PŘÍRODA: Jednohubka

0910sve1_1Jak jsem už dříve napsal, tak v zemi klokanů nežijí jen hopky, hopky, ale i nepřeberná škála jiné, pro Evropana exotické, fauny a hmyzu. Mezi ty více viditelné exoty jistě patří i zdejší ještěrky a ještěři, mezi které se počítají i krokodýli.

 

 

Těch tu žije tisíce a jsou dvou druhů. Tak zvaní sladkovodní, Crocodylus Johnstoni, kteří obývají tropické vodní toky a jezera, jak jejich název napovídá. http://en.wikipedia.org/wiki/Freshwater_crocodile Tito nejsou agresivní, dá se s nimi plavat ve stejné tůni, ale nesmí se provokovat. Pak mohou uštědřit nepěkné kousnutí. Samci dorůstají až tří metrů délky a převážně se živí rybami, ptáky, ještěrkami, kaloni a ti největší někdy uloví i klokánka wallaby. Větší jednohubky, jako třeba lidi nežerou.

Oproti těmto, slanovodní krokodýli, Crocodylus Porosus, žijící opět v tropech avšak v ústích řek a u mořského pobřeží ve vodě slané a poloslané jsou plnokrevní lovci a sežerou všechno co se hne. Nepohrdnou ani krávou nebo vodním buvolem. Je největší z krokodýlovitých ještěrů co na světě žijí. https://en.wikipedia.org/wiki/Saltwater_crocodile Loví ze zálohy, na svoji oběť si počká a pak ji bleskurychle za rolování nazývaným „death roll“ stáhne pod vodu, kde ji utopí a pak z ní odtrhává kusy, které polyká. Jakmile zaklapne svoje čelisti, tak mu už nic neunikne.

Stisk čelistí je v říši zvířat jeden z nejsilnějších. Čím je krokodýl větší tím má silnější stisk. Šestimetrový kolem 3,5 tuny, nebo 35 000N. Kolik měl drobeček ulovený v roce 1957 Krystinou Pawloskou v okolí Normantonu v Queenslandu a měřící 8,63m, se můžeme jen dohadovat.

Navíc, tito výtečníci jsou značně inteligentní, a když mají hlad, tak si dovedou v noci vylézt na břeh a nezkušeného vandráka ze stanu vytáhnout a ze spacáku vybalit. Odrostlí jedinci dokonce kradou farmářům dobytek.

Jednou se domluvilo 15 mladých profesionálů z oblasti počítačové techniky z Darwinu, že o víkendu 24. – 25. srpna oslaví třicáté narozeniny jednoho z nich v resortu na březích řeky Mary, asi 100 km od Darwinu. Přihlédneme-li k jejich profesím, tak by se dalo usuzovat, že nějakou inteligencí oplývají. Už ne podle jejich činů.

Řeka Mary má tu výsadu, že na ní žije jedna z největších koncentrací velkých a útočných slanovodních krokodýlů. Zhruba 6 kusů na každý kilometr délky řeky. Všude jsou výstražné tabulky a personál resortu do naprostého ztopoření zdůrazňuje velkou opatrnost. K řece není radno se přiblížit blíže než 6 – 10 metrů. Hladový zubatec neváhá a oběť si stáhne i s břehu.

V sobotu odpoledne byli slavící už jistě náležitě „pod parou“ a tak dva z nich se rozhodli, že se kolem šestnácté hodiny zchladí v nedaleké řece. Varování personálu asi zapomněli a výstražné tabulky neviděli a skočili do vody. Potom už jen skupina na břehu bezmocně přihlížela, jak po několika tempech se zacvakly čelisti šestimetrového krokodýla nad jedním z nich, dvacetiletém Seanem Colem. Byl okamžitě stažen pod kalnou hladinu a pak už ho nikdo nespatřil. Jeho druh se bezpečně vrátil na břeh.

Celý zbytek víkendu, a celé pondělí policie a rangeři marně pátrali v řece po těle Seana Coleho a krokodýlovi který si na něm pochutnal. V pondělí také dojeli Seanovi rodiče a sestra z města Katherine, čtyři hodiny jízdy vzdáleného, kde Sean vyrostl. Takže byl vlastně „místní“ a mohl vědět, do čeho jde. Anebo byl tak slitý, že nevěděl, co dělá. V tom případě byl pak slitý i ten krokodýl co si na něm pošmákl.

Tuto politování hodnou příhodu zaplatilo životem několik velkých krokodýlů v okolí, které policie zastřelila a pak rozpárala, aby v žaludcích hledali Seanovy zbytky. Až v úterý se policii podařilo najít zbytky Seanova těla v bahnitém břehu řeky a nakonec nedaleko zastřelit i toho krokodýla co Seana sežral. Další jeho zbytky byly v žaludku ještěra.

 

 

Aktualizováno: 10.9.2013 — 07:47

15 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mily Jirko, opet bezva clanek. Holt lide jsou ruzne a casto blbe. Jednou jsem videla vrcholne nastvaneho aligatora. V jednom statnim parku, krasne misto, slaniska a mokrady pred oceanem, spousta ptactva a aligatoru. Velika plocha a pristup verejnosti omezeny – da se projit po par zvysenych premostenich. Parkoviste tezce oplocene, aby zubate potvory nevychazely z rezervace. U plotu si odpociva macek aligatorsky – ohromny. Z auta se vyhrne rodinka s detma – jeeee aligator!!!, ale on nic nedela, jen tak lezi, buuuu, otrava. Proc nic nedela? Nacez kluk tak 7 let popadne klacek nebo sutr a supajdi k plotu. Chet to videl a volal, at to nedela, jenze klucik to stejne pres ten plot hodil a nastal mazec. Ten letargicky alligator se vymrstil takovym fofrem a silou, ze to vypadalo, ze ten plot zboura. Decka spokojene jecely hruzou, Chet jecel na rodice… proste mazec. Tady je jeden exemplar z toho statniho parku. http://www.flickr.com/photos/bsouthj/7711161126/in/photostream/

 2. Zas jedno milé australské úterý na Našem zvířetníku, díky
  Georgovi. Autor je nesporně mimořádně skvělý člověk, a má určitě zásluhu na tom že je nám, Středoevropanům, Klokánie o trochu blíže.

 3. Báječně zpracované téma, ale na to jsme, u GS. zvyklí. Článek pěkně graduje.
  Jo a ví to ten sladkovodní krokouš, že lidi nežere?

 4. Zajímavý článek, jako vždy pečlivě zdokumentováno,tentokrát i s výstrahou!
  Příroda je nekompromisní a to je dobře.Takto aspoň přichází trest spravedlivě,každému kdo se proviní aniž by musel.

  Pro mně jsou největší predátoři komáři. (bug) (chuckle)

 5. Uf, u snídaně jsem to číst ted neměla. Ale co naděláme, i tohle je divočina, kde se za hloupost platí. I tou nejvyšší cenou.

 6. Tak nevím, Jiří. Nějaký ten milionek lidí v Austrálii žije, to ano, ale jak proboha přežili?
  Mám dojem, že kam šlápneš, tam si na tobě smlsne pavouk, vyřítí se krokodýl, smrtelně žahne meduza, pochutná si žralok, taky had si zasyčí a bůhví co se ještě na tebe těší. (sweat) Je vás pořád stejné množství, nebo pomalu ubýváte?

  Ale vážně – díky za informativní vyprávění, přece jen jste trochu z ruky, tak se aspoň jeden něco doví touto cestou.

 7. moc zajímavý článek jako vždycky georgi, každý týden se těším na úterý co pěkného si zase přečtu o australii. o slanovodních krokodýlech a jejich vychytralosti jsem četla v knížce down under co napsal bill bryson. inko, taky se mi zda drastické kolik krokodýlů muselo zemřít úplně zbytečně.

 8. Je až kupodivu, jak nezodpovědně se někteří lidé chovají a jaká hysterie propukne, jestliže si nějaké zvíře neuvědomí, že to, co se mu prostřelo na stůl není jídlo ale PÁN TVORSTVA. V podobných případech nechápu, proč kvůli blbosti člověka ještě musí zemřít xxx zvířat. Jsme pro ně stejná, spíše lehčí kořist jako jiné zvíře.
  Doufám, že prominete, ale stejně tak nechápu neuvěřitelné náklady na hledání mrtvoly ožralého vodáka, který s nadutostí pána tvorstva vjede při záplavách do vysoké vody, či chce sjet evidentně nebezpečný jez

  1. Nedá se napsat nic jiného, než naprostý souhlas. V popsaném případě max. prohlédnout břehy, ať se tam teda neválí kousky pitomce, i když – dlouho by tam určitě nezůstaly.

   1. Jo, za blbost se platí. Netrestal bych zvířata za to, že likvidují blbce, jednak je blbců příliš mnoho, jednak se rozmnožují tak rychle, že to zvířata nemají šanci vyhrát.

   2. Pane jo… Díky, Georgi, až v nějakém příštím životě přijdu do Austrálie, budu si to pamatovat 🙂

  2. Souhlasím. Navíc nemyslím, že by takové dohledání nějak pomohlo citům příbuzných.
   Díky, milý Georgi, za další střípek z Austrálie 🙂

 9. Láká mě nahlédnout do vaší rozmanité krajiny, ale asi bych se bála, a těchto potvor tedy zcela určitě :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN