BTW: Mezi šeříkem a čokoládou

0508dar2_1Na první stupeň základní školy jsem chodila v době intenzivní politické propagandy, takže květnové svátky oslavující konec druhé světové války jsem měla v hlavě zasazené jako obrázek přátelského tanku pokrytého šeříkovými květy.

 

 

Šeříková část mi nevadila, potíž jsem měla s tím tankem. To proto, že z událostí srpna osmašedesátého roku mi na dlouho zůstala v mé tehdy šestileté hlavě noční můra právě z tanků našich osvoboditelů. Dojem trochu zachraňoval seriál Čtyři z tanku a pes, i když na tom měl zásluhu hlavně ten pes.

Později jsem se učila víc, 5. května chodila stát s ostatními dětmi z naší vinohradské školy stráž k pomníčkům padlých z Pražského povstání, a pomalu se prodírala tím, co nám říkal dějepis. Skončení války bylo skvělé, ne?

Teprve mnohem později jsem se postupně dozvěděla, jako to s válkou a především jejím koncem bylo. A protože to už byla historie a ne propaganda, byla to fakta především co do „hodných a zlých“ mnohem nejednoznačnější, a také o dost drsnější.

Nakonec soukromě slavím konec války s úplně jinou vzpomínkou. Jednou z oblíbených historek mého otce je ta o válečné čokoládě. Jak jako malý kluk po celou doby války věšel na vánoční stromeček stále stejné čokoládové bonbóny, vždy přes rok pečlivě uschované. Kde by tehdy vzali novou čokoládu?

A teprve když válka skutečně skončila a vypadalo to, že se vracejí normální časy, tak si tu čokoládu konečně snědl. A prý byla pořád ještě moc dobrá!

A tak dnes raději myslím na čokoládu než na to, jak se země našich osvoboditelů zase snaží osvobozovat i tam, kde nemají co dělat. A jedno vím určitě – mír nemáme nikdy zaručený a je lepší na něj pořádně dohlížet, než se opět v bídě a zoufalství těšit na konec války.

 

0508dar1

 

Napsáno pro Český Rozhlas Hradec Králové 2014

Aktualizováno: 6.5.2014 — 22:27

21 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dobrý deň, Krakonoši.

  Kašlať na všetkých Rusov, Ukrajincov a politikov.
  AKO SA MÁ VAŠA PANI ???

  1. Bohužel nedobře. Je v umělém spánku a přivázaná k posteli kvůli drénům a infuzím. A sestřičky jsou podezřele milé. Ale jinak souhlas, neboli: nechte politiky, uličníci, hlavně, že je co pít!

 2. Pokud jde o ty osvoboditele: Všechno začalo tím, že Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu s EU, což je zločin, který se v dnešním světě nepromíjí. Takhle urážet nejvyšší božstvo, totiž kšeft, si nesmí dovolit nikdo, natož nějaký UA! Janukovič sice je darebák, ale jeho hajlující nástupci jsou ještě horší! Ale ti s podpisem asociační dohody souhlasí, takže vše ostatní není důležité. Ať kradou, vraždí a ničí, čím víc škod nadělají, tím lepší kšefty budeme mít! Rusko o fašisty ve státě, který by měl zůstat neutrální, ale který současná svoloč cpe do EU a NATO, pochopitelně nestojí, takže reaguje tak, jak reaguje, že jsou jeho obavy oprvněné, jasně dokládá osud prorusk ysmýšlejících menšin v ,,krizových“ oblastech a kydy a hlody madam Tymošenkové, kterou za lumpárny při sjednávání smluv s ruskými plynaři právem zavřeli. Je zajímavé, jak se ta umírající příšera rychle uzdravila, teď chce kandidovat dokonce na prezidentku!

 3. Jasně, šeříky a tanky. 🙂
  Tanky mi nikdy nevadily. V malém okresním městě západně od Prahy byla tankistická posádka. Často jsme je slyšeli jezdit po městě, kdyz se nakládaly na vlak za zahrádkami, pozorovali jsme je, jak jim to jde. O svátcích stály na náměstí, kluci do nich lezli, lezli vojákům po hlavách … 😀
  Jen žádný nebyl růžový
  🙂

 4. také to mám spojené se šeříky a tankem. Tak mi to jako malé říkali ve škole.
  Jsem z Plzně a o tom, že nás osvobodili Američané jsem se dozvěděla po válce.
  A že to teď každý rok slavíme v Plzni s radostí.
  Pamatuji si na oslavu hned v roce 1990. Stáli jsme s dětmi v náručí a mávali americkým a belgickým veteránům, kteří kolem nás projížděli v konvoji v džípech.
  Bylo to dojemné. My Plzeňané i staří veteráni jsme měli všichni slzy v očích.
  Míša z Plzně

 5. Šeříky mám taky moc rád, hlavně ty velkokvěté. A tank je jen tank, je to jen nástroj, záleží kdo v něm sedí a proč. S posledním odstavcem naprostý souhlas a vždycky je mi smutno když slyším že armáda stojí moc peněz že je zbytečné pořizovat tamto a tohleto, když přece u nás i všude kolem zuří mír. Jenže kdo nechce živit svou armádu, bude muset živit cizí. Tak jednoduché to je.

  1. Armáda, která není v případě napadení schopna zemi ubránit, a to ta naše rozhodně není, je jen zbytečná černá díra na peníze. Zrušit a udělat z nich policajty! Aspoň by, za peníze, které berou, dělali něco užitečného, viz ujíždějící sfetovaní řidiči. Kdyby stál poliš na každém rohu, každý by si nějakou vylomeninu rychle rozmyslel. Jenže já jsem za poslední dva roky, (najeto přes 60.000 km) policajty na silnici viděl max. 5x a nikdy mne nekontrolovali.

   1. A to já je zas potkávám často a dokonce mě i kontrolují- protože jezdím domů z práce před devátou večer. To stojí v některé z vesnic, kterou projíždím, a musí kontrolovat řidiče. Někdy mám dojem, že si mě už musí pamatovat 🙂

    1. No vidíte a já ujedu za den kolikrát přes 800 km a poliše za celou cestu neuvidím ani jednoho. Nemají tam u vás náhodou umělou líheň?

 6. Ahoj z Lomnice nad Lužnicí 🙂 Cesta byla dlouhá, moje kolo si vypustilo přední duši, doufám že jen strachy, ze mu někdo nepomohl, když jsem stavěla na pumpě 😛
  Děkuju za vaše komentáře, držím palce paní Krakonošové a večer zase nakouknu (wave)

 7. Ded, také jsem jako dítě moc ráda poslouchala tatínkovo vyprávění o letech za války. Jako kluk je prožíval trošku adrenalinověji než maminka, jako děvče.
  Konec války stál mého tatínka zdraví, do konce života a maminka zase strávila pár dnů s kamarádkou ve sklepě za hromadou uhlí, kam byly schované před osvoboditeli Brna. Bylo jim tehdy krásných sedmnáct let.
  Jdu ven do bezpečných lesů, ze všech těch válečných vzpomínek je mi ouzko okolo žaludku.

 8. Milá Dede, až dnes jsem se propracovala k Tvému rozloučení se Zvířetníkem. Dovol mi, abych Ti poděkovala za všechny příjemné, ale i poučené chvíle strávené u Tebe. Spolu s ostatními jste pro mě přítelkyně, i když se osobně neznáme. Jste pro mě opora v těžkých časech i rádkyně. Děkuji za Vaši společnost. Budu i nadále chodit nakukovat, i když už to nebude ono.
  Lea z Kladna

 9. Šeříky mám ráda, ale spíš do vázy. Taky mě neminulo postávání se zdviženou pravicí v pionýrském pozdravu. Můj bratr byl při této příležitosti odvelen na brněnský hřbitov, kde dlouze stáli u pomníku a někdo tam řečnil. No a on si špičkou nohy hrabal ve štěrku, čímž rušil, a trhl do žákajdy poznámku „Znevažuje hrdiny Rudé armády“.
  Jinak mě nadchlo nahoře na stránce „Svátek má Státní svátek“. Vypadá to moc hezky 🙂

  1. spolužákovi při kladení věnců, začal v tašce zvonit budík, který si cestou na kladení vyzvedl z opravny…to bylo halooo.

 10. Nuž, dejiny píšu VŽDY víťazi.

  Teraz chodí na PLUS-ke seriál o WWII a človek sa tam dozvie zaujímavé veci o víťazoch a aj o porazených.
  O nezmyselných obetiach na oboch stranách, o zbytočných ukrutnostiach tiež na oboch stranách aj o technickom pokroku, ktorý vojna urýchlila.

  Teraz máme de facto vojnu u susedov a vyzerá to, že ZSSR (áno, naschvál píšem ZSSR) si anektuje Ukrajinu ako v 1968 Československo. A čo urobí NATO a celá OSN ? Správne, zasa nič. Síce vyhlásili akési ekonomické sankcie proti Rusku, ale Putin si myslí asi toto:“ Viete čo mi možete s vašimi sankciami…“ V konečnom dosledku bude na ek.sankciách škodovať EU. Stačí zatvoriť kohútiky od ropy a plynu. A NATO pre nejakú vzdialenú Ukrajinu predsa neriskuje WW III.

  Ach jaj, v akej dobe to žijeme 🙁 .

  1. A co PŘESNĚ by mělo NATO udělat? Jeho člen nebyl napaden, ani nebylo žádáno o zásah. Nic není černobílé. Ukrajina není jeho členem a hlavně dost podstatná část obyvatel Ukrajiny se podle všeho příliš neidentifikuje s vládou v Kyjevě, mírně řečeno. Jinak to že Rusko byl, je a nejspíše vždy bude agresívní stát s dobyvačnými choutkami, o tom samozřejmě není pochyb.

   1. Rusko a USA jsou jeden za 18 a druhý za 20 – 2! Jenže skóre vměšování do cizích záležitostí dnes vysoce vedou USA. A dohody ze začátku 90. let zněly, že Ukrajina zůstane neutrální a neangažovanou, (čili že nepoleze do NATO ani EU) zemí! Pokud současná fašistická vláda v Kyjevě chce tyto dohody porušovat a USA a EU ji nehodlají umravnit, musí to, holt, udělat Rusko. A nutno konstatovat, že si počínají mnohem decentněji, než USA kdekoli jinde.

 11. Dede,krásný sváteční den.Tady je sluníčkovo,tak doufám,že sluníčko dokoukne i do Třeboně.Užijte si aktivní odpočinek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN