NAŠE SMEČKA: Za srncem, před srncem…

0218dar2_1Bylo to právě před týdnem, kdy jsem dostala kýžený důkaz, že ti prevíti to dělají naschvál. Nemůžou být přece tak pitomí???

 

 

Ale abych začala od začátku. Když jsme se sem, do našeho podhůří, nastěhovali, zmocňovaly se mě návaly něhy a dojetí, když jsem na poli před naším domem zahlédla srnky. Jak krásný obrázek! A ještě jsem to považovala za důkaz, že zdejší krajina je k živým tvorům přívětivá. Cožpak o to, krajina skutečně přívětivá je, ale nemá to co dělat s výskytem srnek, protože srnky se tady vyskytují prostě všude a pořád.

Kdybych neměla psy, možná by ve mě trocha toho rozněžnění při pohledu na stádo těchto připitomělých zvířat zůstalo. I když… kdo zažil jejich sebevražedné skoky pod auta pochopí, že čeho je moc, toho je občas prostě příliš. Ale abych nepřeháněla. Mateřské stádo srn složené především ze samic a případně odrůstajících mláďat velké potíže nedělá. Prostě se nám usadí proti Domu na poli a mírumilovně ožírají zemědělcům ozimy. Je jich mezi 15 až 30 kusy a jsou v podstatě jen dekorativní. Vím, kde se obvykle vyskytují a nikdy tam se psy nechodím.

 

0218dar1

Louka a pole u nás před Domem

 

Podstatně horší jsou pánské skupinky – tedy obvykle tři až čtyři rozjívení samci, kteří se potloukají po kraji a hledají vedle potravy i nějakou tu zábavu. „Odvádění“ psů patří mezi ty nejoblíbenější, protože jen opravdu málokterý pes doopravdy dokáže držet s mladými a bujarými srnci krok. Oni si toho jsou dobře vědomi. Proto když už běží psům před nosem, tak jedou tak na půl plynu, aby to toho psa náhodou nepřestalo bavit a třeba neposlechl toho řvoucího nešťastníka, co dělá psovi společnost. Jenže vysvětlujte někomu, že to dělají ti srnci, když obrázek je výmluvný – vepředu prchá chudák zvěř a žene ji krvelačná šelma.

Ovšem před týdnem se ti výtečníci prozradili – tedy… buď prozradili, že si dělají ze psů srandu, nebo jsou ještě blbější, než jsem se odvážila předpokládat (a že předpokládám hodně). Holky chodí od prosince ven v zostřeném režimu, posílili jsme výcvik v poslušnosti a sebeovládání a pokročili tak, že na přehledných místech už mohou chodit na volno dokonce obě naráz. (Ne v lese, to bude ještě hodně dlouho trvat:))

I odvážila jsem se s nimi vyjít na louku před naším domem, která je jakýmsi prubířským kamenem poslušnosti – taky proto, že pokud tady utečou, umějí se vrátit domů. Chodili jsme tak už asi týden a vždy bylo vše v pořádku. Minulou středu jsme ale narazili na bandu srnčích mladíků, skrývajících se v sousedící rokli. Kdyby tam zůstali, nikdo by o nich nevěděl, ale oni si chtěli pohrát, tak vyběhli psům přímo před nosem a nijak nespěchali. Dopadlo to, jak muselo – holky utekly za nimi.

Takže na obzor vyběhly tři srnci, za nimi dva psi. Jenže ta skupinka srnců byla čtyřčlenná! A ten chudák opozdilec přece nehodlal přijít o celou legraci, takže se v zástupu zařadil za psy. Zírala jsem na to nevěřícíma očima. Vepředu tři srnci běžící pro ně příjemným cvalem, za nimi tryskem pádící vlčice a tak tři metry za nimi dychtivě běžící černej vzadu, aneb poslední srnec. Nebudu psát, co jsem si v tu chvíli myslela…

 

0218dar2

Na vycházce v Hradeckých lesích (mají postroje, byly jsme… no skoro běhat:))

 

 

PS:

Ale musím uznat, že jsem nakonec byla velmi příjemně překvapena. Holky doběhly po dvaceti minutách a bylo vidět, že jsou celé zkroušené – žádný radostný výlet do pryč se tentokrát nekonal. Jasně jsem jim dala najevo, že se zlobím, byť jsem vlastně byla příjemně překvapena. Ari svému trestu stejně neunikla – potřetí ve třech dnech musela být vykoupána (bylo to hned po akci „ztracená pod terasou“). Nechápu, jak to dělá, když Berry ze stejné toulačky přišla v podstatě čistá – bylo umrzlo.

 

PPS: Odpoledne tentýž den šla Berry dvě hodiny starou, více než dva kilometry dlouhou stopu cestou necestou a podala vynikající výkon – byla neuspěchaná, a tedy precizní. Ari šla stopu kratší a čerstvou a byla stejně dobrá. Neplyne z toho náhodou, že bych je před prací měla nechat něco prohnat?

Aktualizováno: 18.2.2014 — 09:30

34 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jak lovil Beník

  Kolega měl kdysi dobrmana – velikosti a vzhledu psa Baskervilského. A tento Beník hořel velkou vášní – toužil ulovit srnce. Jeho páník hořel jinou vášní – nikdy mu to nedovolit. Tudíž milý Beník chodil na vycházky okošíkovaný a na horolezeckém laně a hlavně mimo migrační cesty místních srn. Ovšem párkrát se stalo, že páneček byl kapku mimo a procházku nasměřoval na pole u Dyje.

  „Na obzoru se objevila srna. Než sem si to stačil uvědomit, Beník se našponoval, zavětříl a zabral. Já blbec měl to lázo omotané kolem ruky … a už sem fičel po břuchu jak trapný hrdina Divokýho západu za zdivočelým koněm. Než se mně podařilo vymotat tů ruku, byl sem zedřený jak židova koza … když sem se konečně zmátořil, tak sem uviděl scénu jak z druhořadýho filmu – Beník na horizontu milou srnu doběhl, nabral ju tím košem za slabiny a vyhodil do vzduchu tak, že než dopadla na zem, udělala dvě salta mortale. Pak o ležící srnku už neměl Benošek zájem – otočil se a šel se zkontrolovat, proč se válam ve škarpě. Než ke mě došel, srnka se zbráborala a odešla … škoda, mohl být guláš!“

  1. Ygo, já to úplně vidím (rofl) Už proto, že jsem takhle skončila taky a to Kazan jenom viděl veverku (blush) Na svoji omluvu musím říct, že jsem ho měla na flexi, které jsem nestihla zablokovat, takže jak se rozeběhl, získal rychlost… no, byla jsem ráda, že jsem neměla zlámané prsty. A tu veverku stejně nechytil! (chuckle)

   1. No, já už jsem tady taky asi psala jak jsem měla Doníka na flexi a já jsem klábosila s děvčaty v dílně. Stála jsem mezi vraty a povídaly jsme, po psovi jsem nekoukala. Doník byl v klidu na dvoře a byl na 6m vodítku. Najednou šel nějaký pes po silnici, Doník vyrazil a já uprostřed věty zmizela z těch vrat a válela jsem se po dvoře. Psa jsem nepustila z ruky.

  2. Kolega dopadl ještě dobře. Náš pes ingnoroval(ignoruje) přivolání, i zakoupili jsme 10metrovou šňůru, že jako bude vyučování.
   Po jedné takové hodině jsem usoudila, že na cestě domů už může být vodítko normální délky a ve svém ignoranství jsem vyrobila velké smyčky a hezky jsem si šňůru pověsila kolem krku. Na druhém konci byl golden. I uviděl golden kamaráda psa a vyrazil! Šňůra se prudce utáhla a já, napolo oběšená, jsem třískla obličejem do asfaltu. Bylo to tak rychlé, že jsem ani nestačila dát před sebe ruce. Jak dlouho jsem tam ležela nevím, ale domů jsem se, krvavá, dohrabala.
   A když už tak už! Doma se mi udělalo špatně, cítila jsem že omdlím. Gauč! Rychle ke gauči! No a tam co? Půl kroku od záchrany to se mnou zamávalo a k rozbitému obličeji jsem si navíc o roh stolku rozbila hlavu. Dobrý, co?
   Dlouhou dobu jsem hrdě čelila překvapeným pohledům kolemjdoucích, kterým dělalo potíže odtrhnout oči od mého krku. Krk byl šňůrou spálený a tak jsem vysílala signály jako no a co? Tak jsem se se věšela a utrhlo se to se mnou. Co má bejt?
   Ale teď, jak to tak po sobě čtu, mám dojem, že už jsem se tady tímhle chlubila. Když ano, žádám o prominutí. Já jsem tou hlavou o ten asfalt opravdu třískla.

   1. Jano!!! To je hrozné … ale jelikož vím, že nakonec jsi se z toho dostala, tak promiň, ale chechtám se tady jak debil. Zkrátka – na posraného i hajzl spadne (whew) .

   2. Jano, z téhle příhody mi zatrne pokaždý, když si na ni vzpomenu – stejně jako u té, jak vám váš milovaný psík utekl na ty koleje. (tmi) Jsem vážně ráda, že jeho živý temperament a nápaditost úspěšně přežíváte (chuckle) (inlove)

 2. Strakaticím taky onehdy vyrazili srnci před čumákem. Jenže ten psolední matla se otočil, zakopl a praštil sebou. A vyrazil na druhou stranu. Naštěstí honily to větší stádo a rychle to otočily. Dneska vyrazily pro změnu za zajícem. Zajíce podezřívám z podobných skopičin, jinak by se nemohli udiveně otáčet- fakt na to ten pes už kašle? případně zpomalovat, aby si drželi psa kousek za sebou. Umrzlo nebylo, byly jak čunčata obě, prootže to vzaly oranicí.

  1. Jo, zajíci to umějí taky. za chvilku to zase začne – i na silnicích, až zajíci začnou mít námluvy. To pak skutečně neviděj a neslyšej. Zoufalé v autě i se psem 🙂

 3. Plyne 😉

  Proto se u nás jezdí na kole. Už jsem psala, jak mi srnec … jo, srnec to byl proletěl deset metrů před psy v zápřahu…
  Ano, když by to bylo naschvál, pochopila bych, proč nás neslyšel. Slyšel a šel se pobavit, mizera.
  Na motorku bych nesázela, nad tím motorem bych si připadala hluchá.

   1. Hm, milá Ri, s tím kopcem máš nepochybně pravdu. Ale přiznám se, že když já měla Berry na tomhle úvazku, tak to nejmenší, co se stalo, byl urvanej přední blatník (wasntme)
    No a já ať jedu od domu na kole kamkoliv do přírody, vždycky je to kus po silnici a opravdu si nedovedu představit, jak bych si to s těma dvěma příšerama troufla (blush)
    Zatím to vypadá, že na občasné vyběhání budeme jezdit do Hradeckých lesů (za Lesní hřbitov), kde jsou pěkné cesty, dost na rovině a mimo hlavní cesty nejsou moc zalidněné. Tam budu mít rozumější Berry u kola (i na volno), zatímco oč rychlejší o to nespolehlivější běžec Ari bude jezdit s Martinem s koloběžkou 🙂
    Když je tepleji, ráda unavuju psice plaváním – je to efektivnější, než na zemi, jen si musím k rybníku donést zásobu klacků 🙂

    1. Jak se ti to podařilo? 🙂
     V porovnání s Hradcem tady nejsou ani silnice ani příroda 🙁
     Gwenda studovala cyklistiku v Hradci na cyklostezkách v městském provozu a běhala vedle kola jako dáma. Rony je zemědělec a táhne. Ale on na to má sílu. A jdeme po silnicích a já mám vždycky uši jako radary, abych auto viděla včas a Ronyho udirigovala aspoň trochu ke kraji. On uznává pouze střed silnice.
     Jenže to se nedá srovnávat. Dalmatini jsou ke kolu „vyrobení“ a navíc myslím jsou to mnohem lehčí psi než ovčáci, takže je snazší je uřídit 🙂

     1. Srna na levoboku, zatímco pes původně běžel vpravo od kola. Vodítko se dostalo pod přední blatník, zablokovalo kolo, já letěla po držce a blatník se urval (blush)

      A to se s Berry, na rozdíl od Ari, celkem dá domluvit!

      Na silnici bych musela kvůli každému auto slézt a přidržet ty kozy u kraje, protože vyznávají Ronyho středismus (chuckle)

      Ale učím je chodit na těch dlouhých úvazcích, když chodím s hůlkama (mám je na pásu a vodítka jsou na dvou místech spojená horolezeckýma karabinama, takže simulují šňůru na dva psy) a dirigovat je hlasem. Máme jisté výsledky, ale je fakt, že na vlastních nohách jsem stabilnější a pomalu klusající psi jsou podstatně zvladatelnější, než titíž u kola cválající. No, prostě budoucnost ukáže 🙂

      1. volně klusající dalmatini mají podle cyklocomputeru 18 km/h. Cválající změřené nemáme, tak rychle jet na kole neumíme

       1. Jakkeli, oni jsou ovčáci a dalmatini podobná velikostní kategorie, byť ovčáci jsou těžší (vesničtí vlčáci ovšem bývají ještě podstatně větší vazouni:)) a řekla bych, že dalmatini jsou rychlejší. Berry umí být velmi rychlá na krátkých vzdálenostech a velmi vytrvalá v podstatně pomalejším tempu. Ari je běžec – velmi rychlá a hodně neúnavná – skoro dalmatin 😀 , ale ona má proti Berry odlišnou stavbu těla.
        Ten mnou zmíněný pomalý klus znamená pro ně pohodlný rychlejší krok, tedy tak, abych s vypětím sil a hůlkama stačila (chuckle) Jinak měřeno GPS dosáhla Berry táhnoucí Martina na lyžích 23 km/h v běhu směr srny (cval v hlubším sněhu), 28 km/h na hladké cestě. Ari ještě nikdo neměřil, protože své limity nejspíš dosahuje pouze v situaci, kdy se urychleně vzdaluje z naší společnosti ve snaze cosi chytit (whew)

 4. Milá Dede, tím černým vzadu jsi mě rozchechtala tak, že jsem si to odskákala záchvatem kašle. Opět ležím chcíplá s antibiotiky a chlapečky, už převážně zdravými, poskakujícími okolo mé postele.

  Být Tebou, tak o venčení pomocí motorky vážně uvažuju. Unavenej a vylítanej pes = hodnej pes. Já měla metodu házení míčku z házedla dolů z kopce. Házedlem jsem dohodila daleko a pes nosil a nosil. Po té, co jsme toto zvládli tak 40x, byl pes schopen jít na procházku v pohodě a nezdrhat popř. netáhnout na vodítku. Jenže to bys musela mít házedla 2 a ruce jak vrtule…
  Jedna moje kamarádka proháněla svého bígla tak, že ho vypustila z kufru auta a pak mu pomalu ujížděla. Sledovala v zrcátku, aby byl Toby pořád za ní. Bydlela tak, že musela jet poměrně velkej kus lesní, nefrekventovanou cestou. Taky možnost…

  1. Jo a viděla si někdy tu frajeřinku na motorce, která je jako anténa na konci sedadla a na tom vlaje chvost jakýsi? Anténu sklopit, chvost táhnout po zemi…

 5. Byl jsem venčit v brněnské šalině. Fakticky. V ráci výchovy co by kulturního psa.Ajvi nastoupila a potom jenom tiše seděla a třepala se jako ratlík. Dojely jsme k Veterinární fakultě, tak jsem vystoupila a vyvenčila ji v parku, byli tam běhací pejsci. Potom jsme to vzaly okolo jízdárny, kde v probobkovaném písku se asi čtvrt hodiny honila s krásnou bíglicí. Bylo to fajn, z bíglice všechen ten jemný jízdárenský písek propajcovaný koňským odérem spadl. Horší to je s kníračem a jeho chlupatýma nohama a břichem. Vyvenčená, vyběhaná a sama sobě krásně smrdící spokojeně nastoupila do šaliny a už bez třepání, ale v naprostém klidu jsme dojely do cíle. Takže díky koně, jsme už civilizované holky!

  1. Skvěle Alex! Ale to musíš být ty, abys našla kvůli psovi uprostřed Brna koně! (rofl) A Ajvinka je šikovná pejska (inlove)

 6. Hi, hi, i když je to vážná věc, ale smíchu se neubráním, opět. Popsala jsi to skvěle. Musím s Ajvi ven, večer se ozvu.

 7. Dede, ja bych se umlatila smichy – tri srnci, AriBerry, a koncovka srnec.

  U nas je presrncovano. Vzdycky bylo, ale v poslednich letech to zacina byt problem. Jak se metropolitni oblast stale vice posunuje k nam na venkov, tak ta stada jsou zmatena a asi nevi, kam jit. Zjevne ztraci pud sebezachovy -jako ze prekracuji ctyrproudovou silnici. Casto vidim cestou do prace mrtve srny u silnice. Objevili se zde opet po dlouhe dobe kojoti. Nekdy v noci je slysim vyt a uz asi 2x jsem je zahlidla na druhe strane naseho plotu. Kojot muze sejmout srnu, ale lidi je strili (jestli je to legalni, nevim, ale strili), proze jim utoci na psy, kocky a taky na kone. A tohle je konarska oblast.

  1. Když ono těžko vysvětlíš kojotům, že mají žrát přemnožené srnce a jeleny a nežrat domácí zvířata…

   Jinak bych se taky byla smála, kdybych už tehdy věděla, jak rychle se holky vrátí. Takhle jsem jen bezmocně nadávala (wasntme)

 8. No přece tam ten jeden nezůstane opuštěný, když mu stádo zdrhlo. Kamarádka mi vyprávěla, jak ji její dva howavardi utekli za kančím stádečkem. Ten starší se vrátil hned, ale toho mladšího černého uviděla za chvilku na protější stráni, jak spokojeně běží uprostřed stáda svorně s divočáky….Vrátil se v pořádku, tak jsem si jen říkala, ještě, že jsme nebyly s nimi s Arinkou…
  A gratuluji Ariberi k stopovacím úspěchům, jsou to holky šikovné

  1. Nazgúlové takhle v Norsku tu první zimu doprovázeli tu losí samici, co bydlela hned u parkoviště. Ona po nich sem tam kopla, ale vlastně si jich nevšímala. Ale na jaře se do toho vložil samec a Daník by byl nepřežil, kdyby nebyli v tu chvíli dva a navíc dvojpes. Takhle to skončilo Daníkovými nakopnutými žebry a vyhlášenou pomstou všemu losímu pokolení, což se naštěstí nesnažili skutečně uvést ve skutek (chuckle)

   1. Los je neochočitelné, blbé a nebezpečné zvíře. Ve Švédsku je, pokud se zatoulají do civilizace, okamžitě a nekompromisně likvidují.

 9. Chichi – taky si pamatuju okamžik, kdy se vprostřed stáda srn vyskytovala jedna černá ovce – tedy černá pesa! Kdo koho žene nebylo poznat (chuckle) .

  1. Jen ten hulákající páneček, který se naráz cítí strašně opuštěný, se nemění, co? (whew) 😀

   1. Každý chvilku tahá pilku, páneček počká, než si to vyřídím, já ho také netahám pryč, když s někým někde kafrá.

 10. Nejspíš ano. Vyblbnutý pejsek bude nejspíš pracovat ochotněji. (když je na mne panička hodná a nechá mne, abych se vyřádila, tak je mojí morální povinností hezky poslechnout a udělat jí také radost.)

  1. No, potřebovala bych je vyblbnout přijatelnějším způsobem… nabízí se venčení na motorce – to by se snad holky i proběhly (chuckle) Na kole je v našich kopcích trochu proženu pouze cestou dolů z nějakého kopečka 🙂

   1. Tak to bych raději neriskoval. Fofrem dolů s kopce, pes se zjančí a skočí před kolo… Ostatně se to ani nesmí a podle nového policejního sazebníku to bude za minimálně tři tisíce.

    1. Co se nesmí, kolo nebo motorka?
     Ostatně při rychlém sjezdu z kopce se před tebe pes na volno dostat nesmí.

     1. Oboje, pokud je pes současně na vodítku. Dokonce se, bez uvěznění do přepravky, nesmí vozit ani v přívěsném vozíku u motorky, nebo na otevřené korbě tříkolky, rikši a podobných vozidel. A psí potah se smí používat jen s vozidly k tomu upravenými a jen na komunikacích, běžnému provozu nepřístupných. Čili venčení psa tak, že pes je na vodítku a páneček jede na kole, je přestupek a pokuta jasná a mastná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN