KONĚ: Když koně bolí záda

0824fuk1_1Už když jsme našeho Jantara (bylo mu dvanáct let) kupovali, trpěl ataxií pánevních končetin. Tenkrát se to projevovalo tím, že občas vysoko zvedl zadní nohu a bouchl s ní o zem. Také při kování se zadní noha musela vždy chvíli podržet a pak až pozvolna natahovat dozadu. Ale pro naše zájmové ježdění byl naprosto vyhovující, ba i nějaké překážky s ním děti skákaly.

 

Ovšem dnes je Jantarovi 24 let, už tři roky ho okovat nemůžeme, protože se prostě na třech tak dlouho neudrží, a při pohybu tzv. všechno táhne na předek – zadní nohy zaostávají a při kmitu dopředu škrtají o špičku. Však to ledaskdo znáte od psů, především německých ovčáků, ale i jiných větších plemen ke stáří.

Nejvíc vždy trneme, když se Jantar začne válet. Zvedne se ještě? Někdy mu to nejde, a po delším snažení zůstane ležet úplně na boku, hlavu položenou, oči zavřené. V té chvíli slabší povahy z naší rodiny (já a dcera), odcházíme domů, protože to napětí nedokážeme ustát. Naštěstí většinou ani nedojdeme ke dveřím, když se ozve uh, a náš starý koník (no, koník, Jantar má v kohoutku 175 cm) už zas stojí.

 

0824fuk2

 

Před třemi roky v létě se však stalo něco úplně jiného. Přijeli známí, koně po žebrání ve svém výběhu dostali spoustu chleba, nic divného nebylo vidět. Přátele jsme vyprovodili a šli do stájí na večerní úklid (vyčistit stáj, podestlat, napustit vodu, přihrnout seno). Jenže Jantar stojí uprostřed stáje, krk skloněný v úhlu 30 stupňů k podlaze, hlavu dolů.

„Co děláš, koníku?“ Zkusila jsem mu hlavu zvednout, ale on začal hrabat přední nohou, jak při kolice, a zadní mu podklesávaly tak, že vypadalo, že si sedne. „Proboha, co se ti stalo?“ Hned jsme žhavili telefon na známého kolegu, který se koním věnuje celý život. Zatím jsme Jantarovi aplikovali alespoň antisteroidní analgetikum (lék proti zánětu a bolesti).

Kýbl s vodou jsme mu museli držet v určité výši, ze sena udělat kupičku, aby mohl žrát. Přijel kamarád veterinář, prohmatal krk koně a zůstal velmi vážný: „Vy nevidíte tu bouli u druhého krčního obratle? Ale musím říct, že já to viděl jen u koní po úraze na závodech, to není dobré. Dle mého názoru má výhřez ploténky. No, analgetikum jste dali, i když pro koně je lepší jiný přípravek, žere, napít mu dáte, tak uvidíte. Přijedu zítra.

Stála jsem nešťastně nad naším koněm. Farmakologii jsme už použili, tak co dál?

Trochu odbočím. Protože mám poměrně náročnou práci a na dovolenou se jen tak nedostanu, pokud se udělá opravdu hezky a pokud to jen trochu jde, prásknu do stolu, vletím do knihkupectví, koupím si nějakou knížku, vezmu psy a vyrazím k lesnímu rybníku, kde den strávím plaváním a čtením. Večer pak doháním, co jsem v práci zameškala, ale jde to najednou o mnoho lépe.

Zrovna ten týden jsem tento, pro mě záchranný rituál, udělala. V knihkupectví jsem si koupila knížku: Výchova psa podle Lindy Tellington-Jones, praktický návod k TTouch a TTeam a šup k vodě. Knížka mě však trochu zklamala. Nejednalo se o výchovu psa, ale o masáže, které údajně měly sloužit na léčbu téměř všeho – odstranění strachu psa, jeho hyperaktivity, agresivity, bolesti zad a podobně.

K lékům a metodám, co léčí vše, mám velkou nedůvěru. Ale už jsem byla u vody, nic jiného k dispozici nebylo, psy jsem mohla využít jako pokusné objekty, tak budeme zkoušet hmaty a chvaty nové metody.

 

0824fuk1

 

A nyní stojím nešťastná ve stáji. Kruci, masáž přece nemůže ublížit. Vzala jsem měkký kartáč a začala jsem Jantarovi masírovat krk, způsobem, který jsem vyčetla z knížky. Po dvou minutách měl kůň hlavu vodorovně!! Pane bože, ono to snad pomáhá.

Po deseti minutách jsem já už nemohla, ruce mě bolely, ale kůň zvedl hlavu až k hrazení. Když ráno přijel kolega a již natahoval do stříkačky ten svůj vhodnější lék, podíval se na koně, obsah stříkačky vrátil do lahvičky a řekl. Milý kolegové, smekám, pokračujte, to je úžasné.

Od té doby měl Jantar stejný problém již třikrát, ale zatím jsme to stejným postupem vždy zvládli. Bohužel starému psovi tato metoda tak nepomáhala (na Mikuláše roku 2012 jsme mu jeho trápení už ukončili), ale myslím, že jsem mu neuškodila. Možná, že začnu věřit na zázračné metody.

 

 

Aktualizováno: 23.8.2013 — 14:27

118 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jantare, koníku překrásný, vím moc dobře co bolavá záda způsobí. Máš velké štěstí že máš někoho kdo ti masáží pomůže od bolesti. Já bych toho někoho musela zaplatit až 500 SEK za 3/4 hodiny masáže.

  OT : Syn mi minulý týden pomáhal se zahradou. Vyrostlo si tam mnoho jasanů a nepěstěných třešňových stromků. Soused který na podzim sousední domek prodává, pokračoval v neděli v načaté práci a to i tento weekend. Syn byl na konferenci ve Stockholmu. Ale Lasse mi připravil šok, seřezal mohutný keř japonské třešně tak že už ji do své smrti neuvidím kvést. Z celé zahrady mi záleželo vlastně jen na ni a také jsme spolu o úpravě minulý týden mluvili. Omlouval se když viděl mé zděšení ale to je mi teď jaksi na houby. Švédi milují „öppna landskap“ (přeloženo asi – otevřenou krajinu) já tedy defitivně ne. Cítím se štvaná a nejistá na velkých plochách a jejich holé zahrady které otevírají pohled do soukromí mě děsí. Já chci být schovaná. To mám už od mala že jsem hledala úkryty jako by mne mohly ty skrývačky ochránit před lidskou zlobou. Bohužel nemohly.
  Moje zahrada byla sice zarostlá vším možným ale byla zelená a podle mne šťavnatá a zdravá. Teď je to prázdná plocha udusané černé země a pár zubožených stromů a keřů. Všechno mě v těle bolí, to asi cítím to co ty stromy s trčícími zbytky větví. Věřím že je to strašně bolí. Vím že všechno zase doroste ale já už nemám tolik času se toho dočkat.
  Všechno je dílo zlé sousedky která mě ohlásila na stavební oddělení. Nevím sice co mají se zahradami co dělat ale hrozili mi pokutou. Moje zahrada nebyla v této oblasti nijak zvláštní, i jinde mají přerostlé stromy ale sousedské vztahy jsou zřejmě jiné.
  Co mne ovšem děsí že jsem všude štvanec a ať jsem kde jsem rozhodují o mně stále jiní lidé. Co bylo v Československu mám i tady. Připadá mi ta ječící ženská jako desítkářka. Tentokrát nejde o výzdobu oken na 1. máje a povolení ke studiu ale moje zahrada musí vypadat tak jak si přeje ona. Resignovala jsem, už nemám síly protestovat a bojovat. Stejně na zahradu nechodím pro ten rámus dopravy a sousedčino kouření.
  A moc dobře vím že nejde o zahradu. Vlastně ne. Už mne osočovala ze všeho možného a teď když je zahrada zničená najde si jistě nějaký jiný důvod proč mne napadat. S nepříjemnými pocity čekám co si nového na mne vymyslí.

  1. Milá Kočko, nevím, je-li to dobrý nápad, nebo ne, ale co se na barák vykašlat, prodat ho a koupit si nějaký byt v přízemí třeba se zahrádkou kvůli zvířectvu? Je mi jasný, že by to pro Tebe byl asi velký krok, ale třebas by Ti při prodeji domu a koupi bytu pomohla realitka a ještě by pak nějaký peníz zbyl… S barákem je starostí hafo, práce jak na kostele a když si na to samojediná, akorát Ti to ukrajuje síly, které bys potřebovala jinde. Nevím, jestli si tímhle směrem někdy uvažovala, ono když se člověk hne z místa a teď nemyslím jen obrazně, změní se spousty ostatních věcí. Třeba já se hnula z Prahy směr Mnichov a tam na mě čekal manžel 😀 A to jsem už zlámala nad svými vztahy hůl a připravovala se na život staré panny. Teda panny tak úplně né, ale staré určitě (chuckle)

  2. Kočko (inlove) , nevzdávej se a schovej se za hromady letniček v truhlíkách. Naseješ semínka – máš kytky! (f)
   Víš co, zas je prima, že ti s tím soused pomohl. I když to třeba neudělal tak, jak bys byla chtěla. Baba hnusná nedosáhne svýho – nebudeš popotahovaná… Kdo z okolí má babu hnusnou rád tak, jako soused tebe, že by jí pomohl, kdyby po ní někdo jel a vymyslel si na ni práci, kterou nemůže fyzicky zvládnout, no? 😉 (h)
   Drž se a neboj se. (sun) (inlove) (f)

 2. OT. Jsme zpatky z Floridy od doktoru. Prijeli jsme ve ctvrtek vecer. Mayo Clinic je neuveritelny spital. Prostudovali mne od hlavy k pate, zprava do leva (chuckle). Ale potrebuju jeste dalsi testovani, resp. jeden, ktery se dela jen v par spitalech v USA, a v Mayo na to nebylo volno az nekdy kolem 20. zari. Tak pojedem zas. Vzhledem k tomu, ze se mi tam moc libilo, tak se i docela tesim. A stihli jsme i turisticky plan; zaplavali v oceanu, jeli do Sv. Augustina, zastavili se cestou na chranenem uzemi, kde se nic nestavi a plaze jsou absolutne prirodni, 2x zmokli a meli moc peknou veceri se znamyma muzikantama u rybarskeho pristavu. A je mi nejak lip na dusi, i kdyz vim, ze neco neni v poradku.

  1. Spojit příjemné s užitečným je príma
   (nod) Snad už Tě příště prosvítěj a pomůžou.

  2. Hano!!!
   (inlove) (hug) (y) (wave)

   Moc přeji aby si byla v pořádku,držíme tlapky pro další léčení. (h)

  3. Hanko, je skvělé, že nucená akce byla nakonec příjemná a máš pocit, že se jim tam dá důvěřovat. To je k nezaplacení. Držím palce, ať se dá problém zvládnout a těší mě, že jste si tak užili (inlove) (Bez žraloků 😉 )

   1. Sem se píchnu, s dovolením, Dede. 🙂 Hani (inlove) , je fajn, že máš takovou péči na příjemném místě. A doufám, že příště už doktoři rozlousknou, z čeho pocházejí Tvé potíže a že Ti nastaví tu nejsprávnější léčbu. (y)

  4. Milá Hano, dál na tebe myslím a držím palce aby lékaři přišli na příčinu tvých potíží a mohli ti konečně pomoci. (y) (y) (hug) (h)

  5. Hani, už jsem vzpomínala, že by jsi měla být zpět. Jsem ráda, že se ti na klinice líbilo a důvěřuješ jim. To je moc důležité a také věřím, že po posledním diagnostickém zákroku budou vědět co a jak. A to, že se cítíš dobře, to je tou změnou prostředí a pár volných dnů jinde než doma v pro Tebe laskavém okolí. Držíííím palce!

 3. OT – dovedete si představit, když do těch výkopů u nás zaprší, Evelín se v tom projde a pak proběhne domem … já z něj udělám dva kocoury! (devil)

  1. CHUDINKO RPUTI, TO MUSÍ BÝT DĚSNÝ BINEC. U NÁS V BĚLÉ SE KRÁSNĚ ZAHRADNICKY ROZPRŠELO TAKY.ZAČALO NENÁPADNĚ CCA V 10 DOPOLEDNE A STÁLE BEZ PŘESTÁVKY DÉŠŤ POKRAČUJE. TY SE ZLOBÍŠ KVŮLI BINCI DOMA, ALE JÁ MÁM OBROVSKOU RADOST KVŮLI ZAHRÁDCE. TO VÍŠ, HOKINEK UŽ NENÍ, ABY NADĚLAL ŠLÁPOTY A BINEC TLAPKAMI. NA UDĚLÁNÍ BINCE DOMA UŽ STAČÍME S JIŘÍM SAMI .TLAPKAMI.
   PŘEJU SI SOBECKY,ABY PRŠELO DLOUHO,PROTOŽE KONEČNĚ VŠECHNO ZAČNE POŘÁDNĚ RŮST.JEN TI HNUSNÍ NANAŽRANÍ SLIMÁCI SE BUDOU MNOŽIT.

   1. LENKO, ale to já mám taky radost, že prší na kytičky, jen ten strašnej binec už mě zmáhá. Přijedou zítra moje staré spolužačky a já je musím pozvat do hospody … domů to nejde…

    1. Ach jo, to bylo první co mě napadlo, když jsi ukazovala tu fotku. Co s tím bude, až do toho začne pršet. Drž se

  2. Dovedu, dovedu, nejen představit ale ta skutečnost mě také potkala.Však víš.To bych už bývala měla 10 kocourů! Můžeš si zanadávat ale musíš vydržet.

 4. Koník Jantar je krásny a meno mu sadlo.A jantár sa mi páči,ale nevlastním ani kúsok.A tu dole neprší a neprší,druhý deń je zamračené a dusno,máme dosť infarktov,tož tak. A segra šla na hríby na vysočinu,ale sa neozvala, počítam,že me nemá čím nas-ať.A ke´d že som tvor nedokonalý ,teší ma to.

 5. Tak dýňová polévka dopadla skvěle. Kousek receptu podle Ri, kousek podle Renaty (hlavně ten muškátový oříšek), a byla to dobrůtka. Děkuju za dýni i rady a porady. 🙂 (h)

 6. Fuky, Jantar sviti tou krasnou barvou, a jak prihodne jmeno. Ja jsem masirovala nasi Grizzlinku, kdyz pejskove nechodila noha. Pomahalo to k castecnemu ulehceni. A mela to moc rada, skutecne mela v ocich a cumacku poteseny vyraz.
  Jinak jantar strasne miluju – pekne se na to diva, prijemny na omak a podle mne z nej vyzaruje teplo. Jeden jantarovy prsten jsem si koupila v Rusku a jsem na nej az povercive vysazena. Z ruky ho nesundam a ten kus jantaru mnu, kdyz mam trable.

 7. Dobré ráno z Prahy. 🙂 Zdá se, že Noři (skloňování dle jednoho sportovního komentátora) se jako obvykle nemýlili a začne pršet na hodinu přesně.

  Xerxová, z divé Betky mám velkou radost, je to babka nezdolná. :o) (h)

  LENKO S., děkuju za radu, kterak uchovat dobrý česnek. Letos to určitě vyzkouším, už kvůli tomu česnekovému oleji. (y) (f)

  Přeju všem krásný den (h) a děkuju vám za recepty na dýňovou polévku. Určitě podám referát, bude ale asi až k večeři.

  1. Vave, po mých zkušenostech a podle ohlasů jiných lidí na jiných fórech, bych česnek do oleje už nikdy nedala. I při největší pečlivosti mně i jiným česnek vykvasil, bylo jedno jestli byl v lednici nebo v teple. Sníst se to dá, má jantarovou barvu, smrdí víc než čerstvý – ale do jídla (třeba bramboračka) se moc nehodí, používám ho jen do omáček z čerstvých rajčat, kam patří orestovaný česnek, tam se ta jeho jiná chuť ztratí…Olej docela čpí, není to jemná česneková vůně 😉

   1. Aha, hmmm, tak to je tedy! 🙁 Děkuju za sdělenou zkušenost, Ivo. V paneláku je na skladování čehokoli každá rada drahá.

    1. Mne ten cesnek v oleji neprijde zas tak spatnej. Delam to ne proto, ze bych to timto zpusobem musela skladovat, ale prave proto, ze tim ziskam ten cesnekovy olej, ktery rada pouzivam na ryby nebo krevety, kdyz chci mit cesnekovou chut, ae ne nutne kousky cesneku. A ty cessneky pak pouzivam k peceni masa. Jak dlouhou trvanlivost to ma rict nemuzu, protoze jednu davku spotrebuju tak do 2 mesicu.

     1. Ono se to bude odvíjet od množství. Něco jiného je naložit do oleje dvě paličky, za účelem získání česnekového oleje a něco jiného uchovat v nepřátelských podmínkách sklizeň tak, abych zkažené nevyhazovala a až do příští sklizně další nekupovala. Jen oloupané stroužky jen tak v krabičce nebo zavařovačce vydrží taky dost dlouho, ale u nás to nakonec vždycky skončí česnekovou pastou 😉

      1. Jo, to je přesně ono – kdyby se do skleničky oleje dalo pár stroužků, tak to bude něco jiného než plná sklenice česneku zalitá olejem. Já jsem ho dělala dvakrát, dala jsem ho do sklenice s pérovým uzávěrem a divila jsem se, odkud se mi bere rozlitý olej v ledničce ;), sklenice byla tak natlakovaná, že utíkal přes těsnění. Naštěstí to nebouchlo, ale po otevření se mi vyvalil olej na kredenc.

      2. No tak sklizeň nemám, takže nehrozí, že by toho bylo moc. Spíš mi jde o to, abych měla pohotovostní zásobu, a taky aby mi česnek do dalšího použití nevyšeptal. Takže tohle vypadá na dobrý tip. (f)

       1. svého času jsem si ho rozetřela s troškou soli a dala do igelitu – ten položila na tácek a česnek vytvarovala do placky a dala zmrznout, potom jsem odlamovala dle potřeby…

       2. Nejlépe vyzkoušet, ale nepočítat s tím, že má chuť jako čerstvý, je opravdu úplně jiný. Zmrazený sice změkne, ale na ochucení třeba sekané, bramboračky…, tedy těch jídel, která projdou delší tepelnou úpravou se hodí; na topinky, do pomazánek…nee.

   2. Dovolte zabukistovi přispět troškou do mlýna : Můj otec nakládal oloupané stroužky česneku do vodky, údajně jako lék na rozšíření cév. Stroužky zmodraly a zkřehly, vodka měla sloužit jako lék, (táta si rád přihnul), ale nejlepší byl na tom ten česnek, maminka ho milovala přidaný do bramboráku. Jinak lze česnek uchovat i mléčným kvašením:
    http://zkvaseno.blogspot.cz/2012/12/cesnek.html?m=1
    Stejně jako u naložení v alkoholu se zvýší kyselost, prodlouží trvanlivost, nezmění chuť a vůně a narozdíl od česneku v oleji nehrozí otrava botulizmem

   1. u nás (sun) pere naplno… A podle předpovědi tady má napršet úplně nejmíň… prý nočník Čech ???

    Houby rostou – v lese krásně, houbovo a betoběhavo – takže pohodička nedělní (nod)

   2. HEČ, ZANO, U NÁS PARÁDNĚ ZAHRADNICKY PRŠÍ UŽ DVĚ HODINY A VYPADÁ TO, ŽE HNED TAK NEPŘESTANE.

 8. Milá Fuky, Jantar je nádherný ryzák. Mám slabost pro koňské zrzavce ve všech odstínech. S tou masáží jsi to trefila. Kdysi jsem viděla v nějaké TV pořad o trénování parkurových koní někde na východním pobřeží USA a tam jim poskytovali pravidelnou masáž po závodech. Byl tam masér, obrovitý černoch, s rukama jak lopaty a pod těma jeho rukama se koníci přímo usmívali. Přeji Jantarovi a celé rodině zvířecí i nezvířecí hodně zdraví a díky za článek.

 9. Krásné ráno!

  Rakytník na zahradě nemám a momentálně piju žabinec, tedy Chlorellu. „Čistí, leští, konzervuje“, prý je to ukrutně zdravé, chuť to má nevýraznou, takže se to dá vydržet. 🙂

  Zajímavé je, že Evelín se vrhl na lžičku, kterou jsem to míchala a vylízal ji dočista dočista. Ani Žolík nemá námitky, takže jim to dávám taky. Bereme to krátce, tak že až budou účinky, budu informovat.

  „100% biomasa sladkovodní řasy Chlorella pyrenoidosa

  Obsah účinných látek v 100 g:

  Minerály: 1 420 mg fosfor, 940 mg draslík, 320 mg vápník, 300 mg hořčík, 80 mg sodík, 67,5 mg železo, 6,05 mg mangan, 3,44 mg zinek, 0,621 mg měď
  Vitamíny: 8,02 mg vitamín E, 6,50 mg vitamín C, 6,05 mg betakaroten, 5,51 mg vitamín B2, 3,71 mg vitamín B6, 1,78 mg vitamín B1, 0,616 vitamín K, 0,028 mg vitamín B12

  1. Mno, když si dáš nějaký multikomplex vitamíny + minerály, tak to bude asi stejné, jen těch potřebných látek bude řádově víc …Nevím, jak velké jsou jednotlivé „porce“, ale i v těch 100g toho moc není, v gramových množstvích to bude skoro homeopatické.

    1. Tohle je snad příroda, já na chemické multivitamíny moc nevěřím. Rputi, nemáš zkušenosti se spirulínou ?

 10. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Beta večer odpadla do postele a vynechala i poslední venčení. Zato ráno vstala jak tajfun – jdeme na zahradu, jdeme se pohonit, kopej mi dýni, okoušu ti ruce… a naval mi kromě mé snídaně i tvůj koláček…

   1. Páník je hrdina, že zodpovědně zapisuje zub nezub…
    Takže Betka stihne odhárat do odjezdu, že?

   1. To je fakt – a mírumilovný rybízy můžu od plotu přestěhovat na nějaký vlídnější místo. 🙂 (devil) (flex)

 11. OT – vypadá, že se mi prvně urodit rakytník, poradí někdo, jak poznám, že je to opravdu zralé a co s ním mám udělat? 🙂 Je to mladý keř, ještě toho není moc, ale něco ano… a zkušenosti mám veškeré žádné (blush)

  1. Všelijakých receptů je na netu plno, nic osobně vyzkoušeného bohužel nemám. Zrovna dneska jsem zdejší rakytníky kontrolovala, ale mně zatím neurodil, jsa mlád. No a taky jeden z vysazených keříků asi dočista zmizel a netuším, jestli holčička nebo chlapeček… (wasntme)
   Eh, vím že je děsně zdravej, ale za sebe bych asi první úrodu ponechala ptactvu, neb je to ušlechtilé a především bezpracné (chuckle)

   1. Jsem si skoro jistá, že jsem u Baltu viděla z rakytníku všecko možný od džemu přes sirup po nějaký alkohol – akorát že při mé slovní zásobě němčiny… asi dvě stě kusů 😛 si nejsem jistá, jestli to fakt byl on. A pochopitelně jsem to slovo zapomněla dřív, než jsem si vzpomněla, že ho mám hledat ve slovníku (whew)

    1. Byl to on Zano, byl a jmenuje se to Sanddorn – v přesném překladu písečný trn. Byli jsme kamarádce na svatbě na Rujáně alias Rügenu a tam to rostlo všude, obchody narvané marmeládou, šnapsem, likérama, džemem, prostě vším, co se z toho dá vyrobit. A píchá to jak sfiňa, na jedné cestě, kde to keřisko přesahovalo jsem do něj omylem vletěla, jak jsem drandila s kočárem a nevšimla si. Škrábance se mi hojily snad 14 dní, tak si na tu potvoru rakytníka dobře pamatuju. Na zahradu by mi to teda páchnout nesmělo, kdybych nějakou měla 😀

  2. Moji rodiče mají rakytník na zahradě a z plodů vyrábějí signálně oranžový likér. Tvrdí, že je velmi zdravý. Snad je to i pravda.
   Kdysi jsem ve zdravé výživě koupila velmi přírodní šťávu z rakytníku. Určitě to bylo strašně zdravý, ale taky děsně kyselý. Nevím, jestli jsme přidáním značného množství cukru kvůli poživatelnosti zdravotní účinky nevyrušila.

 12. Milá Fuky, to je hezký příběh! Jantar je krásnej koník s přiléhavým jménem (inlove), takže držím palce, ať masáže pomáhají ještě dlouho (wave)

 13. Fuky, když jsem ještě odebírala časopis Jezdectví, tak v jednom čísle byl článek o léčebné masáži koní, praktikovala ji, myslím, nějaká Američanka. Každopádně jsi svému koníkovi pomohla, a to je hlavní. Přeji vám ještě mnoho společných šťastných let. 🙂 (sun)

 14. Tak to je super, že masáže koníkovi pomohly, jsi moc šikovná! Jinak pokud Jantarovi vadí chození ,,naboso“, můžu ti doporučit koňské boty! My používáme botky Cavallo a jsou vážně skvělé. Jen je potřeba správně změřit kopyto, abys strefila správnou velikost. Dají se do nich dokonce koupit i gelové vložky, aby se koníkovi šetřily klouby.

 15. Krásné jméno, krásný koník a radost číst! 🙂

  Nojo, taky mám tuhle knihu v regálu. Pořídila jsem kdysi kvůli Péďovi a po prolistování se usnesla, že masírování praktikujeme tak nějak spontánně a že i nadále budeme postupovat nesystematicky. Že doteky fungují potvrdí deset zviřátek z deseti. A nejen zviřátek 🙂 .

  1. taky masírujeme – někdy prsty, jindy kartáčem gumovým, jindy kartáčem vlasovým… a prý dobrý.

   I když dneska na mejdanu byla největší vzpruha již unavené psice (od dopoledne s Vilíkem, Fáňou a Šáňou – i když ta ještě se moc nepočítá (chuckle) ) pánská psí společnost. Králičí drsoňský jezofík Pajda (ehmmm – má sice úplně vznosné jméno v PP, ale je Pajda jako všichni a všechny jeho předchůdci/dkyně) byl naštěstí poměrně bezpečným sexuálním partnerem… nadšeně se tvářili oba dva (rofl)

   1. Auvej, sem si představila ty jejich nadšený výrazy a můžu se potrhat smíchy i na dálku (rofl) .

    Ovšem aby mě smích nepřešel. Poděska nedávno dohárala, přičemž jsem se zcela spolehla na Benýše, že její čest před nezvanými návštěvníky uhájí. Od května mají psejci ve dne v noci volný pohyb… a nevím teda, jestli jsem se spolehla na toho pravýho. Bylo by to teda nadělení (whew) .

    1. Tedy Milá Louk, to je dost… eh, vzrušující představa! Deset malých Poděsíků… Ne, radši věřím, že si ji Beník ohlídal 😡

     Jo, Ari se do toho dala taky a to je jí teprve sedm měsíců! Příští týden bude napínavý, teď to jde. Taky mi při Berryině hárání Kazan střežil zahradu i Beruščinu čest, zato ten týden, co hodlal vyrábět chodvlčáčky, ten stál za to (whew) (chuckle) Od Berry radši žádné hlídání nečekám, tak jsem varovala sousedy a holky budou mít domácí vězení, pokud s nimi nebudu na zahradě. To ponesou těžko – co je teplo, tak domů zaskočí spíš jen občas, protože Dům je pořád otevřený a jim stačí letmá kontrola, co vařím a dělám. Taky jim bude vadit noc pod střechou, ale holt týden či dva to budou muset vydržet.

     1. Zjevně máme stejné počty, milá Dede 😀 . Když jsem si připustila onu krajní možnost, v hrůzných představách tu pobihovalo deset Poděsíků navíc.
      Nojono, v zimě jsem si jí ohlídala dost pečlivě, ale teď, uprostřed staveniště, kdy část dne museli být uvázaní a přibyl Ben, který jiné samečky opravdu nemá rád… Ech, má teď děvečka najednou nežravé a podezřele mazlivé období, tak jsem zbystřila, ale pořád tedy doufám, že poplach je planý.

      Hmm, začala Ari dost brzy. Tak ve zdraví zvládněte! (wave)

      1. Louk, jediná rada je valit k veterináři, cca od 21.dne předpokládané březosti (tj. asi od 12.dne od začátku hárání)je na UTZ vidět, jestli je pohroma na cestě. Dříve to vidět není, ale veterinář jí může píchnout injekci (většinou nerad kvůli komplikacím), aby se ta březost neuchytla.

     2. Tyjo, Arinka do toho praštila pěkně rychle!
      No tak budou holky dočasně vnitřní, no, snad se s tím srovnají. 🙂
      Hehe, choďlčáčci… náhodou, mohlo to být pěkný…

 16. O.T. otázka na místní znalce. Je nějaký oficiální problém, když si nahrávám na kamerku přístupovou cestu ke svému domu (a zároveň místo, kde došlo k zatím všem útokům)? Blbec na to konečně přišel a hodně mu to vadí. Má nejspíš pocit, že filmuju je. 😛
  Kamerku zapínám, když odcházím z domu.
  EvoB, mám minimum kreditu, nemůžu zavolat ani tobě, ani doktorovi, můžete se prosím ozvat vy? Snažila jsem se tě prozvánět a psát ti. Myslím, že ty Boskovice začínají za výše uvedených okolností pořádně spěchat.

  1. Io – pokud mne paměť neklame, smíš si nahrávat pouze svůj pozemek. Přístupovou cestu tedy pouze v případě, že je taky tvoje.

   1. přesně tak a ostatní majitele přístupové cesty bys měla upozornit,že je ten prostor monitorován….

    1. Už se mi povedlo spojit se s E., takže mám přesný informace i instrukce. 🙂 Ale ještě jednou dík.

 17. OT – určitě nedávno tu proběhl odkaz na dýňovou polévku od Renaty, ale nemohu to najít. Prosím vás, nevíte někdo?

   1. Pravíš, že by stačilo teoreticky, milá Louk? 🙂 Ale teď už to vůbec nejde, neb k dýni od Ri ten recept od Ri prostě patří. (:)

    Děkuju za odkaz …. chjo, zase jsem zvojtila, co jsem mohla, ještě že Zvířetníci jsou inteligentní cháska. (y)

  1. Milá Vave, ta prává Renátina polívka jest zde – já vařím jenom tuto a moc si na ní pošmakováváme.
   http://naszviretnik.net/2010/10/29/mlsotnik-podzimni-slunicka/

   Poznámka – místo Renátou deklarovaného koření používám nadrcená hořčičná semínka smíchaná s kurkumou a kari kořením ála Advokádo (či jak se ta značka jmenuje) v poměru cca 1:1:1 (no já vím, to kari není efef, ale nejsa až takový fajnšmekr, tak používám toto).

   1. A propos, když jsme u toho vaření. Kterak skladovat česnek v bytě? Jsem přišla k většímu množství česneku a mám obavy, aby mi nevyschnul. Myslím, že už tady taky byla někde v diskusích zmíňka…

      1. Hm, balkon mám. Česnek vlastní, vypěstovaný, schovávám v garáži, ve stodole, na šňůře pod střechou, v kameninovém hrnci, hlavou dolu, hlavou nahoru … dřív nebo později se začne kazit. Nastupuje akce Č. Všechno co zbývá vyloupu, zvážím, pomačkám v lisu na česnek a doplním solí, minimum je deset procent, v receptech se uvádí až do třiceti. Míchám jen lžící, aby se do hmoty nezapracoval zbytečný vzduch. Nacpu do skleniček a skladuju v ledničce, použití je pohodlné, vyjma česnekování topinek 🙂
       Po výrobě dlouho větrám

      2. Část vyloupat, zamrazit v malých krabičkách, používat, až dojde čerstvý. Není to úplně jak čerstvý, ale podstatně lepší než česneková pasta.

        1. Akden,dorazila jsem pozdě,ale zatím se tu mnou užívaná varianta uchování česneku neobjevila.Česnek do mrazáku nedávám, neboť mrazem stroužky zhadrovatí a už vůbec nechutnají jako čerstvé. Osobně jsem dala na radu své kamarádky, takže česnek velmi přepečlivě přeberu, pouze zcela zdravé a celé stroužky oloupu. Poté ty stroužky narovná do šroubovacích sklenic a vše zalije panenským olivovým olejem . Vše uchovávám v ledničce( nejlépe v té nulové zóně, kde se dobře daří i zelenině jiné. Takto upravené stroužky česneku vydrží skoro do další do další sklizně, pokud nejsou spotřebovány dříve. A i když česnek sníš dříve, zbyde ještě jeden důležitý a nepřehlédnutelný bonus.: po snědení česneku ti zůstane ve sklenicích výtečný česnekový olej na marinády, maso nebo jen na dochucení nějakých salátů. tenhle způsob jsem vyzkoušela vloni, kdy jsme si na zahrádce vypěstovali trošku svého česneku. budu v tom olivovém uchovávání pokračovat i letos,protože se nám česnek docela povedl i letos. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VŠAK JE, ŽE K NALOŽENÍ DO OLEJE LZE POUŽÍT POUZE ZCELA ZDRAVÉ STROUŽKY.

         1. NEJSEM ANOŇOUMA, JSEM LENKA S. NECHÁPU, JAK SE MI TOHLE POVEDLO UŽ PODRUHÉ ZA TENTO VÍKEND, KDYŽ PÍŠU STÁLE ZE STEJNÉHO A JEN SVÉHO PC.POPRVÉ-VČERA- PŘÍSPĚVEK NEŠEL ODESLAT,PAK BYL ANONYMNÍ. A DNESKA ZAS TOTÉŽ. ZDRAVÍM VŠECHNY A PŘEJU PĚKNÝ ZBYTEK VÍKENDU. U NÁS JE DĚSNÉ SUCHO, I KDYŽ ROSNIČKÁŘI STÁLE PŘEDPOVÍDAJÍ DEŠTĚ. JINDE MOŽNÁ I PRŠÍ, U NÁS ANI NEKÁPLO.

     1. Baty píchnu se pod Tebe, jinak už by to nebylo ke čtení.Konec konců, rad můžeš také využít (chuckle)

      LENKO, TATO VARIANTA SE MI TAKÉ MOC LÍBÍ. DĚKUJI. URČITĚ VYZKOUŠÍM.

      1. nalož to do slunečnicového..on ten oliváč s česnekovým odérem se do všeho nehodí….. 😉

  2. Dýňová polívka mi vyjde pokaždý jinak. Tu, kterou jsem právě sundala z plotny jsem ochutila skořicí. Jinak sůl, cukr, citronová šťáva je klasika, když mám přileju pomerančový džus. A na to, že mám zázvor v lednici jsem dnes totálně zapomněla. Taky jsem přidala trochu bílého vína. Těch variant na dochucení je mraky, každému co chutná. Manžel oblibuje pálivou s thajským curry a kokosovým mlékem. Leč kvůlivá dětem dělám jemné variace… Tak ať chutná…

 18. Krásný kůň a krásným jménem. (h) A ty masáže, určitě zmůžou hodně. Jednak je to projev lásky, a to zvíře to cítí, jednak se stimulují různé body v těle, uvolňuje napětí svalů v křeči.
  Však naši milánkové to vědí dobře, sami si nastavují místa, kte jim naše hlazení a drbání dělá nejlépe. (nod) Sákryš, jak jen to udělat, aby se i na mě našly ochotné drbací ruce, kdykoli si jen vzpomenu? 🙂

   1. YGÓÓÓÓL! (y) Jsem si pěkně naběhla, milá YGO, s Tebou musí být čék stále ve střehu. (chuckle)

 19. Jé, Fuky nám píše. A o fešákovi Jantarovi. To je dobře, že masáž pomáhá. A po té knížce jsi prostě MUSELA sáhnout. Tomu se říká „Vyšší režie“ (sun) Spoustu krásného společného času bez bolenice celé smečce.

 20. Prima čtení Fuky 🙂
  Teda si řikám, ještě že nejsem kůň, na to si musim vzpomenout, až mne zas jednou budou bolet záda…
  Přeju vám s koníkem ještě dlouhou společně strávenou dobu s co nejmíň bolavejma zádama a škobrtavejma nožkama (na těle i duši člověčí i koníkový).
  (wave)

  1. Tady se s dovolením přilípnu. Milá Fuky, ještě spoustu krásných let s nádherným koníkem.

 21. Jantar. To jméno si koník zaslouží, vypadá jako skutečný jantar a pořád krásně září. Přeji ještě dlouhá léta koníkovi a co nejméně staříčkovských problémů.

  U nás doma si masáže zvířata vyžadují a nejvíc kočičí dáma Mia. Zajíždí denně do masážního boxu, což jsou přednostovy léčivé ruce. Chrochtá nahlas blahem a běda když přednosta přestane, to si to potom chytne, pěkně ho seřve.
  Daník mu vyloženě cpe pod ruku zadní klouby a Ája si mu lehá na ruce. Jen Čita chodí za mnou jak pejsek a pořád se chce chovat. (wave)

  1. Přesně to samý mě taky u fotky napadlo – že mu to jméno úžasně sedí.
   No a neopisujou náhodou moje holky od tvojí smečky? Staruška ráno odmítá vstát, dokud není namasírovaná. A dneska si na výletě vymyslela, že ji bolí pravá přední, tak jsem rozmasírovávala (a pak nechala starušku odpočívat a sama cvičila) a ejhle, tlapka se prohřála, tlapka si odpočala a holka mi tu túru došla po vlastních.
   Lady Melly se samozřejmě zajímala, co že se to rozdává, tak byla namasírovaná taky. 🙂

 22. To je úžasné! Hned jsem zagooglila a ta paní napsala i knihy speciálně pro ošetřování koní.
  A Jantar má nádhernou barvu, fešák!

 23. Fuky, je príma tě zase číst.
  Osobně mám masáže moc ráda a na bolesti zad mi pomáhají, tak proč by nepomohly koníkovi 🙂

 24. Myslím, že je to hlavně tím, že masáží se postižené slabé místo uvolní, prokrví a aktivuje. Možná by nebylo marné mu to tam občas namasírovat jen tak preventivně.
  Já si taky na svém masážním polštáři masíruju záda nejen, když mne bolí. Prostě se to tam aktivuje a já se cítím líp.

  Jantárkovi držím palce, ať se mu daří.

 25. Někomu to s tou masáží může připadat jako ptákovina, ale já mám doma kočku a psa, kteří občas kulhají z nezjištěných příčin. Maceščino problematické místo je u páteře v oblasti kohoutku a Borůvčino je ramenní kloub, kde ani psí ortoped nic nenašel. Masáž postiženého místa zatím pomáhá (ťukťuk), zejména když to chytím hned v začátku. Ovšem je jasné, co na pohybujícím se zvířeti studuju jako první a automaticky se tak dívám i na cizí zvěř…

  1. Zkus zajít za Snášilem, to je vyhlášenej ortoped. U Penušky mně hned na začátku řekl, že má (zapomněla jsem co) se zadníma nohama – kříží si je a je to něco v jedné kyčli – a poradil, co dělat, aby si holka užila aktivní život bez problémů.
   Momentálně Penušku začínají bolet klouby, ale jsou to kupodivu *přední* tlapy, ne ty zadní, který má narostlý nakřivo. Takže asi ta rada fakt zabrala. 🙂

   1. Jestli platí analogie, pak přední bolí, protože mají díky těm trochu defektním zadním větší zátěž, než by měly mít. Mého tatínka bolívala levá strana těla, protože po mrtvici převzala část práce za postiženou stranu pravou. Teď se to osvalilo obojo, artrózu rozhýbal s klukama a je to lepší. Ale jak se zastaví, ať už časně ráno po vylezení z postele nebo po delším nuceném lenošení, zase začnou problémy. Penítko holt nesmí poztrácet svalovinu, nebo to bude mít čím dál horší. A kupuj jí kůže nebo nějaký jiný zdroj kolagenu na zlepšení kloubních chrupavek. Drbu srdečně všechny (černé) dámy (h).

    1. Buď, nebo druhá varianta je artróza, která se kousla ne do hlídanejch zadních, ale do předních. Třetí varianta je, že tlapky dostávaly zabrat při seskocích, což dostávaly.
     Bohužel, právě svalovina jede dolů. Ale začaly jsme tu konečně hodně chodit po okolí – já cvičit a holky chodit. Penušku to ze začátku strašně unaví a pak se dostane do lepší kondice. Doufám.
     Až budu mít zbytečný prachy, koupím jí radši zase ty léky na počínající artritidu, to mi přijde účinnější než kůže. Ten kolagen v nich bude taky a navíc i pár dalších věcí. Už dvě dávky měla a udělaly jí hodně dobře.

     1. Mně se na bolavé klouby vlastní velmi osvědčil Hyalgel v kapslích – velmi doporučuji a myslím, že existuje i veterinární varianta.

     2. Choďte. Tatínka si vyčíhla artróza ramenního kloubu, když ležel s mrtvičkou a nehýbal rukama. Pak to za velkého sakrování rozcvičil, výrůstky ulámal a je líp. Já vím, že je v lécích víc kolagenu, ale aby bylo aspoň něco.

      1. Ony jsou tam i protizánětlivý složky a ty jí taky hodně prospívají. 🙂
       Chodíme. Holky jen tak a já s mečem. 🙂

 26. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (naše babča dnes osmdesát) (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Držím koníkovi palce, aby se ještě mnohokrát spokojeně válel a dokázal se vrátit na všechny čtyři (inlove) a užíval si šťastného důchodu.
  Škrtání drápky zadních tlapek znám moc dobře…
  Jedeme na mejdan směr Beroun (wave)

 27. Jé, po delší odmlce zase další hezké Fuky povídání o koníkovi s nádherným jménem Jantar !!!

  Možná to kartáčování byla jakási forma akupunktury s relaxačním hlasem paničky a dohromady masáž udělala zázraky. Sice je mi líto, že starému psímu příteli už nepomohla, ale Jantarovi přeji ještě další spokojená léta.

  A zmínka „..začal hrabat přední nohou jako při kolice..“ To fakt koně dělají ?

  Přeji všem krásný víkend – u nás mokro, vedro, horký mokrý vzduch. (sweat)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN