ROZHLEDNÍK: Mataranka a okolí

0820sve6_1Mataranka je osada zhruba 100 km od oblastního městečka Katherine, tedy Kateřiny, na tropickém severu Austrálie v Severním Teritoriu. V okolí je rozvinuté dobytkářství. Stavil jsem se tam dvakrát. Poprvé v roku 2003 a podruhé v 2005.

 

 

 

V roce 2003 jsme se do těchto míst dostali od západu z městečka Broome a v roce 2005 od jihovýchodu, při zrychleném přesunu ze Sydney do Darwinu. Vlastní osada není nic moc, většinu obyvatel představují domorodci a psi. http://en.wikipedia.org/wiki/Mataranka,_Northern_Territory Jejich počet kolísá mezi 250 – 400, podle toho, kolik našich černých spoluobčanů zrovna sedí doma na zadeli a nebo se potuluje po okolí. Rozuměj, pro ně to znamená okruh 2 – 300 km a několik týdnů a někdy i měsíců.

Zde, na severu, jsou ve svém prostředí, apatičtí flegmatici a jejich nejmilejší zábavou je sedět někde ve stínu eukalyptu, popíjet pivečko a pozorovat okolní cvrkot. Dělat nic nemusí, z našich daní se jim žije docela pohodlně. Oproti občanům s tmavší pletí v České republice jsou tito neškodní, ba přátelští, pohostinní a hlavně nekradou. Osobní vlastnictví je nikterak neoslovuje, a když něco potřebují tak to jen použijí a pak odloží.

Ať to je tužka, lžíce, auto nebo domek. Docela praktické, odpadá tak starost s údržbou. Čehokoliv. Ti co žijí v odloučených domorodých komunitách v buši nebo poušti jsou o něčem zcela jiném v tom nejlepším slova smyslu. Jejich rady starších dbají na to, aby se mezi nimi neobjevil alkohol a drogy, svůj jídelníček si z poloviny doplňují tradičním sběrem a lovem. Snaží se udržovat svoji prastarou identitu.

 

0820sve1

 

Hlavní atrakcí v této oblasti je národní park Elsey, kterým protéká potok Elsey a vlévá se do krásné řeky Roper. Tato má četné přítoky a jsou zde dvě lokality, kde ze země vyvěrají termální prameny. Bitter Springs, čili Hořké prameny a Rainbow Springs nebo Duhové prameny. Jsme zde v kraji velkých ještěrek, tedy krokodýlů a tak v každé tůni může potenciálně být místní zubatec.

V NP je možno si vyjít na pěší tůru, pozorovat četné ptactvo, rybařit, projet se na kánoi, nebo, pro ty odvážnější, si i zaplavat. Ovšem nejlákavější jsou tůně, které jsou u termálních pramenů. Zde je voda průzračná jak křišťál a navíc 32 – 34°C teplá. Dno tvoří bělostný drobný písek a navíc, v této vodě se krokodýlům nelíbí. Jsme zde v krasové oblasti a tak v některých tocích je voda kalně modrá rozpuštěným minerály.

 

0820sve3

 

V prostoru Bitter Springs je prostředí trochu divočejší, ponechané v přírodním stavu, voda v potoku co odtéká od termálního pramene je hlubší a hlavně je zde méně návštěvníků a tak krajinou vládne větší pohoda. Proto je zde možno spatřit více místních zvířátek a ptactva než v kolem upravených tůní u Rainbow Springs.

http://matarankacabins.com.au/bitter-springs-thermal-pools

http://www.youtube.com/watch?v=gQlyUDLJL5U&feature=player_embedded#t=142s

http://www.matarankahomestead.com.au/main/page_gallery.html

U třetího odkazu má galerie více stránek z okolí Rainbow Springs. Přeji pěkné podívání.

 

0820sve2

 

Jinak není nic příjemnějšího než se nechat unášet proudem průzračné termální vody od Bitter Springs do potoka Roper a pozorovat na březích malé klokánky Wallaby jak se pasou pod palmami, nebo se dívat na četné ptactvo. Pokud máte i brýle a šnorchl, tak pod nádherně průzračnou vodou jsou k vidění četné ryby a malé želvy.

Rainbow Springs jsou od osady trochu dále, něco kolem 9 km, a voda z nich odtéká do řeky Waterhouse, která se jen o kus dále stéká s potokem Roper a nebo Little Roper River a tak vytváří řeku Roper, která pak teče až do zálivu Carpenterijského v Arafurském moři.

Jak jsem předeslal, celá tato oblast je krasová, zhruba se datuje z doby pozdního kambria, tedy má stáří kolem 500 milionů let. Ve vodě rozpuštěné minerály vytvářejí usazeniny známé pod jménem tufa. Ta je tvořena vysrážením kalcitu v relativně chladné vodě a je poréznější než travertin, který se tvoří u vřídel horké minerální vody.

 

0820sve4

 

Srážky, co spadnou v době tropických dešťů, se vsáknou do země a pak putují krasovým vápencem zhruba 30 – 100 metrů pod povrchem. Kde se v jílech, co kryjí vápenec, vyskytují geologické zlomy, tam je mírně termální voda tlačena k povrchu, jak se děje v této oblasti a nepřetržitě vytéká ve značném množství (30 milionů litrů denně) na povrch. Pro zvědavé co a jak je následující odborný odkaz v angličtině, ale jsou tam i pěkné obrázky.

http://www.nretas.nt.gov.au/__data/assets/pdf_file/0008/19358/marantakareport_WRD08017_SAF.pdf

Okolí tůní této nádherné vody je ozdobeno vzrostlými palmovými háji palem Livistonia rigida. Zde žijí a úspěšně se množí kaloni druhu „Little Red Flying Fox“ a malí klokánci wallaby. Ovšem jsou zde i čtyři přehršle jiných zvířecích obyvatel, jako hadů, ptáků, v řekách ryb a krokodýlů. Prostě tropický ráj na severu Klokánie, včetně všudepřítomného hmyzu, který je podle vzoru domorodců nejlepší ignorovat.

 

0820sve5

 

Naše první zastávka v roce 2003 byla delší, přespali jsme zde v kempu pod hvězdami, a trochu jsme si to zde prošli. Vykoupali jsme se i v řekách a dokonce jsme si půjčili i sklolaminátové kánoe a podnikli asi čtyřhodinovou vyjížďku po řece Roper mezi krokodýly. V jednom místě je řeka přeťata bariérou z tufy, a tvoří asi jen metr vysoké vodopády, něco podobného jako na Plitvicích.

Konečně přesvědčte se sami v albu na Rajčeti, jak tu je krásně: http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Mataranka_-_osada_a_jeji_okoli_v_tropicke_Australii

 

Aktualizováno: 19.8.2013 — 18:33

81 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pekný večer,som zase pripojená-jednak mi odiešiel router,druhak som bola na dovolenke.Najskôr prosím prijmite všetći oslavenci/ženy i muži/oneskorené blahoželanie. Fakt všetci a že ich tu bolo!!Po večeroch dočítavam resty a kráľovsky sa bavím.Tie jazykove okienka ma dostali-ste dobré!
  No a k dovče.Mala som u nás na juhu brňákov,v tých vražedných horúčavách sme celé dni trávili na termálnych kúpaliskách a konečne sami uznali,že Podhájska a D.Streda majú výborný marketing,ale úrovňou su na spodu rebrička domorodcov.
  No a teraz týždeň som bola v Rajeckých Tepliciach.nemôžem dodať fotky,pretože to neviem a ani som moc nefotila.R.T sú kuzelné.Príbuzní tam majú chatu,celý život tam jazdím a vidím ako sa rozvíjajú,príroda ,jedna z Fatier/len neviem ktorá/ je krásna,dajú sa robiť túry-Xerxová a Betka by jasali,mi lenivci po kolonáde tu pivko,tu zmrzka,tu ľahké i ťažšie jedlo,balada.Idem pkračovať v čítaní a samozrejme,že som v práci.

 2. Musím se pochlubit (blush) Ari šla dnes na tréninku poprvé stopu ve městě (asfaltová cesta ve vilové čtvrti) a byla moc šikovná – dokonce si vyřešila svoji první křižovatku 🙂 Jak ta se panečku potom nesla, když jsme ji všichni chválili! (chuckle) Na čerstvých 7 měsíců to není špatný výkon…
  …ovšem, abych byla upřímná, její výkony v klasické sednilehnivstaň poslušnosti jsou na druhou stranu velmi… eh, no dobrá, sotva základní. Problém bude jako obvykle ve mně – proč ostatním psi chodí „na pamlsek“ tak, že vzorně jdou a na pamlsek zbožně koukají? Ari se chová stejně jako kdysi Berry i Nazgúlové – jak VÍ, že mám pamlsek, tak vyšiluje, že ho chce a rozumného počinu z ní nedostanu, chjo. Prostě jsou věci, které mi jdou a ty, které mi nejdou. Klasický výcvik psa holt asi patří do té druhé kategorie (wasntme)

  1. Tedy, páni, v sedmi měsících a už udělá městskou stopu. Máš to ale štěstí na šikovnou holčinu! A ta poslušnost. Z toho si nic nedělej, to přijde časem. Já když jsem chodila do „lidušky“ na klavír, tak mi vůbec nešla prstová cvičení a etudy, ale za to jsem doma válela Strausovy valčíky, jen to hvízdlo. Tak nějak je to s Arinkou (chuckle) .

  2. Dede, to je krásný! AríneNEk je moc šikouvná! 🙂 Inteligentní, tvořivá, se svou hlavou a vyhraněnými názory. Chich, je logické, že ke všemu přistupuje osobitě. Přeci svůj k svému 😀 . Neumím si žádnou z vás představit na cvičáku svazarmovského typu. Ty prostě vždycky budeš svým psíčkům spíš domlouvat než povelovat (inlove) .

   1. Bohužel máš pravdu (whew) Jenže ona se musí naučit chodit rozumně – nechci svazarmovskou poslušnost (to nedokážu ani za sto let), ale chci, aby mi nepřekážela ve městě, abych ji mohla zastavit a vyndat třeba peněženku, aniž by mi skákala na hlavu a tak (blush) Zítra jedeme do Prahy – ráno dám na Černém Mostě auto do servisu a s holkama pojedeme metrem na Lužiny za taťkou a bude tedy trénovat sídlištní venčení – pro holky něco absolutně exotického. Myslím, že to bude náročný a poučný den! (chuckle)

  3. Teda, Dede, ty máš tak šikovnou pejsku! Strašně moc ti ji přávidím. 🙂
   No a sedni-lehni-vstaň je takový trochu netradiční i u nás. Skoky na hlavu předváděla Penuška, povely máme netradiční u obou. Sedni na svou chlupatou prdelku, například, nebo bucí-plesk! Mám ti ty nohy podtrhnout, ty potvoro chlupatá, nebo půjdeš dobrovolně? 😀
   Inu, povely mají být krátké, stejné a snadno srozumitelné, že…

 3. Těším se na Matranku ale až zítra, dnes již nemám sílu,teprve jsem dorazila, musím chvíli vypnout. (wave)

 4. Děkuju, Georgi, s Tebou je cestování vždycky zajímavé a obohacující. Mávám do Klokánie a zdravím milou Mílu. (h)

 5. Moc krásné povídání, mám tato australská povídání moc ráda… Broome je pro mne synonymem Austrálie, nevím proč, asi proto, že jsem se s Austrálií prvně více setkala v detektivkách s napolo černým detektivem Napoleonem Bonapartem a první kniha co jsem o něm četla se jmenovala Vdovy z Broome. Netuším, jak moc odpovídá Austrálie skutečná Austrálii vylíčené v těchto knihách, ale kdysi dávno to byl pro mne první dotek tohoto pro mne neznámého kontinentu. Zajímalo by mne, jestli ty knihy – autor Arthur Upfield, tuším – znáte a zda jsou popisy Austrálie v nich reálné – mně osobně přišlo, že tu Austrálii vidím přímo před sebou, když jsem je četla…

  1. Tora, jsem na tom stejně jako ty (wave) . Upfield detektivní příběhy psal mezi dvěma válkami, tak se domnívám, že se současnou Austrálií nejsou totožné. Ale také to byl pro mne první vstup do zajímavé krajiny, přírody a společenství lidí – Austrálie.

  2. Toro, hlásím se do klubu – Upfieldova 🙂 I já jsem tak „poznávala“ Austrálii a moc by mě zajímalo, jak moc je to jeho líčení pravdivé – byť s dneškem pravda časově vzdálenější.
   Milý Georgi, z dnešního povídání se mi nejvíc líbily fotky – ta voda je prostě úchvatná! V té, co spíš vypadá jako koupadlo, bych asi riskla ty krokouše – tam by se jim nemuselo líbit. Přírodnější nádrže bych asi opatrně obcházela (chuckle) Jinak díky za ta vyfocená schémata a popisy – člověk se zase něco přiučí (wave)

   1. Jo jo, jsem ráda, že ty knížky nefascinovaly jen mne. Popisy života těch australských domorodců, jejich zvyky a chování, to mne velice zajímalo. Vůbec psal dobře. Vím, že je to už v podstatě sto let zpátky – to je hrůza, co? Ale ty knížky mne přitahují pořád a občas si je ráda znovu přečtu, byť už je znám jak své boty.

  1. Velká Kočko! Nevím nevím, jestli by ti Jenda stačil – to víš, tango není quickstep. Miluju dvacátá léta a jejich rytmy – tenkrát byl ještě tanec potěchou oka i ducha. A dáma odtančila velmi šaramantně.

   1. Tak to mi nějak ušlo že Jenda tančí jen tango, myslela jsem že se zabývá všemi moderními tanci. A tango jsem tedy nikdy moc neválela. 🙁

 6. Jirko, díky za další přiblížení krásné-neznámé přírody tajuplného kontinentu. Ty a HankaW si hovíte v plavání s nejúspěšnějšími predátory naší planety (chuckle) ! V duchu tě jmenuji krokodýlím plavčíkem!
  Jo a fotky jako vždy krásné, voda je krásná i přes krokouše!

 7. Díky Georgi za výlet do pro mně zvláštní krajiny – to koupáníčko krásný, to závidím.

  1. fuj hrubka!!! :@ , pro mě!!! pro mě!! tam mělo být, omluvuju se.

   Jo a nevíte kde seženu arabského míšence s kufrem? (think)

    1. na BLANIDŮRU!! Dneska ráno si jednoho podala 😀 řekla mu vod plic, co si vo něm či jeho kufru myslí 😀 Omlouvala jsem se asi tak šestsetkrát, nána jedna pitomá je to :D. Musíme to natrénovat 😀 😀 .
     Fčéra jsme trénovaly koš. Já jsem myla nádobí a nastražila jsem na ní otevřený koš v něm kosti od kuřete. Jedno voko na nádobí, druhý voko na Blanidůře. Jak tam šel šňupák, huž jsem byla v pozoru. když ho dala pryč, olbřímí pochvala a zbytky kuřete přichystaný na mističce, když tam šel šňupák moc, bylo NE. Docela jí to šlo.
     Vždycky jsem si myslela, jak umím vecpat psí cvičení mezi domácí práce, teď jsem se v časové tísni posunula ještě dál a vecpala psí cvičení už přímo DO domácích prací 😀 😀

   1. Petro, nezahrávej si! Takový arabský míšanec s kufrem – to silně zavání terorismem! (chuckle)

   2. Ešusko, ty zvířže. Tady je 16 stupňů (puke) Ti říkám ,jest-li si něco přivolala….. (headbang)

      1. 😀 😀 😀 Jsem si to musela nejdřív vyluštit a přeložit 😀 😀 , to je boží tydle pitominky 😀 no ale já se nebojim ničehož tetkon už. Mám toho psa, co má ten protiteroristickej výcvik, takže…. jaký ste byli útočníci, há? 😀

          1. Nikdo nemá šanci proti Blanidůře protiteroristický! Nikdo 😀

 8. Velice pochvaluji zajímavé odtajnění další části Australie. Mimo její krásy mě ale zaujal rys domorodých obyvatelů, kteří když něco potřebují tak to použijí a potom odloží. Jaká nádhera! Já tuhle vlastnost nutně potřebuju!!
  Barák se nadouvá věcma, které nejsem schopna vyhodit. Oumysly jsou dobré, ale když má dojít k likvidaci vybrané hromady, polovina věcí se nenápadně přesune zase zpátky. Já chci být domorodec!!

 9. Milý Jiří – dneska opět výborný článek, zase jsi nám ukázal jinou Austrálii. Je fajn, že máš toulavé boty a nám ukazuješ krásy kontinentu, kam se jenom málokdo z nás podívá (i když, pro mne je exotika i Španělsko (nod) ). A dnešní zvláštní pochvala před nastoupenou jednotkou za fotky zvířátek – těch není nikdy dost! Jo a ty vodní fotky – tak ty jsou opět dechvyrážející.

 10. Moc pěkná krajina, milý Georgi, tam bych se chtěla jednou podívat (h) .

  O.T.: Kdyby byly nějaké volné palečky, přidržte je prosím od devíti Ioannině. Jde na konkurz a jestli to vyjde, budou mít s holkama dřevo na zimu 🙂 . Penítko a Melítko zdraví Zvířetník 🙂 .

  1. zdravíme a držíme tlapky i drápky!!!!doufám, že dáš vědět, jak to dopadlo, jen co Io zavolá zprávu?

  2. takže je to konkurs na nějakou vedlejší prááácičku, aby bylo na dřevo a granulky a stromky na živý ( pichlavý) plot?

    1. mno, první, kdo by na tom utrpěl, by byly za čas obě holky – stabilní krmení no-name granulkami by asi přineslo svoje následky 🙁 a Io se taky nemůže dlouhodobě stravovat jak za obléhání hradu Kosti.

  3. Držíme všechny (y) Io na konkursu a HanceW na mořskopáteřní pouti! Dopadne to výborně (h)

   1. Sem se s dovolením přilípnu: Držím palce Io i Hance W a průběžně i všem ostatním potřebným, psát nestíhám, ale snažím se aspoň dočítat…

    1. Dík za držení. No smůla, nevědí, oč přišli, ale aspoň švanda na konkurzu byla. 🙂 Zkrátka nejsem dobrej materiál na středoškolský pozice, jsem na ně moc praštěná. 🙂

  1. I Kloknai od protinožců ti přejí pevné zdraví, pohodové dny a lidi kolem a hodné košišky.

   1. Se s dovolením připojuji s pozdním přáním.
    Evo, posílala jsem emilka až teď večer.Moc na Tebe myslím a hladím košišky. (wave)

    1. děkuju, Jennynko, taky moc pomáháš – Luisa a spol. zasílají brumly a předeníčko 🙂

  2. Milá Nelinko (inlove) – hodně hodně hodně zdraví a pak taky spokojenosti a dobrých lidí kolem sebe. Těším se na další fotky tvých kočiček, které budou dneska mimořádně hodné (nod) a vůbec hezky si dnešní den užij a s chutí vykroč do dalších let.
   (f) (f) (f) (f)

  3. Milá Nelino, všechno nejlepší k narozeninám! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  4. Neli, všechno nej nej nejlepší. Pevné zdraví Tobě i plyšákům, pohodu a splnění tří přání (sun) (rose) (^) (d) (party)

  5. Milá Nelino (inlove) , ze srdce ti přeju především hodně zdraví, aby sis pořád užívala radosti se všemi svými i návštěvními kočkami i procházek s foťákem. Moc mávám!
   (h) (f) (party) (d)

  6. Evi, všechno nejlepší! Tělesná schránka ať drží, ve smečce vládne mír a pohoda a po všech stránkách ať se co nejlépe daří (rose1) (rose1) (rose1)

 11. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásný australský výlet (nod)

 12. „na tropickém severu „…já vím protinožci, ale zní mi to legračně. 😉

  Jinak to musel být nádherný výlet. Spaní pod širákem bych si odpustila, obávala bych se, že bez nějaké sítě přes sebe by se kvůlivá hmyzu asi nevyspala (vlastně jsem tak nikdy v životě nespala – ve stanu mockrát, pod hvězdičkami nikdy) Zato kdybych si byla opravdu jistá, že ti ocasatí zubatci nemají teploučkou vodu rádi, odvážila bych se v té lákavé tůni také vykoupat. No jak to teď po sobě čtu, asi si budu jen sebe v té tůni představovat a raději ten zážitek na živo přenechám Jirko tobě, umíš to hezky popsat a krásnými fotkami zdokumentovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN