ČLOVĚČINY: O chovu puberťáků

logo člověčinyO chovu puberťáků panuje mnoho různorodých názorů, z nichž některé bych ráda uvedla na pravou míru.

 

 

 

1.         Růst vyčerpává, a proto je pubertální mládež neustále unavená.

Jak na co. Pokud puberťáka požádáte o jakoukoli pomoc v domácnosti, podléhá akutní únavě, kterou nelze zvládnout běžnými prostředky (podle puberťáků je jediným legálním prostředkem čokoláda). Výjimkou může být pomoc při oblíbené činnosti – např. vaření – kterému se ovšem dívky zpravidla zuřivě vyhýbají.

 

2.         Pubertální mládež hodně spí.

To je pravda, ovšem tuto činnost se snaží provozovat mimo dobu, která je za standardní považována většinou lidstva a zejména pracujícími rodiči.

 

3.         Puberťákova existence je bez počítače nejistá.

Stoprocentně pravda. Ovšem pokud mládežníka odvezete mimo internet, nějakou dobu bez něj dokáže přežít.

 

4.         Krmit puberťáka je náročné.

Není, pokud máte dostatek čokolády, oplatek, Nutely, čokoládových lupínků, jogurtů, šunky a rohlíků. Oblíbená strava jednotlivých mláďat se může lehce lišit, ale v podstatě by to mělo být něco, co lze konzumovat u počítače a zbytky se nahážou do koše, odpadá tedy cesta se špinavým nádobím do kuchyně. Vždycky, když mi dojdou lžičky na kafe a nejsou v šuplíku ani v myčce, vím, kam jít hledat.

 

5.         Psací stůl v pokoji puberťáka slouží ke studiu.

To rozhodně ne! Slouží k odkládání nádobí, šminek, bižuterie, papírů, rozdrbaných učebnic (pokud nejsou na zemi nebo na peřině), součástí počítačů, rozdrbaných uhlů a temper. Studium probíhá na posteli nebo na zemi. V podstatě mi vadí jen rýsování na zemi, ale pokud probíhá podle pravítka a ne podle hrany občanského průkazu, dokážu skousnout i to.

 

6.         Oblékání pubertální mládeže je vzpourou proti konformitě.

Hm, už jste někdy viděli uniformnější dav, než je třída pubertální mládeže cestou na školní akci, kde každý má džíny a černé tričko, v zimní variantě černou bundu? Určitou vzpourou mohou být obarvené vlasy a u děvčat v létě co nejvíc seksí outfit. Seksí outfit se skládá z poměrně malého množství textilií viditelně vrstvených na sobě – typická je vyčuhující podprsenka.

 

7.         Do pokoje pubertální mládeže je lépe nevstupovat!

Ano a stokrát ano! Pokusy jakkoli přimět mládež k úklidu vlastního doupátka jsou většinou neúčinné (však je to můj pokoj, ne?) Je stěží uvěřitelné, že jeden mladý tvor má tolik majetku, kolik se ho na viditelných plochách povaluje. A pokud nemůžete doma něco najít, nahlédněte do doupěte – s velkou kapkou štěstí tam tu věc najdete, i když se tam určitě nachází (jde např. o fén, pinzetu, nůžky na nehty, kartáč na vlasy nebo poslední nevyschlou řasenku).

 

Pokud srovnáte chov psů a puberťáků, je ten psí výrazně jednodušší. Pes si možná odnese vaše boty do pelechu, ale neodejde v nich do školy. Pokud ukradne kus jídla, hned ho sežere a neodloží ho někam do doby, kdy z něj vznikne něco, co by ani Eskymák nepovažoval za nouzový příděl. Pes je rád, že vás vidí, zatímco puberťák je rád, že vás vidí jen tehdy, když mu dojde jídlo nebo finance. Pes nehraje po nocích WoWko nebo LoLko a nehuláká u toho do mikrofonu na podobně postižené souputníky.

 

Přesto máme své puberťáky rádi a doufáme, že z toho jednou vyrostou 🙂

 

 

Aktualizováno: 19.7.2013 — 14:29

102 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. jo Matyldo, když oni někteří z toho nevyrostou.
  Jeden můj syn bude mu za pár dní 26, druhý syn 24 a dokonce otec už skoro tříletého synáčka.
  Včera hráli stupidní hry na PC a vykřikovali do mikrofonu.
  Jeden má uklizeno, ale tím je vinen jeho smysl pro řád způsobený autismem.
  Druhý bordelář nonultraplus.
  Spali nejraději přes den.
  Unavený neustále.
  Míša

 2. Jestli ono to nebude tím, že přírodní lidé žijí zejména ve městech, autem si dojedou na chatu, uvařej si kafe, sednou na verandu a aaachaj na rozkvetlou loukou.
  Kdyby se měli denně na tramvaj brodit metrovejma kopřivama, tak by je to aaachání sakra rychle přešlo. 🙂

  Zahrádku mám mrňavou (a posekanou). ale všeliké žoužele a živočišstva několik habadějů. Ve skalce a kompostu se vyskytuje kolonie slepýšů, pod hradební zdí bytuje užovka Žofka a její dětičky se mi hemžej po zahradě jak tkaničky do bot, i ta ještěrka se najde, obklopené je to starými kamennými zídkami, takže rok co rok se zabydlují čmeldové, zakuklil i vylíhnul se nám tu i lišaj oleandrový, ráno co ráno mám na terase nakakáno od ježečků, na půdě bytovala tchořice a dokonce tam vyvedla mladé a včeličky-dušičky rády hlavně šalvěje a vůbec nejvíc kvetoucí břečťan, takže když kvete, není na dvorku pomalu rozumět vlastního slova, jakej je tam randál.
  A ještě bych poznamenala, že na posekaném trávníku se sýkorkám, brabcům, rehkům, pěnkavám, zvonkům a jinejm opeřencům mnohem líp hledají semínka a žoužele, které by ve vysoké trávě prostě nenašli.

  1. Esliv vono nešlo spíš než o normálně občas posekanej trávník (s nějakou tou sedmikráskou a tak) o pečlivě, neustále umravňovaný zelený beton, na kterém kdyby se objevila sedmikráska, tak majitele odvezou s infarktem. Ten je fakt prakticky aseptická záležitost.
   Prostě oba extrémy (4mm i 1,5m) jsou špatně.

 3. ještě k trávníku: Máme vysekáno. Každý týden, max 14 dní. Jednak se na tom dobře chodí i hraje s míčem, jednak se po tom dobře plazí miminům a válí psům. Nehrozí včely v chodidlech (chodím bosa).
  Ale – máme na zahradě vzrostlé stromy (třeba i dvě borovice s větvemi až k zemi) plné hmyzu a ptáků. Máme „divokou skalku“, kde pořád něco medunosného a matýlooblíbeného kvete (třeba obyč náprstníky) a taky záhonek s kvetoucími bylinkami (levandule a spol). Máme dvě vodní zelení zarostlá pítka.
  Není pravda, že zahrada s vysekaným trávníkem je likvidací živé přírody. Stačí trochu přemýšlet a jde to. V trávě po kolena se žít a jíst a hrát venku nedá.

  1. Dědeček sázel kvůli včelám zlatobýl a pámelník. Zlatobýl proto, že kvete hodně dlouho (a pozdě), pámelník proto, že hodně brzo. Oboje je to plevel děsnej, ale zlatobýl je krásná kytka a když je rozkvetlej, tak celej hučí… (inlove)

   Jo, prosím tě, přežije na horách levandule v zimě venku na záhonku? Nerada bych o ni přišla.

   1. i u levandule jsou různé kultivary.
    My teĎ testujeme, jestli přežije jako okraj grilovací terásky. Myslím, že ji tam Rony poctivě každý den zalívá. Už jich půlka chcípla

  2. Dobré nedělní odpoledne, ještě jsem nečetla další příspěvky, ale naprosto souhlasím se Xerxovou. Jenom bych dodala, že v trávě po kolena jsou navíc klíšťata a to bych asi mimískům a psům neudělala, abych z nich musela tahat klíšťata a navíc trnula strachem z boreliozy a u mimísků i z klíštětové encefalitidy. To mám raději vysekaný trávník, motýly a brouky na skalce, v keřích a na trvalkách.

   1. Alex, přesně tak – když je louka před barákem (není naše, stará se družstvo) vzrostlá, se psy tam vůbec nechodíme. Sice mi to dalo práci přesvědčit MHP, ale letos jsme ze tří psů vytáhli jen dvě klíšťata. Nechci se Aidy nějak dotknout, neznám ji, ale nesečení trávy razí dost často lidé, kteří, jak to slušně říct, jsou poněkud lechtiví na práci. I když máme sečený trávník, tak u nás obědvají včely z širokého okolí – máme zahradu zarostlou stromy a keři, trvalkový záhon, cca 60 m2 velmi divoké skalky, na které od dubna pořád něco kvete, teď už tři týdny kvete obrovská katalpa….

    1. My zahrádku také sekáme nejen kvůli psům a anglický trávník nemáme. I včelky a čmeláci tam mají pastvu je tam plno bílého jetýlku a pro motýly mám na záhoncích růžovou echinaceu, tam se jich vždycky sejde! Večer se slétají můry na nikotiany. A nesečená louka je pro alergiky docela nebezpečná protože tam za pár let neroste tráva ale jen plevel, plevel a plevel . Jak by v tom asi chodili pesani kdyby nebylo posečené ? Asi blbě a já ještě hůř. K tomu by mohl něco podotknout Krakonoš.

    2. Jasně, teď jste nás na 100 % odhadla, jsme líní a proto nesekáme, čekala jsem, kdy tenhle argument padne – a dočkala se. No, příští rok si to celé vybetonujeme a bude klid. Bude se tam dát pěkně hrát s dětmi, venčit psy (pokud si nejaké půjčíme), ani klíště tam nechytneme.
     Zjevně jsem nebyla pochopena, nic s tím nenadělám. A to jsem si mysela, že na webu milovníků zvířat jsou i milovníci přírody, asi holt ne.

      1. To je právě ono. Ten pán hospodaří v nadm.výšce 1500m tam ta vegetace je o něčem jiném než v nižších polohách. Tam také je většinou jen pastevní hospodaření. V loukách kde je vlhčeji bys zabloudila za jednu sezónu a sotva bys tam našla to co na obhospodařovaném pozemku. Jak jsem psala níž tak především slimáky a to hooodně veliké.

     1. Řekla bych, že hlavní nedorozumění je v tom, že jsi jednak předpokládala, že všechny zahrady vypadají tak jak ta tvoje – neobývaná, pravděpodobně i nijak často nenavštěvovaná; žes nevnímala argumenty typu „v nesečeném se špatně bydlí“ a zkušenosti lidí, co krom trávy mají na zahradě i nějaké ty kytky. A žes to celé postavila stylem „sekat je špatně, sekat je mánie, sesečený trávník je mrtvý“.
      Ono strašně záleží na tom, *jaký* trávník. Když je to travnatá plocha, na které bydlíš, tak sesečená být musí, jinak se tam nedá bydlet. Když je to louka využívaná na seno, tak se logicky seče (průmyslově, pokud není příliš nedostupná – ručně by to trvalo strašně dlouho, obilí se taky neseče ručně) dvakrát do roka. Pokud je to mez, seče se čtyřikrát až šestkrát do roka tím, s čím se na ni dostaneš (naše mez jedině kosou a je to i tak dost o život). Pokud je to sad, záleží, jestli u něj bydlíš, nebo ne, a jestli tudy procházíš, nebo ne, a jestli máš v rodině alergika, nebo ne.
      Postavit to celé stylem „sekat je špatně, zabíjíte broučky a nenávidíte přírodu“ je… omyl.
      Možná jsi měla před očima městské trávníky. Ty se sečou jednak proto, aby tam rostla tráva a ne plevel, jednak proto, aby se alergici nezbláznili a neukýchali, jednak proto, aby se daly, když jsou dostatečně velké, používat jako dětská hřiště a tak.
      Zkrátka když na trávníku chceš žít, musíš sekat a vyhrabávat. Pokud z něj chceš mít seno, sečeš sena a otavy (a vyhrabáváš, ideálně). Pokud z něj chceš mít úhor, kde ti plevel časem zadusí trávu, nesečeš vůbec a stane se ti to, co se stalo tady na tom pozemku, kam jsem letos přišla: tráva prakticky nula nic, zato kopřiv, pýru, vlaštovičníků a dalších věcí jak máku. Nebo jak se stalo kdysi na chatě, kde je kyselá půda – všechno to tam zadusil mech.

      I v udržovaném trávníku můžeš mít třeba řebříček a jetel, ony se udrží nízké a řebříček dokonce zvládne občasné sešlápnutí. Jetelina se do travní směsi dokonce přimíchává schválně, protože dělá dobře půdě.

      Sečení, obzvlášť vzrostlé trávy, je dřina a znovuoživování slušného trávníku je dřina dvojnásobná a navíc je to děsná alchymie, než člověk přijde na tu správnou směs, co tam potřebuje, aby přebil ty plevele a rumištní věci a bolševníky, co se na každou neudržovanou plochu natáhnou, přesně poslušny zákona o entropii, který praví, že slušná, užitečná kytička chcípne a deset plevelů si šťastně zamne ruce a hopne tam. 🙂

     2. Ne – rozhodně nemusíš být líná (to bych ani nikdy nenapsala) , ale sama jsi řekla, že tam nebydlíš. A věř, že já rozhodně nikde beton nemám, přírodu si myslím znám hodně dobře, ale pro člověka přirozený biotop tráva pro kolena není…
      A pokud máš zahradu jako obývák, tak prostě alespoň podstanou část sekáš. Ano – malým dětem (i psům) je tam líp. A to je pro mě opravdu důležité – možná, až budeš mít malého lezce či lezkyni, taky posekáš alespoň kus – protože trávník je lepší hřiště, než malá deka…

      procestovala jsem hodně velký kus Evropy, i ty pověstně k přírodě velmi vstřícné země. A až na výjimky (já jim fandím, ale je to svým způsobem extrém) obytné zahrádky nakrátko sekají všude.

     3. Aido, netreba se rozcilovat. Kazdy si to musi/muze zaridit podle sve potreby. Ty zijes ve meste a zahradu mas tak mozna na vikend. Ja ziju na venkove na dost velkem pozemku a do mesta za praci dojizdim. Potrebuju cast pozemku mit posekanou, kdyz uz pro nic jineho, tak kvuli psovi.

      1. No, tak abych uvedla věci na pravou míru – na naši zahradu vidíme z okna, pěšky je to tam od nás cca 30-40 minut (podle rychlosti chůze), autem přiměřeně míň. Původně na tom místě byly vinohrady, ale po phyloxeře, perenospóře a oidiu v 19. století zde vznikly rybízové a angreštové sady, postupně přeměněné v zahrádky. Tu naši máme už skoro 40 let (jen teď je konečně opravdu moje), od mala jsem na ní „dřela jak barevná“, po svatbě dtto i MLP, takže snad aspoň malinko tuším, jak taková zahrada funguje a co potřebuje. Teď je to místo, na které si brousí zuby různí developeři, časem z toho bude běžná městská čtvrť, řada vilek už v našem vzdálenějším okolí je. Nějaký domek si tam chce časem postavit i dcéra se svým chlapcem. Ale taky chtějí přírodní zahradu, ne suchý, mrtvý a vysekaný mlat.
       Nemoci včel a celou problematiku kolem díky profesi znám celkem dobře, dokonce se na to mírně specializuju, netřeba vysvětlovat. Mladých včelařů je kupodivu dost, jen se o nich holt neví. Zadejte si do gůglu „blog o včelách“ nebo „blog o včelaření“ a uvidíte sami. Osobně mám několik celkem mladých známých (pod 40), kteří se včelám venují, chovají je a vyrábějí med, není pravda, že naše včelařství upadá. Jen holt ty včely nemají moc co jíst.

       1. aido, nezlob se, ale proč pořád posekaný trávník pojmenováváš „suchý, mrtvý a vysekaný mlat“?? nebo aspoň ten, který se vyskytuje u zdepřítomných ozahradařených Zvířetníků (neb o jiných nemá moc smyslu zde diskutovat)

  3. Trávník sekáme každý týden- ve vysoké trávě se špatně sbírají bobky, navíc po ní chodíme my i psi a kočka. Hmyz a ptáci se realizují na skalce,záhonu trvalek, bylinkovém záhonu a na jezírkových rostlinách. Vylíhly se mi tu vážky a na mělčinu jezírka se chodí koupat poměrně stálá sestava ptáků- vrabci, konipasi, kosi, občas hrdlička a vlaštovky nabírají vodu z jezírka za letu. Nad anglickými muškáty mi včera poletoval ten lišaj, co vypadá jako kolibřík- dlouhozobka svízelová. Takže máme sice krátký posekaný trávník, ale podle mého názoru tu rozhodně nedostatkem živočichů netrpíme…

 4. Pro Io – to s tím loktem je velmi nepříjemné, bolí to jak čert, bohužel se vrací. Stalo se mi to také, když jsem házela písek a cement do míchačky, vracelo se mi to při každé větší neobvyklé námaze několik let. Ortopedi to nazývají „tenisový loket“, utržené tam asi nic nebude.

  1. Auvajs, tak to mám fakt radost. 🙂
   OK, začnu se k tomu chovat jako ke starýmu, zanedbanýmu zánětu šlach. Díky moc!

 5. Milí Zvířetníci, mizím na dva týdny z dosahu internetu a ještě se na to těším! První týden jsem na výcvikovém táboře se psima 😛 , v pátek letím do Norska babičkovat a vracím se až další neděli 🙂
  Zvířetník bude samozřejmě vycházet dál a mám pro vás překvapení! Po ony dva týdny na přelomu léta budeme mít soukromý festival, plný humoru a nádherného čtení – můžete se těšit na

  (F) POHÁDKOVÉ LÉTO S WWW! (F)

  Hezky si to tu užívejte, dávejte na sebe pozor a radši rovnou držím palce potřebným (h) a přeju vše nej budoucím oslavencům (f) (inlove)

  1. Jooo! (dance) (ninja) (dance)

   Taky si užívej se psy a jinou člověčinou, v pořádku dojeď a v pořádku se vrať. 🙂 (inlove)

  2. Šťastnou cestu, milá Dede, užij si měrou vrchovatou oba svoje prázdninové programy! (inlove)

   A co se Pohádkového léta týče, souhlasím s Io – (dance) !

 6. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Ufff – včerejší odpoledne jsme donatírali podbití – barvu mám všude (chuckle) . Poslední kus v místě, kde nejde pořádně postavit žebřík a musí se opravdu složitě jistit přišel natřít synovec, kterému výšky nevadí.
  Ani on, ani jeho momentálně zasádrovaná sestra (ta přišla taky fandit) až tak moc neblbli (doufám, že jim to vydrží) a ani naše mlaďaska neměla žádné velké úlety. Naštěstí (nod)
  Beta byla na nohách od rána do pozdního večera, pak už viditelně utahaná, ale asistovat musela (a hlavně hlídat, řvát a skákat na plot) . Ještě nevstala (chuckle)

 7. Sama jsem na svou pubertu neměla čas. Když mi bylo patnáct byl tatínek komunisty zaslán k oddílu PTP a tak jsem pomáhala mamince vydělávat, nahrazovala jsem jí partnera v tanečních. Taky jsem štípala dříví a vůbec dělala doma „mužské“ práce. (flex)
  Se synem v pubertě nebyly problémy, měl tolik zájmů že mu na nějaké vzpoury proti rodičům nezbýval čas. (think)

 8. Já už se naštěstí můžu jenom upřímně smát, protože puberta mých dětí je dávno uzavřená záležitost.
  Vzpomínám si, jak mě vytočil starší synek, když si koupil brýle lennonky – připadalo mi, že blběji snad už vypadat nemůže. Následovala vysilující diskuse a stejně jsem s tím nehla – nezbylo než dočkat času a nakonec jsem si i zvykla.
  Skvěle napsané, Matyldo!

 9. Teda Matyldo, to se ti povedlo Ještě mám velmi dobře v paměti dobu, kdy se nám doma chvílemi pohyboval jeden dvacetiletý stále ještě puberťák, dvě třinácti – čtrnáctileté obludky ženského pohlaví a jedna pětiletá, která měla ty pubertální ksichty svých sester perfektně odkoukané a mnohdy předváděla i lepší
  Teď už je to pohoda, ti starší jsou už dospělí a celkem samostatní a čtrnáctiletá slečna má jednu velkou výhodu – díky rychlobruslení je každou chvíli někde ve světě, naposledy vyrazila 15. června do Budapešti, vrátila se tři dny před vysvědčením, ihned vypadla se školou na dva dny na výlet, vyzvedla vysvědčení a následující den odcestovala na deset dní na soustředění do Itálie. Tato frekvence výskytu puberťáka v domě je celkem snesitelná, občas nám dokonce i chybí
  Jinak prosím o občasné přidržení palečků – momentálně mám v péči osmnáctidenního surikaťáčka Jerryho. Přišel na svět s velkými problémy, maminka porod posledního mláděte sama nezvládla a musela jsem pomáhat. Prcka očistila, oňufala, ale když jsem ho dala do pelíšku k ostatním dvěma sourozencům, vzala ho a položila mi ho do ruky. Jasněji to ani říct nešlo… První dny byly dost krušné, Jerry neměl sílu se pořádně najíst, takže si o jídlo říkal po půl hodině. Vážil 23 gramů. Po týdnu už jsem se luxusně vyspala i hodinu a půl v kuse, teď už v noci někdy spíme i tři hoďky. Přiznávám, že když prvně otevřel oči, obrečela jsem to. Dneska se rozhodl začít zkoumat svět a Timi ho zodpovědně hlídá a ošetřuje. Ale vyhráno ještě nemáme, Jerry je oproti sourozencům trochu opožděný a má co dohánět. Ale má obrovskou chuť do života, tak snad…

  1. Držím! (h) A měla bys psát – už máme Emtesku jako soukromého Jamese Herriota, tak z tebe bychom si udělali soukromého Gerarda Durrela! (chuckle)

  2. „Prcka očistila, oňufala, ale když jsem ho dala do pelíšku k ostatním dvěma sourozencům, vzala ho a položila mi ho do ruky“ – božínku, Lucko, to je drsné 🙁

   a 23 gramů???? koťata vážící několikanásobek, jsou fakt mrňavá – to musel být opravdu drobek!!! držím vám oběma palce, i pro tebe to musí být extrémně náročné… přiznám se, že krmit 24 hodin po půlhodině bych nezvládla – pamatuju jak jsem chodila jako zombie u minikačenky, a to jedla po několika hodinách

   Jerry, drž se!!! (h) (h) (h) (h)

 10. tak jsem vyzvěděla od maminky, že moje puberta byla v pohodě – tak jsem měla správnou potuchu zato drahá sestra dala našim zabrat….vzhlédla se v jisté skupině jejiž členové se vyznačují holou a prázdnou lebkou….trupka….

  takže grilovačka se povedla, drahý se odfoukl, prý jedeme na zábavu….

  1. Jo, prý jsem to měla podobné – když jeden vydržel nekonečné hovory o koních, tak se prý moje puberta, odehrávající se převážně ve stáji, dala zvládnout! (chuckle)

 11. No, když byla řeč o těch oděvních trendech a vůbec zvycích puberťáků

  (*)
  Pepíček přinese ze školy poznámku: „Prosím, vysvětlete svému synovi rozdíl mezi mužem a ženou.“
  Maminka si to přečte, vezme Pepíčka nahoru do ložnice, zavře za nimi dveře a řekne:
  „Pepíčku, sundej moji blůzičku!“
  Pepíček sundá její blůzičku.
  „Pepíčku, sundej moji sukni!“
  Pepíček sundá její sukni.
  „Pepíčku, sundej moje lodičky a silonky!“
  Pepíček sundá její lodičky a silonky.
  „Pepíčku, sundej moje krajkové prádlo!“
  Pepíček sundá její krajkové prádlo.
  „A teď mi slib, Pepíčku, že víckrát nepůjdeš do školy v mých šatech!!!“
  (*)

 12. Matyldo, pěkně napsané, vtipné, děkuji.
  Nicméně se musím přiznat, že něco jako puberta jsme doma vlastně nezažili (možná díky sportu, u syna to platí téměř na 100 %, ten si pubertu vyvesloval a na blbiny mu nezbyl čas), obě děti byly a jsou úplně v pohodě, dokonce se mi oba svěřují i s těmi nejtajnějšími tajemstvími, učím je vařit atd., atp. Rádi bývámě všichni spolu, rádi spolu něco podnikáme, rádi si všichni společně povídáme nebo posloucháme muziku. I na řadu akcí jezdíme společně, třeba minulý týden jsme byli na festivalu Pohoda v Trenčíně, ještě posíleni o kluka naší dcéry, bylo to moc fajn, všichni jsme si to opravdu užili.

  1. Vozíme je s sebou na zvířetnické i šermířské akce, mají dostatek vlastního volného času a přesto jsou občas na zabití, i když čas strávený společně dokáže být fajn- byli jsme teď týden v Itálii a užili jsme si to všichni, večer jsme hráli Scrabble a Carcassone, chodili po památkách a muzeích, což zajímalo oba. Přesto obyčejné dny jsou nejhorší. Na druhou stranu, s pomocí Módního pekla jsme dokázala dceru přesvědčit o tom, jak je to s vykukující podprsenkou a podobně.

   1. No, my máme možná výhodu v tom, že už jsou oba z domu, takže když jsme spolu, o to radši se vidíme.
    Ale já nebyla nikdy žádná přísná matka, jen v některých striktní – viz např. níž ten příklad s jídlem, v jiných méně, např. pokud šlo o úklid jejich pokojů, na ten jsem kdysi zcela rezignovala (jinak bych se musela tiše zbláznit), prostě to byla jejich vizitka, ne naše, resp. moje.

 13. Jj, už je to za náma, juchuchů (whew) !
  Nejvíc asi vzpomínám na to, jak synek akceptoval zásadně jen a pouze dvě barvy textilií. Pochopitelně černou – a pak ještě béžovou tak světlou, že byla skoro bílá. Ta mi šla na nervy ještě trochu víc 😀
  Nicméně, Matyldo, dovolím si nabídnout trochu naděje – většina puberťáků z toho nakonec přece jenom vyroste :*

  1. Kruciš, tohle je ještě před námi. Návod k přežití si založím 🙂 . Moc hezky napsané, Matyldo.

 14. uf uf, já už to mám naštěstí taky dávno za sebou – a víte že ani nevzpomínám? (rofl) ve vlastním zájmu… Matyldo, upřímnou soustrast, ale nijak moc se netěš (pro jistotu), krakonoš má pravdu, že s tím vyrostením to není až tak jistý a jednoduchý 😛

  OT – co je to „WoWko nebo LoLko“????? :O

  1. To jsou stupidní on-line hry. LoLko (League of Legends) je horší jen v tom, že pokud dotyčný přeruší hru, dostane na nějakou dobu zákaz hrát. WoWko je World of Warcraft, taky hra.

   1. Tak tomuhle jsme naštěstí ušli, hry děti nebaví (naposled tak někdy v devíti letech), radši si čtou.

 15. Pro Xerxovou: Včera jsem se asi po 7 letech potkala s naší bývalou skorosousedkou, povídaly jsme, co je u koho nového, a ona mi posmutněle povídá, že na jaře pochovali jejich modrou německou dogu – ve věku téměř 13-ti (!) let… A už s úsměvem vzpomínala, jak si ji přivezli – zcela náhodně, u známých měli štěňata, jeli se na ně s dětmi podívat, a štěně bylo doma. A jak mi ji hrdě ukazovala, a já do ni začala naléhavě hustit, co že to doga obnáší a že co do ní nenacpe do jednoho roku, později nedožene… A asi jsem byla hóoodně přesvědčivá, když si to tak živě pamatuje ještě po těch 13-ti letech ;-). Ale evidentně se to vyplatilo, doguška prožila krásný život domácího miláčka :-)! Takže – Betynka si může vzít inspiraci.

  1. jojo – existují výjimky (inlove) . Jsou to šťastní jednotlivci (většina není úplně čistá, byť vypadají jako dogy, ale najdou se i s PP)

 16. AAAAAA Matyldo, chechtám se tu, ale trochu mě mrazí. No, máš je skvěle naštudované. (rofl) Už to přeposílám dceři, ať si přečte, jak v tom není sama. (angel)

 17. Puberťáky sice nechovám, jenom si je občas půjčuju, ale i tak je to perfektní návod! 😀

 18. Prima návod. Ale vůbec nejlepší co jsem viděl na toto téma, je sehraná scénka jednoho žáka z Myščiny školy, jistého Míry Š. který se převlékl za „vědce“ a uspořádal přednášku na téma „chov puberťáka“, měl i figuranta, na kterém určité prvky demonstroval. Pudlíkum včetně učitelů se dusilo smíchy. Byla to součást širšího vystoupení žáků, kde jsem měl tu čest býti kameramanem, takže z toho existuje videozáznam.

 19. S tím, že z toho vyrostou bych si nebyl až tak úplně jist. Občas to skončí tak, že si přitáhnou domů něco podobného a v lepším případě se odstěhují. V horším se odstěhují rodiče, jejichž nervová soustava časem vypoví poslušnost a v úplně nejhorším se neodstěhuje nikdo a pak začne platit, že zvítězí ten, kdo je nejvíc splachovací.
  Včera jsme měli bohatý den. Nalezeno a zdokumentováno: Kruštík širolistý pravý, kruštík bahenní, (loučka se stovkami exemplářů), prstnatce Trauensteierovy a Fuchsovy, rovněž ve velmi hojném množství a sortimentu barev, Prstnatce listenaté a měkčilky jednolisté.

 20. Už je to dávno, ale připomíná mi to dobu, kdy jse s partou rodičů v Riegrových sadech měli psí fórum a v jisté době, kdy naši nadějní puberťáci chodili do tanečních, založili svaz týraných rodičů – sdělená starost, poloviční starost, dost na to občas vzpomínáme s nostalgií a slzou v oku, zdravím, b ude hůř
  Baba v úctě

 21. Chichi, to je přesné. Jsou to zlatíčka.
  Naše Klárka přece jen projevila obavy o mé duševní zdraví a na dveře svého pokoje napsala: Nikdo mi sem ani nepáchne 😀
  Dodržovala jsem to!

 22. Matyldo, ty jsi byla u nás??? Náš Honza sice už není puberťák, za týden má 22 let, ale nijak výrazně se to nezlepšilo. I když možná trochu jo, bývaly doby, kdy jsem měla prázdný kredenc, z dvaceti lžiček dvě a mlaďoch tvrdil, že ON žádné nádobí u sebe nemá. Po razii v pokoji jsme se shledali s většinou nádobí, našly se i velmi dlouho postrádané kousky. S jídlem je to stejné, to co mu chutná, doslova sežere v neuvěřitelném množství, u neoblíbených jídel tvrdí, že zrovna nemá hlad, musí se učit, pracuje = hraje hru, sleduje seriál. S pomocí doma je to stejné, je móc unavený, musí spát, vedle něj by mohli válcovat plechy, ale jeho to neprobudí.

  1. Tak to bych znala 🙂 U holčiček bych přidala ještě hysterické plačtivé scény, páč dámě nikdo nerozumí, a brekot nad každým blbým filmem 😛

   1. Tak teď mě ten d…l vytočil úplně doběla (devil) Měli jsme k obědu falešnou svíčkovou z vepřové kýty jako stejk, mladej si vyžádal, že chce ten malej kousek, ten se mu líbí. Když obdržel talíř, začal maso obracet a pitvat, se slovy že to se nedá jíst. Na moji poznámku, že ten kousek chtěl, ačkoli já bych mu ho nedala (protože to byl konec té svíčkové, trošku tužší), práskl příborem do talíře, že to jíst nebude. Ještěže nezačal kopat patičkama do země. No a zase za všechno můžu já, MHP na mě vyjel, že jsem mu to neměla dávat, když jsem věděla, že to bude tvrdé….No, je to u nás dneska bezva, MHP nakrknutej, protože celé dopoledne sekal trávu, kterou si jen tak mimochodem nechal čtrnáct dnů přerůst, a ono to kupodivu šlo špatně, scénka kvůli obědu….Snad se ve zdraví dočkám večera.

    1. Ivo, nic si z toho nedělej, asi jsou skvrny na slunci a působí na jedince mužského pohlaví. U nás je taky tak nějak bouřkově.

    2. dámy u nás je to stejné….. kupodivu taky pracuje od rána na dvoře, už to odnesla chudina tůjka, nevím proč ale šmiknul ji v půlce…..včera po práci vysával a utíral prach….protože já nemám čas, furt lítám se psama….!!!

     doufám, že se z toho vyspí…ach jo

      1. no říkám si, že vražda nemusí být někdy zas takový zločin….

       dneska dojedou naši na grilovačku, masíčko mám naložené, vínko kúpené tak se těším a žádný napučený ……. mi prostě náladu nepokazí!!!!

       1. Tak ať se ta grilovačka povede. Teď mladej slezl z pokoje do přízemí a prohlásil, že by si to jídlo i vzal. Sekáček mám v šuplíku a moc jsem se musela držet, abych ho nepoužila.
        Bože, už aby měl tu školu hotovou a musel se starat sám o sebe a nenas…vlastní matku.

        1. tak mě napadlo, že když dojedou ti naši tak se zeptám maminky na moji pubertu, já osobně si myslím, že jsem byla v klidu, od 15 – 18 jsem byla u koní i se psem….jediné co mě zajímalo bylo, jestli v neděli pojedu na dostihy či zůstanu mít službu ve stáji….

         tož uvidíme co mi řekne matička 🙂

     1. Holky, dneska jsou skvrny jak Amerika, protože já dělám obložení zdi palubkama, co mi zbyly z podlahy, a u toho *seru sama sebe*. (rofl)

     2. No, musím se přiznat, že té obsesi se sekáním trávy vůbec nerozumím, dokonale posekaný trávník totiž hezký není. Nejhezčí je louka plná kytiček, ty k sobě přitáhnou včely a motýly, je to pěkné, přírodní. Dnes je na tohle téma (tj. na téma, že se z dříve velice ceněné věci, trávy, stal nepřítel a nepříjemný odpad) článek v Relaxu LN, jestli můžete, tak si jej přečtěte, je zajímavý a pravdivý.

      1. Ono asi záleží, jestli máš louku, nebo plácek před chatou / domkem. Když se ti v lučních kytičkách ztrácejí rybízy a nemůžeš najít ani jednu z obou malin, zato opakovaně nacházíš všechny tři trsy kopřiv a oba bolševníky a psi ti tvrdí, že do toho čůrat nepolezou, páč jsou tam osiny a babky a to je tahá, přijdeš té sekací mánii na chuť. 😉

       1. Fakt nepřijdu. Rybíz nemáme žádný, angrešt jeden, psy nevlastníme, zbytek vždycky najdu. Ale anglický trávník po česku mi na zahradu vážně nesmí, na tom jsme se shodli celá rodina + sousedka vedle nás (nemáme mezi sebou plot), byla moc ráda, už se o něco podobného snaží několik let.

        1. Tak v tom případě si pěstuj svou kvetoucí louku a já si s dovolením ponechám svůj boj s deset let nezkulturňovaným pozemkem, kde bych v budoucnu chtěla mít převahu trávy a ne ty rumištní rostliny, co tam rostou teď. A ta tráva se bude s ohledem na zdraví psích uší a všech našich deseti nohou sekat do výšky, která mně a mým psům vyhovuje, ve frekvenci, která mně a mým psům vyhovuje.
         Klidně tomu můžeš pohrdlivě říkat český anglický trávník a klidně se na mě můžeš proto vytahovat, že jseš lepší, mně to neva. 🙂 Moje priority jsou, aby nás na zahradě bavil aport. 🙂 Louku na koukání mám na protější stráni.

         1. Aha.
          Holt jsem staromilec a spíš přírodní člověk, s tím nic nenadělám. No, lidi se díví, že u nás v poslední době zmizely včely, je málo motýlů, čmeláků, ptáčků, atd., atp. Tohle je jeden z důvodů. Stačí nechat kousek neposekaný a hned se objeví, u souseda s „anglickou plošinou“, který seká 2x týdně, je mrtvo.

         2. Ale jo, já mám taky rozkvetlou louku ráda, moje nejoblíbenější narozeninová kytice jsou kopretiny, orlíčky a další plevel, co zrovna tehdy kvete, ale když se ti otevírají francouzský okna z obýváku přímo do džungle a když se brodíš metr vysokou džunglí ke schodům do baráku, tak to není zrovna to vono, zvlášť po dešti. 🙂 Ono asi záleží, kde ta louka je. Pokud to není 200 metrů, na kterých se vysloveně bydlí a kudyma se průběžně chodí, tak ať kvete. Ale pokud se tam má bydlet, tak ať se v tom neztrácej psi a dorost. 🙂
          Jsem ohledně trávy trochu nabroušená – mám totiž excelentní trávník rumiště. Už jsem ho s tím srpem prošla celej jednou a našla jsem petflašku, starou rezavou lopatu v rozpadu, tři igeliťáky, kachli, jinou kachli a jeden ožranej gumák. Taky rybízy, jahody, maliny, plazivou růži a cesmínu. A jedny čmeláky a jedny vosy. Nemůžu už měsíc a půl pořádně hnout pravou rukou v lokti, něco jsem si asi urvala nebo tak. Toužím po sekačce, ale nevím, jestli koupit dřív sekačku, židli nebo postel… A k tomu dokončuju pokládání palubek – celkem nějakých 60 m2, a momentálně pracuju se zbytkama a kusama vyřazenýma pro nadměrnou sukovitost nebo zkroucenost. Takže jestli jsem trochu moc nabroušená, tak je to tím, promiň. 🙂

         3. A včely… jsem ze včelařský rodiny a ještě si pamatuju, jak mohutně mizely, když sem tehdy přišla varroáza. Tehdy, kdy se musely nakažený včelstva vysířit ( = zabít). To bylo asi o čtvrtinu. Teď mizí proto, že starat se o včely je práce, která se oplatí až tak od deseti včelstev výš, a to už je prakticky na plnej úvazek. (Šestero si vydělá na vosk, sojapyl a cukr na zimu – nejseš v mínusu. Když máš míň, doplácíš.) Nevydělá se na tom vzhledem k náročnosti té práce nijak extra moc a taky to chce určitou povahu, člověk musí být kliďas, jinak ho sežerou, sotva do nich vleze. 🙂
          Za ty mršky, co žijou v zemi, nemluvím, o těch nic pořádně nevím. Ale včely mají nejlepší snůšku, když poblíž kvete řepka, je tam spousta lip a akátů, nebo se přemnoží mšice a začne medovat les. Lučního medu jsme za 30 let, co jsem s tím pomáhala, nikdy neměli tolik, aby se dalo říct, že je to víceméně čistej luční. 🙂
          Asi to bylo daný i tím, kde ty včely byly – začátek Vysočiny. Víc lesa a polí než luk.

          1. Io, já s Tebou souhlasím, to není o posekané trávě kolem baráku. Opravdu ta včelstva nejvíc utrpěla varoázou. A včelaři? Ti staří už nejsou a mladí pokud se tím nemohou zabývat ve větším aby jim to přineslo nějaký nejistý užitek ? Nemají po zaměstnání dostatek času. Musí to být opravdu jen jako koníček. Té neposekané trávy je všude kolem víc než dost. Dřív se také sekala luka víckrát než jednou a spíš to přírodě prospívalo. Teď se rozmohly plevele a slimáci v tom neposečeném.Čmeláci bydlí stejně na sušších místech v mezích Určitě si nevyberou místo kudy se chodí ani kdybys to nesekala.

      2. Ona to není mánie, plevelu máme v trávníku dost. Ale máme pozemek u domu 3000m, chceme se po něm pohybovat a máme tři psy, tudíž trávu vyrůst nechat nemůžeme. Jednou jsme to zkusili a už nikdy více, ty mrchy se v ní válely, praly, vůbec je nenapadlo chodit po vysekaných cestičkách 😉 , u nás sekání není mánie, ale holá nutnost.

       1. Ale je to vážně škoda, opravdu. My máme pozemek o trochu menší, to jo, ale ne u domu, třeba bych se pak na to dívala taky jinak, nevím.

        1. No, a o tom to je 😉 . Když to MHP tenkrát sekal, kosou, protože ta tráva měla asi metr, tak mu to trvalo celý den. Takže sekáme sekajdou, ono taky chodit v mokré trávě nic moc, zvlášť když má MHP atopický ekzém….No a co taky potom s tím senem, že. Králíky nemáme, ani si je nemíním pořídit, v dědině to nikdo nechce (envy)

         1. No, a přesně na tohle téma je ten článek v dnešních LN, na který upozorňuju. S trávou, kdysi zásadním pokladem a surovinou je to dnes nahnuté, je to úhlavní nepřítel. Jeden pán v tom článku říká: je to, jako kdybych vám dal korunu a vy jste dvě koruny vynaložil na to, jak se jí zbavit. A ještě říká, že když už kosit, tak právě kosou, ne sekačkou.
          Nevím, jestli je mi rozumět, asi podle všeho ne, jak jsem z reakcí pochopila. No, nic s tím nenadělám.

    3. Ivo, tak tohle by si některé z mých dětí zkusilo jen dvakrát, tj. poprvé a naposled. Řešení je jednoduché – když nechceš, tak nejez a pokud chceš jíst, udělej si něco sám. Držím se toho od jejich mala a funguje to, takže neexistuje, že by něco nejedli, nejsou vybíraví, snědí vše bez řečí. Samozřejmě že radši to, co mají rádi (ovoce, zeleninu, sýry a mléčné výrobky vůbec.

     1. Jako malej si to ani nedovolil, ale teď co je o hlavu větší než já, tak si píská. No, ještě tři roky a pak ho poženu z domu, ať se o sebe stará sám.

 23. Chichi Matyldo, z tohohle článku zní velmi hluboký prožitek! (rofl) Jsem opravdu ráda, že mám tohle období za sebou a usilovně se na něj snažím zapomenout. 😛
  Teď je u nás doma na pořadu dne puberta psí a musím říct, že po černé andělce Berušce se mi MBK snaží ze všech sil připomenout ostře vybarvenou dvojitou pubertu Nazgúlů (whew)
  Zítra jedu s Berry a Ari na týden na výcvikový tábor (záchranáři a policajti), takže naše malá bílá katastrofka bude mít úžasné pole působnosti, jak znemožnit paničku a můžu jen doufat, že se nedostane do nějakého průšvihu. Znepokojující je, že Berry občas vypadá, jako by tu pubertu chytla od ní! 😡

  1. Dede, užijte si to s holkama a Ty se řádně uč, ať mám od koho čerpat nové výchovné novinky (wave) .

  2. U vás je to taky tak? Jak jsi viděla podle fotek tak náš Lux si tu pubertu občas nebo spíš často taky zopakuje /trhání papírů, kousání PET lahví-nejlépe s Legym z obou stran, květináče, hrabání děr v zahrádce atd../ Máme ty plyšáky skoro stejně staré, ovčouny.

  3. Taky se těším na dobu, kdy budu usilovně zapomínat- jenže to je světlo na konci tunelu 🙂

  4. Dede, tábor si hezky užij, hlavně ať vám vyjde počasí!!! Sluníčka tak akorád a žádný (rain)

   já mám letos v plánu na táboře udělat nějakou tu zkoušku s Terrynkem…..začínám si brousit zoubky na ZVV1 když už tak hezky stopujeme…..

 24. Milá Matyldo (inlove) , tleskám za skvělý článek s hubou kolem celé hlavy. Jsem moc ráda, že jsem tohle období přežila v relativním duševním zdraví. A vzhledem k tomu, že záhy vyrážíme s chlapečky na týdenní dovolenou, jsem moc ráda, že ses nerozepsala o dítkách mladšího věku. 🙂 Takže můžu ku světlým zítřkům vyrazit s optimistickým výrazem ve tváři. (wasntme)
  Mějte se tu krásně a nezlobte tady a nikomu neotevírejte vrátka, já se zase vrátím a přepočítám si vás. 🙂 (h) (wave)

 25. Hi, hi, Matyldo, je vidět, že v tom s Mušketýrem „lítáte“ dvojnásobně, ale poslední věta platí stoprocentně, neboť i vy dva jste toho příkladem (chuckle) .

 26. K bodu 7 bych dodala, že je naprosto lhostejné kolik fénů, pinzet, řasenek apod. puberťandě koupíte. Pokud ten její čouhá z koše na odpadky a musela by si pro něj dojít, hbitě seběhne do koupelny pro ten váš…. 😀

 27. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Zdá se, že z těchto písmen promlouvá velká zkušenost s řešenou problematikou (rofl)

  Jdem na houby

  1. Jako každý rok i letos, po takovém dešťném jaru, volám: „Houby? Co je to?“. U nás vedra, kruté sucho. Už zase přestaly téct i studánky. Užívejte si to, hlavně Betka!

   1. My byli včera v lese, ani houbička, ani borůvka. Je tam sucho, sucho. Ono před Ještědem asi tolik nepršelo jako v Jizerkách.

    1. Aha, už vím, jak se to u Vás jmenuje – před Ještědem, za Ještědem, pod Ještědem (chuckle) ? Ještě dodatečně: skoukla jsem rajče s mladým, roste moc hezky jako z vody! Nedivím se, že je paní chovaelka samá spokojenost!

     1. Ofiko se to jmenuje pod Ještědem, i když jsme od Liberce před Ještědem. Pro Liberečáky jsme Za kopcem /čili zakopčáci/. No a Liberec je nočníkem Čech :* Xerxová, do hlavy můžeš, tam už není co pokazit. (headbang) Skoro všechny dešťové mraky putují za Ještěd na libereckou stranu.

    2. tady teď opravdu rostou. Hlavně praváci a růžovky, ale i babky, kozáci, kováři…
     Byli jsme v lese dvě hodiny – Betka ke konci „ztěžkla“, ale elán ji to nesebralo. Hlavně se chovala od začátku jak prdloň a nalítala toho mocmoc, takže se nedivím, že měla dost…
     Ale na zahradě už zase lítá a hlídá… se z ní zblázním.

     1. Na JJM se dají najít v lese leda suchý klacky a polní cesty jsou samý prach. Je strašně sucho, usychají o vlčí máky a jiné polní kytky.

   2. Když už ani na Šumavě nerostou… A že jsme toho včera prochodili. Podmáčená místa jsme sice našli, ale ani tam nic nebylo.

 28. S výchovou puberťáků nemám zkušenost, tak jsem si alespoň hezky početla vtipně podané útrapy Matyldy a jí podobných, touto dočasnou nemocí „postižených“ (a s láskou snášejících)

  Porovnání se psem mi připmnělo jeden veselý „postřeh“. Když zavřete svého psa a svoji manželku na pět minut do kufru auta, hádejte, který z nich vás bude po jeho znovuotevření radostně vítat?

  Dodatečně blahopřeji Alče a Verence přeji, aby se ze šlohnutí peněženky a následků s tím spojených rychle vzpamatovala i když zkušenost to musela být sakra bolestivá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN