NAŠE SMEČKA: Někdy i chápou!

0226dar2_1Přiznám se, že poslední dny nemám duševní rovnováhu úplně vyleštěnou. Práce v Domě pokračují už třetím týdnem, a přestože jsou vidět výsledky a řemeslníci pracují velmi dobře, začíná mi z toho věčného nepořádku a svým způsobem domácího vězení už tak trochu hrabat. A včera si toho všimla dokonce i Malá Bílá Katastrofa.

 

To bylo tak. Holky byly od rána jak střelené – běhaly po zahradě, jako by je honil sám čert a Berry tak i vypadala. Ještě před snídaní jsem z ní vyčesala spoustu uschlého bláta, přičemž v rámci zachování aspoň jistého stupně příčetnosti jsem nešla hledat jámu, na které pracovala. Však ona neuteče… jáma, samozřejmě.

Marek šel ráno běhat, tak vzal Ari s sebou. Myslím, že si nějakých uběhnutých kilometrů ani nevšimla, protože když jsem je v poledne vzala do lesa já, tak se chovala, jako si od rána ještě ani nohy neprotáhla. Byly jsme po dlouhé době v lese, což pro Ari znamenalo chůzi na vodítku. Jestli ji třeba v přehledných příměstských parcích nebo na Hrubých lukách pustím na volno, tak v lese ani náhodou, protože se zvěří na dosah se jí prostě věřit nedá. Ale šly jsme svižně a dost daleko, takže si za hodinku nějaký ten kus lesa pročuchala.

 

0226dar2

Na Hrubých lukách

 

No a přijely jsme domů, já zkontrolovala obzor a pustila holky z auta. Vím, že odtud rády prchají, ale jak jsem byla celkově nabroušená, tak jsem si řekla – ať mě ne… štvou. Já si na Sing Sing už prostě hrát nehodlám. Viděla jsem, jak Ari zahrály nohy, natáhla nos směrem k poli, a dvakrát bleskově přiskočila k Berry s jasnou výzvou – pojď, zdrhnem! Zavrčela jsem.

Berry je zkušená a zná mě. Reagovala na moji náladu dřív, než jsem stačila něco říct. Takže odvrátila hlavu od Ariina svádění a jako stín přeběhla od auta přímo k brance. A ve mě to vybublalo. Ukázala jsem rukou směrem k poli a vyštěkla jsem na to bílé pokušení: „Jestli chceš zdrhnout, tak si posluž! Já tě tady nedržím!“

 

Jing a Jang v lese

Jing a Jang v lese

 

To už i Ari došlo, že něco není v pořádku a nejistě se zastavila. Koukla na Berry, která však pevně upírala zrak na branku a tvářila se, že netouží po ničem jiném, než spořádaně vejít dovnitř. „Padej!“ houkla jsem, a přitom otvírala. Bylo na ní se rozhodnout, kterým směrem bude padat…

Nevím, nemůžu tu situaci přeceňovat, ale v hloubi duše mě potěšilo, že ten pitomej puberťák přece jen zná nějaké meze. Prosvištěla kolem mě a zastavila se až na zápraží, odkud na mě koukala, nevinnost sama, jak ten bílej andílek. Já vím, že to nevydrží, že musím pokračovat v zostřeném režimu i výcviku, ale pro tu chvíli… pro tu chvíli to chutnalo zatraceně dobře!:))

 

Les, kam koukala Ari... copak tam asi bylo?

Les, kam koukala Ari… copak tam asi bylo?

Aktualizováno: 26.2.2014 — 09:09

26 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Dede, každý nápravný krůček se počítá i když věřím, že než se budeš moci spolehnout, bude Ari muset krůčků udělat ještě o dost víc. Jo, jak moc dobře znám tu vpřed vypnutou hlavu a skoro vidím Trixiny roztažené nozdry jak nasává nějaký vzdálený pach. Když je na vodítku, dopřeji jí najít jeho zdroj a jdu s ní, kam jí nos táhne (někdy pěkně svižně). Zato, když je na volno, okamžitě přiskakuji a připínám ji. Nemám (a nikdy nebudu mít)na nějaký její útěk nervy. Ona je selektivně poslušná a útěk oprvdu útěk do dáli by byl její první a poslední. I kdyby se ve zdraví vrátila, už bych jí nikdy nevěřila pustit znovu na volno.

  Ale na fotkách to tvým holkám vždycky tááá sluší a vypadají jako nevinnost sama 🙂

  1. No, než se Ari napraví, tak toho asi ještě skutečně uběhneme hodně 😛 Ale nadějné je, že když mi před časem (asi 2 týdny to je) zdrhly za těmi srnci, tak se vrátily do dvaceti minut. Vím, že nemají zdrhat vůbec, ale dvacet minut versus tři hodiny… (nebo dva dny), to je slušné zlepšení, ne? (wasntme)

 2. Tak tyhle stresové situace, znám dámy, velmi dobře. Všechny tři předchozí knírajdy utíkaly do lesa, někdy za zvěří, která potřebovala dobít svůj nudný život (vlka v lesích nemaje)adrenalinový sportem,tzv. útěk před psím čumákem. Klérka svého času zvěř našla po stopě, po které zdrhla a vystavila z lože, což už bylo horší. Když už toho bylo moc, tak jsem si řekla: „Je mi jedno co se bude dít, když ty, potvoro jedna, si nevážíš servisu kolem tvé osůbky a klidně mě tady necháš stát, samotnou uprostřed divočiny a flákáš se bůhví kde, tak ať se děje co se děje – jdu domů“. A fakticky odhodlaně jsem odkráčela ze scény. Snad telepatie, či co, v těchle okamžicích se kterákoliv fena vždy zhmotnila vedle mne a mohly jsme pokračovat dál. Ona už naproto poslušná.
  Pokud jsem telepaticky vysílala infarktové srdeční frakvence, a stresové scvrkávání žaludeční sliznice, tak si užívala na stopách.
  Jenomže jak často v sobě člověk vykutá tenhle naprosto odevzdaný postoj, he?

  1. Jo, tys to, milá Alex, trefila naprosto přesně. Ten tichý vztek, to přesvědčení – táhni, když už na tom trváš, to ten pes musí opravdu cítit, to se nedá hrát (nebo aspoň já to neumím) Potom sklapla a byla jak putička.
   Jenže takhle se žít nedá. Já doufám, že už si v hlavě přece jen trochu srovnává, co stojí za to a co ne… aspoň trošku! 🙂

   1. Manžel denně jezdí pro Sadie. Bývalá sousedka Kris teď bydlí v cul-de-suc, takže když nejedou ulicí soused, je prázdná. Sadie je vždy tak natěšená na procházku, že až normálně poslušně naskočí do auta, někdy vyrazí ze zahrady (nebo domu) a prchne na některou sousedních parcel. To pak manžel nastartuje auto a začne pomaloučku vyjíždět od domu (s otevřenými dveřmi). Sadie je v momentě zpět, protože on by se – nedej Bože – mohl odjel procházet bez ní. Sadie bleskově hupsne do auta a „omluvně“ začne choti olizovat tváře a pak se poslušně usadí jako socha na vedlejším sedadle. A jedééém, vždyť vídíš, jak jsem hodná. Zkusili jsme to jednou s Trixie u bavlníkového pole (tam parkujeme hned u něj). Chtěli jsme už odjet, Trixie čmuchala a byla na volání hluchá. Jakmile slyšela nastartovat auto, čmuchání vzdala a poslušně přiběhla. Ale pochybuji, že by u jedné i druhé auto fungovalo, kdyby utekly za nějakou zvěří. Manžel Sadie nikdy nepouští z vodítka, přeci jen to není jeho pes. Sadie vodítko vůbec nevadí, hlavně, že se jde vpřed, ona na špici vodítka a pokud možno hodinu, dvě svižné chůze bez zastávky.

 3. Jo, varianta „koukej sebrat rozum, nebo tě vrátím“ zafungovala asi tři čtvrtě roku zpátky i u lady Melánie. Řešila jsem tehdy, že dům není kotec a že se čůrá na trávu. Ano, i na zahradu. Ne, prkna nejsou tráva. 🙂
  Varianta „tak si běž, já tě nechci“ fungovala kdysi dávno na Nessy.
  Když to člověk myslí vážně, oni to poznají.

  1. Díkybohu, že aspoň čůrací problémy si MBK odpustila 😛 Obdivuju tebe a každého, kdo si vezme traumatizovaného psa (kočku) z útulku se všemi jejich děsy a častou nečistotností, a dá jim šanci… (h) opravdu nevím, jak bych to zvládla já. Max byl sice taky chudinka, ale malinkej – takže když jsme zvládli všechny ty šílené parazity a chudokrevnost, tak byl prostě normální štěně…

   1. Nojo, oni útulkáči mívají regresy do naprosto nečekaných fází vývoje a v naprosto nečekaných okamžicích. Takže občas máš štěně v kůži dospělého psa, občas puberťáka, co atakuje místo alfy, a z toho z ničeho nic zase štěně s šílenými gesty podřízenosti, když má předpětiminutový puberťák ničím zjevným nepodložený pocit, že to přehnal a že jde zpátky za dráty… Ale když se ti povede je srovnat, jsou pak strašně zlatí, vděční a věrní.
    Ale, upřímně, zrovna teď se docela těším na to bezproblémové štěně rovnou od maminy. 🙂

 4. Vždycky si říkám, když s erozhlížím do dáli, že je to bezva, nevidím srnky ani zajíce- a v tu chvíli některá z těch dvou ho zvedne z dolíku, zpoza trsu trávy apod. a ten pitomec vyrazí jako raketa. Světluška v poslední době nějak prodlužuje interval, kdy se na hulákání vrátí, asi budeme muset začít cvičit.
  Ale metoda „tak vypadni, když seš tak chytrá, mám tě plný zuby“ dovede zabrat na otravné puboše i v lidské podobě minimálně natolik, aby se zamysleli.

 5. Milá Dede,
  jak tě chápu. Tento semestr mám v úterý službu, což znamená, že odpolední venčení je zcela v mé režii. Ani nevíš, jak mi vždycky odlehne, když se blížíme k autu bez ztráty kytičky – teda bez ztráty Brooke. I když ona je už opravdu v 99 % ovladatelná a hlavně přivolatelná, pořád si říkám, že to 1 % určitě zrovna padne na mne. Snažím se tedy eliminovat možné útěkové situace – takže se mnou chodí jen na louky, kde je široko daleko vidět na různá nebezpečí – srnky, psy i bicyklisty (chuckle) .

  Gratuluju VBK k tomu, že tentokrát tě nechala na pokoji a schovává si to na dobu, kdy budeš v lepší duševní kondici (rofl) (do hlavy ne-e). A Berruška je starý mazák, ta už ví …

  1. Eh, milá Ygo, tady je vidět, že ty opravdu CHÁPEŠ (inlove)
   Ari je milá, milující, většinou opravdu poslušná, ale… absolutně nespolehlivá, jakmile jí to v hlavě přeskočí. A to přeskočení může klidně nastat po hodině vzorně poslušného psa, že 😛 Takže i já si po každé úspěšné procházce, kdy je na volno a chová se vzorně, hluboce oddechnu (blush)

  2. Hm, hm, jsem ráda že v těhle pocitech nejsem samojediná. Nějak na mne vyšlo ranní a noční venčení, to je většinou mezi vilami a část špacíru může být pes na volno. Moje vycházka začíná přemýšlením, kde milovánka zase lapnu.
   ‚Včera to bylo fajn, ten vzkaz, který tam nechala ta bílá fenka, luštil dlouho-jestlipak to tam ještě je, předevčírem se zastavil u těch zelenejch vrat, taky by moh něco dešifrovat u tý garáže apod.‘ A když ho konečně někde připnu, ramena se napřímí, krok je lehký, mysl veselá, kytička je moje, jak píše Yga.
   On je to radostný, věčně se smějící golden, ale bohužel nadměrně samostatný. My jsme to asi vzali za špatný konec, naše filosofie byla/je, že procházka je jeho, ne naše. Takže má spoustu volnosti a samostatného rozhodování. No, skoro až moc. Ale někdy máme kliku, že díky jeho laskavosti, se i nám povede naše rozhodnutí prosadit (clap) ! Sem se trochu pochlapila a včera dostal pohlavek!

   1. Chichi Jano, zlomyslný člověk by mohl poznament, že těch pohlavků mělo být víc (chuckle) Ale nechci být zlomyslná a dobře vím, že na jakékoliv poučování nemám právo, majíc břevno ve vlastním oku (blush) Takže jako podobně postižená ti jen přeju plno vycházek, kdy bude Scott kromě radostného a tryskajícího i poslušný (inlove)

    Mimochodem, i u tebe je Scott tuším čtvrtý pes v pořadí a ten problém řešíš poprvé, že? Ari je pátá a taky mě dostala na lopatky do té doby pro mě nevídaným způsobem. No jo, člověk se pořád musí učit, on už to někdo říkal 😛

    1. Ó, kolikrát já v pubertě doma vykřikovala, že s tímhle psem prostě končím a chci OKAMŽITĚ nové štěně, které od mala vycepuju, že TOHLE prostě dělat nebude. Myšleno nejčastěji to, že pes měl na délku a trasu procházky zcela jiný názor než já, zvěř ho naštěstí nechávala chladným, totéž však neplatilo o psech větších než on sám. Správnou psí voňavku si taky našel každou chvíli. A někdy tohle všechno zkombinoval, v těch chvílích jsem to s jeho výměnou myslela snad i vážně.
     A táta mi donekonečna opakoval, že prostě každý živý tvor bude mít svoje neřesti, ať si nemaluju, že další pes bude dokonalý. Jo, dneska už to vím taky a koukám (ale nedivím se), že překvapit klidně může i ten čtvrtý, pátý…

 6. Dede je to úspěch a z každého takového, byť jen dílčího úspěchu, se má člověk radovat.
  Sice to bude znít asi blbě, ale mám to tak s mladším synem. Je to takový bohémský typ a když občas dobře funguje, vždy jsem plná nadějí.

  Míša

  1. Děkuju, milá Míšo, a máš můj obdiv, jak sama na svém poli statečně bojuješ. Nemůže to být jednoduché, ale ty v tom i tak umíš najít štěstí a to se počítá (h)

 7. Ahoj Dede,

  právě jsme se vrátili z neúspěšné výpravy za houbama. Ani mrť, ten deštík minulý týden žádné podhoubí neprobudil :-(((. Takže žádná praženice, řízky a houby do mrazaku… A teď kouknu na tvůj článek a vidím fotku lesa . Přísahám, že dnes dopoledne to tam vypadalo přesně tak…. ty borové lesy jsou asi všude stejné… Z Klokánie Míla

  1. Ahoj Mílo (inlove) , to je škoda! Já moc často houby nemusím, ale když nejsou vůbec, tak mi chybějí. A jak to vypadá, tak letos to bude zase bída. Loni bylo aspoň trošku sněhu (ne tolik, jako na západě a severozápadě, tedy u Xerxové nebo Dalmatin – k nám to sněžení už obvykle nestačilo dojít) a pak na jaře lijáky a povodně, přesto v létě nás deště obíhaly a bylo strašné sucho, houby se skoro neprobudily.
   Letos je už teď sucho tak, že se na louce přes den za psy práší – v únoru! Vlhko je jen od rosy… což nepromočí půdu, ale zmaže psy 😛 Už před dvěma týdny jsme si s naším exstarostou říkali, že je to průšvih, protože spodní voda neměla šanci se za zimu doplnit (tmi)

  2. Milá Mílo,
   nejprve mi zatrnulo, že nějaký šílený mykolog už vyrazil na houby, spleten jarním počasím (rofl) . Až následně jsem si přečetla, kdo píše – nojo, jenom „blázniví“ protinožci vyráží na houby v únoru (chuckle) . Držím palce, ať nějaké najdete. U nás dtto jako u Dede – stále sucho, stále sucho – je to bída.

  3. Šmánkote, Mílo, než jsem se dočetla … z Klokánie Míla, tak se mi srdce zatetelilo, že jsem něco propásla 8-| . S houbami to bude letos moc těžké a nejenom s nimi, už zase pucuju boty od prachu a to je únor. Bída přijde na kozáky!
   Mílo a rostou v Klokánii ty stejné druhy hub, co tady v Evropě? Nebo máš už odkoukané a ochutnané nějaké jiné Klokánské druhy. Hele, Mílo, napiš o tom nějaký článek na Zvířetník. Nestojí to alespoň za úvahu?

   1. Jooo – prosím, prosím. Takový houbový článek s poza moře by se mi taky líbil. A nebylo by špatné, kdyby se přidali i jiní krajánci – myslím, že všeobecně jsou sběrateli hub vyhlášení právě obyvatelé české kotlinky, moravských úvalů a Horních Uher. Maní si vzpomínám, že houby v Americe konzumují pouze děvčata, cizorodí chasníci jim nevěří (chuckle) .

     1. Mám dojem, že kdysi psal George, že sbírají kýble ryzců 🙂 S hříbkama si ale nejsem jistá. Jezdí někam do hor či podhůří? No, asi to nedohledám, tak budeme doufat, že nám Míla nebo George dají vědět (wave)

   2. Jo, článek by byl fajn 🙂

    Ještě ke Krakonošovi – nic proti topolům ani hlívám, ale na tyhle stromy se hodlám i nadále dívat jen zdola nebo z dálky (chuckle)

    1. Já též. Od té doby, kdy jsem viděl, jak pokácené a na první pohled naprosto zdravé topoly vypadaly uvnitř… Nicméně hlívy rostou občas i na padlých kmenech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN