KOČKY: Kšírovaná Dixie

0626cro5_1Na Zvířetníku jsem několikrát postřehla zmínku o kočkách, které chodí, nebo chodily na procházky na vodítku. Také naše kočička Dixie chodila dva roky s obojkem a na kšírách. Před dvěma roky nám umřela, takže už jen vzpomínkové vyprávění.

 

 

 

V létě, roku 1998 se nám při večerní procházce nalepilo na paty asi půl roční kotě. Nikdo nereagoval na vyvěšené oznámení, tak jsme si kočičku nechali a dostala jméno Dixie (podle alabámského motta na SPZ – „Heart of Dixie“).

 

Před naším domem je silnice, hlavní tepna čtvrti. Od doby, kdy jsme dům koupili, se čtvrť rozrostla a silniční provoz zvýšil. Hlavně ráno a odpoledne. Navíc čím jsem starší, tím mám o naše zvířata větší strach. Rozhodně více, než jsem mívala dříve. Intenzivněji si uvědomuji, jak snadno může kočka přijít k úrazu. Bohužel často ani ne vlastní vinou.

 

Strach o malou Dixie byl jeden ze dvou důvodů, proč jsem se rozhodla zkusit to s řemínkem. Druhý byla naše zadní oplocená zahrada. Ve stromech hnízdila řada ptáků, po zahradě běhaly veverky, volně se pohybovaly tři velké želvy a v malém výběhu v rohu záhonu vyrůstaly tři malé želvičky, na zahradě narozené. Do bazénu chodila plavat žába, po kamenech svištěli chipmunci a maličké ještěrky, občas se plotem protáhl malý, divoký králíček. S příchodem Dixie nastal problém, jak všechno živé na zahradě zkoordinovat.

 

Pohrávali jsme si s myšlenkou držet Dixie jen jako vnitřní kočku. Jenže my stále pendlujeme z domu ven a dovnitř, takže bylo více než jasné, že neuspějeme, že Dixie jednou určitě proklouzne. Stejně by nám jí bylo líto, že nemůže ven, když už tady ta možnost byla.

 

 

0626cro1

 

Tak jsem to zkusila s obojkem a pohodová, milá Dixie ho přijala bez protestů. Pevnou stužku jsem nastavila kouskem gumy, přišila knoflíček, poutko a upevnila lehkou, asi čtyř metrovou šnůru. Když se Dixie rozkoukala v domě a vzpamatovala z kastrace, u dveří na zahradu jsem jí připnula obojek. Vůbec neprotestovala, ani se nepokoušela obojek svléknout. Naopak si tenhle rituál rychle zapamatovala a pak vždy u dveří trpělivě čekala, až jí připnu řemínek, nebo později navléknu kšíry. U kšír dokonce už sama zvedala packu, když jsem jí do nich oblékala.

 

Na vodítku s velkým zájmem prozkoumala celou zahradu. Já držela konec šnůry a Dixie chodila, kam sama chtěla. Moje maminka, tomu říkala, že chodím kočku pást. Samozřejmě se Dixie v začátcích několikrát rozeběhla a na konci šňůry to s ní cuklo. Ale velmi brzy si zvykla. Když nebyl čas chodit s ní venku, nechávala jsem jí na zahradě samotnou. Do země jsem zapíchla kovovou tyč, na které byl navlečený želený kroužek s přivázanou šnůrou. Kroužek se otáčel kolem tyče a kočka měla volný okruh čtyř metrů. Na zahradu máme okna z obýváku, kuchyně i ložnice, takže jsem měla kočku snadno pod dohledem.

 

Dixie jsem chodila pást jen několik týdnů. V krátkém čase si s veverkami na sebe zvykly, želvy očuchala, ale jinak ji nezajímaly. Tak jsem ji začala pouštět ven na „samovodítku“. Obojek jsem jí připnula, ale šňůru jen tahala volně za sebou. Když jsem jí ztratila z dohledu, stačilo vyjít ven, najít konec šňůry a doufat, že na jejím druhém konci bude kočka. A ona vždycky byla. Pro jistotu jsme kolem všech stromů volně omotali asi metr vysoký obal z pletiva, kdyby se Dixie přeci jen rozhodla rušit ptačí klid.

 

Dixie nejčastěji sedávala pod krmítkem, nebo ležela v oblíbené pozorovatelně poblíž. Tou byl velký květináč, do kterého se stočila a vydržela v něm sedět, dokud jí nevyhnalo horké slunce. Šnůra byl mnou upletený copánek z hladkého provázku, takže se nekroutil. Tenkrát jsme ještě neměli zahradu tak zarostlou jako dnes a Dixie za sebou šňůru všude snadno protáhla. Část obojku tvořila guma, takže, když se přeci jen někde zasekla, snadno se vykroutila. Kupodivu to dělala jen výjimečně, většinou zůstala sedět a čekala na moji „záchranu“.

 

0626cro2

 

Později jsem Dixie pro větší pohodlí místo obojku ušila lehké kšíry (i z nich měla možnost se vykroutit). Dixie byla křehoučká kočka a kupované kšíry se mi pro ni zdály moc těžké, jejich spona nepohodlná. Kšíry jsem ušila ze stejné stužky jako obojek. Problém byl v tom, že když se Dixie rozvalovala, část kšír, co měla pod břichem, se kroutila. Ušila jsem tedy nové, široké. Sice v nich vypadala jako zafačovaná, ale cítila se dobře. I když Dixie chodila volně po zahradě, přesto musela cítit, že jí kšíry a šňůra omezují. Nikdy se nepokusila přelézt plot ani přešplhat dřevěnou ohradu. Právě tomu jsem byla ráda, nemusela jsem se bát, že kočka uteče před dům.

 

V roce 2000 se v garáži objevila šedivá kočička Smoky. O pár měsíců později se stala členem naší domácnosti. Mít dvě kočky na řemínku jsem neviděla jako velmi proveditelné. Jen jednou jsem se pokusila Smoky nasadit malý Dixin obojek (bez šnůry). Musel jí připomenout dávné utrpení, protože s ním tak zuřivě zápasila, až mě to rozplakalo. Rychle jsem ho sundala a víckrát už nedala. Smoky v plachých začátcích ještě ze zahrady utíkala. Dělala to ale z panického strachu a vždy prchla rovnou do své jistoty – do garáže. Když se uklidnila, ze zahrady už neutekla nikdy.

 

Několik dnů tak chodila Dixie po zahradě s obojkem a šnůrou, malá Smoky volně. Byl na ně komický pohled. Smoky byla pevně přesvědčená, že Dixie za sebou táhne šňůru jen a jen kvůli ní. Radostně poskakovala a chňapala po šňůře, čímž Dixie jen dráždila, protože jí brzdila chůzi.

 

0626cro3

 

Nezbylo nic jiného, než obojek sundat. Jenže Dixie krátce na to ze zahrady utekla. Nevím, jestli to byla snaha prchnout od Smoky, nebo jakmile zjistila, že je zbavená okovů, chtěla si rozšířit obzory. Možná oboje, myslím, že to první víc. Naštěstí jsem jí včas zahlédla běžet po předním trávníku. Když jsem pro ni došla, provinile mi klusala vstříc. Podruhé se chystala utéci přímo před mýma očima. Jednoduše začala šplhat přes drátěný plot. Roztáhla jsem na trávník hadici, připravená dalšímu útěku zabránit. Jakmile jsem Dixie zahlédla, jak podezřele okukuje plot, postříkala jsem ji. Dostala jsem za to od ní vynadáno, ale utíkat přestala. Ovšem můj strach, že se o to znovu pokusí, se vrátil.

 

V záři 2001 jsem plánovala cestu do Prahy. Chudák manžel! Vedle dojíždění do práce mě navíc musel na dva týdny zastoupit v péči o kočky, želvy, rybičky v akváriu, výměnu sladkého nektaru pro kolibříky a plnění ptačího krmítka. K tomu strach, co když kočky neuhlídá, jedna mu uteče přes plot, nevrátí se, nebo i hůře.

 

Přišla jsem s nápadem, nastavit drátěný plot i dřevěnou ohradu půlmetrovým pletivem. Manžel chvíli váhal, zda to nebude zbytečná práce a jestli to bude fungovat., Pro svůj vlastní klid ale souhlasil. Naštěstí nebydlíme v žádné nóbl čtvrti, takže jsme můj návrh mohli realizovat, aniž by si někdo stěžoval na hyzdění okolí. Převážná část pletiva nakonec stejně nebyla ani vidět, ztrácela se pod větvemi stromů a keřů. Kdyby se Dixie znovu pokusila přešplhat plot, na jeho vršku narazí na kývající se pletivo, zachycené na tyčkách, nebo nejbližších větvích. Do Prahy jsem odletěla mnohem klidnější a s jistotou, že manžel své úkoly zvládne. Po návratu jsem našla kočky v pořádku a manžel horem dolem nástavbu vychvaloval.

 

0626cro4

 

Pletivo nám slouží už dvanáct let a ani jedna kočka neutekla. Myslím, že pokusy už dávno vzdaly, vždyť na zahradě mají vše, co potřebují ke spokojenému životu. Nástavba brání nejen našim kočkám v útěku, ale i těm cizím v přístupu na zahradu. Díky pletivu mohou kočky zůstávat venku až dlouho do tmy a užívat si chladnější letní vzdoušek. Spokojenost na obou stranách.

 

Trochu strach teď mám jedině o bílou garážovou kočku Indy. Naštěstí Indy už od malička vyrůstala „před domem“ a naučila se aut bát. Dokonce jsem jí jednou viděla, jak se před přebíháním (naštěstí prázdné) silnice vysloveně rozhlédla. Běhá tu už jedenáct let a pevně doufám, že ji ostražitost ještě několik let vydrží. Přesto jí chodím do garáže pravidelně kontrolovat. Indy se naštěstí od domu vzdaluje málo a nikdy ne daleko.

 

V době kdy jsem Dixie kšírovala ještě jsem digitál neměla, takže fotky jsou původně papírové.

Fotky tady: http://marickac.rajce.idnes.cz/Ksirovana_Dixie

 

 

Aktualizováno: 25.6.2013 — 11:15

46 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Maričko, včera jsem u počitadla moc nepobyla, tak až dnes – díky za moc krásné povídání, jako obvykle prodchnuté láskou a ohleduplností k živým tvorům v tvé blízkosti (inlove)
  Nikdy jsem nekšírovala kočku, ale nějak mě nepřekvapuje, že tys to zvládla (chuckle) a Dixie si to užívala. Já mám dojem, že bych dosáhla buď naštvané placaté kočky, nebo naštvané někde zadrhnuté nebo pověšené kočky a´la Rpuť (wasntme)

 2. Mila Maricko, Dixie byla moc hezka a sikulka, ze se nechala vodit na ksirkach. Tento trik se mi nikdy s zadnym z nasich kocouru a kocek nepovedl. Mrskli sebou na bok a predstriraly mrtveho brouka.

  1. 🙂 Stejně je zajímavé, jak zvláštně se chovají oblečená zvířata, ať už jde o kšírky, pruban či botičky proti zimní soli. 🙂

 3. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Jeden bohatý páníček se rozhodl jet do Afriky, a vzal si s sebou svou kočku. Kočka začala honit motýly a ztratila se. A jak se tak potlouká po buši, vidí, jak se k ní řítí leopard se záměrem sežrat jí. Kočka se lekla, ale všimla si kostí roztroušených kolem, usadila se a jednu z kostí začala poklidně žvýkat. A ve chvíli, kdy se leopard chystá ke skoku kočka řekne: „To vám řeknu, to byl ale dobrý leopard, mňam, mňam! Jestlipak je jich tady ještě víc!“
  Leopard to zaslechne a v poslední chvíli se zarazí. Odplíží se do křoví a tam si řekne: „Fuj, ale to bylo o fous!“ Opice, která to všechno sledovala ze stromu, usoudila, že tohle všechno by se mohlo hezky zpeněžit. Šla za leopardem a za mírnou odměnu mu vykecala, co všechno viděla a co se stalo. Leopard se rozzuřil, že si z něho kočka dělala srandu a sdělil smrťácky: „Víš co, vopice, vlez mi na záda a pojď se podívat co já udělám té kočce!“
  Kočka uvidí leoparda, jak utíká s opicí na zádech k ní a říká si: „Co udělám teď, proboha!“
  Místo útěku si sedne zády k leopardovi a předstírá, že ho ještě nevidí a právě v okamžiku, kdy se k ní leopard přiblíží na doslech, hlasitě zavrčí: „Hernajs, kde je ta zatracená vopice, co jsem jí před chvílí poslala pro dalšího leoparda?“

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer a hezké sny. (coffee)

  1. No jó – Afrika je móc nebezpečná.

   Poslouchaj, Kohn, co by dělali, kdyby narazili v pousti na lva?“
   „Vzal bych flintu a zastřelil ho.“
   „A kdyby neměli flintu?“
   „Tak ho picnu revolverem.“
   „A kdyby neměli revolver?“
   „Tak ho uškrtím páskem.“
   „A co když nemaj pásek?“
   „Tak mu narvu do chřtánu kožich a zadusím ho.“
   „Ale jdou, Kohn, na poušti takový vedro, kde by vzali kožich?“
   „Hele voni, Steingerwald, komu vlastně fandej, mne a nebo ty bestii.“

   1. Tak jo, já to napíšu.
    Jak se loví lev. Počkáš až přiběhne a otevře tlamu, pak tam strčíš ruku a obrátíš ho naruby.
    To mi říkala moje maminka jako dítěti a neměla jsem důvod jí nevěřit. (chuckle) (rofl)

    1. Ale ne. Lvi se chytaji prece na jehlu, kterou zapichnete jednoduse do pisku pouste. Lev jak si tak skace po pousti, proskoci uchem jehly a chytne se za bambulku na ocasku… Rikal to teda strejda. Ten co tvrdil, ze krokodyli se chytaji tak, ze se jim strci ruka do chrtanu a pak ho obratite naruby a on pak kouse ven! Takze kdo ma vlastne pravdu? 🙂
     Pekny vecer.

     1. O krokodýlech nic moc nevím, ale aligátoři se plaší tak, že chytíte pěkného dlouhého hada a mlátíte jím do rybníčku, dokud to aligátor nevzdá. Říkala a prakticky to předváděla Bábi Zlopočasná a ta má vždycky pravdu, zejména když jí aligátor slupne klobouk a ona kvůli tomu dostane záchvat spravedlivého hněvu. 🙂

 4. Maričko, krásné vzpomínání na moudrou kočičku Dixie a další zvířátka.
  Kšírky jsem zkoušela jen při léčení Mr. Zrzavého, který měl zle zhnisanou tvář a neviděl přes veliký otok. Doma odmítal lavór s kočkolitem, tak jsem uvázala z pruhů látky kšandy a doufala jsem, že si kočičák dá řict. Ono mu bylo tak ouvej, že měl venku tendenci té bolenici i poslepu utéct. Dopadlo to nevalně a já pacienta odnesla zase domů. V ten okamžik můj moudrý kocour pochopil, že bude muset vzít na milost ten lavór.

 5. Tak jsem konečně tady, ale jen na skok. Manžel postonává, tak jsem si myslala, že budu mít vyjímečně klidný den u počítače, ale musím jet něco zařídit a budu z domu několik hodin. Tak moc děkuji za milé komentáře jak tady, tak u fotek. (bow)

  Nevím, jak by byla Dixie snášela vodítko a obojek, kdyby s tím musela chodit opravdu ven, na ulici a tak. Kdysi jsem řemínek zkusila dát naší kočce Kotěti, když jsme dočasně bydleli v malém bytečku a venku byl trávník. Vůbec se jí to nelíbilo, udělala pár kroků a pak si provokativně lehla a že nikam nepujde. Nebýt příchodu Smoky, nevím, jestli by Dixie šňůru za sebou courala celý svůj život. Sice to opravdu krásně fungovalo dva roky, ale možná bychom před mojí cestou do Prahy stejně plot nastavili a výsledek by byl stejný, protože manžel by určitě neměl ten čas na Dixie dohlížet. Ten strach „oběšení“ (Rputi !!!) mě samozřejmě také strašil, proto ta guma v obojku. Navíc já si tenkrát brávala snídani ven (choť ještě pracoval) a vůbec byla skoro furt venku, takže Dixie byla opravdu pod dohledem.

  Louk – při krmení Trixie ostružinami není ruka navíc, která by fotila. Já mám v jedné ruce kelíme, druhou trhám. Přesýpám do dlaně chotě, který psa krmí a druhou rukou Trixie buď drží na flexi (bes psa nebo s ní). Ale kdyby mě opravdu někdo vyfotil jak jsem podrábaná a krvácím na rukou i nohou, možná by chotě udal pro násilí. Ale ta radost, jak Trixie miluje ostružiny (nejméně půl litru denně) ta za ty škrábance stojí.

  WWW – tuhle písničku jsem měla v mládí moc ráda a ráda si jí zpívala. Teď si uvědomuji, jak byla vlastně nadčasová, prostě chlapečkův i dívčí zájem byl jinde, než jak by se čekalo, že? Dneska už by se nikdo nepozastavil při pohledu na chlapečka, jak kráčí s mašlí ve vlasech. A ženský fotbal je dokonce olympijská disciplýna.

  Velká kočko, foukám ti část našeho vedra (klidně ti přefouknu i polovinu) a je mi líto tvé sestry.

 6. Maričko, krásně se to četlo, jako vždycky, když vyprávíš o svých zvířatech.
  Na fotkách je vidět, že obojek ani kšírky jí nijak nevadily. U nás v domě bydlela paní, která občas venku na kšírech venčila obrovského kocoura. Kocour krajně nesnášel, když kolem něj někdo chodil, vždycky jsem se opatrně protahovala, kocour se hrbil a prskal.

 7. Milá Maričko, trochu smutné ale velmi pěkné povídání. Naše košišky ven nechodí, mám o ně velký strach. Mia, ta baculka,stejně by jen dřepěla někde v koutku, což už udělala, když ufoukla z bytu a schovala se ve sklepě, tam přečkala noc a ráno si mně vymňoukala. Čita , ta je rozený lovec, zkoušela jse s ní na kšírkách ale ten stres, nemohla jsem se na to dívat. Taky mi jednou prchla a nevím co se přihodilo ale ven už nechce ani když otevřu dveře.
  Jsi moc hodná, že se tak pěkně staráš o všechna zvířátka. (h)

 8. Šel chlapeček na procházku
  v rukách držel velikánskej míč
  šel a potkal malou holčičku
  měla číču na šňůře a jinak nic

  Ach, ta je krásná, tu chtěl bych mít
  povídá chlapeček a kouká přes balon
  čumí na číču, já jsem mu nic

  To k sobě holčička praví a vy jste zvědaví
  co udělá ona a co on?

  Teď jdou spolu na procházku
  holčička, jen tak, není žádný spěch
  Chlapeček, ten zmizel v roští
  z číči na šňůře je pytel blech.

  1. Co mi to jen připomíná, milý www? Nebyla to písnička? Honí se mi to v hlavě už drahnou chvíli.

 9. Milá Maričko, máš ta zvířátka kolem tebe žijící dobře odpozorovaná a taky výborně zdokumentovaná. Je potěšení si tvé příspěvky číst.

  OT a OT a ještě OT:
  Začalo švédské léto. V červenci zavřou industrie a všichni jdou na dovolenou která pravidelně proprší. No ono prší už na Svatého Jána. Jen nechápu proč už dovolenou dávno nepřesunuli na jinou dobu. Ale ona ani jiná doba nic nezaručuje. Buďto už jsem babka přecitlivělá ale v krátkém rukávu jsem vyrazila zatím jen jednou. Švédi chodí v tílku a šortkách což pokládám za naprosto nevhodné. Ne ze společenského hlediska, ale protože je zima. 15 stupňů a ledový vítr pro mne není žádné léto, 15 stupňů tu bývá i v zimě a to prosím plus 15.
  Přesně to vystihl jeden černoch bydlící v Norsku. Postěžoval si že ta zelená zima je horší, protože se v bytech netopí. Svatá pravda. (chuckle)

  Právě jsem sundala s krku klíště. Poznám jak to zvláštně šimrá když po mně leze. A jak jsem ke klíštěti přišla? Začali nám tu nově asfaltovat cesty před domky a taky silnici. To ale nezahnalo klíště na můj krk. Bylo to tak že Garyk se toho rámusu děsně bojí. Dodnes mne jeho děsy vytáčí, takového psa jsem mít nechtěla. Poděšení se tedy přijde ke mně přitisknout a s něho to klíště na mne vlezlo. Proč se prodírat takovým hustým kožichem když je k disposici holá kůže, že ano? Jinak klíšťata nahlížejí že nejvhodnější místo kam se přisát je kolem Garykových očí. To jsou potom pro paničku ty pravé radosti takové chytré klíště odstranit. :S

  A poslední zpráva je duhová a smutná. Sestřina třináctiletá fenka Baby přešla Duhový most. Byla to dcera sestřiny první papillonky Happy a strašně svou maminku sekýrovala. Prostě se rozhodla že ona je alfa fenka a byla nevlídná. Už sekýruje maminku za Duhovým mostem. (u)

 10. Jj – taky jsme měli kočičáky na kšírách a na provázku.

  K dokonalosti to dovedla Činda, která i s tím provázkem vylezla na břízu a pak chtěla skočit dolů, leč provázek nestačil.

  A tak si takhle piju kafe, sluníčko svítí, ptáčkové zpívaj … a já tak pohlédnu ke bříze a tam mezi větévkami nehybně trčí chlupaté nohy oběšencovy ….

  V životě jsem tak rychle nevylezla na strom! Naštěstí visela na těch kšírách, takže se nic nestalo, jen na mně nerudně koukala s výrazem: „Kde se, kruci, flákáš?!“
  😀

 11. A jedno OT pro Bedu ke včerejší hospůdce (tam už by se to ztratilo). Ad britská koťata – ne, nepovili jsme si koťátka, protože Ruby není určena do chovu. Ovšem terrův kamarád nezvládl poněkud svůj vlastní malý chov a na světě byla 4 nádherná koťata z naprosto nevhodného krytí (tatík byl polobratr kočenky) a v naprosto nevhodnou dobu. Dotyčný kamarád žádný vrh neplánoval věda, že odjíždí na delší studijní pobyt do Francie. Jenže příroda byla rychlejší… A tak máme doma „na vychování“ tři modré briťáčky a jednu černou kočičku jmény Mičiko, Mahé, Mintou a Matisse. Dalí dělá hodného a pečujícího strýčka, Ruby se tváří, že tam nejsou, a peršové jsou z nich na mrtvici 😀 Ale je jim 8 týdnů, projdou prvním očkováním a pak začneme pomalu řešit jejich další osud… Všichni půjdou „na mazlíky“, i když to vypadá, že se na nich příbuzenské krytí nijak nepodepsalo a jsou ve velmi dobré kondici. Ještěže existují maily, kamarád v Montpellieru je nervózní a denně píše… 🙂 Takže tolik „naši“ britové.

   1. Myslím, vave, že MLP něco chystá, ale nechce nic zveřejňovat, než se dohodne s chovatelem těch nešťastníků 🙂 Takže vydrrrrž!

  1. juj, děkuji za odpověď 🙂 … já jsem asi Rubyšku ani nepodezírala, to povili bylo myšleno spíše obrazně a napůl jsem i předpokládala, že někomu asi hlídáte… přeji kotískům krásné domovy!!! (h) (h) (h) (h)

   taky se přimlouvám za fotečky, resp. z tvé odpovědi Vave vykukje i možnost nějakého povídání – tím lépěji (y) (clap)

  2. Modrej briťák (inlove) je můj sen, ale neprošlo by to, už máme trochu plno. Někdy mě ty tři pejsiny a dva kočkouři psychicky ničí.

 12. Maričko, Dixie byla šikovná kočenka, ostatně mám dojem, že to jsou vaše zvířátka tak nějak obecně všechna 🙂 A krásné „vzpomínkové“ vyprávění… Díky za něj.

  U nás chodil na vodítku velice dobře terrův Taz, mohutný černý peršák a kočkour jinak dosti průrazný (nebyl tasmánský čert pro nic za nic). Ale na kšírky byl zvyklý a dost si to užíval.

 13. Maričko krásné povídání.
  U nás jsem zkoušela kšírky a vodítko na Hepince. Zkoušely jsme spolu chodit ven. Jenže Hepču to vždy táhlo do křoví, kam jsem jí nemohla následovat. Nadšená z toho venčení nebyla a tak jsme to vzdaly. Prostě Hepča je gaučová a bytová.
  S Honásem jsem to ani nezkoušela. On je rád, že má své doma.

  Míša

 14. Milá Maričko, jako vždy nesmírně milé a hladivé povídání. Váš vztah ke všemu živému je úžasný, nebývá zvykem, že by se kupř. při vlastnění kočendami bral takový ohled i na ostatní zahradní obyvatele. Je to nádherná ukázka, že kde je dobrá vůle, najde se obvykle i cesta (inlove) .
  Na videjka se podívám až doma a moc se na ně těším, jen bysem neskromně chtěla vidět i Trixie ostružinovou 🙂 . A Maričku divoženku 😀 .

 15. Krásné vyprávění, milá Matičko. Dixie byla kouzelná kočička.
  Já jsem si kdysi koupila kšírky, když byl Mikešek maličký. Byly mu velké. Pak přibyl Bertík a nějak jsem na kšírky zapomněla, takže když jsem se do nich po čase Mikeše pokoušela nasoukat, vypadalo to, že mu jsou malé. Ale přesně to nevím, protože pro Mikeše byly kšírky větší nepřítel než cokoli jiného na světě a já jsem utrpěla několik šrámů dřív, než jsem mu do kšírků strčila packu. A u Bertíka jsem se o jejich oblékání ani nepokoušela.
  Ale kočky na šírkách znám a vypadají spokojeně a líbí se mi to. 🙂
  Ovšem největší překvapení mi způsobilo onehdy strakaté prasátko na kšírkách, viz foto: http://vave-ri1.rajce.idnes.cz/Nedele_14.10.2012_-_prasatko_na_prochazce
  Přeju všem krásný den (h).

  1. Jenom mne zarazilo, že paní nešla s lopatou a kýblíkem … co si tak vzpomínám z dob mého mládí, prasátkový odpad většinou nebývá ve formě tuhého válečku popřípadě čokoládové zmrzliny (chuckle) . Jak to teda sbírala? :O

   1. (chuckle) Milá YGO (inlove) , to je otázka přímo ze života! chichi. Je vidět, že jsi z hospodářství a já z města – rozplývám se nad růžovými kšírkami a ty myslíš na hov …. eh, takhle jsem to rozhodně nechtěla formulovat. (rofl) Ty myslíš na tu praktickou část, prostě nelítáš v oblacích, ale šlapeš po pevné zemi a chceš, aby byla čistá – tak je to správně! 🙂 (h) :* (wave)

    1. Tedy, milá Vave,tys mně dostala. Město kontra vesnice,óóó, jak půvabné. (rofl)
     A Yga, no to je jasný, přímý zemistý názor a tak to má být.
     (rofl) (rofl)

 16. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Je rozdílný svět psů a koček (nod). Známe taky kšíry, vodítka, ploty… ale psík je nejraději procházkový, výletový – na volno a přesto „pod vlivem“ (chuckle)
  Kočka je taky nejraději svobodná výletová – ale dozor nerada. I když jsou výjimky – třeba Matyldí procházková kočka

  1. Ale i naše procházková kočka je značně svobodomyslná a nechodí s námi každý den, jen když má zrovna náladu. Psice dokážou nadšeně kvílet denně, že půjdeme veeen, jen co zachrastím vodítkem nebo patřičnou intonací pronesu „pesiny, pojďte, půjdeme VEN“, v tom případně u dveří začne přešlapovat osm bílých tlapek.
   Nikdy jsem nezkoušela dát kočce kšíry. Mám pocit, že bych ji tím urazila 🙂
   Maričko, je prima, že Dixie to nevadilo. Ale stejně si myslím, že nápad s plotovou nádstvabou byl lepší řešení.

   1. Matyldo, vtip je v tom, že na kšíry musíš naučit kočku jako malé kotě, pak jí nevadí. Dospělou kočku už nepřepereš 😉

 17. Přečetla jsem si tohle milé povídání a hned se mi lépe vyrazí do nevlídného dne.
  A ta loudivá Trixie 🙂

 18. Píši tu sice o kočce, ale přidám ještě dvě videjka Trixie z dneška. Už máme zase hojnost rajčat a paprik, takže dostává i Trixie, která miluje veškerou zeleninu i ovoce. Na prvním videu (č.38) jsem jí hodila dvě rajčata, ale dokáže jich klidně sníst 6-8. Na druhém (č.39) jsem jí o něco později hodila papriku (dělala jsem v kuchyni lečo a ona mě tak dlouho za zády hypnotizovala žebravým pohledem, až jsem neodolala a 2x šla ven jí zeleninu hodit. Na videu se ode mne odvrací proto, že se bojí, abych si to nerozmyslal a dobrůtky jí nevzala.

  http://marickac.rajce.idnes.cz/Trixina_vychova#38_-_Trixie_znovu_dostava_svoje_milovana_rajcata.jpg

  1. Trixinka je čím dál hezčí – moc se mi líbí. A je vidět, že na každou zeleninu má jinou metodu – zatímco rajčata zbaští na první polknutí, tak papriku je nutno pečlivě okousat. (clap)

  2. Teda uměla bych si představit takového velkého pesana s kusem masa, ale s paprikou a s rajčaty??? Je to neuvěřitelné, jak si na tom pochutnává.
   A Dixie byla krásná kočička.
   Já bych měla z té šňůry asi strach – aby se někde nezachytila a nějak se neomotala……. nevím, viděla jsem už kočičku, visící za tlapku, uvízlou ve šňůře ze zamotané myšky ze šplhadla, ještě, že to nebyla „jen“ šňůra, ale gumička, i tak to bylo nepříjemné. Kočka ječela a nemohla se toho zbavit, mohlo snadno dojít k poranění, zlomení tlapky, zástavu krevního oběhu….. Asi bych se bála jim to připnout a nechat venku volně běhat. No, kluci by to určitě neskousli, takže tohle u nás asi nehrozí.
   Jinak opět krásně psané, čiší z toho povídání láska ke všemu živému, co tě obklopuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN