KOČKY: Haló, tady Flek!

0103dar4_1Jdu rychlým krokem po silnici dolů z kopce směrem k hospodě a zcela podle očekávání vidím vedle živého plotu malou tříbarevnou kočičku. „Koza pitomá,“ zoufám si v duchu „vždyť ji něco přejede!“

 

 

Od léta má totiž naše náves dvě stálé kočičí obyvatelky. Nejdřív jsem si myslela, že občas se mihnuvší jarní koťata rychle mizející v podrostu kolem potoka jsou malí tuláci, ale rychle mi bylo jasné, že mají své doma. Jak tříbarevka tak bílá byly pěkné kočičky, s jasnýma očima, hustým kožíškem a zjevně plnými bříšky. Jenže jak jsem zahnala první obavu, objevila se další. Ty pitomé kočky věčně trajdají po návsi – vždyť je něco zajede!

Naštěstí naše náves je vlastně esovitě zahnutá silnice přeťatá dvěma odbočkami, takže tu obvykle auta tak rychle jet nemohou. Dále byla náves celé léto a větší část podzimu plná dětí (ano, taky jsem z nich šílela, když se až do tmy proháněly na kolech, neosvětlené a bez jakýchkoliv reflexních prvků), což řidiče také nutilo přibrzdit. No a za třetí nahoře na návsi je statek, jehož drůbež – slepice, kachny i perličky – stále korzují přes silnici sem a tam, takže i to představuje pro většinu řidičů důvod ke snížení rychlosti. (Máme překvapivě malou úmrtnost drůbeže na silnicích – častěji je něco zadáví nebo je dokonce někdo ukradne)

 

Bílá má nádherné jasně modré oči

Bílá má nádherné jasně modré oči

 

Kočky jsem vídala pravidelně, ale nikdy jsem se k nim nedostala blíž. Pak přišel podzim, dospělí i lidé prakticky z návsi zmizeli a já zjistila, že kočky tam jsou pořád. Ovšem nastala změna. Jak se přiblížím, už mi tříbarevka běží naproti a mazlí se jak o život. Vesnická micka, která by měla být plachým stínem – už kvůli své bezpečnosti.

Přiznám se, že neodolám. Vždycky se pořádně pomazlíme, vezmu ji do náručí (!), ona mi vleze až za krk a lísá se, ducá hlavičkou a hlasitě přede. Já ji pak posadím na lavičku před chalupu stojící hned proti hospodě, zavelím „zůstaň“, a ona to chápe a zůstane líp než moje psiny. Minule jsem tam potkala dvě místní dámy a dozvěděla se, komu tříbarevná kočička patří a že se prý jmenuje Flek. A že ji krmí nejméně ještě v jednom dalším domě. Protože jí nikdo neodolá. Ta Bílá je plašší, ale osměluje se taky – zatím ještě nevím, kde oficiálně bydlí.

Přemýšlela jsem, co vede obvykle rezervované kočky, aby se nadšeně vrhaly k procházejícím lidem, když hlady ani nedomazlením rozhodně nestrádají. Potom jsem na to přišla. Tohle nejsou obyčejné micky – tohle jsou „Dámy Které Konverzují“ a naše náves je jejich přijímací salón:))

 

Fleka jsem nedokázala vyfotit - jusela být vyfocena se mnou:))

Fleka jsem nedokázala vyfotit – musela být vyfocena se mnou:))

 

(Fotky jsou z mobilu a byl pošmourný den…proto se omlouvám za bídnou kvalitu)

 

Ano, to je skutečně zcela cizí kočka...

Ano, to je skutečně zcela cizí kočka…

 

Flek_1

 

Flek_2

 
Flek_3

 

Aktualizováno: 3.2.2014 — 18:40

64 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. děkuju za nové fotky (clap)

  Flek je moc hezká kočička (h) , trochu mi připomíná číču od Aleny s Maxem – bože jak ta se jmenuje?? snad Vave by si to mohla pamatovat, viděla ji i naživo, já jen fotky

  příště Fleka podrbej pod bradičkou i za mne, a ještě jí dej pusinku mezi ouška – jestli se nechá (inlove)

 2. ,,Cizí“ kočka je velmi relativní pojem. Kočky dovedou být pěkně mazané a pokud zjistí, že člověk = podrbání a dobré papů, je jim naprosto jedno, kdo jim obé poskytne. Nějakým šestým smyslem vycítí, kdo to s nimi myslí dobře a s takovým jedincem se pak, pokud mají chuť, kamarádí. Koček, které mají jen jednoho ,,svého“ člověka, jako je náš, nebo spíš můj Čertík zase až tak moc není. BTW silvestrovskou divočinu, která u nás začla v deset večer a skončila po kanonádě jak u Stalingradu ve dvě ráno se zájmem sledoval z prkénka na radiátoru u okna, po nějakém strachu, nebo nervozitě ani stopa.

  1. Genetika opravdu neumožní trojbarevné kocourky. Je to docela škoda. Ale třeba zrzavých je zase více kocourků než kočiček (mám pocit, že je to asi 75%:25%). Někde ke genetice kočičío zbarvení byl kdysi dávno docela rozsáhlý článek nebo dokonce seriál, ale to bych musela docela dlouho hledat. Prostě kocourci mohou být maximálně dvoubarevní, i když mají strakatou maminu. Mimochodem, říká se torjbarevná, ale leckdy se dá napočítat více barev. Micinka byla minimálně pětibarevná a na Amálce napočítám určitě 4 barvy. Jo a říká se jim želvovinové – to je spektrum barev od těch hyenovitých zbarvení až po čisté trojbarevky s bílými čumáčky.

   1. No a čo kočky tzv. koritnačinivé, kt. majú čiernu, zmiešanú so žltou a mourovatou miš-maš, a vypadajú ako vytiahnuté (s prepáčením) z blata do kaluže.

     1. Ještě za hlubokého totáče jeden můj známý Slovák, ale dlouho žijící v Čechách prohlásil: „Je pomalý ako korytnačka.“ A mně až po chvilce došlo, co řekl. Vše v době, kdy jsme slovenštinu slyšeli denně z TV nebo rádia. Dnes už má mládež mnohem více problémů rozumět slovensky.

   2. Na zahradě mám malého asi půlročního kocourka a ten
    je bíločernozrzavý, převládá bílá.

    1. OPRAVA, nedalo mi to a večer, když jsme byli
     krmit kočky, podařilo se mě malou tříbarevku
     odchytit a je to opravdu KOČIČKA

     1. Páni Aleno, to abys jí vymyslela nové jméno – aby nezůstala pomužštělá, jako malá Flek (chuckle)

 3. Flek má nejvíc komentářů, Flek má nejvíc komentářů, tralala a hejsa hopsa, to je fajn (cat) (cat)

  (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

 4. Píšu znovu, příspěvek se špatně umístil:
  Aido, máš pravdu…díky, že sis všimla!

 5. Všetko dobré do nového roku 2014.
  Keď som pracovala v Rakúsku, cestou do potravín som stretávala rozličných kočkounov ( v AT kočky, ktoré nie sú určené na chov musia byť povinne vykastrované). Takmer so všetkými som sa skamarátila. Oni potvorky asi vedia vycítiť, kto ich má rád.
  Ešte dotaz: Ako sa dá prihlásiť na PSA? Na Hadopasi sa mi to nepodarilo.

  1. Yetti, co se ti na Hadopasech nepodařilo????? musíš se jen zaregistrovat (pokud ještě nejsi), a to pouze s mailem a heslem, pokud možno jako Yetti – a je to

   pokud registrovaná jsi a zapomněla jsi heslo, ozvi se mně (nebo tady), obratem to spravíme

   1. Zaregistrovala som sa, ale server mi stále nadával, že heslo je nesprávne. Ak ekzistuje registrácia na nick Yetti, prosím si ho vymazať a pokúsim sa o novú registráciu. Z.

 6. Jee, košky 🙂
  Ale já neodolám něčemu jinému. Nemůžu, Dede, přehlídnout žlutou bundu, rukavičky a klobouček … To je TEN cyklistický klobouček? TA přilba ???? Jééé
  (jo, uznávám, v tomhle směru jsem trochu fanatik)
  😀

  1. Ri, to je klobouk protidešťový! V dýnku má plechový pásek, aby nashromážděná voda jednomu netekla za krk – při prudším dešti se musím občas předklonit a vodu kontrolovaně vylít (chuckle) Koupeno v Anglii na zemědělské výstavě a pořád skvěle funguje 😀
   Nebyla jsem na kole, byla jsem „chodit“, což znamená chodit s hůlkama na nordic walking. A protože mi při delších cestách dělají na rukách puchýře, nosím cyklistické rukavice 🙂 Bundu mám kanárkově žlutou, protože chci být vidět – na silnicích i v lese (eh, nerada bych, aby někdy nějaký myslivec tvrdil, že si mě spletl s divočákem!)

 7. Tak se představ!!! Mimochodem, nemám zapotřebí být servilní. Mám své zábavy dost a nemusím exhibovat nikde, ani tady ani kdekoli jinde. Jen nemám zájem se hádat, takže nedávno jsem se například nezapojila do jedné velmi bolavé a velmi excitované diskuze na Hadech. Z osobních důvodů nediskutuji na registrovaných fórech. Bude zcela na mém uvážení, kde se ozvu a kde ne.

  1. To byla reakce na jeden příspěvek, Dede, klidně to smaž, jinak to nedává smysl. Jen mi to přišlo jako napadání všech, kdo tu chtějí být.

   1. Smazala jsem to před chvilkou a s chutí – když se ten někdo neumí ani podepsat.
    Není to Zvířetník, je to můj blog. Kdo nechce, nemusí to číst. Nemyslím, že by někdo musel být servilní, aby zaskočil. Ani k tomu nikoho nenutím.
    A jinak Apino – děkuju! (inlove)

    1. Dede, sem se chodí jako do cukrárny- na mlsek! A taky se do diskuzí, kterým nerozumím, nemíchám. Myslela jsem si, že ten sprostý příspěvek přehlídneme.

      1. Já jsem jen myslela, že my čtoucí nebudeme na takové neslušnosti reagovat. Že to mažeš je v pořádku.

       1. Děvčátka krásná, zdravím na (staro)novém místě.
        Jestli jsem to dobře pochopila, to nebyl anonym, ale jedna ze starých rozlícených Zvířetnic (příspěvek podobného vyznění se dneska objevil i na Hadech), jen se holt zapomněla podepsat. Mazat se nemá, takhle jste ji rozčílily a v tom rozčílení utvrdily ještě víc, bohužel…

         1. No, třeba mě osobně to mrzí, byla s náma na Zvířetníku skoro od začátku. Třeba sem psala rozčilená, stačilo by pár milých slov a vysvětlení a vše by bylo v pořádku, no. (Ale to si jen tak fabuluju pro sebe, jak to myslela doopravdy, to fakt netuším. Každopádně i pro mě je kapku problém – i když jsem na dovolené – „obíhat“ tři stránky – ale to si nestěžuju, jen konstatuju fakt.)

          1. Když jí se to rozlícení občas přihodí, no. To asi neovlivníme.

          2. Ri, jen jsem chtěla poznamenat, že možná netušíš, o koho jde, je to zarytá kočkařka někde tam skoro od vás; myslím, že i na pomoci poškozenému útulku teď nedávno se osobně podílela (nejsem si tím zcela jistá).
           A dobrou, dneska jsem nějak přetáhla svou hodinu.

        1. Když jsem to mazala, tak jsem netušila, kdo to je. Takže jsem to jako urážlivý anonymní příspěvek odstranila, na to mám právo. Kdyby se byla ona nejmenovaná podepsala… tak stejně nevím. Jak odpovědět někomu, kdo uráží lidi, kteří sem chodí? Když mě nesnáší, proč sem chodí ona? JÁ NEJSEM ZVÍŘETNÍK!

         Prvně si hraju s blogem – co vznikl tento zajímavý literární útvar jsem vždycky dělala něco jiného. A najednou mám prostor… tak to zkouším. A Zvířetník dělám poctivě, jak mám. Tak co jí kruci zase vadí?

         1. Někteří lidi se baví tvořením, jiní ubližováním. Ti druzí jsou ubožáci. Kašli na to a prostě to stoicky maž. (y)
          A piš!!! (h)

 8. Sluší ti to s kočkou 🙂 Jinak chápu, že existují i společenské kočky, které na návsi vyhlížejí, s kým by si mohly zdrbnout 🙂
  Maceška se s nikým nebaví, ale nějak podezřele nás lidi začínají znát. Onehdy jsme ptokali starší manželský pár u mostu přes trať, pozdravili jsme se a byli jsme tázáni, kde máme kočku, že chodí před námi. Odpověděla jsem, že se dneska fláká a jde za námi. Lidi se chápavě usmáli. Šmarjá, ještě že neviděli, jak na nás koča čekala na kraji pole na borovici. Seděla na větvi a vyhlížela nás, vypadala jako sova 🙂

  1. Tak tohle dělávala Micinka, vyprovodila nás tak o tři domy dál, tam se zastavila a čekala. Když jsme šli zpátky, vyzvedla si nás, dovedla nás domů, zkontrolovala, že vše je na svém místě a pak si odešla za svými zájmy. Máma s tátou mi popsali i situaci, kdy s nimi, podobně jako Maceška, MIcinka odešla na procházku až někam k Lužnici, Tam to raději obrátili, protože tam už bylo značně přepsíno a tudíž možnost nežádoucího kontaktu s třídním psím nepřítelem značná.

 9. Jéééééééééé, diskuze a k tomu kočičky. No to je víc než jsem čekala. Konečně také mohu někam napsat!!!!! Jen s tou bílou modrookou bych byla hodně opatrná. Tyhle kočičky bývají často hluché a tudíž nemohou slyšet přijíždějící auto. Doufám, že tahle slyší, když chodí ven. Jinak FLEK je určitě holka. Jen holky jsou strakaté. Klusi strakatí být nemůžou – holt genetika. A mimochodem FLEK je nádherná, takhle má strakatá kočka vypadat. Mám ráda ten bílý trojúhelníček na čumáčku.

  Jo a ráda si tu poplkám. Na hady se z práce moc hlásit nechci a na NP zatím registorvaná nejsem. Já mám možná vymyšlený i pseudonym, jenže vidím, že na NP jsou nějaké problémy s přihlašováním přes mobil a do domovní schránky by mi to na pseudonym asi těžko přišly přihlašovací údaje. Takže zatím asi neee.

  1. No, zrovna jsem taky chtěla poznamenat, že bílá kočička by mohla být hluchá a proto je možná ostražitější.

   1. Hluché mohou být jen modrooké, ostatní bílé slyší. Jestli je ta bíllá kočka opravdu hluchá, to nevíme, může slyšet, ale hluchá může být na jednu stranu plachá, na druhou neslyší přijíždějící auto nebo jiné nebezpečí a klidně se k něčemu přimotá.

 10. Flek je zkrátka kočka, co si ráda podrbe – teda co se ráda nechá podrbat (chuckle) . Jenom dotaz – není to náhodou kocour? Totiž si myslím, že kočka (ONA) je daleko víc odtažitá než kocour.

  1. No, já doopravdy nevím (blush) Ale tak nějak předpokládám, že tříbarevka je holka, ne? A u bílé to jen odhaduju, tam ani barva neporadí 🙂

    1. No ano, já si nějak neuvědomila, že je vlastně tříbarevka, tudíž tady netřeba koukat pod ocásek (chuckle) .

     P.s. – já si opět užívám svých oblíbených smajlíků (clap) – a dokonce jsem ani nezapomněla jejich slovní zkratky (happy) ! I ty počty mi nebývale jdou (whew)

 11. Konverzující dámy 🙂 . Sousedovic Kikin je ukecaný kocourek ke každému, kdo se na něj jenom podívá. Od doby co máme Ajvi, která ho vyhání z našeho pozemku, už se mnou nemluví (chuckle) .

 12. pche!!!! „co vede obvykle rezervované kočky, aby se nadšeně vrhaly k procházejícím“

  k tomu se dobře hodí včerejší článek Tory na NP a Rputí povídání na Hadech – povídačky že kočky o člověka nestojí jsou opravdu jen povídačky… však se zajděte podívat do některého útulku!!! nahrnou se k vám kožíškové lační lidské společnosti (h) (h) (h)

  1. Jasně, Bedo – v útulku! Ale tohle jsou dobře živené kočky mající své doma. Kdyby se nechala pohladit, nebo se přitřela o nohy, tak to pochopím snáz. Ale ona se mazlí tak, jak se kolikrát nemazlí ani domácí kočenky. Miluje, když ji vezmu do náručí – například. To mi úplně běžné nepřipadá 🙂

   1. ok, já to taky myslela jako odpověď těm co tvrdí, že kočka nestojí o žádné partnerství s člověkem (píšu to tam, asi ti to uteklo) (cat)

    no a jinak – prostě je to hodně mazlivá kočenka, nemají to všechny stejně, a tahle zřejmě hoooooooodně moc (nod)

    a třetí možnost – oblíbila si speciálně tebe!!! (h)

    1. a nebo má sice své doma ve smyslu „Má jídlo, má bydlení a střechu nad hlavou“, ale možná doma nemají čas se s ní mazlit a ani to u nich třeba není zvykem. Pokud je to společenská kočička, asi vyloženě potřebuje ten fyzický kontakt a ten jí třeba doma chybí.
     Mimochodem, jen hlupák (takoví ale zrovna tady nejsou!!)tvrdí, že pro kočku nejsou důležité vztahy, že si žije po svém. Do určité míry je to pravda, ale my kočkaři víme, že kočky také potřebují cítit lásku a pohodu, jen to každá projeví jinak. Za prvé, ani velmi samostatná kočka nežije ve vzduchoprázdnu a prostě musí komunikovat s okolím. Za druhé, nežijí někde v pralese, ale s námi a tak si přirozeně vytvářejí vztahy. To, že jsou samostatně uvažující osobnosti a do některých věcí si nenechají mluvit, je jiná věc. Ale lásku a její projevy potřebují.

     1. No, dámy, já teda nevím. Náš Barbušák má doma jídla co hrdlo ráčí, podrbání kdykoliv si vzpomene a přesto má velkou potřebu společenského života. Časem jsme zjistili, že navštěvuje několik domácností v okolí (v létě,v čas otevřených dveří nakráčí dovnitř, sedne před ledničku, nechá si naložit něco dobrého, podrbat se, prospí se tam a odejde ma návštěvu do dalšího domu). Taktéž již byl na návštěvě v lékárně, na poště, u hasičů, v cukrárně, je ozdobou několika fotek svatebčanů (naproti je obecní úřad) a v neposlední řadě beseduje s dětmi, co jdou domů ze školy. A přitom doma má první poslední…

      1. Jinak není Barbušák příbuzný toho kocoura, co chodil na schůze, jak popisoval Herriot?

      2. Barbušák je tedy dokonalý starosta – stará se o blaho spoluobčanů :*
       Vždyť co může být pro člověka lepší než pomazlit si kocoura, dát kocourovi něco k snědku, podebatit s kocourem…?

      3. (rofl) Toro, to by si zasloužilo zvláštní článek na Zvířetník! To se bude líbit – mně se to líbí už teď 🙂 A je to fakt jako z Herriota…

       1. Tora má, jak se zdá, námětů na mnoho a mnoho článků (clap) … musíme na ni bi být hodné/í a hýčkat si ji (inlove)

      4. Toro, není Tvůj Barbušák příbuzný s naším Egonem? Egon je taky návštěvní kočka. Teď v zimě je občas doma i přes noc, ale jak se udělá teplo a lidi jsou víc venku, tak Egona vidí akorát manžel, který ráno zvěř krmí. Když přijede sousedka chalupářka, tak klidně zmizí na celý víkend. Leží v kuchyni na gauči a nechá se od ní opečovávat. Podezříváme ho, že takhle navštěvuje několik domácností. On je loztomilej kosourek, když chce, ale jinak je to tygr. Ptáky loví ze sportu, potkany levou zadní a má na kontě i lasičku. Ale když k Tobě běží, začne se u Tebe zvedat na zadní, ducá hlavičkou a vrní přes tři ulice, je k zulíbání. Ale mazlit jako s tygrem – pozorovat, jak se tváří. Ervína s Garfieldem jsou jiní, ty můžu mazlit jako plyšáky. Tři kočky a tak strašně rozílné

     2. Každá kočka občas dostane to, čemu říkám mazlicí absťák. U nás to vypadá tak, že Čertík se zničehožnic odněkud vynoří, řekne: Brrrrooóuk, skočí mi na klín, ducne do hlavy, olízne mi nos, vítězoslavně se rozhlédne, načež mu upadne tělo a pánečku, DRBEJ! A HNÉÉÉD A MÓÓÓC! Vrk, vrk, brouk.

    2. Nojo, vědátoři. Aby bylo jejich bádání ,,objektivní“, vezmou si do parády ,,vzorek“ který je v životě neviděl, navíc nemusí být ani kontaktní a i takové kočky existují a pak výsledky své činnosti reprezentují jako fakt daný na celou kočičí populaci bez výjimky, přičemž taktně pominou fakt, že jako neexistují dva stejné otisky prvků, neexistují dvě povahově stejné kočky. ǩdyž jsem přivezl našeho Čertíka z útulku, byl měsíc absolutně nekontaktní. Bez problémů baštil, byl čistotný, ale přes den zalezlý za odpadem od vany, takže až na kousek kožíšku neviditelný. Po měsíci se rozhodl, že já jsem jediný člověk, kterému bude dopřáno, aby Jeho Výsost hladil a krmil, na čemž trvá dodnes. Když jsem loni v únoru ležel v nemocnici s rozsypanou, dnes už plastem opravenou ploténkou, (do nemocnice na vozíku, potom dvě hodiny na sále, po deseti dnech jsem odkráčel po svých), držel čtyři dny hladovku a papat začal až když mne uslyšel z mobilu. Takže dnes už si nechá papů naservírovat i od paničky, na zvonek reaguje okamžitým zmizením a kamarádí jen s paní šéfovou z kočičího hotýlku pod Vlachovkou, kam ho dáváme, když jedeme na Slovensko. A jinak se nechá pohladit jen od Drveta a od sestřičky; ti jsou z něj vždy, když přijdeme na očkování, úplně vedle, jak je pěkný a jak má nádherný hebký kožíšek.

  2. Přesně. Když jsem si byl pro Čertíka, musel jsem se k němu promazlit přes několik desítek láskychtivých kožíšků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN