PSI: Betyna, Miu a ti druzí

0902lid1_1 Už dlouho čtu s potěšením Zvířetník a parta kolem něj je mi mimořádně sympatická. Protože občas i přihodím nějaký diskuzní příspěvek, je asi na čase, abych se představila. Nejen sebe, ale i své psy.

 

 

 

Ačkoliv jsem vyrůstala v Praze a léta pak žila na Kladně, ocitla jsem se řízením osudu na samotě u Slap nad Vltavou. Už na Kladně jsme měli mého prvního psíka, jezevčici Betynku. Doslova jsem si ji vybrečela. Manžel zootechnik zastával názor, že pes do paneláku nepatří! Betynka mu tenhle názor brzy vyvrátila a žila i v paneláku bezvadný život a stala se miláčkem celé rodiny.

Když jsme byli v práci a synové ve škole, chodila Betynka „do školky“ k mojí mamince. Trávila dny na ústředním topení vedle stolu, odkud pilně sledovala dění pod okny a taky maminčino stolování. Že občas něco dobrého oblízla, je snad jasné! Vynahrazovala jsem jí nedostatek pohybu přes den dlouhými procházkami, kdy jsem si potřebovala třeba „vyvětrat hlavu“ od mých třech chlapů.

Později se k nám do paneláku přistěhoval ještě greyhound, tentokrát zásluhou manžela (pes přece nepatří do paneláku, že jo!!!) To je ale trochu delší historie. Jednou manželův kolega přišel do jeho kanceláře s otázkou: „Nechceš psa? Greyhounda?“ Manžel odpověděl, že jeden pes je tak akorát dost. „Tak se na ně přijď aspoň podívat!“ Večer se vrátil manžel nezvykle mlčenlivý a zaražený. Dost dlouho trvalo, než jsem z něho dostala, co se mu vlastně stalo.

 

0902lid3

 

No, byl se podívat na greyhounda a zjistil, že se jedná o ŠEST psů v majetku jistého statku, a že budou během několika dnů všichni uspáni, protože se jejich chov nevyplácí. A prý si může vybrat, kterého psa chce a že za tisícovku. Můj zootechnik, který nesnesl pohled na utrpení zvířat, prohlásil: „Tak jo, za tisícovku, ale všechny!“

Bál se s touhle zprávou přijít domů, měli jsme tenkrát dost hluboko do kapsy a živit těch šest vyhladovělých krků nebyla žádná legrace. A že vyhladovělí byli! Kreka, toho co jsme si nechali, museli do auta donést. Neměl ani sílu dojít. Ostatní psy jsme umístili ke známým na vesnici, kde jsme se o ně společnými silami a peněženkami starali.

Ale Krek už zůstal u nás a po čase, když se spravil a nabral síly a opět i důvěru v lidi, dokonce závodil. A dobře! Lidé od dostihů vždycky říkali, že nemá pro běh moc předpoklady a že běhá jen kvůli páníčkovi.

Když nám odešla Betynka ve věku 13 let, měli jsme ještě Kreka a tou dobou už i čuvače Bodryka, zvaného Body. Už jsme bydleli na samotě a někdo přece hlídat musí!

 

0902lid2

 

Toužila jsem ovšem zase po jezevčíkovi, ti jsou moje srdeční záležitost. Ale stárnoucímu Krekovi jsem si netroufala přinést domu takovou tryskomyš ,jako je jezevčičí štěně. Krek žil ještě několik let, dokonce překonal i několik vážných onemocnění. Byl to velký bojovník, nejen na dráze, ale i v životě. Ale nakonec i on odešel.

Na moje narozeniny (vlastně krátce před nimi, všechno nejde načasovat úplně přesně) přišla kamarádka a její přítel, kteří u nás mají ustájené koně. „Zavři oči a nastav dlaně!“ A tak se u nás objevila naše trpasličí jezevčička Betynka II Dneska je jí už jedenáct let, ale je pořád veselá a velice živá. Nikdy s ní nebyly velké problémy, má jen dost špatné zoubky. I když jí je čistím, tak zubní kámen, to je prevít!!

Jediný problém je ve mně, já totiž vychovávám závisláčky. Takže když jsem byla letos na Silvestra i Nový rok (a ještě pár dní potom) v nemocnici, největší moje starost nebyla o zdraví, ale jestli to Betka beze mne přežije. Přežila, vzorně se o ní staral syn (jen s ní odmítal spát v posteli, že prý se moc mele a roztahuje!) Po příjezdu domů jsem musela ještě v kabátě zalehnout na postel a psice mě celou opusinkovala. No, trošku mi skákala i po hlavě!

Body se chudák nedožil vysokého věku, objevilo se mu onemocnění, o kterém jsem předtím nikdy neslyšela. Rozšíření jícnu, kdy se mu v něm hromadila potrava, která se pak nedostala do žaludku. Byl by umřel hlady a museli jsme ho nechat uspat. Ach jo!!

 

0902lid1

 

Jenže zase neměl kdo hlídat. Na hlídání je lepší větší pes, jenomže i já jsem zestárla a procházky s velkým psem jsem už nezvládala (nebo jsem se bála, že je nezvládnu). Po poradě s kamarádkou padla volba na tibetskou dogu. Jak se psalo v odborné literatuře, je to pes, který velmi šetří energií a nevyžaduje mnoho pohybu. Naše Miu (což je tibetsky panenka) nevyžaduje pohyb žádný. Párkrát jsem ji vzala na procházku a došla na konec zahrady, což je asi 300 m. Tam se na mě znechuceně podívala a sedla si.

Když jsem ji pobídla k další cestě, tak si lehla s výrazem „to jsem zvědavá, co teď se mnou budeš dělat!“ Došly jsme domů jen na piškotový pohon. Je pravda, že máme „dvoreček“ o rozloze asi jeden hektar, takže kdyby chtěla, může běhat podle libosti. Na aport se odjakživa jen opovržlivě podívala, případně ho očichala, ale kdo by se za ním honil, že jo!

Pravdou je, že hodně hlídá. Nikdo ji to nikdy neučil, ale na schody před domem si troufne jen mimořádně otrlý jedinec. V tu chvíli je Miu u schodů a buď zavrčí, nebo štípne předními zuby a tím dá jasně najevo: „Sem se bez povolení paničky nesmí!“ Všichni známí a přátelé to už vědí a tak poctivě troubí klaksonem auta, nebo pískají a dožadují se vstupu. Když vyjdu ven, stačí říct „Miu, dobrý“ a návštěva může klidně dál.

Je ale pravda, že každou návštěvu hlásí malá jozefčice, která ještě vteřinu předtím slastně pochrupovala v posteli. Miu ale hlídá hlavně v noci, kdy kolem zahrady chodí divočáci a srnky. Vzhledem k tomu, že odmala odmítá spát v domě, museli jsme si všichni zvyknout na její leckdy vytrvalé blafání na všechny noční vetřelce. Ještě, že bydlíme na samotě!!

Občas má i „bohulibý“ zvyk, kdy si lehne přímo pod moje (vždy otevřené) okno do ložnice a štěká a štěká… Zvykli jsme si, co nám taky zbývalo. Teď už se občas v noci probudím a když slyším Miu štěkat, řeknu si: „Je to dobrý, jsem v bezpečí“ a spokojeně usnu. Pravda, někdy to chvíli trvá a pak místo modlitbičky huhlám něco o „potvoře šedivý rozeřvaný…“

 

Takže jsem vám představila všechny své psy (těm třem mávám za duhu) a doufám, že ty dvě se mnou ještě

dlouho pobudou!

 

P.S. Ty fotky nejsou moje. Miu fotila profesionální fotografka, Betynu moje kamarádka. Já mám fotografování zakázané. Jen jednou…

Na dostizích chrtů mi dal manžel do ruky foťák, ten obyčejný na kinofilm. Prý abych vyfotila našeho Kreka na startu. Když jsme po týdnu obdrželi vyvolané fotky, bylo na nich několik nádherných záběrů ještě zavřených startovacích boxů a pak neméně krásné záběry zeleného trávníku před otevřenými boxy. Chrti nikde, pravděpodobně byli už v cíli.

Foťák mi byl odebrán a už nikdy jsem se k němu nevrátila. I když s dnešními digitály, kdo ví?

 

 

Aktualizováno: 1.9.2013 — 20:34

75 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Hm, hm, já taky opožděně, honí mně práce , sákryš.

  Lído, jste bezva smečka a zvířetomilci, píšeš moc hezky, těším se na další. (wave)

 2. … Můj zootechnik, který nesnesl pohled na utrpení zvířat, prohlásil: „Tak jo, za tisícovku, ale všechny!“ -…………

  Jéžiš to je skvělý :up: a skvělý taky je, že se našlo tolik hodných lidí, kteří pomohli.

  a vítám na Zvířetníku – i když opožděně 🙂

 3. Ahojky, zvířetníčci (wave) . A mocně zdravím Lídu a její smečku. Díky za hladivé seznámení.
  Momentálně jsem přísně hlídána kocourem Dalím, který si nezřízeně užívá faktu, že mu celé dny nikam nemizím. Mám v důsledku léčení (jinak asi uspokojivého) tak nízký tlak, že mi při každém pokusu vzdálit se někdo krade zeměkouli (podlahu) pod nohama. Tak to raději moc nepokouším. A Dalí jest blažen. Mějte se tu všichni krásně, zase se ozvu…

   1. Ahoj, plšišáku vave. Díky za palečky ( nejen tobě, ale všem, kdo příležitostně přidrží..), ještě budou potřeba… A dobrou s kobrou 🙂

   2. Taky držíme všechny tlapky,pořád, milá tero san drž se a pozdrav i terru.
    Máváme z Moravy a posíláme zdravíčko v myšlenkách. (wave)

  1. Ahoj terra-san. Zrovna jsem si nedavno rikala, co ze je s tebou. Tak uz je jenom lip. (inlove)

   1. Ahojky, HankoW., budu dělat, co budu moci… Měj se krásně a hodně pozdravů i Chetovi…

  2. Ahoj ahoj! (wave) To jsem moc ráda, že ses ozvala a s celkem dobrou zprávou navíc (inlove) Myslím na tebe i na terru, abyste se co nejdřív zase dostali do normálu a Dalí se zase musel smířit s tím, že po tobě nebude šlapat celý den (chuckle)

 4. Lido, vitej do zviretnicke hospudky. (h) Jozefcicka Betynka je krasna jak jen jozefcici umi byt, a Miu mne fascinuje.

  Zajimava shoda okolnosti. Jeli jsme s prednostou predminuly tyden na Floridu a cestou jsme se zastavili u dalnicniho odpocivadla protahnout si klouby. A meli tam i naucnou stezku, tak jsem studovala ruzne napisy, a v tom se mi za zady ozve baffffff. Tiche, hluboke, nehystericke baffffff. Otocim se, a sedi tam ve vzornem posedu chlupaty mastodont jak stodola. Takova vysmata stodola. A z lesa k ni padi sympaticky mlady muz, ktery si v behu zapina poklopec a vola, at se nebojim, ze ona je moooc hodna pejska. Bafffff. Moc se omlouval. Vzal ji na spacir, a pak i na nej prisla potreba, a protoze nikoho kolem nevidel, tak ji prikazal sedni a sel vykonat. I ptala jsem se, co je to za stodolu a stodola byla tibetsky mastiff.

 5. Lído, ahoj, a ahojte Lídini psové!
  Ano, ano, pohled hypnotizující drobek znám, vídala jsem ho nejpodobněji v bílém provedení. Nessy je něco mezi Jackem Russelem a Jozefčíkem. (chuckle)
  Za greyhoundy máte veliký, ale fakt obrovský a nesmazatelný plus. Velikosti kontinentu! 🙂
  (Znám jednoho greyhounda zachráněnýho odněkud z Anglie. Miloučký, úžasně vděčný a umazlený zvíře – pružinka na čtyřech tlapách. Nemůžu zapomenout na ty místa na kůži, který se mu už nikdy neosrstěj. Nastavuje mi je pod ruce nejvíc, jako by mu ty ruce dělaly dobře. Doufám, že jo. Zpočátku jsem se ho tam bála hladit. Nechci vědět, jakej kov a jak dlouho tam byl.)
  No a – jsi fotograf zcela dle mého gusta. Nejlépe jest fotiti budovy a sochy, protože nikam nejdou! A pozor na Benátky, ty se prý potápějí, tak abychom neměly na snímcích jenom hladinu moře. 😀
  Zkus to s digitálem na sportovní režim pár snímků za sebou, budeš tam mít možná zavřený vrátka – čumák psa – ocas psa – otevřený vrátka a čistej trávník. Někteří mají holt takový štěstí. (~)

   1. Tak. Nebo krajinu. Než se sem připlazí další ledovec. Plazení ledovce je už nebezpečně rychlé. A opatrně s růstem listů! (rofl)
    (Ó mé krásné digitální fotečky Melániina ocasu v levém horním rohu snímku a Penuščina zvědavého čumáku v maximálním zvětšení…)

   2. Nó, vzhledem k tomu, že jsou zde někteří trochu narostlejší psíčkové láskyplně nazýváni stodolami, můžeme se tedy těšit na fotky Miu? (chuckle)
    Jinak díky za představení smečky a přidávám se k těm, kteří doufají v pokračování – mě by například zajímalo, jak ty dvě, malá a velká, spolu vycházejí.

    1. Přimlouvám se za další povídání, Lído, pěkně prosím, smutně koukám … piš, moc hezky se to čte (h) .

 6. Milá Lído, krásné vyprávění o společném životě lidí a psů. Předkládáš nám kus historie jedné smečky. Děkujeme! (inlove)

 7. Milá Lído, ta tibeťanka je kouzelná. Vidíš, a já jsem si myslela, že jsou tibeťani na pohyb hodně nároční a že jsou velmi ostří. Díky za článek.

  1. Marsko, v literatuře se o tibeťanech(tedy psech) praví, že velice šetří energií. No asi nemají v Tibetu moc co žrát a tak jim nezbývá nic jiného. A ostří jsou prý hlavně psi, feny méně. Miu byla od mala vychovávána tím, že k nám chodí dost cizích lidí a ona pozorovala moje reakce. Když vidí, že člověka přivítám, tak to většinou neřeší. Občas se jde přesvědčit, jestli opravdu nemají nic k svačině. Ale když nejsem doma, po dvoře chodit mohou (mnozí jachtaři u nás parkují), ale k domu je nepustí.

 8. Inko, dole píšeš o Bele a Sebastiánovi. Belu tenkrát představoval pyrenejský horský pes.
  Louk nedávno jsem potkala čuvače a měl celkem velké proporce 🙂 . Že by měla pravdu Vave s tou malou Loučkou 😛 ?
  Spíš se pozastavuji nad trendem snad napříč všemi plemeny psů, mít psy hubeňoučké a štíhloučké. Zvlášť u krátkosrstých plemen. Nemyslím tím jenom 16-tileté anorektické puberťačky, které chovají svého ridgbecka ku své podobě. To se vždy v prvním okamžiku ptám sama sebe cože je to za rasu! Ale i chovatelé, kteří mají psy už celá destiletí podléhají bohu hubenosti, dokonce už i u štěňat. I mně bylo nedávno poraděno, že by měla být Ajvi (tenkrát pětiměsíční) hubenější :O .

  1. Ty aby sis nepřisadila 😀 . Je fakt, že na výstavách jsem se nadšeně vrhala právě k pyrenejákům, zklamaná prťavostí, ale hlavně povětšinou nesympatickými ksichtíky čuvačů.
   Ehmm, a taky jest pravdou, že v obklopení stodolami mi prťaví přijdou všichni (skoro). Tuhle jsem nevěřícně zírala na jednoho goldena, jestli není nějakej podměrečnej… no nebyl 😛 .
   Vona už Poděsa. Je o dost menší než Benýš. Ofšomž větší než všichni psejci v okolí…

   Promiň, Lído, huž nebudu plevelit (blush) .

  2. Alex, lidi neuvěřitelně blbnou. Hovíci do 5 měsíců mají srst bez podsady a tedy mají na každé straně cca 10cm chlupů „navíc“ – prostě vypadají jako medvídkové. Kolik lidí mě spílalo, přemlouvalo, káralo … darmo mluvit. A nenechali si vysvětlit a nenechali!

  3. Trend hubenosti? No nevím, já vidím kolem sebe spíš trend tloušťky. „Pod labradora nemá foukat“, „výstavní kondice“ apod. Výsledek je ten, že ti psi většinou v šesti-sedmi letech sotva chodí – i přesto, že mají kyčle i lokty 0/0, tedy prosté vrozených vad. Znám jich osobně takových dost (včetně mámy od mé fenky, bohužel). To se radši nechám od některých lidí označovat za tyrana, co nedá psům nažrat, protože se jim v pohybu (ó hrůzo!) lehce rýsují zadní dvě-tři žebra. On totiž takto štíhlý pes je mnohem zdravější a aktivnější než roztomilý oplácaný medvídek, a to zdraví a aktivita mu hlavně vydrží do mnohem vyššího věku. A co se týče štěňat, je prokázané, že hubené štěně má o hodně (údajně až o 50%) nižší pravděpodobnost vzniku DKK než štěně živené stylem „kolik sežere“.

   1. Můžu porovnat jenom z vlastních zkušeností – s tím, že je jasný, že jak je pes přes deset let, začíná loterie. (Malej pes. Moje specialita jsou psi ve velikosti přenosné.)
    Penny je hubená z vlastní volby, ani maso nežere, když má pocit, že už má dost. Je jí 17, špatně vidí, špatně slyší, má už šelesty na srdíčku a prý i na plicích. Má od malinka křivo narostlou jednu zadní kyčel, strká si nohu tak jako pod sebe. Přesto pořád ještě chodí dobře, jenom jí už v únavě nebo rozespalosti na klouzavým (dřevo, dlažba) zadní nožky podjíždějí. Pořád ještě má všechny zuby, i když jeden už zlomenej. Poslední rok a půl se jí začal dělat zubní kámen, předtím ho neměla. Když budem opatrný a loterie bude pořád v náš prospěch, může tu být ještě několik let a mít přitom radost ze života).
    Rikina byla tak na hraně – o nějakém pase se mluvit nedalo, ale žebra by člověk s trochou snahy našel. Měla dost pohybu i žrádla – pohybu se mnou, žrádla ze všech stran. Jelikož byla napůl pudl, měla typickej pudlí šedej zákal, asi tak od devíti let. Poslední roky života postupně ztrácela zuby (zubní kámen a následně odhalené dásně), měla na zádech vypadanou srst (nevím z čeho). S pohybovým aparátem problémy neměla, srdíčko a plíce nevím. Dostala ji rakovina žaludku ve 13,5 letech.
    Nessy nemá dost pohybu, jelikož ji máti vodí skoro pořád na vodítku, kromě doby, kdy je na chatě, kde Nessy běhá po okolí podle vlastní libosti sama (máti tam na procházky nechodí). Je kastrovaná. Mívá záněty na tlapkách, které máti neřeší, protože „to pejska bolí, nedá si na to sáhnout“ – jsou to bakule hnisu velké jak její prst, právě mezi prstíky. Je žravá jak kyselina, dostává svoje žrádlo („jenom hrstičku“) a od stolu („když ona se na mě tak dívá“). Obvykle je tlustá, na konci letního pobytu na chatě míň než na konci zimy, ale o nějakých žebrech k nalezení si může nechat jenom zdát. Krom potíží s hnisavými boulemi na tlapkách se snadno zadýchá, nemá pořádnou kondici. Máti říká, že „Nessy nevydrží tak dlouho jako Penny, není tak zdravá“. Jelikož má máti panickou hrůzu ze smrti (potažmo z nemoci, zejména pokud by se mělo ukázat, že nemoc vznikla zanedbáním péče), je to nejspíš její způsob, jak okolí předem připravit na to, že Nessy umře mladší než Penny. Nessy je o 4 roky mladší než Penny, takže jestli ještě žije, je jí 13.

    1. Ech, a kam jsem se to chtěla dostat… Myslím, že vysloveně tloušťka psovi nesvědčí (ale vysloveně vychrtlost taky ne, svaly a trošinka zásobního tuku by na té kostře být měly), ale pokud jde o dlouhověkost, budou hrát roli i ostatní faktory, například sůl ve stravě, dostatek pohybu, prodělané nemoci a zranění.
     Obecně si myslím, že je v tomhle případě nejlepší hromada zdravýho rozumu, dobrá péče (zranění řešit hned, nemoci řešit hned, nehromadit očkování rychle za sebou, nenechat psovi věci vyhnisávat, nepřetěžovat psa zbytečnýma zákrokama v narkóze, nepřetěžovat psa zbytečným stresem, ale trochu toho zdravého mu dopřát, dost pohybu, dost zájmu atd. atd., všichni to známe) a pak kousek štěstí.

 9. Milá Miu, konečně někdo s tibetskou dogou. „Naživo“ jsem se s ní poprvé setkala v Rakousku v jednom obchůdku s oblečením, když jsem její majestát, rozložený ve vchodu, musela překračovat, abych se do obchodu dostala 😛 . Majitelka obchodu a zároveň její panička tím neodrazovala zákazníky, chodilo jich dovnitř hodně, asi se tam lidé víc vyznají v plemenech psů 🙂 .

 10. Těší mě. Hezké počtení. Jsou tady u sousedů dvě tibetské dogy, kluk a holka. Jsou to medvídci (inlove)

 11. Hezké povídání. Při popisu a fotce Betynky – jako bych viděla Dulinku. Když nám v sedmdesátém roce umřel Haryk, babička si pořídila čuvače. Jmenoval se Dan, byl nádherný, ale těžce zvladatelný, na rozdíl od Mii by byl pořád v trysku. Ve třech letech onemocněl tak, že ho museli dát utratit, nastoupila kolie Aran, úžasný pohodář, všude bez vodítka.
  Dnes se ale hlásím hlavně z toho důvodu, že se mi rozrostla smečka. Když v říjnu odešel Alánek a trochu jsem rozdýchla jeho odchod, tak jem si občas pohrála s myšlenkou pořídit Koře nějakého parťáka. Nějak se to dověděla CD a včera mi nadělila Goliáše. Jméno nemá podle vzrůstu, ale podle velkého srdíčka. Je to tříletý kříženeček, menší než Kora s delší srstí, mazel a závislák. Páník nám ho dal do opatrování s těžkým srdcem, ale protože se mu v poslední době změnila pracovní i rodinná situace, přestal mít na pejska čas. Kora i ostatní rodina pejska přijali, ten zatím smutní a na Kořiny výzvy ke hře moc nereaguje, na milost zatím vzal tenisák a pískacího ježečka.
  Taky jsem tu chtěla představit své psy, jak šel čas, mám rozepsané čtyři portréty. Myslela jsem si, že v penzi bude čas, ale za čtyři měsíce jsem nedoplnila ani písmenko. Tak snad za dlouhých zimních večerů.

 12. Lído (y) !
  Na Zvířetníku je prima, že je možné poznat nejrůznější zvířata takříkajíc z první ruky, je to přece jen osobnější než u článků v časopisech a tak.
  Betynka vypadá, že jí čenich funguje jako vysavač a drobek se pomalu a jistě sune blíž 🙂
  Miu… jestlipak se ráda mazlí?
  Krásná smečka (clap) A za greyhoundy časem dostanete epesní obláček co nejblíž duhy (h)

  1. Liko, vyložený mazlivec to není. Ráno, když vyjdu ven, někdy ke mě dojde a vyžádá si hlazení, jindy jen vlažně zavrtí ocasem – vleže – jako že „Ahoj,je dost,že už jsi vstala!“
   Manžel už bohužel pět let má svoji hvězdičku někde na nebi (u)

   1. Lído, to je mi moc líto, že jsi přišla o jistě senzačního manžela (u). Na samotě jsou večer hvězdičky extra jasné a tak jistě mezi nimi okamžitě poznáš „tu svoji“. Snad tam teď nejsi úplně sama, vím, máš tam skvěle hlídající Miu a Betynku, ale snad i další rodinu.

    A (výše) přeji Kimi, aby se u ní Goliášek co nejdříve zabydlel a nesmutni.

    1. Maričko, díky moc. Zaplať Bůh, mám dva moc hodné syny (se mnou bydlí mladší, svobodný starý mládenec 😀 ),jednu báječnou snachu a dva vnuky. Ti bydlí asi kilometr ode mne. A taky tu mám několik prima kamarádek. Ne, opravdu tu nejsem sama.

 13. jé, to je pěkný článeček!!! Lído, tvůj život je skutečně naplněn pejsky (clap)

  ad „Trávila dny na ústředním topení vedle stolu“ – nebyla Betynka tak trochu kočka??? 😀 (cat)

  tvůj manžel je třída, že si vzal šest psíčků!! i když greyhound (vygooglila jsem si) není moje krevní skupina, je totiž málo chlupatej (chuckle) … to čuvač už je panečku jiný kafe, fotka asi chybí – nebo jsou i „barevní“? já znám jenom toho bílýho z Belly a Sebastiana (inlove)

  spíše ale předpokládám, že ta poslední fotka náááádherného pséka bude ona tibetská doga a ta se mi teda líbí moc a moc… ostatně, pobavila mě i její charakteristika – „Když jsem ji pobídla k další cestě, tak si lehla s výrazem „to jsem zvědavá, co teď se mnou budeš dělat!“ … evidentně další pes co je kočka (ale já sem fakt necpu porád ty kočky schválně, to samo (rofl) (rofl) )

  „si lehne přímo pod moje (vždy otevřené) okno do ložnice a štěká a štěká…“ – je to velice nezvířetnické a patrně asi nehumánní vůbec, ale zabila bych ji!!!! (headbang)

  jinak ovšem máš nádhernou smečku (h) (h) (h)

 14. Lidičky zlatý, děkuji za krásné přivítání!
  Rputi, fakt mám kliku, že mi po hlavě neskákala Miu, ale ona opravdu neskáče! 😀 Maximálně popoběhne.
  Dede, souhlasím s Tvým názorem na dostihy chrtů. Ale manžel chtěl Krekovi dopřát to, k čemu byl generacemi šlechtěn, nikdy nám nešlo o prestiž a výsledky za každou cenu. Taky ho párkrát stáhl z dostihu po rozběhu, protože pes kulhal. Všichni se divili, ale tvrdohlavý zootechnik se přemluvit nedal. Ale děly se na dostizích různé věci. Sama jsem viděla několik psů po dostihu, kteří byli téměř na umření. A sem tam i nadopovaného psa :@ Nerada na to vzpomínám, taky proto jsme přestali brzy na dostihy jezdit a to i jako diváci.
  Miu má v kohoutku cca 60cm, není na tibeťanku moc velká a váží asi 57 kg.
  Louk, fotku čuvače mám jen v papírovém vydání a po naskenování by tam asi nebylo moc k vidění. Ale pokusím se!

  1. Milá Lído, dostihy jako takové mi nevadí – to je stejné jako s plnokrevnými koňmi, ti jsou dnes také šlechtěni převážně pro závodní dráhu a je tam na ně nádherný pohled (a baví je to – většinou).
   Vadí mi ale právě to, co popisuješ – šílené podmínky pro psy a faktická beztrestnost majitelů. To už o ty koně je přece jen lépe postaráno (si myslím)

   1. O koně je lépe postaráno – ano, protože dobrý dostihový kůň je velká investice (nejen pořizovací cena, ale i jeho provoz),ovšem nedělám si iluze, jak končí ty neúspěšní, méně fyzicky krásní, zranění … bohužel, ne každý je Železník ;(

    1. Ygo, ne, že by se kolem koní nedělo nic ošklivého, ale jsou na tom přeci jenom líp. Ono zlikvidovat koně je dneska docela drahá záležitost a i dát koně na jatka není jednoduché. Ti neperspektivní se většinou přeprodají na amatérské ježdění.

  2. Chich, 60 cm v kohoutku, 57 kg – prostě drobek 😀 . Tak mě napadá, když dočasně nemáme kosatčí panprésorku, jaké je aktuální váhové pořadí. Miu s Majdou budou hódně vpředu. Esli však nakonec nevedou Cvrliky. V součtu určitě 😀 .

   Eh, v bydle stále není kámen na kameni a psíčci snášejí bourací práce velmi nelibě, ba úzkostně. Což se projevuje jejich nevídanou příchylností a tlačením se do postele, což nikdy nedělali (Benovi je horko a Poděska je obvykle rezervovaná). Když vás sedumdesát kilo zalehne, tak se nedá dělat vůbec nic, ani spílat, jen z posledních sil lapat po dechu (whew) .

   1. Louk! Jak je myšlenka přestavby děsná (mám nějaké za sebou a doufám, že žádné před sebou, ale nikdy neříkej nikdy), tak je neodolatelná představa drobné tebe zalehlé stodolama (chuckle) A jen tak mimochodem… jak přežívá ta postel? Na tohle je snad dimenzovanej jen kavalec ve skále vytesanej 😛
    Moc držím palce, ať skončíte brzy a s nejlepším výsledkem! (A neplacatou zalehnou Louk) (inlove)

    K té velikosti… Jen Beruška má 62 cm (Ari už moc nezaostává), ale na váhu „maličké“ Miu by se muselo duo Ariberry složit dohromady (blush)

   2. Louk, s přestavbou lituju tebe i pséky – a přeju ať máte co nejdříve hotovo (hlavně určitě do zimy!!!) (h) (h) (h)

    P.S. proč vlastně Cvrliky??? :O

    1. Ehmm, proč Cvrliky? Milá Bedo, to ses snad raději neměla ptát, zvlášť zrovínka ty, pže bych nerada zraňovala tvé košiší city. Nejedná se totiž o název nikterak romantický, alébrž pratchettovinu, kdy drsní zrzaví pokérovaní mužíčci zvaní NacMacFíglové odnaučovali protivnýho kocoura chytat malé ptáčky. Převlíkli se za raněné ptáče a když na ně kocour napřáhl tlapu, dostal od fíglů příšernou ránu do čenichu, společně s řevem… Cvrliky. Prostě taková netradiční odvykací kůra (chuckle) . Příhodné pro název zdejšího sídla. Odjakživa fandím neotřelým a přitom účinným metodám 😀 .

     1. „převlíkli se za raněné ptáče“ – auuuuuuuuuuuuuuu (rofl) (rofl) (rofl)

      protivný kocour? to jako Čendís?? nebo domácí smečka je hájena? (cat)

   3. Prosím, my zatím máme celkem 44,5 kg psů koliích.

    Vypadají sice jako medvědi ale kdyby byli hladkosrstí, tak to jsou vy(i)žlata. Doufám, že těch padesát kilo pokoříme.

 15. Milá Lído, jsem moc ráda, žes odtajnila svoji smečku – je to moc pěkné čtení! (inlove) Jezevčíci… no, tu slabost asi neztratím, Miu je nádherná (jak je vlastně velká – kolik asi váží?) a nejvíc jsem zjihla u těch greyhoundů. Ty i tvůj manžel máte pořádně velké zlaté hvězdičky tam nahoře! (h)

  Co ale nechápu, že někdo vůbec povolí psí dostihy, když je veřejně chronicky známá bídná péče o psí závodníky a jejich zabíjení po skončení závodní kariéry (devil) Snaha různých charit i jednotlivců je sice chvályhodná, ale tohle by přece mělo být ošetřeno systémověji, ne? Asi se v tom točí příliš velké prachy… bodejť by ti jejich majitelé skončili jako ti ubozí chrti. Vydaní na milost někomu, kdo je jen využije a zahodí a sám pojem milost nezná. (punch)

 16. Jůů, konečně psejci a ještě ne jen tak ledajací! Lído, díky za velmi čtivé představení smečky a krásné fotky! (Marička má pravdu, s digitálem by další fota stály za pokus)
  Úžasná cesta od vybrečené jezevčičky k šesti greyhoundům!
  (inlove) A z paneláku na samotu u lesa 🙂 . Doufám, že po představení budou následovat další psaní. Prosím. Historek ze soužití se zvířenou je určitě spousta 🙂 .

  Nojo, Poděska taky často celý noci jančí, ale přestože rámus někdy leze na nerf (hlavně Jess ječák, Ben má sympatickej baryton), je to zároveň bezpečný pocit. A zajímavý je, že i ve spánku mozek (člověčí) podvědomě rozlišuje, jestli chlupatci vřeští na zvěř anebo se děje něco nekalého.

  A ještě – nebyla by fotka čuvače? Se přiznám, že jsem z nich poslední dobou docela zmatená. Běžně vidět jsou málokdy a na výstavách mi připadají menší a tak nějak jiní než čuvačka, se kterou jsem vyrůstala.

   1. Sice tuhle možnost nevylučuju, ale plemena se mění. Chudáci němečtí ovčouni s podseklými zadky, dalmatini, kolie… je víc plemen, která se proměňují, ehm prý šlechtěním.

    1. Já si myslím, že habitus plemen se mění trochu neustále, některá se zmenšují, viz jorci a některá zase zvětšují. I moderní vzhled některého plemene – a foundlák je zrovna zářný příklad – se mění časem, takže to nemusí být dojem že čuvač se zmenšuje. Hlavně se tolik nechová jako v době našeho dětství, protože i na něj padla moderna v podobě Bely a Sebastiana.

    2. Je to tak, a nějak mi připadá, že jen málokdy jsou ty změny k lepšímu, tedy ke zdravějším a přirozeněji vypadajícím psům. Téměř zločin spáchaný na německých ovčácích se mě dotkl osobně, od mala jsem to plemeno milovala a co bych si ho mohla pořídit, tak to už nedělám a volím „outlaws“ – tedy ty vyloučené (dlouhosrsté a bílé), kteří si zachovali zdravou postavu a přívětivější povahy 🙂
     Minimalizace psů, krácení čenichů, vystupující oči, neúměrné množství záhybů na kůži, či zase pro psy nenormální mohutnost ničící rozumnou předpokládanou délku života… Je moc a moc hříchů, kterých se chovatelé dopouštějí.
     Čuvače jsem vlastně nikdy osobně neznala, tak to neposoudím, ale věřím, že ty změny tam být mohou.

     1. Tak tak, Dede, za sebe bych nejspíš vypustila slůvko téměř, nejen u ovčáků. Ech, ale nebudeme se pod krásným článkem rozčilovat.
      Jen, jak píše Inka, celkový výraz čuvačů se za pětadvacet let natolik proměnil, že jsem je na výstavách nepoznávala.

      1. Eh, to „téměř“ jsem tam dopsala až potom, protože jsem nějak nechtěla být… no, třeba to některý z těch chovatelů myslel dobře. Ale spíš máš pravdu ty.
       Ale na druhou stranu jsou i jiní chovatelé, zodpovědní, zapálení ve snaze chovat zdravé a psychicky vyrovnané psy – naštěstí. Takže některá plemena se pro změnu pomalu zbavují některých dědičných zátěží, jako je dysplazie a spol. Však máme takové chovatele i mezi sebou (inlove)

       1. U kavalírů se zas propagují drobnější typy a vždycky když je vidím, říkám si, že jsme vděčná za to, že strakatice jsou na horní hranici velikosti a váhy. Tuhle jsem jednoho takového hubeňourka viděla a říkala jsme si, že jak mám kavalíry obecně v oblibě, takový by se mi nelíbil. Ale zase se třeba klub snaží o nějaký zdravotní program, což je pozitivní.

 17. Ten upřený pohled fixující drobek, jako by pes už tři dny nežral, je mi poněkud povědomý- přesně takhle umí zírat Borůvka 🙂
  Greyhoundi měli štěstí, že narazili zrovna na vás, ani nevědí jaké.
  Miu vypadá jako neškodný medvídek- ale to tihle nekompromisní hlídači často umí…

 18. Milá Lído (inlove), je moc fajn, že jsi vylezla zpoza buku a že jsi nám představila svou smečku. 🙂
  Miu je krásná, impozantní, a Betynka je typický jezevčík s chytrým čumáčkem a krásnýma mluvícíma očima. (y) (h)
  Přeju všem krásný den a všem prvňáčkům příjemný první školní den. (h)

 19. Pěkně vítám a hlavně krasavici Miu, to je moje krevní skupina. Jen ta nepotřeba pohybu by mi zatím trochu vadila, i když Majda zrovna teď je ve stadiu “ už se brzo rozsypu “ takže rychlejší pohyb udělá jen když si hraje s pejsky, když honí kachny, když letí domů z procházky na snídani a v podobných vypjatých situacích. V sobotu jsme byli na houbách a vzali jsme ji s sebou, no velké nadšení.

 20. Mia je krásná, ale na mě by ani nemusela zavrčet.
  S uctivostí a bez pohnutí bych stála třeba 2 hodiny za plotem.
  Betynka krásně upřeně hledí na drobek na stole. Přímo ho hypnotizuje.

  Míša z Plzně

 21. Krásná smečka! Miluju mamutíky a Mia spadá přesně do této kategorie. A jezevčíka Betinku máme taky – jak jinak, z Kladna 🙂 Tak ať vám dělají jenom samou radost.

  1. Majolenko, ty Mrňko jedna – přeju ti dlouhý šťastný život v širokém kočičím kolektivu !!!!! (h) (h) (h) (h)

 22. Myslím, že máš kliku, představ si, že by ti po hlavě skákala Miu … 😀
  Máš krásný holky!

 23. Milá Lído, to je překrásné, sladkobolné představení tvé smečky (psí i lidské).Tvůj muž nosí trvalou svatozář za zachráněné chrty (i tady čeká chrtí „vysloužilce“ stejný, smutný problém a různé záchranné organizace dělají co mohou). Mia i Beynka II jsou nádherní psi. Část článku byla dojemná, zato u věty „Došly jsme domů jen na piškotový pohon“ jsem se naopak rozchechtala. A na závěr mě dorazil důvod tvého zákazu používání fotoaparátu. Ale technika pokročila, digitál je senzační vynález. Zrovna dneska manžel říkal že je škoda, jak málo máme fotek naší bývalé kočky Kotětě – moje odpověď byla „tenkrát ještě nebyl digitál“. Osobně bych moc ráda viděla více fotek, jak se žije na samotě. Musí u vás být krásně a spousta prostoru, když máte místo i na ustájení koní kamarádů. Tak, když už jsi se „odtajnila“, piš častěji o životě v klidné přírodě a až se do focení pustíš, nezapomeň vyfotit Miu s Betynkou pohromadě, abych si udělal lepší představu psích proporcí.

  Přeji všem prvňáčkům nebojácné vkročení do vzdělávacích budov a ostatním školákům radostné shledání se spolužáky a úspěšný rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN