ROZCESTNÍK: Na sever

0918zan8_1Už pár lidí tady popisovalo dovolenou na Baltu. My jsme to pojali trochu epičtěji a začali s jednou malou cestovní kanceláří cestou na severozápad. Takže vstávání ve čtyři, abychom v šest seděli v autobuse a ujížděli směr Děčín.

 

 

 

Míříme do oblasti pohoří Harz, což jsou takové Brdy na nekonečné německé rovině táhnoucí se od moře na severu až skoro k našim hranicím na jihu. Na programu máme zdejší malebná historická městečka. Vypadají opravdu jako na propagačních fotkách – hrázděné domy, románské a gotické kostely, zámky… Paní průvodkyně povídala, že na průměrný hrázděný dům o dvou podlažích padlo sto stromů; tak to by mě nenapadlo.

Druhý den ráno vyrážíme k národnímu parku Luneburgská vřesoviště. Zadumaná krajina s chudou bělavou půdou, která v minulosti prakticky nebyla schopná uživit lidi, je dnes oblíbenou turistickou destinací. Vřesoviště se táhne desítky kilometrů, není jednolité, občas je vidět lesík borovic, občas dokonce pole. Ale převažuje vřes, který zrovna kvete (proto se sem taky jezdí hlavně v srpnu).

 

0918zan1

 

Jdeme na procházku po „botanické zahradě“, která je hezká, ale hlavní zážitek je přírodní vřesoviště – fialově rozkvetlé se spoustou včel a prašnými cestami. Náš zájezd tu měl domluvenou projížďku na voze s koňmi, ale tu jsme odřekli – potřebujeme si to projít sami, navíc myslím, že žebřiňák nahlížený z cesty je podstatně hezčí a romantičtější, než týž dopravní prostředek po hodině sezení na úzkém dřevěném sedátku slisovaná s dalším třemi až čtyřmi lidmi.

Večerní Luneburg, po kterém je oblast pojmenovaná, vypadá úplně jinak, než včerejší městečka. Tady nebyl dostatek stavebního dřeva, takže domy jsou převážně cihlové. Město je připravené turistům nabídnout všechno, co mají rádi, takže samá malebná posezení u vody nebo na náměstích obklopených historickými domy. Je tu hodně lidí, převážně Němců, cizinců jsme moc nepotkali.

 

0918zan3

 

Třetí den – dnes večer zájezd opustíme. Oni pojedou domů a my budeme (konečně, už nás ta masová turistika trochu zmáhá) pokračovat po svých. Ale ještě nás čeká výlet na hlavní atrakci zájezdu – ostrov Helgoland. Je to spíš ostrůvek (kilometr v průměru) daleko v Severním moři, asi 70 km od břehu. Má bohatou historii, jeho strategický význam způsobil, že několikrát změnil vlastníka; nakonec ho v roce 1890 Němci získali od Británie výměnou za Zanzibar.

Za druhé světové války tady nacisti stavěli ponorkovou základnu a tak byl ostrov masivně bombardován a ještě dlouho po válce byl britským vojenským pásmem. Civilní obyvatelstvo se sem vrátilo až v roce 1952. Obrovské podzemní bunkry nejsou dodnes přesně zmapovány. V současné době ostrov žije převážně z turistiky; je označován jako mořské lázně – nabízí 2 000 (!) lůžek. Jsou tu úžasné červené skály, spousta mořských ptáků, pár tuleňů, bílý písek a úhledné městečko. Taky je tu bezcelní zóna.

 

0918zan5

 

Nemenší atrakcí ostrova je způsob dopravy. V sezóně sem jezdí několik velkých výletních lodí, které ale nemohou až do přístavu. Doplují do kotviště a cestující musí přestoupit do člunů. No… moře nebylo nějak extrémně bouřlivé, bylo to vlastně docela klidné moře, ale když chlapík z posádky otevřel hydraulická vrata v boku lodi skoro na úrovni čáry ponoru, tak ty vlny vypadaly o hodně větší. Naopak člun vypadal maličký a křehký.

Pak už to šlo docela rychle – dva chlapi z posádky lodi si stoupli do vrat, dva z posádky člunu proti nim a jako balíky si nás podávali. Jakmile byl člověk v člunu, zbývalo (už bez pomoci) doklopýtat k lavici. Do toho řval motor člunu, kterým kormidelník vyrovnával vlny, aby člun udržel na místě. Jakmile jsme se odpojili od lodi, byla to už celkem brnkačka, ale na zpáteční cestu jsem myslela s lehkým mrazením.

 

0918zan2

 

Měli jsme krásné počasí, slunce, bílé obláčku – a samozřejmě strašlivý vítr. Ten sem prý patří. Kromě řevu větru dělají značný hluk i kolonie racků a dalších mořských ptáků, kteří žijí na útesech. V moři se tu občas objeví tuleni, ale paní průvodkyně nás rovnou varovala, že ty asi neuvidíme, protože v sezóně je tu na ně moc lidí. No, viděli jsme, ale z takové dálky, že to vlastně nemůžeme tvrdit docela jistě.

Čtvrtý den už jsme se vzbudili v hotelu v Brémách a radovali se, že nejsme v autobusu, kterým se ostatní rozlámaní turisté vrací domů. Brémy jsou pohádkové město, jednak proto, že jeho hlavním symbolem jsou zvířátka z pohádky bratří Grimmů, ale hlavně proto, že je to město úhledné a přívětivé – a to i přes to, že se nejedná o žádného drobečka, má přes půl milionu obyvatel.

 

0918zan4

 

Je tu spousta soch a kašen, spousta kaváren a hospod s venkovním posezením u řeky, krásné historické centrum a roztomilá čtvrť Schnoor, která vznikla ze starého slumu, kde dnes turista obdivuje maličké obchůdky, galerie, umělecké dílny a hospůdky. V Brémách se nám líbilo moc.

Trochu zklamáním byl potom Hamburk. Přijeli jsme po poledni, ubytovali se a více méně naslepo se vydali k televizní věži, která je tu takovým příjemným orientačním bodem. Pod ní je obrovský park, spíš botanická zahrada. Vůbec parky jsou asi to nejlepší z Hamburku. Nebo jezero Alster doslova v centru města, s plachetnicemi a opravdickým parníkem. Mnoho jiné turistické zábavy jsme si tu ale neužili.

Následující den se Franta těšil na exkurzi přístavem a já si říkala proč ne. Na takový výlet se jezdí lodí a my si vybrali nešťastně takovou, kde výklad byl jen německy (letáky byly i anglicky a lístky jsme si kupovali taky anglicky, takže nás nenapadlo se ptát). Naše němčina je dost zanedbatelná, oba dohromady umíme tak dvě stě slov, gramatikou jsme zcela nedotčeni.

 

0918zan6

 

Takže jsme jeli, loď se příjemně pohupovala, průvodce cosi drmolil a kolem nás se toho – kromě občasného deště – moc nedělo. Nějaké lodě tam byly, to ano, ale ty veliké zámořské byly asi tři, zbytek spíš menší. Co bylo fajn – dalo se vystoupit a nastoupit v příštím nebo dalším kole, takže jsme si alespoň prohlédli přístavní čtvrť.

Hamburk byl a je hlavní německý přístav, říkalo se mu Brána do světa. Přístav byl proto město samo o sobě, s obrovskými sklady, které se dnes rekonstruují a přestavují a dostavují moderní zástavbou. Nejspíš to bude krásné a zajímavé – až bude hotovo. Teď je to v té nepříjemné fázi, kdy málokde máte jednolitý pohled, většinou vám někde překáží jeřáb nebo ohrada.

V Hamburku nejsou autentické památky. Část zničil požár na začátku dvacátého století, zbytek bombardování za 2. světové války. Nicméně dost jich bylo obnoveno (čti postaveno znovu) – radnice, kostely… Krásný je tzv. Chilehaus, expresionistická stavba z dvacátých let minulého století. Ale od jednoho zajímavého místa k druhému je tu daleko a vůbec mám dojem, že Hamburk prostě není město pro turisty. Takže jsme docela rádi pokračovali dál, tentokrát na východ do bývalé NDR.

 

0918zan7

 

Poprvé jsem u Baltu byla na předsvatební cestě v městečku Stralsund. Z té doby mi utkvělo pár vzpomínek: na krásnou radnici, na to, jak jsme snad dvě hodiny bloudili s kufry v rukou po městě a nemohli najít, kde jsme (v soukromí) ubytovaní, a na to, jak jsme ztratili klíč od bytu a rukama nohama a těmi pár německými slovy to vysvětlovali a omlouvali se paní bytné.

Od té doby do města, jehož historické centrum je od roku 2002 zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, viditelně přitekly peníze. Taky se tu hodně staví, resp. spíš opravuje a rekonstruuje. Většinou už je hotovo, hlavní historické památky opravené. V případě kostelů to platí jen zvenku – město muselo být v dobách rozkvětu Hanzy neuvěřitelně bohaté, má čtyři gotické kostely, jeden z nich je velký a tři obrovské. Pro současný městský rozpočet musí být jejich rekonstrukce po desetiletích zanedbané údržby strašlivou zátěží. Tady je zřejmě práce ještě na desítky let…

Po přístavu, odkud odplouvají lodě na Rujanu, na Hiddensee i jinam a kde je marína pro spoustu soukromých plachetnic a jachet, se příjemně chodí, a člověk si k tomu může číst o historii města, která se samozřejmě od přístavu odvíjela. Anebo se dá bloumat městem a obdivovat spoustu historických domů, které jsou prakticky v každé ulici centra. A doplňuje je kouzelný vodotrysk na náměstí před radnicí – jestli se dá říkat vodotrysk kanálku, odkud voda vytéká na dlažbu do ničím neohrazeného čtverce asi 10 x 10 m a občas trochu vystříkne k velké potěše dětí a psů. Není problém zajít si něco sníst nebo vypít, koupit zmrzlinu.

 

0918zan10

 

Stralsund je hodně hrdý na svou minulost. Býval bohatým členem Hansy, jeho výstavné gotické stavby to dodnes potvrzují. Za třicetileté války Pomořansko ovládli Švédové a Stralsund se stal důležitou pevností. Dodnes jsou vidět jeho mohutná opevnění, ostatně i malebné rybníky, které ho lemují, měly obrannou funkci. Pro našince je zajímavé, jak se tu chlubí, že byl jediným pomořanským městem, které nedobyl Albrecht z Valdštejna…

Jeden den jsme vyrazili na Rujanu, vlakem a pak lodí ke křídovým útesům. Odpoledne jsme se k nim chystali ještě jednou po břehu pěšky, ale to nám nevyšlo, protože začalo docela nepříjemně pršet. Přitom jsme zjistili, že Němci jsou zřejmě nerozpustní.

Nám tedy déšť moc nevadí, zejména když jsme na něj oblečení, ale oni ho zkrátka ignorovali. Pršelo, u vody seděla paní a – nemohu si pomoct, myslím, že si četla. Rodiče s malými dětmi se spokojeně procházeli. My seděli srabsky v kavárně a cpali se dorty.

 

0918zan10

 

Spoustu věcí jsme nestihli – vypravit se do rezervace jeřábů (myslím ty ptáky 🙂 ) – bylo to moc daleko, projít se pod křídovými útesy na Rujaně, vylézt na věž kostela Panny Marie ve Stralsundu – nějak jsme neměli elán vystoupat avizovaných 360 schodů, i když ten výhled musel být úžasný a doteď mne to mrzí. Ale tak to chodí, člověk prostě nikdy nestihne všechno, co by rád.

Ještě poslední večer – snažíme se nafotit stmívání v přístavu. A zítra dopoledne nasedneme do vlaku, který nás večer přiveze až domů. Bude to dlouhá cesta.

 

Fotky: http://1234zana.rajce.idnes.cz/Nemecko_srpen_2013/ a ještě pár dalších http://1234zana.rajce.idnes.cz/Nemecko_srpen_2013_–_F

 

 

Aktualizováno: 17.9.2013 — 20:13

126 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Zano, četla jsem až dneska a moc jsem si Sever s tebou užívala.
  A ostrov Helgoland ZNÁM! Teda, ne že bych tam byla osobně (hmm – tak tam jsem taky nebyla), ale z úžasné dětské knížky Můj pradědeček a já Jamese Krüsse (celkem doporučuju i dospělým, co si rádi hrají se slovíčky). Je tam Horní a Dolní zem, spojují ji schody a všichni obyvatelé jedí jenom ryby (chuckle)
  A těším se na fotky – ty zase budou!
  Jinak mne po dovolené přepadl chcíp a je mi pod psa i pod kočku, ale už jsem v procesu, ovšem myslí mi to prachmizerně, protože mám zabetonovanou hlavu (nod)

  1. Lity lity, to je špatnej návrat…
   Horní a Dolní zemi spojují opravdu schody… a pak taky výtah (obrovskej). Kupuje se do něj lístek jako na autobus 🙂

 2. Milá Zano, něja se mi včaro nepovedlo napsat, že se mi výlet s Tebou moc líbit. I když na mě je to celé nějaké moc studené a mokré. 🙂
  Fontány se mi moc líbily a kdybys za jeřáby nenapsala tu závorku, tak bych Ti spokla i s navijákem, že je kdesi skanzen, kam se strkají vysloužilé jeřáby, a říká s mu rezervace. 🙂

  1. Díky, díky (inlove) . Nakonec když se mohou pořádat soutěže krásy pro starý auta a letecký show pro starý letadla, tak co by jeřáby nemohly mít rezervaci 🙂

 3. milá Matyldo i já se pozdě ale přece přidávám se svým přáním vše nej!!! posílám (f) a hlavně (sun) a (sun) ať se Ti vše daří a jsi štastná!!!

  1. Připojuju gratulaci převelikou milá Matylko!!! Omalovánky zatím kluky BOHUŽEL nebavěj, v restauracích, kavárnách a jiných stravovacích zařízeních zásadně nechtějí jíst, za to nejradši oslovují neznámé stolující lidi, honí se mezi stoly a vůbec prudí tak, že nás přejde chuť na cokoli včetně jídla 😀

 4. Matyldo,já ťapša lenivá,až teraz dočítavam príspevky,všetko som nechala tak a hneď píšem blahoželanie:všetko šťastie sveta Ti prajem.

 5. Milá Zano, tohle byl výlet dle mého gusta a dost z toho i znám (hlavně Rujanu, samozřejmě, ale taky Hamburk a to placatý pomezí severně od našich hranic) Báječný psaní a nádherný fotky – jsem si to fakt vychutnala (inlove)
  Jen jsem tyhle dny míň u počitadla, takže mávám později 🙂

  Jo a už jsem tu myslím psala o svém zážitku s miliardami berušek na Cap Arkoně? (příšernej slovní tvar, já vím (blush) ) Berušky praskaly pod nohama, lítaly všude kolem a já prchala takovou rychlostí (bylo mi asi 12), že jsem málem svoji matku rodnou shodila z útesu. Bylo to nezapomenutelně příšerné. Zažil jste někdo něco podobného?
  Jinak mám Balt ráda, byť to koupání je… no podmínečné (chuckle)

  1. o Rujáně jsme se toho v hodinách němčiny načetli….

   kdysi dávno coby 15lité mládě jsem byla s otcem v Německu, ve Wiesbadenu – snad jsem to napsala dobře, tatík střílel z kuše,bylo tam jakési mistrovství, půl dne jsme byli na stadionu, ale v městečku jsme taky byli a bylo moc hezké si pamatuju….

  2. No, miriády berušek sice ne, ale breberkovej zážitek mám taky: přijeli jsme do Stralsundu, rychlý kolečko po městečku, vyzvedli si mapu v Íčku a šli si dát pivo do přístavu. Objednáváme a servírka s milým „dovolíte“ mi hrábla do hlavy (:O) a vylovila breberka. K tomu povídala něco, čemu jsme nerozuměli, přišlo nám, že by to mohlo být „tyhle potvory tady otravujou, ale nebojte se,nic to nedělá“. Odešla a za chvíli přišel – jak se posléze zjistilo – brigádník o svém prvním pracovním dnu a nesl ty piva. V mezičase se na stůl dostavila další brebera a procházela se.
   Chlapec došel ke stolu a vidí škodlivou breberu, chystající se prudit hosty. I ohnal se po ní rázně, bohužel přitom zapomněl na ty dvě piva, co měl v ruce. Takže mapy zlil, mě zlil, bůj batůžek zlil…
   Korunu jsem tomu zřejmě nasadila já, když jsem prohlásila, že to polití mi až tak nevadí, ale bez mapy netrefíme do hotelu (poněkud jsem kecala, ale tu mapu jsem fakt chtěla a Íčko už bylo zavřené). Sehnali nám ji (y) 😀

 6. Zano, já vím Tě chválí všichni, abys nám teda nezpychla…. (wait) Tak já teda taky nó, co se dá dělat….Hezky jsem si zacestovala a trochu zavzpomínala na rané mládí. Děkuju. (wave)

 7. Milá Zana,prekrásne fotky a pekné „povídaní“Nikdy som v NDR nebola a tam na severe už tobôž.Slovo Rujana mi v detstve a vlastne i teraz znelo veľmi príjemne a u nas sa hovorilo,že tam Nemci chodia nahí.Ach, tie pubertálne predstavy a chichotanie….

  1. Tak na Rujaně jsem nahatýho Němce nepotkala, ale u Stralsundu na pláži jsme si fotili moře a dodatečně koukám, že se nám podařilo vyfotit jedinýho otužilce na pláži. Jasně že byl bez plavek. Dodatečně mi docela zatrnulo – mohli jsme být za pěkný úchyly (whew)

 8. Stralsund, Rostock a hlavne Warnemunde to boli naše obľúbené dovolenkové destinácie pred 89. 🙂
  More bolo studené, vzduch zdravý, mestá čisté a fontány neskutočne krásne a prístupné pre deti. Dcéra si nadšene vyhrála, to doma nezažila.

 9. Chvilka pro pamětníky : Červenec 1968, prázdniny na Rujaně, pár dní v Jugendherbergu Stralsund, vlastně malém hotýlku v centru, v domě s typicky severskou cihlovou architekturou. Bohužel, MLP zdravotní potíže, přivolán lékař. První komentář :“Bože, jestli ten dědek bude chtít,abych se mu svlékla…“.Milý postarší pan doktor nehnul brvou, jen se německy zeptal na teplotu. MLP ve zmatku odpověděla svojí druhou mateřštinou -německy. Jen se v nervozitě spletla, vypadlo z ní šedesát tři. Pan doktor zareagoval překvapivě- česky : Snad třicetšest, ne ?“ Slovo dalo slovo, když jsme řekli odkud jsme, zareagoval : Z té pěkné vily za parkem nás v r.45 vyhnali můj diplom je z KU v Praze. Péče mimořádná, denně dvakrát u nás na kontrole a při odjezdu zprostředkoval odvoz do ČSR sanitou. Poučení : Pozor na slova, nikdy nevíš, kdo Ti rozumí! Jinak, když Balt, tak Estonsko, Jurmala. Pláže, ještě víc jak 100m od břehu vody po kolena. Stačí pár teplých dní a moře nemusí být jen pro chlazení lahví s pivem a na FKK není zima, že na její ukázání stačí naznačit tak asi 3 cm.

  1. Já raději před žádným cizincem svůj názor na něj, sprostá slova apod. už nevyslovuju. Mám hodně zábavných historek. Např. v Albánii, kde by člověk Čecha, převlečeného za Němce, nikdy nečekal. Tak jsme se na jeho účet docela slušně pobavili – lilo jak z konve, my dobře vybaveni kvalitní obuví a nepromokavými bundami, on ve šlupičkách a nažehleném obleku s kravatou. Přišlo nám to děsně k smíchu. Ovšem smáli jsme se jen do chvíle, kdy jsme ho v hotelovém baru potkali a on nás pozval na skleničku a řekl, že mu dalo moc práce se těm našim vtipným útokům na jeho osobu nesmát nahlas, ale to by se prozradil. A protože věděl, že se v tom baru musíme potkat, když široko daleko nikde nic jiného na napití není, tak si nás pak pěkně vychutnal zase on. Emigrant z ČR do SRN, zástupce firmy VARTA. Psal se rok 1985 – on odjížděl z Tirany s kontraktem na různé typy baterií za půl milionu marek za dva dny, my odjížděli po týdnu s upatlanými deseti tisíci clearingových rublů. Ale byla s ním sranda a jako bohatý krajan nás hostil přímo královsky.

   1. 🙂 Byla jsem dítko hubaté a tak jsem s vyráběním podobných trapasů začínala dost záhy: fotbalový klub mého dědy hrál – tuším – s Admirou Vídeň. Já coby dítko klubového „bafuňáře“ jsem stála za hráčskými lavicemi (abych při svém metru výšky něco viděla), a tak mi neunikl vídeňský trenér, který právě šustil pytlíkem s úžasně vypadajícími bonbony.Rodinná tradice praví, že jsem prohlásila na plnou pusu: Já kdybych měla takový cukrátka, tak si nabídnu. Trenér se otočil a s úsměvem mi přistrčil sáček. Táta se šel hanbou propadnout k protinožcům, a já jsem poprvé v životě ochutnala želatinové a jogurtové Haribo medvídky… 🙂

 10. Moc pěkné milá Zano !
  Za časů totality jsem jezdil rok co rok na Rujanu.Konkrétně do Göhren.
  A do Stralsund pak pravidelně na výlet, protože tohle krásné město mne přitahovalo.
  Také do přístavu Sassnitz, kde jsem se závistivě díval na lodě, které odplouvaly do svobodných zemí na severu.Pořád se chystám, že se na Rujanu ještě podívám, nevím proč to odkládám .

  1. Protože je tam zima, proto! Ale pokud netrváš na koupání a hlavně ležení u vody, tak je tam moc hezky, fakt doporučuju. Stralsund je krásný.

   1. Měl jsem snad velké štěstí, ale, ležení u vody a krásného počasí jsem si užil bohatě. Jistě, nelze srovnat s počasím u středozemního kačáku.Moře snad bylo (no, jistě) chladnější, ale já byl mladší a pokud si dobře pamatuji, tak to ani dětem nevadilo.Vrátím se tam, určitě, vždyť to je kus mého mládí !!

 11. Díky, Zano, za článek i krásné fotky. Ty jsem si, fakt, užila. Hrázděné domy, kostely a hlavně ty sochy a fontány. Ale to nepíši první. Už hodně Zvířetníků je obdivovalo, aspoň na Tvých fotkách.
  A hlavně, nikdo ty sochy neuřezal ani nepočmáral. Jak je to možné, že tam to jde a tady je všechno poničené (viz pondělní téma)? Kouzelný je ten pastevecký pesoň se hřbetem oleštěným od dětských zadniček. Zajímavé….srpen. U nás rozžhavené nebe bez mráčku a na Tvých fotkách sluníčko jen sem tam vykouklo.

  1. oleštěnej kouzelnej pasteveckej pesoň mi dal zabrat. Hledala jsem, kde jsem ve fotkách přehlídla nějakýho pasteveckýho psa…. po hodině mi došlo, že jde o sochu 😀

   fakt potřebuju spááááát

   1. To s tím spaním,milá Petro:
    Tolikrát jsem tady říkala, že „míchanou“ smečku ne!!
    Vím sama, co to je za vyčerpávající situaci. Oni mladí knírači se temperamentem od vižliček až tolik neliší. Ještě štěstí, že se obě, Kačenka a Garuška, shárali. Tři týdny úpěnlivého Chrisíkova kňučení šlapaly pěkně na nervy. Naštěstí máme dvorek, tak ráno jsem vypouštěla pejsky na směny. A procházky byly také rozděleny. Jeden den byl holčičí, druhý klučičí.
    Dodnes máme ve dveřích dírky po zabezpečovacích háčcích, aby si pejsci nemohli sami otevřít dveře. A další zabezpečovací uvazovací kroužky byly zavrtány do zdí v různých místnostech.
    Dnes mám opět „míchanou“ smečku. Ale situace je jiná. Fenečky totiž nehárají a tak je klid.

  2. To víš, sever, bylo tam hezký září 🙂 .
   Ad pondělní téma – dlouze jsem přemýšlela, jestli dát na rajče tu fotku graffiti se smutnou holčičkou. Ale tolik se mi líbila, že jsem nakonec dala.
   Máš pravdu, opravdu to tam zdaleka tak poničené není (i když velká města nejsou úplně „čistá“). No, co dodat…

   1. Jo, s tou „holčičkou, tam jsi se trefila. Také se mi líbí. Ono,když dva dělají totéž, nemusí to být to samé. Však znáš.

    Chichi PetroK, baví mě, že jsem tě, trochu, potrápila.

 12. Zano, dík za článek, aspoň jsem se podívala někam, kde jsem nikdy pořádně nebyla (pionýrák ve 12 letech v okolí Lipska vážně nepočítám), vždycky jen Německem projíždíme na cestě někam jinam, budu to muset dohnat. Byla jsem jen v Hamburku, letos, poslední srpnový týden. Na rozdíl od vás se mi město líbilo moc (všechno mi tam přišlo takové úpravné a veliké, Brno je přeci jen o dost menší), krásně nám vyšlo počasí (teploty kolem 25-30 °C, přesně tak, jak mám ráda – tady prý bylo hnusně a zima) a i ta Hafen City se mi pozdávala – jsem fanda industriální architektury, tak asi proto (jediná výjimka – rozestavěná Labská opera). I na lodě jsme měli štěstí, zrovna když jsme tam byli, probíhala jakási přehlídka velkých plavidel, byla jich tam hromada, takže jsme mj. viděli i Queen Mary 2.
  P.S. O Německu hezky píše ve svých blozích novinář kulturní rubriky LN Jiří Peňás, doporučuju. Třeba zrovna ty Brémy jsou tady, ke zbytku se dá proklikat: http://www.lidovky.cz/bremsti-muzikanti-aneb-hanzovni-herynek-ffa-/nazory.aspx?c=A130627_125945_ln_nazory_mc

  1. Aido, určitě se v každém velkém městě najde něco hezkého (a my jsme měli v přístavu zataženo, větrno a déšť).

   1. Nám taky foukalo, nejvíc u té Queen Mary 2, pak už moc ne.
    Moc se mi líbila radnice a kostely, celá ta atmosféra města, byl tam zrovna nějaký kolařský podnik, takže centrum bylo plné lidí a stánků, všude hrála muzika, pěkné to bylo. A na Alstersee jsme dokonce viděli gigovou čtyřku s kormidelníkem, trošku rarita. Další věc byla ta, že jsme bydleli na kraji takové „zajímavé“ čtvrti, něco jako St. Pauli (kde jsme nebyli), ale tak o 3 třídy horší. Nicméně, hrozně to tam žilo, v každém druhém domě byl krámek s ovocem a zeleninou, v každém třetím nějaká pěkná etnická restaurace (a v tom prvním byl sexshop nebo prodejna zaručeně pravých a nekradených mobilů), líbilo se nám to. Po dlouhé době jsem jedla čerstvé datle, jíst jsme chodili jednou k Turkům, jindy k Indům, pak třeba k Thajcům. No, ono to asi bude taky tím, že nejsem moc zcestovalá, nemám měřítko, a proto se mi líbí kde co. Ale ten industriální Hamburk si mě opravdu získal, přesně podle mého gusta, tady v Brně toho máme jen takové zbytečky a postupně se bourají, teď je třeba na řadě starý areál Vlněny, srdce mi krvácí, ale nedá se s tím nic dělat. Přitom – kdyby ti developeři nebyli blbí, přestavěli by to na lofty, udělali by kolem toho pořádný „hype“ a prodali by to o dost dráž, než kolik za to nově postavené dostanou.

 13. (fubar) Při prohlídce krásné fotoreportáže jsem se pozastavil u fotky Mariánského kostela ve Stralsundu. Jako lokální patriot musím dodat, že v Plzni je kostel sv. Bartoloměje s věží vysokou 102,6m.Je to nejvyšší kostelní věž v České republice. Kostel byl založen pravděpodobně společně s městem kolem roku 1295.
  Vznikem Plzeňské diecéze v roce 1993 se z farního kostela stala katedrála. (tmi)

  1. Já to, prosím, o sv. Bartoloměji vím, jen na té věži jsem (taky) nebyla – ani nevím, jestli je přístupná.

 14. Jé Zanooo, to je moc krásný čtení, díkec za výlet. Balt mám ráda, jako dítě a dorostenec jsme tam jezdili občas – na Rujanu právě, Warnemünde, Rostock a tak. Fotky jsou nádherný.
  Díky – bylo to super čtení k obídku. A zcela nepokrytě ten výlet závidím.
  Ta paní v dešti na pláži mi připomněla, jak jsme vzali na výlet k moři mojí kamarádku nejlepší. Taky v září a taky takovýhle podobný počasí. Dokonce vlála vlajka, že do vody se nesmí, byl vítr, vlny… a ty nás právě lákaly. Voda měla asi 14 stupňů. Máma byla na pláži, navalená v bundě, my se svlékly do plavek, protože když už Dana poprvé u toho moře byla, tak tam prostě musíííííme jít, ne? 😀 a bylo to super koupáníčko, jen už bych to dneska vzhledem k teplotě vody neopakovala 😀

  Jo a Blanimůří hlásání zní: HÁRÁ, HÁRÁ, HÁRÁ, huf. Myslím, že je ze mě maďar taky už. Myslím, že se jmenuju Uštvána 😀 :D. Ráno s každým zvlášť ven, pak se zcivilizovat, odvést Blanku do školky, kde si velmi lebedí a neustále s mámou něco kutí. Máma moje hodná se nechala přemluvit a holky spolu tráví celý den, já se tam z práce zastavím, cestou domů vyvenčím Blanku, popadnu Ešusa a jdeme druhý kolo. Večer to stejné. Plus hlídat, hlídat, hlídat. Dnes v noci jsem stavěla barikády a nespala v očekávání toho CO bude 😀 všichni spali, jen já ne :D. A pak že člověk nevstoupí dvakrát do téže řeky – je to stejný, jako když k nám přišel Hošíček a já ho učila spát samotnýho, furt jsem čekala ten vyrvál a ono nic 😀 všichni spali, jen já ne :D.
  a Ešíkusa musím moc pochválit, celou situaci mi zatím hodně ulehčuje, a já mu zase na oplátku dělám, co mu na očích vidím 🙂

   1. Mno, to jsem se zase někde svěřila, že? 😀 😀 už mi ta Uštvána zvostane, co? 😀

    Dík za přání síly, ešče spánek , kdybys mi poslala, ten by se hodil, síla by i byla, ale jsem tak unavená, že už se začínám otloukat v prostoru 😀

    1. Jistě! Tady jsme samý dobromyslný tety. Milá Uštváno 😀

     Možná kdyby sis místo rámštajn s dostatečnou vervou hudlala slavnou, a Jendou na míru upravenou, mantru hárá hárá, hárá hárá… spánek bys nepotřebovala 😛 .

      1. Peťo, ještě si zjisti jak je maďarsky „hárá“ A Uštvána bude mít i příjmení (wait) (wait) 😀

       1. (punch)

        no comment (devil)

        😀

        nicméně Blanimůříno hárání má- stejně jako vše -i svou dobrou stránku. Tím, že se podařilo maminu přemluvit, že bude chodit k ní do školky, tak ony si to tam strašlivě užívaj. Obě. Máma dlouho neměla tak hezkej hlas do tydlifounu, má něco na starosti. Věděla jsem, že to tak bude, Blandíra moje, je totiž kouzelná holčička babička, ale měla jsem strach, že se mi mámu nepodaří přemluvit. Ale ona sama říkala, že odjezd k synovci by byl pro Blanku možná velká zátěž. No a tím, jaká Blanka je, že každýho kolem sebe přivede k dobrým skutkům, tak se jí to povedlo i tu a máma si jí k sobě bere.

          1. Akden – to bylo v legraci, ten můj atak, pokud to blbě vyznělo. jo? 🙂

           s tou mámou – dík, jsem fakt moc ráda.

        1. Uáá Petro, Uštváno (inlove) naše milá, zase jsi mě dostala a musím se smát, ovšem Ariino hárání je příliš nedávná zkušenost, takže se směju jen opatrně (chuckle)
         Ale taky se usmívám, protože mám radost z tvé mámy a Blanky, která umí rozdávat radost, páč je to vysvobozená princezna. (h)
         Tak ti přeju, ať se vyspíš a zůstanete u původního počtu vyžel… vyžlí? 🙂 v rodině

    2. Uštvána – jméno toto jeví se velmi vhodným pro chovatelku ohařů maďarských, anžto libě maďarsky zní.

     1. néééé chovatelka néééé,nechci chovaaaat, nechci malý vižlíkyyy, dělám fšeecko proto , aby vižlíci nebyli. Chci bejt enem majitelka, ne chovatelka.

      1. Já znám takhle důchodce právě: Uštvánléty 😀 to je bombastický 😀 no a z toho právě vznikla ta Uštvána 😀

       1. Já nevím, co řešíte, Uštvána přece příjmení má, celým jménem je to Uštvána Ešusová, to je přece tak hezké jméno! (rofl) :* (wave)

 15. Máš pochvalu za iniciativní nastudování krajiny, co budem brzo potřebovat! 😀
  Fotky zkouknu až ze školy, tady odtud to fakt nejde…

 16. OT – je to vůbec možný???

  Rozbaluju balíček jater z mrazáku a ten dědek jeden chlupatej umanutej kočičí se mi do něj zakousne a rve mi ho z ruky…! :O

   1. Není nad játrovou zmrzlinu! Chlupatec kočičí si říká: „safra, ještě mi jí nechá roztéct“ (chuckle)

   2. Jo, ubránila! 😀
    Jen nevím, co ho to bere, nikdy takovej nebejval. To až teď na starý kolena. Je mu 9.

    1. není falešně březí (rofl) ?? Betka na konci srpna dohárala (Ešusko – heč heč krátce) a hned začíná s výživou „virtuálních mláďat“ Je to děs běs – stále stojí v kuchyni a žebrá (jsem ráda, že se dlažby ani trošku nebojí, ale odvykla jsem za toho třičtvrtě roku, co kuchyň navštěvuje výjimečně) Dneska jsem jí večeři rozdělila do dvou dávek – jako odpolední svačinu a večeři, neboť se to prý nedá vydržet. Stejně se snaží na kompostě vyžrat i zcela plesnivé šlupky z brambor… že je hlááááád (tmi)
     Má smůlu – nabrat nesmí a tak musíme ještě měsíc vydržet. pak pro změnu pár dní žrát nebude…

     1. To tedy asi náš malej pes má taky falešku, stojí u kredence, nechce se hnout z kuchyně a má neustále „hlááád“.

 17. Áchjo, vřesoviště, borové lesy s vůní moře, frišno, majáky i útulná městečka, to bych mohla velmi. Vono už je to snad třicet let, co jsem tam byla? Šiš :O .
  Zano, díky! K fotkám se dostanu až doma, moc se na ně těším!

 18. Zano, díky za nádherný článek. Tvoje fotky opět nezklamaly a přenesly mne do krásného koutu Evropy. Plastiky na ulicích, kašny, hrázděné domy a nádherné renovované (nebo repliky) plachetnice. A všude čistóóóó! Díííky.

  1. Alex, byla jsem naprosto okouzlená těmi sochami a kašnami. Jasně, taky je tu máme – většinou barokní nebo tak nějak. Ale dneska se to nějak nenosí (ta socha z kafemlejnků mě dostala 😀 ).

   1. Kdyby byla u nás a byla třeba z mlýnků na maso, mohla by ji sponzorovat jistá chvalně známá firma. 😉

     1. To jsem nevěděla, omlouvám se, pokud jsem se nějak dotkla. Nicméně tři kousky máme pořád doma a pořád slouží.

      1. neboj – nedotkla. Beru to jak to běží. Je to život – jen mi je líto všech těch kolem, kteří tam nechali nervy, čas, srdce, spoustu peněz a klidu a pohodlí…
       A málokdo to chápe a nevidí to ani ti, co by měli…
       Ale to by bylo na strašně dlouhé povídání

       1. Ha a já už se několikrát chtěla zeptat, zdali to jméno na mlýnku nějak souvisí s někým koho znám..Takže jo?! (nod)

       2. Xerxová, já vím že by „do toho jeden kous“, ale za sebe můžu říct, že ti lidijové nevydávali síly a nervy tak úplně pro nic za nic. Alespoň pokud budou existovat domácnosti, kde se kafe mele čerstvé a ručně, kde jsou dost mlsní, aby si dělali vlastní mleté maso a pečou s mákem – jako třeba ta u cedru. Pokládám za úžasné, že pár těch skvělých řemeslných kousků vlastníme. A mám dojem, že je nás takových víc. Takže vzkazuju díky, a máš pravdu: život jde dál.

 19. Díky za pokoukání. Německo se mi líbí, jezdívali jsme tam, když jsme nesměli do Čech. Mám ráda jejich úhledná městečka a smysl pro zachování odkazu, který jim předala minulost.
  Ráda vzpomínám na průjezd Die romantische strasse, která zvlaště připomínala území, kam jsme nesměli ani nakouknout. Nabízela hrady, zámky, orloje, i ta krajina byla podobná. Jenomže na rozdíl od tehdejších Čech bylo všechno barevné, upravené, k pokochání. A také měli dobré uzeniny a švestkové koláče. (Švestky v Norsku nejsou).
  Ale no tak! Promiňte trochu nostalgie.

  1. Jano, jasně, je to podobné, jen ještě pořád takové barevnější a zažitější.
   Mimochodem chtěla jsem minulý týden jet do Rakouska na makové slavnosti (a nejela, protože zájezd se neobsadil dostatečně, takže ho zrušili). Nevím, kam se u nás podělo dobré makové pečivo (ostatně taky dobré povidlové a tvarohové). Jasně že si to můžu udělat doma, ale až si budu doma dělat všechno, nezbyde mi čas na chození do práce…

 20. Tak tohle je nikdy nerealizovaný výlet mého srdce,už jsem myslela, že na něj v životě nedojde, a hele, došlo. Na Zvířetníku. Že děkuju.

  1. Rádo se stalo. Vlastně mi dost dlouho nedocházelo, že v Německu se dají pořádat dobré výlety.

 21. Debáb rád zibu! Dáhdoud ze v léďe gabzi da zeber, abyh tab brzdul ve vichru u sdudedýho boře? Adi dáhodou!

  1. Milá Matyldo, všechno nej! Hlavně zdraví v celé smečce, kus štěstí… a ať ti to i nadále krásně šije! A pubertální drahoušci sebou příliš nešijí (chuckle) .
   (rose1) (rose1) (rose1)

  2. Jé, tak všechno nejlepší, dobře to oslav a ať se ti daří, na co sáhneš (y) (inlove) !

  3. Milá Matyldo, přeji ti všechno nejlepší k narozeninám. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (tose1)

  4. Milá Matyldo, tak Ti opožděně přeji: hodně radosti, málo starostí, pevné zdraví a rodinnou pohodu. (f) (f) (f)

  5. Matyldo zlatá, všechno nej ti přeju a ještě něco navrch (inlove) (f) (f) (f) (party) (dance)

 22. Aaaah, díky. Mám nějakou slabost pro sever, nerozpustné lidí a hansovní města vůbec. Už strašně dlouho jsem tam nebyla. :'( strašně dlouho. Dobře tři měsíce. Musím jet na výlet 🙂
  A ve Štralsundu je oceaneum, moje oblíbené 🙂

 23. V Německu jsem nikdy nebyla, tak teď díky tobě kousek znám – hezké povídání a krásné fotky (y) !

 24. Krásné fotky, Zano, Německo znám jen z historických akcí, kdy se odpoledne na hodinku utrhneme a snažíme se podívat na to, co vidíme jen během pochodů. Ale ve Stralsundu šermíři brněnští jednou byli- pořádala se tam bitva v přístavu, kde měli přepadnout zakotvenou kopii staré plachetnice. Prý to bylo úžasné, ale já jsme tam nebyla, důvodem byl zrovna pidiKuba.
  Vzkaz pro Kaštana- do kavárny s tebou půjdou už dřív než ve dvaceti, ale nácvik jsem prováděla od předškolního až mladšího školního věku a v kabelce jsem nosila pastelky a omalovánky za účelem zabavení aktivistů 🙂

   1. Nejedeme, tuhle akci jsme zrušili, protože v půlce září bývá na spaní ve stanu přece jen už zima- jsem holt zbabělec, co nemá rád, když si ráno z nosu otírá jinovatku 🙂

 25. Ještě musím dodat Zana, že fotky jsou moc pěkné.
  Zvláště ty městečka, to je teda něco. Moc krásné.

  Míša z Plzně

 26. To jsem si ráno při kávě krásně početla Zano.
  Díky za zajímavé čtení. V těchto místech jsem nikdy nebyla, tak se ráda poučím.

  Naší srdcovkou je spíše jih a to Itálie. A z Itálie náš milovaný Řím. Příští rok se tam chystáme už po třetí a stále je co objevovat.
  Míša z Plzně

  1. Jo, Řím, tam jsem byla jen jednou kratičce a Franta vůbec. Plánovali jsme ho loni v zimě, což jaksi nevyšlo. Kdy myslíš, že je nejlepší doba (aby člověka neušlapali turisti)?

   1. řekla bych spíše na jaře.
    Ale on Řím je krásný i se spoustou turistů.
    Dá se to.
    Určitě doporučuju si dát kávu a zmrzlinu na Piazza Navona, kde mají tu nejlepší zmrzlinu v celé Itálii.
    Krásný je též park Villa Borghese.
    Všechno je tam krásný a o historii zakopáváš na každém kroku.
    Míša

 27. Milá Zano, zase jsem si s Tebou krásně zacestovala. Německo je mojí oblíbenou zemí, nejspíš proto, že se tam domluvím 😀

  A srabácké sezení v kavárně a cpaní se dortama je mojí oblíbenou představou o dovolené. Moc jsme si toho od narození dětí neužili, okolo kaváren jsme většinou prolétali tryskem v honbě za chlapečkama a závistivě sledovali krhavým okem ty, kteří si tam v poklidu seděli a popíjeli aperol-prosseco a přizobávali olivy. Jak včera psala Dede, tak za nějakých 18 let už to bude v pohodě. Já tedy doufám, že dřív, snad se mi jednou patnáctileté kluky podaří na skleničku nalákat 😀

  1. Určitě to půjde i trochu dřív. Ale když synek konečně v devatenácti prohlásil, že už s náma fakt nepojede, tak jsem si nefalšovaně oddechla 😀

  2. Neboj Kaštánku, po dvacítce se už přestanou rvát, ale jasné okamžiky budou i předtím (inlove) Jo a nezapomeň, že od jistého věku už je s sebou nemusíš tahat oba najednou 😛

 28. Ten vítr na Baltu je fakt protivnej. Mě z něj v létě na Westerplatte tak mrznul zadek, že jsem si z plážové deky vyrobila sárí. 🙂

 29. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásně jsem si s tebou a Frantou pocestovala (nod) Některá místa znám, jiná ne. Německo nás už dlouho láká – známe ho míň, než si zasluhuje.

   1. jako že je Beta ta doga německá a tak se domluví ?? (chuckle) Jinak Pepa maličko a já skoro vůbec. To víš, mi ze Sudet jsme němčinu nestudovali – my jen ten azbukový jazyk…
    Pravda – jak naše Lída, tak ségry Jan i Jana mluví dobře (i skvěle) anglicky i německy. Ale to je ta mladší generace – a je to moc dobře (nod)

 30. Přeji dobré ráno (sun)
  Ach ano, Rujána – skvělé koupání, spaní pod borovicemi na útesech (a s rozbřeskem se sbalit)… fascinovalo mě, že mezi oblázky na pláži je plno trilobitků.

  Díky, Zano. Teď se vrhám na fotky.

  1. Jo, jsou to místa, ke kterým se u spousty našinců vážou vzpomínky. Já vlastně u Baltu byla až před svatbou, ale třeba Franta tam s rodiči jezdil.

 31. Jo, a tu Gorch-Fock mám taky 🙂 bývá dostupná jako nepříliš složitý model. Školní bark asi pro 2oo kadetů se jmenuje po píšícím námořníkovi (Kinau? Nechce se mi to hledat) Gorsch-Fock byl pseudonym, pod kterým psal. Padl 1916 v bitvě u Jutska… Ještě ho máím schovanej (ten model). Ale teď už jdu fakt spát.

  1. Terro-san, přeju zdraví a zdraví a zdraví, abys v nějaké historicky dohledné době zase vyrazila i v reálu!
   Máš pravdu, ta vřesoviště jsou nádherná a v mlze musí být fantastická (vůbec mám úchylku pro různá blata, vřesoviště, třasoviště a tak 🙂 ).

 32. Ve Stralsundu jsem byla jako malá holka a připadal mi dětskou optikou strašně veliký… Zvlášť ten Mariemkirche. Zato si pamatuju jeden malý námořnický kostelík s modely lodí pod klenbou (tenktát jsem o prázdninách jako naprosto nezkušené ucho postavila svůj asi nejlepší model staré lodi – mám ho dodnes a je to Mayflower… 🙂
  Lüneburská vřesoviště mám moc ráda a mám z nich několik naprosto neskutečných fotek (nikoliv digitáoních), kde řádí mlha nad vřesem a pod korunami borovic.Ten kraj mě „vzal“ natolik, že jsem ho vtělila i do jednoho svého literárního pokusu 🙂
  Nechci si stěžovat, ale zatím to vypadá, že budu ještě nějaký čas cestovat především prstem po mapě. Takže Zano, moc díky za vyprávění i fotky, prošla jsem se s tebou a bylo to moc příjemné (včetně té trochy nostalgie, věc u mě málo vídaná…) Ještě jednou dík a (vawe)

  1. Milá Terro-san, koukáš na svět podobně jako já, ale jsi mnohem šikovnější! Já o modelech jen snila, tys ho postavila (inlove)
   Tak ať už brzy můžeš někam vyrazit i v reálném světě, nejen prstem po mapě 🙂

   1. Ahojky, Dede – možná to tak nevypadá, ale já jsem v určitých věcech hračička – opletu všechny a všechno, háčkuju (mám na kontě i záclony!), ale nešiju a nevyšívám, jehla je moje noční můra. Truhlařím a lakýrničím – to mám po dědovi – a těch lodních modelů jsem spáchala celkem osm. Čistím si tak hlavu, asi jako když píšu… Smečka zdraví a (wave)

    1. Eh, já se svojí šikovností si prostě musím čistit hlavu nějakým jednodušším způsobem (blush) …nabízí se třeba hrabání nebo zametání 😛
     Opatruj se, ať zase brzy lítáš (inlove)

     Černobílé duo mává způsobně packama a v duchu sní o tom, jaké by to bylo prohnat pět (!) koček naráz (chuckle)

    2. Tak to jsi dobrá, mám sice doma cca 120 postavených modelů, ale loď jedinou (a to ještě torpédový člun). Klasická plachetnice je tak něco mezi mým snem a noční můrou. (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN