BTW: O věrnosti

BTW_dé_logo„Beryšáku, a tohle má být jako psí věrnost?“ mumlám si pro sebe, když vidím, jak moje fenka Berry svádí momentálně přítomného zedníka, aby jí hodil míček a na mě zvesela kašle. Psice na mě poťouchle mrkne: „Věrnost je věrnost, ale víš ty, jak daleko zrovna tenhle člověk dohodí? Toho přece nemůžu nevyužít!“

 

„No, jo, ženská je to, potvora chlupatá,“ pomyslím si neuctivě. Nakonec stejně vím, že tohle její chování nemá s věrností nic společného. Věrnost je mnohem hlubší vazba, než následování za trochu pozornosti, pobavení nebo laskavosti. Věrnost, ta opravdová, je totiž věcí srdce, kvůli čemuž někdy může jít i za hranice zdravého rozumu.

Věrní můžeme být osobám, myšlenkám i institucím, přičemž jednotícím základem je dobrovolnost daná hlubokým přesvědčením. V případě vztahu mezi lidmi potom většinou úctou a láskou. Což znamená, že člověk musí být takového citu schopen. Nu a právě proto zrada toho, komu nebo čemu jsme věrní, tak bolí.

Když se nad tím zamyslíte, tak sami vidíte, že být věrný není těžké, pokud jsou láska, přesvědčení nebo loajalita skutečné. A zrovna tak je zjevné, že věrnost se nedá vynutit.

Věrnost však může být i pošetilá až zničující, pokud je věnována nehodnému člověku nebo – a to kupodivu častěji – nehodné myšlence. A že takových případů bylo, je a bude. Sama nevím, proč tomu tak je. Snad proto, že reálný svět je ve své mnohoznačnosti strašně náročný, vyžaduje hodně přemýšlení a stálou konfrontaci myšlenek se skutečností. Proto bývá tak lákavé věrně – a bez přemýšlení – následovat ideu, která vypadá, že jednoduše vyřeší většinu palčivých problémů, které lidi sužují.

Co je ale nejdůležitější, je věrnost sama sobě. Svým vnitřním hodnotám, které určují osobnost člověka a jeho základní postoje ke světu. Pokud dlouhodobě zrazujete sebe sama, byť třeba ve jménu nějaké objektivní potřeby, doplatíte na to. Já vím, že tohle se snáz plní těm, kdo mají své hodnoty ohebné a přizpůsobivé, ale… taky netvrdím, že je svět dokonalý!

 

Aktualizováno: 25.3.2014 — 20:54

28 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Hmm – včera jsem nad daným tématem dost přemýšlela. Ano – souhlasím, člověk by měl být věrný svým lidem i svým ideálům, o tom žádná. Ale – někdy mám dojem, že za pojmem věrnosti se skrývá lenost, zvyk nebo dokonce rezignace

  Příklad: „Proč jsi stále s tvým mužem, který ti dělá ze života peklo?“…“Nebudu hledat někoho jiného, už jsem si tak nějak zvykla, a vůbec, všude je něco. A navíc, já uznávám věrnost před lidmi i bohem.“ To není vymyšlené, to je skutečnost.

  1. Ygo děkuju. Že ses zamyslela a že jsi napsala. V tom případě, co popisuješ, to opravdu není věrnost, definovalas to správně. Opravdová věrnost někomu nebo něčemu je aktivní cit, rezignace k němu nepatří.

  2. Věrnost před lidmi ano. Bůh není a pokud mi dělá někdo ze života peklo, nevidím nejmenší důvod, proč bych si to měl nechat líbit.
   Moje choť se s bývalým úspěšně rozvedla, boha do toho nikdo z nich netahal a dnes spolu žijeme, opět bez boha, po dvaceti letech soužití ,,na hromádce“ dalších deset, takže celkem třicet let ve spokojeném manželství. A děti a vnoučata mne mají raději, než biologického otce/dědu!

  1. Mám 🙂 Ovšem ty moje oranžové mi utiskují psiny, protože když letí někoho oštěkat ze zadní zahrady dopředu, tak trasa vede ausgerechnet těsně vedle denivek… (fubar)

 2. když jsme měli Oliho doma asi dva dny tak mu Terry olízl ouško, a pejsci olizují uši na znamení věrnosti a náklonnosti a prostě je to důkaz psí lásky, tak jsem se podivila kde to stihl nabrat v sobě k té malé osůbce….ale zas připravovala jsem ho 8 měs na to, že v tom mém břichu někdo je….

  jinak za týden a kousek nám kluk přibral 30dkg!!

  1. 30 dkg je parádní výsledek! (inlove) Budeš mít pěkného otesánka 🙂

   Jinak Max takhle přijal Marka – olíznul nožky, pak ouško a pak nad ním 4 roky bděl. Potom sám sebe propustil z intenzivní služby s tím, že kluk je už dost velkej a normální dozor stačí… (chuckle)

   1. 🙂 však někdy zkouší maminku úplně vypit 🙂 ale hlavně, že mu chutná synkovi

    Nastěnka je úžasná, už ho miluje úplně a je si naprosto jistá, navíc je na něho opatrná, olizuje mu hlavičku úplně lehounce, a dneska mi při kojení strkala čumák pod pažu, mohla to být dobrá fotka zhora…

    vždycky z venku první letí k postýlce a čmuchá jestli je vše v pořádku a dítě na svém místě 🙂

 3. Oh,toto je zase silné!!.Trošku som sa zamyslela nad poslednými troma disk.príspevkami/míša,dede,Krakonoš/-a to Nenechať sa ohýbať,trvať na zásadných veciach,ale niekedy úplne netrvať,ale len niekedy! a byť aj trochu pružný./ale len niekedy/
  Nenechať sa ohýbať je veľmi ťažké a bolestivé.Okolie to neocení,zostane len sebaúcta-mnohokrát stojaca na vratkých nohách a trpkosť v duši.Ale byť zásadový,len niekedy pružný v myslení je cesta do pekiel.Postupne sa stane „pružnosť“ pravidlom,je to ľahšie,pokojnejšie a o sebaúcte radšej nerozmýšľame.
  Často som bola v pre mňa zásadných veciach neoblomná,asi rovnako často som bola v zásadných veciach pružná-nešla som proti vetru,bola som spoločensky prijateľnejšiaLenže dnes na tú pružnosť nerada myslím,hanbím sa za seba.
  A verná som hrozne-ideálom,myšlienkam i osobám.Keď precitnem,je to neskoro a hrozne to bolí.

  1. Máš pravdu Verenko, není to lehké téma, ale je poměrně zásadní. Když se řekne věrnost, tak člověku automaticky naskočí partnerský vztah – a přitom ta věrnost určuje život v mnoha dalších směrech. Už proto je dobré se nad takovými tématy občas zamyslet. (inlove)

  2. Základní zákon života na této planetě zní: Buď se přizpůsobíš, nebo zahyneš! Zvířátka to mají jednoduché, většinou se přizpůsobí a ta, co to nedokážou, zahynou. Od člověčenstva se požaduje mít zásady a ideály, což je někdy dost na palici. Takže občas je nutno mít zásady, ale také je nutno se přizpůsobit, když je jasné, že držet se zásad za každou cenu vede jen k sebezničení. Bohužel neexistuje univerzální recept kdy, co a jak, to si musí každý vyřešit sám v sobě.

 4. A ještě jsem zapomněla dodat, že spolu i 40 let pracujeme na jednom pracovišti a pracujeme na půl úvazku dosud

  1. Jestli vy nejste přírodní úkaz (sun)
   Ale vážně: Upřímně vám přeji, aby vám společný život ještě dlouho takto vydržel (rose1)

  2. Moc vám oběma gratuluju. To je v dnešní době, vlastně co kecám, v každé době je to krásné. Tak dlouho spolu být.
   Míša z Plzně

   1. Míšo, jen si nemysli, že je to samá pohoda. Je to sem tam i „Itálie“ . Okolo nás je dost dlouhodobých manželství. Jsme asi ze staré školy.

    1. Marsko, to je krásné, gratuluju, přávidím a zkusím si vzít příklad 🙂

     Ale docela mě to číslo zaskočilo, připadalo mi, že na takové výročí jsi ještě mladá. Podle tvého psaní jsem tě odhadovala tak plus mínus jako moji rodiče – a ti nedávno slavili 30 🙂

 5. Když máš Dede zase tak zajímavé povídání- hádej. V pátek 21.3, jsem dostala padesát bílých karafiáfů – za co? Narozeniny jsem měla v prosinci a to o něco vyšší číslo.

  1. Výročí svatby! (inlove) Maruško, to je to nejslavitelnější číslo vůbec! Protože pro to, aby tady naskakovaly roky, se musí udělat mnohem víc, než jen prostě žít! 🙂
   Blahopřeju! (f) (f) (f) (f) (f) (f)

   1. Ano, je tomu už tak. My jsme to nějak hurónsky neslavili, jen tiše doma. Člověk se bojí něco hlasitě aby to nezakřikl. Jsme velice křehké nádoby na tomto světě.

 6. Dneska musím říc Dede, to vaše povídání nutí člověka se zamyslet.

  Věrnost v partnerském vztahu vyznávám a dodržuju. Ale mám to jednoduší v tom, že můj druhý manžel je jako moje tzv. druhá půlka. Hodně si rozumíme a navíc jsme se našli ve věku, kdy si toho už umíme setsakramensky vážit. A je mezi námi ta úcta a láska.

  Být věrná sama sobě, tak to už je těžší. Musela jsem se naučit vážit si sama sebe a nenechat se ohýbat.

  A nakonec malé odlehčení tématu. U našeho kocoura Honáska mám pocit, že je věrný tomu, kdo mu poslední dá jídlo do misky. A nejvěrnější je špajzce, kde má jídlo. Občas už před tou špajskou vidím vytlačené kočičí tlapky. Jak tam pořád obšlapuje.

  Míša z Plzně

  1. Děkuju, milá Míšo, za upřímnou odpověď (inlove) Myslím, že jsi šťastná žena, protože víš, jaký život je, umíš se s ním poprat a hluboce si vážíš toho, co máš.

   A tohle je moc důležité: …Musela jsem se naučit vážit si sama sebe a nenechat se ohýbat. (h)

   Je těžké poznat, kdy mám pravdu, za kterou si potřebuju a musím stát, které musím být věrný. Člověk často pochybuje sám o sobě, okolí nás taky radši vidí názorově a postojově „učesané“ v souladu s obecným míněním.
   Takže pokud člověk vidí zásadní hodnotu tam, kde jsou ostatní ochotni rezignovaně pokrčit rameny, musí si svoje postoje vybojovat dvakrát – nejen s okolím, ale i sám se sebou.

  2. Tak pod tohle se podepisuji, s jednou droboulinkou výjimkou, viz román Tři kamarádi, (E. M. Remarque) – Zásady je třeba (občas) nedodržovat, jinak nedělají člověku radost. A občas je nutné být nejen pevný, ale i trochu pružný. Jenže jen občas a jen ,,vocamcaď pocamcaď“, jsou hranice, za které v žádném případě ani o milimetr.
   A pokud jde o našeho kocourka, tak ten má jasno: Jediný člověk, který je hoden mého přátelství, je páneček. (Což paničku dost mrzí).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN