POHÁDKOVÉ LÉTO S WWW: O uplakané princezně

Logo_pohádkyJestlipak já se z toho jednou nezblázním, vykřikl u snídaně král Čimelda II. Já mám jako král právo se v pohodě nasnídat, ale to už dávno neplatí, protože ta nána zase fňuká, ostatně jako každý den.

 

 

 

Ale tatínku, řekla královna Bětuška, ta nána je tvoje dceruška, princezna Julinka a pláče, protože ji to sudičky přisoudily. Vždyť víš, že Julinka si podle nich hodně popláče, ale nakonec se šťastné vdá. Tak už to Čimeldo vydrž, už se posílají poslové k princům.

 

Vydrž, vydrž, vykřikl král Čimelda, můžu já si jednou pochutnat na rohlíku máčeném v kafi, když do toho Julinka každý ráno kvílí? A copak jí vlastně dneska je? Zda se mi, že bulí nějak silně. Komorníku, copak se dneska děje?

 

Nevím, pane králi, od rána je u ní chůva, princezna je k neutišení, taky se mi to nějak nezdá. Včera vyváděla k vůli ztracené skleněné kuličce, předevčírem si myslela že šilhá, ale dneska vyvádí jako minulej tejden, co si umanula, že si pro ni přijde zrzavej, hrbatej princ Chumlajda, co tak strašně koktá.

 

Tak dost, vykřikl Čimelda II, okamžitě ať se princezna dostaví ke snídani, já si to zjistím sám. Tak copak je holčičko moje, držel se Čimelda. Pročpak tak zase pláčeš a zarmucuješ tady maminku, chůvu, komorníka a mně samotnýmu už z toho začíná hrabat.

 

Tatínku králi, vzlykla princezna Julinka (chůva za ní lomila rukama), já jsem tak nešťastná, já nemám všechny prstíčky. Ach dceruško moje, vzlykla královna Bětuška. Co nemáš? zařval Čimelda II. Co že nemáš?! Prstíčky všechny na ruce nemám tatínku králi.

 

A kolik jich chceš mít, zaječel Čimelda?? Já jich mám na každé ruce pět, komorník má na každé ruce pět, chůva má taky pět. Co sis to zase vymyslela, co?! Ať už přijde třeba ten zrzavej hrbatej kokta Chumlajda, k půl království přidám ještě sáček skleněnejch kuliček a konečně si namočím v klidu rohlík do kafe.

 

Julinka se rozeřvala naplno. Tatínku, prosím tě, královna Bětuška padla na kolena, chůva padla na kolena, komorník si utíral oči do zlatem vyšívaného ubrusu. No tak dobrá, řekl smířlivě Čimelda… Tak které prstíčky nemáš, Julinko. Palečky tatínku králi. Ale to se podívejme, zachechtal se Čimelda, tak palečky nemáš, a čípak to tedy jsou, ty co máš?

 

Nevím tatínku, ale ty nejsou moje. Čimelda vytáhl rozmáčený rohlík z kafe a praštil s ním vztekle na stůl. A či jsou? Čí jsou ty palečky, když nejsou tvoje, jsou snad moje??? Já je nepotřebuju, maminka má taky svoje, chůva taky a komorník jakbysmet. Tak čípak jsou?! Nevím tatínku králi, ale nejsou moje. Bueeeeeee, spustila znova Julinka.

 

Po celém království se rychle šířilo, že princezna Julinka je bez palečků. A nejen po království. Poslové se vraceli s prázdnou, princové jeden po druhém odříkali námluvy. Akorát princ Chumlajda z východního království vzkázal, že by si eventuelně Julinku vzal, ale půl království jako náhrada za chybějící princezniny palce je málo.

 

Komorník opatrně předčítal to poselství králi. No nic, zadumal se Čimelda, ještě že nemá Julinka prstů jen pět, to by chtěl celé království, pacholek jeden.

 

Čimelda svolal královskou řadu. Tak copak budeme pánové dělat co? Platím vás za co? Když nejste ani jeden schopnej vysvětlit princezně, že palečky jsou její. Pozveme poustevníka, řekl první rádce, je to moudrý člověk, ten to princezně vysvětlí a ještě to nebude nic stát.

 

Poustevník byl pozván na hrad. Dlouho s princeznou Julinkou hovořil o samotě. Čimelda s prvním rádcem a komorníkem poslouchali za dveřma. Julinka se utišila. Čimelda si zamnul ruce, komorník s prvním rádcem se objali. Pak se ozvalo podivné táhlé kvílení. Dveře se otevřely, poustevník vyšel s vytřeštěnýma očima, po tvářích se mu koulely slzy. Ach bože, vzlyknul, jak já teď budu trhat kořínky, když tyhle palce nejsou moje?

 

Nalej mi ještě, řekl na balkóně Čimelda II. komornikovi, když si zapálil. Vono to vypadá tak, že v tomhle blbinci přijdeme o palce všichni, dokonce i já a jak si budu máčet ráno rohlík do kafe to teda nevím. Sudičky, sudičky brblal Čimelda, dostat ty svíčkový baby do ruky, tak bych jim to vytmavil. Já bych se, pane králi, nerouhal, komorník si od Cilmeldy připálil a nalil další frťany.

 

Vona se asi Julinka chtěla bez palců zachránit před Chumlajdou a už ji to zůstalo. Necháme vybubnovat, že kdo princeznu uzdraví, tedy vrátí jí její palečky, ten ji dostane za ženu. Vždycky to takhle fungovalo, tak nevím proč ne teď. Ale musíme si pospíšit, vypadá to, že je to nakažlivý. Já už si svejma palcema nejsem moc jistej, a podívejte se, jak vy držíte cigaretu!

 

Slyšel jste to, řekl švec u plotu kovářovi, když si otevřeli pivo. To je neštěstí, princezna je tak krásná a nakonec zůstane na ocet. Já jsem si myslel, jaký mám trápení kovářskej, když se náš Kuba věčně válí na peci, ale zaplaťpánbu je zdravej a snad dostane jednou rozum. Vono je to taky těžký, verpánek je jenom jeden. Tuhle jsem ho k němu pustil, měl byste to vidět, jak ta bota vypadala!

 

Kovář odběhl a vrátil se. Cheche, co myslíte, že je tohle, sousede? Neuhodnete, ta zkroucená vočazená potvora má bejt podkova, co ji mladej koval celý odpoledne. No jo, jestli to, sousede, není taky naše chyba, že je k tomu pořádně nepustíme, když jim to budeme muset jednou předat.

 

Kubo, řekl večer švec, vybubnovali, že kdo uzdraví princeznu, dostane ji za ženu. Co kdybys to zkusil. Dyť ji přece nic nejni, řekl Kuba a zívnul, vymyslela si, že palce nejsou její, copak to je ňáká nemoc? Ale hezká je, já bych si ji vzal klidně i bez půlky království, jen kdyby nebyla tak praštěná s těma palcema.

 

Jak to mluvíš ty syčáku o princezně, co?! Princezna není jen tak někdo. A je nešťastná, tak je to. Ale darmo, ty tak akorát se válet na peci a cpát se koblihama. Švec vztekle praštil kladívkem. Jau, zanaříkal a cucal si palec. Kuba se posadil. Tatínku, zítra jdu uzdravit princeznu, a budu potřebovat pořádný boty na svatbu.

 

Je tu ševcův Kuba, oznámil ráno Cimeldovi komorník. Prej jde uzdravit princeznu. Ale jo, vždyť už je to jedno mávnul rukou Čimelda, ale jestli si starej přijde stěžovat, že se mu kluk vrátil bez palců, tak ho šoupněte rovnou do hladomorny, už toho mám dost!

 

Princezno Julinko, koktal Kuba, vy jste tak krásná, já tedy nejsem princ, ani pořádně boty dělat neumím, i když tatínek je švec, ale vzal bych si vás hned i bez půl království a bez palečků… Skoro jako Chumlajda pomyslela si Julinka, ale je hezčí, vlastně se mi líbí.

 

To nejde Kubíčku, řekla Julinka, to bys mě musel vyléčit a to nikdo nedokáže. V noci se mi zdálo o Chumlajdovi, že mě vyléčil a já si ho musela vzít. Julinka se rozplakala. Tak tomu zrzavýmu koktavýmu vás nedám, i kdybych měl za to skončit v hladomorně, řekl Kuba. Ukažte mi, Julinko, ty palečky, co nejsou vaše.

 

Tak, hezky je tady položte vedle sebe na stůl. Tak nejsou vaše?! Nejsou Kubíčku, nejsou. Kuba sáhnul za halenu a vytáhnul tátovo kladívko. Prásk, prásk. Jauvajs, jauuvajs vřeštěla Julinka. Tatínku, maminko, podívejte se, co mi Kuba udělal s mejma palečkama!

 

Byla to velká a slavná svatba, pravda je, že potom už to bylo běžné, ale princezna Julinka byla vůbec první princezna, co se vdávala a měla namalované všechny nehty. Krásně do fialova, palečky nepatrně tmavší.

 

 

Aktualizováno: 21.7.2013 — 07:41

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ještě – dneska cestou domů jsem pozorovala slečnu s nádherně tmavomodrejma nehtama 😀

 2. Rohlik v kafi s mlekem si kazde rano macel muj dedecek. Mne se z toho delalo soufl, protoze jen pohled na skraloup mne privadel k placi jak tu Julinku. Kdyz jsem byla decko, tak u nas se mliko prevarovalo, protoze babicka a teta byly hystericke z potencialni tubery, i kdyz jim rodice rikali, ze netreba se uz bat.

  1. Moje dcera byla snad jediná frekventantka školky, která škraloup milovala. Když se neslo teplé mléko na sváču, tak se okamžite přihrnula se lžící, aby ji někdo nepředběhl. No, nepředběhl. V té době to snad bylo jediné jídlo, ke kterému se hrnula. Jinak byla v dětství náramná nežerka (shake)

   1. Já, já, já, já se taky hlásím! Nechce tu někdo škraloup? Dejte ho mně, prosím, děkuju mockrát! 🙂

    Když jsem četla Malého Bobše, nechápala jsem, co ty děti z té bohaté rodiny mají proti škraloupu a plně jsem sympatizovala s Bobšem, který se po škraloupu vrhl, jako by to bylo nejlepší jídlo na světě.
    Protože to *je* (skoro) nejlepší jídlo na světě!
    Zvlášť kakaovej. 🙂

    1. Hlásím se do klubu kakaoškraloupomilců. Jsem dokonce ochoten platit i členské příspěvky za předpokladu, že budou použity na osvětu a propagaci toho nejlepšího, co na mléku jest.
     PS. Škraloup patřičných kvalit vám mrtvé UHT „mléko“ z krabice neudělá. To musí být opravdu plnotučné původním tukem a maximálně pasteurizované.

 3. OT. Kdyz uz jsem psala o krasnych jmenech, ktere svym kralum dava WWW, tak tady jsou dve mila(?) jmena z meho dnesniho pracovniho dne. Napred jsem odpovidala na email ohledne zadosti jedne pojistovny o zvyseni pojistneho a kontaktni osoba byla Jane Chlapaty. Pak jsem volala advokatni kancelar v Atlante, ktera se jmenuje nejake anglicke jmeno a pak Hrdlicka, atd – asi 4 dalsi jmena. A recepcni na telefonu se ohlasila jako cosi a Hardlika. Jo, a jeste navrch Chet sel dnes na prohlidku k nasemu rodinnemu lekari, ktery se jmenuje Studnička – z ceskych prarodicu z Wisconsinu. Bezne ho vyslovuji jako Dr. Stadnika. (chuckle) Ale uz jsem naucila holky na recepci ho vyslovit spravne. A Stadnika si z detstvi moc pamatuje kolace. Tak mu je obcas na Vanoce nebo velikonoce upecu.

  1. Musim se opravit. Vyslovuji ho lidi spis jako Stadnyka – s prizvukem na tom „n“. (chuckle)

 4. … můžu já si jednou pochutnat na rohlíku máčeném v kafi, když do toho Julinka každý ráno kvílí? A copak jí vlastně dneska je? Zda se mi, že bulí nějak silně.
  Ten empatickej král je prostě úžasnej (rofl) (rofl) !

 5. Tak jsme se vrátily z narozeninovýho výletu. Tentokrát to vyhrál Dinopark a dámská jízda. Chapáčkovi ještě neopadaly všecky neštovice a na chlapa skočil letní virus.
  Anuška, jako oslavenec, měla vstup zdarma. Přiznávám, moc se mi tam nechtělo. Ale taky přiznávám, že se mi tam líbilo. A holkám taky.
  A pohádku si dáme po večeři. Už se těším. A holky taky.

 6. Mily WWW, ja ty tvoje pohadky opravdu miluju. Treba ta krasna jmena kralu a princu. Nebo karbanatky pro 36 pisticich dracich hlavicek nalevo a 36 napravo. Coz mi pripomina, ze Chet ma rad karbanatky, ale vyslovuje to jako karboNaatek (s prizvukem na „N“). A jednou jsme jeli na hudebni festival tradicni apalacske hudby vysoko do hor Zapadni Virzinie a Chet mne presvedcil usmazit asi 50 karboNaatku, i kdyz mensich. Postavili jsme si male stanove mestecko, asi pet aut z Columbie. A kdyz ten vecer Chet a kamaradi z Columbie vyhrali prvni cenu v netradicni kategorii a ve stanovem mestecku se slavilo, tak Chet nabizel karboNaatky a lidi se na hrnuli jak ten pistici drak. Toz tak.

  1. Když dělám karboNaatky pro sebe a pro synka, tak dělám zásadně maličký, máme to raději. Tak asi na tři vlašský ořechy vedle sebe. Franta preferuje dospělce 🙂

 7. Že ale měla princezna k tý smůlovatý sudičce štěstí na krásu. Bejt nekrásná se na ní vyprd i ten švec na ubulínku.
  Prima nápad tohle pohádkový léto.

 8. 🙂 (h) Po krásné pohádce vyrážíme na Rabí, musíme využít drobného ochlazení.
  Přeju všem krásný den. (h)

 9. Patřilo jí to, uřvané pubertální princezně- jsou chvíle, kdy i mě napadají podobné léčebné metody, jenže u mě by se to bralo jako týrání svěřených osob, chjo… a tak dobře to funguje! 🙂

     1. Přišla až večer a radši udělala tentokrát všechno, co jsme po ní chtěla, takže mě nestihla ani moc naštvat- ovšem noc je ještě mladá 🙂

 10. To mě připomíná jistého Ládíčka. Tomu se třásly ruce a taky neměl rád kočky. A vždycky když se naštval, tak nakop kočku Jůlinku a ta mu za to dělala co nejhoršího mohla.
  A taky si myslel, že je ohromně šikovnej, do všeho se hrnul, všechno mu padalo z ruky a tak rodina před ním jakoukoli plánovanou činnost úzkostlivě tajila.
  A jednou takhle chtěli pověsit obraz, tak počkali až tatínek Ládíček odejde z domu, snesli vše potřebné a v klidu se hotovili zatlouct hřebík. I kočka Jůlinka se přišla podívat.
  Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a ten den si Ládíček zapomněl nějaké lejstro. Takže klika cvakla, dvéře letí, Ládíček vtrhnul do pokoje, shodil krabici s hřebíkama a vyrval synkovi z ruky kladivo. „Pusť“, zavrčel a snaživě zabušil, takže stěna v tu ránu vypadala jak po útoku strakapouda.
  „Co je to s těma hřebíkama“, rozčílil se Ládíček a rozmáchl se znovu. Zaječel, pustil kladivo a jal se tančit odzemek: „Jau jau, to to bolí, no co čumíte, přineste obvaz a kde máte tu desinfekci, na všechno aby člověk myslel sám…
  Palec vykvetl všema barvama, nazítří objevila se štěnice, pak začal slézat nehet a nakonec mu ten palec zhnisal.
  Vrátil se od lékaře zmučen a zhnusen a poručil si kafe.
  „Se vám na nějaký věšení příště vykašlu,“ oznámil přísně. „Já se nezmrzačím kvůli tomu, že nejste schopný ani pověsit blbej vobrázek!“
  „Se na to můžu vys….“, dodal a sáhnul do cukřenky, aby vzápětí vytáhl kočičí hovínko…. 😀

  1. No nutno ocenit šiškovnou košišku nebo kosourka! Že se trefí zrovna do cukřenky.
   Navrhnu to Melíškovi, aby nedělal ta hovna pod poličku, když má na mě pifku!

   1. Dej pak vědět, jestli z toho budeš taky tak odvázaná, jako ten pán, co o něm píše Rpuť. 😉 (chuckle)

 11. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krááása – na tu si taky dobře pamatuju. Prostě pohádkové léto byl moc hezký nápad (nod)

  Nestííííháááám (rofl)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN