BTW: V Babiččině údolí

0324dar4_1Ve čtvrtek minulý týden mě nedalo sluníčko dospat, takže v poledne jsem už měla hotovo vše podstatné – tedy kromě psaní. No, a protože se mi nejlíp píše večer a den byl nádherný, vzala jsem psiny na delší výlet místo obvyklé procházky. Vyrazily jsme do Ratibořic, do Babiččina údolí.

 

Je to od nás necelou půlhodinu cesty krásným krajem. Před Dvůr Králové k Choustnikovu Hradišti, potom odbočit z hlavní jaroměřské cesty na Vlčkovice. Chvalkovicích jsem obdivovala, jak nádherně opravili zdejší dříve strašně zchátralý zámeček – dokonce vinici tu vysadili!:))

Potom už jen přeskočit kopeček a jsem v České Skalici. To je opravdu půvabné městečko, vůbec ten kout u řeky, kde je muzeum Boženy Němcové. Koukám, že už kvete zlatý déšť – naplno, a to bylo teprve 20. března! Ale nezastavuju, projíždím náměstím a než Skalici opustím, zatočím vlevo směrem na Zlič a to už mám Ratibořice vlastně pod nosem.

 

0324dar1

 

Před zámkem je dokonale prázdné parkoviště – tedy turisté tu nejsou, hlídač ano, takže zaplatím 40 Kč a můžu vyrazit. Prozatím mám psy na vodítkách, v zámeckém parku se to žádá, což chápu a respektuju. Pak už se jen kochám. Zámek, park, jezírko, kytky. Hospodářské budovy, slunce, stromy, ticho, radostné očekávání. A to nejen natěšených psic – jako by celý kraj roztouženě natahoval ruce k teplu a něze toho úžasného dne.

A pak už jsme za parkem, na cestě ve stromořadí, kde už můžu pustit psy. Nevím, čím se těšit dřív – starými stromy, úpravnou krajinou nebo jen svobodou danou tím, že kolem není ani živáčka. Tedy kromě toho zajíce, kterého si holky naštěstí nevšimly. Ostatně byl na druhém břehu Úpy…

Za chvilku už jsme u Rudrova mlýna. Psice se poprvé toho dne koupou, od té chvíle už nemají šanci uschnout. Vydáváme se k „filmovému“ Starému Bělidlu – to originální už neexistuje. Kolem náhonu jsou ostříhané vrby a člověk prostě musí obdivovat účelnou krásu krajiny i jednoduchou eleganci starých vesnických stavení. A ten plaňkový plot!

 

0324dar2

 

U splavu už nic nezadrží ani mě a hraju si spolu se psy. Cákám si rukama ve vodě, házím jim klacky, směju se, když pozoruju jejich divokou radost, s jakou si užívají mělkou nebahnitou přátelskou řeku. Také fotím a je zázrak, že foťák nedojde úhony. Potom si ještě zajdeme na louky za splav – původně s tím, aby se holky vyběhaly a trochu oschly, ale povedla se jen ta první část. Opravdu lítaly jak divoženky, ale na cestě zpátky opět hupsly do řeky, takže to schnutí si nechaly až do auta.

Byl to zlatý den, krásně podaná ruka jaru. A v autě jsem měla cestou domů otevřené okénko… a kvůli horku to nebylo:))

 

Na fotky se můžete podívat tady: http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Babiccino_udoli/

 

0324dar3

Aktualizováno: 23.3.2014 — 20:59

43 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc ráda pozoruji psy koupající se a dovádějící ve vodě, Denis mi ten požitek ale nedopřeje, ten do vody jen decentně po břicho a dál ni krok. Ariberry si vodu umějí užít, jen co je pravda!
  Měly jste se všechny parádně! (sun)

 2. Hele, sem se to bude hodit. Tak nějak mě posedl nápad: dočteš knihu, postneš z ní citát. Telefonní seznam je kniha, skripta jsou kniha, slovník je kniha, sbírka příkladů je kniha – pokud jsi je fakt aktuálně přečetla od první stránky po poslední. http://ioanna-ioannina.livejournal.com/103871.html

  Ariberry a jejich fotogeničnost ti nesmírně přávidím, ale to už dávno víš. 🙂

 3. JJ, Zana, YGA: jó děvčata, to musím všechno nechat ža zas někdy budu putovat po moravském markrabství.

 4. A jinak…jak mi Ariberry obvykle připomínají ty pejsky z whiskey, jenže větší, tak tady zase vypadají jako heraldická zvířata, jen mezi ně vrazit štít.

 5. děkuji vám za komentáře foteček 🙂

  Ygo – jsem si myslela, že bude Terry zas „modrý“ vedle neostříhané Nasti vypadal docela blue ale jak jsem šmikla i ji tak je opět tmavý 🙂 ale to neva, my ho máme rádi i takového 🙂

  a dneska je to 14dní co se Olik prvně podíval na svět

  1. Tak gratulace Olínkovi k výročí, je to šikovný chlapeček! (inlove) Všem vám to na fotkách moc sluší!

 6. Vylet do Babiccina udoli jsem si jako decko vykoledovala, protoze Babicka byla prvni „velka“knizka, co jsem precetla. O vanocnich prazdninach v prvni tride. Tak pro zuplneni literarniho zazitku nasi koupili zajezd a byla jsem pry za dulezitku, neb jsem kde koho obstastnovala detaily z knizky. (chuckle)

 7. Asi před 6 lety jsem si koupila poslední díl Korespondence Boženy Němcové. Jsou to nalezené dopisy, které sama dostávala od své rodiny a přátel a také ty, které sama napsala. Korespondence je řazená podle data, jak dopisy přicházely a odcházely. No, nestačila jsem se divit. Můj pohled na Boženu Němcovou byl poměrně zkreslený hlavně tím, co nám na základní škole ještě za komunismu, tlačili.

  Její manžel jí měl velmi rád, psal jí moc hezky a to i přes to, že ho podváděla. A její děti, to tedy byl případ sám pro sebe. Milou mámu se snažily vysávat – až jsem se divila, že je neposlala k čertu. Zvlášť syn, který byl na Mnichovské akademii umění, psal permanentně o tom, že potřebuje prachy a nebo oblečení. Např. kabát v té době stál to, co dneska pračka. Takže se paní Božena sebrala a chodila o oblečení žebrat u známých. Děti už byly dospělé, ale na svůj život si vydělat nedokázaly. Těm holkám bych to za zlé neměla, aby šla ženská pracovat, to se moc v té době nevedlo, ale Ti synové, to tedy byla síla…

  1. Našla jsem ho, našla! 🙂 Dobře, že sis postěžovala… i když většinou jsou ty sežrané prostě sežrané, dnes to vyšlo 🙂

   1. Jeee Dede, jsi hodna, ze sis dala praci s hledanim mych cancu…

    ono klukovi bylo uz okolo 25, takze zadny maly dite. Do ted si pamatuju toho vzteka, co sem nanej mela, jak ji furt uhanel… Ona se mu pak omlovala, ze posila malo a ze to uskudlila ze svych vydajh na jidlo. Taky umrela tak mlada, nejspis i na podvyzivu. Dost by me zajimalo, jak to s timhle synackem pak v Mnichove dopadlo, kdyz uz ho nemel kdo zivit….

    1. Jestli se sem ještě podíváš..

     Pro nedostatek peněz se musel z Mnichova vrátit a stal se učitelem kreslení v Oděse a na reálce ve Volyňsku, později ředitelem reálky v Rovně. Jeho koníčkem bylo rovněž ovocnářství, s nímž se dostal až do Ameriky. Vlastní děti neměl, adoptoval nemanželského syna svého bratra Karla – Jaroslava Václava. Ten zemřel bezdětný.

    2. Mám Boženu Němcovou moc ráda jako spisovatelku ale i jako ženu. Která to neměla v životě jednoduché.
     Kdoví jestli byla opravdu Panklových, nebo spíše jedné ze sester Kuronských. A to zřejmě Dorothey von Biron. Jak o tom poutavě píše Helena Sobková v knize Tajemství Barunky Panklové.
     Myslím si, že Boženu Němcovou spíše ti milenci využívali. A nechovali se k ní pěkně.
     Manžel jí měl nespíše rád, ale to jak se neustále stěhovali, to byl hrob jejich manželství.

     Toho svého syna nejspíše podporovala protože jí umřel syn Hynek. Tak se upnula na ty 2 zbývající syny a 1 dceru. Měla 3 syny a 1 dceru Theodoru. Které se říkalo Dora. Ta byla učitelkou a o matku se myslím starala.
     A Božena Němcová zemřela na rakovinu dělohy.
     Míša z Plzně

   1. děkujeme 🙂 snažím se 🙂 malý si mě po jídle prohlíží – pokud hned neusne, tak se ho ptám jestli je spokojený s mamkou 🙂

    1. Za chvíli se na tebe vědomě usměje a budeš v ráji (inlove) Samozřejmě z něj někdy polezeš po zdi (je to kluk a budoucí chlap), ale je to především tvoje dítě (h) a to se zatraceně počítá 🙂

     1. budu si to pamatovat :), jak říkala porodní asistentka s pídochtorovou chlap není nikdy chudák – tak to si taky pamatuju 🙂

 8. v Babičnině údolí jsme byli coby děti na výletě!!! jé maminka nás vzala na výlet ale bylo to z jejich práce, takže to naplánoval někdo jiný 🙂

  takže si píšu jako další výlet, a to Valašské muzeum taky 🙂

  jinak holky opravdu moc hezky pózují, my jsme v sobotu byli prvně na vychajdě s kočárkem, nahraju na rajče a pošlu odkaz 🙂

  1. Valašské muzeum je nádherné, jen to chce hezké počasí a vyrazit do Dědiny, ta je nejlepší.
   Loni jsme byli v Náchodě, ale Babiččino údolí jsme nestihli. Byla jsem tam jako dítko se školou, takže si pamatuju, co jsme měli na svačinu a jak mi tekla flaška s čajem… a to je tak asi všecko 😉 Tak někdy příště.

 9. Kdysi pradávno jsem tam byl, je to hrozně útulný kousek země, tedy až na tu hrozně drahou zmrzlinu vzadu u splavu. A pamatuju si že jsem tam potkal paní s obrovskou, ale obrovskou!! dogou. Tlama jak terminál do pekla, tlapy zvíci tlap grizzlyho, hrudník jako Arnold. Mazlila se mnou celá šťastná že našla někoho kdo se jí nebojí (mluvím o té doze).

   1. Xerxová čte… popis psa – řekla bych, že standardní – odpovídající dobře narostlému dozímu chlapečkovi (chuckle)
    Babiččino údolí znám jak své boty – neb už můj tatínek v něm trávil každé prázdniny. Tedy přímo v něm ne, ale pěšky přes kopeček… No a i my tam jezdili několikrát ročně.
    Prázdniny u tety (pravá teta to nebyla, bylo to rodokmenově trošku dál) znamenaly spoustu zázraků – pojízdná prodejna, kravín, teleťák, sbírání mandelinek, srážení letících chroustů raketama na tenis (nosili jsme je slepicím – ty chrousty – ne rakety), králíci, slepice, kůzlata (a ty řízky z nich (:P) ) , velký včelín – prostě parádní dny pro městské dítko…

 10. Milá Dede – to jste si užily krásné a radostné odpoledne. Jsem moc ráda, že vám to vyšlo jak počasově, tak časově (chuckle) .

  Fotky prohlídnu v zápětí a těším se na ně. Totiž, do Babiččina údolí se letos chystáme – bude to začátkem května – a tak jsem zvědavá, kolik podobných fotek budeme mít – jenom ty moje budou bezpsí (mm) .

  1. Je tu plno krásy a v květnu (pokud nebude sněžit 😛 ) dvakrát. Jako bezpsí budeš mít mezi turisty klidnější chvíle… za normálních okolností je na celém úseku v podstatě nemůžeš pustit pustit z vodítek, protože kromě chodců se tu proplétají i cyklisti a to už je fakt mazec.

  2. YGO, kdyby vám zbyl čas, zajeďte přes hranice do Stolových hor, jsou zase úplně jiné a nádherné.

 11. Ten čtvrtek bylo opravdu nádherné počasí Dede. Byli jsme na chatě a také si to užívali. Fotky Ariberry jsou krásné.
  Ty vaše psice jsou tak fotogenické. Prostě rozené modelky.

  Boženu Němcovou mám ráda. Neměla lehký život. Na Vyšehradě jsem jí na hrob položila kytičku. Zaslouží si to. Přečetla jsem skoro všechny její povídky a Babičku tu několikrát. Vždy mě dojímal příběh Viktorky. I na filmovém plátně mám Babičku ráda.
  Obě dvě tu s Terezií Brzkovou a snad o něco více tu s Jarmilou Kurandovou. Ta je nádherná.

  V Ratibořicích a na Starém Bělidlu jsem byla jako školní dítě a už si to moc nepamatuju. Ale ráda bych tam ještě zajela. Snad někdy.

  Míša z Plzně

  1. Celý kraj je tu krásný a Kuks je opravdu za rohem. Přijeď někdy a nezapomeň na muzeum v České Skalici… i tam je řeka a krásné staré budovy (inlove)

 12. Tady všude si to pamatuju! Byli jsme tam v létě posledního bezpsího roku s dětmi. Byla jsme v šoku, že ani Kačka na druhém stupni základky nevěděla nic o Boženě Němcové nebo Babičce, tak jsme cestou do Ratibořic školila 🙂 a po cestě od zámku ke splavu ukazovala a povídala. Ve splavu byly vidět ryby a vážky a já jsem dramaticky líčila bláznivou Viktorku 🙂 Ale aspoň něco jim v těch hlavách uvízlo, tak snad má to moje snažení nějaký přínos.

  1. Je to tam přesně jak líčíš, jen mně trochu zklamala exkurze do mlejna, doufal jsem že se něco víc dozvím o principu, protože mlýnské složení, to je fascinující kus „staré“ techniky. Ale bohužel pendrek.

   1. Milý Pů – to je lepší zajet do Valašského muzea. Tam se člověk hodně dozví funkci mlýna, ale i kovárny a dalších výroben, kde se kdysi používaly stroje, poháněné vodou – i s názornou ukázkou.

   2. Když ono je to tu opravdu strašně turistické… příliš mnoho lidí, příliš mnoho malých dětí, všechno musí odsejpat a tak se to bere hopem.
    Tohle je v podstatě neuvěřitelný pohled, bez těch lidí… ten impuls vyjet byl neprosto nečekaný, normálně jedu se psima tady do lesa, maximálně na Zvičinu, kde jsme za 10 minut i s kocháním:)) Ale ten den jsem brzy vstala, žádný rest na mě nečučel a bylo tak nádherně (a mimo sezónu), že jsem té myšlence prostě neodolala 🙂

   3. Milý Pů,
    to musíš jít obtěžovat pana mlynáře z Jarošova mlýna u Veverské Bitýšky. Ten zvědavé lidi miluje a vysvětluje a vysvětluje, dokud máš sílu se ptát 🙂 .

  1. Děkuju, milá MaRi, ale jinak viz dole – povel sedni a čekej trénujeme do bezvědomí (mého:))
   😀

 13. Dobré ráno, Dede užily jste si krásný den. Aribery jsou nádherná dvojka a vzorná dvojka. Naše třeštiprdla by mi takhle nepózovali. Je kumšt je vyfotit spolu.

  1. Maruško, ony nepózují samy od sebe! Buď se mi podaří je zachytit (jedna fotka na deset půlpsů) nebo prostě dostanou povel sedni a čekej, jako třeba u toho památníku (blush)
   Takže žádný obdiv netřeba. Ukaž někde svoji kolií dvojku! Určitě nejsem sama, kdo je zvědavý (inlove) (a neříkej, že žádné fotky nemáš:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN