DREAMTIME: Holubice Wonga a bílý květ Waratah

0813sve2_1Holubi Wonga jsou podobni obyčejným holubům, ale žijí v buši a potravu si hledají na zemi. Někdy můžete spatřit, jak pár těchto holubů odpočívá poblíž krásné, velké květiny jménem Waratah. (Varatá) Abychom zjistili, proč holubi Wonga mají rádi Waratu, se musíme vrátit zpět až do dávné doby Dreamtime.

 

 

Květy Waratah jsou skoro vždy sytě rudé. Když však opatrně a velice houževnatě pátráte, tak někdy můžete také najít v buši se ukrývající Waratu bílou.

 

Dávno, velmi dávno, před dlouhými věky, rostlo mnoho nádherných rostlin a květin, zrovna tak jako nyní. Některé jsou stále takové jako v době Dreamtime, ale některé se změnily. A právě Waratah je jedna z nich. Tato květina je neobyčejná, protože vykvétá na vrcholku silného stvolu, který vyrůstá z malého keře. Květ je obvykle sytě rudý, ale někdy se dá najít i květ bílý. Nicméně, v době Dreamtime, všechny květy Waratah byly bílé. V těch dobách holubice Wonga se svým druhem Lapara trávili svůj čas v buši na zemi, kde hledali semena a procházeli se mezi stromy, hledajíce bobule k snědku.

Holubice Wonga musela zůstat pod stromy, i když mohla létat. Nikdy se neodvažovala vyletět nad koruny stromů. Věděla velmi dobře, že otevřená obloha je doménou jestřábů, jejich smrtelných nepřátel. Jednoho dne Wonga a Lapara opět na zemi hledali bobule a semena k snědku, když se jeden druhému navzájem ztratili. Wonga proto zvolala: „Kúú-kúú, kúú-kúú, Lapara, slyšíš mě? Slyšíš mě?“

Pak naslouchala, ale odpověď nepřicházela. Tak se holubice Wonga posadila a počala čekat. Toto se nikdy předtím nestalo, kam se jen ten její duh Lapara poděl? Volala znovu a znovu, ale Lapara neodpovídal. Čekala skoro až do soumraku a pak se rozhodla rozletět se po něm podívat. Létala se stromu na strom a stále volala Lapara, ale jeho odpověď stále nepřicházela.

Již se připozdívalo a za chvíli nebude vidět, aby mohla pokračovat. Wonga se rozhodla, že jediná naděje najít svého druha než nastane úplná tma, bude, že vyletí nad stromy. Nikdy předtím neletěla nad korunami stromů, ale myslela si, že bude snazší najít Laparu, když bude vysoko nad stromy. Měla o Laparu takovou starost, že vůbec nepomyslela na jestřáby, kteří žili vysoko na obloze. Wonga vyletěla nad koruny stromů a letěla stále výše a výše, minula ty nejvyšší větve a pak se rozletěla do jasné modré oblohy.

Nikdy předtím nespatřila koruny stromů s vrchu. Rozprostíraly se pod ní jako zvrásněné a chuchvalcovité šedozelené prostory. Wonga zpívala na obloze a jejími malými křídly třepotala ve vzduchu. Bylo to potěšení být tak venku z buše, vysoko na obloze. Kdyby neměla obavy o svého druha, tak by nejraději plachtila ve vzduchu a radovala se z tohoto nově poznaného světa. A jak tak létala kol dokola, tak stále volala:„Laparo, kde jsi? Kde jsi? Prosím odpověz mi. Slyšíš moje volání?

V tom zaslechla z hloubky pod ní zvolání. Wonga šťastně zamávala křídly a zamířila tím směrem. Konečně našla svého druha! V tom ale zaslechla podivný zvuk. Zvuk větru vanoucího mezi stromy, avšak zdálo se, že přichází z prostoru nad ní. Podívala se nahoru. Byl to jestřáb! Tento milou Wongu uviděl a řítil se na ni dolů, křídla složená dozadu a svým silným zahnutým zobákem rozrážel vzduch.

Wonga zběsile mávala křídly a ve smrtelné panice zkoušela dosáhnout korun stromů. V tom jí tělem projela palčivá bolest, jak do ní jestřáb zabořil svoje velké hnědé spáry. V tom okamžiku Wonga cítila, jak ztrácí všechen svůj dech. Jestřábí drtivé uchvácení bylo stále silnější a silnější. Wonga cítila, jak se jí trhá hruď, jak ji jestřáb nesl v pařátech vzhůru. Hluboko dole pod nimi zaslechla, jak velice slabě volá její druh Lapara. „Wongo, Wongo, kde jsi? Wongo, kde jsi?“

Se zoufalým úsilím se Wonga vymanila ze smrtícího jestřábího sevření a více padala, než letěla do lesa pod ní. Neschopná letu, propadla korunami stromů. Krvácející a rozervaná dopadla mezi keře Waratah rostoucí pod stromy. Viděla jestřába, jak krouží vysoko nad stromy, ale ona byla nyní v bezpečí pod klenbou korun stromů. Slyšela, jak ji její druh volá: „Wongo, kde jsi? Kde jsi, Wongo?“

Krutá bolest projela celým jejím zmrzačeným tělem. Její krev stékala na jeden sněhobílý květ Waraty. Wonga zoufale zatřepotala křídly, přece musí za Laparou, když ji stále volá! Napínající veškerou svoji sílu a energii zkoušela letět. Podařilo se jí jen kousek popoletět a pak spadla na další keř Warata. Zoufale a znovu zkoušela letět za hlasem svého druha, aby opět spadla na další keř Waratah.

Jak tak odpočívala, její krev stékala na bílé Waraty, barvíce je sytě rudou barvou její krve. Nakonec, vyčerpaná a umírající cítila, jak ji opouštějí poslední zbytky sil. Měkce upadla na listy stromů pokrytou zem, kde zemřela. Hlas jejího druha stále a marně zněl bušem: „Wongo, Wongo, kúú – kúú, kúú – kúú!“

A tak proto dnes je většina květů Waratah rudá, již před dávnými časy byly zbarveny krví holubice Wonga, když smrtelně zraněná a krvácející poletovala od květu ke květu hledajíc svého druha který ji volal. Někdy, i když to je opravdu velice vzácné, je stále možno najít sněhobílou Waratu, právě takovou, jaké bývaly všechny v době Dreamtime.

 

0813sve1

 

Do češtiny převyprávěl George Švehla

 

Aktualizováno: 12.8.2013 — 16:33

64 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dočetla jsem dnešní báji, je nádherná, připomíná mi Romea a Julii. Jak jen dovedou být kruté ty nejnádhernější lásky.
  (h) (u) (h) Jiří, díky.

  1. Vavísku milý, všechno nejlepší Tobě a všem Alenkám zde.
   Pozdě ale přec, byla jsem mimo PC. (inlove) (wave)

 2. Milé Alenky přeju Vám krásný sváteční večer!!! (rose1)

  Jinak tábora užíváme co nám síly stačí, Terry kouše o 107, Nastěnka dneska agilitila, Terry i stopičkoval a byl velice šikovný, Frogášek je miláček, zatím chodí bez kulhání ale nevím jestli jsme to dneska trošku nepřepískli…

  jdu si na večeři, hafani už jsou po a já hlady nevidím

  mějte se krásně!!!

 3. Krásný příběh.
  Zajímavé, jak dnes všichni vzpomínáme na kytky našeho dětství. Mně se při pohledu na ten obrázek květů Waratah vybavila jedna kytka, kterou jsme kdysi mívali na zahradě. Byly to takový červený štětky velice podobný téhle kytce na obrázku. Moc hezky voněly, sušili jsme je a dávali mezi prádlo. A nemůůůžu si vzpomenout, jak se ta kytka jmenovala…

 4. Krásný příběh, Dreamtime je skvělý!
  Lidičky, dodatečné díky za přání – jsme mimo Prahu a byli jsme i mimo net, ted už to snad půjde.
  Alex, mám z tebe a za tebe radost.

 5. Milý Gerogi, krásné vyprávění, díky.
  A díky i za články a fórky, které mi posíláš (rolf)

 6. K těm srdcovkám (Dicentra) : Mám jednu, červenou nebo spíš růžovou. Kvete na začátku léta, někdy kolem půlky června. Po odkvětu jí zežloutnou listy a zatahuje. Mám u ní kolík, abych věděla, kde v zemi je. Nemá totiž ráda okopávání, protože koření jen mělce. A do příštího jara o sobě nedává vědět, první lístečky vystrkuje až někdy v dubnu.
  Miluju povídání z Klokánie, George díky, umíte vyprávět poutavě a připadá mi, že při čtení jsem s Vámi na tom podivuhodném kousku naší krásné planety.

  1. Aha, Lído, tak to já ji asi omylem, když byla zatažená, vykopala. Bylo to v době mých prehistorických zahradnických začátků, formou pokusů a omylů 😛 .

  1. Vave, to je vynikajici – obraz a hudba, zejmena, kdyz jeden vi a, byt jen castecne, rozumi. Pan Vave je dobrej. Vzalo mne to za srdce.

  1. Jj, srpnová sváteční úroda 🙂 .

   I všem dnešním oslavenkyním hodně zdraví, štěstí,radosti a pohody a krásný sváteční den! (f) (sun) (f)

  2. Jakpak to ten Jovo ví, že já zvonečky tak ráda? (wave)
   Děkuji a všem ostatním Alenkám přeju krásný den. (f)

  3. Milé Áji, Alči, Alenky i Abytky, přeju vám všechno nejlepší k našemu svátku. 🙂 (h) (sun) (music) :*

   A děkuju vám všem za krásná přáníčka. (wave) (h)

  4. Milé Alenky zjevné, i skryté – jako třeba Abyt a Vave, přeju vám všechno nej k dnešnímu svátku (inlove) – krásný den, nějaké pěkné květiny a aby vám někdo tím vaším pěkným jménem pořád říkal s láskou a úctou (h) (f) (party)

  5. Všem devčatům jménem Alena přeji všechno nejlepší k svátku (f) (f) (f) (f) (f)

   A speciálně Vakandi ještě jednu kytičku navíc (f) 🙂

     1. a já jsem poslední, ale opravdu na všechny Aleny, Alenky, Alči, Vavísky, abytky i případné další myslím už od rána, vlastně ještě dřív, protože jsem se večer koukla do kalendáře – a těšila se, jak jim hned ráno popřeju

      ale snad to ještě platí, přeju všem jen to nejlepší!!!! (h) (h) (h) (f) (f) (f)

     2. A nejseš poslední, protože já se doplazila na značku ještě později. Všem Alenám, Alenkám, Vavenkám, Abytkám a jiným jinak ukrytým všecko nej a dvě krásné chvilky denně.

      1. Opozdilci přejí mezi posledními, ale neméně srdečně: všechno nejlepší, milé Alenky!!! (h)

       1. No – ještě je dneska, ne?! Takže milá Alčo, Vave, Abyt a další Alenky – krásný sváteční večer, mějte se hezky, užijte si zbývající hodiny svého dne a hlavně – splňte si jedno tajné přáníčko.
        Jak říkal pan Kaplan „Nasraví“ „Ať složí“

 7. Jiří, díky, krásná i když smutná pověst. Ale kytka je nádherná. Jsou i k řezu do kytice?

  1. Ano, k řezu do kytek jsou, jako i jiné zdejší „native“ tedy domorodé bušové kytky. Nejsou jemné ale většinou pichlavé ale krásné.

 8. Dneska je to moc smutné vyprávění, milý Georgi. Krásné, ale smutné. ;( A ten květ je nádherný, stejně jako všechny příběhy z Dreamtime. Děkuju Ti, že se o ně s námi dělíš.

  Přeju všem krásný den. (h)

 9. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dík za další povídání ze staré Klokánie (nod)

 10. Velmi smutné, ale moc hezké Dreamtime povídání. A jaký to nádherný květ !!!! Je v Australii běžný, viděl jsi ho Jirko někdy v buši živě? My tady také máme „zemní“ hrdličky „Ground Dove“. Sice létat umí, ale pohybují se převážně na zemi. Jsou malé, drobné a nejvíce je vídáme při silnici cestou na Floridu. Asi tam kromě nějaké potravy zobou drobné kamínky. Svojí barvou se zemí téměř splývají.

  V dětství jsem milovala velký, bohatý keř na naší zahradě před chatou. Byl vždy obsypaný červenými srdíčky (Dicentra). Říkali jsme těm kvítkům „slzičky Panny Marie“, která nad svým ukřižovaným synem ronila krvavé slzy, které kanuly na do té doby jen bílá srdíčka keře. Když jsem viděla, že i tady se tenhle keř prodává (pod názvem „Bleading Heart“ – krvácející srdce), zaradovala jsem se. Hned jsem si ho zkusila zasadit na zahradě. Ale ani s několika pokusy jsem neuspěla, prostě se mu u nás nedařilo a vždy zašel. Mrzí mě to, keř patří k mým vzpomínkám na dětství.

  1. Maričko, také jsem kdysi měla srdcovku, sytě růžovou a i bílou. Byly mi darovány kamarádkou jako odkopek, se známými slovy: „To roste jako plevel, tomu se bude určitě dařit.“
   Jakmile dostanu takový „plevel“ tak zaručeně se mu u nás nedaří.Bílá zmizela po první zimě a růžová chátrala a chátrala až zmizela také.
   Ale také se mi líbí, patří do babičkovských předzahrádek.

   1. Srdcovky jsem si pořídila, protože je měla na zahradě babička- bílá je mrňavá, růžová jakž takž- ale asi je tu na ně horko. Jenže letos mi sluneční žár spálil i floxy a rudbekie, a ty podle mne mají vydržet všechno.

    1. No, mozna mam nejaky odolnejsi druh floxu a rudbekii. Ty moje si rok od roku bezstarostne kvetou, i kdyz jsou vystaveny odpolednimu zaru, ktery je zde skutecne nemilosrdny. A ty floxy musi byt tak minimalne 25 let stary, uz krasne rostly v dlouhe rade kolem plotu, kdyz jsme domecek koupili.

    2. Matyldo, floxů mám hodně, zatím jednu barvu a to sytě růžovofialovou a růžovou s okem a čistě bílou. Rudbekie mám také ale nejvíc žlutých. Echinacei a oranžové také chutnají všem potvorám. I slunečnice mi slimejši sežrali, z 10 zatím zůstala jen jediná. Jinak jsem letos koupila jasně červené a ještě nějaké ale i ty mi ožrali slimejši. Protože máme veelmi žravé štěndo tak ani nedávám žádné granule, ani ty co nemají škodit zvěři. A přesto teď asi po těch povodních, je Legýsek nemocný a má dietu a prášky. Luxík nic neochutná ale Legýs je prasopes.

     1. Píšu nějak zmateně, samozřejmě jsem koupila nějaké sazenice floxů. Mám dřív číst než odesílat.

  2. Maricko, mam s tim bleeding heart tu samou zkusenost. Taky jsem se zaradovala, kdyz jsem to videla v jednom zahradnictvi, protoze uz leta jsem ho chtela. I u nas na vesnici byl skoro v kazde predzahradce. Koupila jsem to uz jako docela vzrostly kerik, opatrovala, rikala mu jak je krasny – stejne zasel. 🙁 A tentyz problem mam s muskatama. Ta vize okennich truhliku s garlandami muskatu, jak to treba vidim v CR se mi m nikdy nenaplnila. Asi je na to tady prilis horko.

   1. Srdcovka chce vlhčí půdu a polostín. Kvetly mi krásně, měla jsem růžovou i bílou, ale celý záhon mi prorostly kořeny nesmyslného smrku a sežraly mi nejen srdcovku, ale mnoho dalších rostlin. 🙁

   2. Srdíčko, floxy, konvalinky – to jsou pro mne vzpomínky na dětství, na maminku a babičku.

    1. Přesně tak Zano.

     A HankoW, zajímavé, že ani u tebe se srdičkům nedařilo (omlouvám se za překlep, však já vím, jak se to správně píše). A ráda, čtu, kolika z vás se tenhle krásný keř také líbí (ale bohužel též někdy neuspějete). Floxy tady byly, když jsme dům koupily. Pár let krásně kvetly, pak záhadně vymřely. Ale muškáty mi tu také nerostou – tedy v truhlících vůbec – a ani v zemi se jim nedařilo. V prvním zahradnickém nadšení jsem se tu snažila „vypěstovat si tu i kousek domova“. Pokoušela jsem se o konvalinky, pomněnky, ta srdíčka, libeček, křen, rebarboru, řebřiček, heřmánek a tak bych mohla jmenovat dál. Ani s jedním jsem neuspěla, jedině řebřiček přežil tak rok a pak zašel. Dokonce jsem si přes katalog zakoupila malý stromek švestky – také zašel po roce či dvou. Při tom všechno jmenované v jiných částech Ameriky roste – holt je tady jižanské podnebí a tomu odpovídající kvalita půdy a je třeba se tomu přizpůsobit.

  3. u nás se „slzičky Panny Marie“ říká takovým těm planým drobným karafiátkům – hvozíkům. A „srdíčka“ máme na zahrádce taky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN