ČLOVĚČINY: Pomoc, příšerný psycholog aneb opravník oblíbených omylů

logo člověčinyVáš kamarád si vymkne kotník. Sedí doma, nemůže se na tu nohu ani postavit a jenom skučí bolestí. Strčíte mu octan, pytlík s ledem, pružné obinadlo nebo Fastumgel a když se to do rána nezlepší, dovezete ho k doktorovi. Poděkuje vám a všude vykládá, jaký jste skvělý kamarád, jak jste se o něj postaral.

 

 

Vaše kamarádka přišla o místo, vyšťouchala ji odtud ta kr***, která ji od začátku nesnášela jako mor. Kamarádka sedí doma, úplně perplex, jak může být svět tak hnusný, nedokáže vstát a někam jít a jenom skučí bolestí. Dovezete jí pizzu a čokoládu a navrhnete jí, že by mohla zajít k psychologovi, aby se z té depky dostala dřív, než jí utnou příspěvky v nezaměstnanosti. Naštve se a vyhodí vás a prohlásí, že jste ten nejhnusnější člověk na celém světě, že si snad myslíte, že je blázen, nebo co?!

 

Vaše kamarádka má astma a pár dalších kvalitních alergií. Prakticky po celé jaro nemůže z domu, nechodí na výlety, nepinká volejbal a strašně ji to štve. Dokopete ji na alergologii, i když kňourá, že to je jenom pro slečinky. Pak jí vymyslíte sestavu bylinek a změn v jídelníčku. Kombinuje novou dietu, čaje a občas i léky a světe, div se, začala hrát beach. Všude rozhlašuje, že nebýt vás, byla by už dávno udušená.

 

Váš kamarád má ženu vyžírku. Ta baba doma nehne prstem a když už náhodou, dá si záležet, aby toho manžel litoval. Na normální otázky typu „jak ses měla“ odpovídá tak vyhýbavě, až to vypadá, že má někde druhého. Na děti kašle tak dokonale, že si ve snaze přivábit její pozornost ubližují. Věčně se vymlouvá, že musí být v práci, že by se to tam bez ní složilo, a vrací se div ne až po zprávách a voní kávičkou a cigaretkou. Kamarád má na krku práci, domácnost, děti a kýbl společenských předsudků a nezvládá to. Vymyslíte pro něj pár věcí, aby si zase uvědomil, že je člověk, a navrhnete, že by mohli s ženou zajít do manželské poradny.

Přestane s vámi mluvit. Myslíte si snad, že je blázen, nebo co?!

 

Omyl první

K psychologovi chodí jenom blázni.

Ani náhodou.

Duševní porucha není šílenství. Šílenství je duševní smrt.

Podobně jako u fyzických nemocí a zranění, i psychická rána se může zhoršit natolik, že už nebude cesty zpátky. Ale řekněte – doopravdy byste zanedbali chřipku natolik, aby se z ní vyvinul zánět pohrudnice? Doopravdy byste se zapomněli nechat přeočkovat proti tetanu, jenom aby si o vás nemohl někdo myslet, že když jdete k felčarovi, automaticky máte mor?

Tak proč zanedbávat třeba takovou relativně lehkou depresi? Partnerskou neshodu, která by při pomoci zvenku ještě mohla být řešitelná?

 

Omyl druhý

On mi nacpe nějaké ty prášky.

Ani náhodou.

Tedy, ne psycholog. Ten léky ordinovat myslím ani nesmí. Bude se spolu s vámi snažit přijít na zdroj vašich potíží – jinými slovy si budete povídat, dokud vy sami pod jeho vedením nepřijdete na to, kde jste se v uvažování, prožívání a jednání zacyklili. Je to spíš jako rehabilitace nebo masáž, než jako operace.

 

Omyl třetí

Tak já tam teda půjdu a vyslechnu si ty kecy. A tím to bude dobrý.

Ani náhodou.

Jako u namoženého svalu, i u zauzlované duše je především potřeba – poté co odezní bolest ze zranění – zjistit, jaký pohyb člověk dělal špatně, a přestat ho dělat špatně a začít ho dělat (fyziologicky / etologicky) správně, jinak si ten sval / duši namůžete na tom samém místě znovu. A pište si, že podruhé to bolí víc.

Psycholog – nebo fyzioterapeut – vám může ukázat, jak máte došlapovat řádně, ale naučit se to musíte sami.

 

Omyl čtvrtý

Prostě jsem, jaký jsem, musíte se s tím srovnat.

Jedině za tu cenu, že ztratíte právo si stěžovat.

A pokud svým duševním kulháním obtěžujete nebo ohrožujete lidi příliš, tak moc, že jim s vámi přestane být dobře, tak s vámi jednoduše přestanou být. A vezete se šupem přesně tam, kam jste se báli, že se dostanete, když své potíže přiznáte: do izolace, do samoty. Ne kvůli původnímu zranění – ne kvůli původní třísce v dlani. Ale kvůli tomu, že jste s tím nic nedělali tak dlouho, až vám to zhnisalo, dostali jste sněť, přestali jste se mýt, protože se tu ruku bojíte vzít do vany, a začali jste neskutečně páchnout. Ta původní tříska nebyl problém. Problém jste z toho udělali, když jste to odmítli řešit.

 

Omyl pátý

Co by tomu řekli lidi? Už bych nikomu nikdy nemohl na oči. Radši se budu tvářit, že se nic neděje, a nikdo nic nepozná.

Ale pitomost. Lidi nejsou slepí. Přiznat si, že něco není v pořádku, a začít to řešit, je statečné a správné a nikoho to proti vám nepopudí. Naopak nevidět, že je někde v domácím týmu chyba, přehlížet ji, maskovat ji, kamuflovat a tak dál je zbabělé, nikoho tím neošidíte a jenom problém zhoršíte, mnohdy na neúnosnou úroveň. Sobě – a v důsledku i svým blízkým.

A jestli je někdo ve vašem okolí opravdu tak úzkoprsý, že by vás reálně pomlouval, že „chodíte ke cvokaři“, máte několik možností. Jednak to nemusíte nikde rozhlašovat. Psychologové jsou vázaní lékařským tajemstvím, takže co nevykecáte sami, to se nikdo nedozví. Jednak – vážně si myslíte, že místní drbny nevidí, že se hroutíte? Že máte chlapa na prd? Že jste na kordy s matkou? Že vaše pubertální děcko fetuje? Že nemáte práci? Fakt? Vždyť ony z takových věcí žijí. Ony jsou jako divé na všecičky negativní detaily, které můžou vyhrabat, aby se ujistily, že ony samy jsou nejlepší. Takže ty už o vás drbou dávno, nemylte se. No a teď: když se vaše situace přestane horšit a začne naopak lepšit, budou mít víc, nebo míň zrna na mletí?

 

Omyl šestý

Pak bych to už nebyl já.

Takže vy jste definováni svou nemocí? Jako ten malomocný, kterého Ježíš uzdravil, a on se rozbrečel, jak že si teď má vydělávat na život, že zdravému žebrákovi nikdo nic nedá?

Vážně?

Ne, opravdu to myslíte vážně?

 

Sebepozorování není zpočátku jednoduché.

Představte si, že jste až doteď žili bez zrcadla. Nevíte, že máte na levé tváři mateřské znamínko. Nevíte, že se vám dělají hluboké kruhy pod očima. Nevíte, že když se smějete, vylezou vám dásně. Nevíte, že máte na čele pořádnou úrodu uhrů.

Pak vám někdo nastaví zrcadlo a vy se zhrozíte. Váš odraz je o tolik jiný než vaše představy! Naučíte se do zrcadla předstírat. Narovnáte se, zatáhnete břicho. Učešete se. Vymačkáte si uhry. Přestanete cenit zuby a začnete se usmívat jako Mona Lisa. Každé ráno si na obličej naplácáte mejkap, abyste zakamuflovali kruhy pod očima.

Pak vás někdo vyfotí. A je to zase tady – ksicht jak pivovarská kobyla, pupek jak sud, záda jako luk.

Prohlásíte, že nesnášíte vlastní fotky. Začnete se vyhýbat objektivům.

Jenže.

Jenže my, vaši přátelé, vás vidíme právě tak, jak vás ukázalo zrcadlo a fotografie.

Denně.

A přesto vás pořád máme rádi a přejeme vám všechno dobré.

My vám totiž na ideál kašlem. Nás zajímáte vy. Ne vaše uhry a vyceněné dásně, ale to, že se spolu s vámi můžeme smát. Ne váš pupek, ale to, že vás můžeme obejmout. Ne vaše kruhy pod očima, ale to, že s vámi můžeme jít do kina. Že je nám s vámi dobře.

Jistě, když budete mít shnilé zuby, asi vás nebudeme rádi líbat… ale co je jednoduššího, než si ty zubiska denně čistit?

 

Milovat ideální obraz sebe sama je jednoduché.

Děti a zvířata si neuvědomují, jak vypadají, nebo je jim to jedno, a proto jsou krásné. Se všemi svými nedostatky.

Dospělí… Inu, dospělí, ti opravdu dospělí, si uvědomují, jak vypadají, co se jim nelíbilo, to postupně odstranili, co nedovedli odstranit, s tím se smířili, a jsou krásní. Nedokonalí, ale krásní. Mají rádi sami sebe, a tak můžou mít doopravdy rádi druhé. Žijí sami se sebou v míru a je to na nich znát. Jsou zdraví.

Prošli, nebo pořád ještě procházejí tím, čemu se říká osobnostní růst. Od miloučkého dítěte, krásného tím, že je přirozené, přes sobeckého a svoje nedostatky zakrývajícího puberťáka k zodpovědnému člověku, který už zase může být přirozený, protože se už nemusí za nic stydět.

A pak je tu poměrně velká skupina lidí, kteří by chtěli vypadat jinak, než vypadají, působit jinak, než působí, ale odmítají se podívat do zrcadla, aby zjistili, kde mají s tou prací začít. Nesnáší sami sebe, protože tuší, že mezi jejich ideálním obrazem a realitou je docela rozdíl. A tuhle nenávist si řeší na okolí, kdykoli mají dojem, že by mohli narazit na zpětnou vazbu. Buď jsou hnusní, nebo naopak hrozně hodňoučcí, abyste se cítili špatně, kdyby vám jen zlehka přišlo na mysl je upozornit…

A ti vás budou posílat do háje, když jim navrhnete navštívit psychologa – ten nejjednodušší způsob, jak si nastavit zrcadlo.

Bojí se vyrůst a dospět.

A tak si chodí po světě se svými chřipkami a zadřenými třískami a vyvrtnutými kotníky – a čekají na patologa.

 

A nejspíš se nikdy nedozví, jaké to je, žít bez bolesti a beze strachu.

 

 

Aktualizováno: 6.9.2013 — 21:52

131 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. jejda omlouvám se, měla jsem pocit, že to zhavarovalo, tak je to tam dvakrát… oj oj, to jsem nechtěla

 2. Děkuji za gratulace, nechtěla jsem napsat Terryn ale Terrynek 🙂 nějak mi těch pár posledních písmenek uteklo…

  a jedna taková řečnická otázka do éteru: co mám odpovědět na otázku: proč ti psi nevyhráli páry?? a to se k tomu rozhodčí nevyjádřil??

  rozumněj: měla jsem přihlášené pséky i do páru, a prostě Krinkemu (nebo jak se jmenuje) se kerrýci nelíbí, jenomže dopředu se neví kdo bude pískat závěrečky a kolikrát ani v kruhu rozhodčí neřekne proč zadal takovou a takovou známku….natož v závěrečném kruhu….

  nicméně šlapali spolu moc pěkně a slušelo jim to!!!

  a dokonce řekla bych, že Nanynka byla šikovnější jak Terry 🙂

  1. Krinke je hlavně dogař. Jeho modré dogy (CHS Cevelob) jsou jedny z nejhezčích. Chová jen modré – tak to je divné, že se mu modří teriéři nelíbí

   1. fakt se mi nelíbí, protože když Terry perlil s Jituškou v juniorhandlingu tak u něho nepostoupili ani do užšího výběru, prý kerrýk neměl svůj den….což nebyla pravda já jsem tam zrovna byla a viděla jsem je….

    ale to je jedno, účel byl proběhnout se před všema rozhodčíma a to jsme se proběhli 🙂

    1. mně se jeho posuzování taky nelíbí (chuckle) protože Xerdovi napsal do posudku, že má nestandardní hlavu :O
     a to teda pravda nebyla (wait)

     1. 🙂 to taky znám, nejvíc mě pobavila finská rozhodčí když napsala Nasti, že není zauhlená….ať už má chyby a má tak zaúhlená je správně….

 3. Jednou se mi porouchala duše, protože toho prostě bylo na mě moc. V práci ooobrhnus a do toho, celkem rychle a nečekaně odešel tatínek za mamkou a bráchou tam, odkud se nevrací.
  Že se duše porouchala jsem zjistila, až se mi zlomilo tělo. Chytrá paní doktorka poznala, odkud větr věje a fofrem mě odexpedovala k specialistovi na duše. To byla úleva!

  Problém je v tom, že zlomená noha, žlučník apod. čertovsky bolí. Že se něco polámalo v psýše vědí všichni naokolo, jen ten postižený netuší.

  Díky za článek Ioanino.

   1. Děkuji kuknu, já mejlík mám tak se ozvu 🙂 ráda jsem Tě viděla.

    Pro lid zvířetnický včera v Brně: Terrynek Národní vítěz, dárek k 7. narozeninám a Nanynka res CaC, halt konkurentka je opravdu kvalitní fena….

    spokojenost veliká, nato, že ještě loni byl Terryn úplně nahatý a za rok jsem napěstovala výstavní kožíšek a hlavně fousky páč ty rostou nejpomaleji

    1. Teprve nyní se dostávám k netu.
     Pájo, moc a moc od srdce gratuluji, v těch úspěších je hodně Tvé práce a úsilí. Jsi šikovná děvčica.

     1. snažím se seč můžu, aj jsem oba stříhala sama!!

      letos nás čekají ještě 3 výstavy a pak už rodičovské povinnosti (blush)

       1. vzhledem ke rdícímu se smajlíku odhaduji, že Pája to napsala o sobě 😉

        u psice by tam byl nějaký vítězoslavný (chuckle) 😀

        takže – Pájo, gratuluji a přeju pohodový průběh všeho, co tě čeká (inlove) (y)

  1. Pitrýsku, tu situaci docela chápu. Zažila jsem něco podobného. Na mě se zase pár pohrom sesulo mezi rokem 2006 a 2007. Nejdříve jsme po několikaletém napětí byli donuceni se přestěhovat z činžáku patřícímu taliánům, mezitím byla 1. rekonstrukce dohozeného bytu. Jen, co jsme ho dali dohromady, tak si obec vzpomněla a rekonstruovala celý dům za běžného provozu. Takže jsme žili půl roku na hromadě suti a ukrajinskými řemeslníky v bytě 7 dní v týdnu. Do toho teta vstoupila do poslední fáze své nemoci a půl roku jsme ji doprovázeli. Táta to nezvládl a z jeho bolavé duše se vyklubala rakovina, která ho poslala za tetou za dalšího půl roku. Když jsme pak za Duhu musely s mmou poslat 10 dní po pohřbu Micinku, myslela jsem, že to nevydržím. Do toho se samozřejmě změnila rovnováha u nás doma a zjistila jsem, že jsem v tátovi přišla o velkou, ale dosud velmi nenápadnou, oporu proti některým členům naší rodiny a zůstala vlastně sama. Máma se totiž nakonec vždy, když opravdu o něco jde, přikloní na tu druhou stranu, ale to se nedá nic dělat. Pěkně jsem se v tom plácala hezky sama dva roky, než jsem se vyhrabala z nejhoršího. Možná, kdyby mě tenkrát někdo vzal za ruku a k někomu odvedl, bylo by mi bývalo možná trochu lépe na duši. Ale čas je nakonec velký léčitel a myslím, že už jsem se s tím celkem srovnala.

 4. Dobré ráno od žabek 🙂 Při snídani u pohádek (to dělám každou neděli) byla Světluška pohoršena, že se v televizi producíruje liška. Liška jen hopkala po louce, ale Světluch byla uražena její přítomností v našem obýváku a seřvala ji, co se do ní vešlo. Podle mých pozorování kavalír velice dobře vidí, což odporuje všeobecně vžitým pověrám o tom, jak psi špatně vidí. Nebo se to liší plemeno od plemene?

 5. ještě O.T.
  Doma Beta neotvírá dveře, ani vrata či branku. Platí od miminkovata zákaz na všechny tyto „propustě“ skákat, hrabat tlapou… A zatím se u všech třech dog jednoznačný a trvale vyžadovaný povel podařilo upevnit.

  U dvorku apartmánu byla posuvná lehká vrata. Ihned Beta pochopila, že stačí zasunout čenich mezi šprušle a elegantně si otevřít. Opravdu na první pokus – ještě nebyly vynošené tašky z auta a ona již zkoumala okolí mimo zahradu…
  Většinou to nevadilo – ale během dne tam byl provoz lidí a psů a aut… a i kvůli Vilémovi (aut jezdilo maličko a krokem, ale on se občas s vidinou moře či plašení racků nestíhal rozhlídnout) bylo lépe mít zavřeno. A tak přišel na řadu „lavičkový zámek“ (chuckle) . A stačilo to…
  http://drporkert.com/vilem/alba/Vir%202013/010913/page00005.htm

  1. Achjo, dogičkovou dveřní kázeň vám prachsprostě závidím. Právě jsem donatírala vchodové dveře, ale jaksi s pocitem zmaru. Potřebovaly by spíš opancéřovat, pže odnaučit stodoly se po nich sápat je nad mý síly.

   Dobrá fotka Betky za plůtkem! 🙂

    1. neee – paní domácí byla jorkšírka – dvoukilová psice, před kterou Betka měla respekt a perfektně se sobě holky vyhýbaly. Malá byla důležitá, neboť to bylo všechno její, ale na stranu druhou si uvědomovala Betinu hmotu, takže neprudila. Víceméně každá používala „svoji“ půlku zahrady a na území druhé nechodily. Až překvapivě snadné :O

  2. Xerxová vítám Tě doma, jak vidím jste vpořádku, předevčírem jsem přemýšlela, kdypak se nám vrátíš. A dnes juknu a vy jste doma!!!
   Dvířka na špagátku u lavičky – bezva vynález a také hezká momentka Betky a Vilíka!

   1. fakt jsem měla obavy, aby to Beta všechno zvládla. Zvládla to (nod). Žádné prášky navíc (jen to béčko). Chodí snad i líp, než když jsem odjížděli. Ano – byla častěji odložená sama „doma“. Ale snášela to výborně a dokázala se klidně válet „na svém“ i když jsme byli doma a už jí to třeba u moře nebavilo. S Vilíkem se snášela standardně – tj. dokonale.
    Dneska blbne doma – řádí s hračkama, vraždí polštáře, řve u plotu. Žádný větší odpočinek si nenaordinovala – takže to asi opravdu zvládla na jedničku

 6. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Někdy je pomoc DOBRÉHO odborníka jediné možné (a nejrychlejší) řešení.
  Jasně – někdo menší problémy zvládne sám – ale většinou potřebuje ještě pomoc rozumných kamarádů a nebo oporu rodiny. Klobouk dolů před těmi, co to sami zvládnou.

  Budu se opakovat, ale fungující rodinné vztahy jsou k nezaplacení. A když je člověk má, musí je neustále udržovat a snažit se být oporou, kde to jde. A pak ho hřeje na (h) , že ví, že na problémy není nikdy sám

  1. Je to tak, jak píšeš.
   A když rodina selže, pomohli v určitých situacích opravdu dobří přátelé a kamarádi a taky 3 chlupatá torpéda, co tu momentálně vlají prostorem a vypadají spíš jak poletuchy, než jako důstojní kocouři.
   Vycítili dobře, že se něco děje a starali se o mně přímo dojemně. Každým chloupkem mi dávali najevo, že jsou tu a připraveni mi pomáhat hlavně psychicky. Pokud to vůbec ještě šlo, tak nás to stmelilo ještě víc.

   1. Přesně tak. Když není rodina, má člověk náhradní rodinu z kamarádů. (h) (inlove)
    A nejde jenom o depky. Jde třeba o takovej pitomej odvoz z nemocnice po operaci. O to, že člověku donesou nákup a zalijou kvítka, když má jednu ruku rozřezanou a sešroubovanou, takže se sám sotva učeše.
    Nebo že s člověkem udělají podlahu. 🙂

    1. Ono často stačí, když člověk může pokecat o všem možném a hlavně nemluví a nepřemýšlí o TOM.
     Dobří kamarádi jsou k nezaplacení, protože jinak má evidentně mnoho lidí pocit, že by to mohlo být „nakažlivé“ 🙂

     1. Taky je moc prima když si člověk může pokecat O TOM, aniž přemýšlí co si ten druhý bude myslet, protože je to parťák kterýho zná jak svý boty. To je bezva ventil na upuštění přetlaku a dobře se tím utřídí myšlenky a priority. (y)

  1. moc hezké fotky spokojených Vavísčat (inlove)

   O parku víme – jezdí tam s dítky moje kolegyně z práce (z Liberce je to kus cesty, ale prý se vyplatí) Už jsem to říkala Lídě, že to z Prahy mají kousek – ale Fáňa to ještě neocenní (chuckle)

  2. Je fajn, že to není jen hopsačka, ale jde tam zaměstnat i hlavu. Tam by se mi taky líbilo.

  3. Páni, to je bezvadné místo!
   Urččitě jste si tam všichni parádně zařádili, akční rodinko.
   A ti vaši kluci pěkně vyrostli od té doby, co jsem je viděla naposledy.

  4. Vave, já bych Tádu za ten rok už nepoznala, hodně se změnil a „zmužněl“. Užili jste si to. A ty prolézačky jsou dimenzované i na větší proporce :O ??? Já bych se tam určitě zasekla a museli by prolézačky rozebrat hasiči!!

   1. Ty prolézačky jsou spíš pro hadí ženy a muže; řekla bych, že počítají i s větším objemem, ovšem také s určitou kondicí -je to někdy dost drsné. (whew)

 7. Io, děkuji za poučný článek. Osvěta na tomto poli strašně chybí a je to vidět i zde – z reakcí jistého nepojmenovaného. Oni i ti léčení pacienti to nemají jednoduché s okolím. Docela i chápu, že hodně lidí psychologickou nebo psychiatrickou pomoc řeší až ve chvíli, kdy to jinak nejde. A dají si velkou práci se zatajením skutečnosti, protože okolí to dodnes vnímá negativně. A pořád si myslí, že při troše dobré vůle to dotyčný může v pohodě zvládnout.

  1. Obávám se, že to nepojmenované hraběcí 🙂 (y) individuum dole není člověk, ale troll. 🙂

 8. Citujem, už ani neviem koho, ale podľa mňa pravdivo:
  „Nikoho by nenapadlo človeku so zlomenou nohou povedať, vzchop sa, načo lekár, ale pokojne to povedia človeku so zlomenou dušou.“
  A depresia je podľa mňa jednoducho zlomená dua, z toho sa človek sám bez pomoci nedostane. A keď už pomoc, tak odborníka a nie amatéra, ktorý vie o problémoch duše tak akurát prd.

  1. Mě fascinuje, jak jsou lidi schopní jít radši do kdejakých jiných způsobů na sebepoznání a osobnostní růst, naprosto přesvědčení, že i když mají akutní potíže, je to mnohem bezpečnější a uhlídatelnější, než návštěva u odborníka.
   Ne že bych měla proti různým způsobům sebepoznání námitky, třeba takový bojový umění nebo meditace nebo mandaly nebo… no, doplňte si sami… Funguje to, ale člověk má tendence si lakovat sebe na růžovo a lhát si do kapsy strašlivým způsobem, takže je to těžký i za zdravých podmínek, natož pak s nějakým akutním průšvihem na hřbetě.
   Ne že by to nikdy a absolutně nešlo, jenom je to o moc, moc těžší. Asi jako zafixovat zlomenou nohu pytlema s pískem a vydržet těch šest nebo kolik týdnů bez hnutí. 🙂
   No a jsou případy, kdy… Znám člověka, kterej má zjevně problémy, ale kdyby přišel ke mně do dódžó, tak bych ho vyhodila. Protože tak, jak je, by leda ohrožoval ostatní.

 9. Jeden oblíbený tématický (chuckle) :

  Po dlouhém a vyčerpávajícím povídání s klientem se psycholog soucitně zeptá: „A pomýšlel jste už někdy na sebevraždu?“
  „Ne! …to ne!“ „Ale měl byste!“

  1. Ze života:
   Přijdou policajti k sebevrahovi, co se oběsil na stromě. Samozřejmě v sobotu v noci, jak jinak. Vylezou do stráně, opřou se o ten strom, koukají dolů, nebe pomalu šedne, ptáci začínají zpívat, policajti funí, protože ten výstup byl pekelně příkrý a potmě s baterkou i pekelně těžký. Tak odpočívají, jeden z nich si oběšencem pohupuje a praví: „Takovej krásnej les, takovej krásnej východ slunce a ty už ho, pitomče, nevidíš.“

  2. Tvůj sarkasmus je veskrze pozitivní. (rofl)
   Pohlaď za mně domácí tygry sedmi moří. (wave)

 10. Nevím, ale ohledně návykovosti – nedávno jsem četla článek o ženských, co jsou v podstatě drogově závislé na stilnoxu, lexaurinu, ibalginu – takže úplná sranda to asi nebude.

  1. Jani, přečti si co napsala nížejc HCHO 🙂

   jinak, stilnox je hypnotikum – ano návykové, lexaurin benzodiazepin – ano návykový, ibalgin nesteroidní antiflogistikum – podle mě nesmysl, ale nevím jestli někdo návykovost někdy zkoumal… zkrátka každý pes jiná ves, to nemůžeš směšovat

   jo a ANI JEDNO z nich není antidepresivum 😛

   1. Ibalgin potvrzuju po roce častýho užívání (ta destička v kosti, co se chtěla za každou cenu prokutat ven sama) jako měnící náladu (zlepšující) a lehce návykový. Ale stačilo si uvědomit, že se ta bolest dá v podstatě už vydržet, a vyměnit ibalgin za paralen, a šlo se toho zbavit během asi tak měsíce.
    Jeho obrovská výhoda je, že je protizánětlivej. Proto jsem ho na to vyhnisávání tý oceli taky měla – a ne jinej lék proti bolesti.
    Ale o použití ibalginu jako antidepresiva nevím. Tu náladu mění velmi mírně, a možná je člověk spokojenější čistě jen proto, že necítí tu stálou (fyzickou) bolest.

    1. Ten ibalgin zřejmě jako pomoc proti bolesti, která vede k depresi. Mamince kdysi na bolesti nerologickýho původu dala obvodní pídr alnagon. O mnoho let později byla konstatována závislost…
     Tohle je neveselý téma, ale je dobře opakovat, že léčba (čehokoliv, tedy i duše) je normální.

     1. V mých 15 letech jsem si vyhodila ploténku v oblasti bederní páteře. Tahala jsem více jako půl roku nohu za sebou. Tehdejší lékaři se mne neunavovali ani poslat na rentgen, prý co takové mladé může být. Až ve věku cca 21 let mne poslali do Olomouce k MUDr. Jirkovi, vynikající sportovní lékař, kde mi byl diagnostikován zastaralý výhřez ploténky.
      Od těch 15 let mám trvalé bolesti zad, někdy velmi kruté. S bolestí jsem se naučila žít a když není vyhnutí klidně požiji růžový zázrak, ibalgin. Jinak pomáhají jen speciální cviky. Návyk na prášek nemám a nijak mi neškodí, snažím se samozřejmě co nejvíce požití ibalginu vyhnout ale trpět nebudu.
      Přeji krásnou neděli, máme houbový guláš k obědu,zvířectvo sedí se mnou u k.linky a čeká co jim odpadne, houby nežerou. (wave)

      1. Tak mě napadá, je normální, aby to moje mladý potrhdílo žralo švestky a čočku? (think)
       Houby nevyzkoušíme, protože ty nežeru ani já. 🙂

     2. zano – alnagon je opět z trochu jiného šuplíčku a ano, na ten závislost může být… ostatně ho přestali dělat (ale to proto, že z něj něco vařili feťáci)

 11. Ono také záleží na tom o jaké deprese jde. Mít trvalé bolesti je strašně vyčerpávající a vždycky vede k smrtelné únavě a depresím. Nikdo neví jak léčit fibromyalgii ani není jisté jak jí člověk onemocní. A tak se děje to, že lékař z nedostatku čeho jiného nabídne antidepresiva. Ale deprese je až druhotný úkaz fibromyalgie a proto jsem antidepresiva vždycky odmítala. To bych je totiž musela brát až do smrti. Když nikdo nedokáže ovlivnit samotnou nemoc tak se bolestí nezbavím a budu jen omámená navrhovanými léky. Lékaři je pacientům jako jsem já předepisují proto že mnoho pacientů se „nějakých“ léků dožadují. Ale to já si raději vezmu extra vitamíny, ty mi těžko ublíží pokud je ovšem extrémně nepředávkuji.

  Kontrolovala jsme i české stránky o fibromyalgii a je to stejné jako tady. Mnoho lékařů nebere patienty vážně a nepokládá fibromyalgii za nemoc i když je fibromyalgie jako nemoc registrovaná a má své číslo ve světovém přehledu nemocí. Není to lehké bojovat když vás málokdo vezme vážně a dokonce ani lékař. Není to dlouho co tady lékaři psali ženám s fibromyalgii do žurnálů zkratku SVBK (sveda = palčivá bolest, pálení; värk = bolest; bränn = pálit, žhnout; käring = babice, čarodějnice). Ty ženy byly pokládány za simulantky. Ten první lékař se kterým jsem se setkala byl právě takového mínění, stařec před pensí. A ten mi dokonce napsal do žurnálu že mám poškozený mozek a to aniž mě nechal jakkoliv vyšetřit. Vyšetření jsem si sama vymohla a žádné škody mého mozku se nenašly.
  Jestliže se lidé setkali s takovými a podobnými lékaři chápu jejich nedůvěřivost a že se pak roznášejí nepravdivé fámy o všech lékařích a lékařských oborech.

  1. Trvalá bolest je šílená. Zažila jsem to – trvalo to asi tři nebo čtyři roky. Člověk si říká, že si zvykl, ale teprve když znovu udělá dřep a nebolí to, tak zjistí, jak moc energie a pozornosti mu to bralo.
   Povídej mi něco o „babských“ nemocech. Babička měla mělce narostlýho šneka, takže se jí snadno rozštěrchala ta kapalina, co se podle ní orientuješ, kde je nahoře a kde dole. K tomu (nebo možná z toho) měla dost děsný migrény. Zní to srandovně, ale když pak vidíte, jak ten člověk musí dva, tři dny ležet na zádech ve zšeřelým prostoru, dokud tělo nevyrobí tu kapalinu znovu a nevstřebá tu, která z toho šneka vytekla, kam neměla…

   1. Jak jsem si tak četla příspěvek Kočky, také se mi hned připomněla moje migrena, kterou ještě stále spousta lidí také považuje za výmysl, já s tím okolí proto příliš neseznamuji, pokud opravdu nejsem v akutním stavu, kdy nevidím, ale je těžké rozdýchat ten negativní přístup nejen laiků, ale i lékařů… A na migrénu už mi taky zkoušeli předepsat antidepresivum… i když nevím k čemu by to vedlo, mám ji od dvanácti let, to jsem snad ještě stižená depresemi nebyla 🙂

 12. Je to hezky napsané, tohle téma je hodně citlivá plocha.
  Já jsem se před rokem a kousek také plácala v problémech a nevěděla si rady. Nakonec se z nich pomalu, velmi pomalu, hrabu i bez nutnosti návštěvy psychologa i když mi to celá řada přátel doporučovala. I oni mi ale pomohli a pomáhají dodnes, za což jsem jim neskonale vděčná. Hodinové hovory, dlouhé maily…. měli se mnou obrovskou trpělivost a mně se nesmírně ulevilo se jim svěřit. Každý si prožil něco svého a bylo z čeho čerpat.
  Nějak se psychologické poradně podvědomě bráním. Tam bych se asi takhle nesvěřovala. Věřím, že se mi to podaří zvládat dál i bez zásahu psychologa. A lehké to tehdy opravdu nebylo a ještě zdaleka nemám vyhráno.

 13. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Kuk (wave) Je po dovolené. Dítko spokojené (alespoň se tak tváří a nahlásil, že pojede klidně znova – i když letos na maminku vzpomínal často – při každé potíži, ale to je v tomhle věku normální a správné) , Betka v pohodě (ufff – chodí dobře a až na občasný šrám na tlapkách od ostrých kamenů je zcela o.k.) , fotek a zážitků spoustu (Plitvičky nezklamaly, Paklenica parádní)
  Betka měla na spaní dětský dřevěný domeček pod schody (trvalý stín – rozměr dva na metr a půl s obřím pelechem) a spoustu metrů umělého vysokého trávníku před domečkem. Přes den jsme s ní byli (i jedli) dole, koupali se pět metrů od jejího pelíšku (pokud chtěla, chodila s námi, raději se ale válela ve stínu a „monitorovala“ naši činnost z deky skrz plot, chodili na krátké výlety (vrchol ostrova, historický Nin, průzkum okolí pevnosti) , v noci spala většinou sama. Tedy první dvě noci jsem spala s ní – měla jsem kalimatku a lehký spacák (tušili jsem, že schody budou potíž), ale jednak mě nepotřebovala (překážela jsem (chuckle) ), jednak v noci děsně žrali komáři a žádný repelent nezabíral. Kosatice byla veselá, vrtichvostící, aktivní… a tak jsem ráda, že jsme to riskli s ní a nenechali jí doma (hlídala by ji Fanynka (chuckle) )
  Navíc jsme nebyli sami (navíc moje sestra a spol) , takže měla společnost, i když mi byli na Plitvičkách (střídali jsme se) A Paklenica byla „za rohem“, takže to si dala šlofíka – měla opravdu luxusní „velekoteček“ – domeček a půlku zahrady.
  Vedro – stále jasno, teplá průzračná voda plná „potvor“

  1. teplá průzračná voda – přáááááávidím převelice!!!!! (h)

   vítej zpět, opravdu to bylo bez tvé mantry… DIVNÉ…

   1. fakt čistá úplně moc krásná 😛 hele – http://drporkert.com/vilem/alba/Vir%202013/030913/page00042.htm
    To nízké „písčité“ je kus ostrova Pag (vypadá děsně blizoučko, ale jsou to z Viru skoro tři kiláky) a za ním inpozantní bílé kopce pohoří Velebit, národní park Paklenica (tam se točil Vinnetou)
    Ale šutry byly ostré, a všude sasanky, krábci, poustevníci, rybičky a hlavně mořští ježci, takže se muselo dávat pozor, kam se šlape. Ale bylo průzračné, takže se to dalo vyladit – a hlavně se docela rychle svažovalo, takže se kousek od mola dalo plavat. A „vlastní“ šlapadlo taky bylo ježkoodolné (nod)

    1. Xerxová, já si to zvědavě docela prolezla (chuckle) – vodička, sluníčko, zmrzlinky, kokakoly 😛 , a protivá ježkům jste měli mooooc krásné botičky, no nebudu se opakovat, že přávidím (dnes je mi ale náhodou ještě hej, je teplíčko, sluníčko, uvidíme dál)

     ale zaujalo mě – co to je taková plocha, zřejmě skleněná čičo, vypadá to jako modravé jezírko, nejdřív jsem se divila, že Vilík chodí po vodě 😀

     1. město Zadar má mnoho historických krásných památek. A na nábřeží dvě „novostavby“. Jednak mořské varhany (soustava píšťal, na které neustále hraje voda – pokaždé jinak (příliv, odliv, vlny, směr proudu…) Moc zajímavá „věcička“ . A pak postavili ještě sluneční soustavu – to, po čem Vilém běhá je slunce. Pak je tam (zhruba odpovídá poměr velikostí a vzdáleností od sebe) ještě Merkur, Venuše, Země…. Jsou to sluníčkem nabíjené diody a po setmění to „hraje všema barvama“ – prostě planety svítí a blikají. Děti se po tom válí a běhají… my to bohužel viděli jen ve dne – kvůli Betce jsme se nikde dlouho nezdržovali (město by měla za trest) a Vilém taky ještě není na „noční“ výlety
      Vygoogli si varhany i slunce v Zadaru… Je to i na spoustě videjí a fotek

  2. Sláva, vítej zpátky (happy) . A dík za cestovní deník a fotky. To je panečku servis, Ešuska by si mohla vzít příklad 😀 .
   Krásná místa. Prima, že jste všichni včetně Kosatky zvládli ve zdraví. Bezvadný malůvky křídou. Mmch. jak jste zvládli podmořskou konverzaci? Nezanechala na tobě nějaké stopy? (chuckle)

   1. podmořská konverzace dobrá… Doplněna „živou“ složkou – na Plitvičkách moře ryb a vážky a vodoměrky… v moři neuvěřitelné množství rybek všech velikostí a tvarů a barev a taky sasanky a mušle a krábci a ježci a poustevníčci. Skoro žádné prázdné mušle – v každé buď původní obyvatel a nebo poustevníček.
    I ježka jsem na kameni vynesli ven – ukázali si ho a zase ho vrátili zpátky do moře.

    Miluju racky – a tady byli a správně ječeli. A taky vrány a vrabčáci a kormoráni a kačeny… jen obrovský sup bělohlavý v Paklenici se nám neukázal (jedno z největších hnízdišť) . Zato tam byly kavky a kavčata a poštolky a spousta motýlů a cikád a ještěrek…

    Biologie v přírodě je stejně nejlepší. A Vilém, aby to nebylo jednostranné se ještě pustil do značek aut. To zase nejde babičce – takže mě školí…

  3. Vítej zpátky, milá Xerxová. 🙂 (wave) Je to sice sobecké, ale jsem ráda, že zas budeš otvírat den. (h)

 14. Než jít k psycho- čemukoliv, to raději si pomůžu sám. Nikdy není nic tak strašný, aby to člověk se silnou vůlí nepřekonal a ten, kdo jí nemá, tak se v tom asi plácá dýl, ale nakonec z pudu sebezáchovy se z toho dostane taky. A bez pocitu trapnosti se svěřovat nějakému blbečkovi, co si na tom zakládá existenci a tahá peníze lidem z kapes za nic. Konečná fáze s uklidňujícím práškem je taky na houby. Je to návyková věc a bez toho pak člověk už není schopný fungovat vůbec. Pak se nakonec dostává ještě ze závislosti na nějakých práškách. A lidi se žádnou vůlí halt končí v blázinci nebo sebevraždou. To už je život. Krutý a často nespravedlivý.

  1. ad návykovost:
   1) návykové jsou léky na bázi benzodiazepinů, které se dávají pacientům obvykle pouze v akutním stavu, nebo k řešení akutních zhoršení
   2) dlouhodobě se podávají nejčastěji antidepresiva SSRI nebo (hlavně pokud je vedoucím problémem porucha spánku) SARI. Nejsou návyková a nežádoucí účinky mají opravdu minimální (jen náběh účinku nějakou dobu trvá – u SSRI se uvádí tak 5 týdnů)
   kdyžtak je to docela slušně psáno na wiki nebo např zde:
   http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2004/04/08.pdf

   Ad psycho-cokoliv:
   Jistě se vyskytují lidé, kteří mají špatné zkušenosti jak s psychology, tak s psychiatry; ale předpokládám, že asi ve stejném procentu jako lidi, co mají špatné zkušenosti s lékaři jiných oborů, úředníky, zedníky, instalatéry, prodavačkami atd atd.

  2. hle, přímo ukázkový příklad naprosto neinformovaného jedince, který nepochopil vůbec ničehož nic – nu což, ani podepsat se nedokázal

  3. Vy mátě jediné štěstí že nemáte s duší skutečně klinický problém, kdybyste ho měl, tak by vás ty nesmysly o vůli rychle přešly. 😛

  4. Takovou endogenní depresi prostě bez pomoci nezvládnete. Na první pohled člověk vypadá úplně normálně a i doktoři ho označují za hysterku. Až si jedna neuroložka dala tu práci, že acientku pořádně vyšetřila a když se nenalezl fyzický problém, poslala ji na psychiatrii, kde si ji hned nechali. Z nejhoršího kamarádku dostaly až elektrošoky, situace byla tak vážná, že léky neměly nárok. Bez léků to nejde dodnes a mimochodem, dnes je v invalidním důchodu. Tolik k možnosti zvládání jakýchkoliv problémů pouze a jedině svou vůlí. Když anonyme nevíš, o co jde, raději se nevyjadřuj.

  5. Milý anonymní, jste zřejmě nadčlověk, který svou silnou vůlí dokáže vyléčit deprese, mor i zlomenou nohu – před touto schopností nelze než smeknout.
   U nás doma jsme zřejmě z mnohem křehčího materiálu, a tak nám občas museli pomoct psychiatři i psychologové, psychoterapie i léky. Považuji to za naprosto přirozené. On i když člověk ví, co se děje a vcelku má náhled na věc, nemusí mít vždycky sílu se z problémů dostat sám.

   1. Jo, asi to všechny víte nejlíp.
    Studnice moudrosti.
    Nikdy jste to neprožili na plnej zásah. Nevíte, co jsou to prášky co se tváří nevinně. A píše se, jak jsou nevinný. Nejsou.
    Je to svinstvo a když se tomu človek může bránit sám tak proč má používat nějaký berličky?
    Proč bych se podepisoval píšu svůj názor. Na nějakým pseudonymu nezáleží.

    1. A když se člověk bránit sám nedokáže, tak má radši chcípnout, žejo. Než aby bral prášky, ze kterých by mohl mít třeba nějakou závislost. Jasně, nedávejte jim morfin, nechte je umřít na šok z bolesti, to je humánnější…
     Tyjo, pod tenhle názor bych se taky nepodepsala ani jednorázovým nickem. Chápu, proč jseš anonymní.

    2. Tady se nebavíme o někom, kdo si jen tak pro úlevu někde opatří ty prášky a zobe si je, jak uzná za vhodné. Jak to bylo popsáno v magazínu IDěsu. S vážným psychiatrickým stavem může pomoci jen doktor, to je vlastní vůlí prostě nezvladatelné, zvláště těžší stav. JEnže lidi se tam dostávají právě v těžkém stavu poté, co se to snažili řešit sami. Ty prášky samozřejmě nejsou kdovíco a mají své vedlejší účinky. O tom žádná.

     Já mám strašnou kliku, že mě to nepotkalo, ale případ mé kamarádky je dost hrozivý. Tu psychiatři dostali ze stavu, kdy už skoro spáchala sebevraždu, a to jenom proto, že ji celé měsíce nikdo včetně doktorů nebral vážně. Co říci třeba na to, že své šestileté dceři malovala rakvičky, vysvětlovala jí, že až umře, tak dcera půjde za tou rakví, kde bude ležet její maminka? Bohužel ještě jednu dost vážnou psychiatrickou situaci máme v rodině následkem bouračky. To teprve jeden vidí, že některé stavy sám člověk prostě a jednoduše nezvládne. Tohle totiž při snaze to řešit sám často končí sebevraždou.
     A buďte rád, že sám nejste v takové situaci, která by vás donutila něco řešit s psychologem nebo dokonce psychiatrem. Není o co stát.

     1. No a vo tom to je!
      Není o co stát.
      Tak proč ta diskuse a proč tam mám teda jít?
      Hezký téma, akorát tak na prd. O ničem. Jen psát, abych bal zajímavej?
      Kdo neprožil, nic o tom neví. Akorát kecá.

      1. Ob jednu nahoře jsem to byla já. Nějak se mi vymazalo jméno z počítače.

       Nicméně anonyme, nikdo vás necpe nikam, kam nechcete, tudíž ani k jakémukoli doktorovi. Každý svého štěstí strůjce. Akorát máte hraběcí kecy, neboť evidentně nevíte, o co v článku vůbec jde, tak se nedivte. Některé stavy se bez pomoci neobejdou. Jo, a my se tu i nějak jmenujeme, i když přezdívkami. Ale jinak si tu ironii a své vševědectví pěkně užívejte. Já nicméně s reakcemi na vás končím.

 15. Nic ve zlým, ale to vypadá jako bys navštívila psychouše se zaraženým prdem. Jsou to šarlatáni, nepomůžou ti, pouze tě nechají vykecat a když už tě mají dost pošlou tě k psychyatrovi a ten tě akorát nadopuje práškama

   1. Milý anonyme, kdybyste přeci jen navštívil psychiatra, nemusel byste se sebou takto žít. I tak Vás milujeme.Svěřte se častěji,jednoho Vám podobného už tady máme. (inlove)

  1. Ioannina zde popsala jaký přístup je správný. Je ale nutné taky vidět, jak se k problému přistupovat nemá a v tomto smyslu je váš příspěvek zde velmi důležitý.

 16. Uf, skvěle napsané. Já kdysi dávno skončila na atidepresivech. Tehdy mi pomohl kamarád doktor, který mi je předepsal a kterému jsem řvala na rameni. A MŮŽU DOPORUČIT!!! Za tři měsíce jsem začala normálně fungovat a za půl roku jsem se zase začala radovat ze života. Hodně mi pomohla práce a mí kolegové, kteří mi drželi palce a snažili se mě všemožně podporovat. A pochopitelně kamarádky. To je můj celoživotní pilíř. Holky, se kterýma můžu o všem mluvit, neb čím víc člověk mluví, tím je problém rozředěnější.
  A jednu skvělou radu mi dala neuroložka mého malého syna. Řekla mi tehdy, ať kašlu na lidi, že ti mi nepomůžou. K srdci si mám brát pouze rady od lidí, kteří mi chtějí pomoct. Sebík se narodil jako hypotonik, takže chodit začal až ve dvou letech… Poslouchat báby (prodavačky nejčastěji), které se ptaly „a on ještě ve dvou nechodííí? To moje Janička-Ivanka-Maruška v roce chodily, ve dvou mluvily, ve třech maturovaly…“, bylo často nad moje síly. Paní doktorka mě upozornila, že to nejsou tací, kteří chtějí pomoct, ale popást se na neštěstí nebo neúspěchu druhých. Měla pravdu. Naučila jsem se je pak odpálkovat a měla jsem klid.

  1. Hele Kaštan, aniž bych chtěla shazovat jakýmkoliv zbůsobem Tvoje trápení ( taky jsem si odžila svoje) 😡 možná právě proto mě tahle pasáž dostala do kolen „Poslouchat báby (prodavačky nejčastěji), které se ptaly „a on ještě ve dvou nechodííí? To moje Janička-Ivanka-Maruška v roce chodily, ve dvou mluvily, ve třech maturovaly…“,

  2. Však já se tomu dneska taky směju 😀 Ale v tý době jsem měla chuť buď zalézt pod zem nebo jim jednu vrazit – to podle nálady, ve které jsem se zrovna nacházela…

 17. Joooo, tohle je hodně těžký téma.
  Přidala bych jeden komentář. Ani ty „prášky“ nejsou k zahození. Většina současný medikace na lehčí depresivní poruchy je nenávyková a s minimálním množstvím nežádoucích účinků. Prášky problémy v životě nevyřeší, ale můžou dát sílu pro to sebrat se a začít něco se sebou dělat. Sílu, kterou člověk, když je úplně na dně (není schopen spát, nemá chuť k jakýkoliv práci ani zábavě, jemu jedno, co jí a dost i jestli vůbec jí, pláče skoro bez příčiny…), prostě opravdu nemá.

  A ještě jeden komentář, moc držím palce všem, pro který tohle je víc než zajímavý čtení ke kafi (ať už na straně těch, co jsou zrovna na dně, nebo na straně těch vzácných lidí, co je mají natolik rádi, že jim dokáží s láskou pořádně vynadat a k té odborné pomoci je dokopat). (h) (h) (h)

 18. Když ono je to težký poznat, která tříska „vyhnije“ sama bez následků a kterou je potřeba opravdu ukázat doktorovi. V životě mi spousta třísek i šrámů na duši takhle vyhnila. Ale mám za sebou lehkou otravu krve (ne od třísky) i skutečné deprese. Ani jedno na začátku nevypadalo hůř, než ty ostatní rány. A i potom si toho musel všimnout někdo jiný, protože vám to nedojde. Od té doby si ty šrámy hlídám, jestli se náhodou nezačínají moc podebírat.
  A zrcadlo je taky složité téma. Ale teď zrovna pracuji na tom, abych se cítila lépe, nejen při pohledu do zrcadla. A funguje to. Aspoň zatím. A hlavně, když se člověk usmívá, vždycky vypadá líp 😉
  A jedno OT: ROSTOU! A jdu je čistit, protože toho je docela dost.

  1. Jo, poznat, která tříska vyhnije, kterou zvládnu vyšťourat sama jehlou a která bude potřebovat skalpel a šití, to je sakra umění. (Taky to neumím stoprocentně, taky mi občas ta na skalpel musí začít hnisat, například jako Debil Odvedle.)
   Jde se třeba zeptat kamaráda, jestli to a to je ještě normální, jestli jsem rozhozená já, nebo jestli je opravdu chyba někde mimo.
   Potíž tady je, že každej je jinak silnej a každej má jiný způsoby tahání třísek, takže kamarádova rada většinou (nikoli nezbytně) bude na základě toho, jak by třísku tahal on sám.
   Ale i tohle je lepší než sedět v koutě a tvářit se, že tříska neexistuje. Nebo než si zoufat, že jsem jedinej člověk na širým světě s třískou. 🙂
   (Vážně, člověk by nevěřil, jak moc dobře jednomu udělá, když zjistí, že mít zadřenou třísku je vlastně docela běžná věc a že to spousty jinejch lidí přežily…)

   ((A ta novinka na IE, že aktivně opravuje některý slova, třeba nespisovný na spisovný, mě teda štve! 🙂 Dělá to jenom tady, nebo i někde jinde? V mejlu a na LJ mi jenom podtrhává, myslím…))

  2. asi je to trochu mimo téma, ale takové zrcadlo je vážně úžasná věc (nod) – dva příklady:

   kdysi jsme v jedné skupině (v níž jsme se každý nejdříve stručně představil) dostali za úkol udělat někomu „zrcadlo“… a vstala jedna účastnice s klackovitými pohyby a trochu se klátíc ne půl huby řekla: „ááá, no tak já se teda jmenuju Beda…. (atd.)“ … ujišťuji vás, úspěch okamžitý a mně bylo všelijak 😀

   kamarádka učí na gymplu a v rámci užnevímčeho je tam (mimo jiné) natáčeli v hodině kamerou – říkala mi, že je to příšerné takhle se pak vidět… a to určitě nemusí být kantor v hodině, jen si to zkuste, aby vás někdo natočil na video – třeba já vypadám přííííííííšerně a ještě se nedokážu zcela přirozeně tvářit že o tom nevím, nebo aspoň že si toho nevšímám, že mě někdo točí, hrůza děs :O (rofl)

   1. Jé, Bedo, hra na zrcadlo je myslím někde poblíž Kimových her, my to jako malí hrávali celkem často a pamatuju si, že mě vždycky pekelně s…tvalo, když si někdo povytáhl rukávy a pak měl předloktí tak trochu zvednutá, aby mu ty rukávy okamžitě nesklouzly zpátky dolů… proč asi… 😀
    A na prostým, tichým točení cvrkotu je založená jedna technika, dobře se to využije třeba u autistů – rodiče zjistí, že děcko přece jenom komunikuje, ale strašně jemňounce, a naučí se po těch jemných signálech pátrat, a komunikace pak sílí, protože děcku je odpovězeno na jeho dotaz… Používám to hodně u holek, když teď Penny hraje hru „jsem staruška, dejte mi svátek“, načež se urazí, že s ní nemluvíme a dáváme jí svátek. Tak si je fotím a filmuju, abych viděla, jestli spolu mluví, nebo ne. A mluví. (Jak Penny hluchne a slepne, tak se uzavírá do světa bez odpovědí, a jelikož je odjakživa moc společenská, dělá jí to fakt hodně špatně…)

   2. Tak takováhle zrcadla mám doma dvě! A můžu říct, že někdy je to dobrá terapie a někdy to strašně leze na mozek. Oni to totiž nedělají na požádání, dělají to pořád. A občas mi chvíli trvá, než mi to dojde. Třeba styl Rysinčiny mluvy je přesným odrazem toho, jak si s ní povídám, když jí něco vysvětluju, ukazuju a tak. I s tou intonací. Jen mi to trvalo asi dva týdny, než mi to docvaklo.

     1. Sláva, nejsem v tom sama, mám to doma taky (rolf) (rolf) (rolf) ! A dvojmo. A fest zrcadlí. Jeden je celý tatínek, druhý tři čtvrtiny maminky a zbytek tatínka. Člověk aby si dával pozor na pusu, na pohyby, jedl jako na královské recepci, chodil jako balerína, nepodpíral zdi a nábytek, neškrábal se na … co to žvaním, tohle nemám (blush) , jinak mu budou všechny jeho chyby zopakovány. A co hůř, obouvání s nohou vytaženou až ke krku bude opakováno při každé příležitosti, zatímco excelentní oblečení košile se zapínáním deseti knoflíků u krku ne a ne napodobit….

    1. Melítko na mě povrkává a u toho dělá hravý pohyby packama a kývá hlavou (a půl psem, ona prostě není troškař). Tak jsem si říkala, co to asi je…
     Neuhodnete.
     Přesně tou intonací jí říkám: „Melánie Hamiltonová!“
     A je to vyznání lásky.
     🙂
     Nejspíš u toho i tou hlavou tak vrtím (i když o půlpsovi bych už pochybovala), protože to fakt není obvyklej psí pohyb, co to zvíře předvádí. 😀

     1. hravý pohyby packama a kývá hlavou – už jen ta sekera jí chybí (rofl) (rofl) (rofl)

 19. IO,moc poučné, myslím, že odborník problémy také vidí takto.
  A o Tebe nemám strach, jsi silná osobnost a víš své. (inlove)
  Jak říká Bedulka,tohle může pomoci. (h) (wave)

 20. Šiš holka, to je zase téma…. každého z nás se bude svým zbůsobem dotýkat. Třeba tu zanedbanou chřipku taky znám (think) a nejen tu chřipku.Taky se snažím si problémy řešit svojí silnou vůlí. Dobře? Nevím… A že nerada řeším své problémy (jakékoliv) kolektivně, pozná se na mě, že se hroutím, až když ležím (wait) ale radit druhejm to umím, to zas jó (chuckle)

  1. Hohohoó, to mi povídej, taky mi to jde, radit i řešit.
   Jen jsem zapomněla, jak se dobít energií zpět. (h)

   S dovolením připojím malé OT .
   Včerejší opera „Nabucco“ byla nádherná, umocněný zážitek starobylého prostoru Horního náměstí Olomouce, té matičky Hané. Měly jsme slzy v očích. Part Feneny na popravišti by excelentí a Zachariáš – úžasný hlas.
   Sbor Židů na závěr opakoval celý soubor opery a při posledním tónu vytryskl ohňostroj. Pořád si pobrukuji, krása. (h)
   http://youtu.be/TsYnu1YYWVM

   1. jenny to je nádhera (clap) No jo mě spousta lidí říká,že jsem jak baterka, pro ostatní… jen se občas zapomenu dobít (whwew)

   2. Teda, to musel být zážitek! (h)
    Video si tu v té díře s předpotopním připojením nepustím a tohle mě obzvlášť mrzí, ale vytáhla jsem noty a aspoň si zpívám. 🙂

 21. je to moc dobře napsané, oceňuji (nod) … a třeba to zrovna někomu pomůže – bylo by k ocenění ještě většímu (nod)

 22. Jejda Io – tohle vážně není jednoduché téma, respektive množina témat navzájem se proplétajících.

  Jedna věc je zcela nesmyslná stigmatizace návštěv u psychologa či psychiatra a věc druhá, že tahle společnost je výrazně infantilní a nezralá a tedy plodí zákonitě infantilní a nedospělé jedince, kteří pak jednají, jak jednají.

  Vítězstvím už je, když si dotyční uvědomí, že mají problém a usoudí, že by ho měli řešit.
  Pak musí najít dobrého psychologa, kterému budou věřit – ne každý každému sedne.
  A pak se k tomu psychologovi musí dostat, protože jich není mnoho a mají třeba taky 3měsíční objednací lhůty. Často se za tu dobu z toho člověk dostane sám, nebo do blázince.

  Inu, není to jednoduché. 🙂

  1. Ano, opravdu to není jednoduché. Máme tady velice dobrou psycholožku a má narváno na dva až tři měsíce dopředu. Spolupracuju s ní v rámci své práce a párkrát jsem u ní byla i se svými problémy, když jsem se sypala. Ale měla jsem tu výhodu, že jsem za ní šla po pracovní době na „kamarádské popovídání“.
   Jsem konzerva, strašně těžko se měním, i když vím, co je špatně.

 23. Hezkou sobotu všem přeje strakatá smečka od žabek. Kdo slaví, ať si to užije, a kdo má bolístku, tak ať se brzy uzdraví 🙂
  Xerxová to sice umí líp, ale aspoň něco 🙂
  Ioannino, zajímavé zamyšlení. Na jednu z položených otázek ovšem odpovědět můžu- ano, vyrobila jsem si ze zanedbané virózy zánět pohrudnice. Protože vždycky jsem se přece ze všeho normálně vylízala, a tak jsem na to kašlala. Byl listopad, byt otevřený dokořán celý měsíc a v něm plno řemeslníků, kteří v celém domě dělali rekonstrukci vody a odpadů. Zánět pohrudnice se v tom pak léčil hrozně blbě.
  K psychologovi jsem měla jednou nakročeno- kvůli velkému strachu ze tmy. Ve chvíli, kdy jsme si to nahlas přiznala, mi došlo proč a zbavila jsem se toho. Ale kdyby se mi to nepovedlo, šla bych tam.

  1. Oni tyhle rekonstrukce vždycky dělají v tu nejlepší možnou dobu, co? Nám pro změnu na starým bytě měnili okna v listopadu Není nic lepšího, než když máš v listopadu z bytu jednu obrovskou lodžii…
   Jo, když se člověk naučí aspoň se pozorovat a ptát se: Proč teď dělám to a to, i když to zjevně nemá smysl? Já takhle jednou jezdila kolem Brna, vracejíc se večer z tréninku, asi tak půldruhé hodiny (normálně mi cesta domů trvala půl hoďky) a teprve když jsem se zeptala, proč to ksakru dělám, uvědomila jsem si, že se mi strašně nechce domů, protože mě tam čeká jedna nepříjemná povinnost… 🙂

 24. Io napsalas to vazne skvele. Postihla jsi,pro mne alespon, uplne vse.
  Bohuzel je toto velmi citlive tema, kterym se, presne jak pises, lidi moc neprezentuji.
  Ono je taky asi dost tezke nejakeho opravdu dobreho, siroce vzdelaneho psychoterapeuta (ne psychiatra) sehnat.
  Jo, taky si pamatujiz 80.let,ze nejaka pribuzna potrebovala k psychiatrovi a rodina ji to rozmluvila,ze to bude mit v papirech a potahne si to cely zivot,ze nedostane praci, a tak… Co vim, tak si tahne akorat zlomene srdce a hluboky zal.

 25. Ioannino, bravo! Presne podane. Toto je mi bohuzel blizke, ale musim si nechat projit hlavou, jak na to odpovedet.

  1. Jo, však Dede potvrdí, že jsem od začátku nečekala, že to bude jednoduchý téma… (inlove)

 26. Potiz muze byt typ lidi, co studuji psychologii ci psychiatrii. Znam dva. jsou fajn, ale bojim se to zobecnit. Ty Psych-xxx maji daleko k exatnim vedam.

  1. Ono se žertuje, že psychologii jde studovat ten, kdo chce pochopit svoje vlastní potíže.
   V reálu je to tak, že ti lidi pracujou s lidma, takže tam po nějaký době zafunguje takovej ten filtr: část se stane skvělýma odborníkama, část vyhoří a jde dělat něco jinýho a další část vyhoří a začne se flákat, načež je tlačená, aby šla dělat něco jinýho. Jako u doktorů.
   Málo se to ví, ale psychologové sami povinně chodí jednou za čas na takovou slezinu, kde se vykecají jeden druhýmu. Jinak by to nedali.
   No a vím to tak, že jsem pár let (zhruba celý vysokoškolský studium a kousek) brigádničila v poradně. Ne jako terapeut, jenom v knihovně, testárně, jako podržtaška ve skupině pro dyslektický děti a tak podobně, ale stejně. Takže mám pár interních informací a znám spoustu těch lidí jako lidi. 🙂
   (Když se mně nějakej test líbil, tak jsem je překecala, aby mě ho nechali udělat, a vyzkoušela jsem si i hypnózu, to je dobrá legrace – a fakt funguje. Měla jsem tehdy strach, že dostanu na maturitě trému a nebudu schopná promluvit, no a chtěla jsem, aby se ta tréma odsunula na „až potom“, a povedlo se to. Fungovalo to pár let a mezitím jsem se to naučila i sama od sebe. Vtipnej vedlejší efekt byl, když mě pustili z ústní části státnic, radili se, radili, pak si mě zavolali zpátky a ještě mi chtěli položit nějakou otázku, načež já po pravdě řádně rozklepaná odpověděla, že si už nepamatuju, ani jak se jmenuju. Zasmáli se a tu jedničku mi dali. 😀 )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN