BTW: O traktoru a koření cyklistiky

0510dar1_1Tak ještě i dnes přidám další střípek z našich potulek po jihu Čech. Jeli jsme na kolech do lesů zhruba severně od Novosedel nad Nežárkou a skončili ve Vlkovské hospodě, protože všechny zdejší stezky nevedou do Říma, ale do Vlkova.

 

Okusili jsme zdejší variantu borůvkových knedlíků (skvělé:)) a zrovna jen tak lenošili na sluníčku, když jsem zaslechla zajímavý zvuk motoru: traktor… a starej! Na to už mám vycvičené ucho. I podlehla jsem zvědavosti a šla ho vyhlížet. Traktor bafal po hrázi jednoho ze zdejších nesčetných rybníků a kolem něj běhal bílohnědý pejsek.

Dopadlo to líp, než jsem čekala, protože na přejezdu zrovna spadly šraňky a traktorista zastavil. Nejdřív jsem udělala fotku zezadu a z dálky, ale pak jsem neodolala a šla požádat, zda si traktor mohu vyfotit pořádně. I zapředli jsme srdečný hovor, protože onen člověk ocenil, že ho oslovuje někdo, kdo zná traktory Svoboda z Kosmonos. Vysvětlila jsem to tak, že žiju na vsi a traktory mě zajímají.

I dozvěděla jsem se, že tenhle má přesně stejný podvozek jako ten Svobodův s velikým setrvačníkem (o kterém jsem psala tady http://naszviretnik.net/2014/04/07/btw-hudba-motoru/), ale bývalý majitel ten motor „urval“ (domyslete si co libo, já taky nevím víc:)) a nyní tam je starý motor z Brna, odhaduju, že Zetor. Majitel svůj stroj láskyplně poplácal a pravil, že by ho nevyměnil. Ani se nedivím.

 

0510dar1

 

Pak se mě zeptal, odkud jsme, a poté, co jsem přiznala Podkrkonoší, povídá:

„Tam je to samej kopec, ne?“ Souhlasila jsem.

„No jo, tady je to placka.“ Rošťácky se mu zablýsklo v očích: „Ale neříká se, že kopce jsou koření cyklistiky?“

Tak jsem se na něj podívala, opálenej silnej chlap, kterej si ze mě dělal celkem dobromyslnou legraci. A odpověděla ve stejném duchu.

„No, jestli jsou, tak já jsem radši na dietě!“

0510dar2

Aktualizováno: 9.5.2014 — 22:18

35 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. U nás traktory všeho druhu miluje už od svého 1 roku náš vnouček Samík. Dnes ve svých 3,5 letech jich má doma i u nás kvanta, ale největší radost mu stejně uděláme novým traktorovým přírůstkem.

  Na sedačce si s traktorem jakoby orá. Včera se u nás doma v paneláku dokonce scháněl po hnoji, že ho zaorá. Bohužel ten doma nemáme. Tak alespoň vozil balíky sena.

  Zřejmě nám z něho vyroste šťastný traktorista.

  Míša z Plzně

 2. Na burle.blog brzy přibudou další fotky a povídání. (Orchis mascula, Orchis fallax, orchis signifera, orchis purpurea, včelník rakouský, lýkovec vonný) a možná ještě něco navíc, třeba i sasanka lesní. A zítra jedeme na korálice trojklanné. Sem to, bůhvíproč, nejde a návštěvnost webu, který vyžaduje registraci kategoricky odmítám podporovat.

  1. Krakonoši a dá se to u Burleho prohlížet podle posledních přidaných fotek? Já se tam vždycky v tom množství kytek ztratím 😡

   Tady to nejde, protože nejsem Zvířetník. Jen soukromej blog.

   1. Jeto tam podle druhů a příspěvky vždy od nejmladšího po nejstarší. Takže celý ten blog je v podstatě obrazová učebnice botaniky a hub s občas zajímavým povídáním.

 3. Šraňky ve Vlkově zatím nepadají, ańobrž jsou stahovány ručně panem (paní) hláskařkou;zatím, vylepšování na padací systém je v plném proudu, ony tam jsou totiž troje. (Není to tak dlouho, co jsem se v blízkosti pokoušel nafotit koniklec jarní, letos bohužel nevyrostl.
  Manželku už odvázali, pomalu jí snižují dávky oblbováků a dnes už do ní dostali i čtyři lžíce polévky. Má diabetickou dietu, (cukrovku, ani náběhy na ni nikdy neměla) a neurolog s ortopédem mi dnes řekli, že operace proběhla vteřinu před dvanáctou, protože už jí začaly odumírat nervy, ovládající zažívací trakt, z čehož byly i ty zánětlivé procesy. Takže zatím je sice totálně mimo, ale už jí dali závěs na hrazdičku, takže až se probere, bude se moci nadzvednout. Zlomený obratel jí srovnali a spojili čtyřmi hřeby a úlomky kostí z míšního kanálu, které dělaly největší paseku, odstranili. Teď už zbývá jen doufat, že se poškozené tkáně zmátoří.

  1. Taktéž držím.

   Možná má diabetickou dietu z důvodu, že je to vždycky trošku jídla po pár hodinách, tak aby si zažívací trakt zvykal postupně.

  2. Krakonosi, to uz vypada nadejneji. Moje tezce poskozene dva nervy od krcni patere a micha se zvetili po operaci, ale pak se zas vracely do castecne puvodniho stavu, tedy delaly neplechu. Bylo mi vysvetleno, ze doleceni tech nervu nekdy trva po te kratke pooperacni radosti, ze tlak odesel. Jezdila jsem s tim na Mayo kliniku na Floride a tam mi doporucili pro zacatek velke davky B-12 a ted uz jsem jen na udrzovaci denni davce a fungovalo to jak zazrak. Ani zadne slozite rehabilitace jsem nemusela. To neni lekarska porada, az se vase manzelka troche zlepsi, tak bych se na to preptala.

   1. Jo, mě B komplex po repasi plotýnky a následnými potížemi s chůzí také pomohl. Jednoho dne večer jsem ulehl pajdající a ráno jsem vstal běhající.

  3. Krakonoši! Zase o krůček lepší, ale furt držíííím! Také nechci dávat rady, tak jako HankaW., ale já mám čerstvou týdenní zkušenost, kdy mi lékař z centra pro bolest (kromě jiných patáků),naordinoval na splasknutí otoku okolo vyhřeznutých plotének, které tlačí na sedací nerv i jeden přírodní, který je z kaštanu koňského AESCIN-TEVA (20 mg). Na příbalovém letáku je skutečně psáno, kromě jiných onemocnění i použití na splasknutí otoků, při onemocnění páteře. Berou se denně ve velkém množství, alespoň zpočátku. Takže se podepisuji pod HankuW. Za optání, po čase, nic nedáte. A pamatujte palcodržna (y) (y) (y) !

  4. Krakonoši, jsou to opatrně dobré, ale přesto dobré zprávy – držím palce dál (inlove)

   A s těma šraňkama máš pravdu, jsou tam na ruční pohon, stejně jako u nás u nádraží ve Dvoře. A taky se tam čeká jako blbejch 😛

 4. Milá Dede – Jižní Čechy s Novohradskými horami jsou i naše srdeční záležitost. Moc rádi tam jezdíme – já tedy chodím pěšky (samosebou že kvůli Toye), ale Jenda to tam brázdil na kole. Ovšem on je ten, který miluje kilometry a koření si je moc rád – kopečky vyšlapuje s vervou svého mládí (chuckle) … I když včera ho lákal soused (rentier s vizáží vyuzené mumie), ať jede s důchodci v létě do Tater na kolodovolenou – prý ty kopečky nejsou zas tak hrozné (rofl) – k Jendově cti musím říct, že fakt vteřinu zaváhal, než odmítl.

  1. Jenda je pašák a zdravě zhodnotil situaci 😀 Já bych tam byla ochotná jezdit jen dole v tom údolí na ty hory se prostě jen koukat – panoráma Vysokých Tater je neodolatelné, ale ani ostatné horstvo se v soutěži krásy neztratí 🙂

   Jo, je to tam na jihu nádhernej kraj a opravdu tam jsou krásné lesy… (skoro jako u nás 😛 ) Nám se tam moc líbí, jen letos jsem zanedbala začátek cyklistické sezóny a po druhém dni aktivního ježdění jsem měla problém jaksi usednout i na obyčejnou židli (blush) P

   1. No, kdyby to kolo mělo vrtuli, jako helikoptéra a nějaký šikovný pohon, aby se nemuselo šlapat, tak bych ty Tatry zkusil také. (rofl)

 5. Milá Dede, hezky si užij zbytek dovolené. Ten kraj je mému srdci velice blízký 🙂 Tak ať se ti na té krásné placce líbí 🙂

 6. Tak jsem dnes zapadla do bahna po kotníky, málem tam nechala botu. Takže z prochajdy se nevracela jako čunče Ajvinka, ale panička (bat) . Byly jsme v údolí Ponávky. Naplavené písky po noční bouřce byly pevné, ale to černé co jsem myslela, že je pevná zem neee. Boty a gatě jsou už vyprány a suší se.

  1. Počkej, až přijde suché léto… budeš vzdychat i po bahnu 🙂 Jestlipak na tebe Ajvi strouhala mrkvičku, jakože: „panička je špinavá, panička je čunče… taky!“ (chuckle)

   1. Suché léto prý letos moc hrozit nebude. Ale ono to nejspíš bude vypadat tak, že někde budou v obloze mokré a někde suché díry a oboje se budou naprosto nevyzpytatelně stěhovat. Takže kdo bude mít kliku, nezmokne.

 7. Já jsem rozhodně raději na dietě, protože když funím do kopce, nemůžu „se kochat“. Navíc pro mě kopec není výzva, jako pro mnoho cyklistů, ale děsná otrava. Na kole jezdím často, klidně si na kole sjedu v neděli pro čerstvý chleba vedle do městečka (4 km tam a 4 zpátky), ale kdyby to bylo do kopce, tak tam asi nejedu… Když se nad tím zamyslím, vůbec nejsem sportovec, ač by to pro moje sedavé zaměstnání bylo vhodné.

  1. 😀 Matyldo, já VŠECHNY kopečky chodím nahoru pěšky, kolo tlačím A KOCHÁM SE!!! MLP je má jako výzvu, o které píšeš a s funěním na mne nahoře čeká 😀 .

   1. Přesně tak Alex – měla skládací kolo na dvě rychlosti, takže už i jen mírný kopeček byla na moje stehenní svaly moc na zcela hladké silnici, natož po nějaké lesní. Tak jsem lezla z kola a byl pádný důvod jít do kopečka pomalu a kochat se.

    Dede, užívejte si výletování, na kolech i bez nich !

    1. O mně každé kolo ví, že se moc ráda kochám, a tak mi ani nedovolí nasednout (rolf) . Mimochodem, lze se kochat při rychlém sjezdu? 😀

  2. Já do kopečků jezdím, protože jinak bych si tady u nás na kolo moc nesedla. Jenže mám dojem, že neplatí Zákon zachování kopce… problém je v tom čase. Zatímco do kopečka funím klidně deset minut, na druhé straně dolů sjedu tak za jednu a už se zase škrábu někam vzhůru. Takže mám logicky dojem, že jezdím JENOM do kopce… 😛

 8. Milá Dede, tvůj článek o krajině, kde jsem prožila drahně let, uhodil na mou nostalgickou strunu .. Novosedly, Vlkov, Stráž nad Nežárkou, pomník Emy Destinnové, Stříbřecký most… ano, je tam krásně. Díky za vyvolání vzpomínek…

  1. Rádo se stalo, milá Toro (inlove) My jsme ten kraj objevili relativně nedávno, ale úplně jsme mu propadli…

 9. Dede, já také jsem raději na dietě, to naše koření „nahoru,dolů“ mi někdy způsobí pohybové problémy. Užívej si placku, tam se bezvadně cyklistikuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN