BTW: Klikyhák

BTW_dé_logoSedím v rychlíku jedoucím ze Dvora Králové do Pardubic a raduju se. Je krásný letní den, vlak je čistý, jede na čas a motorové soupravy zvané rakve patří k tomu lepšímu, co České dráhy nabízejí. Najednou mi pohled zabloudí na velké prosklené dveře. Krucinál, aby jim ty pracky upadly!

 

 

Do bezpečnostního skla je surovou rukou vedenou tupou hlavou vyryt jeden z těch idiotských klikyháků, kterým se zbytečně vznešeně říká „tagy“. A občas se to někdo snaží vydávat za graffiti. Už víte, o čem mluvím? Jestli dokážu s podmínkou vhodného prostoru považovat tzv. opravdové graffiti za jistý druh umění, tyhle klikyháky, jinak prý osobní podpisy jejich tvůrců, nikdy.

Tady jde jen o ekvivalent proudu moči zpod zdvižené nohy psů, značících si své teritorium. Jsem tady a jsem takhle velkej! A blbej, dodal by člověk hořce, když vidí zničené fasády, protože tito experti nejraději píší nebo sprejují své výtvory na čerstvě opravené domy – pokud jde o historický objekt, jen líp.

Jedna moje kamarádka má byt v centru Prahy. Nedávno byl dům krásně opraven, stejně jako tři další v jeho sousedství. Všechny domy dostaly nové stylové dřevěné dveře. Stačila jedna noc, pár blbů a celá řada domů včetně nových dveří skončila posprejovaná sítí nesmyslných klikyháků. To jen jeden případ za mnohé.

Vím, že graffiti není novinka, že to obvykle bývala řeč ulice, místo, kde vybublávaly emoce v těžkých časech. Tagy ale do této skupiny nepatří. To je jen a jen ten počůraný patník – a pokud se majitelé objektů brání nepopisovatelnými materiály, vandalové ryjí do skel – ve vlacích, tramvajích, metru, výtazích.

Nevím, jestli existují lidé, které ony tagy plní respektem k jejich tvůrcům. Já v tomto případě přemýšlím o výprasku, pokutě a odstraněných škodách. Protože posprejované ulice nejsou jen nehezké – otvírají totiž dveře horší kriminalitě a zvou ji dál.

Aktualizováno: 15.9.2013 — 20:04

83 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. No, konečně můžu také popřát oslavencům.
  Kdykoliv jsem přes den napsala svůj příspěvek, vždy jsem byla napomenuta, že odesílám příliš rychle a nic z toho nebylo.
  Takže dodatečně vše nejlepší (rose1) (d) (rose1)

 2. Dobrý večer všem zviřetnikům !

  Děkuji vam za prani a preji vsem krasny a pohodovy podzim!!! Hlasani : Tobijašek má uz třetí zoubek, robátko nam leze, stojí, vyhazuje věci z polic i skrini a i jinak je velmi sikovny. Je to s nim vskutku nevsedni legrace.
  Pudlici se tise a skromne divaji na skvrne ze svých vysin ….:-)

  Mejte se kraaasne a diky

  pudlíkova a Tobinka

 3. O.T. – ráda bych se pochlubila další dekou pro Deky z lásky. Tahle je výjimečná, jubilejní. Není na žádost, ale věnujeme ji my samy slepému chlapci, který dokázal povzbudit starého muže, který jako nevinná oběť oslepl v metanolové aféře a jeho dcera zemřela. Příběh nejspíš znáte z televize.
  http://vaverika.blogspot.cz/ A i když se číslování dek (=žádostí) neshoduje s počtem předaných dek, tak to přece jen vychází tak, že je to cca 50. předaná deka za rok a čtvrt existence DL.

  1. Vave, nejen, ze je to krasna vec, ale cely ten koncept a historie za tou dekou jsou…. nemam presne slovo … lidske? (h)

   1. Viď, Hani? Byla jsem ráda, že můžu šít zrovna pro Ondru. Mám už připravenou i jubilejní deku č. 100, to je taky krásný příběh – jak jsem přišla k dece i k příjemci deky, a kdo je ten příjemce, jsou to opravdu neskutečné „náhody“.

 4. Milá Dede,som rada,že som sa dostala k počítadlu až teraz-mala som pekný deň a najedovaná som až teraz na všetkých tých primitívov,ktorí aj v našej ulici starých prvorepublikových činžiakov snáď číhajú na to,keď si majitelia našetríme na novú fasádu a do mesiaca máme oplzlé nápisy po stene.Umenie.Aspoň tak to čítam v časákoch a počúvam v médiách a nenajde sa nikto,kto by zakričal,že kráľ je nahý.
  Blahoželám všetkým oslavenkyniam, Li som zapálila sviečku,spomínam na ňu často.Určite je rada,že je o psíkov postarané.

 5. Dík všem za milá přání (wave)

  Musím jít vyhnat Betku ještě na zahradu a bude to těžký úkol. Chrápe nahlas jak starej námořník. A takhle hlučné spaní má opravdu zcela výjimečně (chuckle)

 6. O.T. Byla jsem na setkání louisiánských leopardích v Podmitrově, atmosféra, lidi a psi moc fajn – tak jsem si společně s paní majitelkou zavzpomínala i na to krásné předloňské zvířetnické.
  (a houby rostly jako o závod)

 7. Děkuju za vaše názory, cítíme to podobně. A věřím, že je takových lidí hodně. Proč ale ty prevíty tak málokdy chytnou a potrestají?

  Jinak se přidávám k blahopřáním našim oslavencům – milá naše Xerxová, zůstaň jaká jsi a zůstaň s námi – chyběla bys tu! (inlove) (party) (f)

  Pudlíkové a milé Karakal, stejně jako ostatním našim Liduškám (včetně Li na obláčku) posílám přásní všeho nejlepšího a aspoň nějakou radost každý den (h) (f) (f) (f) (f) (party) (d) (dance)

 8. Ludmilám, Xerxové a Pudlíkové všechno nejlepší v míře dostačující pro celý další rok!
  Pěkně vytáčecí téma, Dede, když jedna bydlí v bloku pod gymnáziem, jehož frekventanti se občas cestou okolo dohadují, komuže z céčka nebo béčka se podařilo nám zaneřádit zrestaurované funkcionalistické dveře kov a sklo a jakýže je to borec. Charakteristické obložení domu ze žlutého šamotu taky nemá cenu dávat čistit, za dva dny je tam totéž. Ono jde asi o manko inteligence sociální, gymnázium patří k elitním.

  1. Liduškám,
   Xerxové a Pudlíkové

   Strefila jsem se do stejného odesílacího času jako Baty. Dostala jsem odpověď, že odesílám příliš rychle a tak můj vinš se propadl.

   A tak přicházím už po soumraku, ale s virtuální kyticí a srdečně přeji k narozeninám i svátku.
   Doufám, že jste si všechny dnešek pěkně užily a lodí kolem Vás , byli hodní a milí.
   Hodně štěstí, zdraví a vůbec užívejte života na plné pecky.

  2. No, zrovna pokud jde o Kénik, myslím si, že kromě těch „inteligentů“, kteří se takhle chtějí „zvěčnit“, je to i manko policie, a dost značné. Co jsem si tak všimla, Kénik je asi nejpokreslenější ze všch čtvrtí, kam se běžně dostanu. Je mi to líto. Jsem hodně zvědavá, jak dlouho zůstanou nepokreslené ty nové fasády nahoře na Sklácelce, už teď je mi majitelů těch domů líto.
   P.S. (i pro nebrňáky) – na druhé straně tady v Brně máme asi nejlepšího autora grafitti, kterého znám, on je vážně úžasný, gůglujte. Jmenuje se Timo.

 9. No,kdysi tady psal Georg z Klokánie,jak objevil v chráněném území do skály vydrápaný nápis „byl jsem tady“
  a následovalo jméno i adresa!Fakt dobrý příklad pro mladou generaci…
  P.S.:Všem dnešním oslavenkyním přeju pevné zdraví,pohodu
  a ať vás dobrá nálada neopouští (inlove) !

  1. Ahoj, Fallowo, to je príma, že jsi nakoukla.
   U nás člověk občas taky narazí na tyhle nápisy ve vápencových skalách (myslím zrovna na Ostaši jsem to viděla), jen je jich relativně málo (ono taky lítání po přírodních pozoruhodnostech je poměrně novej vynález).

 10. Už se tu napsalo všechno možné, tak bych možná jen podotkla, že se mi zdá, že je to věc výchovy. Bohužel vychovat dítě je strašnej opruz. Pořád musí být člověk ve střehu, pořád hlídat, opravovat nevhodný chování, necouvnout ze zásad… když mezitím potomek ječí, snaží se válet po zemi, přidrzle komentuje…
  Přijde mi, že spousta lidí se na to vykašle. A prohlásí to za výchovu bez traumat. No a pak jsou to tyhle (a jiný) konce.

 11. Karakal a další Lídy, užijte si svátek co nejlíp (rose1) !
  Vzpomínám na Li (u)

  Xexrová a Pudlíková, přeju do dalšího roku hodně radosti, lásky a zdraví (d) !

 12. Jj, to je téma. Očůrávání rohů a vrat. Taky jsem je tady měla, byli však uloveni,zpacifikováni,páč, u nás, u nás se nic neutají. Pak čistili a čistili a doma byli zpohlavkováni.
  Jen jeden frajer si na čištění najmul mladšího, za prachy,to je ale doba ! To za mých mladých let bych musela mít po zákroku rodičů asi křídla abych to ustála,akorát že by mně nic takového nenapadlo. Jj, chybí jim holt Kinderstube.
  BTW, říká se, že ryba smrdí od hlavy. Když ti nahoře nemají k ničemu úctu a respekt a není žádné osobnosti s morálním kreditem, která by se dala následovat, jaký mají ti ostatní příklad, myslí si, že si mohou dovolit beztrestně vše anebo se naopak mstí za frustraci.

  Myslím na Vás na všechny, přeji všem oslavenkyním a oslavencům, hlavně to zdraví a všechno nej, vzpomínám na Li, velmi často.Děkuji JarceF.,že víme jak se daří holkám na vinohradech. Milé Loučce, že si vzala to sousto dražby a jdu zalézt,bolí mně záda ako prasa.
  (wave)Mějte se krásně!!!

   1. Dědina má své nezanedbatelné plusy oproti neosobnímu městskému šumu. A koumák, co si najme mladšího? Nonazdar, taková novodobá pokřivená verze Toma Sawyera…

    Simtě, a do hlavy se netluč, fšak tě stejně poznáme. Jedině, že by to byl lék na záda. Znáš systém – bolí tě hlava, ukopni si palec? (chuckle) (wave)

 13. Ano, najednou se také přikláním k výchovným metodám které jsem celý život zavrhovala. Na fysické tresty jsem nikdy nevěřila. Když dospělý člověk k takovým trestům sahá, znamená to že se cítí bezmocný. A je to bezmoc kterou všichni cítíme. S těmito dovedy je těžko diskutovat, v hlavě mají klikyháky místo mozku. Nesnáším ničitele, kteří zneuctívají práci druhých.
  Tady je to stejné jako jinde v Evropě. A reparace zničeného se mě přímo dotýká. Ze své pense platím přes 30% daní. Vyčištění počmáraných ploch platím tedy já přímo. :O

  Ještě stojí za úvahu kdo tyto sprayery vychovává, jací jsou rodiče těch výrostků. Žádné novorozeně nemá sprayovaní v genech. Buď to dítě vychovají rodiče k úctě a neničení a nebo ne. Rodič takového nevychovaného klacka by měl dostávat ještě těžší tresty než jeho potomek zhůvěřile se chovající.

 14. Tak to je zajímavé téma.
  To, co popisuje DeDe,je obzvláště odpudivá mutace vandalismu.
  Kdyby se mohli Vandalové bránit, tak by rozhořčeně volali: „To néé ! My jsme prosím dobyli Řím a tam pravda všechno rozmlátili na cimpr campr, ale to bylo nepřátelské město“!!
  To je nespravedlivé, že nám to přišili, jako příklad nesmyslného ničení na věky věkův. Vždyť se to pak tolikrát opakovalo v mnohem horší podobě !!
  A i já jsem přesvědčen, že když Vandal v pubertě jen tak pro nic za nic poškrábal a protrhnul kožešinu, že ho starej Vandal seřezal, co se do něj vešlo !

  Co se asi tak honí tomu člověku hlavou, když drápe sklo v tramvaji či autobuse. To by mě zajímalo.Ale ruku na srdce, přes ty podrápaná skla, můžeme vidět vandalismus daleko horší. Už ho nevnímáme, zvykli jsme si na něj.
  Zvláště tady v pohraničí, i po desítkách let od války, je všudypřítomný.
  Nemusí to být jen zapadlé, nebo už neexistující vesnice.Sednete si ve Varech do autobusu a přes to, vandalem podrápané sklo vidíte, jak padají Císařské lázně.
  Vandalismus má mnoho podob. Ničení pro zvrácenou radost z ničení, ničení ze msty, ničení jako „trest“ pro skupinu obyvatel.
  Pravda, ty podrápaná okna jsou obzvláště odpuzující.Ničení bez důvodu, ničení pro ničení, pro nic pro slabomyslný pohled přes podrápané sklo.
  V tom výčtu jsem vynechal ještě jeden důvod:“ničení z lhostejnosti a nezájmu“. K tomuhle to snad má nejblíže!
  O to je to smutnější !!

  1. Pravdu mas, WWW. Aniz bych schvalovala kradez, tak jeste nejak pochopim, ze kdyz nekdo neco ukradne, tak nabyl jistou materialni hodnotu. Ale nesmyslne niceni veci jen tak, to mi hlava nebere. Vzpomnela jsem si, jak asi pred deseti lety se na jednom rybniku ve meste kousek od nas usidlil velmi vzacny par cernych labuti. Ve zdejsich krajich ve volne v prirode se vyskytuji zridka. No, a pak nejaky buran ty labute zastrelil, nacez byl obzalovan z trestneho cinu. A hajil se tim, ze takove ptaky jeste nikdy nevidel, takze je MUSEL zastrelit, protoze sem k nam nepatri. Nastesti si to za ty labute odsedel, ale patrne bude cely zivot zapskly, ze mu nikdo nerozumi.

  2. Co se mu asi honí hlavou? Toť otázka! Co se asi může honit v dutém prostoru, vyplněném zapařenými pilinami?

  3. Mě může trefit šlak, když cosi s jednou mozkovou buňkou vykutá z nově opraveného a vydlážděného chodníku, a to i opakovaně po opravě, jednu až tři kostky a nechá je tam. Má pomstychtivost jde tak daleko že bych tomu oba nenechavé pařáty usekla! Fakt. Ale tato individua v noci nespí jen aby mohla škodit. :@

 15. Budovy v nasem hlavnim meste jsou temer nepocmarane – zejmena v centru a rezidencnich oblastech. Pravda, jiste casti mesta ulicni umelci ozdobili, ale to jsou vetsinou znaky ruznych gangu, ktere si vymezuji sva teritoria. 😀 Coz je jen jina verze ocuravani stromu a kociciho znackovani, bohuzel casto s tragickymi nasledky. Co je hodne pomalovany jsou nakladni vlaky. Ale to jsou vetsinou graffiti, a nektere i dokonce pekne. Ale ne, ze by zde vandalismus nebyl. Pro domecek kupujeme nove postovni schranky tak jednou za 2 roky. Nase postovni schranky jsou prevazne plechove krabice na kovovem sloupku zapustenem do zeme u silnice, aby postak nemusel chodit az k baraku – jen to tam da z auta. Oblibena zabava buranu je se v noci projet pickupem a baseballovou palkou srazet ty krabice. Taky nechapu, co za radost to prinasi. 😀

  1. Nejasně si pamatuji, že jim kdosi nainstaloval obvykle vypadající schránku, ovšem z betonu. A vzhledem k pošahanosti dnešního světa pak měl opletačky, když se pálka bejsbolka odrazila. Takže bacha a ne aby vás napadlo nainstalovat si do oken bezpečnostní skla! Někdo se vám je pokusí kamenem rozbít, kamen se odrazí, trefí dotyčného do hlavy a vás zavřou!

 16. jé, a dnes mám něco k tématu. To takhle jednou přišli 3 kousci na stavbu, kde zrovna Ferda s klukama dodělávali fasádu. Historická, hezká, s dohledem památkářů. A oni ti došlí chytráci měli návrh – že jako za dva litry to do měsíce postříkají barvičkama a že pak bude další práce a památkáři to přece zaplatí. No, tak obdrželi protinávrh – policajti nebo přes držku. A protože Ferda je docela kus chlapa a jeho kluci zedničtí taky, tak pouliční úúmělci prchli v dál a fasádě se nic nestalo. Ale jak jsem slyšela, nebyl to ojedinělý případ.

  1. Opravdu to není vzácný případ. Loni byl vynesený rozsudek nad jistým majitelem zednické firmy, který takovým hůůůmělcům platil, aby mu vyráběli zakázky. :@

 17. Jo, urazit jim ruce, vandalům a nechat opravit na vlastní náklady. Jenže, tohle je pouze jeden z obrázků obecné neúcty k hodnotám. Vždyť každou chvíli slyším nejen o sprejerech, ale třeba o ničitelích hřbitovů, zlodějích kovů (např. v Terezíně to tenkrát bylo obzvlášť nehorázné zvěrstvo), zvony ze zvoniček, poničené a vykradené kapličky (o kostelech a jejich vybavení ani nemluvím), prostě všeho, čím si předchozí generace zušlechtily své okolí. V Singapuru mají dobrou metodu. Tou rákoskou bych fakt dostat nechtěla, ale řekla bych, že je to velmi výchovné.

  1. Jó, kapličky. V rámci terénu pro diplomku jezdím, fotím zaměřuju. A počmáraných kaplí je strašně moc, nápisy na kostelech, boží muka se sprostýma obrázkama, i na docela špatně přístupných místech. Nechápu.

   1. Týno, ty mapuješ kapličky a Boží muka? To dá dost hledání, pokud nemáš nějaký starší podklady. Máš přidělenou určitou oblast ? Teď je ale hodně špatné počasí.

 18. Kamarád jednou takhle přistihl sprejera u nich v čerstvě vymalovaném činžáku. Protože měří skoro dva metry a má dobrých sto kilo, chytil kluka sprejera, vydrápl mu sprej z ruky a celého ho posprejoval. Do xichtu, pod tričko a dokonce i do trenek 😀
  Pak mu vrazil prázdný sprej do ruky se slovy :“klidně si jdi stěžovat!“ A od té doby mají dům čistý.
  A děkuji za všechna přání k svátku .

  1. A pozdravuj kamaráda i ode mě Pěkně mu to nandal (flex). Jo, a docela by mě zajímalo, co pro toho kluka bylo horší – barevný ksicht nebo „ozdoba“ v trenkách (chuckle) . Asi se moc nechlubil.

 19. Před několika lety při návštěvě Istambulu nám průvodce vyprávěl, že takoví týpci tam posprejovali jednou zbrusu nové tramvaje. Policie je chytila a zcela jednoduše jim přerazila ruce.Chlapečci si zaplatili ošetření + tučnou pokutu, a víckrát se nestalo, že by se na těch tramvajích cokoliv podobného objevilo. Jo, ono asi v těchto případech není nad fyzické tresty, příliš demokracie někdy škodí.

  1. Demokracie není cochcárna. Většině obyvatel ČR ale právě toto ještě nedošlo a některým nedojde nikdy.

 20. Speciálně u tohohle by bylo záhodno inspirovat se Singapurem. Pokuty zaplatí rodiče, ale na prdel by dostali přímo dotyční. Veřejně.

 21. Tvůrci vytetovat jeho „podpis“ zrcadlově na čelo. Ať vidí svůj výtvor pokaždé když se podívá do zrcadla.
  Jarmila

 22. Milá Dede, dobré, i když na*sírací téma! V tomhle se u mne projevují sadistické sklony a souhlasím s naprostou většinou, ale hlavně se sharkou: vlastními prstíčky by měli omítku oškrábat, olízat a dát do pořádku. A jejich rodiče s nimi.

 23. V Malajsii nikde nic takového neuvidíte. Pokud by to tam někdo zkusil, je lapen, položen na veřejný pranýř a dostane pětadvacet úředně certifikovanou rákoskou na holou p…l. Jednoduché a účinné. A s feťáky už se tam vůbec nemazlí. Pokud na letišti po přistání najdou u někoho drogy, odtáhnou ho stranou a na místě a bez soudu zastřelí. Osobní svědectví člověka, který se domů vrátil bez spolucestujícího).

 24. Inu, pěkně nas….. téma jsi při pondělku zvolila, milá Dede (chuckle) .

  Krom fasád a všemožných dalších veřejných prostor mě může čert vzít u drásání do stromů. No, vytáčí mě do nepříčetna jakýkoli vandalismus. Bohužel je problém ty šmejdy chytit, jsou ve střehu a prchají nalehko…

  1. Milá děvčata – krásný sváteční den, hodně dobrých lidí kolem sebe a vůbec si ho užijte tak, jak se vám líbí.
   (f) (f) (f)

   A jednu kytičku i Li na obláček (f)

  2. Milá Xerxová (h) a Pudlíková (h) , přeju vám všechno nejlepší k narozeninám, a Karakalovi (h) i ostatním Lidunkám přeju všechno nejlepší k svátku. Vzpomínám na Li. (u)

  3. Tak tedy všechno nejlepší k narozeninám i svátku! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  4. Mile oslavenkyne, vsechno nejlepsi k narozeninam i svatku. Zdravi, stesti a pohodu. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

 25. Hm, dřív se psávalo na zeď křídou ukradenou ve škole, jenže co mají dětičky víc peněz, invcestovaly do dražších technologií. Tagy nesnáším. obzvlášť na nové, pracně opravené historické fasádě jsou vyjádřením absolutní neúcty k práci ostatních lidí. Při přistihnutí sprejerů bych dávala veřejně prospěšné práce spočívající v odstraňování dotyčných nápisů. A moc bych si přála, aby jich chytili víc. Jen mě tak napadá, kde na to ty děcka (to snad nemůže dělat dospělý člověk, fakt leda puboš) berou peníze a jak to, že se v noci courají venku?

  1. Tak to nevím. Jedno vysvětlení je, že je to puberta zastydlá, takže fyzicky jim je přes 18, ale psychicky ani ne pět. Jak jsem humanista, tady bych se přimlouvala za fyzické tresty (chováš se hůř jak malý děcko? tak dostaneš na p***l, až se začneš chovat jako dospělej, budeme s tebou tak jednat) a veřejně prospěšné práce (aby na vlastní pracky poznali, kolik práce dá takovou blbinu oškrábat z povrchu zedního).

   Dede, skvělé téma, ale hodně naštvávací. Asi se tu něco pokazilo při výchově. Doporučuji zavčas pouštět preventivní filmy, například http://www.youtube.com/watch?v=Q9Po6mi8HUI ,ale funguje to jen do zahájení školní docházky 🙁 .

   1. Když byly moje děti v předškolním věku, hrály si se sousedovic podobně starými kluky na dvoře. Při té příležitosti společnou rukou počmárali chodbu v domě a že se co do plochy rozmáchli. Se sousedkou jsme je seřvaly a jeden vedle druhého vyfasovali patku starého chleba, kterou víc jak hodinu odstraňovali čmárance z hlinkou vystříkaných zdí. Celou dobu jsme jim stály za zády a dohlížely na ně. Zajímavé, od té doby už nikdy po zdech nečmárali. Mohla by se jim za zády objevit matka s vhodným odstraňovacím prostředkem 🙂

    1. Matyldo, dobra vychovna metoda. Nicmene mam pocit, ze tvoje deti by v puberte nesprejovaly I bez teto lekce.

 26. Máš pravdu Dede, ruky jim urazit u samé prdele a mlátit je s nima až do Prahy (jak říkali stařeček). Jenom bych chtěla poznamenat, že tagy(či-li podpisy) nejsou vymožeností poslední doby – ne nadarmo jistá moudrost praví „Jména hloupých na všech sloupích“.

  Poznámka: letos byla s náma na dovolené mamka a všemu se roztomile divila. A jedno její pozastavení bylo nad tím, že v Chorvatsku na počmárané zdi (nota bene v historických centrech či na promenádách a přímořských vesničkách) téměř nenarazíte.

  1. A ještě jsem chtěla říct, že v určitých situacích jsem pro zavedení tělesných trestů. Myslím, že pár po čuni je daleko výchovnější prostředek, než „tytyty, to se nedělá, to je bakané!“ Ovšem tady jde taky o to přichytit milé vandaly při činu a pak nebýt lhostejný a taky se nebát je naprášit.

 27. Pro mě jsou to ubožáci, kteří nemají na to, aby vymysleli, připravili a realizovali skutečné graffiti, a tak se vzedmou jen k tomu, aby zvedli nožičku (jak to výstižně pojmenovala Dede). Jsou to primitivové, kteří často nevědí vůbec nic o skutečném graffiti, o umění, historii, ale také nic o tom, jak se vydělávají peníze a jak vznikají hodnoty.
  Za veškerý „drobný“ vandalismus bych dávala výrazně ostřejší tresty, podle mě je to nutné, jestli se nechceme bát za pár let vylézt na ulici. (Ufff, to jsem se po ránu rozčílila. (whew) ).
  Přeju všem krásný den. (h)

 28. Ano ano a nejen podpisy na nových budovách – rytí do skal a psaní na stěny a jak dlouho lidstvo projevuje osobnost čmáráním, tak dlouhou historii mají pokusy o “ byl jsem tady “ a podobné

 29. to jsi Dede dala výživné téma, prstíčkama by to drásali dolů..až by si je ubrousili..pro mě to jsou a budou vandalové,kterejm bych zpřerážela pracky a ten sprej jim nastříkala do ksichtu…. (punch)
  máme krásné nové výtahy, taky je někdo zatím jen fixou podepisuje..tak to myjeme, ale před tím fotíme…na PČR existuje databáze, kterou postupně doplňují a pokud nějakého takového vandala chytnou,nafotěj to jeho dílo a pak hledaj shodu… mě nevadí krásný grafitti,které oživuje šedé a nudné plochy, ale tyhle tagy, to je zlomyslnost!!!!

 30. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  U nás v ulici je naštěstí nyní docela klid. Ale před pár lety tu řádila banda podepisovacích debilů (slušněji to napsat nelze) Kde byla nová omítka či nový plot či dveře… šup tam se sprejovým veleznakem. Překvapila mě tenkrát jedna jediná věc. Ruprechtický kostel se pyšní relativně novou tváří (jak jinak, byl jen skladem v době ne tak dávno minulém) a světe div se, zůstal celý bez poskvrnky :O

  1. Milá Xerxová, všechno nejlepší! Hlavně zdraví v celé smečce a spoustu pohody a radosti nejen s fňoučky! (f) (sun) (f)

 31. Milá Dede, mluvíš (přešněji píšeš) mi z duše !!!!

  Stále máme návštěvu, ale musela jsem sem krátce zaskočit, abych popřála všem Liduškám k jejich slavnému jménu a krásnému svátku. Myslím, že jich je mezi námi několik !!! Ludmila byla i moje maminka a v příbuzenstvu jich máme také několik. UŽIJTE SI SVÚJ DEN.

  1. Ludmila, nádherný jméno..znám dvě – kněžnu a pak tu mělnickou jiskřivou tekutou…kněžně zdraví a dlouhá léta popřít nemohu, ale té jiskřivé,plné slunce a dobré chuti,si popřát dovolím, ať je čím dál plnější a chutnější…. (sun)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN