POHÁDKA: O Zdislavovi, co si nechtěl čistit ouška

Logo_pohádky„Tak kluci, a ještě uši.“ „Maminko, my k tomu chceme pohádku.“ „Jakou?“ „Tu o Zdislavovi.“ „Tak dobře.“

 

 

 

Žil byl jednou jeden chlapeček, jmenoval se Zdislav, a ten si nechtěl čistit ouška. Maminka mu vždycky říkávala: „Zdíso, Zdislávku, vyčisti si ouška, máš v nich hnojník.“ „Neeee!“ zaječel Zdislav a už byl pryč. A utíkal tak rychle, že ho maminka nikdy nedohonila, aby mu ty uši vyčistila.

A tak se stalo, že jednoho dne padlo Zdislavovi do ucha mrkvové semínko. Kdyby si Zdislav čistil ouška, dostalo by se při příštím čištění ven, ale takhle se mu tam tak zalíbilo, že hned druhý den vyklíčilo a vystrčilo klíček z ucha. „Zdíso, Zdislávku, pojď sem, vyčistím ti uši, z jednoho ti vykukuje něco zeleného,“ volala na Zdislava maminka. „Neee!“ zaječel Zdislav a zase utekl.

Za pár dní už bylo jasné, že mu z ucha čouhá mrkev. První si toho všimli zajíci, chodili za ním a volali: „Zdíso, Zdislávku, dej mi tu mrkvičku, mám hlad!“ „Ne, mě ji dej, mám pět dětí, dostanou ji na svačinu!“ „Ne, já ji chci, budu pro tebe panáčkovat!“

Zdislav z toho měl napřed legraci, pak ho to začalo zlobit a nakonec zašel za maminkou, aby mrkev vytáhla. Ale ta tam držela jako přibitá, tedy přirostlá. „Nedá se nic dělat, Zdislave, musíme s tím za panem doktorem.“

Pan doktor koukl Zdislavovi do ucha a povídá: „Milá maminko, to je typická Mrkvósa Carotensis, že on si ten chlapeček nečistí ouška?“ „Nečistí, pane doktore,“ vzdychla si maminka. „Tak to musíme operovat. Sestřičko, napište ho na nějaký podzimní termín.“

„Až na podzim, pane doktore?“, vyděsil se Zdislav. „Ovšem, mládenče. Všechno má svůj čas a mrkev se tahá ze země na podzim, to má už slabé kořínky“, odpověděl pan doktor.

Chudák Zdislav musel chodit s mrkví celé léto. Vůbec se mu to nelíbilo. Táhli se za ním všichni zajíci, králíci, srnci, jeleni, krávy, koně, kozy a ovce a všichni žadonili, aby jim tu mrkev dal. Zdislav už radši ani z domu nechodil a škrtal si v kalendáři dny do operace.

Konečně přišel ten den, pan doktor vzal za mrkev, zabral a vytáhl ji i s kořenem. Byla to tak velká mrkev, že ji dali slonovi do zoologické zahrady na svačinu, aby se jednou opravdu pořádně najedl.

A co Zdislav? Ten si honem utíkal vyčistit ouška. Co kdyby mu tam příště spadl třeba… třeba… třeba… brambor!

 

 

Aktualizováno: 21.6.2013 — 16:08

187 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. JJ, moc krásná pohádka, těším se na další, kluci se mají, že mají doma takovou vypravěčku!
  Všem slavícím přeju aspoň dodatečně všechno nejlepší, hodně zdraví a nějaké to splněné přání nádavkem 🙂
  Snažím se dočítat, ale nějak je toho moc, tak apsoň přeji všem krásnou dobrou noc (wave) a za odměnu mám 1+2, to si snad i vzpomenu 😉

 2. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K. 🙂

  „Němčina je hrozně těžký jazyk – píšeme schön a čteme šén,“ říká Němec.
  Francouz mu oponuje: „Nejtěžší je francouzština – píšeme Jean a čteme Žán!“
  Čech říká: „Nejhorší je čeština – píšeme Praha 10 a čteme to Vršovice!.“

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer
  a hezké sny. (coffee)

  1. No jo, krásný sny a klidné spaní. To se lehce řekne JoVo. Jak můžu klidně spát, když padla vláda ?
   Já si ti dělám takový starosti, v noci nemůžu spát, když usnu, tak sebou škubu jak blbej. Já prosě bez řádně zvolené vlády, jsem vyřízenej.

   1. Mně spíš nejde z hlavy jiná věc: poslanci v kriminálu, vláda v kriminálu – estli se ta vláda lidem nevzdaluje až moc. Přece za nimi do toho krimu kvůli většímu sepětí nepolezeme. (tmi) (chuckle)

   2. Milý WWW, myslím si, že se s tím nemusíš trápit.
    Časem určitě nějaká vláda bude a brambory stejně lacinější nebudou.
    Takže, hlavně zdraví a aby nebyla vojna!!!
    Dej si nějakou sklenku dobrého pití a určitě klidně usneš.

   3. Jj, je to tragéédie ale katastrofa to není, to zase né, katastrofa by byla kdyby nám pochcípali králíci,řekl ve škole Pepíček. (rofl)

  2. Milý JoVo, to mi nějak připomnělo co můj manžel tvrdil o švédštině. Prý nějaký Němec cosi vyprávěl a šel se schodů, najednou uklouzl, padal dolů ale nepřestal mluvit. A ta hrkavá řeč kterou vyluzoval při pádu to byla prý švédština. (chuckle) Ona švédština je opravdu takové hekání.

   Jindrova maminka tu byla s námi, uměla výborně německy, na severu Čech kde vyrůstala nebyly české školy. Myslela si že to bude pro ni tady jednoduché. Když totiž švédštinu četla tak rozumněla ale tomu jejich hekání ne. 🙁

 3. Milá JJ – krásná a poučná pohádka. Akorát teda nevím, jestli si mládenci z ní vzali ponaučení nebo jestli by radši tu mrkev a ty zajíčky a srnky?!

  K čištění uší – teda já vím, že se nemá šťourat v uchu (tak se škrábu hřebíkem v uchu a najednou ticho) a že jsou k dostání v lékárnách různé patáčky na výplachy slechů, ale když já nesnáším v uších vodu! Takže co – po sprchování (a hlavně po mytí vlasů) musím těma uchošťourama v plachťácích zarejdit, abych se toho hnusného vlhka zbavila (chuckle) .

  K diskusi dole ohledně ovoce a tekutin a následných následků mohu říci jen tolik, že zatímco já klidně jabko zapíjím mlíkem, tak u Jendy jenom pomyšlení na tuto kombinaci přivodí řídký případ s hustým běháním … holt ženská asi víc snese (teda až na ta vejce).

  1. Ještě bych se pozastavila u hlavního hrdiny pohádky. Chudák kluk, nejenom že mu v uších rostla mrkev a měl problémy s místní faunou, ale ještě to jméno! Že Zdislav!!! … tak si říkám, jestli to jméno nezdědil po tatínkovi, který z širé Rusi emigroval do Čech. Jak on se to … jooo Stěnka Razin (nebo Stěn Karazin? – tady už dlouhá léta tápám (rofl) ).

  2. K těm uším: minulý víkend v Rakousku jsem byla šíleně nastydlá a to ježdění lanovkou tomu fakt neprospělo – zkrátka v pondělí jsem měla ještě pořád tak zalehlý uši, že jsem skoro neslyšela. I tázala jsem se v lékárně, jestli nemají nějaké kapky. Paní magistra pravila, že mají něco úžasnýho, úplná novinka, to by mělo zabrat. No, nad cenou jsem jen polkla, ale jak mi bylo blbě, tak jsem tam těch 190 Kč nechala. Když jsem pak zkoumala návod, zjistila jsem, že (nepamatuju si název a nechala jsem to v práci, neb lahvička musí stát vzpřímeně) jsem za ty peníze koupila skleničku olivového oleje s rozprašovačem. Nevím jistě, kolik ho je, tak asi 5 ml. Prý je to určeno právě k tomu, aby nebylo nutné čistit uši manuálně 😛 .

   1. Ty peníze nebyly za ten olej, i když ten také není z nejlevnějších, ale za ten speciální rozprašovač. Obojí dohromady je ale v tomto případě stejně na dvě věci; zalehlé střední ucho, pokud nejde o infekci, je možno opravit několikanásobným polknutím, spojeným se zakvrdláním sanicí, sice při tom vypadáte jak debil, ale funguje to. Pokud ne, je potřeba navštívit ušaře; čím dřív, tím lépe.

    1. Ono to tak pomaloučku nenápadně přešlo – doufala jsem, že se to obejde bez ušaře.
     Vadilo mi právě to, že jsem koupila něco, co mi nebylo k ničemu. No, hlavně že to přešlo…

     1. A to je právě ten zázračný účinek olejíčku, milá zano – kdybys ho neměla, určitě by to nepřešlo. 🙂

 4. Vezmu to z jedné vody načisto – přeji vše nejlepší všem Pájam i Pavlám a Pavlínkám, co tu máme, dále vše nejlepší všem Zdenám b.p., Zdenám s p. i Zdenám utajeným a v neposlední řadě vše nejlepší Kaštanu k narozeninám.
  Milá děvčata, splňte si jedno tajné přáníčko a mějte se krásně. Na vaše zdraví (d) (d) – (f) (f) (f)

 5. JJ, moc hezká pohádka.(clap)

  Já se nepamatuji, jak, kdy a jestli vůbec, mi naši čistili uši. Ale asi ano. A určitě se měla zánět středního ucha, na tu „diagnozu“ se pamatuji, jen už ne, jak to probíhalo. A také si pamatuji na to, že mi sestra v ordinaci pod ucho dala misku a doktor ucho naplnil vlažnou vodou z velké stříkačky. Z ucha pak s vodou vytekl i jakýsi mastný špunt. Jestli to bylo spojené s tím zánětem, nebo jindy, také už nepamatuji. Ale nebolelo to.

  Gratuluji všem Zdenám a Zdeničkám, těm psím, nepsím, kočičím, bezkočičím – prostě všem, stejně jako opožděně všem oslavencům během minulého týdne.

 6. Snad jenom předcházející vedra mě možná mohou omluvit:

  svátek včera měla i Pája a další Pavly, a dnes samozřejmě i Zdena se strakáčem a všechny ostatní Zdeny.

  Omlouvám se a alespoň dodatečně přeju všechno nejlepší všem oslavenkyním. (f) (h) (d) (music) (dun)

  1. Vavísku, děkuji za přání (h)

   všem naším Zdenkám přeju pěkný sváteční den a posílám (f)

   1. Taky přeji všechno nejnejnej a hlavně to zdraví. Sice pozdě ale ještě dnes!! Krásnou svatojánskou noc vinšuju. (h)

 7. Io,ja po precitnutí a položení pár doplňujúcich otazok/priezvisko blizke jednej komunite,problém,že by mala ísť do basy za varenie pika/som to pochopila tak,že otec chce taký „papier od lekára“že dcéra ani nevie čo predáva gadžom,ani prečo to kupujú,keďže je teda mentolovo zaostalá.

  1. To asi neklapne, ne? Ta věc má dostatečně složitej výrobní postup, aby člověk, co ji umí uvařit, i chápal, proč to ti gádžové kupujou. 😀
   Přinejmenším poté, co ji koštne. 😀

 8. Počúvajte,teraz som si všimla,že dnes majú sviatok u Vas Zdeňky-takže aj Zdena bez prídomku a možno i iné Zdeňky medzi nami,všetko najlepšie aj im!!!!
  a na zasmiatie:pred chviľkou volal jeden pán o pomoc dcére,ktorá je dilerka drog ale je mentolovo zaostalá a má pre dílerstvo problémy s políciou….

 9. Drahá Zdena b.p.Len samé slnečné dni,veľa zdravia,spokojnosti v Tvojej smečke a pozor dnes bude tajomná noc-svätojánska,budu sa plniť najtajnešie priania,tak si nejaké praj./splní sa/
  OT: trošku sa ochladilo,dá sa dýchať. A čierna kronika:len v našom regione sa od rána 2 obesili,4 pritopili-jeden uplne.To zas bude deň!!
  Betka/ u mňa domácky Eržika/je fakt betelná.

 10. Milí Jovásci a další zvířetníci, vehnali jste mi slzy do obou ok svým přáním k svátku. Včera jsme se vrátili po 14 dnech z Itálie od Gardy, kde jsme byli bez internetu a dokonce i televize a na net jsem se dostala pořádně až dnes. Moc Vám všem za gratulace děkuju (h) a mávám mezi horami prádla, přelévajícími se různě z tašek, do koše, pračky, sušičky…

  1. Milá Zdeno, přeju to velký kopec radosti, zdraví a spokojenosti, ať se ti daří (inlove) (rose1) (inlove) (rose1) (inlove) (rose1) (inlove) (rose1) (inlove) (rose1) !

  2. Milá Zdeno b.p., zato s M+M 🙂 , přeju Ti všechno nejlepší, hlavně hodně zdraví a hodně radosti ze života. (f) (h) (sun)

  3. Milá Zdeno b.p. s M.M., ať ti všechny kytičky rostou, M+M kvetou a slimáci pochcípají! (f)

  4. Milá Zdeno, přeji všechno nenejnej a pak taky hlavně to zdraví. Tvoje leckteré hlášky mně prosvětlují dny a tak buď pořád stále svá a raduj se ze života ! (h) Užij si to ! (party) (music) (d) (rose1)

  5. Všechno nejlepší Zdeně bez psa, zato s kočkomňouky, i Zdeně se psem Bonynkou a případným skrytým (rose1) (rose1) a dodatečně i včerejším Pavlám (f) (f)

  6. Všechno nejlepší k jmeninám Zdeno b.p. i Zdeny a Zdeňky vůbec. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)
   (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  7. Všechno nejlepší všem Zdenám … bez psa, v majetku psa, i utajeným 🙂 (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  8. Přeji vše nej nej nej Zdeně b.p., a Zdeně s Bonynkou mnoho radostí z báječné a šikovné strakáčky. A taky ostatním Zdenám a opožděně i Pavlám, Páje a tak… (f)

   1. Moc, moc děkuji všem gratulantům a gratulantkám. Pojďte ke mně na zmrzku 😛 Mám tu docela výběr. Ještě jednou děkuji a všem „spoluZdenám“ přeju všechno nej a hodně zdraví, pohody a lásky a splnění tří nejtajnějších přání. Dnes v noci to funguje. Prý se otevírají poklady tak HRRR na ně (chuckle)

 11. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Betí ouška vyčištěna bez odporu – ani pohádka nebyla potřeba.

  Na Ještěd se dalo jít různými cestami – a my, blbcíííí, lezli v tom vedru pod lanami (nejstrmější, nejblbší cesta) Ale vylezli jsme (chuckle) A páník tam dal na chádách kdekoho, ale mě, které to šlo úplně nejlíp (co se v mládí naučíš…) vymazal…

  Týdeníček zde: http://drporkert.com/dogy/images/beta/0613/index.html

  1. No vida, aspoň nějaký fotky 🙂 A když už jsi nebyla ty na chůdách, tak je Betka ve stínu lesa fakt největší hvězda 😀 .

   1. V úterý dostala Torocoxil a už je zase ve formě. Tj. nás dneska ráno seřvala, že pomalu snídáme a že musíme vééééén. Tak jesm jeli na Českou a obešli alespoň Žulák. Houby úplně přestaly růst…
    Za chvíli přijede neteřka (doufám, že i celá odjede, je dva v jednom v posledních dvou týdnech (chuckle) ) a taky mlaďaska s mrňaty. Takže bude veselo.
    Jo a pochválím se – vůbec mě nebolí nohy – a až na spálený krk (startovali jsme v půl jedné) se včerejší odpoledne moc vyvedlo

 12. Srdečně zdravím Zvířetníky! Děkuji za milou návštěvu včera na Dyzajn Márketu Kim s maminkou, Nelině, Jajce, Asteris a Boxíkové, udělaly jste mi radost! Hlásím LA, že Asteris nezapomněla a přinesla mi od tebe kalendáříky, za které moc děkuju! 🙂 🙂

  1. No, a já je mám pro tebe taky nachystané už jak dlouho, ale zapomněla jsem, tak si musíme najít nějakou jinou příležitost 🙂

   1. já je nosím asi rok. A kolegyně mi donesla další… jen se nějak s Blážou míjím…

  2. Byla jsi dobře ukrytá, milá Blážo 🙂 Byla jsem se tam taky podívat, leccos zajímavého viděla, ale tebe a tvé kamínky jsem nenašla… Tak třeba někdy příště.

 13. Ale lidičky copak nevíte že se nemá v uších šťourat tyčinkami? Ušiska se mají čistit jen opravdu na kraji, ten maz v uších je důležitá ochrana. Ovšem pokud jej není příliš, u někoho se vytvoří jakýsi špunt ale to pak musí odstranit pan doktor a nebo snad je jakýsi prostředek který se koupí v lékarně. Štourání v uších lékaři nedoporučují ,mohl by se poškodit bubínek. :O (wait)

  1. Nojono, některým, když byli malí, draze milovaná matinka vyplachovala ušní mrkve kysličníkem… prý to bylo legrační, jak to šumělo a pak vyskočil „ten špunt“… nevím, já to neviděla, jenom jsem slyšela to šumění a hnusně to studilo.
   Ale pak se doktorka na základce divila, že nějak blbě slyším nebo co.
   Fakt je, že při hovoru docela dost odezírám.

   1. (hug) (hug) (hug) Milá Io, kyslíčník to dnes definitivně není ale něco co je k tomu účelu určené co tady v lékárně prodávají. A nemyslím že se špunty dělají malým dětem, ten zásah tvé matky byl opravdu strašný. Dříve se to dělalo že se při zánětu vyplachovaly uši. Tak přišel o sluch můj tatínek.
    Při zánětu středního ucha který jsem měla jako čtyřletá mi praskl bubínek nebo snad oba bubínky a celý život jsem měla potíže se sluchem, hlavně když bylo hodně lidí pohromadě. Nedokázala jsem rozlišit jednotlivé hlasy. (shake)

    1. Zánět je hnus, velebnosti, Penynka by mohla vyprávět. (hug)
     Ale víš co, nedáme se. Já třeba začala znovu zpívat. Prej slyším tóny dost přesně. 🙂 Ještě donutím krk, aby je i dobře reprodukoval, a bude. 🙂
     A na to, že když stojím vedle nějakýho soprána a on to vytočí na plnou volume, tak mi zalehnou ušiska, na to si prostě zvyknu. 😀

     1. Ve včerejších večerních zprávách říkali že při nedoslýchavosti je důležité aby si člověk pořídil naslouchátka co nejdříve. Jinak se totiž vyřadí dlouhodobá paměť a to zase může vést k demensi. Dostala jsem maličká naslouchátka před pár lety (potřebovala jsem zasílit jen určité frekvence) ale jedno naslouchátko jsem ztratila. Bohužel teď už je nedostanu zdarma ale budu za to chybějící muset zacálovat několik tisíc korun. 🙁

      1. Je hrozně zajímavý, za co všechno můžou v lidským mozku uši. Ztráta sluchu člověka prý postihne víc než ztráta zraku. Koukala jsem, když jsem se to dočetla (a už nevím kde, v nějakých materiálech ke speciální pedagogice to bylo).
       Třeba to naslouchátko ještě najdeš! (y)

   2. nebyla sama, moje mi tak čistila uši taky..a já si je dnes čistím uchošťourama a slyším dobře, jen někdy trpím takovou zvláštní hluchotou (angel)

    1. Selektivní hluchota 😀
     Znám moc dobře … u dětí, u psa ….u manžela (wasntme) i u sebe 😉

     1. Chichi, tosco. (nod) Asi ta selektivní hluchota bude souviset s pudem sebezáchovy. Mám ji taky. (wasntme)

 14. Všimla jsem si, že se dole gratulovalo – tak všechno nejlepší, milá Kaštan, hodně pohody! (rose1)
  A myslím, že má dnes svátek i Pája – takže i Tobě, milá Pájo, všechno nej a užívej si hodně radosti se svými chlupatými zlatíčky…a s Tomem samozřejmě taky ! (rose1)

  1. Pájo, pokud jsi slavila, tak ještě dodatečně všecko nej (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) !

  2. děkuji (h)

   chtěla jsem svátek oslavit tím, že půjdu s Terrynkem na zkoušku, nějak se mi zlatíčko rozčuchalo ale zkoušky nebyly páč nebyli lidi…..takže budu doufat, že mu čuchání vydrží do podzimu 🙂

   no a tak jsme doma grilovali a slavili aj bez zkušky 🙂

 15. Pohádek není nikdy dost, příležitostně si ji vypůjčím. I když našim holčičkám ušní hygiena nijak zásadně nevadí, naopak nedávno, treperendy, štrachaly v koupelně a přišly pak s tyčinkami nacpanými do uší (fubar) . Spíš by se nám hodila nějaká o tom, jak je důležité rozčesávati si důkladně vlásky, abychom neměli na hlavě vrabčí hnízdo.

  1. Tohle jsme se synkem vyřešili zastřižením na 5 mm. Možná bys to mohla nadhodit (chuckle)

   1. Zkusím to zmínit – jenom abych pak nebyla překvapená, až holky řeknou, že teda jo. 😀

 16. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Potkali se dva přátelé, Ginsberg a Berkowitz.
  „To je náhoda Berkowitzi! Vždyť my jsme se neviděli – snad pětadvacet let!
  Řekni mi, co dělá tvůj syn Karl?“
  „Karl? To je, panečku, syn! Vystudoval medicínu a má báječnou klientelu – jezdí za ním pacienti z celého státu!“ „On je moje velká radost.
  „A co Kryštof?“ „Kryštof je právník. Vynikající advokát. Obhajuje u Nejvyššího soudu!“ „Neříkej!
  A tvůj třetí syn – Icik?“
  „Icik je krejčí!“ povzdychl si otec. „A řeknu ti, nebýt Icika, tak snad všichni umřeme hlady.“

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný sobotní večer
  a hezké sny. (coffee)

  1. JoVo, já mám poslední dobou vopravdu vošklivé sny.Snad to Tvé přání zlepší.
   Byl jsem teď týden v Paříží a celý týden se mi zdálo, že chtěj do toho hrobu neznámého vojína, u Vítězného oblouku strčit mě. Tak jsem byl rád, že jsem ujel ke Kanci!
   Nejhorší je ale na tom to, že teď se mi zase zdá o tom, jak pod Vítězným obloukem pokládájí věnce k nápisu WWW,
   a vono se mi to JoVo líbí !
   Já se z toho snad picnu !

   1. To jsou ale hrozné sny, milý www! (whew).
    A prosím Tě, je tam u Vítězného oblouku napsáno jen „WWW“, nebo snad „WWW, neznámý vojín“? (wasntme)

    (Ten Vítězný oblouk mi připomněl – chodíš stále po stopách pana R?)

     1. To je ale náhoda! (clap)
      Až budeš příště zase chodit těmi cestičkami, tak pana R pozdravuj, prosím. Taky bych se tam někdy ráda prošla, ale zabloudila bych hned za prvním rohem.

    1. Státní návštěva v Izraeli klade věnec ke hrobu a najednou kouká na nápis „Joshua Weissmann, obchod konfekcí, neznámý vojín“. I ptají se jaký neznámý vojín, když tam mají jméno i profesi. No vědí, Joshua byl v konfekci klasa, ale jako vojín byl úplně neznámej.
     Toliko k neznámým vojínům.

   2. Hele, WWW jsou horší případy.
    Měl jsem známého, kterému se zdálo, že je kocour.
    Zašel za psychlogem a ten se ho, mimo jiné ptal, kdy měl poprvé takový pocit. A on mu na to odpověděl, že v době, když byl ještě malé koťátko.
    Tak se s těmi sny netrap, bude líp. Vše v dobré se obrátí a velkého jmění nabydeme.

    1. To měl ještě dobrý. Jsou horší krize identity.

     „Co to vůbec je za hádanku?!“ rozčiloval se v soutěsce před Thébami Oidipús.
     „To je skvělá hádanka, abys věděl,“ odsekla Sfinga. „Dávám ji tu lidem už od dob, co jsem byla malé kotě… ehm, ptáče… ehm… prostě co pamatuju.“

 17. Prosím za prominutí, milá JJ, ale dnešní výchovná pohádka by na mne působila naprosto opačně, kdysi i nyní. První myšlenka byla, jestli ten Zdísa nebyl ňákej (fubar) , když neměl radost ze zástupu zviřátek. Spíš by mi přišlo líto, že mám jenom dvě uši (chuckle) .

 18. Lidičky, úplně mimo: nemáte náhodou někdo sbírku Jdi a otevři dveře Miroslava Holuba? Nebo nějaký výbor, kde by byla báseň Pes v lomu? Potřebovala bych ten text a pamatuju si z něj jenom chabou polovinu. Díky všemi směry.

    1. Jo, je to ona, ale není celá. Chybí jí první sloka, kterou částečně ještě z hlavy dám, jen mi tam chybí pár slov (začíná to Den jasný, že se až *nevímco* *nevímco*… pak to dám až po V Lobzích), nejmíň jedna sloka před natahováním ruky a nejmíň jedna sloka na konci, protože celá báseň končí: Nebyla to odpověď. Jsou dny, kdy není třeba odpovědí.
     Kdysi jsem ji uměla zpaměti, ale ukázalo se, že hodně dávno. 🙁

 19. Díky všem za milé komentáře.

  Diskutujícím, kteří dole začali rozebírat téma čištění nikoliv oušek, mohu doporučit kombinaci dle Plíhala:

  Litr mlíka, kilo višní,
  to je teprv tanec břišní!

 20. Pohádka skončila dobře, tak jak to má být.Jen si pomyslete, kdyby místo semínka mrkve se tam ujala kedlubna. Odložení operace nezodpovědným doktorem, by pak určitě vedlo k vykloubeni čelisti, neboť kedlubna roste spíše do šířky. Mrkev, svým tvarem, se vlastně sama postupně z ucha vytlačovala.
  Konec konců, Zdislav bude do konce života rád vzpomínat na to, jak za ním táhl zástup škemrajících zvířátek.
  No uznejte, komu se to kdy v životě podaří?

  1. WWW, to je zajímavá myšlenka s tím vytlačováním. Úplně vidím Zdislava, jak kráčí, z ucha mu trčí mrkev, za ním roj lesní zvěře!

   1. No, a teď si představ, kdyby Zdislavovi z druhého ucha trčela klobáska, to by za ním šli i masožravci. 🙂
    Ovšem … teď mě napadá … vlastně nenapadá, co by si to musel Zdislav strčit do ucha, aby mu z něj vyrostla klobáska? :O

    1. V Dařbujánovi a Pandrholovi se jako semínko na jitrničky rozdávaly špejlky. Že by kousek střívka? 😀 😀 😀

 21. Aaa, výchovná pohádka- připomíná mi to jiné výchovné historky, kterými jsem oblažovala dětské hlavy, aby jedli syrovou zeleninu, aby jedli fazole, aby neházeli špinavé prádlo do kouta a tak 🙂 Ale tahle je bezvadně propracovaná 🙂

 22. Milá JJ, moc hezká pohádka, pamatuji ji z dětství na téma tahání řepy.Babička vždy hodlala svolat moje kamarády a sousedstvo, aby jí se mnou pomohli.
  Používala jsem pak totéž na syna a pak ještě jednu :

  To se neposlušné koťátko zatoulalo od maminky a spadlo do červené barvy,odložené nepořádnými malíři pokojů. Maminka Kočka ho nepoznala a vyhnala neposlušné koťátko z domu. Tam koťátko v ukrutné slotě, bouřce, dešti, děsně zmoklo a barva se logicky umyla. Maminka Kočka ho pak poznala a přijala ho zpět domů. Takže, netoulejte se !!! JÓ. (rofl) (inlove)
  (wave)

  1. Já zase Jindříškovi vyprávěla pohádky nepohádky večer před spaním. Byl to seriál vyprávění o statečném pejskovi, který svému malému páníčkovi dokázal vždycky pomoci. To už jsme měli kolii Baču, bydleli jsme na venkově na samotě a Jindra s Bačou podnikali věci společně. Hráli fotbal, chodili spolu na výzkumy a v zimě Bača, poslušen svému poslání hlídat to člověčí škvrně, přišlapoval zezadu lyže malého závodníka a ničil klukovi měřené rekordy.
   A když šel Bača s babičkou tak přizpůsobil tempo jejímu tempu a šel zvolna vedle ní. Bača byl náš první pes tady a když jsme si k rodině která nám pronajímala domek šli vybrat štěňátko byli jsme naopak vybráni. Velké štěně se postavilo na zadní a opřelo se o našeho kloučka. Ze štěněte vyrostl velký Bača smålandských lesů to pán.
   Já vím že tohle už k tématu pohádky nepatří, ale já dnes vzpomínám na všechny pejsky a kočičky s kterými jsem se musela rozloučit. Sestře totiž zřejmě umírá nejstarší fenka 13letá Baby. Bude se tedy loučit se stařenkou a za měsíc se všemi štěníky. Smutek velice různý.

 23. Ta je skvělá – a já znám i provedení naživo, heč! 🙂

  Mně babička vykládala o holčičce, které rostla v bříšku třešeň. Ze snězené pecky. 🙂

  1. Jj, tu pecku znám taky. Z toho pak pramenily naše v dětství, odborné debaty, v době třešní, zda je lépe sežrat třešně a pak se napít nebo se napřed pořádně napít a pak sporcovat třešně.
   V podstatě to bylo jedno, účinek byl vždy stejný. (rofl)

   1. Nejlepší byly třešně s mlíkem. Z toho pramenily odborné debaty, jestli je lepší mlíko před nebo po a jestli sladký nebo kysaný. Výzkumný tým ukončil výzkum experimentem s pivem. (chuckle)

     1. A na tohle všechno jsem si vzpomněla, když jsem kdysi v archivu zamini ve velebném tichu badatelny zařvala smíchy nad čs.-maďarskou obchodní smlouvou z doby celní války na počátku třicátých let 20. století, kde se vyjmenovávaly komodity, s nimiž se pro tu chvíli smělo obchodovat, v rozkošném pořadí:“…koksovatelné uhlí, třešně, mléko, pivo…“.

       1. Nenene, právě uhlí k té kombinaci dává skvělý smysl!
        Koho zajímá, že není úplně živočišný. 😀

    1. Jé, vy taky??? Jsem myslela, že jsme byli paka jen my na Placatce 😉 My experimentovali i s jahodami, rybízem a květákem. To poslední fungovalo nejlépe (chuckle)

      1. A nezralý jabka a pivo – ale jenom na někoho. Odvážní experimentátoři si časem pořídí kačení žaludek a je po bžundě. 🙂

       1. To bylo tenkrát na špitál. Maminka se do smrti nedozvěděla, že to bylo po angreštu a ne zánět slepého střeva.
        A soused, když byl malý, tak se najedl nezralého máku a to bylo taky tóčo! Málem na to umřel jak byl zdrogovaný. To tenkrát za našeho mlada se o drogách nic moc nevědělo,tak taky nikoho nenapadlo co mu je. Jeho maminka ho léčila švestkovým kompotem.

        1. Páni, švestkovej kompot…
         Teda přiznávám, že jsem se kdysi pokoušela léčit démona alkahola pribinákem (envy) (whew) .

         1. Na démona alkoholovýho byla nejlepší léčba tvarohový koláč od maminky. Jenže taková léčba už není a nebude. Koláče tvarohový jsou různý ale od maminky byly nejlepší.
          Bylo mě jednou po nějaké oslavě opravdu dost zle.

        2. jen abych netápala – šlo o to, dotyčného prohnat??

         tak to zírám, co všechno by mělo fungovat… jinak já se na třešně klidně napít můžu

         1. Ne tak úplně. Šlo o to, prověřit pravdivost moudrých slov našich předků: „Nejez / nepij to, nebo se z toho pose*eš.“ 🙂

        3. (chuckle) Kdyby trochu počkal, až kompot zkvasí, a vypálil to a pak teprve pozřel, měl by v žaludku dokonalou tinkturu opia, takto výborný základ pro laudanum. A kdyby tam pak nalil vínko, měl by laudanum. Tomu říkám obětavý experimentátor! (clap)

         1. Jdeš na to moc vědecky. My jsme byli spíš pro ty empirický postupy. O prázdninách mezi 7. a 8. třídou jsem se nechala „vydírat“ na brigádě u kravína. Jezdily jsme tam 3 pubošky hned v šest a česaly do deseti černý rybíz. Při česání černého jsme měly ke spotřebě řádně hadicí ostříkané 2 stromky červeného a taky můj milovaný bílý. (Těmi jsme se směly cpát) V deset pro černý přijel šofér z Fruty a nám končily galeje 😉 A frrr, rovnou k vodě. Jen cestou jsme koupily snídani. Po rybízovém předkrmu to tradiční mlíko nebylo.

          1. asi šlo o to se po…. někudy to oddejít muselo. Tenkrát nebyla jiná detoxikační léčba než defekační..

  2. No ano ano, třešinky a pecky. Moje tchyně pro mne z nepochopitelných důvodů spočítala plody v třešňovém kompotu pro dítě a pak počítala pecky které dítko vyplivlo. Nevím k čemu by ji byla vědomost že nějakou z pecek Jindříšek spolkl. (chuckle)

   1. Dávná vzpomínka na film. Ani nevím název, ale český nebyl. Snad francouzský, nebo italský? Dítě sedělo na nočníku a najednou TRRRRRR (chucke) Zbaštil třešně i s peckami a ony ho do toho nočníku opouštěly se zvukovým efektem.

  1. hezky jsem se pokochala… Já nikdy Alpy pořádně neviděla (byla jsem tam asi 10x) … vždycky mlha, déšť, dohlednost 20 metrů (chuckle)
   Hezky bylo jen pokud jsme přes ně projížděli a spěchali… pokud jsme si (třeba cestou zpátky) udělali čas na zastavení, lilo…

   1. TSSS, Alpy netřeba. Já jezdila jeden čas pracovně tak 6x do měsíce na ČOV Liberec. A ten Ještěd bídák se mi ukázal jen 1x a to na 10 minut. Stavba byla předána a půlroku po té jsem doprovázela fotografa profesionála, který měl stavbu zdokumentovat. A Ještěd si natřásl ofinu, vydrbal kamzíky a choval se jako modelka. A to ještě kýčovitě rozkvetly rododendrony u správní budovy. Jsem profíka hnala na konec odkalovaček, aby to fofrem vyfotil. Ani si toho nevážil. Docenil to až když tuto fotku vybrali pro ozvláštnění výroční zprávy a na zeď stánku na veletrhu v Brně. Profík byl charakter, pozval mě na pořádný oběd. 😀

  2. Prošla jsem se už třikrát. Dovoluji si domnívat se, že jsou i tací, pro něž nad alpskou protěž či hořec jest zelený Steyr, chicht.

 24. Drazí,hledáme malou fenečku,nejlépe na vyšších nožkách,aby mohla trochu schody.Hledáme za Áju,která nás opustila před týdnem,není možné být bez pejska přece.Měla krásná,kulatá očíčka,byla veselá,společenská a o vše se zajímala.
  netušila jsem,že nebude jednoduché najít mezi útulkáři,nejlépe v okolí Prahy takové zvířátko,které by pomohlo tu propastnou ztrátu nahradit.Nevíte někdo? Bude se mít moc krásně..Můžete i na můj soukromý email..Moc děkuji…

   1. To všechno je sice pravda, ale proč do toho taháte starou Peškovou, tomu opravdu nerozumím !!

    1. Jakou Peškovou, milý WWW? :O Že Ty hledáš Anežku Šibalovou? Jooo, ta už tady bohužel dloooouho nebyla, stejská se mi po ní. (nod)

  1. Nevím teď o žádné pejsce v nouzi, jen včera byl v diskuzi krásnej pes Dix, co by potřeboval páníka.

  2. http://www.pesvnouzi.cz/psi-v-utulcich-cr?searchword=&species=0&gender=2&size=2&age=1&health=1&secsearch=1&othersParams%5B0%5D=2&othersParams%5B1%5D=6&othersParams%5B2%5D=7&searchphrase=all#skip

   a nebo si zadej jinak parametry (já dala „fena, do 1 roku, střední, vhodná do bytu, vhodná k jiným psům“)

   Ono to sice vypadá, že jsou útulky plné, ale když člověk hledá něco aktuálně, tak to chvíli trvá, takže přeju hodně trpělivosti a šťastnou ruku při výběru.

 25. OT pro MaRi (inlove) : BINGO! Ano, krabička, vyrobila jsem si na propriety k pekárně novou krabičku a krabičku dala do skřínky pod pekárnu a nenapadlo mě do ní kouknout, neb je tam krabiček víc. Děkuju moc za rozsvícení. (f)
  Prosím Tě, milá MaRi, mohla bys mi ještě poradit, kde je takový šikovný brousek na nože? Býval položený na skleněné dóze na strouhání sýra, pak byl přemístěn na přísně logické místo, jak jinak. (blush) 🙂

  1. Chmm,typovala bych na blízkost místa pro odkápávání nožů,je přece třeba je hned nabrousit,poblíž vody z kohoutku. (chuckle)
   Jo a recipročně, nevíš kam jsem si přísně logicky uložila takové malé šikovné sítko, ve kterém míchám cukr se skořicí ? (rofl)

   1. Kdysi dávno jsem za závratných 120 Kč koupil sadu frézek na gravírování, inzerovali to jako vhodné pro opravy špatně vyleptaných plošných spojů. Brzy jsem ale přišel na to, že je to ideální na broušení veškerých nožů; udělá to dokonalý břit i na nerezové čepeli. Ono diamantový prach na kotoučku, poháněném rychlou modelářskou vrtačkou je pracant. A včera jsme našli novou lokalitu velmi vzácného prstnatce plamatého, což je nádherná orchidej.

   2. Pan Novák stojí před otevřenou špajzkou a naštvaně volá na manželku: Tz Božka, kde j ecukr? A božka odpovídá: Ale táto, přece v horní polici,kde by byl? A pan Novák prozkoumá horní polici a volá: Božkááá,tam cukr nenííí! Božka dojde do špajzu ,ukáže na pikslu od Kakaa s nápisem SŮl a říká, ale to víš, že tu je , podívej – vždyť na ni celou dobu koukáš! (chuckle)

 26. To je krásně hygienická (chce se mi pořád psát hyenická … nebo co to tam chováte za zvíře) pohádka, milá JJ. (y) (clap) (chuckle) Naši kluci uši vcelku snášejí, ale brání se stříhání nehtů na nohou. Tak jim vždycky slíbím, že budu jaukat s nimi, a taky řvu jau jau jau tak, že mám strach, že je fakt střihnu. 🙂

  Přeju všem krásný den! (h) Tady je sluníčko, na východní straně mi pere do pokoje a zatápí, ale na západní straně je krásně svěží vzduch.

  1. Všechno nejlepší, milá Kaštan, ať máš pořád takovou radost ze života, ať jsi zdravá a spokojená. (f) (h) (d)

  2. Milá Kaštan, hodně radosti, spokojenosti a zdraví!
   (inlove) (rose1) (inlove) (rose1) (inlove) (rose1)

  3. Všechno nejlepší milá Kaštan a hlavně to zdraví.
   (h) (inlove) (d) (rose1) Užij si to !!! (wave)

  4. Milá Kaštan, všecko nej, trochu (sun) , trochu (rain) , abys nám neuschla, a málo (bug) , které by tě mohly kousat. Doslova i přeneseně.

  5. Připojuji se s přáním všeho nejlepšího!!! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

   1. Já se připojím pod Velkou Kočku s přáním všeho nejlepšího a vypůjčím si růžičku (rose1) protože se mi většinou nepovede

 27. Dží dží/JJ/ to je krása!!stiahnem si to pre Terezu,už jednu mám/ako šiel klinček na vandr./klinček-hrebík/Miluje ju,odpočula som ju vo vlaku od neznámeho otca,počúvalo celé kupé a postupne sme pridávali ďalšie dobrodružstva klinčeka na drevenej latke.
  OT-som v práci na op.stredisku-pracujem so“ vzdelanou skupinou“:niekde čítali,že emerikánci trpia chronickými zápalmi pre klímu.správne nastavená klima má byť o 5 celziových stupňov nižšia ako teplota vonku.Tak si predstavte: vonku 38 a my vo vnútri 33.Umriem tu.Neznášam tento typ vzdelancov.

  1. To je děs, verenko (inlove) u nás se to vykládá taky tak. (fubar) Teprve nedávno mluvil jeden rozumný člověk o tom, že si člověk má dát klimatizaci (i v autě) tak, aby mu bylo příjemně. 20 minut před tím, než bude muset jít ven, má teplotu zvednout cca o -5 oproti venkovní, na posledních 5 minut (v autě) má i otevřít okna, aby se tělo připravilo.
   Bohužel tohle je rada jen pro ty, kteří jsou v klimatizovaném prostoru dlouho.

   1. Klimatizace by správně měla být nastavena tak, aby v chlazeném prostoru bylo o max. 3 – 4°C méně, než venku. Nejen, že se tím šetří v budovách energie a v autě palivo, ale nehrozí pohromy horních cest dýchacích při střídavém pobytu venku a uvnitř.

    1. Takže když je třeba v Řecku v Aténách 50 stupňů, což bývá, mělo by být v místnosti tamtéž 46 st. C ?

     1. je to blbá logika, ale to na té klimě prostě nenastavíš..46 st. fakt ne…tahle číselná kombinace fakt na ovládání není tuším, že to končí 30tkou… v takových státech se vzduch ochlazuje o větší rozdíl, ale na lidi nepadá ten chlad z malé vzdálenosti,ale je rozviřován ventilátory k anemostatům,vzt potrubím..a pokud má nějaký Řek doma klimu,tak se k ní asi nechová jako Čech…ale umí ji používat..nachladí ,zavře okna,zatáhne závěsy,aby slunce nemohlo dovnitř a udržuje teplotu na cca max. rozmezí 25-30 stupňů..nevaří,pije vlažné, případně jogurtové (ajran) nebo ředěné ovocné nápoje, a přes největší vedra má pauzu… a nesedí přímo pod proudem studeného vzduchu klimy…

     2. V autě no problem, v místnostech je třeba postupovat jinak. Proč asi mají jižní národy po obědě siestu? Čeští blbci to považují za příznak vrozené lenosti.

    1. Tak to máme v práci. Mikroskop si žádá 22-24°C, pročež klimatizace je nastavena na tuto úroveň. Zvenku se přichází chodbou, která vede nejdřív do sklepa, pak v sklepní úrovni přes půl budovy a pak se otevřou ty dveře do klimatizované místnosti. Mám tam zapnutý inteligentní režim, takže po místnosti nefičí průvan a nesnaží se to uměle vysušovat či zvlhčovat prostor. Je tam fakt příjemně a ta cesta chodbou člověka zvolna připraví na to, co přijde venku.

   2. Vave, oni vědí proč to doporučují,myslím ten celkový rozdíl 5-7 stupňů oproti venkovní teplotě..jen lidi j emoc neposlouchají a pak mají angíny atd….

    1. Tak tak. Můj soused si kdysi pořídil nové auto, s klimatizací a, pochopitelně, ji nastavil na ,,příjemných“ 20°C. Jeli s celou rodinou na výlet a celá rodina pak 14 dní marodila.

 28. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jééé – to dneska přečtu Betce. Ráno jsem koukala, že má v uších taky pěknej hnojník – je vedro, vlhko, prašno… Sice ne často, ale občas se ušiska očistit musí (nod)

  Hezká pohádka (nod) Dvojkluci mají skvělé vypravěče kolem sebe (nod)

   1. napíšu večer. Možná. Pokud budu stíhat. Máme univerzitní veleakci Výstup na Ještěd. Takže jsme teď vyběhali Betku v lese (objevili jsme místo nad lomem s úžasným výhledem na celé město, Ještěd, Lužky… tam se jistě vrátíme) a v poledne vyrazíme na druhou stranu města. Bohužel bez Bety – akci na celé odpoledne a hodně lidí a přeci jen dost kiláčků… to by už nezvládla.

     1. Pepa zcela výjimečně netáhnul celý fotobatoh, takže objektivy spinkaly doma… Širokáček též… Fotky Bety ve stínu lesa budou (rofl)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN