Z DENÍKU MALÉHO BÍLÉHO PEJSKA: Na stopě

Ari_logoNa to, jak se to potom vydařilo, to včera nezačalo úplně nejlíp. Panička ráno vystrčila hlavu ze dveří a ještě nedořekla svou obvyklou láskyplnou vítací formuli a už to tu bylo: „Kdo ukradl a okousal můj sázecí kolík? Arislavo Divoká, já tě přetrhnu jak hada!“ Urazila jsem se – vždycky to mohla být i Berry, ne?

 

Pak mě napadlo, že jsem ten kolík asi neměla nechávat hned vepředu pod jabloní – kdybych ho schovala do dřevníku, tak by na to panička nepřišla. …no asi taky přišla. Ale později! Ale mezi námi, pokud o tu věc až tak stojí, mohla ji někde zamknout, ne?

 

0515dar3

 

Každopádně jsme tu okousanou záležitost brzy smetly ze stolu, protože paničce zazvonil mobil a ona povídá: „Tak v půl? Jasně, budeme tam. Mapku jsem dostala.“ Natahovala jsem uši, protože jeden nikdy neví, jestli se ho to taky netýká. A víte, že tentokrát jsem měla jako vždycky pravdu? Bylo to o mně!

Takže za chvíli panička začala „dělat přípravy“. Tedy ona tomu tak říká. Fakticky to znamená, že chodí nepředvídanými směry a každou chvíli na některou nás šlápne, protože já i Berry jsme odhodlané jí s těmi přípravami pomoct.

Nejdřív jsem radostně povyskočila, když jsem dostala obojek a Berry ne – jedu já! Pak jsem se maličko lekla – sama většinou jezdím k panu doktorovi a to já moc nerada. Pilně jsme s Berry na dvorku obíhaly auto a čekaly, co bude. A bylo!

Panička koukla do auta a řekla sakra, kdo ho vyndal, a pak vynesla z garáže stopovací baťoh. A ten já poznám, protože má ukousnutý jeden popruh a… no jo, ale to jsem byla ještě malá a na výcvikovém táboře a zrovna bylo před deštěm… chápete, ne? No prostě bylo jasné, že se jede na stopu!

 

Ari před stopou (stopovačka je dosud připnutá k obojku)

Ari před stopou (stopovačka je dosud připnutá k obojku)

 

Berry byla celá schlíplá, protože musela čekat doma, ale já viděla paničku, jak ji muchlá a podstrkuje dobroty, tak si zase nemohla stěžovat, si myslím. Panička taky dala do auta pytel s plasty, že je vyhodí. To vám byla psina – furt si nahlas říkala plasty, plasty, nezapomenout na plasty a schválně – zastavila u žlutýho kontejneru nebo ne? Jasně, že s námi plasty jely na výlet.

No a pak jsme zastavily u lesa a tam už stálo auto toho pána, co s ním stopujeme, to já už poznám, protože voní po psech. Panička si vzala spoza stěrače pytlík s pachovkou (to je ten hadr, co je cítit jako člověk, kterého ho mám hledat), potom připravila stopovačku a když mi nasazovala postroj, tak už šeptala: „stopička bude, Ari, stopička!“ a já poskakovala nedočkavostí, protože stopička znamená legraci.

A pak už začala práce. Obešly jsme si to kolem a já hned věděla, jak půjdu – dokonce dřív, než mi panička strčila pod nos tu pachovku. Vždyť tam nikdo jinej zrovna nešel! A tak jsem paničku hezky přetáhla přes silnici a vlezly jsme do lesa. Bylo vlhko, ten pach mi lezl do nosu úplně sám! U prvního lomu jsem nezaváhala a panička byla celá nadšená.

Pak jsem ji protáhla kolem mladého lesíka a pak jsem zastavila, protože stopa se zatočila a já začala hledat, kde ten chlap může být schovanej? A panička nejdřív řekla hledej dál, a pak řekla no jasně, ty bestie, a vytáhla znovu tu pachovku. Ten chlap tam nebyl!

 

Našla Ariška, našla!:))

Našla Ariška, našla!:))

 

(Vysvětlení: na pravidelných trénincích cvičíme hlavně pachové rozlišení (pes si musí najít z nabídnutých tu správnou stopu a té se držet, ať ji kříží kdokoliv), což je velmi náročné na počet zúčastněných lidí a prostor, protože každý pes musí pracovat na čistém, nezapachovaném úseku. Takže stopy jsou většinou maximálně 200 metrů dlouhé.   

A Ari mi poslední dobou začala po těch cca dvou stech metrech zvedat hlavu a dohledávat očima. Proto jsme včera udělali starší, podstatně delší stopu, aby byla nucena mít ten čumák u země déle. A tohle přerušení práce předvedla právě po době, kdy byla přesvědčená, že stopa už musí končit. Psi (a nejen oni:)) si strašně rádi v hlavách vytvářejí vzorce řešení a my nesmíme zapomínat jim ty vzorce bořit – prostě musejí čuchat!)

Tak jsem si teda zase čuchla a pak už to šlo jako z partesu. Panička mi nedovolila jít moc rychle – ona říká, že proto, abych byla soustředěnější a nepřešla nějaký lom (zatáčku na stopě:)), ale já vím své. Kdyby v lese musela běžet, zamotala by si nohy a já bych ji pak musela lovit z borůvčí!

No nakonec jsem chlapa našla (pro Jindřicha – u  Ježkovy chaty:)) a bylo z toho velikánské chválení a hrst piškotů a zase velikánské chválení, jaká jsem strašně šikovná. A já se nesla jako princezna a myslela si jediné: to vážně víte AŽ TEĎ???

packa_logo

 

Ariberry

Ariberry

Aktualizováno: 15.5.2014 — 22:05

32 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dnes jsem na jedné lokalitě objevil dva druhy orchidejí, které tam ,,nemají co dělat“. A v Bílých Karpatech se objevil tořič pavoukonosný, který tam prý nikdy nerostl, ale loni se vydal z Devínskej Kobyly na pouť na sever Slovenska a Moravy. Mamina spí a dýchá za ní ventilátor. Sestřičky i doktorka jsou moc hodné a mluví velmi neurčitě. Takže to znamená jen jedno: Průšvih.

  1. No, ale ještě je pořád naděje.
   Krakonoši, botanik označil vstavač na zahradě mých rodičů jako vstavač vojenský. Jak moc se vyskytuje?

   1. Lokální, ale v místech výskytu hojný. V Čechách moc ne, na Moravě častý, zejména v pásmu Beskyd a Bílých Karpat. A že vyrostl na zahradě je malý zázrak.

    1. No, je to poslední zahrada ve vsi, za ní jsou jen pole a v úvozu se ten vstavač tu a tam vyskytuje. Roste vlastně v sadu. Ta zahrada je kousek od Koryčan.

     1. Kousek od Koryčan je i známá orchidejová lokalita Lísky.Doporučuji navštívit, ale až příští rok, letos už tam kvete jen jeden trs střevičníků.

  2. Krakonoši, ta naděje je asi fakt malá, ale mnoho z nás si ten zázrak přeje spolu s tebou. (h) Tak držíme palce dál a fest!

   1. Zázraky se nekonají, dostali jsme rozhodnutí soudu o ustanovení opatrovníka, takže na 99% skončí na LDN.

    1. Krakonoši, to je mi strašně líto. Nevím, snad pořád zkusím doufat v to jedno procento naděje. Já vím, že je to patrně zbytečné, ale prostě na tvoji ženu budu u myslet dál. A na tebe taky. (h)

    2. Krakonoši,to je hrozné,ale nejaká nádej tu je-ak aj len to jedno percento.Robím túto prácu desiatky rokov,nikdy sme sa nevzdávali,prosím navštevuj ju čo najviac a hovor k nej o všetkom čo sa deje,čo si myslíš,spomienky na časy ,keď bola pri vedomí.Nahraj to na kazeťak/alebo nejaký nosič/ nech jej to púšťajú v tvojej nepritomnosti-mozog musí dostávať vnemy,podnety.rovnako tak jej obľúbenú hudbu,mňaukanie Čertíka,dones jej oblúbené predmety.Mozog/neurony /majú neuveriteľnú schopnosť regenerácie.Tá cesta bude veľmi dlhá,ale nie je to beznádejné.Palce držím naďalej aveľmi na Vás myslím.

     1. Verenko, pod tohle se podepisu. A kdo by to mohl vedet lip, nez ty.

      Krakonosi, myslim na vas a na vasi pani.

  3. Ono spolu s globálnym otepľovaním sa objavujú rastliny aj zvieratá na miestach, kde by mormálne “ neměli co hledat“. Dnes ukazovali v TN, že na Kysuciach a na severnom SK majú záhradkári problémy s medvedíkom obyčajným ( krtonožka obecná – Gryllotalpa gryllotalpa). Normálne by sa tam nemal vyskytovať, ale teraz zahradkárom ničí všetky priesady.

   Držím palce Vám i pani manželke. Nevzdávajte to (rose1) .

   1. Dnes odpoledne: Setrvalý stav. A všichni jen krčí rameny. Vyndali jí drény a zastavili antibiotika. Asi už není důvod pokračovat.

 2. Ještě že to Ari tak všechno stíhá a dokonce tě tahá z borůvčí, holka šikovná. Co by sis počala, kdyby byla hodná? O čem bys psala? Úspěchy naší zvěře jsou báječné, ovšem cizí neštěstí typu rozkousanej sázecí kolik a batoh s uhryznutým popruhem lehce pohladí po duši a člověk si řekne- nejsme v tom sami!

  1. Jo Matyldo, vzpomínám si na Světluščino látkové období a jeho důsledky (chuckle)

   Ona by Ari jen u našeho vybavení mohla jásavě dodat – a to moje modré přepínací vodítko, to jsem překousala taky! Ale to staré červené s amortizérem, to překousala Berry! (wasntme)

   1. Vlastně jsou takové články i dost poučné- kdybych nečetla ten, jak jsi mlátila Nazgúly zakousnutou slepicí, nezmydlila bych Světluch tím rozkousaným tričkem a mohla jsem mít vícero povlečení s vkusnou záplatou na vyhryzaném otvoru, nejen jedno (clap)

 3. Dede, moc ti přeju, aby Ari pokračovala tak perfektně jako doposud. Bude z ní vynikající čuchací čubinka. Však ona jednou ten svůj temperament zúročí ve smysluplné práci, panenka jedna chlupatá. Já včera měla na cvičáku absenci, neb jsme byly s kamarádkou a pejsky v brněnské ZOO. Dnes mě čeká rehabilitace a potom snad najdu sílu pustit se do zpracování asi dvou stovek fotek.

  1. Hm, taky doufám, že ten temperament přetaví do něčeho užitečného – to pak bude užitku! (chuckle)

 4. No děvčata, to si to užíváte!!
  Úplně Ti závidím, že na to máš čas a energii – musí to být úplně nejlíp strávený čas, když se takhle zúročuje, co čubinku naučíš!
  Ať se vám daří!

  1. Chichi milá Myško, rozpor je v tom, že já se ze všech sil snažím na té stopě NEběhat – a nejen proto, že sledujíc psa se v hustém a momentálně podmáčeném podrostu zabíjím (to Ari odhadla přesně:)), ale hlavně proto, že to zbrklé zvíře se zvyšující se rychlostí zapomíná, proč a kam vlastně běží! (blush)

 5. Kdepak, Ari. My víme, že jsi šikovná vždycky. A teď ještě o trošku víc.
  😀
  Plasty na výlet? No jasně, s námi taky jezdí. Přece je nenecháme doma 😉

  1. Jsem si přečetla o vítězství pudlodlaka nad oktávkou a pořádně mi zatrnulo – Bonie má víš štěstí než rozumu (angel)

   Jinak jsem si na tebe s těmi plasty vzpomněla – kdysi jsi o tom tuším někde psala, ne? (chuckle) Mně se to stává dost často – a vozívám i sklo a papír, nejsem žádnej troškař 😛

   1. Holky, kdybyste viděly Můj Kufr! a co já v tom vozím a zapomenu vyložit. Plasty, papír, to ani nemluvím. Teď to byly momentálně hrábě a hnojivo na rajčata, které vozím z města domů, doma vyložím běžný nákup a na hrábě je čas až pak. Jenže sednu do auta, naložím psy a hrábě a nákup jsem vezla znovu do Turnova. Nemám 5dveřák ale normální neprůhledný kufr.

    1. 😀
     Na tohle je expert páník. Do jeho auta se vejde spousta věcí. A když si nechá vyklízení na ráno a pak třeba nestíhá, vozí na výlety zimní pneumatiky, pytle s obilím, nějaké nářadí …

     1. Jo, taky se mnou jezdí v autě plno věcí, jen okupují prostor za spolujezdcem. Kufr přece musí být volný pro psy… 😛

      1. U nás to musí být obráceně, psi jsou spolujezdci, mají takovou závěsnou plachtu vzadu na sedadle a věci jsou neviditelné v kufru. Mám sedadlo i kufr dost velký /P 4O5/

       1. Jo, to je náklaďák:)) Já tak velký kufr nemám a kvůli psům tam ani nevozím tu roletu. Takže většinou náklad jezdí za předními sedadly na podlaze. Jak jsem malá, tak je za mnou vždycky dost místa (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN