BTW: Je libo zakousnout očko?

BTW_dé_logoJak jsem se byla ve své oblíbené cukrárně ve Dvoře Králové ptát na to, jak je to s tím termínem bombička versus koňaková špička (viz zde), zabloudily mi oči do spodní části výdejního pultu. Když jsem byla malá já, bývalo tam lipo, želé a lékořicoví hadi, okrouhlé krabičky s antiperlemi a další nevinné dětské mlsky. Dnes tam byly vedle hadů ještě i oční bulvy.

 

S nevírou jsem se zadívala pozorněji. Duhovky obludných očí byly nepříliš prakticky červené a zelené, ale jinak byly celkem realisticky vyvedené. Mírně se mi zdvihl žaludek. Vzhledem k tomu, že tamní prodavačky znám už celé roky a za mnou nikdo další nečekal, odvážila jsem se zeptat: „To takový hnus někdo koupí?“

Je vidět, že moji synové jsou už moc velcí a můj vnuk zatím moc malý, protože zjevně nemám představu o tom, jak to dnes mezi dětmi chodí. Tak předně ty oči prý nejsou to nejhorší, co se dá nabídnout. Už jsem zapomněla, podobu jaké odpornosti cukrovinky mohou získat, ale utkvělo mi v hlavě, že se dají servírovat v hezkých rakvičkách. „V realistické podobě rakví,“ upřesnila prodavačka, „ne v těch se šlehačkou!“

Vypadá to, že děti dnes potřebují přidávat vzrušení i do obyčejného mlsání. Že by klasické dorty, zákusky, bonbóny, tyčinky a já nevím, co ještě už nestačily vzbudit jejich touhu? Chápu, že člověk má chuť na všelijaké extravagance, ale musejí být extra právě tím, že jsou morbidní?

Hm, prostě jsem nějak zaspala dobu, či co. Mě k pokušení stačí úplně obyčejné klasické zákusky. Třeba ty bombičky, indiáni, věnečky a rakvičky – se šlehačkou:))

 

0110dar1

 

Aktualizováno: 9.1.2014 — 23:15

23 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede, bulvy snad mají v každé cukrárně a taky mi není nejlíp…prostě to nevypadá jako cukrovinka… ale dorazili mne v nabídkách čokoládových dárků, nabízí ve vánoční nebo narozeninové sadě čokoládový umělý chrup,naslouchátko do ucha a čokomobil.

 2. Oči na hromadě jsou opravdu nechutné. Ale před časem tu někdo psal, že nadělili dceři k Vánocům či narozeninám drahou oční operaci a v balíčku našla tyhle dvě oči – to se mi líbilo.

 3. Brrrrrrr, to je ale ošklivý! Nic takového jsem (naštěstí) nikdy prodávat neviděla.
  Ale vzpomněla jsem si na vánoční cukroví s názvem Sandokanovo oko. 😀 Nevím, proč zrovna Sandokanovo, asi že šel právě ten seriál. Skládalo se ze světlé a tmavé hmoty, které se postupně nalily do formy na vajíčka a nahoru se dala jako očičko lentilka. Vzhledově to bylo docela hezké, ale proti ostatnímu cukroví poměrně masivní a u konzumentů žádný extra úspěch, tak jsem po dvou sezónách se Sandokanovým okem skončila.

  1. Sandokan-Kabir Bedi,měl a snad pořád má,nádherné oči… možná proto…Sandokanovo oko 😉

 4. Tak takovouhle „sladkost“ bych si asi nekoupila, i kdyby byla sebechutnější. No dnešní mládež je v tomto směru otrlejší a sbaštit oční bulvu je pro ně legrace, nebo (jak píše Matylda) to berou jako důkaz schopnosti „pojídání hnusu“ před kamarády.

  1. Asi to berou jako recesi, ale já mám dojem, že bych na to neměla chuť ani v tom odpovídajícím věku (wasntme) Já jsem nikdy žížalu nepřekousla (byť si pamatuju soutěže tohoto typu), protože by to žížalu bolelo – to dá rozum, že se takové věci nedělají (chuckle)
   Nějaké ohavnosti jsem musela jíst na Taiwanu (když člověk nesměl urazit) a stačilo mi…

 5. Dede už to mám!! Na Slovensku sa bombička volá špic!!A za môjho dectva stál 70 halierov.

 6. Voči nee. Ale že nám v univerzitce přestali vést želatinový myši, to mě teda naštvali! 😀

 7. Milá Dede, dnes som len tak „pre istotu“ hodila očakom na Náš Zvířetník a veľmi som sa potešila. Držím palce tomuto nápadu a teším sa na ďalšie články.

 8. Dnes majú deti prístup ku všelijakým hnusom – vrátane hračiek a rozprávok ( upírie bábiky, mimozemské príšery, stupídne rozprávky typu Tom a Jerry kde cieľom je protivníka zastreliť, rozsekať, upáliť … a ten zničený sa znovu pozbiera a ideme ďalej). Deti potom nechápu, že keď ublížia skutočnému zvieratku, to sa už nepozbiera.
  Len na okraj: u niektorých národov sú zvieracie oči považované za veľkú pochúťku (Eskimáci – rybie, Kazaši – ovčie). 🙂

  1. Aj my sme ako deti pozerávali Toma a Jerryho a vedeli sme, že ubližovať skotočným zvieratkám nesmieme… Je to asi o výchove. Aj keď priznávam, že keď posledne doniesla kolegynina dcéra do práce zombie barbie, tak sa mi žalúdok skúsil obrátiť futrom von. Na druhej strane, keď si spomeniem na Dobšinského rozprávky (napríklad na múdru vedmu, ktorá deťom na svet pomáhala a dievkam od nechcených detí odpomáhala), alebo klasickú Červenú Čiapočku, kde vlk najprv zožral babičku, tú mu potom vyrezali z brucha, ona ožila a vlkovi spolu s vnučkou do brucha zašila kamene a ten sa pri pití v potoku utopil – tak sme na tom zase o moc lepšie neboli. Pri mojej detskej predstavivosti som nemohla spať ani po informácii, že Janko s Marienkou Babu Jagu hodili do pece a upálili – to upálenie zaživa mi vadilo aj pri predstave, že sa to spraví ježibabe.
   Inak tie želatínové oči mi pripomínajú pokus na biológii na ZŠ, kde sme pitvali kravské oko – mali sme asi 12 rokov a nikto moc neriesil, či sa nám to hnusí a podobne

 9. K těm kornoutkům mňam!
  Ano, ano, tahle kornoutky z ořechového těsta, mňam, si pamatuji, bože já si pamatuji hromadu zákusků! Ten sníh nebyl obarven až TAK narůžovo, byl to jenom lehoulinký nádech růžové, jenom taková stopa po růžové, kterou dokáže v bílkovém sněhu navodit třeba rybízová marmeláda, mňam a dodat bílku nejenom barvu, ale i trochu nakyslou chuť, mňam. A Kaštane, v kombinaci s tím ořechovým tenounkým plátkem těsta, jehož okraje byly namočeny v čokoládě, safra…….Kaštane! To by jsi slintal i Ty jako momentálně já!!! (chuckle)

 10. Hmmm, tak dítě už evidentně nejsem (alespoň ne v tomhle směru), mně se udělalo nedobře jen při pohledu na fotku těch „dobrot“, a to si myslím, že snesu dost. Tohle bych si fakt nekoupila.
  Ale takovou rakvičku se šlehačkou, to zas jooooo … i dvě 😉

 11. Milá Dede, Tvoje bombička se mi moc líbila a já už nebudu mít koňakovou špičku v hlavě jinak. Ta bombička totiž přímo navozuje představu náplně, kterou je tak napěchovaná, že bombička přímo puká. Koňaková špička má konotaci poměrně nudnou, lákavou ale nic neříkající 😀

  Ke zmatení cukrářských pojmů došlo i v naší rodině. Kdysi (teď už je nikde nemají) se prodávaly kornoutky plněné čokoládovou šlehačkovo-máslovou náplní. Měly pravděpodobně nějaký prozaický název, ale my jim doma říkaly kornoutky z medového papíru. No a náš táta nám jednou chtěl udělat radost, šel do cukrárny a tyto kornoutky s domácím názvoslovím požadoval. Dost se divil, že paní prodavačka na děj divně zahlížela a netušila, co táta chce. Musel jí je ukázat prstem 😀 To až doma pak prskal, že byl za vola….

  1. Jo, přesně tak dopadla chudák servírka z té naši cukrárny – Glorie, když po ní ona dáma z Prahy chtěla špičku, servírka netušila, oč jde, tak prohlásila, že něco takového nemají, a až následující vzrušená debata před pultem v prodejní části cukrárny nedorozumění vyjasnila… 😛
   A mám dojem, že vím, o jakých kornoutcích mluvíš! Gloria je proslulá především množstvím svých tradičních drobných zákusků, než nápaditými dorty (mají hlavně klasiku) a tak je tam výběr všelijakých mlsot náramný. A znáš i ty kornoutky plněné sněhem? jsou z takového úžasného ořechového či mandlového těsta a sníh je růžový, jako v „kudrnatých“ indiánech. Tý jo, já opravdu nepotřebuju oční bulvy, aby mě potěšil zákusek:)))

   1. Tak kornoutky s růžovou pěnou uvnitř neznám a ani jsem je snad nikdy v cukrárně – tady v Praze – neviděla. Možná jsem je i přehlížela, protože to, co nemá „přírodní“ barvu, bylo pro mě vždy krajně podezřelé. Růžovou jsem byla ochotná tolerovat a sníst jenom v punčovém řezu 😀 Kromě toho nejím žádné ovoce v těstě, takže ač růžová by mohla navozovat jahodovou, u mě by propadla na celé čáře… No jsem specialista. Dorty s ovocným želé, štrůdl a ovocné zákusky, nic nic. Když zákusek, tak nejlépe čokoládový nebo čokoládovo-vanilkový. A nebo čokoláda. Mám v šuplíku hořkou s marcipánem. JDU NA NÍ!!! 😀

 12. No… tohle se prodává už pár let. Je to ze želatiny. Moje děti to taky otestovaly. Myslím, že je to součást dětské hry „jakej hnus zvládneš“, myslím, že kdysi to bylo něco o tom, kdo sní pulce a překousne žížalu, jenomže holt na to zareagovali výrobci.

  1. Máš pravdu, jen nevím, kam povede převádění špitaných dětských hororových představ do fyzické podoby – ať cukrovinek nebo hraček.

 13. Šmánkote, to je skutečný hnus!!! Z biologického hlediska nic tak hrozného, ale v cukrárně!?!? Něco takového se přece vyskytuje jenom na jatkách nebo na oftalmologii. A už vůbec ne tam, kam chodí děti. Těm snad může být ještě chvíli realistická biologie utajena. Lidem už opravdu chybí do života strach o život a vidět kolem sebe hnusoty. A neví, coby! (fubar) Vidět takovou nabídku, tak by mne přešla chuť i na dortík sacher. A to je co říct!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN