MLSOTNÍK: Pečená čočka

Plogo_mlsotníkůvodní recept pochází z dávného reklamního časopisu jistého řetězce 😉 Mám podezření, že sloužil i k propagaci jistého tuzemského výrobce koření. Prý jídlo novoroční severoitalské. Každopádně je relativně rychlé, dá se dělat na etapy (čočku uvařím večer, maso zítra, zapéká se samo) a dobře se ohřívá v mikrovlnce, zbyde-li.

 

 

Původní recept měl z mého hlediska i jisté nedokonalosti, například vůbec neobsahoval česnek, zato požadoval pečlivé vrstvení jednotlivých složek. Já kdybych uměla bábovku, dám česnek i do ní, a proč pracně vrstvit, když v puse se všechno stejně smíchá?

Ke zhotovení potřebujeme čočku, libové, ale raději šťavnatější vepřové (krkovička, plecko, kýta…) , cibuli, koření Divočina, sůl, pepř, kmín a tuk na osmažení – používám nejraději sádlo a kousek slaniny, ale dobrým olejem se nic nezkazí. Fakultativně dodáme česnek, bylinky čerstvé nebo sušené (oregano, saturejka, majoránka…), klobásku, citronovou šťávu.

Co se týče poměrů surovin – na půl kila čočky tak čtvrt až půl kila masa (jo byly doby, kdy nám stačilo půl balíčku čočky a masa úměrně méně, ale teď máme doma dospívajícího jinocha), cibule jedna, česneku stroužek,dva, a koření kolik kdo rád.

Uvaříme čočku pokud možno ne úplně nadranc, osolíme, přidáme (ideálně čerstvě) mletý kmín a pepř, sekané bylinky, drcený česnek a popřípadě maličko okyselíme – já dávám citrónovou šťávu.

Maso, osvědčilo se mi nakrájené na větší sousta, tak 3x3x2 cm, posypeme kořením Divočina a opečeme na rozpáleném tuku. Když je maso sušší, je možné ho předem naložit do oleje a Divočiny. Vyndáme maso z pánve a v tom samém tuku opečeme klobásu (ale já ji pravidelně vynechávám ). Vyndáme klobásu a ve šťávě necháme zesklovatět cibuli.

Smícháme to všechno – opečené maso, klobásu a cibuli – s ochucenou čočkou (původně vrstva čočky s cibulí, pak vrstva masa, čočky, klobásy… no opravdu to stačí smíchat :-D) v nádobě, kterou lze dát do trouby. Pečeme asi půl hodinky přikryté tak na 150°C (maso musí prostě dostatečně změknout) a 10-15 minut odkryté na trochu vyšší teplotu, aby se povrch opekl . Zkoušela jsem zapéct i se sýrem, ale sýr navrch už se mi zdál jaksi navíc, někomu by to ale mohlo chutnat.

Dobrou chuť!

 

 

Aktualizováno: 29.8.2013 — 16:06

92 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Tak sem hodim recept na takovou jakoby stredomorskou cockovou polivku. Podstatne na tom je, ze neni husta a zaklochtana. Na oliv. oleji osmahnu kosticky mrkve, celeru, jemne nakrajenou cibuli a cesnek – nenechat zhnednout, jen aby to zacalo chytat barvu. Zaprasit – chicht („s“ s hackem) moukou, ale jen trochu : pro ctyri vetsi polevkove talire rovnou mensi polevkovou lzici mouky. Zalit umernym mnozstvi vody, jeste nesolit, vsypat omytou nepredvarenou, nemacenou cocku. Ona se uvari rychle i bez tech extra akci. Podotykam, ze pouzivam stejnou obycejnou cocku jako v CR. Cocky tak maximalne 2 polevkove lzice na jeden talir. Po takovych 20 minutach varu by to melo byt hotove na skus – neprevarovat. Polevka by nemela byt extra husta, aby si kazda čočička mohla samostatne plavat. Ke konci prihodim bujonovou kostku a podle chute pripadne dosolim a opeprim. Po odstaveni pridam citronovou stavu dle chuti a hodne sekane petrzelky (ploche). Pokavad chcete cockam a sobe pozvednout naladu, tak je mozno varit s trochou cayenskeho pepre nebo drcenych palivych susenych papricek. Kdyz mam naladu, tak v prubehu vareni pridam dobre uzrale rajce. Jo, a kdyz to varim mym hochum v Olomouci (pokazde, kdyz tam jsem), tak jim do talire pridam na kosticky vyskvareny spek.

  2. Myšičko Myš, když je tu Mlsotník – už podruhý peču tvoji buchtu, tentokrát se švestkama, a je pořád stejně skvělá!

  3. Čočku miluji od dětství. Čočkové polévce jsme doma říkali „penízková“ a my děti jsme se mohly po ní utlouct. Fazolemi nastavuji kdeco. Ale většinou koupím už uvařené v papírových krabičkách.
    Mám jenom jeden dotaz jestli mi jej někdo může zodpovědět.

    Co obsahuje koření Divočina???

    Tady ve Švédsku k němu pochopitelně nemám přístup. Předpokládám že je tam nové koření a bobkový list, možná tymián nebo tak něco.
    Jsem moc zvědavá na odpověď.

    1. Velka kocko, ja jsem v praci, ale doma se podivam na balicek. Mam toho doma dost. Krom toho, co zminujes, neco jalovce, suseny cesnek, p[epr, sul a tak podobne. Fakt je to dobry. Zrovna tak jako Staroceske koreni.

      1. Děkuji předem milá Hano. To Staročeské koření by mne taky zajímalo jestli je máš po ruce. (bow) :* (hug)

          1. Milá Kytko kytičko, děkuji za odkaz. (bow) (clap)
            Hledat na internetu mne v tomto případě nenapadlo.
            Hanička se nemusí doma zdržovat hledáním.

  4. Hmmm, to vypadá jedle. Čočku ráda…
    Myslím, že tu není nikde zmíněná hrstková polívka, dělám ji zřídka, protože je to strašnej opruz (vařit každý druh zvlášť), ale mám ji ukrutně ráda. Asi známá věc – obvykle ji dělám jen z čočky a krup, protože fazole zapomenu včas namočit. K tomu brambory a kořenovou zeleninu (hodně kmínu – dávám ho ke kroupám).
    Hm, něco bych snědla 😛 …

      1. Velká kočko,polévka hrstková – aneb: co dům dal…už jsem ji viděla i v pytlíku od Vitany, tak když doma nic nebylo a všechny přepadal hlad, uvařilo se ze zbytků, vysypaly se všechny pytliky ,ve kterých se skladovaly,krupky,hrách,čočka,sušený houby…sneslo se to všechno a co z toho udělat? No polívku a protože od všeho byla jen hrst, tak hrstková 😀

  5. Na Znojemsku se vaří čočka na bílo. Namoč čočku, slej, přidej trochu vody, nadrobno nakrájenou cibuli, tymián a uvař. Osol, udělej jíšku a zavař ji do čočky, přičemž doplníš pokrm do potřebného množství vodou a mlékem (výsledná konzistence má být omáčková). Zamíchej do toho smetanu. Servíruj s vejcem na tvrdo a pekáčky – bochánky z buchtového kynutého těsta. Je to naprosto úuužžžžaaassssnééééé. 😛

    Ale nebráním se, zkusím i tu s masem, vypadá to dobře.

    1. JJ, to vypada docela dobre. Jenze ja bych si k tomu misto vajicka na tvrdo dala vejce ztracene a zanahnala (‚n“ a „n“ s hackem) bych to do te omacky. Anebo volske oko s jeste tekoucim zloutkem. Coz mi pripomina, ze jdu varit k veceri koprmajdu, maso nebude, nechce se mi s tim delat, takze to volske oko a bramborky. (makeup)

  6. Zajímavý recept, vyzkouším. Všechny luštěniny mám ráda, čočku nejvíce. Uvařím vždy rovnou celý sáček a pak zbytek chodím do lednice ujídat jen tak za studena. V dobách dávných nebyla v českých obchodech vůbec ke koupi a když jsem pak už bydlela venku, při každé návštěvě domova jsem jí vozila mamince dostatečnou zásobu.
    Někde jsem kdysi četla, že namáčením luštěnin se pod slupkou uvolní plyn, či co to tam je a uniká do vody. Takže, když se pak tahle voda sleje, luštěniny propláchnou a znovu zalijí, nezpůsobují vznášení. Tahle informace byl opak toho, co jsem do té doby slyšela, že se voda nemá slévat, protože jsou v ní výživné látky. Ale já jí od té doby slévám a nemáme problémy, tak to asi funguje (a že se čočkou dokáži nadlábnout k prasknutí). U fazolí to jde snadno, protože jsou tvrdší než čočka. Tu já ani nepředmáčím, začnu rovnou vařit. Dám do studené vody a když je voda teplá (ne vařicí), tak ji sleju, čočku propláchnu, znovu zaleju a pak vařím do hotovosti. Pokud jí nebudu mixovat na polévku, tak jí po uvaření zase hned propláchnu pod studenou vodou, abych zastavila var. Navíc je pak hezky sypká a dávám jí na pávničku na cibulku a česnek (a hodně pažitky nebo petrželky). Ničím nekyselím, mám pocit, že to kazí právě tu dobrou chuť čočky.

  7. Fuj to jsem se lek…jsem četla „Pečná kočka“ (whew) luštěniny můžu a to hodně, jen musím přemýšlet, kde se budu vyskytovat (folf) Tenhle receptík mi zní taky dobře…

  8. Opravdu mě nenapadlo, jak vznešeně-vznášivou debatu támhle receptem spustím (chuckle) . Nadměrnou vznášivost jsem nepozorovala asi díky mletému kmínu a saturejce, které pravidelně cpu skoro do všeho. Ovšem čočka se špenátem mi připomenula jinou nezvyklou kombinaci – se špenátem rýže a bohatě posypat strouhaným sýrem. Bylo to překvapivě dobré i v dobách, kdy špenát se dal sehnat pouze protlak a sýr toliko eidam tuzemský. Pak jsem to přestala vařit, jelikož jinoch špenát nepapá.

  9. No, já jsem masožravka, takže takovej fazolovej guláš alespoň s kouskem masa – to je velká mňamka. Tchýně vyrábí nepřekonatelnej fazolovej salát jen s kouskem cibule, pepře a zálivkou. Výborné jsou čočkové karbanátky, skvost to odtučňovací kuchyně pro děti ( já Bludov, Kačka Poděbrady ). Chilli noc carne s trochou kvalitního mletého… Jo a kdo pamatuje báječnou konzervu Hovězí maso s bílou fazolí, tak ta u mě vedla hitparádu konzerv. I když taková Trenčanská klobása s fazulou…. Ano, luštěniny v té správné úpravě se nepřejí, jen kdyby člověk nemusel do společnosti po jejich konzumaci tak alespoň 24 hodin

    1. Tchýně vyrábí nepřekonatelnej fazolovej salát jen s kouskem cibule, pepře a zálivkou. Výborné jsou čočkové karbanátky…

      Inko to je námět na příští Mlsotník! 😉

  10. Neotřelý luštěninový recept při ruce nemám, ale aspoň bych přihodila tématickou kulturní vložku:
    http://www.youtube.com/watch?v=Lgjcht2XFGc

    Mau, dík za pošťuch! Klasickou čočku můžu a tenhle recepis vypadá moc dobře. Navíc mě potěšil tvůj praktický přístup k vrstvení surovin 🙂 .

  11. No děvčata, padají tady názvy jako salát z cizrny, fazole na sladko, čočka se špenátem a podobně, ale kde jsou recepisy, hmmm? (wait)

    1. na čočku se špenátem si Vave dojdi do indické restaurace…jako já,sice jsem ji doma zkoušela několikrát ,ale ještě nemám vychytaný to koření….až to dám fakt jako oni, napíšu to….

    1. No, vypečené zbytky kachny s touhle mlsotou se u nás vyžadují jako šoulet a Bimbo ho na mě loudí už …… Ale to je právě problém, namočit hrách a kroupy a všechno uvařit pro dva je opravdu vopruz

      1. myslím si,že byste to dokázali jíst i tři dny za sebou a pak,máš kamarádky, co to jedí rády (krom Bedy,ta ne)

    2. sharko, dik za pripomenuti techto jidel. Takovy ja strasne rada. Co se tyce lustenin a masa, ono opravdu u tech lustenin maso neni nutne coby zdroj bilkovin. Ale aby se bilkovina z lustenin lepe uvolnila a jako takova spravne zaclenila do vyzivy, je k tomu nutna prave nejaka obilnina nebo ryze. (Je ryze obilnina?) Oni to ti nasi predkove vedeli. Ze stejneho principu vychazi new orleanska klasika red beans and rice (cervene fazole s ryzi) nebo v Jizni Karoline Hoppin‘ John (skocny Honza) 🙂 – cernooke hrasky s rejzi. A tech variant je spousta.

      1. Jo jo Hano, existují jídla, která bych chtěla v životě ochutnat. A jedno z nich je Gumbo. Četla jsem o něm v krásné literatuře a jen se mi sbíhaly sliny. Další klasiku, kterou jsem ještě neochutnala je Coq au Vin – receptů je všude hafo, ale já bych chtěla ochutnat pravého od francouzského kuchaře. Další jídlo, co mám na seznamu jsou taštičky dimsum. Nebo mořskou rybu pečenou pod pískem v banánovém listu… Chjo, já bych zase někam jela, až bych brečla 🙂

        Jinak moje ségra dělá skvělý čočkový salát ke grilovanému masu. Hodí se na to ale čočka zelená kulatozrná. Čočku uvaříme al dente a necháme vychladit. To je základ. Pak přidáme na drobno nakrájenou zelenou papriku a okurku. Ochutíme sladkokyselou zálivkou (oliváč, cukr, sůl, vinný ocet) a přidáme celý svazek kopru pokrájeného nadrobno. Salát podáváme studený z lednice.

          1. Milá Hano, takového „zviditelňování“ se není nikdy dost!!! Díky moc za recept na Tvoje gumbo, tenhle článek mi úplně utekl. Pochopitelně je vždycky trochu problematické vařit něco, co člověk v originálu nikdy neochutnal a tak je pak těžké říct, jestli to tak chutnat má nebo ne. Já se třeba naučila vařit mušle, protože je mám „nažrané“ z Itálie a Francie, nebo polévku Tomkhakai, kterou jsem jedla v nejrůznějších zemích v thajských restauracích – jenže, bylo to v Evropě a je možné, že v Thajsku by se tomu vysmáli 😀

  12. Miluju veškeré luštěninstvo, odevždycky a v každé úpravě. No dobrá, cizrnu trochu míň.
    Jako čočky, i fazole mají každá barva jinou chuť. Ty velké bílé jsou jemné jako z másla, tmavé, červené zase drsné, spíš do polévky než do salátu 🙂
    Ale vrtá mi hlavou, proč se v zemi zdejší považují luštěniny za přílohu a cpou se do nich mraky masa nebo uzenin. Vždyť je to bílkovinná složka, ne? Co na to tamagoči?
    Abych se nedělala hezkou. Jasně, že taky jíme čočku nebo hrachovou kaši s vajíčkem nebo párkem, ale fazole v rezaté omáčce už bez masa. Došlo mi to jednou když nám naservírovali kopečky vařených obilovin (rýže) a k tomu jako omáčku čočku na kyselo. A nešklebte se, dobré to bylo 😀

    1. Podobně to jedí i Indové – luštěniny vlastně „zastupují“ maso. I já mám radši luštěniny bez masa a tak miluju hlavně polívky. Obvyklá kombinace s uzeným je u nás předem ztracená, protože uzené nikdo nejí (blush)

        1. indickou kuchyni bych mohla pořád :-)škoda, přeškoda, že Góvinda nemá v HK pobočku, nechávala bych si posílat obědy pravidelně. mě hodně chutná kombinace fazole + rýže, to se krásně doplňuje, což třeba jedí spíše v arabských zemích. a co takový salát z cizrny, co vy na to? a navrch musí být něco zeleného, aspoň petrželka!!! mňam

              1. Vyrobit.
                OVČÍ OCÁSKY
                Do měkka uvařené (bílé) fazole oloupej, na pánvi rozmíchej s cukrem. Udělej malé kuličky. Ušlehej ze 7 bílků tuhý sníh, vmíchej do něj 2 lžíce škrobové mouky. Na hluboké pánvi rozehřej olej, nabodni každou kuličku na vidlici nebo špejli, omáčej ve sněhu a opeč do zlatova v oleji. Na talíři ještě pocukruj. Jez horké a zapíjej neslazeným zeleným čajem.

                  1. No, fazole na sladko se dřív (hlavně za války) používaly běžně, třeba do různých dortů nebo jako náhrada kaštanů do kaštanového pyré, stačí prolistovat nějakou starší Sandtnerku nebo Kejřku. Narychlo jsem našla dva recepty, první je na dort: http://www.labuznik.cz/recept/fazolovy-dort/ (kvůli tipům doporučuju pročíst i diskusi).

                1. V Sape v Praze jsem v jedne restauraci mela sladky vietnamsky koktejl z fazolovych nadychanych kulicek. A bylo to straaaasne dobry.

                  1. Nejsem si jistá (nikdy jsem to neměla, jen dcéra), ale mám pocit, že ty kuličky byly spíš z tapioky (???). Ale fakt nevím. Možná ale každá myslíme jinou věc, já tzv. bubble tea, což je tu momentálně veliký hit (no, největší sláva byla tak před dvěmalety, teď už to trochu opadlo). Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Bubble_tea

                    1. P.S. Teď se na ten článek dívám líp, je trochu žertovný („Bubble tea dotváří až TOPPING, který najdeme na dně kelímku.) 😉

                    2. Nee, neee, Aido, bubble tea znam, ale tohle bylo fakt z fazoli. Ale jak to delaj, to teda fakt nevim. Ta technologie by mne zajimala. Ne ze bych to sama delala, ale proste jen ze zajmu.

            1. to máš pravdu, tam jsem ještě nebyla ( od doby, co jsme řešili jejich problém s nepřizpůsobivými sousedy, kteří dodávali vstupu do jejich provozovny poněkud pikantní atmosféru :-((( ). jen pochybuji, že by vozili obědy na druhý konec města,kde sídlíme…

  13. Miluju luštěniny, vlastně všechny, ale jaksi s postupujícím časem mi opravdu vadí jejich nadýmavé účinky 😛 Máte nějakej všeobecnej recept, jak s tímhle při jejich přípravě pomoct?
    Tenhle recept se mi moc líbí, pravda vepřové u nás neprojde, ale krůtí ze stehna nebo ovečka budou taky dobré 🙂
    Díky, milá Mau, za recept a zaskoč častěji! (inlove)
    (Podle nicku se domnívám, že jsi v majetku mňoukavců… a tady je plno lidí zvědavých na kočky! (chuckle) )

    1. Dede, tak to jsme na tom stejně. Naučila jsem se do luštěnin a do kysaného zelí dávat saturejku. O jejím blahodárnem účinku si popovídáme až z ucha do ucha 🙂 . Mám už kvůli těmhle svým potížím dva velké kotrče na záhonku a suším si na zimu svoji zásobu. Škoda, že se s ní nedá sypat ovoce typu švestky, které s mými útrobami dělají pravé divy, ale já je mám moc ráda 😉 .Zkus – saturejku.

      1. Nebo yzop. Ten se do luštěnin dává prakticky jen pro protinadýmavý účinky, na chuti změní jen velmi málo.
        Do brambor a chleba se z tohoto a pár dalších důvodů dává kmín. Ve fazolích je kmín v určitých kombinacích docela chutnej.

    2. čočka je zcela bez problémů, po fazolích červených se trošku vznáším, ale ne nijak moc. díky za připomenutí saturejky, onehdá jsem ji koupila právě kvůli fazolím – celá rodina i širší okolí (např. Šestikočka) milujeme chilli a ani nemusí být con carne 🙂

  14. mňam a ještě jednou mňam!!!! miluju fazole, čočku,oboje všech barev, mladý hrášek… vy mi teda dáváte, dostala jsem hnedka chuť na salátek z fazolí! se Sharkou jsme byly předevčírem na Slonově pánvi (Sharko, poreferuj o receptu, prosím) v hospodě U Starýho slona( původně to tedy měly být syrečky + pivo v jiné hospůdce, ale tam měli zavřeno), olizuju se ještě dneska. ale heč, mám v lednici od včerejšího oběda studenou čočku, tak s ní něco provedu :-)přimlouvám se za luštěninovou kuchařku!!! (sun)

    1. myslíš ten čočkovej salát?
      uvaříš čočku,každou zvlášť, podstatný je,abys tu slitou horkou promíchala s nadrobno nasekanou šalotkou nebo červenou cibulkou,ona pak nepálí a nenadýmá (cibule).. no a buď to nakombinuješ ještě se sušenejma rajčatama nebo uvařenou kukuřicí, kyselou okurkou, někdo dává i nadrobno pokrájená vejce na tvrdo, a pak uděláš zálivku- nakejslou, ( balzamiko,sůl,pepřík a zelenej medvědí česnek, trocha oleje a vody – našleháš a naleješ) proházíš to s tou čočkou,udělje víc zálivky,protože ta čočka ještě do sebe něco natáhne,no a pak dáš vychladit a k té míse si sednete všichni a jíte a jíte….

      1. Tohlento znám v jiný variantě. Uvaříš normální čočku, osolenou, opepřenou, očesnekovanou. Vaříš tak, aby na konci nezbyla v hrnci voda a čočka nebyla rozblemcaná. Naliješ do hrnce s odstavenou čočkou trochu oleje, do horkýho hodíš nadrobno nakrájenou (normální) cibuli, nakrájíš do toho docela dost kyselejch okurek, přikyselíš podle možností octem / vinným octem / krabicákem / slušným bílým vínem. Můžeš přihodit na kostičky opečenou slaninu, ale není nutný. Vezmeš chleba, čočku a pokud zbylo, tak to víno, a baštíš, až se ti za ušima dělají boule.
        To je rodinnej recept.
        Mně ta syrová cibule přijde moc ostrá, tak ji lehce zpěním na oleji, aby zesklovatěla, a hodím ji tam takovou.

      2. A mám další otázku :
        Jak vypadá medvědí česnek??? Jsou to ty kulaté česneky bez stroužků?

  15. uvařené velké bílé fazole,ještě horké protřesené v oleji se solí,citronem a česnekem a petrželí -plochou, a nechané do druhého dne odležet..to je moc dobré studené samotné i k masu nebo ke chlebové placce….a ta marináda.. 😛

  16. Vave, fazolový recept mám! Naučila mě to srbská tetička, a u nich se tomu říká prostě pasulj (česky fazole (rofl).
    Uvařím uzené koleno a vodu z něj naliji na předem namočené (od večera) fazole. Je jedno, jestli jsou bílé, nebo barevné. Když jsou fazole skoro měkké, přidám nakrájenou cibuli, radši větší, asi dva stroužky česneku, dvě až tři nakrájené papriky a totéž množství oloupaných rajčat. Podle potřeby zahustím trochou mouky, rozklechtané ve vodě. Po dovaření (na hustou polívku) případně dosolím, přidám trochu Vegety – bez ní neumím vařit – a dodám obrané maso z kolene. Dokořením trochou pepře a větší trochou tymiánu. Jíme to s chlebem, ale častěji bez něj. Je to syté a mňamózní.

      1. Taky bych si prosila, zní to dobře. A to maso si vezmu za Marsku. :o)
        Děkuju, Lído, vyzkouším.

  17. Fazolová pomazánka: konzerva fazolí, slít, rozmixovat dle chuti s olivovým olejem, římským kmínem, citronovou šťávou, česnekem a solí. Možné doplnit libovolným kořením. Na opečeném toastíku lahůdka maximální.

        1. Milá aido, díky díky. (bow)
          Stále mi nějak nedošlo že mohu vše vyhledat na internetu a nemusím odhalovat světu svou nevědomost. (chuckle)

          1. jen ti zatajila Aida, že římský kmím chutná a voní úplně jinak než náš kmín, co znáš….

            1. No, oni to tam v tom mini-článku píšou, tak jsem to považovala za zbytečné.
              Jinak, římský kmín já moc ráda, MLP ani ne, docela s tím bojujem (ale ne ve zlém, spíš z legrace), ale už si pomalu zvykl.

  18. Klasickou čočku moc nemusím, vždycky ji zachrání jen uzené a vejce a hlavně hodně okůůůrčičky 🙂 , ale červená mi chutná. I když z té dělám spíš nějaký rychlý salát, chutná mi s kostkami celeru v nálevu, smíchat s oprásknutou cibulkou s kouskem slaniny, jen pepř a sůl, mňam!
    Když jsme u těch luštěnin, co fazole? Nebyly by receptíky? Poslední dobou mi zachutnaly, a tak hledám inšpirace. 🙂

    1. je mi jedno jakou má barvu,ale tu červenou a nebo tu loupanou žlutou,dávám do hrstkový polívky 😀
      salát dělám z několika barev čočky..

      PS: jak je popsaná fazolová pomazánka, tak lze nahradit čočkou v nálevu…já teda přidávám ještě rajčatové pyré,jen 1 lžici.

  19. Já čočku miluju a zbytek rodiny ji jíst nechce. Občas si ji uvařím sama pro sebe, ale je to otrava, když ostatním musím vařit něco jiného. Tenhle recept vyzkouším a kdyby ten spolek byl náhodou v dobré náladě, nechám je ochutnat.

  20. miluju čočku,ale zapečenou jsem ji ještě neměla,salát ano,na mnohé způsoby kořeněnou také..stejně nejvíc oblibuju slovenskou šošovicovou polievku a naši čočku nakyselo ,s okurčičkou a volským ještě řidkým okem,položeným nakřupavé slanince a posypaným osmaženoou cibulkou…. 😛 (slintací)

  21. Jo tak to je teda hodně zajímavej recept, až mám cukaturu to vyzkoušet.
    Luštěniny rádi, jenom kdyby to šlo s tou čočkou nenafukovací, to by bylo fajn.

    1. Zkusit červenou, ta prý nenadýmá, kamarádka ji vyzkoušela, s nadýmavou čočkou má táké problém a o
      červené říkala, že je v pohodě.

  22. hezký pátek (a celý následující týden) všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska (a ve dnech dalších) něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

    Luštěniny nemusím. Čočku nám ráda v polívce, a sním i „klasickou“ čočku – raději s párkem než s vajíčkem. Ale nevařím ji…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN