BTW: Kolem dokola aneb já tě vyprovodím

BTW_dé_logoKdyž jsme kdysi já i moje nejlepší kamarádka Markéta ne a ne dorazit domů ze školy nebo z výtvarky, chodily naše matky najisto – stačilo zaběhnout na náměstíčko, situované zhruba mezi našimi vinohradskými domovy a tam si nás vyzvednout. Činily tak s různou mírou rozhořčení – záleželo na tom, co jsme stihly zameškat.

 

Na našem vinohradském Čapajáku (dnes náměstí Jiřího z Lobkovic anébrž Lobkovičák) byl parčík, který se dal obcházet hezky dokola. Já šla domů cestou z jeho severozápadního rohu, Markéta musela jít směrem jihovýchodním. A jako většina malých (začaly jsme cca v deseti letech) holek a důvěrných kamarádek jsme měly pořád o čem mluvit. A když říkám pořád, tak tím myslím pořád:))

Takže když jsme šly společně domů, ať z blízké školy nebo vzdálenější výtvarky, chodily jsme se vždycky nakonec „vyprovodit“ na náměstí. Nejdřív já ji do jejího rohu, potom ona mě do toho mého. Výsledkem bylo kroužení parčíkem. Je jedno, jestli jsme chodily po nebo proti směru hodinových ručiček, podstatné bylo, že jsme chodily dlouho.

Zatím doma na nás čekaly uložené práce, ať domácí nebo do školy, a také se očekávalo, že svým zaměstnaným matkám vezmeme telefon, aby se mohly na dálku přesvědčit, že je vše v pořádku. (Pro mladší ročníky – ne, nebyly mobilní telefony:)) Takže si dovedete představit, jakou asi měly radost, když jsme byly zase nedosažitelné.

 

0416dar1

 

Občas dnes přemýšlím nad dvěma věcmi – jednak nad tím, jak jsme ten nepřetržitý hovor dokázaly vydržet bez zkázy hlasivek (že jsme měly vždy témata, to zase vím:)) a jednak nad svobodou, jaké jsme se tehdy vlastně těšily.

Popravdě, kolikrát jsme zasloužily pořádně za uši – vím teď. Například výtvarku jsme měly na Fügnerově náměstí, což znamenalo jet na Pavlák (nám. I. P. Pavlova, zvaný Slintáč:)) a pěšky dojít kousek vedle magistrály směrem k Nuselskému mostu. Co jsme ale dělaly my, abychom prodloužily cestu a mohly déle mluvit?

Jezdily jsme metrem až na vyšehradskou stranu Nuselského údolí a potom pěkně šlapaly přes most zpátky. To se to povídalo! Jestliže už tehdy měl most špatnou pověst kvůli sebevrahům, tak zato ještě neměl ony pověstné zábrany, které mají zoufalcům jejich úkol ztížit. To byl tehdy, panečku, z mostu výhled na Prahu!

 

0416dar2

 

Byla to čistá radost, dokud nás na tom mostě v jeden temnější podzimní podvečer nezačal jakýsi muž nejdřív zpovzdálí sledovat a pak honit. Doběhly jsme do metra tak tak a opravdu jsme se bály. Doma jsme to dlouho neřekly, protože jsme se (právem) obávaly, že by nám rodiče most zatrhli. Ale po další dva týdny jsme poctivě chodily po ulici z Pavláku… než nám otrnulo a vrátily jsme se na most.

A tak přemýšlím, jaké nervy museli mít naši, aby nám takové radosti – jako třeba onu skvělou výtvarku poblíž Nuselského mostu nebo později jízdárnu ve Stodůlkách dovolili. A oč opatrnější jsem byla jako rodič já (tedy ne, že by mi to bylo moc platné – když jsem se po letech dozvěděla, co mi kluci stihli provádět za zády…) a jak jinak to zase musejí řešit dnešní rodiče.

A tak se ptám – jak jste se toulávali a zapovídávali vy? 🙂

Aktualizováno: 15.4.2014 — 23:24

20 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. No, léta jsem dvakrát týdně dojížděla na zkoušku, bylo to tuším v Blanické nebo Sázavské ulici, každopádně autobusem na Mírák a poté pěšky. Vracela jsem se okolo osmé a musím říct, že občas se nějaký ten ožrala našel. Jako malá holka jsem dvakrát potkala exhibicionistu, jednou to bylo ve druhé třídě a docela nehezké, bydleli jsme ve starém činžáku až nahoře , on stál v druhém patře… dodnes na to nerada vzpomínám. Ale myslím, že i v té vnitřní Praze bylo bezpečno, z plavání jsem taky už ve druhé třídě chodila sama.

 2. OT – lišácké hlášení:
  Buffinka o Matýska pečuje a on je z ní úplně nadšenej. Chová se opravdu jak štěňátko, jak Bufču vidí, vrtí ocáskem a radostí občas i upadne. No prostě zase můžeme vyhodit televizi, stejně na ni nikdo nekouká. Včera jsem ho odčervila (co z něho následně vyšlo lze popsat jen slovy ,,no fuj!“), takže mu ještě dneska nebylo úplně dobře, ale teď už tu řádí jak satanáš.Neskutečné je, jak zcela samozřejmě obsadil domácnost a absolutně se nebojí. Lidi jsou od toho, aby si s ním hráli a spali a krmili ho, cokoli jiného je určeno ke hře. Akorát surikatky z něj nejsou nadšené, ale to je prostě příroda, vědí, že může být nebezpečný až vyroste, navíc teď oba chrání svoji mangustí kámošku Áju, která nějakým zázrakem čeká miminka. Je to u ní risk, ale nakonec jsme se rozhodli jí i přes její postižení dopřát normální mangustí život se vším všudy. Je pečlivě veterinárně sledována, ve tředu jdeme na ultrazvuk, kde se rozhodne, jestli bude možný přirozený porod. Zatím co tohle píšu, Mates se vysápal k Pétě na sedačku, stočil se jí na klíně do klubíčka a všem přeje dobrou noc 🙂

  1. Lucko, já mám dojem, že ta vše domácnost není z tohoto světa (inlove) jste neuvěřitelní, kolik lásky a péče rozdáváte. Všichni! I ti chudáci psi, kterým doma pod nosem roste zoo:))

  2. Lucko, máš prima domácnost, skoro bych s radostí přestala učit a překládat a začala se starat o zvířenu.

   1. Hm, ještě si vzpomínáš na kojení pod dvou hodinách? (wasntme) Já jo, takže o to hlouběji ten pomyslný klobouk před Luckou smekám:)) Ale jinak to musí být úžasné. 🙂

    1. No dobře 🙂 ale stejně.. Lucku obdivuju, stejně jako každého člověka, který svou práci dělá jako profík- tedy dobře a s láskou. Dokážu obdivovat chovatele zvířat, obkladače i kadeřnici 🙂

 3. Matylda:
  ,,Nějaký“ vstavač může klidně být i nějaká pětiprstka, nebo prstnatec, fialová barva je u našich orchidejí dost oblíbená. Takže dodat fotku a uvidíme.

 4. Já jsem tak od těch cca deseti let chodila skoro denně se psem, většinou sama a často nadlouho a daleko. Milovala jsem objevování nových cest, takové to „půjdeme tudy a uvidíme, kde vylezeme.“ Jsem jim za to moc vděčná, ale zrovna nedávno jsem se mamky ptala, jak mi to vůbec dovolili. „Tak to víš, že jsme se báli, ale co jsme s tebou měli dělat? Když ty jsi tu volnost tolik potřebovala?“ A taky se utěšovali tím, že nějaký ten potenciální „úchylák“ nebude sedět uprostřed lesa s mizivou pravděpodobností, že nějaká mladá holka půjde kolem. Toho se ostatně držím do dneška, sama v lese se nebojím, ani v noci, zato večer ve městě docela dost.
  Dcerunka je ještě pidimládě, časem bych jí ráda dopřála to, co rodiče mně, ale už teď je mi jasné, že to pro mě rozhodně nebude lehké. A navíc nás čeká úkol, který naši neměli: nějak vybalancovat zacházení s mobilem. Vídám v okolí spoustu lidí, kterým dítka školou povinná volají desetkrát za den a konzultují snad i to, jestli si mají o přestávce dojít na záchod, což se mi taky moc nelíbí. Nějakou rozumnou míru kontroly – no, bude to ještě zajímavé (whew)

 5. Tak jako dole píše Renata E. Rodiče měli možnost kontroly minimální. Takže ,do kterých jsme se dostali (majitel sadu zrajícího ovoce a pod.) jsme také museli řešit sami. O rozbitých oknech se dověděli, neb je museli zaplatit 😉 . Tak jako u Matyldy, i já jsem musela nechávat písemné vzkazy, kam, s kým jdu a kdy přijdu.
  Cestu domů ze školy jsem brala oklikou přes místní bývalé sedlácké statky a stáje JZD. Musela jsem zjistit, jestli se už támhle narodilo tele, nebo jestli už se vyklubala housata. Na kterém poli právě pracuje pan N. se svou párou koní. Patřičně zaprasená a smrdící, jsem nadšeně přichvátala domů. Maminka někdy i plakala. v pozdějších letech jsem chodila navíc ještě uslintaná od dog.

 6. Já to snad ani nenapíšu 😀
  Naše okresní městečko takovými vymoženostmi jako nuselák nebo pavlák neoplývalo. Takže jsme se při vzájemném vyprovázení s nejlepší kamarádkou Markétou 🙂 motaly od Pražské k Vysoké věži a zase zpátky. A nebo, to bylo ještě lepší, jsme před parkem naproti gymnáziu visely za kolena, hlavou dolů a žvanily a žvanily… A vydržely to dlouho 😀
  Vzhledem k tomu, že jsem musela stihnout dvakrát týdně piáno, zpěv a hudební nauku, a jeden čas i výtvarku a pionýra, mamka se mě nepokoušela kontrolovat, protože jsem stejně nebyla doma.
  Potrestaly mě až moje děti. Ráno jsem si nastrojila zlatovlasou princeznu do bílých punčošek, bílé košilky a barevných šateček. Večer dumala nad tím, kde se to dítě mohlo za těch pár kroků od školy, tak pekelně začunit. Až paní učitelka mi prozradila, že princezna leze s nejlepší kámoškou po stromech v parčíku …
  😀

 7. Cestou ze školy jsem se taky často zapovídala s kamarádkami… I když jednou jsem přišla pozdě a připadala jsem si jako velký a nepostradatelný zachránce, jelikož jsme několik hodin se spolužáky zachraňovali zraněného kosa. Byl v cizí zahradě, takže marné pokusy přelézt plot vystřídalo vyjednávání s majitelem pozemku (chuckle) a celé se to nějak protáhlo…
  Ale když jsem šla s kamarádkou ven, třeba odpoledne nebo o víkendu, měli jsme s rodiči dohodu, že nebudeme chodit moc daleko a v pravidelných intervalech se budu vracet k našemu paneláku, zvonit na zvonek a hlásit se 😀

 8. No, jednak se to dalo vzít cestou domů velkým obloukem a taky se dalo krákat na autobusové zastávce, kde odjížděl jeden autobus, druhý, třetí… protože vždycky jel ještě další, že 🙂
  Rodiče nás po telefonu kontrolovali jen někdy, zato striktně vyžadovali, aby v době naší nepřítomnosti ležel na stole vzkaz „šla jsem tamatam a vrátím se v tolik“. Tvrdě se trestala nepřítomnost takových vzkazů. Nenakoupit jsem si nedovolila, jinak bychom byli hlady (první večerku zřídili v okolí v době mé puberty a chleba stejně nikdy večer neměli). Ovšem úklid byla jiná kapitola, rodiče často přišli v době, kdy zuřil boj o to, kdo to měl udělat a kdo to kdy dělal za koho a aby to bylo spravedlivé, tak… Což mě poučilo do dospělosti a úkoly rozdávám jmenovitě a nepřipouštím diskuze 🙂 což znamená, že někdy jsou i splněny.

 9. Je to trochu OT, ale když tak o tom přemýšlím, nikdy jsem žádného Pražáka (ani nikoho jiného) neslyšela říct, že jede na Slintáč/var. Slinťák. Když jsem si to kdysi dávno někde přečetla, bylo mi okamžitě jasné, že se jedná o Pavlák, ale říct jsem to opravdu nikdy nikoho neslyšela.
  A teď už to není OT – pro rodiče je existence mobilních telefonů pravé duševní peklo. Proč to dceruška nezvedá? Má telefon zahrabanej v batohu nebo zapomenutej doma?
  Jsem o maličko mladší než Dede, ale mojí maminku by ani nenapadlo mě kontrolovat přes pevnou linku – protože jsem měla být na tréninku – na zkoušce sboru – na tréninku – v jazykovce… Byla to jiná doba a naši rodiče se tolik o ratolesti nebáli, mj. proto, že možnost kontroly byla minimální.

  1. Chicht Renato, tys asi byla vzornější dítko než jsme byly my (chuckle) Naše matky nás po trpkých zkušenostech kontrolovaly v době, kdy jsme měly být dááávno doma, protože až příliš často se stávalo, že naše uložené domácí práce, se kterými obě opravdu hodně zaměstnané matky počítaly (hlavně nákupy, luxování, úklid – u mě později i jednoduché vaření), začaly pět minut před jejich příchodem, což zejména u nákupů znamenalo, že plno věcí doma prostě nebylo. Telefonát to kapku pojistil 😛
   Pamatuju se, jak jsem jednou doprovázela až domů čerstvě do latě postavenou Markétu a poučila se tak o Prokletí Tmavomodrého Koberce, který luxovala lezoucí po čtyřech s hadicí vysavače v ruce. Jako dospělá si nemyslím, že to bylo nutné, ale obrovský vykřičník v mé duši, pokud jde o tmavomodré koberce, nějak zůstal doteď (chuckle)

  2. Ještě ke Slintáči – já to neříkala, ale ležérněji hovořící spolužáci ano. Hlavně místní (chodila jsem na gympl na náměstí Míru=Mírák, takže jsem místní týpky navštěvující stejný ústav znala osobně:)) a mohu skutečný výskyt tohoto názvu potvrdit 🙂

   1. Tady se přidám k Renatě. Do 14 let jsem vyrůstala v Žitné ul., kde vlastně z druhé strany domovního bloku byl Pavlák, kam jsme nejvíce chodili nakupovat. Ale nikdy jsem slovo Slintáč neslyšela. Ano, náměstí jako Václavák, Jiřák, Karlák, Mírák (spíše jsme říkali „u Ludmily – podle kostela co tam je), ale Slintáč jsem fakt neslyšela. Možná to byl až a dost let pozdější, modernější výraz.

    Jinak na devítiletku jsem chodila do Štěpánské, kde byly před školou skvělá zábradlí, na kterých jsme s kamarádami „dokecávaly“ co jsme nestihly během školy a také to často trvalo hodně dlouho. Na „doprovázení“ se ale pamatuji od naší maminky. Její kolegyně z práce bydlela v domě kousek nad námi. A často, když jsme věděli, že maminka už půjde z práce, vyhlíželi jsme ji s bratrem z okna, protože jsme přesně věděli co uvidíme. A skoro vždy to bylo stejné. Maminka kráčela s kolegyní a povídaly si. Šly vždy po druhém chodníku, protože po něm šly přimo z práce (ve Štěpánské), takže nemusely hovor přerušovat přecházením. No a my na ně krásně viděli už z daleka. Před naším domem se zatavily, chvilku postály, ale pak šly dál k domu kolegyně. I tam se zastavily, postály a pak vydaly se zpět k našemu. A tak se to opakovalo ještě hodnou chvíli, než se opravdu rozešly. A my mamince doma „vypočítali“, kolik kolečet takhle udělaly a samozřejmě jsme vyzvídali, co si tak důležitého povídaly. Někdy maminka prozradila, jindy ne.

    1. Maričko, na hřadování na zábradlí se taky pamatuju:))

     Začínám mít dojem, že Slintáč byl jen „demonstrativní“ termín 😛

    2. Jejda Maricko, tak to jsme byly skoro sousedky. (wave) Ja jsem od r. 1970 (kdy jsem sla na vysokou) bydlela u rodiny v Krakovske. V takovem tom dome, kde byl pruchod (hnusny, dlazdickovy) do Smecek. Do zakladni skoly ve Stepanske chodili muj synovec a neter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN