ROZCESTNÍK: Jak jsme hledaly Erbena a našly zvěřinec

0404dar5_1Když jsme s kamarádkou Evou hledaly další trasy v okolí naší vísky, kam by se dalo jít „chodit“ (s hůlkama), tak přišla se zajímavým nápadem. Z Miletína vede naučná stezka věnovaná K. J. Erbenovi – proč to nezkusit? Žijeme tady kousek vedle a spolu jsme byly jen u Miletínských lázní. Fajn – naplánovaly jsme si to na čtvrteční odpoledne.

 

Auto jsme nechaly v Miletíně na náměstí a vyrazily. Z náměstí směrem ke kostelu, pak zahnout doprava uličkou kolem Erbenova rodného domu. Za pár okamžiků už jsme z městečka venku a už nás čeká první setkání zajímavé setkání – byl to řezbář, vyřezávající z kmene stromu stydlivého dravého ptáka. Paráda!

Hned na to tu bylo druhé setkání – nebyla to Polednice, byly to kozičky. Jak pravila okolojdoucí paní, stará koza je chytrá a vždycky najde způsob, jak z oplocenek utéct, takže mrňavé kozy (patrně holandské zakrslé) se dekorativně popásaly hned vedle stezky. Ťuťu, ty by krásné! Ale hlídat bych je nechtěla:))

Miletín v oparu

Miletín v oparu

Pokračovaly jsme k Polednici, která byla sice jen dřevěná, ale stejně strašlivě nesympatická. Cestou k Popravišti (no ano, jedeme přece po stopách TOHO Erbena, tady koťátka nebudou:)) míjíme malého kamenného vodníčka. Vypadá zamyšleně a ani se nedivím – žádnej rybník v dohledu! U popraviště je socha Panenky Marie a nádhernej kus dutého kmene. Rozhoduju se, že se mi kmen líbí víc. Jsem barbar:))

Pokračujeme dál, ke „koni“. To je dřevěná jezdecká socha, aneb Hoj jede z lesa pán… Kůň není zdaleka tak zajímavý, jako společnost, která se u něj sešla. Mladý muž a mladá žena, venčící černou labradorku a šedivého kocoura. Labradorka přišla na kus řeči a pamlsek (výcviková vesta je prostě všestranně užitečný kus oděvu:)), kocour nás nejdřív ignoroval, a pak si šel po svém.

Polednice

Polednice

Pokračujeme k Miletínským lázním, kde je kromě zavřené hospody (otevřeno od 16. května:)) a zavřené kapličky zcela volně proudící zázračná voda ze zdejší studánky. Tedy já nevím, jestli je zázračná, to se říká, ale určitě byla úžasná k pití. Navzdory tomu, že byl podvečer, bylo dost teplo.

Pak už sešupem hezky zpátky do Miletína, kde narazíme na opravdu povedený zvěřinec – žebralo to všechno! Různobarevné slepice v první linii, v té druhé stádečko koz i s kůzlaty. Za plotem nadával krocan – nevím, jestli mu lidi vadili, nebo měl vztek, že se svým naprdnutým vzhledem není krmen a rozmazlován.

Studánka se zázračnou vodou

Studánka se zázračnou vodou

 

Potom tam byl laxní beran jakéhosi nezvyklého plemene, pár dalších dobytků a především trpasličí kozička s kůzlaty, které vypadaly jak z Disneyho pohádek – mrňavá, neskutečně roztomilá a navíc bylo jedno černé a druhé bílé. Honila mámu, protože hlad je hlad. Neodolatelný pohled…

Pak už jen pár kroků kolem potůčku a jsme zpátky v Miletíně. Celá trasa, jak jsme ji prošli my, má 4 km, pokud dodržíte celý itinerář a jdete i na hřbitov, tak je to kilometrů pět. Je to pohodlná vycházka oplývající uklidňujícími výhledy do líbezného kraje. Podzvičinska, jak se tady říká. Tak někdy přijďte pobejt:))

Mlsná zvěř:))

Mlsná zvěř:))

 

 

Tady jsou moje fotky: http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_doma_-_Erbenova_stezka_v_Miletine/

 

Tady je něco o té naučné stezce: http://dserben.miletin.cz/stezka.php#bod2

 

A tady je něco o minikozách: http://www.zoochleby.cz/koza-holandska-zakrsla-5996/

Aktualizováno: 3.4.2014 — 22:21

49 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mezi Miletinem a Vresnikem stoji asi 2 m u silnice v lese a krovi pamatnik obetem 2. sv. valky. Jednalo se o muze z Miletina, kteri sli 7.5.1945, tedy uz po oficialnim konci valky s bilym praporem vyjednavat s pryc tahnoucimi nemeckymi vojaky, at uz pro vsechno na svete jdou a nezabyvaji se nicenim a rabovanim, protoze Rusove uz jsou jim v patach. Chteli Miletin uchranit pred poslednimi silenymi zbytky valecne agrese. Nedosli. Nemci na ne, i presbilou vlajku, hodili granat… vsichni mrtvi. Mezi nimi muj deda, reditel miletinske skoly. Me mame byl jeden rok, jeji mamince – me babicce 26 let.

   1. Dekuju Dede, ale neodvazovala bych se po Tobe neco takoveho chtit… Naposledy jsem tam byla pred skoro 30 lety a netusim, jestli je ten pomnik ze silnice vubec videt, jestli ho uz les nepohltil docela. Je vysoky, myslim, ze z hrube opracovaneho piskovce. Ale kdybys tam tudy nahodou nekdy jela, koukni se prosim, jestli uvidis i neco vic, nez jen les a krovi…… Srdicko!

 2. Deti, dnes sa ku mne dostal nádherný chtip, s ktorým sa musím podeliť:

  Ako sa volá najnovší western spoza školských lavíc ???
  Sedem NEDOSTATOČNÝCH 🙂 .

  Z.

  1. Ve sportu. Jak jsem se (dodatečně:)) poučila, tak nordic walking hůlky jsou určeny právě pro rychlou kondiční chůzi a poznají se podle toho, že jdou složit jen na poloviny (pak se nevejdou do kufru, když letíš letadlem – můj problém) Jsou lehčí a mívají jinou rukojeť (hladší) než hůlky trekové, které poznáš podle toho, že se dají skládat na třetiny (a vejdou se do kufru, když letíš letadlem:))
   Rozdíl je daný (prý) materiály a konstrukcí, protože trekové hůlky slouží a priori jako opora v drsném terénu, kdežto ty na nordic walking jsou dimenzované na „trénink“, tedy rychlejší chůzi a tedy procvičené těla. (Prý existujou i hůlky pro běh s hůlkami a ty se neskládají vůbec, protože musejí vydržet největší nárazy)
   Podle mě by ti v dobrém obchodě měli poradit, snad i s tím, jak je máš mít dlouhé a jak s nimi chodit.
   Pokud bys chtěla vědět další, napiš mi -ráda odpovím (inlove) (a nebudu dál komplikovat diskuzi:))

   1. Aha, tak tohle moudro mne zcela minulo 😉 . Já šla do sportovního krámu, vybrala nejlevnější hůlky (moc jsem si od nich neslibovala) a bylo 😀
    Asi nevydrží věčně, ale týden docela drsnýho chození po Dolomitech zvládly perfektně a myslím, že tak ještě týden vydrží určitě. Za stopade se mi to zdá slušný :* .

   2. Mám něco lepšího a sice elektrokoloběžku. Je skládací, takže ji bez problémů naložím do kufru u auta, dojezd má až 60 km a max. rychlost 45 km/h. Takže autem dojedu kam až to jde, pak vyndám koloběžku a tradydady do terénu. Vyjede to i tam, kam se pěšky sotva vyškrábu, je to poměrně lehké, (27 kg) a nabíjí se to z obyčejné zásuvky. náklady na 100 km jízdy jsou, podle terénu, 3 – 10 Kč a zákon to nepovažuje za motorové vozidlo, takže žádný řidičák, žádná přilba a žádné povinné ručení a může i tam, kam se jinak smí jen pěšky.

     1. Já taky, ale bohužel to dlouho nevydržím. Max. 2 km, dech se krátí a bolí celej člověk. a chodit ano, ale pro radost, ne proto, abych se vrátil totálně zhuntován.

 3. Už zase kvikly.Tak znova:v dnešnom mojom rozbehanom dni to bolo pohladenie po duši,oáza,kľud.mám otáyku:to ako ste kráčali s tymi norskymi palicami?Fakt? Je to zdravé,príjemné,alebo preto,že už to inak nejde?

  1. Verenko, moje zkušenost: koupila jsem loni do Alp. Byly skvělé – v takovém terénu fakt k nezaplacení (hlavně cestou dolů si huntuješ ramena a svaly na rukou místo kyčlí, což je určitě lepší volba).
   V tuzemsku nemám moc vyzkoušené, protože tady – nebo aspoň tam, co chodím já – jsou cesty obvykle lemované křovím a to je problém, protože hůlky v tom váznou. Jinak by to nebylo špatné na pořádné protažení – při chůzi (když s nima jen nešmrdláš, jak je často vidět, ale pořádně zabíráš) dostane zabrat celá ženská 🙂

  2. Verenko, je to všechno dohromady, pokud s těmi hůlkami chodíš správně (žádný problém). Já je mám od roku 2006, kdy mi stávkovalo koleno, ale jinak je to dobré cvičení, protáhneš si záda a paže a vlastně všechno. No a pro mě, s vadným kotníkem, je to základ pro delší vycházky. Tedy bez nich to sice ujdu taky, ale pak mě kotník bolestivě trestá. 😛

   1. Taky s nima chodím, když mne donutí Terka na delší a svižnější vycházku. Ona má zapřaženou Brůču a já mám hůlky. Mezi nama – po dvou kilometrech mi dochází slova, po třech dech a po čtyřech i myšlenky – až na jednu: kdy, doparoma, už budu u toho auta, popřípadě: proč se mne Terka furt na něco ptá, když už ji tři kiláky nevnímám a tudíž neodpovídám (ani bych nemohla, neb nezformuju ani jednoslovnou větu) (chuckle)

    Ale jinak je to fajn vynález – já ty svoje koupila ve sportu (měli jich tam tři přehršle, ale nevím, jestli jsem zvolila ty správné)

    1. Ygo, my s Evou chodíme trasy v průměru 6-7 kilometrů dlouhé rychlostí tak 5,5 km v hodině na silnici a 5 km/h v terénu. Mluvíme prakticky pořád, byť občas kapku zadýchaně (chuckle)
     Slibujeme si, že zhubneme, ale zatím si akorát formujeme postavu (chuckle)

     1. Hmm – sedm kilometrů na polních cestách cca do hodiny (padesát minut?!) . Bohužel, neshodila jsem a postava je taky … nezformovaná! Akorát já jsem na pokraji infarktu (rofl) (rofl) – už před vycházkou. Mne to totiž NEBAVÍÍÍÍÍ – ale nesmím to říkat, nebo se mi hned nastaví zrcadlo (jak ve Vesničce). A teď na mne nemá Terka čas (a sama se nedonutím). Tak se těším, že konečně vytáhnu kolo a začnu jezdit do práce – a vůbec, začnu s tím už v pondělí, dokud je jaktžtakž počasí.

 4. Dede, díky za zprostředkování takové krásné procházky. Fotky jsou bezvadné, měly jste fajn počasí a díky tomu všemu jsem zjistila, že kraj pod horami je velmi, velmi poutavý!

  1. Ono to taky nijak slavné není, ale obecně má Miletín dobrého starostu a aktivní divadelní spolek, takže my tady v okolí o nich víme 🙂

   1. Dede, to je TEN Miletín s Miletínskými modlitbičkami? Případně co to vlastně je? Znám jen ten název 😛

    1. Jo, je to ten – viz jedna z posledních fotek v albu. A Miletínské modlitbičky jsou vlastně dva perníčky slepené čímsi chutným (není to obyčejný džem) a polité takovou jemnou bílou polevou 🙂

     1. Upřesním
      viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Milet%C3%ADnsk%C3%A9_modlitbi%C4%8Dky
      jinak je to ukrutánsky sladké a dobré.
      Miletín ,to jméno mi rezonuje v duši. Když jsme rok do rok jezdívali do Ježkovy osady (za Doubravickým hřbitovem ze silnice doleva dolů po lesní cestě a když dorazíte k rozvalené hrázi bývalého rybníka tak v létě se zprava ozývá strašlivý řev tam tábořícího sokolstva) pak výlet na kolech do Miletína byl povinnost. Dítka tam nakoupila modlitbičky, údajně jako dárek pro maminku, ale dovozu do Prahy se to obvykle nedožilo.

      1. Jindřichu, u Ježkova (chaty a tábořiště) rádi trénujeme stopování. Ve svahu se pach chová nepředvídaně, vedou tam cesty na všechny strany, u boudy se dobře schovává a dá se tam v případě potřeby dojet autem (pokud je stopa stará a kladeč se tam vrací třeba po třech hodinách a nesmí kolem zanechat moc čerstvého pachu – máme dohodu s lesníky, že v rámci tréninku smíme po dohodě do lesa, půjčují nám i klíče od závor:))
       Už jsi o tom psal, žes sem jezdíval, tak si na tebe většinou vzpomenu, když tam chodím 🙂

       1. Hmmm, tak to vypadá vážně 🙂 Plánujeme výlet někam do těchhle míst, tak to musím vést v patrnosti.

 5. – Za plotem nadával krocan – nevím, jestli mu lidi vadili, nebo měl vztek, že se svým naprdnutým vzhledem není krmen a rozmazlován. –

  Milá Dede, já se musím podělit i tady: já sama na ptactvo nikdy moc nebyla, ale minulý týden jsem se konečně dostala k sestřence zhlédnout její zvěřinec. Je jí 17 a už tak 2 roky má líheň, chová všechny možné opeřence a na její zápal pro věc se moc pěkně kouká.
  Proč jsem si vzpomněla: stála jsem tam u vrátek a volala telefonem „haló haló, kde jsi, já dovnitř sama nejdu, já se toho krocana bojím!“ „To ne, to se, Pavčo, neboj, on se tě bojí víc než ty jeho. A kohouti jsou taky hodný. No tak počkej, já jsem tam hned.“
  Ale ten krocan, ten byl! Plemeno jsem zase obratem zapomněla, takový tmavě kropenatý a ve sluníčku úplně házel modré a zelené kovové odlesky, fakt luxusní zvíře. I ostatní drůbež vypadala, že se jí daří víc než dobře, ale krocan na mě udělal největší dojem, básním o něm, kudy chodím 😀 A ani nevypadal naprdnutě, snad tím, že nějaké to rozmazlování si tam docela užije 😀

  1. Milá Pavčo, já bych tedy taky za vrátka ke kohoutům a krocanovi nešla! (chuckle) Tenhle krocan naprdnutej byl, protože dělal hudry hudry a svoji nespokojenost vůbec neskrýval (wasntme)

 6. Milá Dede, ve fotkách jsem se rochnila už včera (prve jsem to chtěla vzít letem světem, ale pak jsem to vzala poctivě, ba jsem se i k některým fotkám vracela). Takováto procházka se mi líbí – líbezná krajina se zvířátky (clap) . Těším se na další.

  1. Děkuju, milá Ygo, za komentáře – já se na ně vždycky moc těším, protože ty se umíš koukat a vidět i na cizích fotkách, nejen, když sama fotíš (inlove)

 7. To je bááájo…. mně se strašně líbí ty vodorovný zřítelnice, co mají kozy (a ovce třeba ještě).

  (Dede, máš v mailu legendu).

  1. Že jo? Vypadají jak mimozemšťatni (chuckle) Nejsem v tom odborník, ale nemají to kvůli širokoúhlému vidění? Přece jen jsou předurčená kořist a vidět predátora včas je opravdu v jejich zájmu 🙂

   1. To nemám ponětí. Vím jenom že kromně ovcí a koz je mají vodorovně ještě třeba žáby (s výjimou asi jednoho druhu).

   2. Ano, myslím, že je to tak – a ještě jedna zajímavost – ty zornice prý zůstávají vodorovné bez ohledu na to, jak má ovce hlavu – když ji má nahoře, tak má jinou orientaci k hlavě než když se pase a má hlavu dole. Ale nemám okolo dost ovcí, abych mohla ověřit, jestli to není fáma.

 8. krásné povídání o zajímavé stezce a fotka žebrající zvěře nemá chybu.
  Míša z Plzně

  1. Míšo, nebylo tam nic strhujícího, ale té poklidné krásy kolem byla přehršel. No a ta zvěř… 😀
   Vzpoměla jsem si, že znám pár lidí, kteří chodit venčit psa i kočku, ale viděla jsem to poprvé až tady 🙂

 9. to musela být povedená vycházka!!! tolik zvěře 🙂

  já jsem v sobotu byla konečně zkontrolovat oslíče, je moc hezké, takové napůl chlupaté:) a lamy dva ks, bílá zvědavá moc hezky se nechala vyfotit

  já jsem pro dnešek začla den heslem: ranní ptáče dál doskáče a proto hned jak dítě usne usnu taky 🙂

  všem hezký den, u nás to na (sun) pro dnešek nevypadá ale zas aspoň s náma Frogášek dojde kousek dál…

  1. Pájo, moc se mi líbí tvé pojetí ranního ptáčete (chuckle)

   Tak ať se vám všem procházka vydaří a Frogášek se příjemně protáhne 🙂

   1. 🙂 jsem schopná usnout kdykoliv – zajímavý poznatek a taky se mi jaksi sluch zlepšil 🙂 ale zrak nikoliv škoda

    vychajda je na programu dne 🙂 včera Terry trénoval chůzi na flexi u kočárku a jak se nám hodil povel z agi „okolo“ 🙂 sice na vodítku chodí v úterý nebo v dubnu ale umět to musí

    jé tak mě napadá dneska jsem měla v plánu rodit!!

     1. tak každopádně je fajn mít to za sebou ale zas taková hrůza to nebyla…ale na otázku porodní asistentky těsně po porodu kdy si to zopakuju jsem i já 5minut!! mlčela a to je co říct (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN