PSI: Třígenerační smečka a odchov štěňat

0629zam2_1Ája už se posunula mezi veterány. Derry je sice dospělá fyzicky, ale psychicky je pořád štěně. Ginny je v nejlepším věku, tak jsme se rozhodli pro to, ji znovu nakrýt.

 

 

 

Otce štěňat jsme vybírali zodpovědně. Ginny se sice do námluv moc nehrnula. Tak jít hledat stopy do lesa, to by si dala říci, ale pes?! Na co pes? No, nakonec byla příroda silnější a Ginny přece jen spolupracovala. Po měsíci jsme zjistili, že zase čeká bohatý přírůstek a očekávali datum porodu.

To se trochu netypicky vleklo. Jeden den jí teplota klesla, pak šla zase do normálu, pak zase klesla. Ginny nejevila známky ani nemoci, ani nervozity (sice hrabala, ale to dělají naše feny pokaždé dlouho před porodem a vydatně). Nakonec začala 26. února rodit.

Zpočátku šlo vše rychle, co půlhodina, to štěně. Ale placenty se rodily špatně, držely a jednu fenku při ukusování pupeční šňůry poranila. Pak se porod zasekl, a přestože jsem ještě vyhmátla nejméně jedno nebo dvě štěňata, přes 3 hodiny se nic nedělo. Ginny je silná a v dobré kondici, tak nakonec po dlouhé době porodila mrtvé štěně. Hned za ním šel živý kluk.

Byli jsme už objednaní na veterině jednak ošetřit zraněné štěňátko a jednak nechat udělat ultrazvuk, jestli už jsou všechna štěňata venku. Ještě jedno v Ginny zbývalo. Dohodli jsme se, že než rovnou císařský řez, zkusíme napřed oxytocin na povzbuzení porodních stahů a normální porod.

 

0629zam1

 

Trvalo to ještě skoro hodinu, než se narodila poslední fenka. Už od začátku nevypadala dobře, ale dýchala. Obě poslední štěňátka jsme se snažili oživit, rozpít a udržet naživu. Ale nešlo to, oba byli poškozeni dlouhým porodem a mrtvým sourozencem. Oba uhynuli, ale naštěstí ostatní štěňata a hlavně fena byli v pořádku. Zbylo nám 8 zdravých pěkných štěňat, 6 holek a 2 kluci.

Ája vzala svou roli druhé matky jako samozřejmost. Tentokrát jsem byla vděčná, protože když jsme jeli na veterinu, Ája zahřívala a čistila štěňata. Jako minule se jí objevilo mléko a pomáhala kojit. I když možná kvůli věku, možná kvůli menší spotřebě měla mléka méně a kratší dobu.

Ginny se starala o rodinu perfektně. Jediné, co hlavně Ginny nepustilo, byla snaha vybudovat pro štěňata pořádné nory. Co kdyby bylo třeba mládež stěhovat. Na zahradě za pomoci obou ostatních fen vyrobila něco, co připomínalo výstavbu stanice metra. Jednu díru jsme zavezli sedmi kolečky kompostu a hlíny. Ještě dvě slouží jako silážní jámy na posekanou trávu.

 

 

0629zam2

 

Hlavní neznámá byla, jak se bude chovat Derry. Vloni štěňata viděla a zpočátku byla jen trochu zvědavá, ale opravdu ji začli malí zajímat, až když bylo možné si s nimi hrát.

Tentokráte se zájmem sledovala už porod. K bedně se nepřiblížila, jen natahovala krk a snažila se zachytit nové, neznámé pachy. Ale velmi brzy se začala o dění v bedně zajímat. Když tam byly starší feny, netroufla si víc, než přes boky bedny očichat štěňata. Starší na ni buď nereagovaly, nebo ji přátelsky olízly.

Tak se Derry osmělovala čím dál víc. Za chvíli si troufla štěně olíznout. Když starší odešly, stoupla si mezi štěňata a olizovala je. Byla opatrná, nikdy na žádné nešlápla. Postupně je hlídala pravidelně, když se šly máma s bábou vyvenčit nebo protáhnout. Po pár dnech si k nim i lehla.

Pro štěňata to byl signál – přišlo jídlo – a zkusila sát. To Derču vyděsilo. Vyskočila půl metru vysoko a prchla. Ale nedalo jí to, za štěňaty chodila i později a lehala si k nim. Už před jejich pokusy o krmení neprchala a štěňata brzy poznala, že tohle zdroj potravy není.

Když štěňata začala chodit a přikrmovat se, učila se Derry veškeré péči. Ještě tolik štěňatům nemasírovala bříška a nepožírala jejich trus jako starší feny, ale jinak se účastnila čištění a hlavně her. Měla s nimi trpělivost, byla pozorná a jemná. Starší feny její snahu o hry se štěňaty nijak nekomentovaly. Připadalo jim normální, že se o mladé stará celá rodina. Ostatně když byla štěňata starší, byli u nás z různých důvodů i jiní psi, většinou naše odchovy. A i strýčci se o mládež zajímali a hráli si s nimi.

 

 

0629zam3

 

Zajímavé bylo pozorovat, jak feny vychovávají. Největší vychovatelka je Ája. Vezme si třeba kelímek se zbytky jogurtu nebo nějakou hračku. Lehne si a čeká. Štěňata se obvykle začnou o dotyčný předmět zajímat. A pak začne hra. Když se drzé štěně příliš přiblíží, dostane výchovný pohlavek. Tu VĚC má vůdčí fena a tu je třeba respektovat. Ale když štěně by ji tolik chtělo… A Ája vyučuje, že vůdčí feně se nekrade. Zpočátku vyjede, zavrčí nebo i štípne. Později stačí pohled.

Ginny si takhle hraje daleko méně. Má úžasnou trpělivost. Ale jakmile štěně překročí hranice, dokáže ho velmi citelně usměrnit. Ginny zase učí mladé bojová umění. Chytne štěně pod krkem a „zakusuje“. Mládě se brání, nejdřív vrčí a bojuje, pak ječí. Nakonec se vzdá. Fena ho pustí a olíže. Hry vypadají poměrně drsně, jakoukoliv nepohodu štěňata komentují velice hlasitě.

Ovšem feny přesně poznají, kdy mládě řve, že se vzdává a kdy mu opravdu něco je. V době, kdy jsme ještě tetovali, jsme museli dospělé feny zavřít do jiné místnosti a ony tam hystericky kvílely a skákaly na dveře. Od doby, kdy jen čipujeme, mohou feny bez obav veterináři asistovat.

 

 

Derry vše okukovala a opakovala po starých fenách. Hru na hlídání hračky si velmi oblíbila. Sama často vybízela starší štěňata ke hře „ulov mě“. To nejprve párkrát před štěňaty udělala hravou úklonu a lehla si s hlavou u země. Štěňata se jala ji lovit. Nejlépe ocas. Derry vyskočila, udělala bleskovou otočku, občas nějaké štěně hravě packou porazila a byla o pár metrů dál ve stejné pozici. Nebo odskočila jen o kousíček, aby štěňata neztratila motivaci. Vydrželi to někdy i 20 minut. Pak se štěňata unavila.

Další hra byla „kdo mi sebere klacek (hadrový uzel, nebo cokoli podobného)“. To většinou fena nehlídá věc tak, aby si štěně nedovolilo se přiblížit, ale naopak vyzývá ke hře a nosí věc štěněti před nosem. Štěně se pokusí věc sebrat. Fena uhne. Štěně to zkusí znovu. Tentokrát ho nechá se zakousnout. Mohou se o věc tahat, mohou ji oba nosit. Někdy ji fena štěněti přenechá, jindy po chvíli sebere. Hra má desítky obměn, aby nepřestala štěňata bavit.

 

0629zam4

 

Během odchovu štěňat všechny feny daleko víc hlídaly a štěkaly. Ale když přišla návštěva, sledovaly sice, co se děje, ale měly naprostou důvěru, že tam nepustíme nikoho, kdo by štěňatům ublížil. Takže malí záhy poznali lidi i cizí psy. Od zhruba šesti týdnů (ještě před prvním očkováním) riskuji a povoluji i návštěvy s vybranými kompletně očkovanými, zdravými a přátelskými psy (psa musí dospělé feny velmi dobře znát a tolerovat).

Cizí pes si většinou dost dlouho netroufne ke štěňatům jít, později je z nich trochu nervózní, protože štěňata se ho vůbec nebojí. Až časem se cizí pes osmělí a začne si se štěňaty hrát. Naše holky to pečlivě sledují, ale poznají, že je vše v pořádku.

Zjistili jsme, že ve vztahu k cizím štěňatům jsou tolerantnější psi než feny. Feny se víc bojí kontaktu s cizími štěňaty v přítomnosti matky a jsou nervóznější. Pes nejprve mladým vysvětlí, kdo šéfuje, ale pak si s nimi hraje jako hodný strejda a má větší trpělivost, než feny.

Tak štěňata rostou v harmonické smečce a při odchodu do nových domovů se umí alespoň základně chovat ostatním psům a lidem. Z našich holek mám radost, že se dokážou o štěňata postarat společně a učí i mladou.

Třígenerační smečka se osvědčila. Uvidíme, jak se situace vyvine, až bude mít štěňata Derry.

 

0629zam5

 

Aktualizováno: 28.6.2013 — 17:35

116 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Evo – četlo se to moc krásně, to smečkový vychovávání, díky za postřehy. Jo a potkala jsem nás paní. S pětiletou fleticí, od… Kordy :-(. Hodili jsme řeč, říkala, že odtama už nikdy, tak jsem jí do budoucna nasměrovala k Tobě.

 2. Milá Yezi,

  já to zažila před rokem. Na hrobečku naší Kačenky právě vykvetla nádherná růže…

  Tak vzpomínej na to hezké, teď už je jim dobře.

 3. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Lord Black žije velmi zhýralým životem. Po letech se chce usadit a má v úmyslu pojmout za choť jistou mladou dívku. Aby však nekupoval zajíce v pytli, nechá si ji anonymně prověřit u jedné detektivní kanceláře. Dostane se mu odpovědi: „Sledovaná dívka pochází ze slušné rodiny, její pověst je výborná. Poslední dobou však za ní dochází jistý lord Black, jehož pověst je naopak nevalná.“

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer a hezké sny. (coffee)

 4. Prosím, koukněte na nový, aktuálně vydaný článek! Kdo ví, jestli tady Tim není právě pro vás? 🙂

  1. Milá Rputi, dobře žes mi připomněla řasy. Dávala jsem Garykovy pro ty zažívací potíže co stále má ale nějak jsem na to pak zapomněla. Dávala jsem mu jakési mořské a nevím jaký druh, myslím že to byla spirulina. Bylo to ve formě tablet. V týdnu zase koupím a budu mu podávat. Děkuji za připomenutí. 🙂

 5. Ot: Milí přátelé, naše bojová kočka bojovala zuby drápy do poslední chvíle, nevzdala se nikdy jen tak a já doufám že za duhou už ji nic nebolí a má co lovit, zemřela mi doma v náručí a netrápila se dlouho.

  1. Yezi, je mi to moc líto ;( , ale za duhou je určitě plný nebe plyšových myší na gumičkách… (rose2)

  2. Duhový most je složený ze spektra barev,co se objevuje v slzách, které pro naše přátele vypláčeme… za ním už bojovat není potřeba,za ním je krásně…..
   (hug) ať bolest netrvá dlouho, ať vzpomínky bolest přehluší…

  3. Mila Yezi (u) … Vim, jaky je to pocit, drzet ten kocici zivot v ruce a pozorovat, jak se vytraci…

  4. Yezi, to je mi líto, byla to Vaše parťačka a prožili jste se synem a s ní, hodně dobrého.

  5. Milá Yezi, kočičku už nic nebolí, zato tebe srdce ano (h) Nedá se tomu vyhnout, tuhle daň za lásku platíme všichni bez rozdílu. Uznávám, že taková moudra ti moc nepomůžou, tak aspoň (hug)

  6. Milá Yezi, tohle je vždycky bolestivé. Vzpomínejte na všechno hezké co jste s kočičkou prožili a kéž to zmírní vaši lítost. (hug) (h)

  7. Děkuju vám všem, já myslím, že ten pravý stesk teprve přijde, už na mě nikdo nebude stabilně dohlížet, komadovat mě a strkat do všeho nos ….

 6. Hezkou neděli všem! Ti co něco slaví a slavili, ať si užívají krásného dne (f) !!
  Evi, potřebuji vysvětlit Konrada Lorenze! Jeho jsem osobně neznala, ale Tebe skoro, ano! Proto jsi pro mne chovatel a etolog č. 1 (chuckle) . Trumlerova kniha, „Rozumíte psům?“ je pro mne takřka bible 🙂 .
  Shlédla jsem Betí týdeníček, Betka je jako mladice, spokojená a plná energie – mám z ní moc velkou radost!!!!
  Krásné fotky z výstavy, Emtesko! Díky za její přiblížení, letos se na ni nedostanu, bohužel.

  1. je teď dobrá (ťuk, ťuk, ťuk ) Už minulý měsíc vydržela tři týdny v dobré náladě, pak se začala horšit (Dede mě varovala, že léky nevydrží celý slibovaný měsíc) – a opravdu po další tabletce se rychle vrátila do Kosatčího bláznivého módu…
   Chodí blbě, ale s nadšením. Dneska v lese vždy odbočovala dál a dál od auta – chtěla si pobyt prodloužit. Vysloveně jsme na další křižovatce na ni museli houknout, že už opravdu jdeme zpátky do auta. Přitom terén děsivý – kameny, podmáčený terén, potoky všude (i kde normálně nejsou), padlé stromky… a dáma se tvářila, že to může jít i dvakrát…
   Dělá mi radost (i když se její dobrá nálada dá popsat i množstvím modřin a šrámů na mně (bat) )

   1. Chi, chi, na tvoje modřiny je z homeopatik dobrá Arnika. Jistě mi promineš (chuckle) , hlavně, že Kosatka je dravá.

   1. Též se připojuji s přáním všeho nej nej nej všem přítomným Šárkám (rose1) (rose1) (d)

  1. Děvčata, hodně spokojenosti a radosti, dobře to oslavte (rose1) (d) (rose1) (d) (rose1) (d) !

  2. Přidávám se k přání všeho nejlepšího k svátku. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  3. Všechno nej, ať Sharku kočky zlobí jen po zuby a ne výš a Bubu ať má co nejvíc inspirace na skládačky jídelní i látkový. (f) (f)

  4. děkuju všem,co si vzpomněli…svátek trávím v pozici ležícího střelce a úpím…mám skříplej nerv mezi obratlema a chodím jak nalomenej anděl..ráno mě čeká obstřik,dneska jsem tu bolest zahnala půlkou Nimesilu, ale nic moc…léčitelů tu mám 8, jen se nějak neumějí dohodnout,kdo si na to místo lehne první…

 7. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  V noci pršelo, ale teď to venku volá po procházce (nod)

 8. Šárko, vše nejlepší k dnešnímu svátku ti přeje tvá nevlastní, nalezená ségra!!!!
  Krásně si ho užij, relaxuj, mazli své kožíšky, určitě to cítí, že je zvláštní den (čili budou vyžadovat větší porcičky kapsiček a konzerviček a k tomu nějaké mlsky, svátek mají přece i oni, nebo jsou „maminčini Šárčini miláčkové“). (h) (dance) (rose1)

  1. sharko, i od nás všecičko nejlepší k svátku!!!!

   udělejte si hezký den (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat)

  2. děkuju segra, vyhímečný den od rána mají,hlavně když mi nějakej dement při vydávání jídla, kdy jsem se došourala se zaťatejma zubama do kuchyně a sáhla pro kapsičky, skočil na záda a trefil se přímo do toho skříplýho místa..tak jsem zavyla,ucvrkla si, s úpěním se umyla a převlíkla a pokračování je výše… fakt nezapomenutelnej den..(whew)

 9. Tuhle jsem tu hledala báseň Pes v lomu. Krabicové archívy nezklamaly – byla tam, přepsaná ještě rukou gymnaziální. Tu je. (Doufám, že mi to nerozháže odsazení na začátcích řádků.)

  Pes v lomu
  ———-

  Den jasný,
  že se i ptačí klece otvíraly.
  Prsa trávníků
  se dmula radostí
  a auta na silnici
  zpívala velkou asfaltovou píseň.

  V Lobzích spadl pes do lomu
  a plakal.
  Matky odjížděly s kočárky z parku naproti,
  protože děti nemohou spát,
  když pes pláče,
  a jakýsi odulý penzista nadával na komunál,
  psa nechají spadnout a pak ho nevytáhnou
  a takhle řve už od rána.

  Kvečeru už i stromy přestávaly kvést
  a voda na dně lomu zelenala smrtí.
  Ale pes ještě plakal.

  A tu přišli nějací kluci
  a udělali vor ze dvou klád
  a ze dvou prken.
  A nějaký chlap odložil u břehu aktovku,
  v níž se ráno zasazuje chleba,
  aby v poledne vyrostly drobty
  (takovou aktovku, co by v ní spisy a výnosy
  zašly na skrčeninu),
  odložil aktovku a plul s nimi.

  Byla to cesta přes zelenou louži
  k ostrohu se psem.
  Byla to cesta ne nepodobná
  objevení Ameriky.
  Byla to cesta ne nepodobná
  plavbě Théseově.

  Pes zmlkl.
  A kluci stáli jako sochy
  a jeden odpichoval klackem,
  vlnky se nervózně chvěly,
  pulci rychle vyskakovali z jiker.
  Nebe se zastavilo
  a chlap natahoval ruku.

  A byla to ruka sahající přes několik věků,
  byla to ruka, jež spojuje
  svět se světem,
  život se smrtí,
  byla to ruka, jíž to všechno drží pohromadě.

  Chytla psa za kůži na krku.
  A pak pluli zpět.
  Doprovázeni
  nesmírnou fanfárou
  psího kňučení.

  Ne že by šlo o toho psa.
  Ne že by šlo o ten park.
  Ale tak nějak šlo
  o všechno naše dětství,
  dětství, na které
  všechny loužičky najevo vyjdou.
  O všechny naše lásky.
  O všechna místa, kde jsme milovali
  a rozcházeli se do nenávratna.
  O všechny podoby
  šťastné jako tráva
  nešťastné jako kost.
  O všechny cesty nahoru
  nebo dolů.
  O všechny vory a jiné přístroje,
  které máme za lubem soustruhů a rýsovacích prken,
  o všechno, po čem saháme za roh krajiny.

  Nebyla to odpověď.

  Jsou dny, kdy není třeba odpovědí.

  (Jdi a otevři dveře)

  1. Io, díky – krásné! (h) Bydlím v Lobzích, je to část Plzně. To místo z básně se dodnes jmenuje Chvojkovy lomy a je to velký a moc hezký park. Lom tam byl v době dětství Miroslava Holuba. Nějaké knížky od něj mám (ty vědecké četl tatínek), ale tohle jsem neznala.

 10. No uz je skoro pozde, ale vsem Petrum a Pavlum preju absolutne vsechno nejlepsi. (beer) (^) a vubec fajn veci. 🙂

 11. Zdravím , tady pod ten článek to nebude od věci
  O.T. mám se zeptat. Známá koupila psa čivavu za 7 tisíc, “ papírovou“ prej nestandartní, nevhodná k uchovnění. Není to nějaké „šméčko“ ? Nějak se mi to nezdá včetně toho jakým způsobem jim pejska předali.

  1. záleží proč je nestandartní….i tak je to dost peněz…

   tak i mezi chovateli jsou lidi různí a pro některé jsou halt nestandarti zbytečný póvl…..

   je lepší se takovému chovateli vyhnout velkým obloukem….

   1. Že prej je přerostlá, koupili jí jako 6 měsíční stěně, podle mne apsolutně nesocializované. Příjde mi to jako štěník z množírny. Samozřejmě už si jí zamilovali,vracet jí nebudou.

    1. Nutně nemusí. U dalmatinu se občas vyskytne stěně s plotnou místo puntíků. Taková štěňata mají PP a nedají se uchovnit. Nemusí to být množírna, prostě upozorňují, že stěně má vadu a obvykle je levnější, protože ho prodávají na mazlika 😉

     1. Ano, je to tak, štěně může mít exterierovou vadu – u ridgebacků třeba chybí „ridž“, může být zálom na ocásku, u choďáků třeba chybí předepsané znaky nebo je odlišné základní zbarvení (třeba šedohnědá)…Štěně to pak může, ale nemusí mít zapsané v PP, záleží na poradci chovu.

      1. Tak díky všem (handshake) Já jen, že pesinu jim předali někde před barákem, je stále vyplašená ze všeho a má problémy i venčením, tak se mi to nějak nezdálo.Třeba je to jen stres ze změny prostředí. (wave)

  2. tak jsem koukla a hned první inzerát štěníků s PP je nabízí za 8.000,- Takže se sedm zdá hodně. Ale může to být super štěně ze super linie (pak by pořizovací cena nebyla těch osm) , které si ve stanici nechali na chov a najednou na půl roce zjistili, že třeba špatně přezubil. Nebo že přerostl, nebo že nemá zcela standardní typ srsti – prostě že v chovu se neuplatní. A tak ho na půl roce (kdy už je maličké plemeno zcela dorostlé a vady jsou zřejmé) dá „na mazlíka“…

   Řada „profesionálů“ nakupuje štěňata práve již odrostlá, aby se lépe vidělo, jak kvalitní jedinec vyroste. Eva si taky nejede určitě pro psí miminko…

   Jo a taky se u pozdějšího nákupu často připočítává cena za všechna očkování – a ona je to taky docela slušná suma, co se za ten první půlrok zaplatí…

   No a nebo naletěli. I to se může stát. Zase platí – informujte se na více místech, nechte si poradit… a nepodlehněte kouzlu prvního psíka, kterého vidíte

   1. Děkuju (wave) To víš, kupovali to starší rodiče, už je to samozřejmě milášek, jen dceři se to pak nějak rozleželo. Ani né ty peníze, jako spíš ,že jí ta fenka přišla ne moc v pohodě. Tak jsem slíbila ,že se zeptám tady.

 12. Milá EvoŽ. máte fantastické fenky od babičky až po mladici.
  Ať se vám i nadále daří jako dosud. V takovém prostředí jaké jste pro své psy zařídili zřejmě nevyroste pes který se děsí jako můj Garyk.
  Kolikrát si myslím jaký by byl Garyk kdyby měl ne-li velkou smečku tak alespoň kamaráda. Možná když by se zařadil do společenství i s tím svým děsem že by fungoval lépe. A jestlipak by se necítil jistější vedle druhého psa a ten jeho děs by se u něho nezmírnil. Ale bohužel, na to abych mu pořídila kamaráda jsem už moc stará.
  Mně taky schází smečka, myslím ta lidská smečka, jsem tu sama samotinká. Ale mám alespoň kamaráda ve svém synovi. Za to děkuji Pánu Bohu. (inlove)

  1. Milá Velká kočko, věřím tomu, že Ti v té dálce schází to osobní popovídání, osobní kontakt s kamarádkou, přítelkyní, známou……, že to virtuální internetové spojení s námi je sice příjemné, ale není to ono. Jsme vlastně pro Tebe „neznámí-anonymní lidé“ ale máme Tě moc rádi a sdílíme s Tebou Tvé radosti i starosti.
   A je krásné, že máš oporu a kamaráda ve svém synovi, který je blízko. Je to v dnešní chaotické době, kdy děti na rodiče čas nemají a ani si ho mnohdy udělat nechtějí, krásný vztah.
   A já jsem moc moc ráda, že jsi tady s námi a že Tě alespoň touto cestou můžeme trochu podpořit.
   Máš Garyka, i když „plašánka“, máš dvě nádherné kočičky.
   Někdy jsou ti naši mazlíci to nejlepší, co nás v životě potkalo!

 13. Krásný článek a úžasná lekce etologie, což je věda, která mě neustále fascinuje. Evo, máš krásnou třígenerační smečku. (rolf)
  Byla jsem dnes na výstavě v Brně, chvilenku jsme chodily s Pájou a Nastěnkou, ale pak jsme se vzájemně ztratily. Fotila jsem, ale většinu fotek jsem vymazala, špatně se mi fotilo, bylo tam moc lidí a koně byli většinou v hustě zamřížovaných boxech. Tak tady je pár obrázků.
  http://tmilada.rajce.idnes.cz/Vystava_2013

  1. jojo – svého času jsme se jezdili do Brna podívat. Ještě s Xerdou. Moc hezká akce
   Taky jsem nakonec víc času trávila u kravek, koz, koníků, králíků… než u psů.
   Dogy budou zítra. Posuzuje „náš“ pan doktor.

   Krásné fotky jsi udělala (nod)

  2. Moc mě to mrzí, že jsme se už pak nenašly….příště!!!

   pivečko bylo super!!!! mě to samotnou nenapadlo…asi se ze mě stává abstinent – chacháááá

   no příště pojedu na podzim do Budějovic, bude-li vše v pořádku 🙂

 14. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  „Sami,“ povídá Benjamin, „vysvětli mi, co je to ta Einsteinova teorie relativity.“
  „To je snadné. Poslouchej: Když jsi o samotě
  s krásnou mladou ženou, tak ti dvě hodiny připadají
  jako jedna minuta. A když sedíš na horké plotně jednu minutu, přijde ti to jako dvě hodiny.“
  „A to vymyslel ten Einstein? To je kolosální!“

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný sobotní večer, hezké sny a užijte si neděli. (coffee)

 15. Krásne čítanie, (h) priam pohladí po duši. Je fajn mať jedno zviera, ale svorke sa to nevyrovná ani náhodou a to nie len psej ale aj mačacej.

 16. a ještě jedno moje „pozorování“ ze života různých smeček (bez ohledu na plemeno) psů. Podstatně lépe fungují smečky, které se svými lidmi „plně žijí“. Tam je nejméně konfliktů, jsou „nejvyladěnější“. Dede by mohla povyprávět o desíce bílých ovčáků v jedné domácnosti… A smečka funfovala zcela harmonicky – od štěníků po důchodce.
  Znám i rodinu, kde žije desítka akit – psů i fen.. A to se jedná o „přírodní“ dost osobité plemeno. Spí v ložnici, jezdí s páníky na dovolené…

  1. To je zajímavé, také mám pocit, že smečky, kde žijí psi s lidmi doma jsou ve větší pohodě. Ale nemám dost velký soubor na přesnější pozorování.

 17. OT, promin Evi, ale zdal se mi neuveritelny sen, (emo) o ktery se musim podelit. Jsme se s Chetem prave prestehovali do bytu v Praze. Takovy zabordeleny 3+1, lec s potencialem. A mne nejak nebylo dobre, tak jsem spala na matraci, a kdyz jsem se probudila, tak mne stvalo, ze si nepamatuju adresu, kde jsme. A v tom snu jsem si odrikavala vsechny adresy, kde jsem kdy v zivote bydlela, ale tu jako soucasnou jsem nevedela. Tak jsem se Cheta zeptala, kde to v te Praze bydlime a on rekl Voříškova 54. A krasne to vyslovil cesky, vcetne cisla 54. Sla jsem se podivat ven, jak to vypada, a byla to asi tripatrova sediva budova krabicoviteho formatu a byla v renovaci. U zadni casti budovy byl bordel a pod takovym jako previsem lezela kupa hadru. I prisel nejaky potulny pes a zacal se v tech hadrech hrabat, az zustal jenom takovy velky pytel cehosi. A ten pytel se pohnul a vykoukla z nej velika psi hlava. Sla jsem se podivat a ukazalo se, ze je to neco jako svetly pit bull, ale tak na umreni. Jako by ho nekdo strasne zbil, soupnul do pytle a tam ho odhodil. Volala jsem na Cheta, at zavola veterinare, aby to trapeni ukoncil. Hladila jsem psa po hlave a on zacal vrtet ocasem. Pak jsem stala oprena o nejakou zidku a ten chudak veliky pes se ztezka zvedl na zadni a opiral se o mne s prednima tlapama kolem meho krku a krapet mne olizoval. Jak jsem ho drzela, tak jsem fakt citila ty rany, co mel a bylo to dost hrozny. Tak jsem znova volala na Cheta, at okamzite privola veterinare, ze psa pujde zachranit, ale muj junak se vzpecoval, ze je noc, a ze zadneho veta v Praze nezna. Tak jsem zacala pridavat grady do hlasu a probudila jsem – a to jsme uz v realu – a sedela na kraji me postele v Hopkins a vsi silou hulakala „God damn it, Chet, call a vet!!“ Coz bylo tak kolem ctvrte rano, Chet se uplne vyjevil, protoze myslel, ze se asi stalo neco nasi zveri. Uklidnila jsem ho, ze jsem zas jednou mluvila ze spani. Ale ta Voříškova 54, tak jasne a velmi hlasite vyslovena, mi lezela v hlave a tak jsem tu adresu hned vygooglila. A ona vskutku v Praze existuje Voříškova ulice – na Praze 6 na Petrinach a cislo 54 je u krizovatky s ul. Mysliveckovou. A u te krizovatky jsou naproti sobe dva sede baraky – prizemi a dve patra a jeden z nich ma leseni a druhy je krabicovity. 8-| (think) Uffff. Akorat, ze nevim, co to znamena. Skutecne Petriny neznam, jednou jsem tam jela tramvaji za nekym na koleje, a jednou s nekym autem. A neznam nikoho, kdo tam bydli. Ovsem vzhledem k historii mych snu, kdy jsem jasne videla budoucnost, mne to krapet rozhodilo.

  1. No jo, kdo ale teď pomůže tomu ubohému pejskovi??? ;(
   Třeba bude mít ten sen šťastné pokračování…(inlove)

 18. EviŽ, prostě paráda!!! Máš úžasné feny!!!

  čím dál víc se těším na svoje vlastní štěníky…..jak se k nim budou chovat kluci a jaká bude ta naša krasomila matka???

  dneska jsme byli v Brně, nic moc VD2, prostě se Nastěnka tomu rozhodčímu nelíbí, dneska pro změnu má vadu v mechanice pohybu!!! Jestli já se na ty výstavy nevys…..kašlu na něho!! Nastěnka má krásný pohyb!!!

  Potkala jsme se s Emteskou, které tímto děkuji za zážitek u kraviček i s odborným komentářem, nicméně jsem zůstala viset se známíma za zobáček a milou Emtesku už nenašla. ŠKODA!!!!!

  k štěníkovi gratuluju a přeju ať vyroste do krásy i do práce!!!! jasan, že je to vždy sázka do loterie ale Tobě to určitě vyjde!!!! (y)

  pohlad za mě holky!!!

 19. Díky za bezva reakce a chválu. Dobře se to poslouchá, ale já vlastně nedělám nic mimořádného. Jen mám své psy ráda.
  Lucko V , mangusty musí být senzační. Na sociální chování promykovitých dělala práci Báry kolegyně. Je pěkné, že tě zřejmě považují za jednu z nich.

  Jinak zítra jedu do Prahy a v pondělí velmi brzy vyrážíme do Dánska pro štěně. Bereme si s kamarádkou do spoluvlastnictví nadějné štěně. Buď z něj vyroste chovný pes, nebo domácí mazel, vždy je to risk a jdeme do toho s vědomím, že v nejhorším budeme mít drahého mazlíka. Ale je z nadějných rodičů. Třeba to vyjde a i kdyby ne, těšíme se na něj. Bude mít dlouhé složité jméno a bude to Eda.

  1. Jé, ta práce by mě strašně moc zajímala, nedala by se Báry kolegyně nějak kontaktovat? JInak nějaká slečna, co se tímto zabývala, byla i u nás v Dubči a moc pěkně jsme si popovídaly, nemohla to být ona?

   1. Napiš mi mail, já ti dám kontakt na Báru (mail je na stránkách). Ona dodělala Bc na přírodovědě a pokračuje na katedře zoologie na etologii v Praze. Teď bude asi 2 týdny v Itálii, ale pak se s ní dá domluvit. Nejen o surikatách.

    1. Moc a moc děkuji, jestli je to ta slečna, se kterou jsem tenkrát mluvila, tak se s ní povídalo moc pěkně! E-mail na mě je pydliz@volny.cz
     A zdravím černou smečku!

  2. přeji zdravého a povahově báječného štěníka (nod) Do krásy určitě doroste, když už teď se jeví nadějně.

  3. EvoZ, tvoje povidani, a nejen o psech, si vzdycky s hlubokym zajmem prectu. Ale jak ty vase holky to maji zvladnuty s mladezi, mne vzdycky jak fascinuje, tak i potesi na dusi. Preju stastnou cestu za sameckem Edou. 🙂 Kde bude bydlet?

 20. Máš bezvadnou smečku. A vždycky, když píšeš o štěňatech, mám cukání prohlásit, že jedno chci. Možná to tak časem dopadne – až nebude Penny a Melině se bude stýskat. Protože tvoje štěně by bylo správný – zvyklý na všechno, nač potřebuje, takže by z něj mohl růst príma pes.

 21. Milá Evo, to je nádherné a poučné čtení! Sociální chování šelem by asi zasloužilo více pozornosti, než se mu zatím dostává. Budeš se asi divit (ale asi spíš ne), to samé, co ty popisuješ u své smečky, zažívám u surikat i mangust. Momentálně mám doma šestičlennou skupinku mangust, sourozence ze čtyř vrhů, dvě holky a čtyři kluky. Nejstarší Tikki už je skoro dvouletý, nejmladší prckové jsou dvouměsíční. Pozorovat fungování téhle skupinky se prakticky neliší od tvého popisu psí smečky. No a korunu tomu nasadila surikata Agne, která při nedostatku mléka a kojících tetiček úkolovala mě – dokonce mi mimina na krmení sama nosila a nakrmená zase odnášela zpět do pelíšku

 22. To je príma, že jsi našla čas a napsala. Moc obdivuju, jak jste dokázali smečku dovést do takhle pohodového a perfektně fungujícího stavu.

 23. Díky za skvělou lekci etologie psů a psích smeček. Tady je vidět, jak fnguje báječná psí smečka. Obětavá psí maminka, hlídající babička a vůdkyně smečky. Když už vůdyně povolila, aby podřízená fena měla štěňata, tak je přece musí mít pod pořádnou kontrolou. Tetička Derry, která si hraje se štěňaty a současně je hlídá – přesně takto to chodí ve vlčích smečkách, kde starší sourozenci hlídají vlčata. A ti strýčci nakonec dokonale doplnili chybějící samčí prvek. Myslím, že tahle štěňata jsou dokonale připravená pro život.

  Jsem ráda, že Ginny je v pořádku. věděla jsem, že porod byl tentokrát těžký, ale to, co jsi popsala, je ještě dramatičtější, než jsem si myslela. Hlavně, že vše dobře dopadlo a i tak jste měli spoustu krásných štěňat.

 24. Evo, máš krásnou smečku a o chovu ani nemluvě. Takovou zodpovědnost kdyby měli všichni chovatelé, bylo by pejskům dobře. Vím co to obnáší,měli jsme chovnou stanici, či v podstatě máme ale nechováme, jen zachraňujeme ty opuštěné.
  Už bychom si netroufli dělat chov a taky jsme zrovna přeplnění. (chuckle)
  Díky za všechnu tu péči co svým psům věnuješ,kdo od Tebe má zvířátko,může se radovat. (inlove)

 25. Tak se tu pěkně mějte a nezlobte, jedeme s Dalmi na týden na šicí tábor, ale za týden jsme jako na koni zpátky. 🙂 A průběžně budeme nakukovat.
  (wave) (h)

  1. Jůůů! Tak se tam mějte nááádherně, naberte insipraci, moc se těšíme na ukázky vašich uměleckých děl. A taky tam buďte hodní a dejte na sebe pozor, posílám křížek na čílka,jak od maminky jóó! (wave) (inlove)

 26. Milá Evo, máš nádhernou smečku – a skvěle sociálně zvládnutou (inlove)
  Já nebudu nikdy chovatel (tedy neplánuju být 😛 ), ale mám postupně už čtvrtého psa z dobré chovné stanice, kde bylo víc fen a vždy nějaký ten pes na výchovu. Popravdě, vždy jsem vybírala mnohem pečlivěji chovnou stanici, než nakonec psa, byť většinou jsem si štěně volila (kromě Daníka, ten byl pro Marka se slevou, protože byl maličkej a flaškou dokrmovanej a vyrostl z něj můj zatím jediný výstavně kvalitní pes (chuckle) ) a nikdy jsem nelitovala, byť na výstavy nechodím a ani to nemám v plánu dělat. Protože všichni byli/ jsou skvělí – socializovaní a vůbec moji (inlove) No a nebýt chovatelů, jak je Eva, tak by takové psi prostě nebyli. 🙂

  1. Dede, to jsem netušila, že paní Kudrnáčová taky dokrmuje z flašky. Jsem si myslela, že takový blázen jsem jen já a ještě jedna majitelka chovky.

   1. Když je početnější vrh nebo slabší štěně, tak dokrmuje z flašky kde kdo. My jsme Béčka také přikrmovali – prvních 14 dní jsme měnili štěňata, aby se všichni najedli, pak asi 3-4 dny přikrmovali z flašky a od 18. dne z misky (to už zvládli).
    Ostatní početné vrhy vypomohla krmit Ája.

    1. Evo, já si právě mezi chovateli choďáků připadám s dokrmováním jako exot, už jsem i slyšela, že „na co, jestli se neudrží, tak tu nemá co dělat“. Dokonce od nejmenované poradkyně chovu.Už jsem takhle pomohla pár štěňátkům a vyrostli z nich normálně velcí zdraví psi. Myslím, že bych poznala, že to nemá cenu se snažit, ale když to chce žít a hrne se to k mámě, jen nemá sílu se prodrat přes bráchu, který při narození vážil skoro dvakrát tolik…Na to bych neměla, nechat to mrně umřít hladem. Konec konců, Fleur byla nejmenší z vrhu, majitelka ji sice nedokrmovala, ale položila si mámu a nechala ji napít samotnou, v době odběru měla Fleur jen 4,1 kg, největší brácha měl 5,6 kg. Dohnala vše, je z ní mohutná fena, mírně při těle.

     1. Nesnažím se udržet při životě štěně, které nemá pořádný sací reflex, neumí najít mámu. Už se stalo, že jsem takové štěně utratila, aby neznepokojovalo mámu. Zatím jsem nemusela přikrmovat první týden, ale střídám štěňata u matky, pokud je to třeba (všechny holky si nechají se sebou a se štěňaty dělat téměř cokoliv, takže manipulace s fenou ani štěňaty není problém, pokud nepočítám 3 zvědavé asistenční čumáky). Jenže obě feny byly hodně mléčné, Ája uživila 10 štěňat prakticky 2 týdny. Kdyby šlo jen o to, že ho silnější sourozenec odstrčí, tak se o štěně postarám. Stejně tak jsem zachraňovala fenečku, které Ginny při ukusování pupeční šňůry nathla bříško. Šilo se to dvakrát. Poprvé u novorozeněte, pak jsme sice zahojili kůži, ale břišní svaly ne, tak se to předělávalo v 7 týdnech. Ponechána přírodě by uhynula na infekci. Teď je z ní hezká zdravá fenka. Na přírodu se dá svést vše. Jenže v přírodě uhyne do roka věku více než 60% štěňat (vlčat). To by chovatelky připustily?

 27. OT – číst budu až odpoledne nebo zítra, teď se jen rychle podělím o radost

  Nynyška ležela ráno na parapetu!!!!!! (h) (h) (h)

  říkáte, že to je normální? hohó, není!! od té doby co nevidí, tak se zatím pohybovala pouze po zemi… každý den je v něčem o kousíček lepší – beruška moje chlupatá (inlove)

  1. Bedo to je krásná zpráva po probuzení. (h)
   Máš určitě velko radost, já jí také měla, když si Ríšánek prvně vyskočil někam výš a neležel jen jako mrtvolka na zemi,

 28. Skvěle, Evo! Čubiny jsouúžasná smečka. Fascinuje mě, jak babča Ája pomáhá a jak to skvěle funguje.
  A štěňata máš krásná. Však víš, že trpím na černé retrívry.

 29. Štěníci jsou kouzelní a dvoumatka úžasná. Tetička Derry má skvělou výchovu k mateřství a mrňouskové dobrý vklad do života. (h)
  Podařilo se vám vybudovat skvělou chovnou stanici, Evi. Jsem moc ráda, že jsem u toho prostřednictvím Zvířetníku mohla být vlastně od samého začátku. (y) (h)
  Přeju všem krásný den! (h)

 30. Evo, nádherný pohled do etologie smečky při výchově štěňat. Dovolím si konstatovat, že i fudovanější než od Konrada Lorenze, neb ty jsi VELKÝ PRAKTIK – CHOVATEL! Díííky! (Y) !

  1. Konrád Lorenz byl i praktik a chovatel a navíc skvělý vědec. Mimo jiné z jeho knih beru rozumy. Každé plemeno je jiné, takže i když mám prostudovaného Trumlera, nemohu z něj brát vše, protože „primitivní“ plemena se chovají jinak. Dělám to, jak nejlépe umím, ale ve srovnání se špičkami jsem „jen“ poučený praktik. Pánů etologů si nesmírně vážím a nesahám jim ani po kolena.

   1. Jak jsem zjistila, ta rozdílnost v chování plemen platí i pro kočky. Teprve, když mi docvaklo, že Amálka, ač šlechtična, je skutečně to přírodní plemeno a má v sobě instinkty divoké šelmy, tak jsem se k ní konečně dokázala začít chovat tak, aby mi také rozuměla a hlavně, aby uznala, že jako šelma jsem ta, která to šéfuje. Třeba mi muselo dojít, že obracet se k naštvané Amálce zády se nedělá, ale koneckonců k divokým šelmám je přímo zakázáno se otáčet zády, že? Jen jsem nečekala, že tohle platí u kočičky vychované v domě. U téhle kočky skutečně vidím celou řadu reakcí, které bych čekala u divokých kočkovitých šelem. Běžná domácí kočka má tohle v sobě už přece je potlačené.

 31. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásná, vyladěná smečka černočerných dam. Harmonická smečka je pro štěně úžasná životní zkušenost. A pokud se vyskytuje i tatík (či nějaký strýček), je to pro štěníka to nejlepší. To je jedna z výhod štěníků ze zavedených a velkých stanic – většinou se dokonale naučí komunikaci nejen se sourozenci a maminou, ale i s jinými (různě starými) fenkami i psy.
  Nevím, jestli to mělo vliv (malý počet „měřění“) , ale Xerda, vyrůstající 9 týdnů na zahradě plné psů byl nejlépe vycházející celý život se psy všech velikostí, barev, pohlaví… ze všech tří našich dog.

  1. Nevím to jistě (malý počet pozorování), ale myslím, že kontakt s více psy je pro štěňata psychicky zdravý a prospěšný. Proto i přes jisté (nevelké) riziko zavlečení infekce dovoluji jiným prověřeným psům kontakt se štěňaty. Je zajímavé, jak si už malá štěňata předcházejí velké psy, doslova „Hujeří“, aby je velký pes vzal pod svou ochranu a zlepšil jeho sociální šance. Vzhledem k tomu, že si domů pouštím jen dobře socializované psy, neměli jsme žádný konflikt (dokonce ani když u nás jednou byly u štěňat dvě úplně cizí, ale perfektně zvládnuté borderky).

    1. musím se k něčemu přiznat (chuckle) Když jsem to ráno psala, překlikla jsem se ve slově vyladěná… A ta vykaděná smečka mě praštila přes oči až těsně před odesláním (rofl)

     Betka je v tyto dny dobrá (tabletka evidentně zabírá) , dneska v lese si to vyloženě užívala – lítala terénem, vzdalovala se i na větší vzdálenosti… a i doma neodpočívá, ale u všeho asistuje.
     Jen se mi zdá, že začíná podezřele často značkovat… nějak brzy, hárat měla až za měsíc. Uvidíme…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN