ROZHLEDNÍK: Jak roste cykas (Cycas revoluta)

0831cro8_1Bydleli jsme rok zpět v našem domě, když nás z Floridy přijel navštívit kamarád. V Americe bývá zvykem na první návštěvu přátel, kteří se čerstvě přestěhovali, donést tzv „housewarming gift“ – dárek do nového domu (bytu). Kamarád nám jako dárek přivezl malou japonskou palmu, v agnličtině s názvem „Sago palm“, nebo také „Japanese Sago Palm“. Palmičku jsme hned slavnostně zasadili a pojmenovali podle kamaráda. Dodnes o ní mluvíme jako o Jerryho palmě.

 

Podle latinského názvu jsme zjistila, že se palmička prodává i v Česku pod názvem cykas. Možná ji někteří dokonce máte, nebo jste ji někde viděli růst. Botanický popis a historii cykasu si tedy můžete přečíst na internetu. Tohle je povídání o růstu toho našeho.

 

S jižanskou vegetací v přírodě a na zahradách jsem se teprve začínala seznamovat a o téhle palmě (co vlastně ani palma není) jsem nevěděla vůbec nic. Sotva jsme náš cykas zasadili, všimla jsem si, že roste snad na každé páté zahradě a málokdy jen jeden. Že je na celém Jihu běžný a oblíbený. Nejen pro svůj tropický vzhled, ale asi i proto, že je velmi nenáročný, není třeba ho zalévat, je dekorativní a zdejší horké a vlhké podnebí mu vyhovuje.

 

Sierra Exif JPEG

 

Zasadili jsme ho na okraj trávníku u bazénu, v místě, kde ho máme stále na očích a koukám na něj i z kuchyňského okna. Místo se mu zalíbilo, přesazením neutrpěl a zdravě rostl. Každé jaro se v jeho středu vytvořila béžová mechová koule, z níž dokola trčely dlouhé, tvrdé a velmi ostré trny. Nebylo radno do středu sahat, i při velké opatrnosti se jeden skoro vždy píchnul bolestivě do prstu. Z mechového středu pak vyrostla růžice nových listů. Listy rostly velmi rychle, během několika dnů se rozvinuly a narostly do výšky. Byly světle zelené, gumově měkké a opravdu krásné na pohled. Když zapršelo, kapky deště se v nich zachytávaly jako korálky a brčálová zeleň tvořila kontrast se starými listy. Během léta se nové listy rozložily do stran, ztmavly a ztvrdly.

 

Lidé si tu cykas formují do dvou tvarů. Někteří ho nechávají růst zcela bez zásahů, obalený listy tak jak každoročně narůstají. Jiní naopak všechny staré listy stříhají, nechají pouze vrchní čerstvé a cykas časem získá palmový kmen (jen vyjímečně rovný). Nám se líbil tvar první a nechali jsme cykas zůstat, jak si chtěl. Odstříhávali jsme jen řadu těch nejspodnějších listů, těsně při zemi.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Rychlost růstu cykasu záleží na podnebí, a zda je v zemi, nebo v květináči. A také na tom, zda byl vypěstován ze semen (zdlouhavé) nebo z odnoží, tzv. „pups“ (štěňat). Cykas musí být nejméně deset let starý (spíše patnáct) pro rozlišení pohlaví. Vesměs se jeho růst uvádí jako pomalý, jeho životnost naopak velmi dlouhá, až několik set let.

 

V roce 2005 jsme cykas měli už osm let. Na jaře se jako vždy utvořil hustý mechovitý podklad se silnými trny. Místo pravidelné růžice listů ale začala v jeho středu bobtnat žlutavá hlávka. Malý, samičí cykas v květináči tedy musel být už nejméně dva roky starý, podle tehdejších listů spíše starší. Růst hlávky mě fascinoval , chodila jsem ho sledovat a fotit. Jako dříve listy, teď i hlávka narůstala velmi rychle. Měla mírně chlupaté a hluboce vykojené lístky, které vytvářely krásnou čupřinu, a já žasla nad její velikostí. Když hlávka dorostla, listy se semkly a místo čupřiny vznikla velká, pevná koule. V ní během podzimu narostla spousta červených semen (jistě přes 200). Největší semena byla dole, směrem nahoru pak narůstala menší a menší. Semena měla stejné složení, jak třeba vlašský ořech. Dužinatý obal a pod ním tvrdá skořápka s bílým jádrem uvnitř. Tlak rostoucích semen hlávku rozevíral do stran. Během zimy některá semena vypadala, zbývají seschla stejně jako hlávka. Na jaře vyrazila ze středu nová kštice mladých listů, která zbytek semen a lístků stlačila k okraji, do jakési manžety.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Už v začátčích růstu cykasu, vyrážely u kořene kmenu odnože. Nejprve jsme je nechávali růst, docela se nám líbilo jak se celá rostlina spoustou nových listů zakulatěla. Jenže odnože narůstaly hlavně na jížní straně, bylo jich hodně a jejich tlak postupně odklonil celý hlavní kmen. Než jsme si toho všimli, bylo už pozdě k nápravě. Nerovnost kmenu nám tolik nevadila, spíše jsme se bály, že ho odnože časem zcela vyvrátí. Proto manžel ty největší postupně odsekával a přesazoval, kam se dalo. Jednu z odnoží zasadil před dům u silnice, na rozhraní našeho a vedlejšího trávníku. Několik dalších jsme nasázeli na jiná místa do země nebo do květináčů. Já jich vsadila několik i do želvího výběhu. Všechny přesazené odnože se ujaly, krásně rostou a ty v želvím výběhu v parném létě stíní želvám.

 

0831cro5

 

Odnož přesazená na rozhraní pozemků také měla několik let každoročně novou růžici listů. Pak jedno jaro z mechového podrostu vyrazila žlutá šiška. Cykas byl samec. Šiška opravdu vypadala jako ohromná borová šiška o délce asi půl metru. Do zimy seschla, a jarní trs nových listů ji odklonil do strany. Stejně jako se u samičího cykasu střídal růst hlávky a listů, tak se na samčím cykasu střídaly listy se šiškou.

 

V roce 2010 jsme zde měli studenou zimu, jakou místní nepamatují. U původního cykasu omrzly skoro všechny listy. Nezbylo než je ostříhat, nechali jsme jen dvě nejvrchnější řady. Když zjara vyrazila nová kštice čerstvých listů, odstříhali jsme i všechny zbývající omrzlé.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Ostříháním všech listů se uvolnil přístup ke staré „manžetě“ a seschlá semena přilákala veverky. Pozorovala jsem je z okna, jak bravurně skákaly přímo na límec se semeny, aniž se zranily o ostré trny. Ze suché spleti vylouply semeno a utekly si ho okousat někam jinam. Přestože jsem někde četla, že jsou semena jedovatá, nikdy jsem nenašla otrávenou veverku. V krátké době z cykasu zmizela všechna seschlá semena.

 

Palmový tvar cykasu se nám překvapivě líbil a říkali jsme si, že ho tak budeme udržovat. Jenže světlo a vzduch, které teď měly k odnožím volnější přístup, zrychlily jejich růst. A my už je neměli kam přesazovat. Několik jsme jich darovali, ale jakmile se u kmene uvolnilo místo, kvapem dorostly nové. Jen je odsekávat a rovnou vyhodit nám bylo líto. Přestože je zde cykas velmi běžnou rostlinou, v zahradnictví se i malý keřík prodává za docela velký peníz. My jsme si takové zahradnictví mohli skoro založit. Navíc odnože narůstaly nejen na původním cykasu ale už i na jeho přesazených „potomcích“.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Tak jsme oddělování odnoží vzdali a nechali všechny cykasy zase svobodně a divoce růst. U toho původního listy odnoží brzy zakryly celý palmový kmen, ale narůstaly teď kolem dokola, takže vyvrácení kmenu už nehrozí. Třeba se mezi sebou poperou, zvítězí nejsilnější odnože a ostatní přestanou tak rychle dorůstat.

 

Silná zima v roce 2010 musela původnímu cykasu narušit rytmus růstu. Zjara po studené zimě totiž místo pravidelné hlávky narosty nové listy a hlávka vypučela až další rok – loni. Velikostí byla stejná jako předešlé, ale její semena byla největší co jsem v hlávkách, kdy viděla a bylo mi líto, nechat je jen tak seschnout. Tak jsem největší po dozrání vylámala a mám je v misce jen tak pro parádu. Čekala jsem, že letos naroste nový trs listů. Jenže uprostřed cykasu začala znovu bobtnat hlávka. Pak jakoby si cykas uvědomil, že růst nějak popletl a chtěl to napravit. Když hlávka dorostla a zavřela se, z jejího středu vyrazila kštice nových listů. Koukala jsem na to dost překvapeně, ale v hlávce jsou už vidět zelená semena a nové listy narůstají rychle jako vždy. Bude to zajímavý zimní pohled – hlávka plná rudých semen a vějíř zelených listů nad ní.

 

0831cro7

 

Tady je český odkaz co je to cycas

 

http://www.cykasy.cz/Atlas/Cycas_revoluta.html

 

A tady moje album na rajcety. Fotek je tentorkrát opravdu hodně, jak jsem psala, bavilo mě růst dokumentovat.

 

http://marickac.rajce.idnes.cz/Jak_roste_sago_palma_cykas/

 

Aktualizováno: 30.8.2013 — 11:38

109 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Maričko, dobrovolně se množící cykasy, to je sen. Máte nádhernou zahradu. Cykas jsme dostali jako svatební dar. Bohužel nemohli jsme mu dát vhodné podmínky a tak naši péči nepřežil.

 2. Moji milí,moc děkuju za přání (nod) – teď už budu mít čas vylézt zpoza buku;posledních půl roku jsem četla,ale nereagovala,protože jsem se dostala k PC většinou až pozdě večer (whew) .Vysvětlení podám brzy.
  Přeju všem klidný pracovní týden a dětem pohodový začátek školy (h) !

  1. Milá Fallowo, taky se na poslední chvíli přidávám ke gratulantům a přeji k narozeninám všechno nejlepší! (rose1) (rose1) (rose1)
   Jsem moc ráda, žes vykoukla 🙂 .

  2. Milá Fallowo (h) , dodatečně Ti přeju všechno nejlepší k narozeninám a s Tebou i Anežce „Šibalové“, která se na Zvářetníku narodila také 1. září. 🙂 (h) (f)
   Fallowo, jsme moc ráda, že ses mezi námi zase objevila. (inlove) (y)

 3. Úplně a naprosto OT :

  Včera mi syn pomáhal na té zhuntované zahradě. Chudinka japonská třešeň, nemohu se na ni ani podívat. Snažila jsem se taky poponášet věci a tak všelijak. A už večer jsem měla levou ruku oteklou a bolavou. Mažu pilně silnou mastí Voltaren 23,2 mg/g. Tak uvidím. Nadloktí mám taky bolavé a celý den jsem prospala. Není divu ty léky proti zánětu a bolesti které jsem měla před 14 dny už nemám, zdrogovaná jsem to tenkrát zvládla docela dobře.

  Včera jsem upozornila sousedku že se bude plůtek likvidovat ať si věci s něho sundá. A ona jestli prý není na čase postavit nový. Ujistila jsem ji že nový stavět nebudu, že jej nepotřebuji. Její drzost je neuvěřitelná. A že prý mám vztek. Ano mám vztek, řekla jsem. A už jsem se s ní nebavila. Bodejď bych neměla vztek když mi plůtek zničila a kvůli ní mi japonská třešeň asi zajde.
  A nemyslete si že mi soused pomáhá jen ze samé dobroty. Teď na podzim prodává domek a tak nechtěl mít sousední zahradu přerostlou. Chce za svůj domek dostat ty dva miliony. 🙂

  A zítra má narozeniny můj bráška, už je neoslaví. Dodnes jsem jeho smrt nepochopila. Jako když tatínek umřel a já nemohla na pohřeb. Jeho odchod mi došel až když jsem mohla zase jet domů a stála jsem u jeho hrobu v Chrudimi. Bratrovu smrt asi nepochopím nikdy, žádný hrob nemá a jeho popel je rozprášen kdesi v Pardubicích. Je to divný pocit že mě mladší sourozenec předešel. (u) (rose2) Na řadě jsem přece byla já, ne? :O

 4. OT dotaz: Chytri lide zviretnicky, vite, jak prelozit do cestiny monounsaturated fatty acids? Ja jsem jaksi na hodinach chemie byla myslenkama jinde. Odmenou bude dietni lec chutny Mlsotnik. (inlove)

  1. Já bych to tipla na nenasycené mastné kyseliny, ale třeba se objeví nějaký odborník.

   1. Matyldo, dekuju, to je presne ono. Mela jsem to nekde zasety v hlave, akorat jsem si to nemohla vybavit.

    1. ještě je tam mono- … ono totiž třeba existují i nějaké poly- … ale taky si už pendrek pamatuju a otec chemik má Alzheimera 🙁

  2. Pozdě, ale přece – úplně přesně jsou to nenaysecené mastné kyseliny s jednou dvojnou vazbou (to je to mono-).

   1. P.S. Asi v tom Mlsotníku půjde o dneska tak oblíbené omega-3 aj. MK. Pro vysvětlení – to číslo znamená, na kterém uhlíku (počítáno od metylového) ta dvojná vazba je. Když na třetím, jsou to omega-3 MK, když na šestém, jsou to omega-6 MK a když na devátém, jsou to omega-9 MK. Není to nic složitého, ale nevím, jestli jsem to vysvětlila srozumitelně.
    P.P.S. Těm kyselinám v dotazu se taky říká monoenové nebo mononenasycené, ten opisný název je snad ale pochopitelnější (nevím?). Když mají MK nenasycené dvě dvojné vazby, tak se jim říká dienové, když víc, jsou to MK polyenové.
    Pokusím se najít nějaký vysvětlující článek, aby to bylo jasnější.

      1. Holky, dekuju nastokrat. (bow) Muj knizni ani elektronicky slovnik to nemel. Ano, Mlsotnik bude o hodnem tuku, ktery telu prospiva.

 5. Milá Marička-reportáž i fotodokumentácia je prekrásna-zožiera ma závisť.U nás v obchodoch som už cykas videla,ale bol to len taký zdochliačik oproti tým vašim
  Všetko naj naj prajem fallowe.Dávno som ju tu nevidela.

  1. Milá Fallowo, už jsem tě dlouho neviděla. Doufám, že jsi v pořádku a přeju ti hodně zdraví a spokojenosti (rose1) !

  2. Milá Fallowa všechno nejlepší k narozeninám!!! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

 6. SOS – jsme zavaleni strašnou švestkovou kalamitou (blush) , neměl by někdo místně poblíž zájem????

  1. Když jsem řekla Mušketýrovi, kde bydlíš a co nabízíš, tak zaslzel a tvrdil, že kdyby to nebylo tak daleko, tak by další bečky sehnal 🙂

 7. Maričko, úžasnej článek, fotky i kytka sama!
  Kdybych si musela vybrat, hlasuju pro chlupatý cykasy.

  Jo a držím palce kočičákovi i tygříkovi. A pokud ten člověk střílel schválně, tak bych nabila vzduchovku pepřem a solí!

 8. Milá Maričko, konečně jsem se se dostala k přečtení Tvého článku o cykasech. To je pro mě veliká exotika, navíc ještě z pravěku. 🙂 Doufám, že nám zimní pohled nafotíš – tohle fotoalbum je úžasné.
  Přeju všem krásný den. (h)

 9. před časem jsem dávala odkaz na album na rajčeti z venčení KOČICKY(!!) Ebinky, která patří naší kočkonadějní zvířetnické lucYnce – byly to tehdy videa, za chůze opravdu líp točí než fotí)

  přidala jsem z další procházky přece jen pár fotek (taky s pejsky – uvidíte např. „ubohého“ Chudínka)
  začínají zde:
  http://meda-beda.rajce.idnes.cz/Ebinka_na_prochazce_aneb_venceni_kocky/#SN853142.jpg

  samozřejmě kdo neviděl může doprohlídnout i videa, já jsem ještě pořád úplně u vytržení a celá divživá z toho, že ta kočka takhle krásně chodí na vodítku, navíc po sídlišti… hihi, moje by asi ulehly na zem – a můžeš si mě táhnout po zemi, nebo by chtěly zdrhnout

 10. božátko malé tygřátečko – moc je mi ho líto, achjo veliké boule 🙁 … to si nezaslouží miminečko takový bebííííí ;(

  tak držím palce, aby ty protivný zuby co nejdříve vylezly (a potom ale budeš asi chudák ty) a zánět se nikam nerozlezl !!! (y) (y) (y) … to je asi blbost, když mě napadlo, že by třeba měl dostat něco na ohlodávání, aby se zoubky snáze prořezaly..?? (h) (h) (h)

  no a musím teda ale napsat – NEZŘÍZENĚ ZÁVIDÍM TYGŘÍKA V POSTELI !!!!!!!!!!!!!!!!!

  Jacka jsem tehdy už jako miminko nakonec nestihla, vše se tak dlouho zdržovalo, až „mi“ vyrostl… teda – proč to vlastně píšu..? (inlove) (blush)

 11. Ten padouch, ten lump, ten rošťák, Žolík jeden zatracenej!
  Na servírovacím stolku, kam zločinec ani nedosáhne, ani nevyskočí, jsem měla pytlík a v něm 1 kornšpic a 5 rohlíků. Byla jsem pryč ani ne 2 hodiny.

  Ten blboun jeden zatracenej shodil, co se dalo a nějak se tam vysápal a ten kornšpic a 4 rohlíky sežral! V pokoji čurbes, všechno rozházené a mezi tím prchající Žolík s posledním rohlíkem v tlamě!

  Vrhla jsem po něm šipku a přetahovali jsme se o rohlík. Nechtěl dát, aspoň špičku mu ukous a já si zachránila snídani! A dostal nařezáno, lupič jeden!

  A od včerejších 7 hodin večer z něj ty rohlíky lezou druhým koncem ven. Musel se venčit i ve 3 noci, dobytek zatracenej!

  1. Rputi, nejsi nějaká moc „rozcapená“ 😉 ? kdo to kdy slyšel, 1 kornšpic a 5 rohlíků k snídani? tak jakýpak – já si zachránila snídani??? 😛

   (rofl) (rofl) (rofl)

   1. no zrovna ty máš co povídat Dutá noho!!! 😛 Kdo zhltal ty teplý kaiserky a bylo mu blbě??? (rofl)

   2. Čteš blbě! Zachránila jsem 1 – slovy JEDEN rohlík!
    Aspoň rohlík k snídani!
    5 rohlíků a kornšpic mám na celej víkend – nejsem tak „strávná“ jako to bídný čoklisko! Kam se to do něj vešlo, naprosto nechápu! Teď ale budu muset něco sehnat, protože jinak jsem bez večeře …. grrrrr!

    1. já prosím… jenom… půlku….

     ale vidíš vlastně, a druhá půlka je v mražáku… je to blbý dát si k obědu zmrzlinu??????????????

  2. Oni ti kavalíři asi mají dobrý trávení… pamatuju se, že Borůvka šlohla z tašky ležící na zemi dvacet deka anglické slaniny a ani jí z toho nic nebylo 🙂 Ovšem od té doby nákupy na zemi nenechávám 🙂

   1. Žolík je na rohlíky vysazenej a právě proto jsem je měla na stolku, kam jsem věděla, že „se nedostane“. No dostal a musel u toho dělat hrozný psí kusy soudě podle paseky, kterou nadělal.
    V dosahu mu nic nechat nesmím a o anglickou slaninu jsem už taky přišla… 🙂

  3. Rputi, vítej do klubu 🙂 . Bobes ma na triku 4 rohlíky a 20 deka Nivy na temer jedno vdechnuti. Kuba cca 7 cerstve upecenych mufinu.

 12. Přeji všem hezkou zářijovou neděli, nějak až moc rychle léto uteklo i když to naše letošní bylo nejupršenější, co tu pamatuji. Ale při tom je vedro, takže vzduch jak v deštném pralese. Na vlhkost jsem tady už zvyklá, ale tohle je děs. Mám pocit, že se venku rozpouštím, cístím v těle ten vypocený nedostatek vody i když piju co se jen do mne vejde. Měli jsme tu nedávno kamarádku, která se naopak nepotí vůbec, přestože je dokonale zdravá. Záviděla jsem jí to. I po dlouhé procházce ve vlhkem prosáklém lese měla kůži zcela suchou, zatímco ze mne kapalo od shora až dolu. Její manžel o ní říkal, že je hermeticky uzavřená.

  Veklá kočko (pode mnou) a ostatní, děkuji za pochvalné komentáře a LuckoV – nebyla by fotečka sibiřského tygříka ??? To musí být úžasné.

 13. Milá Maričko, ty jsi rozený reportér. A ne jenom to. Jsi reportér i fotograf a to velice zodpovědný reportér a fotograf. Moc ráda ty tvé reportáže čtu. (inlove)

 14. Maričko (inlove) , zase jedno bezvadné povídání a snad ještě lepší fotodokumentace! Moc jsem si to užila a cykasy se mi moc líbí – jsou to sympaticky podsadité palmy (chuckle) Jen jsem zvědavá, jak si jednou poradíš s těmi desítkami stále se obnovujících odnoží! To může být pěkná podívaná – takový cykasový les…
  Takže díky za seznámení – máš moc hezkou zahradu a cykasy se v ní krásně vyjímají. Taky by se mi takový venkovní líbil, ale u nás pod horama jsme holt spíš na ty smrčky 😛

 15. Milí Zvířetníčci, zejména kočkomilní, i já prosím o palcodržnu: Nový obyvatel naší ZOO a zároveň mé další dítě na výchovu, šestitýdenní Sibiřský tygřík Karungi, má veliký a bolavý problém! Leze mu, chudákovi, asi šest zubů najednou včetně špičáků a nějak se jim nechce. Chudák tygr má na dásních obrovské bolavé boule a k tomu se přidala horečka. Od rána bojuju, aby aspoň pil.Pan doktor nasadil antibiotika na počínající zánět, tak snad to zabere, ale zatím nic moc. Teď se mrňous vyhrabal do mojí postele, zalehl na polštář a chladí si bolavou hubu o pelest. Tak na něj, prosím myslete, ať ty zatracené zuby už vylezou.

    1. Tady se připojím (h) – ať Feli zdárně sroste a tygříkovi se zuby zdárně proklubou… Lucko, co budeš odchovávat příště? Mamutka nebo malého dinosaura? (inlove)

     1. Fakt nevím, tygra v posteli jsem neplánovala nikdy a ejhle, už mi tam chrápe čtrnáct dní! Ale radši bych snad měla to slůně, tohle je strašnej spratek, pokud se svět netočí přesně podle něho. A to on se netočí, maximálně mladej sklidí, co zasel a dostane po tlamě, když se vzteká. Ale je kouzelnej!

      1. božátko malé tygřátečko – moc je mi ho líto, achjo veliké boule 🙁 … to si nezaslouží miminečko takový bebííííí ;(

       tak držím palce, aby ty protivný zuby co nejdříve vylezly (a potom ale budeš asi chudák ty) a zánět se nikam nerozlezl !!! (y) (y) (y) … to je asi blbost, když mě napadlo, že by třeba měl dostat něco na ohlodávání, aby se zoubky snáze prořezaly..?? (h) (h) (h)

       no a musím teda ale napsat – NEZŘÍZENĚ ZÁVIDÍM TYGŘÍKA V POSTELI !!!!!!!!!!!!!!!!!

       Jacka jsem tehdy už jako miminko nakonec nestihla, vše se tak dlouho zdržovalo, až „mi“ vyrostl… teda – proč to vlastně píšu..? (inlove) (blush)

  1. jak já s ním soucítím, mě musel zubař nařezávat dáseň , aby ty blbý zuby mohly ven a netlačily se….

  2. Milá Lucko, blahopřeju Ti k dalšímu přírůstku (h) a samozřejmě držím palce. (y)
   A kdyby sis chtěla odfouknout a zdřímnout, tak Ti poradím: odvez pruhované mimi k Bedě, ta bude ráda dělat tygří babičku či tetičku. (chuckle)

   1. Lucko, tak nějak jsem si myslela, že se staráš o menší zvířátka 😀 . Co mu říká zbytek smečky?
    Samozřejmě držím palce (y) (y) (y) !

    1. Zbytek smečky má svatozář a je ochoten tolerovat i tohle proužkaté nadělení. Zároveň ho všichni dost umravňují, což je fajn.
     Dnes už je mu po téměř probdělé noci lépe, zato já jsem polomrtvá. Dostal další dvě injece, nafasovali jsme ATB na dalších pět dní a už i docela ochotně baští. Zuby sice ještě neprolezly, ale otoky dásní jsou mnohem menší. U veterináře na mě mlaďas dost drsně vyjel, takže následně dostal přes držku na veřejnosti a teď je miloučké koťátko, co si hraje s plyšákem na koberci před televizí:-)

  3. Teprve dnes jsem dočetla až sem a tak jsem hned spustila palcodržnu pro sibiřskou kočičku. Zuby jsou záludné nejen když se prořezávají, právě se mi jeden rozlomil.
   Malé tygří miminko tak ať už tě tvé posléze pro okolí nebezpečné zuby netrápí! (inlove)

 16. Zvířetníci, moc moc se omlouvám, ale kocourek Feli potřebuje držení palečků… Zvířetnická palcodržba pomohla mockrát jiným, moc prosím, přidržte i nám 🙁 Felísek má diabolku v páteři, někdo po něm střelil. Pan doktor se snaží mu ji vytáhnout… Ten, co mu to udělal, zaslouží minimálně to samé!

  1. i naše smečka, momentálně o jednoho (dog) dočasně rozrostnená se přidává. Snad bude kosourek brzo fit!!!

   U nás je dnes veselo a plno lidí, protože se tu jede barum rally, Lindička musí být doma, je sice opatrná ale přece jen kraválu dostatečné množství, lidí taky….tak mi směla asistovat u vaření….zavazela zodpovědně 🙂

  2. Moc děkujeme za palce! Kocourek je po operaci, diabolka je venku, mícha zůstala nepřerušená. Felísek je zatím na veterině a zítra dopoledne si pro něho jedeme. Ještě není úplně vyhráno, ale už to vypadá daleko nadějněji.

   Ač původně kocour ryze venkovní, zotavovat a rehabilitovat se bude doma… Takže počítám, že minimálně pan Kalíšek se mnou dlooouho nepromluví… 😉

   1. Ivano – tak to jsem moc ráda, že to dobře dopadlo (clap) . Co je to za člověka, co úmyslně postřelí kočku ? Přeji Feliskovi brzké uzdravení a ať už se to nikdy víc neopakuje.

   2. Pan Kalíšek si to určitě promyslí a bude z něj ošetřovatel nemocného kamaráda.
    Jsem ráda, že se podařil zákrok a Felímu držíme tlapičky.
    Je to hnus – prostě „jen kočka“, tak buch do ní. Že může být zmrzačená na celý život a umřít někde v bolestech a potupně pod keřem, to už ty zmetky nezajímá. Jen kdyby se JIM něco stalo – bebíčko lidské je bebíčko. Je mi z těch lidí špatně.

   3. Tak to je dobrá zpráva, ať už je jen lépe! Někteří lidi by fakt zasloužili nakopat… no, přesně tam!

  3. Felíškovi držím všechno , co držet můžu (y) ..a tomu hajzlovi,co mu to udělal přeju minimálně vyhřezlou plotýnku a to teda pořádně, aby si to užil (punch)

   1. Jo, souhlas, ale do konce života! Protože některé postřelené či jinak pomrzačené kočky s tím taky musí žít.

  4. Tak Felda je doma, ještě má kanylu, zavedenou cévku, aby mohla odcházet moč a na hřbetě jizvu se spoustou stehů. Zadní nožky za sebou tahá, ale je velká naděje, že to zrehabilituje a časem bude znovu chodit. Jinak co se týče toho kreténa, co mu to udělal, tak téměř na sto procent vím, kdo to je. Ten člověk má doma své vlastní tři kocoury! Odhaduju, že Feli jim přišel do rajónu a páník ho chtěl vyhnat… Kdoví, jak to bylo. Některý lidi nepochopím.

   1. možná raději nepřemýšlet…

    každopádně Felískovi držím moc palce, aby se úplně zrehabilitoval a nožky ho hezky poslouchaly!!! (h) (h) (h)

  5. Kocourku Feli, je mi líto že jsi musel poznat lidskou zlobu. Kéž nezůstanou žádné zlé následky a ty jsi zase v pořádku. (inlove) Držíme palce tlapky drápky!

 17. Maričko, krásný článek, moc jsem se na povídání těšila – protože fotky jsem vyzobala už dřív a žasla, je to nádherné a krásně zdokumentované (h) (h) (h) (h)

  „jeho životnost naopak velmi dlouhá, až několik set let.“ – panejo, to je teda něco :O (whew)

  mnohým ostatním přeju úspěšný boj s jejich trifidy 😛 (chuckle)

 18. Ahoj Maricko, moc bezva clanek, obsazny a dokumentovany s peclivosti tobe vlastni. (inlove) Tahle rostlina mne fascinovala od doby, kdy mi Chet vysvetlil, jak dlouho uz je na zemi (tedy rostlina, ne Chet) (chuckle) a jakeho stari se muze dozit. A jinak, klobouk dolu Maricko, mas prenadhernou zahradu. Opravdu. My jsme nas veliky pozemek koupili ve stavu zanedbanem,protoze to bylo od dedicu rodicu, co byli delsi dobu nemocni. Ale melo to zdrave zaklady a jeste vetsi potencial. Nas tata strasne pomohl – vyklucil co tam nepatrilo,upravil radu veci, ja na tom pracovala skoro kazdy den az do tmy, ceske deti, ktere zde travily spoustu casu taky moc pomohly, az to bylo opravdu promyslene a vsechno dorustalo, a stare kamelie opradu zarily a bylo to krasne. A pak (headbang) , uraz, ctyri slozite operace a castecna paralyza, mezitim furt pracuju, i kdyz casto z domu, a uz zas to vypada tak, jak jsme to koupili.

  1. HankoW – děkuji za pochvalu, vyřídím choti, protože zahrada je nejvíce jeho doména, já se starám o záhony zeleniny (a samozřejmě pomáhám i s ostatním). Nás pozemek jsme také zakoupili přerostlý a dalo hodně práce ho upravit. Jeho údržba ve zdejším podnebí je ale celoroční práce. Takže si přesně dovedu představit, že když se nahromadí zdravotní problémy, fyzická práce jde prostě stranou a příroda si vybojuje svoje právo růstu. Ale zdraví je přednější a podle fotek tvých fotek růžiček atd. musí i na té vaší zahradě být krásně. Kdybychom my se pár měsíců o zahradu nestarali,tak by také brzy získala svůj původní vzhled. Na zdejší tempo růstu (přerůstání) všeho zeleného jsem nebyla připravená. Ale pak jsou jen dvě možnost pozemku u domu – pouze trávník (na který si případně můžeš najmout sekací službu), nebo trochu živější zahradu s neustálou péči. Zatím nás ta druhá varianta baví.
   A držím palce při příští navštěvě Floridy !!!

 19. Cykas jsem měla doma v květináči a dokonce mi vyrostly nové listy. Jenže pak začaly části listů zasychat- tak nějak odprostřed- a pak uschnul celý. Bylo mi to moc líto, cykas se mi líbil.

  1. Matyldo, je mi líto, že ti cykas nerostl. Ale ono někdy trvá, než se v novém míste „zabydlí“ a tak jestli ti uschly listy, které měl při koupi, možná to chtělo nějaký čas počkat, aby vyrazil znovu. My měli některém květináči částečně odseknutou (poraněnou) odnož (bez listů) třeba měsíc i víc. A pak najednou nasadila listy a daří se jí. U jednoho domu v naší čtvrti měli před domem snad tři roky i víc 4 cykasy – takové malé zkomírající chudinky, kterým žloutly listy. Skoro jsme se divily, že je nepřesadí. No a pak se najednou loni vzpamatovaly a teď jsou krásně košaté.

  1. Rputi – no jo, mě tu zase naše „špatná“ lokalita brání v pěstování spouty jiných květinek a stromků, které bych ráda. Jen je škoda, že se cykasová semena nedají nějak konzumovat – to by byla velká úroda.

 20. Maričko, máš nádherné fotky, ostatně jako vždy. Obdivuju Tvoji nesmírnou trpělivost, s jakou dokážeš nafotit tenhle báječný seriál. Já jsem hodně kytičková a cykas mne opravdu nadchl. Ten Tvůj, samozřejmě. U nás ve středních Čechách bych s ním asi neuspěla, ostatně sem ani nepatří. Díky za poutavé vyprávění.

  1. Lído – děkuji moc za pochvalu. Fotit cykas(y) mě opravdu baví, takže fotek mám hromadu a vybrat z nich ty správné k článku mi trvalo déle, než jeho napsání.

   1. No jo, u nás je nejvhodnější podnebí na pěstování cykasů v prádelně 🙁 – vlhko, vlhko a ještě vlhko. Ale jestli chcete vidět nádherné cykasy, zajděte v Brně do Botanické zahrady do skleníku. V září tam bývá tradiční výstava kaktusů a sukulentů, možná pokvete i viktorie královská …. takže račte navštíviti
    http://www.sci.muni.cz/bot_zahr/index.htm

 21. Milá Maričko, díky za bližší seznámení s cykasem! Slovní a obrazová reportáž v tvém podání je však jako vždy skvělá! Zajímavá rostlina. Připomněla mi růstem kapradí, a ono jo, podle wiki mají něco společného, tím že patří k prapůvodním druhům.
  A přiznávám, že pro mne je navíc balzám přečíst si o vašich trablích s odnožemi 🙂 . Podobně jako se stříháním keřů a stromů, i odnože přinášejí věčný vnitřní boj a dilema kam s nimi, uff.
  Ještě dokážu vytrhat celíky (kanadské a obrovské), které už zamořily obrovské plochy v okolí. Podobně jako třeba škumpa a taky juky. Jukám se tady zjevně líbí, lidi už je strkají i podél plotů a silnic a na mě v české krajině působí jak pěst na oko. Hmm, invazivní rostliny, to je taky téma. Samy o sobě jsou zdobné, však si je naši předkové vysadili jako vzácnost, jen kdyby nebyly tak bujné a nechaly dýchat původní květenu, všechny ty netýkavky, bolševníky, akáty, křídlatky… Ale pardon, to už jsem od cykasu hodně odbočila.
  Jdu vymejšlet, kam nacpat všechny ty odnožené zákuly a všem přeji příjemný víkend! (sun)

  1. Máme tady taky celíky všude narostlé a hlavně různé netýkavky,to je boj, který já tedy prohrávám. Postřiky používat nechceme kvůli zvířatům a ručně nezvítězím

  2. Milá Louk – jó odnože !!! Kromě těch v článku zmíněních máme ještě 9 dalších květináčů kolem domu (a i v zemi). V květináčích s nimi máme větší úspěch, než s kytičkami, za které jsem dříve vyhazovala spoustu peněz a v květináčích přežily jen krátce a pro zbytek léta jsem pak koukali už jen na suchou hlínu. Cykasům se tam naopak daří a jsou zelené celoročně. Některé, tebou zmíněné popínavky si budu muset vygooglit – neznám je.

 22. Mám cykasy moc ráda. Jen mi tady prostě nedoroste. Mám ráda cykasy chlupatý i s nohou oholenou. Asi se musím přemístit na jih. Prostě jsem se narodila lokálně blbě. A stejně blbě jsem se přestěhovala. Já to říkám furt, měla jsem se narodit na jihu jižní Francie a byla bych lokálně zcela správně.

  1. Týno, ano, obě úpravy cykasů jsou hezké – ty chlupaté i ty oholené. a jih jižní Francie bych take brala.

 23. Dobré jitro, koukám, že Xerxová odjela a nikdo to tu nenačíná 🙂 . Doufám, že už jsou v pořádku na místě.
  Milá Maričko, moc ráda čtu tvoje články o přírodě, ať už je to o zvířatech nebo o rostlinách. Máš talent vidět a popsat. Váš cykas je krásný (často jsem na to jméno narazila při čtení knížek, tak aspoň vím, jak vypadá). A´t vám dlouho dělá radost. (f)

  1. Zano, děkuji. Radost nám cykas dělá, je to vlastně jediná rostlina na zahradě, která během roku mění viditelně svůj vzhled. Ze světa dlouhožijících jsou u nás z flory zastoupeny cykasy, z fauny zase želvy. To jen my jsme tady pouze „na moment“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN