POHÁDKOVÉ LÉTO S WWW: O králi a drakovi

Logo_pohádkyKuchaři, já bych do tohoho guláše přidal přeci jen ještě trochu pepře, povídal král Tobiška V. a olízl žezlo. Kruci, pane králi! Nemíchejte mi v hrnci žezlem. Už mám všechny hrnce poškrábaný. Pepře je tam náhodou dost!

 

 

Není, povídám ti! vykřikl Tobiška V. A máš mi půjčit vařečku. Ale to ty ne, to by tě ubylo, to by tě bylo snad jen polovic. Pane králi, povídal nešťastně kuchař, vždyť víte, že mi to královna zakázala. Já jsem jak fackovací panák tady. Koho mám vlastně teda poslouchat? Tak dobrá, ale jen na chvilku, podržím vám žezlo a jdu hlídat ke dveřím. Co já tady s váma zkusím, to žádnej jinej kuchař v žádném jiném království ne.

 

Tobiška V. ho neposlouchal. Šťastně míchal guláš, přidával pepř a vochutnával. Tobiškóóó, ozvalo se, Tobiškóóóó! Jezuskote! vyjekl kuchař, vyrval Tobiškovi V. vařečku a vrazil mu zpátky žezlo. Však vona se nezblázní, povídal důstojně král Tobiška. A vůbec, slyšel jsi to? Vona nemůže zavolat jeho Veličenstvo Tobiško nebo alespoň králi Tobiško. Já ji to ale spočítám! Ať si mě nepřeje!

 

Copak Žofinko copak se děje? vykřikoval starostlivě Tobiška V. a bral to po dvou schodech nahoru do královských komnat. Kde jsi? Zase si byl v kuchyni, samosebou! Ale ne Žofinko, jen jsem šel náhodou okolo a nakouknul jsem.

 

Nelži Tobiško, zvolala nahněvaně královna. Podívej, jak si zase pocintanej. Dej sem to žezlo, ať ho vopláchnu a podívej se na ten plášť! Ty jsi vopravdu Tobiško čuňátko, že to tak o králi musím říci. Kdybys tak nekřičela, tak jsem dal pozor, řekl uraženě král Tobiška.

 

A vůbec! Chodím tam stejně jen proto, aby ti, Žofinko, chutnalo. Ale to ty neuznáš, to mám věčně ten hermelinovej plášť na talíři. Jen proto, že se vo tebe starám. Víš dobře, že se kuchař bojí kořenit. Já se vobětuju, já u pepře kejchám, brečím k vůli tobě u cibule, a co za to mám? Jen výčitky. Tak sis měla vzít toho hňupa Dalamánka I. a bylo to! To by sis pošmákla, to teda jo. Posledně, když nás pozvali, tak jsi celou cestu v kočáře nadávala, co to bylo za blafy.

 

Počkej, Tobiško, nech toho, to teď není důležitý. Dobrá, choď si do kuchyně, zejtra máš svátek, dostaneš sadu vařeček, ať je klid. Ale nebudeš tam chodit v hermelínovým plášti! Ale teď mám jiný starosti. Víš ty vůbec, že naše holka, princezna Dorotka se nám zbláznila a zamilovala se do toho mladýho uhlíře?

 

Ale prosim tě, povídal král Tobiška V. Chodí si tam hrát odmalička, tak z toho nedělej vědu. A naučila se tam dělat bramboráky. Přinesla mi ochutnat. Přidal bych teda více majoránky a možná šmrncnul trochu česnekem, ale fakt byly dobrý, takový neumí ani náš kuchař a já mu to neřeknu, jak se dělaj. A,hele, Žofinko, bude u tej sady i kvedlačka?

 

Kruci, dej pokoj, vykřikla královna Žofie. Třeba dvě kvedlačky, ale poslouchej teď, co ti říkám. Ta holka je fakt do něj zamilovaná. Copak si může vzít umouněného uhlíře? Víš, jaká by to byla hanba? A příští týden mají přijet princové na námluvy! Zkus ji domluvit, na tebe ona dá! Tobiška V. stál s rukama za zády u okna. Díval se směrem k lesu, kde kouřil milíř.

 

A proč by si, Žofinko, nemohla vzít Jiříka uhlíře? To by mě zajímalo, teda proč ne? Princové že přijedou? Jako bych je neznal. Princ Rozmarýn má předkus a navíc je mírně přiblblej. Princ Šalvěj sice přiblblej není, ale je to náfuka nafoukanej. Takovým bys chtěla dát Dorotku?

 

Ale jsou to princové, vykřikla královna Žofie. Budou to králové! Přidáme ještě půlku našeho království a bude to, jak to má být! Ty je prostě nemáš rád a tak seš na ně děsně vysazenej. Tak je to!

 

Naše království Žofinko je dost velké. Dorotka nepotřebuje jiné. Ale když myslíš, ať princové přijedou. Já ale do holky hučet nebudu. To si tu sadu vařeček klidně nech, jako že se Tobiška V. jmenuju. A vůbec, kdybych nebyl princ, tak sis mě taky nevzala? Tak odpověz! vykřikl Tobiška V. Ale to víš, že bych si tě vzala, povídala smířlivě královna Žofie. Přesto, že když jsem uviděla poprvé ten tvůj placatej nos, tak jsem myslela, že mě budou vomejvat.

 

Odpoledne sedla královna Žofie do kočáru a jela na mýtinu za uhlířem. Uctivá poklona naše paní královno, zvolal uhlíř a pokleknul. Ani vám nemohu podat ruku a pomoci vystoupit z kočáru. Jsem celej umouněnej. Vždyť jste uhlíř, povídala laskavě královna Žofie. To mi vůbec nevadí. Ale musím s i s vámi promluvit. Já domluvím uhlíři naší princezně a vy vašemu Jiříkovi. Dokud je ještě čas. Víte uhlíři, vy patříte k milíři, král na hrad a princezna k princovi. Tak to na tom světě chodí, já ani vy to nezměníme.

 

Máte pravdu paní královno. Já už jsem mu domlouval a ještě domluvím. Nemějte mu to za zlé, je ještě mladý, neví, jak to chodí, ale on dostane rozum. Ale princezně musíte domluvit vy, paní královno, tolik mohu od vás chtít. Aby už sem nechodila, ať se kluk zbytečně netrápí!

 

Dorotko, řekla potom královna princezně. Víš, že tě máme s tatínkem králem rádi. Chceme jen tvé dobro! Musíš být poslušná. Za týden přijedou princové požádat tě o ruku. Do té doby si nepřeju, aby si chodila k uhlířům. Vybereš si prince a pak se tam půjdeš rozloučit! Poslechnu vás, maminko královno, řekla s pláčem princezna Dorotka, už tam nepůjdu, ale, prince si také žádného nevyberu.

 

Dorotka utíkala za tatínkem králem Tobiškou. Neplač, holčičko moje, maminka to s tebou myslí dobře. Princové tady ještě nejsou, a když přijedou, bude všechno jinak. Neboj, já ji znám. A poběž se mnou teď do kuchyně, vysvětlíš kuchaři, co dává uhlíř do těch dobrejch karbanátků. Uvidíš, jak se kuchař bude vztekat, už je zkoušel třikrát a pokaždý to zpackal. Tobiška V. utřel princezně Dorotce slzy a Dorotka se usmála. Pak vzal princeznu za ruku a utíkali spolu do kuchyně.

 

I stalo se,co nikdo nečekal. Do království Tobišky V. přilétl drak, Princeznožrout. Dlouho se království Tobišky V. vyhýbal, těšila se královna i král, že princezna Dorotka se brzy provdá a drak ztratí na ni nárok. Protože drak královny nežere. Ale drak tu byl, a požadoval, co mu náleží. Když princové Rozmarýn a Šalvěj přijížděli na námluvy, bylo již celé království potažené černým suknem.

 

Vidíš Jiříku, povídal smutné tatínek uhlíř, tady ty nejsi teď nic platný. To je práce pro prince aby se s mečem utkali s drakem a vysvobodili princeznu. Jaké štěstí, pro ni, že právě přijíždějí.

 

Princové přijížděli v nádherném brnění, zlatem tepaném, ostruhy vykládané diamanty se jen blyštěly. Proč nejsem princ, pomyslel si smutné Jiřík, proč jsem se musel narodit jako uhlíř. Líbí se mi to být uhlířem, ale teď, jen na malou chvilinku, bych chtěl být princem. Královna přivítala prince s pláčem.

 

Ach jak jste stateční, jak v pravý moment dokážete přijet. Ano, jsem velice statečný! Pravil důstojně princ Rozmarýn. Předvedu princezně, jak umím sekat mečem. Přivezl jsem si na to hadrovou figurínu. Budou z ní hadry jen lítat! řekl Rozmarýn, sevřel u boku meč a uklonil se královně. Já jsem přímo chrabrý, pravil nafoukaně princ Šalvěj, figurínu mám dřevěnou, jedním rozmachem mého meče ji uletí hlava. Poklekl a políbil královně ruku. A kdopak tu zemřel? Že je celé království ve smutku, ptali se.

 

Pánové, povstal z trůnu Tobiška V. Nezemřel nikdo. Drak Princeznožrout přišel sežrat naší milovanou dcerušku, princeznu a budoucí ženu jednoho z vás, Dorotku. Kdo z vás ji zachrání, ten bude mít nejen Dorotku, ale i polovinu království a náš vděk nadosmrti.

 

Jdu na to hned! vykřikl princ Rozmarýn. Zvedá se vítr a drak může každou chvilku uletět. Rozsekám ho! vykřikl hněvivě; a ještě podupu špejle. Princ Rozmarýn znal až doposud pouze papírové draky. Kde je? Na druhém nádvoří princi, pojďte, rychle. Ach, jak je statečný! zalkala královna Žofie

 

Stráž u brány druhého nádvoří opatrně otevřela vrata a Rozmarýna s taseným mečem vstrčila dovnitř. Mohutný drak se vztyčil a z tlamy mu šlehaly plameny. Šestatřicet tlamiček napravo a šestatřicet tlamiček nalevo se vztyčilo, zakvílelo a vyšlehlo dvaasedmdesát plamínků. Očoudilo Rozmarýnoví diamantové ostruhy, protože Rozmarýn už byl otočený a bušil zoufale na vrata. Stráž otevřela. Rozmarýn vyběhl a sedl si do kašny. Z obrněného, zlatem tepaného zadku, stoupala pára.

 

Mám malej meč! vykřikl Rozmarýn. Musím si ihned dojet pro větší meč. Ale nevím, kdy se vrátím. Kovář je marod, nemá uhlí, ukradli mu kovadlinu. Vyběhl ven, skočil na koně a ujížděl. Princ Šalvěj se stačil podívat zatím na nádvoří škvírou ve vratech. Dohoním toho zbabělce Rozmarýna, vykřikl, a ztrestám ho! Mně neunikne, počkám si když tak na něj před kovárnou, kovář nemůže marodit věčně. Skočil na koně a ujížděl za Rozmarýnem. Zbyla po nich jen hadrová a dřevěná figurína.

 

Kočár, připravte ihned kočár! vykřikl král Tobiška V. Kam jedeš Tobiško? zalkala královna Žofie. Pro Jiříka na mýtinu. Počkej, počkej Tobiško, jedu s tebou!

 

Uhlíř se díval s Jiříkem na pádící prince. Jak jim to sluší, pomyslel si Jiřík žárlivě. Kterej pak z nich asi zabil draka a vesele se projíždí, a kterej pak ujíždí domů? Vypadá to, pravil zachmuřeně tatínek uhlíř, že zdrhají voba. Nešťastná princezna!

 

Na mýtinu se přiřítil královský kočár. Jiříku rychle! vykřikl Tobiška V. Princezně už zbývá jen osm hodin a pak musí k drakovi! Ale já, já jsem celej umouněnej. Jiříku, prosím? zalomila rukama královna Žofie. Jiřík naskočil a kočár uháněl k hradu. Dejte mi meč, nebo kopí! zvolal Jiřík na hradě.

 

Počkej chlapče počkej, povídal Tobiška V. Ještě máme pár hodin času. Neukvapuj se a pojď se mnou do kuchyně. Do kuchyně, do kuchyně? ječela královna Žofie. Dorotka má být sežraná a on musí do kuchyně! A dost! vykřikl Tobiška V. Okamžitě přestaň, nebo se neznám!! A nech nás teď bejt!

 

Jiříku, povídal pak v kuchyni. Meč i kopí tady nepomůžou. To bych tam mohl jít já, i když se to v pohádkách nesluší, ale umím s mečem zacházet lépe než ty. Nepřemůžeme draka takhle. Podívej, já jsem to promyslel.

 

Chodil pak Tobiška V. kolem ploten s kuchařem a nehádali se, Tobiška kořenil, kuchař otáčel karbanátky, Jiřík pořád vedle nich a poslouchal pokyny. Zbývaly už jen dvě hodiny. Drak na nádvoří řval hlady! Šestatřicet tlamiček napravo i nalevo ječelo a pištělo. Tak Jiříku, povídal Tobiška V. u vrat. Tfuj tfuj tfuj, ať nám to vyjde!

 

Stráž otevřela vrata a Jiřík vstoupil s dvěma košíkama zakrytýma utěrkama na nádvoří. Pak ještě mu král Tobiška podal velký džbán a hadici. Už se stmívalo. Hlavní dračí tlama chrlila plameny. Kde je princezna? zaburácela. Hned tu bude, ještě má čas! My ho trochu vobšlehnem! ječelo šestatřicet dračích tlamiček napravo.

 

Draku!! Zvolal Jiřík. Řekni jim, ať jsou zticha a že se ohně nebojím. Poslouchej Draku! Nikdy té nenapadlo ochutnat něco jiného než princezny? Šestatřicet dračích hlaviček napravo i nalevo začalo mžikat očičkama a vyvalovaly je na hlavní dračí tlamu. A co jako? zeptala se hlavní tlama a ztlumila hořáky.

 

Třeba tohle. Chytej! Jiřík vyndal z košíku ještě teplý karbanátek a hodil. To je zajímavá chuť, mlaskala hlavní tlama, dej mi ještě ochutnat. Jiřík hodil ještě tři karbanátky. Pak zbytek košíku. To je dobrota, ježíš to je dobrota! vykřikovala hlavní tlama. My chceme taky! ječelo šestatřicet tlamiček napravo i nalevo. To pro vás není, vy dostanete buchty s mákem a vanilkové věnečky.

 

A Jiřík začal krmit dvaasedmdesát tlamiček. Jiříku volala žádostivě hlavní tlama, dej mi ještě tamtu dobrotu, jak si říkal že se to jmenuje? Karbanátek? Dej mi ještě karbanátek. Počkej! povídal Jiřík, a natáhl že džbánu s pivem hadicí. Nasaj, to musí být k tomu. No jo, odfrkla si hlavní tlama. Teď mám na ně ještě větší chuť.

 

Ale já už nemám, povídal Jiřík, ten druhej košík je můj, ty si dáš teď princeznu! Jiříku, škemrala hlavní tlama, nebuď protivnej, dej mi sežrat ten druhej košík a princeznu si nech ty! Přísaháš draku, zeptal se Jiřík, že pak bude princezna moje? Přísahám na všech mých dvaasedmdesát milovanejch dračích tlamek a házej prosím té! Jiříku, já se můžu po těch karbanátcích utlouct. Pak Jiřík donesl ještě pivo, třetí košík karbanátků a dvaasedmdesát tlamiček dostalo zmrzlinu. Napravo jahodovou a nalevo vanilkovou.

 

 

A vy víte jistě, moji milí, že tohle nemohlo skončit jinak, než velkou a veselou svatbou. Král Tobiška V. se posadil vedle sebe kuchaře a popíjeli. Půjč mi čepici, žebronil Tobiška, já ti půjčím korunu. Pak si kuchař s korunou a král Tobiška V. s kuchařskou čepicí připili na bratrství.

 

Tak co, chtělo to víc pepře kuchaři, nebo nechtělo? No jo, bručel kuchař, pro draka samo sebou, víc pepře, vždyť nic neříkám.

 

Jiříku, pošeptala Dorotka Jiříkovi do ucha, když hudba hrála, aby to nikdo neslyšel; Ty ses špatně vykoupal, jsi za uchem umouněnej. Hodně Dorotko? Ale ne, jenom trošičku, špitla Dorotka, naslinila závoj a otřela Jiříka za uchem!

 

Nikdo si toho ani nevšimnul. Všichni se hrnuli k oknům. Nad hradem se vznášel drak a dělal nádhernej ohňostroj. Okolo hlavního plamene prskalo napravo šestatřicet plamínků, červených jak jahodová zmrzlina. A nalevo šestatřicet žlutých jak vanilková. Dlouho se o té svatbě široko daleko vyprávělo!

 

 

 

Aktualizováno: 21.7.2013 — 07:26

64 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pěkný začátek pohádkového léta – ti Tvoji králové, milý WWW, jsou všichni těžcí sympaťáci!

  PetroK, držím vám všem palce, ať to vyjde, a nejvíc ze všech Blaňuli, aby pochopila, že do lepší smečky se už dostat nemohla! (inlove)

  Zrovna dnes jsme potkali jednoho mladého vižlouna, nadšeně se dral k Denisovi, ale panička se ho bála pustit, že není její, ale dcery, tak prý aby neprchl. Upoutal mě slinou frajersky přehozenou přes čenich! 🙂

 2. To jsem si oddechla, princezna dostala za muže uhlíře Jiříka. Jako ta naše Viktoria dostala toho svého cvičitele. Ale že dělal ten náš zdejší král cavyky a dlouho. No nakonec nemusel ani drak přiletět. :O
  Já ale dostala chuť na karbanátky. Snad raději bez toho množství královského pepře. (chuckle)

  Děkuji Dede že jsi zařídila seriál WWWéčkových pohádek. A děkuji WWW že jsi je sepsal. (bow) A odpusť mi prosím ty smajlíky.

  1. (wait) Náhodou jsem to já, Tindra tu přešla a zřejmě mi vymazala moji identitu. (chuckle)

 3. No to je novinka!!! Ešátor bude mít vlastní dámu v nejlepších letech !!!

  Petro K jsi borec, moc Ti přeju ať je s Váma pejska co nejdýl (y) a ještě si užiješ se smečkou zrzavohubců spoustu báječných lumpáren, protože ve dvou se to lépe táhne, co nevymyslí jeden…druhý okamžitě 🙂 a že nemá ráda fenky?? to zvládneš levou zadní 🙂

  1. Milá PetroK, držím palce ať to všechno klape jak má. Ať jsou Zrzoun a Blanka (jmenuje se jako ta moje pohádková princezna) spolu šťastní a vy s nimi. Hlavně ať téhle princezně Blance zdraví slouží.

   Já jsem po smrti Einsteinka pomýšlela na nějakého staršího psa a to kvůli tomu že už jsem byla sama starší. Pak jsem ztratila odvahu před neznámou, bála jsem se že bych psa s neznámou minulostí nezvládla. Bylo to nakonec zase štěně kterému jsem ve smlouvě zařídila že si ho chovatelka vezme zpět když onemocním nebo zemřu. No a všichni dobře víte jak mne CD nakonec potrestala. Dostala jsem domů to poděšení které z vodítka nikdy nesmí. Dostala jsem tu největší neznámou světa.

   Vaší rozrostlé smečce držím palce! (y) (y) (inlove)

 4. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Potkají se dva policajti na ulici a první říká:
  „Tak jsem si konečně koupil záchodovou štětku!“
  „No a jaká je?“ ptá se ten druhý.
  „Musím říct, že toaletní papír je lepší.“

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer a hezké sny. (coffee)

 5. Jedno OT: Kdo chtěl vidět surikatí miminečko Jerryho a jeho velkou obětavou sestru Timi, tak prosím zde: http://mivak58.rajce.idnes.cz/2013.07_Jerry
  No a Petro K., jsi úžasná a moc ti přeju, ať spolu hafani fungujou! Xeně letos taky bude dvanáct a pořád je to holka vitální a krásná, tak se toho věku zas tak moc neboj!

  1. Já jsem to chtěla vidět. To je roztomilé miminko. A celé je to moc zajímavé.
   Piš o něm prosím…

  2. Držím miminku Jerrymu palce. Má klučik štěstí že má tebe milá Lucko V. a svoji velkou sestru Timi. (y) (y) (h)

  3. jé, surikaťátko vůbec nevypadá jako surikaťátko – i když na těch chlupatých fotkách potom už trochu ano… a je na nich moc hezky šedinkavé, to by mu skoro mohlo zůstat 😀 😀

   tak ať se vám / mu daří!!!! (h) (y)

  4. Díky za fotky. Prohlížím je už potřetí. Obdivuji tě stejně, jako Katku veverku. Takové mimi vypiplat, to je neuvěřitelný
   (hug)

 6. Vlevo vanilková a vpravo jahodová zmrzlina…kouzelná představa. A drak dělající ohňostroj taky. 🙂

 7. Krásná pohádka, super čtení (rolf) (rolf)
  PetroK, jsi úžasná, skvělá, držím moc palce, ať se babička zabydlí a stráví s vámi ještě dlouhou dobu. (sun)

 8. 😡 Tak WWW, u tohoto odstavečku jsem uronil slzu! 😡

  (clap) Jiříku, pošeptala Dorotka Jiříkovi do ucha, když hudba hrála, aby to nikdo neslyšel: Ty ses špatně vykoupal, jsi za uchem umouněnej. Hodně Dorotko? Ale ne, jenom trošičku, špitla Dorotka, naslinila závoj a otřela Jiříka za uchem! (clap)

  1. JoVo to jen láskyplně vypadá, sic je něco jinýho nasliněno od milénky než od tetínky, ale víš z jakýho matroše jsou závoje? A jak drží mour z dřevěnýho uhlí? 😛

 9. Petro, to je prima. Moc držím palce. Piš svoje zkušenosti, prosím. Taky bych si chtěla vzít pesa z útulku – jednou (whew)

 10. Páni, to je ale radost, to budou pohádkový prázdniny! Milý WWW, jestli nakoukneš, jsem moc ráda, že si tvoje báječný krále můžu zase užívat.

 11. ….Co já tady s váma zkusím, to žádnej jinej kuchař v žádném jiném království ne………

  😀 😀 😀

  milý WWW – miluju Tvoje pohádky. Díky moc

 12. Přeji Ešuskovi a Blanici hodně krásných společných dní a dvounožcům pevné nervy, přece jenom to trochu záhul bude. My jsme měli z útulku mlaďocha a potom Lin, ale oba byli jedináčkové. Bohoušek byl od první vteřiny náš a vypadalo to, že jsme si ho brali mamině rovnou od struku a Linetce trvalo dost dlouho než zkousla novou smečku. O Majdě nemluvě, to byla doba než uznala, že jí nechceme škodit a to šla z relativně slušného prostředí. Miláček mládeneček určo bude chvilku trucovat a Blanici taky chvíli potrvá, než se zaběhne

  1. Díky Inko, snad to zmákneme. Ona na jednu stranu do rodiny tak jako docela vplula, je to kontaktózní vtěrka, Ešátora neřeší, tak snad jí to opravdu vydrží. Požírání cizích psích holčiček budeme muset pořešit. Ráda bych, abychom fungovali všichni volně, tak se budu snažit a když to nevyjde, tak halt budu mít prvně v životě vodítkového psa – trochu nezvyk 🙂 nikdy jsem nechtěla fenku – mám, nikdy jsem nechtěla psa, co musí být na vodítku – mám….. 😀 .

   No a Ešátor je na jednu stranu opravdu moudrý pes, tak doufám, že si to v makovici taky setřepe a bude žít spokojený život psího páru.

   1. PetroK, žádné rady nerozdávám, jen mám tichoučkou radost – abych to nezakřikla 😉 (y) Držím palec, ať to všichni 4 zvládnete a vztahy se ukrosnají. Jste skvělí. Děkuju vám za Bláňu. (h) (sun)

   2. Tý brďo Petro to je rozhodnutí, díky Vám za každej hezkej den útulkový Blanice.
    Co by to bříško mohlo být netuším. Měla štěníky? Je to tvrdý nebo měkký poddajný? Nemohla být v nějakým období přetloustlá? Bych to asi řešila po scarletovsku, zatím se tím nezabývat a až bude čas na vstupní prohlídku u veta počítat s průzkumem. Není zvláštní, že donchuán Ešátor z ní není nadšen? Přimlouvám se pro něho za samostatný vycházky, já to nedělala a teď po letech co jsem Arga brávala v zimě na penzion samotnýho(ostatní měli péči u našich) bylo vidět o kolik je šťastnější. Ono na lepší se zvyká holt líp než na horší.

 13. WWWéčkovy pohádky, jůůůů!!! Tak je moc fajn. A tahle zrovna patří k těm nej! Změna jídelníčku určitě drakovi prospěje, nemluvě o pravidelnosti ve stravování. No a Tobiška s Jiříkem zase můžou být v klidu – žádné z okolních království si s létajícím 72hlavňovým plamenometem určitě nebude chtít něco začínat!

  1. Taky to tak vidím. A představa, že budou i další „háputky“ (tento název patří do rodinného stříbra už přes půl století) Tak ta představa je úžasná. Díky WWW, moc !

 14. Dobrého dne vinšuji a zdravím po krátké dovolené, kterou nám tak pěkně připravila Xerxová. Díky ní jsem viděla Jizerky zase úplně jinak, než z prken a nebo belhajíc se s domlácenou nohou na Černou studnici :D.

  OMLOUVÁM SE VELICE VÁŽENÉMU PANU WÉWÉWÉ, ZA VELKÉ OT, ještě, než se díky dovče a všem dostanu ke čtení, ale…..

  chtěla bych vám všem představit, naši novou členku rodiny : Blanku z Álojz, či Blanku z Blankbergu či Blanici, či Álojze či…dál už to publikovatelný není, neb její jméno občas dokáže některé inspirovat :D.
  Je to skorem dvanáctiletá psí vižlí babička, kterou jsme si v pátek, po zkrácení dovolené, přivezli z útulku domů. Pokud všechno klapne a nenastane jedna ze dvou špatných možností – tedy, že by si nesedli s Ešusem, což zatím nevypadá, tak snad jí to vydrží a nebo pokud nebude trpět separační úzkostí, kterou bych nezvládla, tak snad u nás dožije spokojený život. Je to hrozně milý psí stvoření /zatím 😀 , vím, že až se rozkouká, může být všechno jinak 😀 /, žere cizí fenky, ráda se opaluje, honí ptáčky, je to hroznej bufet a popelnice, má spoustu energie- tak doufám, že jí vydrží dlouho, když vás miluje, řekne vám to tak, že vám ukousne ruku 😀 , čím déle jste pryč, tím víc vám tu ruku ukousne. Tak jí držte palce, ať umí být doma sama a ať spolu s Ešusem umí žít, ať je nám všem spolu dobře.

  zde se můžete pokochat:

  http://zrzavec.rajce.idnes.cz/BLANICE/

  a pokud by měl někdo tip -s návštěvou doktora zatím počkám, až se víc zabydlí – co by mohlo být to její velký bříško a to, že se jí blbě bobkuje, budu ráda.

  1. fotky z Jizerek i Blanice Blanokřídlé jsem okoukla už ráno. Jsem ráda, že dovča vyšla (nod) .
   Hrozně moc Vás oba obdivuju za tu psí babku důchodku, kterou jste vytáhli z útulku (kde čekala půl roku). Přes to všechno, co víte i co jen tušíte o jejím zdraví.
   Tak ať se duo zrzavců vyladí do kámošovata a babka dělá samou radost. Veselá je zdá se velmi (chuckle)

   1. díky Xerxová, nejen za tu dovču, která fakt vyšla suprově. Hrozně moc se mi líbila cesta kolem přehrady rašeliništěm :D, bylo to dobrý dobrodrůžo, a Ešus lítal jak pominutej tim bahnem, vypadal jak šílenej dobrman, jak byl černej :D.
    S Blankou – ono to nechce moc přemýšlet, jinak to nejde. Se zdravím počítám spíš s tím špatným, že to nemusí vyjít na dlouho. Jenom bych ráda, kdyby se fakt v provozu jako takovým nevyskytlo nic, co bych nezvládla. Dneska ráno mrcha překvapila, jak šla papat sousedojc Barunku, přehodné to stvoření. Co je blbý, je, že nevím, jak je na tom s ušima a očima. Hlavně s ušima, šustění pytlíku slyší, to jo, ale na mluvený slovo někdy nereaguje – a nemyslím, že je všechno selektivní hluchota. No uvidíme prostě. Nic nešponuju, jen jsme si jako zábavu začli hrát hru-Nesežeru piškot hned jak ho vidím, ale slušně počkám, až mi řeknou. Už jí to trošku i jde a to dokonce v přítomnosti Ešusa. Je fajn, že on tohle už umí.

    1. chicht – a fotky prasopsa od přehrady nejsou… Já si říkala, že snímky jsou zvláštně pořízené (chuckle) – hodně detailů a krásných náladovek, ale profláklé monumentální snímky, ze kterých je jasné, kde to je – ty chybí… Protrženka věž taky není – jak mám vědět, kde jste ty rybky fotili…, Rybníček s reflektorem mi taky dlouho trval (než jsi „vedle“ zmínila hospůdku v Oldřichově) , než jsem zařadila (rofl) Prostě pro mě to byla velká poznávačka. Hodně jsem poznala, lecos tušila, ale ta voda ??? mi dělala potíže.
     Jsem ráda, že se povedlo. No – protože jste to zkrátili kvůli Blanokřídlatce, tak Vám ještě pár „procházek“ zbylo – třeba na podzimní listopadovobarevné hory…

     1. No sválně, sválně, proč fotky od přehrady nejsou? Ha? Páč Koláče je jemen a nevzala s sebou foťák :D. A dobrý bylo, že jak se nám nechtělo jít po těch cyklostezkách, sešli jsme na lesní cestu, šla tak pěkně vodorovně….šla a šla… a jejda, depa to sme? Plot nějakej, asi? (think) , tak půjdem podle něj, prolezeme křoví, stromky, maliní… a ocitneme se v zakázaném prostoru, kam jest vstup zakázán :O, tak jsme velmi rychle vystřihli pryč :D.
      Já myslím, že procházek po Jizerkách nám ještě zbývá moc a moc. A těším se na ně.

      1. jste vlezli do ochranného pásma vod I. stupně ?? (chuckle) to je ledaskde…
       My skoro stále chodíme mimo cyklotrasy, ale popsat některé naše stezníčky zas tak snadno nejde. Nerada bych, abyste zůstali někde ztraceni na blatech (rofl)

       Ale třeba ta Jizerka – když se jde přes Bukovec (a ne po silnici), pak po blatech (cyklistům vjezd zakázán), pak neznačenou na Pytlácké (kopec neznačený – živáčka nepotkáš) pak sešup Jelení strání (nesjízdné balvanité pole ale se značenou stezkou) a na závěr cesta k soutoku Jizery a Jizerky (taky ne moc frekventovaná), tak je i nejobydlenější část hor skoro celá cyklistopustá…

       No a nejjistější je sedmá ráno – to máš hory pro sebe

       1. Jo jo, vynořili jsme se někde, kde jsme neměli :D. Já na Tebe vzpomínala, na ty neznačené cestičky. Mám – teda máme 🙂 – je radši, je škoda, že to člověk tak dobře nezná, bylo by to ještě lepčejší. Ale zas bychom třeba minuli ten Hřebínek 😀

    2. Jééé Petro, ty tu jsi čím dál vzácnější, ale co já budu povídat. Je prima, že jsi vytáhla zrzavou psí babču Blanici z útulku. S tou hluchotou – napadá mě, že by mohla mít vzhledem ke svému věku vypadé některé frekvence. Vidím to u mé mámy – s věkem jí vypadávají právě některé frekvence, takže něco slyší velmi dobře – i šeptem, něco neslyší ani hlasitě. Vypadly jí spíše vyšší frekvence než nižší. Takže některým lidem nerozumí vůbec, některým všechno. Tipla bych, že u psa to může být dost podobné. Možná bych skusila spíše ty hlubší tóny a pak uvidíš, co je selektivní hluchota a co ta opravdová. S postupujícím věkem to asi bude pořád horší, ale to už se nedá nic dělat, hlavně že dožije v pohodě a za to ti patří velký dík.

     1. Apino – díky za nápad, mohlo by to tak být. Vyzkouším. Ono je to všechno v počátcích, takže se obě rozkoukáváme. Když zavolám v jednom tónu Blankooo, pooď honeem – i přijde, takže to slyší (doprovázím to i gestem, aby to i viděla. Ale když jí něco zaujme, tak kulábrsk – to je ta selektivní hluchota, co si myslím. Což ale jaksi je dosti pochopitelné, když se známe od pátku /ty návštěvy v útulku předtím nepočítám /. Když se „houkne“ v případě nekalosti, ani to s ní nehne 😀 😀 😀

  2. Tý jo, Ešusovic si pořídili dalšího pséka 🙂 Bojovalas dlouho? Myslím s páníkem. Já jsme kvůli druhé psici musela zabojovat 🙂

   1. Kupodivu jsem Matyldo ani dlouho nějak nebojovala. Bylo to takový nějaký společný rozhodnutí, nechávala jsem to všechno volně plavat. On ten nápad byl v mojí hlavě tak dva měsíce už. Jen si to muselo sednout. Chtěla jsem, aby k tomu druhá půle došla svobodně a samostatně. Když jsem pak viděla, že se na ní díval na fotce, věděla jsem, že jsme o krok dál. Když jsme se na ní jeli podívat, bylo v podstatě rozhodnuto, ale ještě jsem mu řekla, že chci, aby si to rozmyslel. Tohle není sranda, je to hodně starý pes, může být milion a jedna potíž, musíme unést všechno. Moc bych si přála, aby to fakt klaplo a abychom si to společně užívali. I když já teda asi ne, páč venčit dva čoklidy, je rachota. Blanka táhne a zatím nereaguje moc. Ešus by měl tendence si užít toho, že pozornost je oslabena :D, nejsem zvyklá chodit se psem na vodítku, mám plný ruce flexiny, pytlíků na bobky, odměň a klíčů. Evidentně si už i na ranní a večerní venčení musím brát ledvinku 😀 .

    1. Určitě je to jiný, než když si dovezeš štěně a to s vykulenýma očima ťape staršímu psovi za ocáskem. Blanice je starší dáma s vlastní hlavou. Co na ni Ešus? Je nadšený, že má doma babu, nebo zdrženlvý, co jste mu to přitáhli domů?

     1. Matyldo, ta výchova puberťáka byla super. 1/3 mám za sebou, 2/3 jedou naplno, potvrzuji každičké slovíčko! (rofl)

     2. ani jedno ani druhý, je nas….ný na nejvyššího Míru 😀 , uražený a nebožáček. Dokonce i mámě to má za zlý 😀 😀 i když ta s tím má houby společnýho. Já jsem si to u něj nepatrně, nepatrně vyžehlila, když jsme spolu v sobotu vyrazili večer do polí. Ale ono si to sedne, myslím. Z jeho strany určitě, on je sice rozmachánek, ale rozumnej pes, jen mu prostě musím nechat určitý privilegia :D.
      No a Blanice je dáma s výrazně vlastní hlavou 😀 😀 u tak poddajného stvoření bych to úplně nečekala 😀 :D. Snad se nám podaří vybudovat si pouto a pak to nějak pytlikovat 🙂 .

      1. Borůvka byla dost nakrknutá týden, během dalšího se začala zklidňovat. A to jsme dovezli prcka. Pomohlo přesně to, cos udělala- pár samostatných procházek, na kterých jsme blbošili a cvičili to, co má ráda. Jinak v tom týdnu měla snahu být postižená hluchotou ve stylu- když jste si dovezli toho skřeta, proč si mám já trhat tričko s posloucháním. Ale uklidnilo se to 🙂

       1. Heh, taky si to tak nějak plánuju, že by to mohlo vyjít. V sobotu mu na chalupě na louce dala Blanice v letu hudlana a to se opravdu málem poblil 😀 😀 a ona když jde kolem něj úzkým prostorem,tak se mu tak koří :D. Ale on je zas vycepnutej, takže nejde taky…. někdy patová situace :D. Já se musím taky hodně učit – hlavně se soustředit a dotahovat s oběma věci do konce. Máme třeba naučíno, že pod schody se sedá a čeká až přijdu, no tak včera když přijela ségra, tradáááá a nic, tak jsem ho musela volat ke kázni 😀 . Mno uvidíme, jsem na nás všechny zvědavá.

  3. Petro, dobrý!!!
   Držím všechny palce, ať vám to s Blanicí vyjde alespoň tak, jak nám s Cindy. Za první rok sžívání toho sice sežrala za víc, než by stál čistokrevný čokl, ale pak se zklidnila a je moc fajn. A má kukuč jako naše nebožka Fila, dokonce i některé móresy přebrala po své předchůdkyni, kterou už nezažila.
   Tož Blanici krásné dny a vám fůru sladkých starostí a žádné velké!

    1. Leda někde z předminulého srazu. (angel) Účet na rajčeti sice mám, ale zatím jsem se k nějaké akci nepřinutil…

      1. Dekuju za krasnou pohadku. A mila Petro, tleskam, blahopreju a dekuju.
       Vsem mavam z dovolene. Vave

  4. Petro, to je teda zpráva jako hrom!!! patří vám za babičku Blaničku obrovský dík, přeju vám všem dohromady, ať se nevyskytnou žádné velké potíže a zvládnete to (h) (h) (h) (h)

   na fotkách teda jako babča moc nevypadá, mám dojem že Ešátor je prokvetlejší než ona (chuckle) … škoda že společná je jen jedna fotka, a ta moc společná vlastně není – no, snad časem budou 🙂

   (ve vedlejším albu jsem si zaáchala nad Fajfkou 😉 )

   1. Díky za přání hladkýho průběhu. Dneska v noci mě kapek přepadaly obavy, co a jak zvládnu. Snad jsem se nepřecenila. Nás všechny.
    Blanice je z té nešedivějící linie, je hrozně málo šedivá, proti Ešovi vůbec a děsivá aktivistka, za což jsem moc ráda. I když na druhou stranu by si ta koza pitomá taky mohla někdy lehnout a ne upadnout do bezvědomí až večer, jako to naše první pometlo. Včera při venčení se mi z nich rozjížděly oči 😀 😀 😀

  5. Jéééé, další vižla :)))
   Hezká fenka. S tím bříškem, já Ti nevím, snad jsem jen plašan, ale s vetem bych moc neotálela (fakt jen, než se trošku otrká). Mě nejprve napadla kýla, ale pak mi vyskočil Psina … a její nádor na slezině. Čekali jsme, nevěděli jsme, Psina měla DKK, tak jsme pár potíží připisovali tomu, poprvé ji viděl jiný vet (náš měl dovolenou), chytil se na tu DKK … až po pár měsících jsme tam šli znovu a náš vet, jak ji uviděl, věděl, že je zle. Ale to už měla metastáze na játrech a bylo to (šla strašně rychle). Dožila doma, v klidu, ale možná, kdyby se to vědělo dřív, mohlo se operovat, bez sleziny se žít dá.
   No nic, držíme tlapky i palečky, ať je to vše v pořádku – zdravotně 🙂 Že to zvládnete jinak se nebojím. Zůstaň v klidu a bude to OK :)))

   1. Tosco – díky za nápad, budu vědět po čem třeba pátrat. O kýle se zmiňovala i ta kamarádka, tak uvidíme. Ona tam s tím bříškem -a asi i větším přišla už před tím půl rokem. nedělali nic :-(. Ona je tak šíleně vitální, že se tím tak trochu utěšuju. přes den. v noci to pak v hlavě šrotovalo, jako bejk. nechci jí nějak – jakkoliv ublížit, něco přehlédnout, zanedbat… kdyby bylo třeba, nechci aby se trápila. Zatím to tak naštěstí nevypadá. je to sfíííně mrňavá, tulivá, kousavá – fakt ty ruce z radosti bere dost, čím déle je člověk pryč, tím větší je stisk. Dneska po návratu z práce mi tuším ty hnáty rovnou ukousne :D.

    je to zvláštní pocit mít zničehož nic takhle starýho pejsu o kterým vím kulový, jsem zvědavá, jak zvládnu soužití. Přemýšlím pořád na tím jak pak časem vybalancovat určitou důslednost, minimální základní poslušnost, (ráda bych – kvůli ní, aby měla co to půjde-půjde-li to, nějakou tu volnost i jinde než na chalupě) s tím, že je to starý pes, kolik po ní mohu chtít?hm? nechci sasraky, jen bych ráda, aby se naučila vnímat.

  6. Petro, s tím špatným bobkováním – Fleur neměla problémy do té doby, než měla první štěňata, od té doby při bobkování popochází a vypadá to, že to moc nejde. Možná by to mohlo být tím, povolené břicho může být taky po štěňatech.

   1. IVo – díky, to by asi taky byla možnost, ona má to bříško povolené spíš jakoby na jedné straně. Ještě mě napadlo, že by byla kastrovaná a něco se nepovedlo.
    Díky za další nápad, co by to mohlo být.

    1. PetroK, moc držím palce, aby bylo všechno OK, ale: moc neváhej s návštěvou veta, protože pokud jsem se dívala dobře, tak chybí Blanušce jedna mléčná žláza. Tento zákrok se většinou provádí při nádoru mléčné žlázy – taky jsme to zažily s naší Šeri. A průměrně – teda pokud k tomu vůbec dojde – tak za rok až dva dojde k napadení i druhé mléčné žlázy. Moc vám držím palce, aby jste se měli co nejlépe co nejdelší dobu. Smekám kloubouk. A neboj, Ešus si rychle na ni zvykne, vy také a potom už v budoucnu jenom jednoho psa chtít nebudete.

  7. Petro (h) (h) (h)
   Rozhodnutí chtělo opravdu velkou odvahu. Držím palce, ať žádné velké problémy nepřijdou a babča si s Ešusem a s vámi ještě užije.

 15. Jejda, wwwčkovo pohádkové léto přišlo s tolika mlsnýma tlamičkama,těším se na další povídání.

 16. U žabek to vypadá, jako by to tu spálil drak- dneska ráno jsme šla se strakaticemi na pole a je sežehlá i tráva, kromě řebříčku už tam nekvete nic, vlčí máky a chrpy už spálilo slunko.
  Kdyby mi někdo chtěl uplácat karbenátky, nezlobila bych se 🙂

 17. Zrovna dnes v noci som si po zlých výjazdoch hojila dušu na rozprávačkách WWW-čka.A pomohlo mi to.A ráno ešte nášup-pekne mi začína týždeň.

  1. Od toho verenko pohádky jsou, ať Tihojivý obkládek vydrží co nejdéle. Pěkně odrzlej kuchař, by si ho měl Tobiška trochu pokrotit. Teď má v baráku uhlíře tak bude mít trochu zastání. To mi povězte čím to je, čím to je… že je tolik princů nekňubů.

 18. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  jéééé – wwwéčkovy pohádky (nod) Ty já rád. Moc rád (sun)
  Dneska mi přijedou plantážníci – to ten týden krásně začíná

 19. Ta je krásná! Mohu přečíst dětem? 🙂

  No, když jsme u těch pohádek:
  Byla jedna lampička a ta měla tatínka budíčka. A ten budíček spadl na zem, upadl mu zvonec a byl pohádky konec.
  Copyright by Tomášek, 4.5 roku.

  1. Přidám pohádku Aničky, tehdy 3,5 roku :
   Byla jednou jedna ovečka, a ta ovečka ztratila zájem. Vůbec nemluvila, nemluvila a nemluvila (mezitím otáčí listy diáře, z něhož „čte“ a já se dusím zadržovaným smíchem), až nakonec promluvila. Konec! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN