BTW: Léto napořád

BTW_dé_logoTak se nám zase změnil čas. Hurá! Mám ráda letní čas, protože mi prodlužuje den – vzhledem k tomu, že opravdu nejsem ranní ptáče, tak mi ranní světlo rodící se na jaře a v létě někdy kolem čtvrté hodiny ranní obvykle nevyužito proklouzne pod rukama. A tak si říkám: proč tím časem vůbec šoupat? Proč nemít ten letní celoročně?

 

Přiznám se, že jsem dlouho každoroční změnočasové reptání moc nechápala. Asi jsem odolná, protože hodina sem nebo tam mi opravdu nevadí a na letní čas se každý rok opravdu těším. Jenže jak jde život, dokážu lépe pochopit, že jsou lidé, kteří s tou změnou doopravdy potíž mají – a nemusejí to být jen ti, jejichž práce vyžaduje vstávání v nějakou nelidskou hodinu.

A tak jsem si říkala, že proč se obtěžovat změnou a nenechat rovnou letní čas? Na podzim, kdy se čas mění zpátky na zimní, je už stejně den tak krátký a navíc se pořád ještě zkracuje, že změna nepřinese v podstatě nic dobrého. Těch pár dní, kdy má člověk pocit, že se vyspí, nepočítám, protože ta úleva je fakt kraťoučká.

Popravdě, jediný důvod pro ten návrat vidím v tom, že se ctí čas astronomický. To ovšem není důvod, který by zrovna na mě dělal nějaký dojem. A zůstat celoročně u zimního času mi pak přijde jako úplně nejhorší varianta.

To je ovšem jen můj názor. Co si o tom myslíte vy?

 

0331dar1

Aktualizováno: 31.3.2014 — 08:47

50 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dovolím si nesúhlasiť.

  Keď som pracovala v Podbrezovej vo fabrike, musela som vstávať o 4:45 ráno, aby som stihla autobus o 5:20. Neviete si predstaviť, ako som sa vždy tešila, keď som vstávala už za svitania. A ako ma nasr…, keď mi to „mudrci“ s ich letným časom zrušili.

  Opačný extrém: Keď som pracovala v Nemecku neďaleko francúzskych hraníc, v lete bolo 21:30 hod. letného času a Slnko ešte vysoko na oblohe. Prečo? Pretože rozdiel astronomického času medzi našou a tamojšou zem.dĺžkou je 45 minút !!!

  A že sa ušetrí elektrická energia tiež nie je pravda.

 2. Milá Dede, mluvíš mi z duše. Také bych zůstala u zimního času. Tělo by se aspoń nemuselo 2x ročně aklimatizovat na posun. Letní čas s dlouhými večery nemá chybu. A proto si nestěžuji, i když vstávání o hodinu dřív je v časných ranních hodinách ohavnost :). Aspoň zpočátku.

  1. Já si pořád říkám, že jakékoliv nelidské vstávání (řekněme před šestou ranní)je ohavnost (jsem ráda, že se mě to teď netýká,)no a změna času tomu přidá. Jenže kdyby byl jen letní čas, tak by organismus jel plynule, bez toho šoku, který dělý z těch prvních rán po změně takovou ranní můru:)) Ale uznávám, že někdo má časnější rána i večery rád… 🙂

 3. Asi jsem výjimka, ale musím se přiznat, že ač jsem celoživotní sova, letní čas mi můbec nevadí, naopak, jsem ráda, že když už musím sakra v nějakou nekřesťanskou hodinu (obvykle je to 5:30) vstávat, tak že nevstávám do tmy a že odpoledne a krásné letní večery jsou delší. Ani s přechodem času nemám žádný zvláštní problém, ten víkend a jeden dva dny stačí.

 4. Téma přesně pro mě, bavím dlouhodobě okolí, neb poslední pátek v březnu, po příchodu z práce, přesouvám všechny hodiny, mobily, poč atd. napřed a přes víkend se pokouším, jako celoživotní sova, zvyknout, doslova sama sebe přemlouvám … stejně jsem jako praštěná asi dalších 14 dní. Takže je mi jedno, jestli zimní nebo letní, jen prosím nešoupat 8)

 5. V době bezdětné jsem přestup na letní čas neměla ráda. S malými dětmi je to naopak úžasný vynález – od víkendu mohu ráno děti vítat s úsměvem! „Ty jsi hodná, že nás necháš spát do půl sedmé“ vystřídalo ono staré: „Prosím, zalez ještě do postele, je teprve půl šesté!“. Jooo, všechno je relativní :).
  Zdravím z DD, E.

  1. Milá Evo, líbí se mi tvé uchopení relativity (chuckle) Když už člověk nemá na vybranou, je lepší z toho vytěžit to dobré, co se tam dá najít (wave)

 6. Ještě kousek. Pokud jde o to, že na netu jsou víc slyšet lidi, co chtějí jenom letní čas – jednak si možná víc pamatujeme to, co je výraznější (chtít jenom SEČ nepraští do očí tak, jako chtít jenom letní čas); jednak… tady je pěkný grafík z průzkumu For Only One Time: http://www.onlyonetime.cz/images/image011.jpg

  Středoevropský vede.
  Dává to smysl – v zimě je větší depka, mít v zimě tmu až do devíti do rána je horší, než mít v létě tmu už od půl desáté večer.

 7. Poledne se jmenuje proto, že nastává v polovině denní dráhy
  Slunce po obloze, čili když je Slunce nejvýš nad obzorem při
  „astronomickém“ čase. Zasahovat do toho mi přijde jako
  „opravování přírody“ či jak se říkávalo „proti pánubohu“.
  Šíbování časem mi ubírá dvakrát ročně jeden až dva týdny
  normálního žití, než se vzpamatuju. Navíc SEČ+1 je čas kyjevský
  či přesně východoevropský a tak mám vždycky pocit, že se
  posouváme ze střední Evropy někam na ukrajinské stepi.
  Dneska po našem autě ráno koukaly nevěřícně srnky z lesa, kam se to
  ženeme o hodinu dřív 🙂 Mimochodem, letní čas se u nás požíval
  poprvé za I. i pak za II. světové války (už to je taková neveselá
  souvislost) . A termín „zimní čas“ znamená čas ještě o
  hodinu méně nez přísluší našemu časovému pásmu, ten čas který
  nám je milostivě ponechán na zimu, je náš středoevropský (čili
  střední sluneční čas 15. poledníku vých. délky (prochází např. skrz
  Jindřichův Hradec nebo Kouřim).

  1. Víte, že s tím polednem to tak jednoduché není? Východ a západ slunce není po celý rok rozložen symetricky kolem poledne, podívejte se na to někdy. A znovu se zeptám, vy byste bez pomůcek poznala, kdy je poledne?

   1. Pokud máš trochu napozorované místo, kde žiješ, tak ano – podle sluníčka odhaduju čas plus mínus čtvrt hodiny.
    Po přehození času na letní v tom mám nejmíň dva týdny bordel, než si mozek začne automaticky odčítat od toho, co vidí.
    Po přehození zpátky na SEČ mi vnitřní sluneční hodiny naskočí strašně rychle. 🙂

   2. Ad Krmič : Samozřejmě, že vím, že to s tím pravým polednem, rozdíly
    od pravého místního slunečního času až po pásmový čas, časovou rovnici
    atd. není jednoduché (je to koneckonců část mojí profese), ale odbornými
    detaily není myslím nutné tuto diskuzi zaplevelovat.
    Jinak souhlas s Ioanninou, že ve známém prostředí, kde člověk zná světové
    strany, orientace budov či jiných významných bodů, lze „poledne“ dosti
    dobře odhadnout, pokud na to oblohu člověk vždy koukne. Samozřejmě,
    že profesionální práci tak dělat nelze, ale k jakémusi „zakotvení v prostoru
    a čase“ je to dobré, pak to pomáhá i k orientaci na neznámých místech. Co
    když nám všechnu elektroniku včetně GPS zase jednou vypnou? 🙂

 8. Změny času mi nevadí, na rozdíl od jakýchkoliv jiných změn.
  Jako důchodci by mi čas mohl být ukradený, ale není tomu tak – v létě opravdu chci letní čas! A nevadil by mi stejný čas i v zimě, tedy beze změn.
  Jak jsem viděl na jiných internetových diskusích, je opravdu hodně lidí, kteří by si přáli jeden čas po celý rok – a to ten letní!! Argumentace jakýmsi astronomickým časem je lichá. Bez přístrojů nikdo nepozná, kdy je poledne, důležitý je východ a zejména západ slunce. Ostatně ten astronomický čas je v každém místě jiný. Že náhodou zrovna v Praze odpovídá tomu zimnímu… U nás je to o čtvrthodinku blíže letnímu, v Košicích už je to půlhodina.
  Snad už jsem tu kdysi psal, že ještě za časů, kdy se narodila moje maminka, mělo každé větší město svůj vlastní čas! Jednotný v celé R-U monarchii byl pouze železniční čas.

  1. Krmici, mate recht. On ten cas je stejne jiny podle toho, kde se jeden nachazi. Takze kdyz v Ceskoslovensku bylo poledne v Chebu, tak v Kosicich uz to bylo jinak. Ale ty hodiny byly nastavene stejne.

 9. DEDE, TAK TOHLE JE SLOVO DO PRANICE§ ŠOUPÁNÍ ČASEW MNE RUDILO A PRUDÍ UŽ OD ZAČÁTKU. ŠTVE MNE, ŽE AČKOLI SE PROKAZATELNĚ ŠOUPÁNÍ ČASEM NEVYPLATILO, NEVYPLÁCÍ A Z MNOHA DŮVODŮ ANI VYPLÁCET NEBUDE, STÁLE NA TOM NESMYSLU TRVAJÍ STÁTY CELÉ EU. UŽ NĚKOLIK LET NA SOBĚ ZŘETELNĚ POCI´TUUJU ,JAK TY POSUNY ŠKODÍ MÁMU ZDRAVÍ. ŠOOUPÁNÍ ČASU MI ROZHAZUJE ZABĚHNUITÝ REŽIM A ORGANISMUS PROTESTUJE PŘI KAŽDÉM ŠOUPNUTÍ ČASU ROZHÁZENOU A NESTABILNÍ GLYKÉMIÍ, AČ SE SNAŽÍM SEBEVÍC REŽIM DODRŽET. ZKRÁTKA NÁS, KDO ZAVISEJ NA INZULÍNU, JE TA ZMĚNA ČASU DOST DRASTICKÁ. OSOBNĚ UŽ OD ROKU 1995 DO PRÁCE NECHODÍM, ALE VELMI MNE TY ZMĚNY NIČÍ.TI, KDO TOHLE VYMÝŠLELI, BY ZASLOUŽILI ŘÁDNĚ NAŘEZAT.JE MI MI FUK, ŽE JE DLOUHO VIDĚT, KDYŽ MŮJ ORGANIZMUS PROTESTUJE A BOUŘÍ SE.

 10. tak já letní čas vždy vítám a těším se na něj, je dýl světlo, člověk toho po návratu z rachoty stihne víc doma i venku páč je světlo. Olimu je čas fuk budí se kdy potřebuje 🙂 ale Tom si zapomněl přetočit mobil a tak mu po 7h ranní volal kolega kde jako je?? jak na potvoru jsme měli krmení mimo vstávání jinak bych ho samozřejmě probudila 🙂 ale všechny ostatní hodiny doma přetočil 🙂

  a taky bych nechala letní čas nafurt

 11. čo Vám mám povedať.Vstávam/ke´d idem do práce/ furt o 5.00-len ten polroka je to o 4.00-i ked na mobile svieti 5.00.Je to kruté-myslím na Betty mcDonald,ktorá si tak nešťastne/čo sa týka ranného vstávania/ vybrala manželov a pochopila,že to je jej osud.Moje telo vie,že sú len štyri hodiny a protesuje velice-prevelice.večerné svetlo neviem vychutnať,padám o 21.30 do postele aby som ráno…. a to už viete.Ale odpovedať na otázku,či letný čas ano alebo nie,neviem.A vôbec:ušetrí sa tým niečo,alebo to slúži ako nasie…..pracujúcich,ktorí potom neotravujú politikov?

  1. verenka, já myslím, že je to právě naprostý nezájem o pracující. člověk se musí nutit jít spát za plného světla a sluníčka, protože ráno v šílenou hodinu z donucení každý den vstává, ale lidi co mají možnost to změnit jako poslanci tohle neprožívají.
   jinak v tom smysl nevidím, přece není možné nahoře ustřihnout kus deky a přišít ho dole, a myslet si, že je deka delší.

 12. JE zajímavé, kolik lidí je tu pro zachování zimního času, nebo-li vlastně astronomického času po celý rok. Budu se muset nad tím zamyslet. Tedy, já obecně jsem také proti šoupání času, ale já sova upřednostňuji tzv. „letní čas“. Prostě jsem ráda, když je dlouho vidět. Alw pozor, střídání času a posun biologického rytmu mi vadí a vzpamatovávám se z toho asi týden. Ale jinak je možné, že v mém případě je to trochu úchylka. Za prvé, pokud nemusím dříve, vstávám okolo 6:30, což ujde i při letním čase. Doby kravínů a vstávání v půl třetí nebo z hospody rovnou do kravína, to už mám snad za sebou. A večer vidím déle. Já se nejlépe cítila v létě ve Skandinávii, pokud možno nad polárním kruhem, co nejvíce na severu. Ta paráda, když slunce svítí 24 hodin. A spala jsem docela dobře, jen, když se mi ve 3 ráno chtělo na záchod, musela jsem si připomenout, kolik vlastně je a že vstávat ještě nemusím a můžu zpátky do kutlochu. Což ovšem jaksi vylučuje mou přítomnost na stejných místech v zimě. Ze tmy mám depky.
  A mimochodem, za Franze Josefa ten letní čas měli vlastně také, jen tomu tak neříkali. Císař pán vstával sakra brzy a přizpůsobilo se tomu celé Rakousko-Uhersko. Proto se všude začínalo extra brzo, aby císař pán měl plný servis. Pak ani ten úřední posun hodin nepotřebovali.

 13. Mně střídání času nikdy moc nevadilo a teď, když žijeme mimo město se na letní čas fakt těším. Ráno mě budí sluníčko a večery jsou tááák dlouhéééé 🙂
  Já si myslím, že měnit si život podle slunce je přirozené, méně přirozený je ten hodinový skok, ale co považuju za naprosto nepřirozené, je obecné přesvědčení, že správné je vstávat pokud možno za tmy, rvát děti z postýlek a vléct je do školek a jeslí ještě spící (moje děti prostě ráno potmě spaly, no), aby byly ve školce „včas“ a ústupek podniku, že maminky můžou dojet do práce až na půl sedmou, když teda ta školka otvírá v „až“ v šest. Maminky, tatínkové ne, proč by se měli střídat, že jo, a co by takovej taťka ve školce dělal, vždyť tomu nerozumí 🙁
  A nechodte na mě s nepřetržitými provozy. I tam se můžou směny střídat v osm a ne v šest. Tohle za výpadek z civilizace považuju já, stejně jako nemocniční poplachy v pět ráno.

  1. Ri, mluvíš mi z duše s tím zbytečným vastáváním! Nezapomenu, jak jsem chudáka Andyho měla na golfáčích a v šest ráno sprintovala přes sídliště na autobus, aby byl v jeslích po půl sedmé a já v sedm v práci. Brr, to nebyly hezké časy, ale tehdy nebylo vyhnutí.

   Pak mě napadlo ještě něco s tím odpoledním světlem – lidi na opravdovém venkově (nemyslím příměstské satelity) to obecně vítají a já si myslím, že je to proto, že s naším tzv. veřejným osvětlením (nesrovnatelně omezenějším než je ve městě) prostě se tmou venovní život končí, což pro lidi ve městěch neplatí. Vlastně tak žijeme se sluncem – ať chceme nebo ne (chuckle)

 14. Řeklo by se, že mně osobně může být letní či zimní čas jedno: pracuju doma, pracovní dobu od-do nedodržuju, neb pracuju podle potřeby (někdy od čtyř ráno, někdy do osmi večer – záleží na úkolu i stavu mysli (mm) ), žádná rejalityšou mě nehoní, abych stíhala TV, nějaké odpolední výletění nebo práci na zahrádce mi – doufám, že zatím, tělo příliš neumožňuje… Přesto mi vadí POSUNOVÁNÍ ČASU.
  Čas je přece jen dohodnutá konvence, stanovená podle nějakých ukazatelů – podobně jako zmiňovaná pracovní doba. Mimochodem – pracovní doba. Před časem jsem měla takové zaměstnání, kde jsme měli pracovní dobu v květnu až září od 6, zbytek roku od 7. Když se k tomu připočetl letní čas, znamenalo to na jaře i na podzim během měsíce posun pracovní doby o dvě hodiny. Vskutku lahůdka.
  Člověk má svůj denní rytmus, ať je ovlivňován čímkoliv. Třebaže si určuju program dne sama, můj hlas by dostal stabilní čas, letní či zimní, jen NEPOSOUVAT, prosím.

 15. Já si myslím, že čas je jen jeden. Ten astronomický. A že si jen lidé s ním šoupají, jak chtějí. Ptáci a ostatní zvířata se probouzejí podle slunce a taky tak chodí spát. Včera se králíci děsně divili, že dostali snídani o hodinu dřív! 😀 Já ten posun v čase taky nesnáším, a to nemusím vstávat do práce.

 16. Kladu zde stejné otázky : Přemýšlím kdy tenhle nesmysl vlastně začal? Když jsme v roce 1968 opouštěli rodnou zemi nic takového neexistovalo. :O

  Nenávidím to posunování hodin a času v přístrojích. Měla jsem na to celý šanon návodů jak měnit čas. Už neměním, počítač změní automaticky a já nařídím náramkové hodinky a mobil, všechno ostatní mi může být ukradené. Protože jsem už dlouho v pensi, nenutí mne nic vstávat jinak než já chci. Na štěstí, asi by mě čert vzal ! (devil)

  Ale marně pátrám proč proboha, PROČ? Ušetří se tím elektrický proud? Pochybuji. Tak tedy proč vlastně? Řídí se tím celý svět? Všechny země? Asi musí, že? (doh)

  1. V ČR od roku 1979, ale český výmysl to bohužel není, používá se to celosvětově, takže by asi byl problém z tohoto systému vystoupit.
   Víc je o tom třeba na obyčejné wiki, mj. i o tom, že letní čas byl u nás kdysi poprvé zaveden za první světové války.

   1. já myslím, že by nebyl problém vystoupit, protože i když v hodně státech je letní čas zavedený, tak ne ten stejný. usa je dobrý příklad, pár států letní čas nemá, některé se posouvají i o dvě hodiny, na různě dlouhou dobu.

 17. ó dede, takto mluví určitě člověk co není od přirození ponocující sova a nemusí vstávat ve čtyři ráno na patnáctihodinové směny. hip hip hurray pro zimní čas!

  mimochodem dede, pamatujete jak jste loni myla nádobí pavoukem? mně se to povedlo dneska ráno po návratu z noční směny.

  1. Já vím, že se mám, když nemusím vstávat v nelidskou hodinu! Ale znám dost lidí, kteří musejí, proto si myslím, že by se šoupat nemuselo (blush)

   Tak pavoukem? (tmi) Šiš, a taky jsi ječela? Já na toho svýho jen tak nezapomenu… 😛

   1. No šoupat by se nemuselo, ale když si představím, že v prosinci by bylo světlo až v 9 místo v 8, tak je mi špatně už jen při té představě (whew) (envy)

   2. dede, já jsem tak odskočila až jsem se divila. on se procházel po té houbičce co jsem držela a už umyla šest sklenic, nevím jak jsme to dokázali. ale pak jsem tak koukala na toho malého hnusotu jak se tam plácá v pěně od jaru a bylo mi ho hrozně líto, tak jsem s duševním vypětím přemohla phobii a nabrala ho do sklenice i s tou pěnou a vyklopila na trávu. to ještě kopal svým milionem nožek a vypadal čile. ale nakonec to nepřežil, z toho asi plyne ponaučení, že bysme se nikdo neměli koupat v jaru.

 18. No vidíš Dede, s tím permanentním letním časem jsi jaksi pohořela, že ano. Přidávám se taky k těm, které letní čas s… no, buďme shovívaví, trápí.

   1. Putin – pokud se nepletu, Rusko vloni přešlo na trvale letní čas… Ale jistá si nejsem…

   2. Věčné léto by mi asi nevadilo, i když – Californie s tím svým furt stejným počasím jde po čase taky na nervy – vadí mi letní čas! Psovi taky a ráno po mě hází nerudným okem, nešil, proč už teeeď!?
    My tu zbytečnou časovou změnu rádi nemáme. Tak.

 19. Ha téma pro mne. Už druhý den jsem jak praštěná pytlem – večer se mi nechce spát, protože jsem ještě nastavená na středoevropský čas, tudíž v jedenáct je stále pro mne deset, a ráno musím vstávat, protože do práce mám prý chodit na čas (včera jsem se taky nedospala, páč byla u nás mamka a šla do lázní na masáž na nekřesťanskou sedmou hodinu (chuckle) ). JSEM ZÁSADNĚ PRO NEŠOUPÁNÍ HODINAMA SEM-TAM (flex) .

  1. Je to zajímavé, proč se vlastně trvá na šoupání, když nešoupaní je jednodušší a už se opravdu nedá předstírat, že je šoupání nutné z ekonomických důvodů? (tady mi chybí ten drbací smajlík)

  2. Já také. Přestože jediné, co mne budí, je denní světlo, nebo kočičour, když má hlad, nebo dlouhou chvíli. A nejvíc mají šoupání časem rádi železničáři, když musejí rychlíky nechávat zbytečně hodinu čučet, nebo přijíždějí, ač včas, s hodinovým zpožděním. Binec, který tato zbytečnost v dopravě páchá, by zasloužili pořádně omlátit o hlavu všichni, kteří mu fandí. (devil)

 20. Mě u letního času vadí to ranní vstávání do tmy. Lépe se mi vstává, když je světlo.
  Je ale pravdou, že večer je vidět déle.Včera jsme si říkali s mužem, že letní čas vlastně zničil letní kina. Protože je do 10-ti vidět, takže by se mohlo promítat až tak od 22 30 hod. Existuje dnes ještě někde letní kino ?

  Míša z Plzně

  1. Nemyslím, že letní čas zabil letní kina, i po zavedení letního času ta kina v 80. letech a z kraje 90. let fungovala v pohodě dál, „zabily“ je spíš nové poměry po roce 89 – víc jiných možností trávení volného času, širší programová nabídka „normálních“ kin (v letních kinech se většinou promítaly filmy, které jinde k vidění nebyly), o hromadě televizních kanálů a pohodlnosti publika nemluvě. Nicméně třeba tady u nás nejmíň tři letní kina přes léto máme. Jo, nejsou tak veliká jako ta původní, ale nabízejí věci, které se jinde nevidí a lidi si na pěkný film rádi přijdou.

 21. Vadí mi to. Strašně. Vadí mi ten ranní posun zpátky do tmy. Zvykám si na to určitě víc jak týden, takže mi kromě hodiny ranního spánku někdo sebral víc jak týden normálního života, kdy nepřemýšlím, kolik je proboha hodin, protože moje vnitřní hodiny mi to hlásily, ale se změnou času registruju nanejvýš tak dopoledne- odpoledne. Ráno vstávám nerada, ranní ptáče prostě nejsem, ale vstávat musím. Proto mi sebraná hodina děsně vadí.
  Je mi jedno, který čas by nechali, ale ať s tím proboha nikdo nehejbá.

  1. Mě se to ranníletní vstávání taky nelíbí. Ale kdybyste dneska viděli jak odmlouvali psi! Ti se nakecali, že vstávat nebudou.

   1. O tom, kdy se bude vstávat, rozhoduje u nás kocour. Takže když tuším, že bych měl chuť si ráno pospat, dostane k večeři kolem 23 hodiny nášup a vydrží v klidu i do půl jedenácté. Naprosto ho ale rozhodí, když, zcela výjimečně, vyrážeje na dlouhou tůru, aktivuji budíka na brzké ráno. A hodiny? dvě bezvýznamné ručičky, nebo hromádka bezvýznamných čísýlek na dipleji. Kolik ukazují, je mi naprosto putna.

 22. Když je poledne, slunce má být na obloze nejvýš, a ne teprve s vyplazeným jazykem dobíhat. Mně letní čas vadí z tohohle principu.
  Za druhé mi jako děcku vadilo, že když jdu spát, je ještě světlo. To řeším jako dospělá tak, že chodím spát později a později. Ale děcka stejně honíme do postelí kolem osmé – za světla. Špatně se usíná. Kdyby byl normální středoevropský čas, slunce by bylo správně a už by se pomalu šíralo. Zvlášť hnusné to je v létě, kdy je navíc ještě vedro. 🙂
  Soutěže v ohňostrojích se musí kvůli letnímu času pořádat nesmyslně hluboko v noci, než se člověk dohrabe domů, je po půlnoci. Astronomicky po jedenácté, ale koho to zajímá, máme letní čas, že. (A to nemluvím o randálu mezi desátou a jedenáctou, který by za normálního času mohl být mezi devátou a desátou – kdyby byla tma tehdy, kdy být má.)
  Ráno je zpočátku zbytečně tma. Člověk se už začne těšit, že konečně vstává za světla, a zase mu to seberou.

  A tak si říkám – pokud někdo chce mít večer dlouho světlo, ať si vstane dřív. Bude unavený dřív a bude mít světlo až do svého individuálního večera. 🙂

  1. „Když je poledne, slunce má být na obloze nejvýš, a ne teprve s vyplazeným jazykem dobíhat.“ Ano, přesně tak. A to ještě neberu v potaz, že je jeden čas mezi východním Slovenskem a západní Francií….
   Celoročně by měl být astronomický (tedy zimní) čas.

   A já teď musím, s jedním okem zavřeným úplně a druhým napůl, spočítat, kolik je 5+7…

  2. Taky koukám na slunce, když odhaduju čas, ale jak jsem ten nezodpovědnej typ, tak si v létě v duchu při pohledu na oblohu tu hodinu klidně dopočítám 🙂
   Jinak s tou ranní aktivitou to není tak snadné. Když lidé pracují od-do, hlavně lidi ve službách, ale třeba i na úřadech, tak mají prostě odpoledne krátké a ráno se třeba práce na zahradě nedožene… Navíc když byly děti malé a já musela každé ráno všechno vypravit z domu (případně odvést do škol a školek), vyvenčit psa a utíkat do práce, tak jsem měla tolik ranního programu, že hodit si ještě předtím třeba kondiční běh nebo jinou volnočasovou aktivitu mě nějak nikdy ani nenapadlo.
   V souladu se sluníčkem prostě můžeš žít jen tehdy, pokud jsi nějak vymaněná z běžných „civilizačních“ pout a to většina lidí pořád ještě není.
   A protože změna fakt není příjemná a letní čas mi přijde praktický pro vetšinu lidí, tak mě holt napadlo věčné léto (wasntme)

   1. NO – v podstatě JSEM pro věčné léto (jsa teplomil), ale se středoevropským časem (chuckle) (chuckle)

   2. Praví skřivani si ráno ten kondiční běh, zahrádku, pečení lívanců nebo cokoli podobnýho naplánovat svedou. Věř mi, zažila jsem to.
    Jinak – už dávno neplatí, že by byla pevná pracovní doba úplně všude. Takže lidí schopných naskládat si čas, jak jim vyhovuje, je poměrně hodně.
    Z fleku mě napadají jako neposunutelné v podstatě jenom věci jako doktoři (kteří stejně slouží od šíleného rána, takže zrovna jim změna na letní čas ublíží hodně; navíc doktoři v nemocnicích mají stejně střídavé směny včetně čtyřiadvacítek, a nevěřím, že by si je tu a tam nemohli prohodit podle potřeby), prodavači (kteří se můžou domluvit s majitelem obchodu na otvírací době – pokud nejsou v supermarketu; ale i v tom supermarketu máš střídavé směny, takže máš dny, kdy jsi doma celé dopoledne), řidiči (střídavé směny trochu domluvitelné podle potřeby), … OK, pak máš ještě lidi ve výrobě. Mám zkušenosti s brigádou v továrně a ve skleníku. Do továrny se chodilo na směny, do skleníku tak, abys tam byla za svítání – pracovní doba se posunovala podle slunce.
    Ve škole můžeš říct, že nechceš hodiny na sedmou. Máš aspoň jedno volné odpoledne.
    Kancelářské krysy si můžou se zaměstnavatelem domluvit volnou pracovní dobu. Komu vyhovuje vstávat brzo, aby měl volné odpoledne, má možnost. Kdo si rád pospí, má možnost.
    Ono to už s tím povinným uvázáním v práci od osmi do čtyř bez ohledu na cokoli zdaleka není tak horké…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN