BTW: Tady byla alej…

0402dar1_1Jela jsem tuhle od nás do Dvora Králové a na hlavní příjezdové cestě byl zákaz vjezdu. Zase. Ale večer předtím jsem projela, ne? Teprve pak mi to sepnulo – silnice není rozkopaná, to znamená, že dělají něco jiného. A sakra. Kácejí.

 

A taky ano. Bylo mi jasné, že to mají desetkrát zdůvodněné, přece jen, jen tak bez povolení kácet si už netroufají. (koho by zajímalo zdůvodnění, najde ho zde http://www.mudk.cz/cz/mesto/aktualne/mesto/kaceni-lip-v-ulici-28-rijna/) Sama jsem kdysi podepisovala petici za zachování lipové aleje na cestě k nádraží. Tohle je vlastně pořád ta samá cesta, jen její „městský“ konec.

 

Tak jsou stromy pryč, máme slib, že se zasadí nové. Aspoň něco. Jen tu alej v nějaké slušné podobě už nezažiju. Zajímalo by mě, jestli ty dřevorubce napadlo, jak staré ty stromy jsou… že jsou mnohem starší, než oni sami, že jsou starší než jejich rodiče, že klidně mohly být starší i než jejich prarodiče. Že tu kolem nich bublala historie… že se jich nikdo nedotkl po celá ta léta, až oni.

 

Vpravo vidíte jen keře a pařezy - je to jen část ulice, pařezů je víc. Ten zbývající strom je v zahradě, tak přežil.

Vpravo vidíte jen keře a pařezy. Ten zbývající strom je v zahradě, tak přežil.

 

Uznávám, že staré stromy mohou být nebezpečné. Jenže míru tohoto nebezpečí je možné snižovat řádnou péčí, ne? Díky ní se dokáže život stromu hodně prodloužit – když o to tedy někdo stojí. Jenže ono se pod těmi stromy musí taky uklízet, a vzrostlé lípy umějí dělat pěkný binec. Že za to musí město platit. Kdežto z lepšího vzduchu, zachyceného prachu a stínu za horkých dní žádné peníze nejsou.

 

Vím, že nejsem rozumná, ale ty stromy mi tam strašně chybějí. Pařezy vypadají zdravé a já si říkám, proč ty lípy nemohli jen prořezat? A při opravě silnice na ně dát pozor? Vždyť kolikrát se ta silnice musela za dobu života těch stromů už opravovat a vždy to šlo. Nemůžu se zbavit myšlenky, že ty stromy nezmizely proto, že to bylo nutné, ale že to bylo jen snazší a levnější.

 

Tady je alej vedoucí k nádraží - ta zatím vydržela. Říkám si, na jak dlouho...

Tady je alej vedoucí k nádraží – ta zatím vydržela. Říkám si, na jak dlouho…

 

A jak je to u vás – pečují vaši radní o stromy, které zdědili, nebo také mívají radši „rychlé a úspornější“ řešení?

Aktualizováno: 1.4.2014 — 22:08

67 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuju všem za komentáře – je vidět, že stromy nám jsou blízké, že je člověk vnímá a jejich ztrátu pociťuje – pokud si dovolí něco cítit.

  Úcta ke stromu žijícímu mezi lidmi se projevuje péčí – i opečovaný strom může spadnout a někoho zranit, ale přece… auta také zabíjejí a denně do nic sedáme. Nikdy se nedá riziko eliminovat, jen držet na snesitelné úrovni (pokud to jde).
  Stromy bezmyšlenkovitě posazené těsně u domů znám taky a žila jsem rok a půl v temné díře – podnájmu, který úspěšně stínily velké tůje a smrk. Miluju stromy… ale tyhle jsem nesnášela. Stromy jsou velké a dlouhověké a sázet se mají s rozmyslem. Tyhle možná zasadil někdo bydlící od čtvrtého patra výš a radoval se zeleně – já byla v jejich stínu nemocná. Kdyby to aspoň byly listnáče, které by stínily horku v létě a v zimě pouštěly světlo, ale ne – stálozelený jehličnan nepustí sluníčko a nepustí. Takže pokud ty mají na sídlištích být, tak někde, kde nestíní.

  Nejkrásnější staré stromy jsem viděla na jihu Anglie, na venkově, kde jsme bydleli. Když starý krásný strom zasahoval do silnice, tak ta ho objela. Větší auta se na tom místě musela pouštět, dvě proti sobě se nevešla. Nikdo to neřešil – proč? Ten strom tam stál aspoň tři sta let a venkovská silnička není dálnice ani silnice první třídy.

  A ještě něco – právě v té Anglii jsem četla v novinách článek o místních nejstarších dubech – ta čísla byla ohromující, určitě těm nejstarším bylo kolem 800 let.
  Co z toho plyne? Za prvé, po celých 800 let (!) se nenašel chamtivec s pilou. Za druhé – nejdéle přežily stromy člověkem opečované – s citem prořezávané…
  No, už končím. Ale ke stromům se určitě s nějakým povídáním ještě vrátím. 🙂

 2. Mesto muze byt zelene, silnice muzou mit kolem sebe stromy, ktere nejsou vrazedne, stromy muzou byt blizko baraku. Viz: Columbia, Jizni Karolina – jedna docela frekventovana cesta temer v centru mesta. http://hanaw.rajce.idnes.cz/Columbia%2C_South_Carolina_rozkvetla_v_breznu_2011/#DSCN5821.jpg

  A, ano, kdyz ty listy virzinskych dubu padaji, coz je temer celorocne, a jeste na to spadne poradny jizansky lijak, tak je to velmi kluzke. Ale jaksi nikdo se nevzteka, vitr a provoz to stejne z te silnice smete, majitel si listi zhrabe, a mame v tom horkem lete stin a i v zime zeleno.

 3. Jo, bohužel dřevorubců je všude dost a dost. Před elty jsme měli v místě, kde je domeček, pořádnou vichřici. Popadaly stromy. Což o to, to se stane. Jenže, v obci pak nechali pokácet i obrovskou lípu, ze které upadla jedna!!! větev. Pravda obrovská, ale jedna. Sakra, to nešlo tu lípu ošetřit a nechat být? Ani u silnice nebyla. Oni v obci i stromy v aleji ošetřili tak hloupě, že zahynuly. Seřezali je moc. Tak teď za evropské peníze opravili vozovku a něco i vysadili. Výsledek bude patrný až po mé smrti.

  Nám při stejné smršti tenkrát na zahradě padl také stromeček. Smrčíček tak 30 m vysoký, průměr kmínečku ve výši prsou přes 80 cm, obvod kmínečku přes 2 a půl m. Při pádu sejmul tak 20 metrovou břízečku, ta se zasekla na švestce, kterou rozštípla napůl. Stálo to docela za to, ale přece to nebyl důvod kácet ostatní smrčky a jedličky. Občas si pozveme někoho na posudek, občas třeba kvůli kůrovci také musíme něco pokácet, ale nerubeme. A pro jistotu jsem pojištěná na odpovědnost za škodu. Ono totiž na pozemku, který nám byl za starého režimu ukraden, stojí dnes dva domy. A vysvětlujte někomu, že si postavil dům pod vzrostlé stromy.

  Silniční aleje mají ještě jeden problém – sůl a zimní údržbu silnic. Takto zahynula alej mezi Veselím n. Luž a Lomnicí n. Luž. Stromy postupně uhynuly a opravdu nezbylo nic jiného než je pokácet, ale srdce mi to rve pokaždé, když tam jedu. Jako malá pamatuji ten zelený tunýlek ve dne, v noci vypadal černě a tajemně. No, bývávalo. Škoda. Ale kácet stromy jen proto, že lidé nejsou soudní a nepřizpůsobí rychlost dané silnici je strašné. Samozřejmě chápu dilema – lepší zachovat lidský život než strom, ale ten strom za nic nemůže a nemůže ani uhnout.

 4. Básnička, vlastně písnička o sázení stromů. Ani nevím, kdo ji napsal, ale umím ji už ze školy:

  Zasadím jabloňku
  u cesty bílé, u cesty bílé,
  za naší vsí.

  Až ona vyroste
  jablíčka sladká, jablíčka sladká
  utrhnu si.

  To budu velká
  a navečer v chládku
  povídat budu
  dětem pohádku:

  Tuhletu jabloňku
  sázela máma, sázela máma
  pro radost vám.

  V druhé sloce sází táta hruštičku. (h)

 5. U nás se o ně pečuje. Zdravé se ořezávají, nemocné, nebo překážející kácí, ale vše s rozumem. A dost by mne zajímalo, jak by dnes vypadaly kopce, na nichž stojí naše hrady a zámky, kdyby v době, kdy se stavěly, řádili ekoteroristé tak, jako dnes.

  1. A zkuste si představit, když už jsme zabrousili do časů minulých, jak by asi vypadal takový Karlštejn, kdyby jeho stavitelé měli k dispozici dnešní technologie a materiály?!? (Panely, plastová okna, Bramac, podlahové topení…)
   Že je to nesmysl? Je! Stejný, jako nechávat u silnic pro auta aleje přestárlých neudržovaných stromů a metr hluboké pangejty.

 6. Taky to vždycky téměř opláču, když vidím, jak se kácí stromy. Ale potěšilo mě toto: nad Úpicí je kolem polní cesty alej už velice starých jírovců – kaštanů. Většina je ve velice špatném stavu a v posledních letech tam začali s údržbou, část jich museli pokácet, ale hned tam vysadili nové, ty, u nichž to ještě šlo, prořezali a pomohli jim přežít, takže tady zůstane alej zachována, pravda je, že to není silnice pro auta….

 7. DEDE, MÁME U NÁS ÚPLNĚ STEJNÉ PROBLÉMY, JELIKOŽ MĚSTO, ANIŽ BY HO TZAJÍMALY NÁZORY CVŠECH, POŠLE NA TY NÁDHERNÉ STROMY, KTERÝMI JSEM SE PYŠNILA, I KDYŽ JSEM JE NA NAŠEM SÍDLIŠTI NEVYSAZOVALA. JÁ SE SWEM DOPROSTŘEDKA TECH JEDLÍ BĚLOKORÝCH, NEJRŮZNĚJŠÍCH TYPŮ BOROVI A TAKY SMRKŮ JEN NASR TĚHOVALA. JE TO STRAŠNÉ, JKAK NAŠI RADNÍ VŮBEC NEMYSLÍ. STAČÍ PÁR STÍŽNOSTÍ NA ŠPATNÝ TV SIGNÁL A VŠWECHNY TY NÁDHWERNÉ STROMY, KROM DVOU, BYLY POKÁCENY. UŽ NEBYDLÍM V NÁDZHERNÉM LESE, UŽ BYDLÍM JEN UPROSTŘED POS… TRÁVNÍKŮ. CHÁPALA JSEM, DYŽ MĚSTO DALO PORAZIT DVA STŘÍBRNÉ SMRKY, ELŮIKOŽ TRHALY SVÝMI KOŘENY ZÁKLAD DOMKU, PŘED NÍMŽ VYRŮSTALY. KDYŽ JAKO DALŠÍ PADLA ZDRAVÁ A KRÁSNÁ JEDLE KVŮLI TOMU, ŽE LIDEM V BN NAŠÍ BYTOVCE RUŠIA TV SIGNÁL, CHTĚLO SE MI NA TY LIDI JEN ŘVÁT VZTEKY. NO, UŽ JSOU VŠECHNY STROMY NA NAŠEM SÍDLIŠTI VYŘEZANÉ A JE TU JEN HOLINA. STAROSRTA TO VYŘEŠIL FAKT JEDNODUŠE, TAKŽE STOMY JSOU POKÁCENÉ A ZBYLY Z NICJH JEN PÚAŘEZY. SRDCE SE MI ŽALOSTÍ ZTÉHLE STROMOVRAŽDY SVÍRÁ. KDYSI TO HNUSNÝ KÁCENÍ ZAČALO, KDYŽ NASTOUPIL DO FUNKCE PÚRÁVĚ NYNĚJŠÍ STAROSTA. HNED NA ZAČÁTKU DAL VYKÁCET ALEJ 8 LETNÍCH DUBŮ. I TYHLE STROMY BYLY ZCELA ZDRAVÉ, ALE NIKOMU JEJCH POKÁCENÍ NEVYDILO. NO , ŠLA JSEM TEHDY NA OUŘAD PRO INFORMACI. BYLO MI ŘEČENO,ŽE TY STROMY ROZRUŠOVALY STRÁŇKU NAD SILNICÍ A HROZIL SESUV. TO JSEM JEŠTĚ POCHOPIT DOKÁZALA, I KDYŽ JSEM BYLA MOC SMUTNÁ.PAK SE ZAČALO S DALŠÍM KÁCENÍM, PROTOŽE TY STROMY VADILY ÚDAJNĚ STAVBĚ PARKOVIŠ´T PRO PLECHOVÉ OBLUDY OBYVATEL. TEHDY JSEM ZAČALA MÍT TUŠENÍ, ŽE THE,KÍ ÁCENÍ BUÁDE POKRAČOVAT, TAKŽE TY STROMY, KRTWRÉ DALI VYSADIT KOMUNISTI HNED, JAKMILE SE SÍDLIŠTĚ V ROCE 1964 DOKONČILO, BUDE ZAS POKRAČOVAT.TEHDY TY MALÉ STROMKLY SÁZELY ŠKOLNÍ DĚTI POD VEDENÍM LESNÍKA. KAŽDÁ DVOJICE ŽÁKŮ SI VYSADILA JEDEM JEHLIČNAN A MUISELA SE ASOPOŇ DVA ROKY V ZIMĚ I VLÉTĚ STARAT O TZO, ABY STROM NEZAHYNUL. DĚTI S MĚLY SLUŽBY NA ZALÉVÁNÍ STROMKŮ, PLETÍ I OKOPÁVÁNÍ A DĚLALY TO FAKT POCTIVĚ, JELIKOŽ TU NA SÍDLŮIŠTĚ VYROSTL KRÁSNÝ A ZDRAVÝ LES. NYNÍ ANI NEMOHO MLUVIT,OPROTOŽE TO, CO Z TOHO ZDRAVÉHO LES ZBYLO, JE JEN K PLÁČUI. NA NAŠEM SÍDLIŠTI VŠAK STÁLE LIDI M TOPÍ HNUSNÝMI OSTRAVSKÝMI BOMBAMI( PILINY SMÍCHANÉ S UHELNÝM MOUREM , NAMOČENÉ A NACPANÉ DO PLASTOVÉ FLAŠKY. A TENHLŮE HNUS SE PAK KLIDNĚ SPALUJE V KOLTLÍCH NEBO V KAMNECH A MY, CO TU BYDLÍME, TO JEN MUSÍME DÝCHAT A SPÍŠ SE V TOM DUSIT.A STAROSTA DĚLÁ, ŽE NEVÍ VŮBEC O NIČEM. DYŽ ASI PŘED ROKEM TOHLE SPOLUS SES STARÝMI ŽELEZNIČNÍMI RAŽCI ZAČAL PÁLIT JEDEN HLUPÁK, CO MÁ DOMEK KOUSÍNEK OD PRVNÍCH BYTOVEK. ŠLA JSEM SE ZEPTAT NA ÚŘAD, JESTLI O TOM VŮBEC NĚD DKO Z NICH VÍ. STAROSTA MI VŠAK RAVIL, ŽE TO,ŽE TOHLŮE NĚDKO PÁLÍ VEČERT CO VEČER, JE JEN MOJE TVRZENÍ, ALE ŽE TEM HNUSNÝ ČERNÝ KOUŘ MUSÍM VYFOTIT, ABY SE S TÍM MOHLO VŮBEC NĚCO DĚLAT. FO´TÁKY MÁ MŮJ JIŘÍ TŘI, ALE ŽÁDNÝ NEMÁ NOČNÍ VIDĚNÍ, TAKŽE EXPOZICE BY STEJNĚ NEVYŠLA.PODOTÝKÁM, ŽE CHKO ZAČÍNÁ HNED ZA POSLEDNÍM STAVENÍM MĚSTA A J MĚSTO JE JÍ OBKOLOPENO ZE VŠECH STRAN . ZKRÁTKA A JEDNODUŠE ŘEČENO, ZDEJŠÍ KRÁTKOZERACÍ TV MANIACI SE TU VŠICHNI SPOLEČNĚ UDUSEJ.TY STROMY TOHLE DOKÁZALY ELIMINOVAT A VZDUCH BYL LEPŠÍ. NO, JE TO MOC SMUTNÉ, KDYŽ STAROSTA A TAJK KY NĚKTEŘÍ DALŠÍ OBČANÉ MĚSTA TAKTO MYSLÍ A UVAŽUJÍ.

  1. Až bude topení elektřinou, nebo plynem levnější, než topení Bruslíkovými torpédy, bude po smradu. Ale nemůžete chtít na někom, kdo živoří z minimálního důchodu, aby topil něčím, na co mu ani ten celý důchod nestačí. A starosta nemůže nic dělat, protože zákony mu nedávají prostor. Dotovat ekologické topení nízkopříjmovým jednotlivcům obec nesmí a ani nemůže, protože nemá z čeho, udělit pokutu… Z čeho by ji asi ten nešťastník zaplatil? A udávat a donášet je svinstvo! Když vám to vadí, zkuste jim nějak pomoci, aby mohli topit něčím, co nesmrdí.

   1. krakonoši, nedonášela jsem hned. já toho majitele nejprvěe sobně načapala doma, ale on se mi vysmál do očí.a není to v chudák, má dobře prosperující pilu ve vedlejší obci a chudý fakt není.no , jasně, púroč bx neztápěl pilny, když těch mká na pile moře a neví, co s nimi. ale stěžovali si tam i další. bydlím na druhém konci našeho sídliště, ale když on tím sajrajtem zatopil, dobře věděl, co do ovzduší posílá za jedy. celý večer se nedalo vůbec být doma ani za zavřenými okny. ten š čmoud byl tal púrůrazný a tak dusivý,že se divím nejbližším sousedům z bytovky přes ulici, že na něj nešli s klacky. jsem člověk, co si nechodí na někoho stěžovat, aniž bych toho dotyčného nevarovala předem. když se mi vysmál prvně, napsqala jsem mu dopis a dostal ho přímo do poštovní schránky. nepostupuju anonymně, já se jen bráním, abych se tu při tomjeho topení neudusila. topil vždy tím hnusem celé hodiny a dýchat se opravdu nedalo ani těch cca půl kilometru d jeho domu.

   2. Ještě dodatek. jsem v invalidní důchodu od roku 1995, velmi špatně vidím a přivydělat jsem si nemohla. Dcerkám bylo 10 a11 let, později iobě studovaly.jedna má s dokončenou všadruhý vyšší odpoébornou.nebylo to lehký nikdy a nebyl nuikdo, kdo by nám fionančně jakkoli pomohl Nikdy sem nikoho o pomoc finanční ani třčeba odpuštění nájmu v městské bytě nežádala, vždy jsme se nějak protloukli, ŽILI JSME A ŽIJEM SKORO STÁLE TZV ZBN RUKY DO HUBY, ALE MUSÍME SE O SEBE POSTARAT NĚJAK SAMI. TO SI RADĚJI ODEPŘU NĚJAKOU DOVOLENOU APOD, ALE PŘEŽIJEM. A NIKDY JSEM NEDOKÁZALA TĚMI HNUSY TPIT, I KF DYŽ JSME CEDLÉ ROKY MĚLI VE SKLEPĚ UHLÍ A TOPILI JSME JÍM V JEDNĚCH JEDINÝCH KAMNECH.JSEM PŮVODEM Z MOSTU A SEM JSEM ŠLA KVŮLI TOMU, ŽE V MOSTĚ BY MOJE DĚTI NEPŘEŽILY TU HRŮZU IOVZDUŠÍ. NECHCI, ABYCHOM SE ZA CHVÍLI DUSILI I TADY. MYSLETE SI CO CHCETE, ALE JÁ S TÍMHLE TOPENÍ SOUHLASIT NEBUDU NIKDY.

   3. Krakonoši, tohle jsi přehnal – obecně ti názory neberu, ale LenkyS ses dotknul. Neprávem. Nedělej to.

    PROMIŇ LENKO, ŽE SE OZÝVÁM AŽ TEĎ – NEBYLA JSEM U POČÍTAČE.
    OMLOUVÁM SE ASPOŇ JÁ! (inlove) (F)

    1. Tohle vykládejte těm, co jinou možnost nemají. Já topím elektřinou, protože ji mám zdarma. kdybych za ni musel platit, tak taky spálím vše, co hoří.

      1. Jo, co jsme si vycinkali, to máme! Já sám nekouřím ani na chatě, kde topím elektřinou, ani doma, kde mám dálkové topení, ale v obci, kde mám chatu pálí všichni všechno. Minimální taxa za odvoz odpadků ke 1.100 Kč ročně, bez ohledu na to, kolik jich kdo vyprodukuje, (genitální vynález pravicového p. starosty), nezaměstnanost 48%, za poslední dva roky zkrachovali čtyři podnikatelé, průměrný důchod obecních seniorů kolem 6.300 Kč. Takže v obci je plyn, ale nikdo s ním netopí, protože na to, až na pár zlodějů a darebáků, nikdo nemá. Starosta prohlásil, že čoudy a smrady řešit nebude, protože chce být zvolen i příště. Takže asi tak. V zimě na chatu nejezdíme, protože obec není schopna udržet ulice ve sjízdném stavu, (nejsou peníze, ani lidi), a v létě nejsou Bruslíkova torpéda na pořadu dne. Tím pádem ostrouhají obecní podnikatelé, protože když v obci v zimě nikdo není, nemají kšeft. Inu, všechno souvisí se vším. A že pan podnikatel pálí binec? pokud by ho nechával ,,ekologicky likvidovat“ klesla by mu produktivita, takže by musel pár lidí vyhodit, o což nikdo nestojí, zbytku snížit mzdy, o což také nikdo nestojí a do obecní kasičky by na daních také utrousil méně, o což rovněž nikdo nestojí. Takže jedna kverulující důchodkyně má šanci jakou?

      2. Karel Čapek, Kniha apokryfů. Doporučuji přečíst a podumat. Výlevy zdejších Pračlověků Janečků jsou komické, bohužel jen do té doby, než tito Šípkoví Růženkové, neschopní se přizpůsobit potřebám 21. století s nimi začnou lézt na úřady. Pak se objeví nápady typu: vypustíme zubry do volné přírody, Zakážeme jezdit po silnicích, aby měli losi klid a podobně. Všechna tato individua bych nechal pochytat a vypustit v ZOO k losům, nebo zubrům do ohrady, pak by jim (snad) teprve došlo, jaké nebetyčné hověziny z nich padají. Pokud vám vymoženosti civilizace vadí, máte smůlu! Jste v menšině a tím pádem máte, zcela demokraticky, dvě možnosti: Buď se přizpůsobit, nebo odstěhovat mimo civilizaci, třeba k Eskymákům, (vhodné pro otužilce), nebo na nějaký pustý ostrov. (Pořád jich je ještě dost a některé jsou i úrodné.) A pokud vám vadí, že obec nemá kanalizaci, nechte se zvolit do obecního zastupitelstva a vydupat na ni peníze, je to mnohem lepší, než fňukání na netu.

    2. DEDE,NETŘEBA SE OMLOUVAT ZA NĚČÍ VÝROKY. JSEM NA LEDACOS ZVYKLÁ, ALE UDAVAČ A DONAŠEČ NEJSEM. KRAKONOŠ MNE FAKT NAZDVIHL. JÁ SI VŠE PRVNĚ OVĚŘILA A TEN MAJITEL A ČUNĚ V JEDNÝ OSOBĚ MI SÁM PORADIL, ABYCH SI ŠLA ST+ŽOVAT NA ÚŘAD. DOBŘE TUŠIL, ŽE JEMU SE NESTANE NIC, ZATÍMCO MY SE TU MŮŽEM , TRÁVIT DUISIT VE SMRADU A ČOUDU Z JÍM VYPRODUKOVANÝCH JEDŮ.

     1. LENKO, MY TADY V ÚDOLÍ TO VYŽEREM OD SOUSEDŮ TAKY. HLAVNĚ, ŽE MAJÍ NAČ SI VZPOMENOU ALE TOPIT SE NENAUČÍ A TOPÍ TAK STRAŠNĚ, ŽE SE NAVEČER A VEČER NEDÁ DÝCHAT.A TO JEŠTĚ KŠEFTUJÍ SE DŘEVEM A TOPÍ NEJHORŠÍM SAJRAJTEM. NAVÍC JEŠTĚ MAJÍ ODVEDENÉ ODPADY A ZÁCHOD PŘÍMO BEZ JÍMKY DO KANÁLU PŘS NÁVES A KANÁL ÚSTÍ U NAŠÍ ZAHRÁDKY DO POTOKA. TO JE POŠUŠ´NÁNÍČKO. KDYBYCHOM TAM NEMĚLI KEŘE ZA PLOTEM TAK BYCHOM KOLIKRÁT NA ZAHRÁDCE ANI NEVYDRŽELI SMRADY. ALE NIC NENADĚLÁŠ, NEDOKÁŽEŠ, PROTOŽE BYS MUSELA VŠECHNA PROŠETŘOVÁNÍ ZAPLATIT. JÁ TI TO MOC VĚŘÍM, ŽE DÝCHÁNÍ V TOMTO OVZDUŠÍ JE VELMI OBTÍŽNÉ.

      1. MARSKO, TO JE TEDY FAKT HNUS. NE NADARMO ŘÍKÁVALA MOJE BABIČKA, ŽE ČERT FURT SE.. NA TU NEJVĚTŠÍ HROMADU, ALE PAK, AŽ SE TO VŠE PO… NEJVÍC TO ODNESOU RÁVĚ JEN POCTIVCI.

     2. To jsou ty výhody kapitalismu, a specielně Klausismu. Kdo má peníze, ten poroučí.

 8. Ach jo, Dede, kaceni aleji mne stve a vyslovene boli. Tady v Americe je to jak kde, ale v mem kousku zeme se stromy prevazne cti. Aspon posledni dobou, kdy uz si i polosileni developeri na pobrezi uvedomili, ze kouzlo Jizni Karoliny jsou taky prave treba ty stromy, a ze jim to pritahne kvalitnejsi turismus.

  Treba ve meste Conway, z jehoz okoli Chet pochazi, se uprostred silnice, celkem frekventovane pres rezidencni ctvrt, nachazi ohromny virzinsky dub. Je tam uz co tchyne pamatuje, a ta ma 76 let. Tak holt udelali kolem stromu odbocku z kazde strany, ridici se s tim popasuji a nikdo neremca. Fotka je tady: http://hanaw.rajce.idnes.cz/Waccamaw_River%2C_Conway%2C_South_Carolina/#DSCN6660.jpg

 9. Bydlim v ulici, ktera je po obou stranach lemovana dvaatriceti vzrostlymi a nekolika mladymi jinany dvojlalocnymi. Pravidelne prichazi pan s uzkou dlouhou vrtackou a kontroluje, zda neni nektery strom duty a pak pan s pojizdnou plosinou, ten stromy prorezava. (To takhle sedim doma ve druhem patre na gauci, kojim a najednou za oknem – skoro nikdo tu nema zaclony – chlap! S pilou! Oba jsme se lekli, pak jsme si zamavali a kazdy jsme pokracovali ve sve cinnosti. On prorezaval, ja krmila.)
  V rijnu, kdyz prijde prvni nocni mraz, muzete v noci slyset zvuk, jako kdyz padaji male kroupy. Vykouknete ven a tam se snasi tisice zlatych gingo listu k zemi. Do rana pokryji auta, chodniky, silnici a prilehle predzahradky. Slunicko pak pozoruje zavod „kdo z koho“ – budou rychlejsi lide s fotaky nebo lide s hrablem? Snazime se ten zlaty poklad napytlovat co nejdrive, nez jej rozjezdi auta a kola. Rozpatlane a mokre se uklizeji opravdu hrozne. Mesto pak pytle odvazi na sve naklady.
  Loni jsme od mesta v listopadu dostali darek. Prijela specialni firma, jejiz zamestnanci obleceni do gumovych obleku setrasali ze stromu zrale plody. Zrale gingo neuveritelne smrdi. A lepi. Postizenym autum pomuze jen opakovana mycka. A tyhle smradochy jsme az do lonska uklizeli behem cele zimy sami.
  K otazce v textu: Ano, mesto se o nase vase jejich stromy v ulici stara, dokonce nad ramec svych povinnosti – viz odvoz listi a smradochu.

  1. Evo, to se tak krásně čte, ten Tvůj diskusní příspěvek. A taková alej jinanů, ta jistě vytváří nad Vaším městem deštník ze všech těch blahodárných látek, které jinan obsahuje, takže budete zdraví a budete si pamatovat!
   Ale vážně, o tom to je. Lidé a stromy. Tak jako lidé a zvířata, patříme k sobě.

 10. Dede, tak tohle je téma, které mi hnedle hnulo žlučníkem.
  Mám pocit, že čím více zákazů na kácení stromů, tím víc se kácí. Je to v lidech. Ti nemají úctu k ničemu živému, ani sami k sobě.
  Ano, kácí se všude a důvod se nachází také všelisjaký. Je to rychlé a levné. Tohle je ale diskutabilní, protože výsadba a údržba mladých stromů také něco stojí a ne málo!!! Ano stromy mohou být nebezpečné, ale jenom tehdy, když se neudržují!!! Což je u nás, v České republice normální. A nejenom stromy. S pompou a za draho se postaví ledacos …. a údržba prachbídná, vlastně nulová. Mosty, silnice a jiné stavby mě až tak neberou, ale staré stromy 😉 !Po tragické havárii neudržovaných stromů ve Zlíně (padající trouchnivý strom zabil dva chlapce) se v celé republice rozpoutala hysterická štvanice na stromy. U nás na vsi hnedle vedle Obecního úřadu pokáceli starou, zdravou lípu (panebože navíc prý symbol nás Čechů). Ta doplatila právě na tu hysterii. Přitom stačilo zavolat arboretisty a ti by ji ořezali odborně tak, aby se nemohlo nic stát. Zdvihla se vlnka odporu (až po exekuci), takže se mohutný zdravý pařez fofrem zlikvidoval, aby nebyl důkaz, že strom byl zdravý. Fúúúúj!!!
  Něco podobného udělali lesáci na palouku uprostřed lesa, kde se říkavalo „U obrázku“. Čtyři nádherné smrky ztepilé, rostly jako solitéry. Zdravé jako řípy s rovnými vysokánskými kmeny. Na jednom byly dva svaté obrázky (kdysi tudy vedla cesta na pouť do Vranova a poutníci s povozy zde odpočívali, říkal mi kdysi velmi starý pán). Tady hrála jistě roli chamtivost. Těch nádherných rovných kubíků dřeva na fošny a desky – jejda a těch peněz za ně!!! Obrázky se předělaly na vedlejší dub a po vlně protestů (po exekuci), lesáci rychle odstranili! uprostřed lesa! zdravé čtyři pařezy, aby nebyl důkaz.
  Tak takhle to vypadá se stromy u nás v Česku 😉 . Dávám vinu příslušným úřadům, kteří si nehledí práce tak jak mají!

  1. Když ono s tou péčí o zeleň je to těžké. My jsme neustále čelili dotazům, kdy už konečně něco uděláme s tím stromem, keřem, větví … která ničí fasádu, stíní, rozbíjí okna, nebo prostě straší, protože je už tři roky suchý. Marně jsme vysvětlovali, že pozemek mezi domy (na sídlišti) je městský a my se jeho údržbou nezabýváme, ani teď ani předtím, ani potom. Ale sepsali jsme požadavky a asi po třech letech urgencí město rozhodlo, že se teda o stromy prostřednictvím svých technických služeb postará. Nastoupili zahradníci, pilousové, stromy označili a začali prořezávat. Do tří dnů byla na městě petice proti ZBYTEČNÉMU ničení zeleně, plná zelených plic, ohledů na budoucí generace a podobně. Město kácení zastavilo. Jasně, když tu byla ta petice.
   Za týden k nám vletěli lidi, kteří se těšili, že ty stromy konečně někdo zcivilizuje a prořeže, jak to, že se na to TS vykašlaly (doslova).
   Jak se dá na tohle odpovědět?
   Kdo posoudí, co je zbytečné?
   Tak jsem jim poradila, ať taky napíšou petici …
   🙁

   1. Stupnice blbosti:
    1/ úředník
    2/ obyčejný blbec, (max. remcá v hospodě)
    3/ pilnej blbec, (spisuje petice)
    4/ ekoterorista.

     1. Já do pozice: Nechávám to koňovi, má větší hlavu. Něco jiného je Boubínský prales a něco jiného zeleň ve městě.Stěhovat Boubínský prales doprostřed městské zástavby je stejná hovězina, jako stěhovat Václavák na Boubín.

  2. Chtělo by to méně úředníků a více těch, kdo se o stromy dokáží odborně postarat, ale to bychom nesměli být v Evropě, natož v Česku!

 11. Dede:
  Žlutých kytek jsou mraky, teď zrovna kvetou, kromě sasanek pryskyřníkových i mochny a orseje a dokonce už i devaterníky. Žlutá je u kytiček oblíbená hlavně proto, že je jen stěží přehlédnutelná a tudíž dobře láká opylovače.

  1. Krakonoši, díky Tvým Kytkovníkům, jsem objevila trs sasanek pryskyřnikovitých (nevěděla jsem jak se jim říká, díky Tobě už vím!!!), ale fotila jsem je na mobila a fotky se nepovedly se.

 12. Tady máme krásnou javorovou alej i lipovou a zatím se o ně město stará.Horší je to se stromy na sídlištích.Kdysi lidé vysázeli malé stromečky blízko domů a ty teď stíní,takže i zdravé krásné stromy jsou káceny.Nedávno mi jedna známá vyprávěla,jak jí domovník vyhrožuje,aby podepsala souhlas s pokácením zdravých borovic,které nepřekážejí ničemu,jinak bude mít velké problémy kvůji svému psovi – mimochodem pejsek je naprostý pohodář.Asi ze strach podepsala,protože za dva dny byly borovice pokácené.Co na to říct?

  1. Klasika. Napřed se koná, pak teprve přemýšlí. Nikomu při tom sázení jaksi nedojde, že ten roztomilý mrňavounký stromeček jednou vyroste na úroveň sedmého patra a jeho kořeny mohou dům snadno zbourat. Takže, i když je to hřích, je to většinou jediné možné řešení. A o stromech v těsné blízkosti silnic si také myslím své; 90% nehod by neskončilo tragicky, kdyby byly od silnice o kus dál.

   1. Krakonoši, tak s tímhle s Tebou nesouhlasím! Kdyby lidé jezdili jako lidé a ne jako hovada, tak by havárie nebyly i v alejích a jestli někdo jede jako čuně a rozmázne se o strom v aleji, je to problém řidiče a ne stromu, spíše škoda toho poškozeného stromu. Když tak rád jezdíš po lokalitách botanických, kytičkových, tak také zdvihni zrak výš nad bylinné patro a koukej, jak aleje tvoří krajinu, jak lámou vítr! To že byly vysázeny, když ještě lidé jezdili v kočárech za párem kladrubáků, to přece nevadí, to je právě ta historie (o které mluví Dede), která projela cvalem i těmito alejemi. A moderní dopravní prostředek má jeden velmi důležitý pedál – uprostřed a člověk, který si duchaplně říká homo sapiens jej používá.

    1. Alex, naprosty souhlas. Krom toho si myslim, ze stromoradi kolem silnic skutecne patri k razu ceske krajiny. Miluju, jak muzes na dalku poznat, ze nekudy vede silnice prave podle te rady stromu.

     1. Když je na silnici binec z rozmočeného listí a ledovka, tak můžete mít pedálů kolik chcete. Až si někdy o takový strom rozbijete budku a auto samy (obě dvě), jsem zvědav, co z vás vypadne. A také si uvědomte, že se píše rok 2014 a co stačilo pro koně, není dobré pro auta.

      1. My teď budeme muset pokácet tré borovic. Jakýsi tupoň je kdysi vysadil těsně u domu a ve sklepě už praská podlaha. Jsou mladé, jsou krásné… Ale pro sedmipatrový panelový dům vražedně nebezpečné.

 13. Právě včera tady v parčíku u našeho domu („Bezručův sad“) káceli krásně kvetoucí stromy. A likvidovali ta obrovská jehličnatá křoviska, nevím jak se to jmenuje, ale má to dole kmeny jako strom. Myslím, že se zde má dělat nějaká rekonstrukce. To se pak sázejí nové stromky, taková košťata, čtvrtina vždycky do roka uhyne. Osobně se mi nelíbí ty podpůrné konstrukce, co se teď dělají. Dříve 3 kůly, teď už 4. Je to možná účelné, ale ošklivé. No, firma si musí přijít na své. Při tom skutečně uschlé stromy se kolikrát nechávají stát celé roky. Teď o kousek dál třeba magnolie, která zmrzla předloni.
  Co bych dal za strom, který by mi v létě stínil! Ale do 10. poschodí bohužel u nás stromy nedosahují.
  A k padajícím stromům? Chápu, že se lidé bojí, že to poničí parkující auta, to ano. Ale vždycky mám dojem, že pokud někoho zabije padající strom, tak by dotyčný zasloužil Darwinovu cenu. Tedy ve městě, kácení smrků v lese je něco jiného, to je opravdu nebezpečná práce.
  (Za tento názor mi jistě vynadáte, jako už na jiném fóru.)

 14. Za kytkovník můžu poděkovat Krakonošovi jen tady. V našem údolí jsou už asi čtrnáct dnů modré stráně. Jaterníky kolem, kam se podíváš. Někde je i pár růžových. Z okna mám zrovna takový modrý výhled. Až budou kvést agáty , tak to bude výhled voňavý.

 15. Pro mne velmi bolestné téma – nenávidím káceče stromů, notabene stromů dvakrát tak starých jako jsou oni. Jsem tak krvelačná, že si přeju – při zvuku motorové pily – aby se ten řetěz utrhl a milému dřevorubci ruku urval.
  Když vidím, co se tady děje, bolí mne srdce … myslím, že k dnešnímu článku se nebudu vracet, je to pro mne moc citlivé. ; ( ;( ;(

  1. Se podepisuji, Ygo! No, až na to urvání ruky, ale pořádný flákanec silnou větví po palici, tak to jo! A nesnáším idioty, kteří kvůli půlhodině slunce navíc dokáží zmasakrovat strom, který tam vyrůstal daleko předtím, než začali vyrůstat oni sami. Jako kdyby lidstvo mělo právo na sluneční svit 12 hodin denně! Nemáme takové právo.
   A kácení alejí proto, že se o stromy nezodpovědní šílenci přerazí? Připomíná mi to dítko, praštící se o židličku s tím, že nabacáme té ošklivé židličce, která mu udělala bebínko. Děťátku to nepomůže, ba naopak.

   Dede, sem se celá rozčílila, ale KD aleje a jiných zmizelých alejí je mi moc líto. Sami máme v majetku několik lip. Tento český národní strom je pěkná potvora, furt z něj něco padá, práce kolem furt a pořád, ale pokácet? Ani náhodou! Jenom necháváme prořezávat.

  2. Ygo, já to mám podobně ale s petardama, nenávidím to, zbytečný kravál!! to si říkám, doufám, že aspoň jeden prstík je fuč….

   jinak zbytečné kácení nechápu nerozumím a nenávidím úplně stejně!!!

 16. Tady ve vsi byly velké stromy- větrolamy, ale byly přestárlé, a tak se ta řada topolů u hřiště vykácela. Já je nepamatuju, ale lidi na ně vzpomínají- protože jak se vítr rozběhne, tak tady fučí úplně běsně. Pak se hřiště opravilo, přidalo se hřiště s umělou trávou (ano, naše ves má dvě), ale stromy už nikdo nezasázel. Další větrolam je za polem, bohužel jsou to přestárlé olše, které zkřehnou a při tom větru, co tady pořád fučí, silné větve letí dolů jedna za druhou. Kácejí se jen ty, co jsou na tom opravdu moc špatně, ale nové taky nikdo nevysazuje. Obecně tu trpíme nedostatkem vzrostlých stromů.
  O péči o stromy v Brně radši nemluvím. Občas ořezali stromy úplně amatérsky, ale na náletovou lípu na dvorku, která zvedala zeď a v přízemních bytech byla tma a vlhko, se muselo žádat o povolení na životním prostředí. Povolení na pokácení jsme nedostali (byť jsme slibovali náhradu jiným druhem), odvoz listí město nechtělo zařizovat (byl to městský dům!). Lípy na náměstí byly hezké, ale při vichru z nich taky padaly větve, protože prořezávat se daly jen z plošiny a to je drahé. Na naši žádost, aby odstranili pár větví, aby na náměstí bylo trochu světlo a feťáci a gambleři nám pořád nerozbíjeli auta a nekradli z nich, co šlo, město vesele kašlalo.
  Myslím, že stromy jsou báječná záležitost a hodně prostředí pomůžou, ale člověk se o ně musí starat.

 17. Taky mně nedávno hodně naštvalo kácení u nás v Botanické zahradě. Zlí jazykové tvrdí, že nám na ni udělal projekt nějaký architekt, který tvrdí, že teď je to trendy bez vzrostlých stromů (devil) . Možná bych tomu i věřila, protože se kácí stromy zjevně zdravé a nepřekážející, a hlavně – unikátní druhy (že stíní kytičkám pod nimi? tak ty kytičky dejte jinam nebo pěstujte stínomilné druhy! Proč toto řešíme kvůli letničkám a dvouletkám, případně kvůli něčemu, co lze bez poškození vyndat na dvě rýpnutí??? pardon, jsem hodně naštvaná, tohle pro mne není argument). Takže během dvou dnů měl děkan na stole petici se sto podpisy. I začalo se vysazovat, dokonce i to samé, co se pokácelo. Jenže z toho proutku stín a lapač prachu a hluku bude, až já budu v důchodu 🙁 . Ach jo.

 18. Starají. Jedna z hlavních ulicí zde je obrovská alej sakkur. Sakkury jsou právě v květu a je to nádhernajs. Je z toho pak děsivý binec, ale stojí to za to. Jednou pod nimi nechal kolega zaparkované auto v době když už to opadávalo a tmavě modrý kombík dostal růžový přeliv. Každý hipík by mu záviděl. No…a tato alej pak plynule navazuje na další velkou alej pro změnu myslím že hlohů. Tmavě růžových většinou a sem tam bílých. Ty kvetou velmi dlouho. Taky je tady hromada krásných topolů, občas z nich TS nadělá palisády, ale to je tím že tenhle strom roste hrozně rychle. Historické aleje zde nejsou, ale je zde historický park plný krásných stromů i cizokrajných. U těch méně obvyklých jsou dekorativní žulové balvany s tabulkami, na tabulkách popis.

 19. No ono existuje ešte jeden „bezpečnostný dovod“, vraj stromy pri ceste sú príčinou smrteľných dopravných nehod. Vraj vyrúbanie alejí pri cestách doporučuje EU. Pretože ak nejaký blbec v 180-ke obtočí auto okolo stromu, tak za to može ten chudák strom, ktorý bol taký blbý, že 100 rokov rástol pri nekvalitnej, alebo namrznutej ceste :(.

  A Dede, ešte si zabudla na jednu maličkosť: lipové drevo je medzi rezbármi veľmi vyhľadávané a cenené.

  U nás v Brezne keď robili prerezávku stromov rastúcich popri rieke Hron (neviem, kt.firma to robila), vyrezali tie najkrajšie a najlepšie stromy. A staré suché rárohy tam stoja doteraz, ak nepopadali.

  1. Nojo, když se ty aleje sázely, tak po těch silnicích jezdily koňské potahy, takže to bylo o něčem jiném. Dnes je strom u silnice, zejména při tom, jak jsou naše slince udržované, jednoznačně rizikovým faktorem. Jenže posadit ho o kus dál nejde, protože tam, kde by nebyl nebezpečný už je soukromý pozemek a majiteli by se takovýto zábor jeho majetku nejspíš nelíbil. A to, že se občas o strom rozbije nějaký idiot neznamená, že budeme výsadbou alejí idioty hubit, občas to odnese i nevinný, kterého ten idiot na ten strom dožďuchne. A že se přestárlé stromy kácejí, je v pořádku; ve zlíně ,,chránili“ staré shnilotiny tak dlouho, až to dva chodci odnesli životem! A najednou to během pár dní šlo pokácet všechno!

  2. EU nic takového nedoporučuje. Nápad o jejich pokácení pochází čistě z českých hlav.

   1. Sice opravdu nevím a nemůžu dokázat, ale z Českých hlav to pochází určitě! Vždyť jak já venku v zahraničí vždy obdivuji opečovávání stromů! a těch krásných, starých stromů ve městech. Obdivovala jsem i v lesích v Rakousku, jednalo se o smrkovou monokulturu. Káceli motorovými pilami, takže vlastně ručně 😉 , odvětvili a ležící kmeny podložili špalíky z tlustých větví, aby kmen neležel na holé vlhké zemi, protože na něm byla ještě borka a mohl by rychleji hnít! No je fakt, že lesy tam jsou v soukromých rukou a majitel si o způsobu těžby rozhoduje sám a protože je generacemi vyučený, tak ví jak na to! Rozhodně si do vlastního majetku nepustí zvlčilou, těžařskou firmu.

    1. Ja som nič nehovorila o českých hlavách. Na Slovensku máme dosť vlastných blbcov.

     „Brusel to nariadil, alebo EU to odporučila“ je také univerzálne zaklínadlo. Keď pod týmto mottom niekto vysloví hocijakú kravinu, nikto sa neodváži proti tomu protestovať. Bohužiaľ si ani neoverí, či je to pravda. A to nielen obyčajní občania, príp.starostovia, ale ANI PÁNI PARLAMENTNÍ POSLANCI. Viď. zákon o povinnom čipovaní domácich zvierat. Nikto nespočíta, koľko domácich zvierat sa ocitlo na ulici, lebo ich majiteľ si nemohol dovoliť čipovanie. Až pozdejšie vysvitlo, že nariadenie EU sa týka len zvierat, kt.cestujú zo štátu do iného štátu. Hlavne, že sa farmaceutické firmy na tom nabalili 🙁 .

    2. Takto se tzv. rezonanční dřevo, určené především pro výrobu hudebních nástrojů, těžilo i u nás, než se na Šumavě, díky řádění ekoteroristů, rozšířil nekontrolovatelně kůrovec a především tuhle kvalitní dřevovinu zničil. Sice jsme ochránili ,,přírodu“ (česky kalamitně přemnoženého škůdce), ale nechali zničit přírodu mnohem hodnotnější.

   2. EU nařizuje únikový prostor kolem komunikací. Pokud v něm jsou stromy, musí pryč, buď přesadit, nebo vykácet, ale pryč musí. Takže ono stačí, když se nesporný fakt interpretuje jinak, než původně zněl a hned je to o něčem jiném. A pokud krajinu, bez ohledu na to, jakým způsobem, jednou zformoval člověk, už to není nedotčená příroda a je jen a jen na člověku, aby se postaral o to, co kdysi stvořil. A bezpečné komunikace s ohledem na druh provozu jsou prostě dobou vynucená nutnost. Ochránce přírody, který si metr od domu vysadí strom a pak se diví, že mu kořeny dům zbouraly, je blb a když mu pak dům spadne, měl by zaplatit vzniklou škodu. Pokud správa silnic nechá stromy růst hned vedle silnice, nechť je zodpovědná za škody, které na autech napáchají.

 20. Já teď budu vařit z vody 🙂 snad mě někdo doplní.
  V Hradci je čtvrť Lipky a samozřejmě jsou tam spousty lip. Když se v té aleji začalo kácet (potom, co se při větru jedna obrovská lípa složila mezi auta na parkovišti), přidával k tomu magistrát nějaké vyjádření asi v tom smyslu, že původní lípy byly během let nahrazeny novými. Ale druhem, který se do města moc nehodí. Nevím teď jestli vzrůstem, křehkostí dřeva nebo proto, že ve městě hodně trpí. A že se výsadbou nových vlastně vrátí k původnímu osazení. Lipky docela rychle narostly a vypadají dobře. Aspoň myslím. Ale nejsem stromový zahradník, takže těžko uhodnu, jestli to tenkrát byla jen výmluva nebo ne.

  Já obecně jsem spíš odpůrcem velkých stromů uvnitř městské zástavby. Zejména pak sídlištních smrčků – miláčků, které tady „maminka přivezla z chaty a zasadila, když jsme se nastěhovali“. Že je ze stroma obluda dva metry od baráku, která stíní celému vchodu a při větru drhne fasádu a balkóny, to už samozvaný zahradník nevidí, neslyší …

  1. Co se týká stromů miláčků s Tebou naprosto souhlasím. Ale stromová výsadba pod taktovkou měst se má udržovat a potom nehrozí to co se stalo s lípou na parkovišti.

   1. To nebyla lípa na parkovišti. To byl strom v lipové aleji. Dvě řady stromů, mezi nimi chodník a cyklostezka, dva zelené pruhy s lípami, kolem dvě jednosměrky, tam stála auta, další zelené pruhy nebo chodníky a zástavba.
    Ono, když padá strom, málokdo si vůbec dovede představit jak daleko dosáhne. A tohle byl obr (a vykotlaný, jak se ukázalo)
    Tohle jsou Lipky z druhé strany:
    http://hradec-kralove.sije.cz/album/zelen/foto-1101.php

 21. U nás v Plzni také letos zřejmě dostali nějaké dotace na kácení, protože kácí o 106. Na zastávce MHD porazili zdravý strom, který byl notabene na trávníku a nikomu a ničemu nepřekážel.
  Dokážu pochopit, když se porazí vzrostlý strom na sídlišti před domem, který stíní. Protože před 40-ti lety nedomysleli, že před domem vyroste za ta léta slušný les. Nemám z toho radost, ale to se dá pochopit. Že se prořezávají keře, to vítám. Omladí se a vypadají lépe.
  Ale proč kácí zdravé stromy na místě, kde nikomu nevadí, to nechápu.
  Míša z Plzně

  1. Ne vše, co vypadá jako zdravé, zdravé skutečně je. U nás také pokáceli ,,zdravé“ topoly, které ale byly zevnitř totálně vyhnilé, jenže na povrchu to vidět nebylo. Grafióza u jilmů se na první pohled také nepozná, ale dřevo zkřehne a pak stačí silnější poryv větru a ,,zdravý“ strom se bez jakéhokoli varování skácí.

 22. Radní nevím, ale Máťy kácí jak o život. Teda kácela by, kdyby na to sehnala lidi. Jenže on jí to zadarmo nikdo dělat nechce…
  A tak ty stromy zabíjí tím, že jim podkopává kořeny.
  Nebo jim ořeže větve, až z nich zbudou jenom kostlivci.
  Přitom jí na pozemku mizí cestičky (na tom je vidět, jak často k ní někdo chodí, že už tam deště srovnaly původní babičkou a dědečkem pracně vyrobené terásky záhonů zpátky do lehce zvlněného svahu) a místo trávy tam má souvislý porost mechu.
  To nic, jenom mě to pěkně štve… Prý ona sama tu chatu taky dostala po dědečkovi plnou mechu, tak co že jako čekám?
  Nic nečekám.
  Jen je to pěkně bezútěšný obraz duše – proti bývalé dědečkově a babiččině kvetoucí a úrodné zahradě se sadem.
  Zkrátka – nemůžeme ze sebe vydávat něco, co v sobě nemáme. Někdo stromy opečovává, jiný je zabíjí.

  1. Co Ti na to říct (hug) . Naštěstí jsou na světě i lidé, kteří stromy zachraňují, třeba množí staré odrůdy. Díky nim nezmizí jadernička ze světa, když zmizí z Tvé zahrady. Vysadíš znovu a dočkáš se i plodů, ale tu velkou a opravdovou úrodu budou řešit až další generace 🙁 . Přece jen je potřeba myslet i na ně, a to lidi, kteří myslí jen na sebe, neumí, a ti ostatní si to musí občas připomenout, aby pro nějaké okamžité rozmary nezničili to, co má zůstat. (h)

   1. Další generace v tomhle případě nebudou – znáš moje argumenty. Leda by to byli tvoji chlapečci. 🙂
    Dědeček mi často říkával: „Tuhle jabloň jsem před lety zasadil pro tebe, ještě jsi nebyla na světě a já ji už sázel.“ Oni se těšili, já se těšila… generace mezi námi se rozhodla, že se radujeme přespříliš, a tak jsme zase na začátku. Respektive ve slepý uličce.
    Leda bych pěkně fofrem přehodnotila svoje rozhodnutí ohledně neexistence dalších generací. 🙂

    1. No jo, argumenty … vždyť vím. Já ti nahoru napíšu básničku, ať máš nějaký protiargument, jo? 🙂

  2. To je tak se vším. Na farmách drůbež a dobytek opečovávají a na jatkách zabíjejí. A zeleň v ulicích potřebuje oboje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN