BTW: Jarní díkůvzdání

0409dar1_1Jdu po silnici svižným krokem, nad polem zpívá skřivánek a moje duše zpívá s ním. Vzduch je jiskřivě čistý, protože odpolední bouřka doprovázená lijákem spláchla prach a teď celý kraj voní mokrou hlínou, čerstvou trávou a rozkvetlými třešněmi a špendlíky – pardon, mirabelkami:))

 

Jaro. Kdyby takhle lilo na podzim tak je mokro ještě dva dny. Teď je tráva vlhká a silnice suchá. Člověku se vkrádá do duše něha, protože krajina ji v tu chvíli vyzařuje. A já si říkám, jaké to muselo být před několika málo sty lety, kdy zimy byly kruté a často zabíjely. Když sousloví „přežít zimu“ bylo myšlenko doslovně. Jaké to muselo být tehdy, když se svět najednou ohřál a zjihl?

Tedy ne, že by bylo jaro jen něha a pohoda – ani nemůže být. Když se rodí nový život, tak je to námaha veliká, proměnlivé počasí zase znamená skoky atmosférického tlaku, které taky notně potrápí ty, kdo jsou na něj z jakéhokoliv důvodu citliví. Letos zima nebyla, tak celý ten uspěchaný nástup jara neměl ten správný švunk podbarvený burácením varhan tajícícho sněhu a tisíce potůčků. Ale přesto je to krása – a to se teprve rozvíjí.

A já vám přeju, aby se vás ta nádherná síla jara dotkla a pomohla vám roztáhnout křídla a z plna hrdla si zazpívat!:))

 

Třeba tuhle? 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=KOVOJGoCCGw

 

0409dar1

 

 

0409dar2

 

 

0409dar3

Aktualizováno: 8.4.2014 — 21:06

19 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Krásné fotky!
  Dneska se v Praze ochladilo, ale nespadla ani kapka. Fakt je sucho…
  Jak píše Marska, chtělo by to s tím něco dělat – zrušit/rozčlenit obrovské lány (nejlépe ve svahu s řádky kolmo dolů), vrátit potoky a říčky do původních (křivých) řečišť…

  1. tady dneska bylo několik lijáků a několikrát svítilo slůňo – prostě aprílové počasí. Jasně že pršelo, když jsme vyvezli Betku na chvilku do lesa – a svítilo slůňo, když na mě čekali mokří v autě a já na veterině vyzvedávala léky na další měsíc… Jasně že svítilo slůňo, když jsme večer jeli na golf (a taky když jsme jeli zpátky) – ale tam jsme měli hřiště sami pro sebe, protože v průtrži mračen hraje málokdo… Ale ta duha a ten déšť prozářený sluníčkem… to má taky něco do sebe (chuckle) Jen ten trávník máme zase přerostlý…

    1. Dnes zase pršelo i tady, takže když jsem šla v podvečer se psima, tak mi v lese občas i čvachtalo pod nohama 🙂

     1. DEDE A XERXOVÁ, CO JE TO VLASTNĚ DÉŠŤ A PROČ HO SOBECKY SYSLÍTE JEN NAD DOUBRAVICÍ A LIBERCEM A K NÁM NA JZ ČECH NEPOŠLETE NIC? NO,UŽ RADĚJI MLČÍM, PROTOŽE UŽ ZAS USLYŠÍM, ŽE XERXOVÉ LIBEREC JE NOČNÍK ČECH. ALE CO VÝCHODNÍ ČECHY, KDYŽ SE NOČNÍKEM NEZOVOU? JE TO VÁŽNĚ SUROVOST, KDYŽ SE TY DVĚ HOLEDBAJ DEŠTĚM, ZATÍMCO JINÍ SCHNOU.ŽENY, ZAMYSLETE SE NAD SEBOU A UŽ KOUKEJTE NĚJAKÝ DEĚŠTÍK POSLAT TAKY NĚKAM JINAM.

 2. u nás včera trošku sprchlo a dnes je docela zima takže procházka se nekoná….navíc máme nachcípaného tatínka….

  taky si říkám co taková zimanezima přinese….ovečky už mají jehňátka ale loni v tuto dobu už taky měly a ty skotské krávy taky měli telata, jedna se pravidelně telí hned v únoru…

 3. Včera v Brně-Komárově bouřilo a slušně lilo, takže chodníky byly báječně zalité. Ovšem u žabek spadlo prý jen pár kapek. Ve studni je málo vody. Pitnou sice máme z veřejného vodovodu, ale zahradu jsme zalívali ze studny, tak jsme zvědavá, jestli v létě vůbec bude voda (zdejší léta jsou teplejší, než v Brně, aspoň o dva-tři stupně). Jaro je všude krásné, ale je fakt hodně brzy. Co dál? Bude i sklizeň brzy? A přijde dřív i podzim?

 4. Mohelka je taky skoro na letním minimu. Já to dávám za vinu těm vykáceným lesům. Jak píšu v komentáři pod Alexinými nádhernými fotkami tak takhle to vypadá na hodně místech v republice. Vláha rychle uteče, nemá se kde udržet, pak hrozí sucho a místní rychlé záplavy. ˇUřady životního prostředí asi ,,úřadují“ od stolu. Kdyby to neřídily jen a jen peníze tak by se nemohly kácet bukové lesy za zelena když hnízdí ptáci. A skuteční ochránci přírody ti nezmohou asi nic. Protože když chceš skácet olši na svém pozemkuu vody koncem zimy tak musíš mít povolení od ,,úřadu“. Já bych zase jen nadávala

 5. Jo ještě jedna poznámka k letošnímu jaru – ta žlutavá plocha v pozadí na první fotografii je řepkové pole, které právě rozkvétá – u nás v podhůří, ještě před desátým dubnem!

 6. I u nás je málo vody a kdo ví, jak vystačíme s vodou jako obec, když se v zimě prostě spodní voda nedpolnila.
  Ale v posledních dnech několikrát pršelo a tak minimálně na povrchu vypadá jaro ideálně 🙂
  Začínám doufat i v třešně – loni nebyly žádné, deště v době květu a pak nějaká choroba znamenaly, že přestože je naše vesnice obklopena desítkami starých nádherných třešní, plody na většině z nich prostě nebyly…

 7. Díky za článek. Ta vlhost a něha je cítit i u nás na vyprahlé JM. A že je tam u vás hezky i ze silnice 🙂 .
  U nás se už jaro včera přehouplo do dusného léta, alespoň se trošku ukázalo, jaké to bude horké a dusné léto. Bouřky snad asi někde byly, protože tu a tam se přihnal mrak, ale bez deště. Dnes, studený vítr zdvihá oblaka prachu.
  A protože mi z nějakého záhadného důvodu nechce redakční systém na NP uveřejnit odkaz na Album na Rajčeti, budu fušovat do Krakonošova Kytkovníku tady, v azylu u Dede. Jde o kytičky z posledních dnů, z údolí Babídolského potoka. Některé Zvířetnice znají Babí doly – rybník, v lese. Už není jak býval krásný. Mrkněte na Přírodní památku.
  http://dig.rajce.idnes.cz/Udoli_Babidolskeho_potoka

  1. Nádherné fotky kytiček a výletu obecně (f) , jen to kácení! (devil)
   Prosím vznášej dotaz a zase vznášej! Stromy to nevrátí, ale těm úředníkům by mělo být jasné, že to lidi zajímá!

   1. Zatím mi nikdo neodpověděl, psala jsem nějakému úředníkovi, takže se posunu o level výš, na vedoucího.

    1. Alex, ono to bude chtít trpělivost. A opakované pokusy! Ale vydrž! (h) A dej vědět, jak pokračuješ 🙂

 8. Milá Dede děkuju za moc hezký článek a krásné fotky.
  Ráno když jdu na MHD, tak poslouchám jak zpívá kosák. A že mu to jde. Kvetou stromy a vzduch je tak čistě průzračný.
  Dnes sice ráno byla zima. Ale zato bylo krásně frišno.

  Míša z Plzně

  1. DEDE, TO JE MOC PĚKNÝ ČLÁNEK . TU NEDÁVNOU BOUŘKU FAKT ZÁVIDÍM.U NÁS UŽ VÍCE JAK TŘI MĚSÍCE POŘÁDNĚ NEKÁPLO. VÍM, ŽE BĚLÁ JE VE SRÁŽKOVÉ STÍNU, ALE ASPOŃ O TROŠKU VLÁHY NA SPLÁCHNUTÍ PRACHU BYCH PROSILA . KDYŽ MALINKO NEDÁVNO ZAPRŠELO,FIČEL DO TOHO VÍTR, CO VŠECHNU VLÁHU ZASE HNEDKA VYSOUŠEL. BUDE TO LETOS OPRAVDOVÁ NOUZE O VODU A VODY NEBUDE VŮBEC DOST PRO VŠECHNY. MÁ BÝT I SUCHÉ LÉTO, TAKŽE JEŠTĚ NEVÍM, CO A JAK BUDU PĚSTOVAT.MÁM NA ZALÍVÁNÍ ZAHRADY POUZE DEŠŤOVOU VODU,PROTOŽE NOSIT Z DOMOVA A ZALÍVAT PITNOU VODOU Z VODOVODU BY BYL OBROVSKY DRAHÝ PŘEPYCH.
   .Přeju všem hezký, i když u nás dost studený den.

 9. Je hezky, ale sucho. Řeka je tu tak nízko, jak nebývá ani v létě. Ten neexistující sníh a teplo v zimě nám bude moc chybět.

  1. IO, I Z NAŠÍ RADBUZY, KTERÁ TOUHLE DOBOU ZLOBÍVALA ČASTÝMI NÁVŠTĚVAMI DOMIOVŮ OBYVATEL, KTEŘÍ ŽIJÍ V JEJÍM DOSAHU, JE DNESKA TENOUČKÝ POTŮČEK SKORO BEZ VODY.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN