ZVLÁŠTNÍ PSÍ ŠKOLA: Nová Myšata a Sisska

0919mys2_1Milí Zvířetníci, tento školní rok je už můj 31. v kantorské praxi. Po prvním týdnu práce to vypadá, že si nebudu muset hledat vhodnou větev na oběšení jako vloni, protože mám ve třídě jen 7 dětiček. Sice tvoří zase čtyři oddělení – tři úplně noví prvňáčci – Adam, Jára a Maruška, jeden prvňák opakující Míša, jeden druháček Tomáš a dva třeťáci Honzík a Anetka.

 

 

Pokusím se vám Myšata trochu blíž představit. Adam je už třetí dítě z jedné rodiny, které učím. Je to šikovný, okatý kluk. Zatím docela zamlklý, nejraději skládá puzzle nebo staví ze stavebnic. Hodně se povahou podobá svému bráškovi, který ode mě odešel do páté třídy.

Jára je pořízek, kterého je všude plno. Maminka ho vodí až do třídy, Jára se rozvalí v lavici a maminka mu vyloží věci z aktovky a vyndá pastelky z penálu do plechovky. Měla bych ale říct, že to tak bylo, protože jsem to rázně zarazila. Jarda je šikovný kluk, jen se k tomu musí drobátko poňouknout, aby se byl ochotný přetrhnout.

 

0919mys1

 

Marušky jsem se trochu bála. Je to autistka. Znala jsem jí ze zápisu, na kterém jsem jí neměla šanci ukecat k žádné činnosti. Dělala si jen to, co sama chtěla. Pak nás byla ještě jednou navštívit ve třídě – tady je zážitek: „Maruško, řekni dětem ahoj!“ „Neřeknu!“ „Maruško, pozdrav děti, ony tě taky pozdravily.“ „Nepozdravím, držím v ruce tučňáka, tak nemůžu říct Ahoj!“ „Podívej, kolik jsi řekla slov, tak řekni to Ahoj!“ „Neřeknu, už jsem ti řekla, že držím tučňáka, tak nemůžu říct Ahoj!“ Myš brunátní, ale pozdravu nedosáhne. Musím říct ale, že tenhle zážitek už se neopakoval a Maruška je fajn a dělá velké pokroky každým dnem.

Míša opakuje první třídu. Je to taková blecha, která se musí neustále krotit, protože má těžce nemocné srdíčko a nadměrný pohyb mít nesmí, což je absolutně proti Míšově přirozenosti. Pořád mě ukecává, že tyhle cviky (rozuměj skákat na trampolíně, nebo lítat jak raketa po tělocvičně) už dávno může dělat. Je mi ho neskutečně líto, protože je to neustále pohodově a sluníčkově naladěný kluk.

 

0919mys2

 

Tomášek k nám přišel do druhé třídy, ale pamatuju si ho ze zápisu před dvěma lety, jenže pak se na rok zatoulal do jiné školy. Teď se přestěhovali zpátky sem a já se budu prokousávat jeho těžce postiženou řečí. V běžné mluvě zatím netuším, co říká, a jen odhaduju slova, ale trpělivě se snažíme – já o porozumění a Tomášek o výslovnost. Ale i přes tenhle handicap pusu za celý den nezavře. Když nemluví, aspoň si zpívá „Halelůůůjáááá“

Honzíka a Anetku už jsem vám představovala vloni. Letos už jsou třeťáci, tak se je snažím pošťouchnout do důležité funkce pomocníků a zodpovědných dětí, ale musím hodně opatrně. Zatím byli ti malí a najednou jsou nejstarší.

 

0919mys3

 

 

Tohle pondělí jsme měli první cvičení v přírodě. Nejdřív to vypadalo, že nikam nepůjdeme, protože se ráno pořádně rozpršelo, ale během hodiny se vyčasilo a my jsme vyrazili k rybníku Stráž za městem. Ale nejdřív jsem se doma stavila pro kárku na dřevo na ohýnek a hlavně pro Sissku. Šla s námi i moje bývalá Myšata a to bylo radostné shledání.

Sisska si mohla uvrtět zadeček radostí, blaženě kničela a vítala děti, všechny je poctivě oběhla a opusinkovala.

Celou dobu byla na volno a byla naprosto vzorná. Dětem jsem vydala zákaz čímkoliv jí krmit, protože ráno doma zvracela. Vzbudila se v posteli, koukne na mě a udělalo se jí zle. Byla z toho chuděra vykulená, protože se jí to stalo poprvé. Myšata jsou vycepovaná a vědí, že své zákazy myslím vážně, ale i tak si Sisska něco málo smlsla, protože děti oloupaly opečenou slupku z buřtů na zem a moje „popelnice“ jí samozřejmě vyluxovala.

Ale naštěstí to žádné následky nemělo. Kluci jí házeli klacky a učili jí aportovat, holčičky jí mazlily, prostě všichni si přišli na své. Děti si k Sissce můžou dovolit cokoliv a ona se jim poddá a blaženě se usmívá od ucha k uchu. Mám z toho neskutečnou radost. Ve třídě společně odpočívali na koberci a pohoda z nich jen ukapávala.

 

0919mys4

 

No a co nás čeká? V úterý vyrážíme za Luckou a jejími zvířátky do terárka. Když jsem dětem ukázala na fotkách od Bédy Kennyho, byla organizace výletu naprosto jasná. Povedlo se mi domluvit s Luckou, sehnat autobus a všichni se strašně moc těšíme.

Samozřejmě máme spoustu dalších plánů. Především máme zpracované dva projekty – jeden se týká zvířat a přírody vůbec a ten druhý svátku maminek – jako každý rok přichystáme pro maminky dárky a besídku.

Přeci jen s menším počtem dětí ve třídě se dá udělat mnohem víc práce a zažít víc zážitků, tak snad ten letošní školní rok bude přínosný pro nás všechny.

Všem vám moc děkujeme za podporu a velkou pomoc. Moc to pro mě i pro Myšata znamená.

 

Aktualizováno: 18.9.2013 — 20:50

47 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Taky si myslím, že Myš by měla dostat nějaké vyznamenání tak nebo tak něco 🙂 (y)

  a Sissinka je úžasná a užitečná!!! To přečtu Nastěnce 🙂 potvoře, aby viděla!!!

 2. Milá Myško, přicházím s křížkem po funuse, ale snad si to ještě přečteš. Tebe by měli naklonovat, aby všechny potřebné děti mohly mít svou Myš. Díky moc za všechno, co pro ně děláš a podrbej za mne Sissku, je úžasná. V létě jsem doufala, že to vyjde a třeba se u Tebe s Arinkou zastavíme, ale nakonec jsme ještě něco zařizovali a vůbec nejeli přes Pelhřimov.

 3. Myška,ty nie si z tohto sveta!!!!!Si skvelá a úžasná,tie deti nevedia,ake šťastie ich stretlo,alebo vedia.čítala som a miesto diurézy som poplačkávala dojatím,pes i deti šťastní prevelice.Si dieťa slnka a veľké ďakujem .

 4. My tři (cat) (cat) (cat) Melíšek, Zrzínek a Ríša spolu s paničkou máváme tlapičkami a skláníme se před Tvojí trpělivostí a láskou,kterou dáváš Myšátkům i zvířátkům. Pozdravujeme Sissinku a ať nám taky něco štěkne o sobě.

 5. Lidičky, strašně moc vám všem děkuju. Mám z vašich reakcí velikou radost a moc si jich vážím. Už jsem to tu říkala a budu se tedy opakovat,ale já si v podstatě jen hraju s dětma a strašně mě to baví. Prostě jsem si splnila svůj sen z dětství, toť vše.
  Pravda Myšata jsou někdy ( no, často) jak pytel blech, ale dají se trošku ukecat, aby se mě držela a hlídala si ona mě a ne já je :o)).
  Jasně, ne vždycky je to snadné, ale která práce je úplně snadná?

  1. Opravdu smekám – 31 let práce s problémovými dětmi – to je na vyznamenání!Přeju hodně úspěchů i v tomto školním roce (y) a hladím Sissinku (inlove) .

 6. Myško, jsi prostě úžasná. Tak moc úžasná, že ani nevím, co napsat! (h) (h) (h)

 7. Moje zlatá Myško, dovol abych vyslovila obdiv nad tvou prací. Pracovala jsem tady ve Švédsku skoro 10 let ve školce, dovedu si představit jak velkou trpělivost máš ty s dětmi které mají různé problémy. A ty o nich píšeš s takovou láskou a vlastně vůbec nepřipouštíš že nějaké problémy mají. Pro tebe jsou to prostě děti s různými předpoklady a nadaním. Gratuluji ti ke všem těm odpracovaným rokům. (clap) Je dobře že je letos skupina trochu menší a že budeš mít více možností se o Myšátka individuelně postarat. I když bych přála všem potřebným dětem takovou péči jakou jim věnuješ ty. A ta tvoje chlupatá asistentka Sissi je opravdu k nezaplacení. Přeji tobě a tvé třídě mnoho úspěchů v novém školním roce, ať se vám všechno daří. (hug) (inlove)

 8. Milá Myši, ty jsi prostě neskutečná (h) Tak ať vám to všechno v novém školním roce pěkně klape. A díky za seznámení s Myšaty, jsou tak očividně spokojená a nadšená, až se to z těch fotek přelévá sem ke mně… Krásné dny všem přeju za celou smečku (vawe)

 9. Myši -to se tak moc hezky čte!! A to jsem teprvá v půlce!!

  Jenže mě přerušila v mém rozjímání tuta věta: 😀

  …… Vzbudila se v posteli, koukne na mě a udělalo se jí zle. – …… ehm pardon.

  Jdu číst dál, sedím tu a mám hubu kolem celý hlavy, původně to bylo takové to usmívání, milý, ale teď po týhle větě, no prostě se tu směju hrozně 😀 😀

  1. Myško – jsi – NESKUTEČNÁ, opět jako vždy sundavám klobouk a hluboce smekám. A tentokrát nadvakrát. To druhý smeknutí patří totiž taky Sissce.Je skvělá. A že jí posílám hudlana na šňupák. A vzkazuju jí, že teda by příště ráno mohla bejt taktnější, až se zase na paničku podívá 😀 😀 😀

   1. No, Petro, ono není snadné spatřit hned po probuzení strašidlo a ustát to bez následků :o)))).

    1. Tak zlý to bejt nemůže 🙂 i když tuhle Maceška taky pob..lila Kubovu postel, protože do ní chodí spávat a podle mne tím taky vyjadřovala jistý názor 🙂

 10. Jednou v Zoo hlídal Pů jen tři z Myšat protože pančelka byla chvilkově zaneprázdněna. „Pů, já jdu tamhle, a já zas tamhle a frnk frnk…“ bylo po Myšatech dřív než Pů stačil otevřít hubu aby ustanovil nějaká pravidla pro to na co se půjdeme podívat než se pančelka objeví. Pů kroutil hlavou jak krutihlav, pátraje kolem, Myšat však není. Myš mne zabije, vytanulo mu v hlavě. Nakonec Pů uskutečnil rekognoskační kolečko po teráriích a Myšata poschraňoval. Ona tato hendykepovaná Myšata dovedou létat a mizet stejně rychle ba i rychleji než ta zdravá. (wait)

  1. „Pů, já jdu tamhle, a já zas tamhle a frnk frnk…“ bylo po Myšatech dřív než Pů stačil otevřít hubu aby ustanovil nějaká pravidla ……..

   😀 😀 😀 …… vidím Půa velikého, jehož sláva hvězd se dotýká, anž stojí s hubou votevřenou a vůbec netuší, kde která ta neposedná blecha se momentálně nalézá! ….. 😀 😀 😛

 11. Myško, kéž by všechny děti měly takovou pančelku… už mě souboje s neochotnými a nespolupracujícími učitelkami v našem školství začínají ničit.

 12. Myško Irenko, já už jsem nejednou psala, že Ti patří veliké díky za Tvoji práci s dětmi, za to, že jsi vydržela s nimi tak dlouho a vůbec za to, že JSI NA SVĚTĚ (h)

 13. Milá Myši, co zůstane navždy v paměti , jsou vzpomínky na dětství a s tím i na učitele. Naše paní učitelka která mne měla na prvním stupni zanechala stopu nadosmrti nesmazatelnou a vděčím jí za hodně. I ta, která ji v páté třídě nahradila a zanechala stopu jen jednu – jak se z našeho zlobení zhroutila. Za tou první jsem ještě leta docházela a velmi často na ni myslím. Vím, že i Tvoje děti budou na svoji pančelku vzpomínat s láskou

 14. Je to utěšený pohled na blaženou Sissi a spokojené děti. Všem se krásně lesknou hebké vlásky 🙂 Zážitek s pohlazeným tygrem a kosmany jim zůstane na celý život, no kdo tohle má?
  Myši třikrát zdar před nastoupenou jednotkou! (clap) (bow)

 15. Milá Myšičko, neznáme se, jsem na NZ teprve krátce. Ale velice tě obdivuji, tvoji trpělivost a lásku k dětem. Jsou šťastné, že tě mají. A tvoji pejsku taky.
  Přeju hodně sil a pohody do celého školního roku!

  1. Lído, moc děkuji. Děti jsou můj svět a asi i osud. Je mi s nimi moc dobře a postižené děti jsou ještě úplně jiné než ty zdravé. Mají v sobě zvláštní sluníčko a kouzlo. Čímž ale neříkám, že někdy nemám hlavu jak pátrací balón a chuť někoho pokousat.

  1. Tož pročpak, abychom věděli, že lidé jsou schopni vyhodit zvířátka do kontejneru? Netřeba, předloni z něj vytáhli Tjůsdíka.

   1. To rozhodně ne,Inko! Jenom vím, že je na Zvířetníku spousta báječných lidí, kteří mají i spoustu kamarádů. A co kdyby některý zrovna potřeboval psího kamaráda.

     1. Jo, byl to fofr, v jedenáct hodin mi to kamarádka poslala (já FB nemám) a už jsou oba štěníci u svých nových lidí. HURÁ !!

 16. Zdravím pančelku i nová Myšátka (wave) (:*) a spolu se mnou i (dog) Anka , (cat) Mikeš, (cat) Bertík a (cat) Rozárka. 🙂
  Přejeme vám, aby se vám ve škole dařilo a líbilo. A hlavně nezlobte paní učitelku, protože když nebudete zlobit, bude víc času na učení, hraní i na legraci. A pančelka Myšička nám o tom všem zase někdy napíše, že ano? 🙂

  Myšatům i Zvířetníkům všem přeju krásný den. (h)

 17. A abyste věděli, byli jsme v úterý u Lucky v Praze a mazlili jsme si Kennyho a kosmánčí kluky. Byl to úúúúžasný zážitek a tygřík musel být umazlený k padnutí a kdoví, jestli Lucka ještě mluví, protože jí bolelo v krku, ale vyprávěla Myšatům o všech zvířatech moc pěkně.
  LUCKO, moc děkujeme ještě jednou!!!

  1. Náhodou to byla úžasná návštěva! Myšata jsou báječná a k tygříkovi se všichni chovali skvěle. On děti miluje, takže si to užíval. No a kosmaní kluci jsou taky rádi středem pozornosti!

  1. Jsi pro ně požehnáním – a to myslím vážně (inlove) A je skvělé, že Sissy miluje děti a tak ti může báječně pomoct. Ať se vám daří! (wave)

   1. Sem hodím podpisa. Sisska vypadá na té fotce dole parádně blaženě. Jaká pančelka, taká asistentka! (inlove)

 18. tak si tak říkám Myško, že kdyby taková paní učitelka a třída byly, když byl můj syn s AS malý. Byl by šťastnější dítě.
  Ale je moc dobře, že už to existuje.

  Míša z Plzně

  1. MOc děkuju, Míšo. Ony ani nemusí být speciální třídy, stačí přístup kantora k dětem, které mají nějaký problém.

 19. Myši, díky za zprávu (inlove)
  Hezky jsi nám děcka představila, tak ať se vám daří ve škole i na výletech! Sisska je moc šikovná pomocnice 🙂

 20. Ahoj Myšičko! S tou 31 to nemyslíš vážně. Že ne?
  Obdivuji Tě, za tu výdrž. Moje mamka učila prvňáčky – druháčky a vím, jak domů chodila vyčerpaná. Těm Tvým školáčkům Tě můžeme jen závidět. Přeji Tobě i dětem v Tvém okolí všechno nejlepší.

  1. Dobré ráno všem.
   Pitrýsku je to tak. 31 roků ve školství s postiženými dětmi a pořád mě to baví a mám z té práce radost. Moc děkuju.

 21. Milá Myšičko,
  jsi úžasně šikovná a je dobře, že už těch pokladů máš jen sedm. :). Pozdravuj chlupatou asistentku a kdybyste potřebovali cokoliv, co by se dalo zařídit z Brna, napiš. (h)

 22. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Myško, přeji tobě i dětem úspěšný a pohodový školní rok. Jste šikovní – paní psová taky (nod)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN