a hrdě vykráčela pod jeho šokovaným pohledem ven a teprve tam, když jsem spatřila smíchem se dusící a slzící kamarádky, tak mi bylo řečeno, co jsem spáchala. Je to možné, abych byla takhle potrhlá. A mohl za to piktogram. Stylizovaná postavička měla uprostřed „tělíčka“ rovnostranný trojúhelníček. U Dam vrcholem vzhůru – to měla být sukénka, u Pánů vrcholem dolů – to měly být gatě. Že by to bylo tím, že geometrie nikdy nebyla moje silná stránka?
  Ale na Lanzarote bych se určitě nespetla!

  1. Alex, jeden by nevěřil, jaký mohou mít potíže s geometrií vliv na reálný život, co? (rofl) (rofl)

 13. Naštěstí jsem se ještě nespletla.
  U nás v Plzni v restauraci u Švejka jsou na WC reprodukce obrázků pana Lady. To je takové milé.

  V cizině se většinou strefím správně. Mám to vychytané. Vím, že ve všech muzeích a galeriích se záchody nachází.
  Nejvíc zajímavé záchody jsem zažila v Centre Pompidou
  v Paříži. Byly hodně furutistické.

  Jednou jedenkrát jsem odmítla do veřejných záchodků vstoupit. Byl to ten kruhovitý na ulici v Paříži. Důvěru jsem k němu nepojala a nevstoupila.

  Míša z Plzně

  1. Míšo, taky jsem ještě nebyla dostatečně zoufalá, abych do toho záchodkového sloupu vlezla. Mám tak nějak dvě fóbie, vlastně kontrastní: jedna, že se tam zavřu a nebudu moct vylézt, a druhou, že se to (nebo někdo) otevře přímo na tu ulici zatímco já budu zařízení používat (blush) 😀

 14. V kavárně, kde občas mívám nějakou hodinu, je na „mých“ dveřích secesní fotka dámy s půllitrem piva. Tak ta se mi líbí 🙂

  1. Jo, některé obrázky bývají nápadité a pěkné – a člověk to ocení (pokud jó moc nespěchá:)). (wave)

 15. dede,
  jsi můj člověk,taky nemám ráda čůrající chlapečky a holčičky na nočníku, pro označení WC….vyhovují mi Páni a Dámy. Snesu i ty biologické znaky nebo obrázky dospělých osob v historickém rouchu..ale v jedné hospodě v rakouském Steyeru,jsem viděla v rámečcích fotky hospodského a hospodské, každý byl na těch správných dveřích (chuckle)

  1. To jsem ráda, že v tom nejsem sama. 🙂 To by mě zajímalo, kde se tahle infantilní móda vlastně vzala? 😡

   1. Ale Dede, to je jasné! Dáme to na dveře, protože je to „loztomiloucké“! Copak v hospodách, ale já tyto cedulky viděla i v běžných domácnostech!

    1. Ygo, to je tak loztomiloučké, až mi z toho trnou zuby! 😡

     Jo a díky za včerejší komentář o staříčkovi.. já se tam ještě dostanu a napíšu (až dodělám o mám dodělat:)) Měla bys o něm psát víc… hodně víc. Nejen já to miluju, ono je to ale i svědectví doby, která už není a nebude. A tvoje sestra mi připoměla Gabru, jen tebe si jako Málinku představit neumím (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN