ROZCESTNÍK: Soutěska Windjana a jeskyně Tunnel Creek

0702sve1_1Tak se jmenují dvě lokality v Kimberleys, tedy na tropickém severu Západní Austrálie. Prošmejdil jsem je dvakrát. Poprvé v roku 2003 a podruhé v 2005. V roce 2003 jsme se do těchto míst dostali od západu z městečka Broome a v roce 2005 od východu, přímo z překrásného místa zvaném Bungle Bungles.

 

 

Obě protínají skalnatý hřeben, jménem Napier Range, tvořený Devonským vápencem, který před 350 – 375 miliony lety byl součástí mořských útesů vytvořenými nesčetným množstvím mořských živočichů. Něco jako dnešní Velký Bradlový Útes a nebo Great Brrier Reef na východním pobřeží Klokánie.

Za těch pár let, co od té doby uplynulo, se na Devonském vápenci podepsala erose. Takže tyto skály mají zajímavé tvary a hřeben je místy proťat vodními toky. Ať už na povrchu, jako soutěska Windjana (vyslovuje se Vindžána) řekou Lennard, tak i pod zemí, potokem Tunnel, který si pod hřebenem Napier prohlodal jeskyni zhruba 750m dlouhou s jedné strany na druhou. Takže to je taková Punkva v Klokánii.

Již když se blížíme, tak projíždíme krasovou krajinou. Okolní vápencové skály však nezáří bělobou jako třeba na Pálavě, v Moravském Krasu nebo v Dolomitech, ale jsou temně šedivé. To proto, že na jejich povrchu se v tropech daří kyanobakteriím a tak je jimi porostlý. Také zde rostou podivné stromy, baobaby. Zde se jim říká převážně ve zkratce boab. http://en.wikipedia.org/wiki/Adansonia

 

0702sve2

 

Jsou to stromy přizpůsobené svému prostředí a jsou známé jako „stromy co rostou vzhůru nohama“. To proto, že koruna stromu svojí stavbou připomíná kořeny konvenčního stromu a jeho kořeny zase korunu. Dovede si uschovat vodu na období sucha, a když už je sucho velké, tak shodí veškeré listí i když v přívětivém roku dovede být zelený celý rok.

Velké baobaby bývají i přes tisíc let staré. Jeho plody jsou velké skoro jako kokosové ořechy, ale jejich skořápka je asi jen 2 mm silná. Po uzrání v nich jsou semena stromu. Před dozráním dužina s návinulou příchutí, bohatá na vitamíny B a C.

Také obsahuje hodně kalcia, potaše, magnézia a železa. Tyto stromy zachránily mnoha domorodcům život, když bylo velké sucho a nebyla voda. Tuto získali z kmene stromu. Prostě věděli co, jak a kdy. http://www.gondwananet.com/boab-tree.html

 

0702sve3

 

Při každé návštěvě spíme u jeskyně Tunnel Creek. Je zde klid, obligátní kadibudka uprostřed ničeho, voda a nádherný výhled na útesy. Krajina jinak suchá, pouštního charakteru. Naše spaní je v těchto zeměpisných šířkách velice jednoduché. Máme tu největší a nejkrásnější ložnici na světě. Na zem si prostřeme plachtu, na ni dáme karimatky se spacáky a nad námi se klene temná obloha, vyšperkovaná démanty hvězd a Mléčnou dráhou na dosah. Tropická noc v poušti.

Ráno jsme svědky kouzelného divadla a hry barev při východu slunka. Vzduch je ještě plný noční vlhkosti a tak sluníčko vychází na obzoru krvavě rudé. Tak barví i okolní krajinu a nedaleké strmící útesy. Jak se sluníčko šplhá po obloze výše, tak se pozvolna mění barvy na světle červenou, oranžovou a žlutou, aby posléze zazářila bílá, žhavá a suchá bez stopy vlhkosti. http://www.kimberleyaustralia.com/tunnel-creek-national-park.html

Vlastní atrakci, jeskyni Tunnel Creek, v obou případech navštěvujeme později odpoledne, kdy zde už nejsou žádní potulní turisté. Vchod je jen pro trochu agilnější jedince, přelézá se několik balvanů, co se zde uvolnily ze stropu jeskyně. Hned za nimi se nám otevírá prostorný dóm, kde je zajímavá ozvěna. Potok zde tvoří jezírko s místním krokodýlem, který se sem dostal až z druhé strany, kde má tůně a pokračování potoka na povrchu. Na zdejší straně by ty balvany nepřelezl a podlézt se nedají.

 

0702sve4

 

Brodíme se jezírkem kousek od zubatce, kterému ve světle baterek nádherně září očiska. Pokračujeme dál temnotou a vodou, jen občas po písečném či hliněném břehu. Výzdoba jeskyně je skromná, ale pár útvarů a krápníků vidíme. Ve vodě jsou rybky, ráčci a o nohy se nám otřel asi dvoumetrový úhoř. V několika místech vyvěrá ze stěny pramen vody a zurčí do jezírka. Voda je osvěživě chladná až studená.

Zhruba na polovině cesty je světlo. Propadl se zde strop jeskyně, vzduchem poletují a pořvávají kaloni z místní kolonie několika tisíc a také netopýři. Z asi 15 metrů vysokého stropu visí vzdušné kořeny fíkovníků, aby se pak zavrtaly do země na dně jeskyně. A tak kolem dalšího domácího pána zubatce pomalu docházíme na druhou stranu jeskyně.

Zde, už pod otevřenou oblohou je krásná tůň ve které se koupeme a plaveme. Příjemné osvěžení mezi ještěrkami 2 až 4 metry dlouhými s chrupy dobře vyvinutými. Můžeme si to dovolit. Jsou to neútoční sladkovodní krokodýli, Crocodylus Johnstoni, kteří lidi nežerou, na rozdíl od těch, co žijí v ústích řek a na pobřeží moře. http://en.wikipedia.org/wiki/Freshwater_crocodile Ti jsou slanovodní, Crocodylus Porosus, dorůstají dvojnásobné délky a sežerou vše co se hne. http://en.wikipedia.org/wiki/Saltwater_crocodile

 

0702sve5

 

Po osvěživé koupeli se rozhodujeme, že zpět se dáme po povrchu přes hřeben. Takže příkrým svahem, mezi skalami, šplháme asi 80 metrů na jakési plató, spoře porostlé, ale zato protkané až 4 metry hlubokými, úzkými žlaby a velice ostrými hřebínky vápence vybroušenými erozí tak, že je nebezpečí se o ně pořezat.

Výhledy do kraje jsou odtud jednoduše skvostné. Opatrně obcházíme propadený strop jeskyně, docházíme ke kolonii kaloňů, které dříve cítíme a pak i slyšíme. Hašteří se mezi sebou a my obcházíme propadlý strop jeskyně. K autu slézáme sklaní stěnou dosti pikantní cestou a tak je postaráno i o zvýšení adrenalinu v krevním oběhu. Večer u ohýnku a při večeři probíráme úspěšný den a záhy zaleháme a kocháme se hvězdnou oblohou.

Soutěsku Windjana pokaždé navštěvujeme dopoledne nebo přes poledne. To proto, aby nám snad v tropech nebyla zima. Zde je parkoviště, místa na stanování, či pro karavany, záchody a dokonce i sprchy. Prostě kempoviště a vše zdarma. Také podstatně větší frmol. Odtud to je krátkou procházkou pod skalní útesy soutěsky.

 

0702sve6

 

Ta je kolem 100 široká a 30 až 100 hluboká, vytvořená řekou Lennard, která v suchém období moc neteče, ale vytváří v soutěsce pěkné velké tůně. V těchto tůních je ráj krokodýlů. Opět těch „neškodných“ sladkovodních, Crocodylus Johnstoni. Jsou vidět všude v hojném počtu a jsou docela krotcí, takže se dá k nim přiblížit a udělat detailní fotku. Mám podezření, že ty mrchy pózují.

Procházka touto kouzelnou soutěskou je kolem 3,5km dlouhá, takže i když se neleze do kopce, jde se většinou pískem po břehu tůní a korytem vyschlé řeky, tak těch 7km pod tropickým poledním sluníčkem dá jednomu pěkně „pokóřit“. Po absolvování přijde odpočinek ve stínu a sprcha jednomu opravdu vhod.

http://www.kimberleyaustralia.com/windjana-gorge-national-park.html

 

0702sve7

 

 

Aktualizováno: 1.7.2013 — 20:44

40 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc krásné putování. Díky, pěkně jsem si to užila.Úžasné fotky, jdu se ještě jednou podívat. (wave)

 2. Nynyšce držím moc moc palce, už od rána vím, co se děje, ale teď víc Bedě, aby se s tím srovnala, Nyny si poradí.
  Beda je momentálně u Šárky v Pardubicích, která jí poskytla zázemí i rychlou pomoc u MVDr. Beránka. Jiná cesta nebyla a myslím, že v tomto případě byla zvolená ta nejlepší. I když je to smutné, že Nyny bude bez očička a druhé má skoro slepé, ale bude žít dál bez těch strašných obtíží, které jí trápily. Uleví se jí a zbaví se bolesti. Doma to zná, takže i s tímto handicapem může dožít spokojený život u milující a milované paničky. Další testy jsou snad v pořádku, takže celý problém byl jen v tom oku.
  Beda o tom napíše určitě sama.

 3. Jiří, konečně jsem měla čas si přečíst Tvůj skvostný článek. Napínavé opravdu více než dost, hlavně pasáže s krokodýlky. Šmánkote, čím se ty ještěrky živí? Asi rybami, když mají tak úzké čelisti. No, semínka určitě nezobou (bat) .
  Vyprávíš tak poutavě, že jsem si to všechno živě představovala. Díky.

 4. ořed hodinou děsivý lijavec s krupobitím a bouřkou buřinou, teď prošla další vlna… Z jedné strany (sun) , z druhé úplné černo se zvukovými efekty…

  1. U nás se něco chystá, děsně žerou komáři a hovada. Nenasytný hmyz. (bug) (wave) Jsem samej pupenec. (chuckle)

 5. Palcodržna pro Nynýšku: držte dál prosím,ať se Nyný dobře hojí… očičko muselo ven…Nyný je už probraná a Beda se drží…

 6. Georgi, s krokodýlem bych se teda nekoupala, i kdybys slíbil, že lidi nežere- obzvlášť po jednom tvém výživném mejlu s fotkama.
  OT- právě jsme přijela se Světluší od veta, kde jí pod lehkou narkózou tahali z hloubi ucha osinu- byla opravdu hodně hluboko…

  1. Páni, Matyldo, osiny, zapíchnuté v různých částech psího těla mě děsí i ve snu. Tož se držte, je to pech, že si ji zapíchla.

   1. Jj, Ája I. měla osinu v tlapce, mezi drápkama, pacina jak papuč, zánět, no patálie tenkrát. Je to hodně nepříjemné.
    (envy)

    1. Nikdy bych neřekla, že já a vet nedokážeme udržet osmikilového psa (nejsem v tomto případě nijak jemná na zvířata ani na děti), aby si nechal vyšetřit ucho, ale Světluch šílela bolestí. Zdravé ucho si nechala prohlédnout, aniž by hnula brvou.Osina byla hluboko ve zvukovodu, hlavou začala třepat včera večer, do té doby neměla žádný problém. A náš vet je samozřejmě pryč, musela jsem jet 18 km za jiným,ale byla jsem se zákrokem spokojená.

 7. Tedy Georgi, to byl parádní výlet! Mě třeba fascinovaly i ty fotky úplně přímé cesty v rovině směrem k horám. Jo a ten krokouš – když jsem prvně viděla fotky, tak jsem myslela, že to gaviál, protože mi ty jejich čenichy připadaly dost úzké. Ale čumák sem, čumák tam, nekoupala bych se s krokodýlem ani náhodou! (shake)

 8. A zase něco, co jsme ještě neviděli – Jiří, jsi nevyčerpatelný zdroj zážitků a fotek! Ti krokodýli! Hlavně ten, co mu neva lupen na nosu, jsem zas jednou unešená.

 9. Milý Jirko – dnešní povídání je to pravé na začátku prázdnin! Díky za ně.

  A fotky mne opravdu nadchly – jsem se kochala. Austrálie je opravdu podivuhodná země.

 10. Jiří promine…

  Držte palečky,držte je Nynýšce. Očičko se hodně zhoršilo! ;(
  Beda mi teď volala a když Beda volá v 6 hodin ráno, tak to není jen tak. :S

  (y) (y) moje palečky a drápečky všech 8 (cat) pro Nyný (h)

  Objímám Vás holky moje statečný (hug)

  1. Holky nešťastný, držte se!!! Sakra, ať už se to očičko vzpamatuje a přestane vás zlobit!!! Jasně, že držíme palce a holky drápky a Kerča drápy a vůbec na vás všichni moc myslíme!!! (y) (y) (y) (h) (h) (h)

  2. Bedo držííímmm (y) Tohle byla raní prosba a tak pevně doufám, že už jsi zpět s alespoň trochu dobrou a nadějnou zprávou. (y) (h)

 11. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krása (nod) Moc hezká místa k výletění. A jako vždy skvělá fotodokumentace (nod)

 12. Jirko, náádhera. (clap)
  Vím, že fotky nikdy nedokáží zachytit přesnou atmosféru a celkový dojem z krajiny, kterou fotíme. Takže jestli příroda v realu byla ještě krásnější, než na fotkách, musel to být úžasný zážitek.

  Já si nejprve prohlédla fotky a pak teprve četla. No a hned při první fotce stromu baobaby si říkám „to je jako strom vzhůru nohama“ -a vida, ono se mu tak opravdu říká. Vidím ho poprvé.

  Koupat se v tůni s krokodíly !!! Pochybuji, že by mě uklidnil sdělení, že jsou „sladkovodní, krotcí a nežerou lidi“. Vyfotit to ano, ale rušit jejich vodní pohodlíčko svojí přitomností – to ne,ne,ne.

  Yezi – je mi líto smrti kočičky (u)

  Snad se pro Tima najde nový milující páník (y)

  Na dnešní svátek se mi vybavuje pouze JarkaF (ale možná jsou zde i další) – užijte si děvčata a slavte svátek sladce. (party)

  1. Chichi – už jsem se chtěla bouřit, že jsi si to nejlepší – fotky – nechal pro sebe (chuckle) . Tak jdu na ně – už se těším (nod) !

  2. Promiň Georgi (blush) Obvykle si kopíruju odkaz z mailu do článku hned, jak mi to přijde, ale tentokrát jsem to prostě neudělala. Uložila jsem text, uložila vybrané obrázky a kde byl mail, když jsem to uveřejňovala? Správně, v časovém nedohlednu a mimo moji děravou paměť (wasntme)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN