ROZCESTNÍK: Marulan

0716sve6_1Marulan – tak se jmenuje historická osada na zdejší vysočině na jih od Sydney. Southern Tablelands, jak se tato vysočina jmenuje, je krajinou zemědělskou. Pěstují se zde hlavně brambory a chovají převážně ovce. Tato osada leží zhruba 540 metrů vysoko a dobu svého rozkvětu má už dávno za sebou.

 

 

Osadu jsem navštívil a projel nesčetněkrát, hlavně tehdy, než postavili dálnici a obchvat, co dnes tuto osadu míjí. Středem osady procházela tehdejší Hume Highway, po které se jezdilo ze Sydney do Canberry a Melbourne. První cesta jménem Great South Road byla zformována v roku 1819, jako komunikace umožňující spojení Sydney a vysočiny kolem města Golburn – Golburn Plains. Tehdy se tato miniosada jmenovala Mooroowoolen. (Můrůvůlen) V šedesátých letech devatenáctého století zde byla budována železnice a v osadě byla zřízena zastávka. 1. září r. 1878 bylo jméno osady Mooroowoolen změněno na dnešní Marulan.

 

0716sve1

 

Osada leží 164 km na jih od Sydney a v roku 2006 zde žilo 540 obyvatel. Má tu zvláštnost, že leží přesně na 150 poledníku východně od Greenwiche. Toto je zde dáváno veřejnosti na vědomí a dokonce to připomíná moderně pojatý monument postavený v roku 2002 hned vedle Hume Highway. Jsou zde veškeré vymoženosti civilizace, jako škola, kostely, jak pro Anglikány tak i římské katolíky, muzeum, několik obchodů, pěkně zrenovovaná pošta a nejhonosnější stavba je místní hospoda, pardon Terminus hotel.

 

0716sve2

 

Tato ospalá osada má svoje kouzlo starých opuštěných budov zašlé slávy, starých automobilů na zarostlých zahradách, které už nikdo nepoužívá, krásných ohromných eukalyptů lemujících hlavní ulici a kouzelné „public conveniences“ tedy veřejné záchodky v místním parku kde jsou i prolézačky pro děti. Tyto záchodky, postavené z tvárnic, jsou ozdobeny různými malůvkami k potěše oka. Už když k nim přicházíme, tak na čelní stěně je oznámení že se zde nacházíme na 150 poledníku na východ, kde v každý den rovnodennosti slunce vychází přesně v 6 hodin ráno a zapadá opět přesně v 18 hodin večer.

 

0716sve3

 

Nedaleko osady, na bývalé křižovatce s Bungonia road leží starý hřbitov a zmiňovaná cesta nás dovede do nedaleké krasové oblasti, kde se nachází nejhlubší kaňon v Klokánii, Bugonia Gorge, 900 metrů hluboký. Ten je vytvořen potokem Bugonia a v okolí jsou četné krasové jeskyně, ráj pro macaráty, tedy speleology. Regulérním turistům přístupné nejsou, ale mám je dobře prolezlé z dob minulých, zrovna jako hluboký kaňon, který je zase rájem pro horolezce.

 

0716sve4

 

Takže poutníče, až budeš na cestě ze Sydney do Canberry nebo Melbourne, neváhej a sjeď s dálnice do Marulanu a nech se okouzlit jeho zašlou slávou jako já v roce 2006 a naposledy v r. 2013 v úterý po Velikonocích.

 

0716sve5

 

 

Fotky jsou jako vždycky na Rajčeti. http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Marulan

 

 

 

Aktualizováno: 15.7.2013 — 19:29

38 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. George, můžete prosím identifikovat ten automobil na první fotce? Vypadá to jako něco britského a já zas nejsem takový znalec……
  Aspoň značka…..
  Děkuji

 2. Opět Georgi krásný článek….(y)

  My jsme se dneska byli letos prvně koupat na Všemině, trochu málo vody bylo ale Terrynkovi stačila, plavčil a plavčil a kdybych ho neodsmýčila do auta plaval by stále….:) Nastěnka se stále neosmělila i když po bříško do vody vlezla, lovila si klacíky a štěkala na Terrynka 🙂

  loni Terryho taky štípla včela, kviknul došel po 3, zkontrolovala jsem packy nic nenašla, pes stál furt na 3, pak jsem našla žihadlo, opatrně vytáhla a odvedla psa domů, měli jsme na obrany, tak píšu, že teda nic, máme maroda, dostal obklad na tlapku a hajinkal na křesle úplně nemocinkaný, za chvilu vyskočil, že je přece den obran a že on teda jede….tak jsme jeli 🙂

  jinak mě už letos 2x poštípal jakýsi infikovaný neřád, opuchly mi obě nohy, hřála jsem jak kamna, bolelo to jak čert….ale nicméně jsem přežila 🙂

 3. OT: Zano, nevim ted presne jak se dostanes po vlastni ose ze Seraku do Maleho nebo Velkeho Kotle – ale to jsou jedny z nejkrasnejich vyslapu v Jesenikach. V zime se tam v podstate nesmi kvuli lavinam. Anebo Vysoky vodopad – ten neni zas tak daleko od Pradedu – nepletu-li se. Je to tam takove pralesovite a mechove. Tak at se ti tam libi. (h)

  1. Dík, uvidíme, co ještě stihneme. Ten vodopád je prý nějak poškozený po povodních (nevím přesně kterých, rádkyně byla poněkud k nezastavení).

 4. Jojo, obchod je obchod a kdo dřív přijde, ten dřív mele (rofl)

  V trafice:
  „Pane, kupte si los a vyhrajete!
  „Ne, děkuji, já nechci vyhrát.“
  „Ale to vůbec nevadí, takové losy tu také máme …“

 5. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  V obchodním domě nabízí prodavač přepychové dámské prádlo a stále vykřikuje: „Chcete být sexy? Kupte si toto krajkové prádlo ještě dnes, protože od zítřka platí nové ceny!”
  Po dvou hodinách prádlo úplně zmizelo z pultu. Přiběhla ještě jedna opozdilá zájemkyně a smutně se ptá, kolik to prádlo bude stát od zítřka. „Bude levnější o třicet procent!” říká prodavač.

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer a hezké sny. (coffee)

 6. Georgi, dalsi zajimavy clanek. Opet mne zaujala jista podobnost s vyvojem v Americe. Mnoho mensich mest celkem rychle vzniklo kolem dopravnich cest – v Americe predevsim zeleznic. A kdyz se pak doprava odvratila do znacne miry od zeleznic k nakladni doprave po dalnicich, tak casto behem kratke doby ta mesta zacala upadat. Nektera, hlavne na Zapade, se promenila v tzv. mesta duchu (ghost town), coz znamena, ze se v podstate vylidnila. V lepsim pripade proste pomalu chatraji, a kdo mohl, tak se odtamtud odstehoval. I v Jizni Karoline je rada mest, ktera pro Evropana maji dost divny vzhled. Hlavni tridou prostredkem vedou koleje a silnice a domy jsou z kazde strany koleji. V lepsich pripadech je z byvale nadrazni budovy restaurace nebo obchody, v horsim chatraji. Myslela jsem, ze mam v pocitaci fotky z nekterych tech okolnich mest, ale on nic.

  1. je vidět, že jste si to užívali. Loreto nás oba nevíme proč zklamalo. V Itálii na mě hodně míst zapůsobilo silněji. A shodli jsme se oba.
   Ta malá kamenná městečka jsou úžasná. Čím víc na jih, tím jsou tajemnější (a špinavější). Ale krásná.

  2. Matyldo, moc krasne fotky a cisi z nich rodinna pohoda. Ja jsem z nasima na dovolene fakt jezdila rada jeste I na vysoke a dodnes na to s laskou vzpominam.

  1. Jo, to je ono, to je cesta. Nejdřív zakryjeme modelkám obličeje, aby to vysokánské humění nerušily, a napříště budou předvádět vyzáblí roboti. (whew)
   Jediné, co se mi líbí, je kabát na fotce 17, tam i modelka vypadá jako člověk – čím to asi bude? Asi tím, že to je nositelné a není třeba se za to stydět. Vzít si na sebe něco jako je na č. 9, tak si taky radši šoupnu na hlavu pytel, aby mě nikdo nepoznal. (chuckle)

  2. Prčicpráce, mě tak štve, že tady na tom předpotopním pomalým netu ani nemá smysl otvírat obrázky (o nějakých videích nemluvě), protože se mi každej natahuje deset minut a každej druhej nakonec prohlásí, že stránka nejde zobrazit! (devil)

    1. Byly to otrávený radiátory v pytlech? 🙂
     Hele, tak to můžu hodit do odpadkáče starý topítko a jed na krysy a budu módní návrhář! (makeup)

     1. Jestli otrávený, to se ve většině případů neví. Umělec jim na kebuli nasadil haute kocoure verzi masky pro sportovní šerm.
      Hnus velebnosti.

  3. Nehodnotím umění ani modelky, ale propána aspoň těm psům by mohli dát nažrat, chudinkám vyzáblým! (nod)

    1. No jo, já vím, že musí být vyCHRTlí.
     Teda já mít doma saluku nebo podobného superštíhloše, budu se pokoušet ji vykrmit. (chuckle)

 7. Fotky zkouknu až doma, ale městečko vypadá příjemně, jen vyrazit. Zatím vyrazíme na ˇSerák, svítí sluníčko, vypadá to dobře.
  Hezký den všem!

  1. Jééé – Šerák! Hezky si ho užijte. Koncem srpna tam máme jet taky, ale nevím, jak Jenda s tím loktem … včera dostal slušivou modrou jakobysádru a večer byl už na mrtvici, že ON TO CHCE SUNDAT A HNÉÉÉÉÉÉD! Jak malý dítě.

   Jo – včera ráno mi volala Terka, co má dělat, jsou s Brooke v parku, ta tam ječí jak Viktorka u splavu, nenechá na sebe sáhnout, třepe hlavou, střídavě kulhá na všecky nohy a vyje TÓÓÓ BÓÓLÍÍÍÍ, NESAHEJ NA MNE!!! Hysterku píchla do boltíčku včelička (trošku ji opuchl), ovšem kolemjdoucí byli přesvědčeni, že se zde jedná o krutost na pejskovi, který nemá jedinou kostičku v těle celou! Aby mne smích přešel, tak odpoledne mne další včelka džogla do skalpu – a ono to fakt bolí :O :O ! Taky se mi chtělo řvát NESAHEJTE NA MĚ, ale udržela jsem se (chuckle) .

   Takže pozor na pichlouše, jsou letos nějací podráždění.

   1. Chichi, YGO, jednou z Tebe budu mít mladý. (y) (chuckle) (rofl)

    Přeju všem krásný den (h) a těším se, až si budu moct přečíst článek a prohlédnout fotky. 🙂

   2. já v sobotu odpoledne dala všem přednášku, jak dávat pozor na nizounký jetel (který i sekačku přežil), že tam občas je včelka. A že pozor na Fáňu a Vilík ať má sandálky…. až jsem chudinku včelku přišlápla sama. No – Vilík na tom vydělal – byla jsem s ním v bazénu a dělali jsme ptákoviny – on nadšen a já chladila otok.
    Bosa chodím stále a se včelou jsem se potkala snad po 20 letech…

    1. Kdyby to nechtělo pustit, tak včelařský protijedy jsou šťáva z cibule na to místo a mlíko s kafem do hlavy.

     1. nemívám potíž – otok slezl rychle a odpoledne jsem již běhala s dítky a čoklem po lese a na včelku nebožku ani nevzpomněla

  2. Zanoooo – na Šeráku mi věnuj tichou vzpomínku. Ta bouda kupodivu vypadá stejně jako před padesáti lety ….

   1. To je zvláštní kolik lidí tady zná Šerák. Ještě by tam někde měl být můj nočník – takovej velkej, bílej, vypadal jak barokní váza, kdyby se chtěl někdo ptát… (rofl)

    1. Tak… neptala jsem se 🙂
     Bylo krásně, trochu sluníčka ale žádný vedro. Akorát na tom ˇSeráku (halt lanovka na dosah) to vypadá jak na zahradě mateřský školky. Ale cesta na ˇCervenohorské sedlo je krásná a klidná.

 8. Milý Jirko – svatosvatě slibuju, že až jednou pojedu po dálnici ze Sydney do Canberry, tak v tom Marulanu sjedu (chuckle) (chuckle) , protože taková městečka já můžu – a jdu se kochat fotkama.

 9. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům těm 🙂 , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásný kousek australské úterní skládačky (nod)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN