PSI: O psí kastraci

0618mat1_1Borůvka byla kvůli obtížně zvladatelné falešce vykastrována po prvním hárání, kdy nám vetové nedávali naději, že se to zlepší. U Světlušky situace zdaleka tak jasná nebyla. Jednak poprvé hárala na pěti měsících, čímž nás velmi překvapila. Ale už tehdy se mi jevilo, že něco je špatně. Psice hárala 30 dní a většinu z toho trávila zalezlá pod pohovkou. Potom ještě měsíc značkovala.

 

Nebudu se rozepisovat o tom, kterak nás místní venkovští psí frajeři pronásledovali i v polích, občurávali fasádu domu a obtěžovali i Borůvku, která byla od Světlušky navoněná, a po psech naskakujících jí na záda vztekle rafala. Když jsem dotyčné psy vodila majitelům domů, vždycky mi radostně sdělili, že to je příroda a ten pes jim stejně uteče. Ale obávám se, že kdyby je některá z mých fen rafla doopravdy, vůbec by se jim to nelíbilo.

Poněkud jsem změnila pracovní náplň a z mého nevalného nadšení pro odchov štěňat se stala nemožnost. Do toho Světluška začala hárat podruhé. Značkovala dva měsíce předtím, hárala víc jak měsíc a dobu hárání opět strávila pod pohovkou, odkud vylezla jen na krmení a procházku. Značkovala taky víc jak měsíc potom.

To už jsem znejistěla, přece jen to není standardní průběh a vet si začal dělat starosti, když jsme se o těch problémech zmínila. Nicméně při prosahání fenky problém nenašel.

Přišlo třetí hárání, neméně šílené než ta předchozí. To už zneklidněl i Mušketýr, protože ta fena očividně měla problém. S vetem jsme se rozhodli pro kastraci – příčinou mohly být cysty a při takové nenormální hormonální aktivitě je riziko pyometry velké.

 

0618mat1

 

 

Den O byl domluven. Den před zákrokem dostala Světluška jen půlku večeře a druhý den ráno nic. Borůvka dostala krmení ve chvíli, kdy Světluch přísným zrakem dohlížela na to, aby Kuba vstal a odešel do školy.

Odpoledne jsem ji ještě pořádně vyvenčila a odvezla do ordinace. Potěšilo mě, že oproti kastraci Borůvky jsem mohla být u přípravy a Světluška zvadla jako lilie v mé náruči.

Za hodinu jsme si vyzvedávali lehoučce se probírající pejsku – jazyk vždycky zatáhla zpátky a trošku zvedla hlavu. Borůvka tehdy dostala injekci na probrání, u Světlušky vet i jeho asistující kolega doporučili se z toho vyspat- injekce zvedne krevní tlak a sešité cévy osmikilové fenky jsou droboučké.

Z pohledu majitele mohu říct, že mi pozvolné probírání připadalo lepší. Světluška se probírala pomalu. Borůvka sice stála na opilých nožkách, ale vůbec nás nepoznávala, měla strašlivě rozhozenou termoregulaci a byla tak zmatená, že se pořád snažila někam lézt. Světluška to v klidu dospala, v noci sice taky ťapkala po ložnici, kde jsme si na tu jednu noc ustlali na zemi, ale zmatenost nebyla zdaleka tak silná. Ovšem možná je to pes od psa, jaká bude reakce.

Druhý den byla ještě rozbolavělá, ale třetí den dost ožila a začali jsme řešit, že by to chtělo bobek. Jenže hladovku držela vzorně, břísko před operací vyprázdnila a zatnout sešitý pupek bolelo. Dostala do granulí trochu olivového oleje a nakonec jsme pořešili i tohle.

Svérázné bylo i chování naší další domácí zvěře. Borůvka na dospávající kolegyni dohlížela jako kvočna a kdykoli se Světluška pohnula, běžela se na ni podívat. Druhý den při kratičké procházce se ji snažila rozveselit pár drcnutími hlavou, ale vše s citem.

Kočičí madam Maceška se na psici chodila dívat, ale radost projevila až třetí den, kdy bylo Světlušce lépe. Vyrazila na procházku s námi a přepadala psici ze zálohy nenápadně skrytá tu za kamenem, tu za trsem trávy…

Světluška měla přikázáno nosit obleček, aby si nerozlízala stehy – v jejím případě to bylo miminčí bodýčko velikosti 104 zmenšené na 98- tímto děkujeme JJ za poskytnutí oranžové garderóby 🙂 Byla v podstatě stále pod dohledem, kdy se u ní střídali členové rodiny včetně babičky, ven chodila jen na vodítku, ale od třetího dne už rozhodně nevypadala nemocně.

Borůvka měla kdysi zakázané schody (o počtu řeč nebyla) a já jsem měla snahu Světlušku po schodech nosit. Šestého dne jsem ji zahlédla, jak letí po pěti schodech na zahradu, aby mohla seřvat sousedovic kocoura, a ani u toho nekvikla, takže jí to zřejmě neublížilo.

Stehy si odstranila sama během teplé noci na čtvrtek (nechtěla jsem ji v tom teple oblékat) a jeden tam vetovi nechala na vzorek, aby si taky užil. V podstatě mu zůstal v ruce, ani stříhat nebylo potřeba. Jizva byla pochválena.

Nakonec tam ty cysty nebyly, problém byl zřejmě funkčního rázu a histologii jsem udělat nenechala.

Ovšem během rekonvalescence jsme pochopila s naprostou jistotou jedno – když jí bylo nedobře, zalézala zase do tmy pod pohovku. Až jí bylo lépe a nakonec si vykousala i ty stehy, měla jsem opět normální psici, která mi spí u nohou pod stolem nebo vedle mne na pelíšku a neschovává se v šeru.

Proto mi rozhodnutí o kastraci přišlo jako správné, jelikož to vypadá, že se Světlušce ulevilo.

Aktualizováno: 13.6.2013 — 22:03

153 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ještě k té zodpovědnosti. Když se člověk podívá na stránky brněnského útuku, lehce zjistí, že většina osazenstva pochází z několika lokalit. Jsou to lokality chudé. Tam se páření dvou psů považuje za docela vtipnou záležitost, která pobaví okolí, no a se štěňaty se holt něco udělá, rozdají se. Když se majiteli znelíbí, však ho měšťáci seberou. Tyhle lidi nikdo k zodpovědnosti nedonutí. Nejsou schopni nést zodpovědnost za sebe, za výchovu svých dětí, natož za psy. Právní vymahatelnost čehokoli je tady tristní. Pokud za štěňata budou velké poplatky, stejně se tomu vyhnou, pokud se to dá nějak zakamulfovat (určit dá). Jediné, na co slyší, je to, co je pro ně výhodné. Pokud bude výhodná kastrace, ale myslím fakt hodně výhodná, nechají ji udělat, protože nebudou muset platit městu. Tím se zmenší ty davy kříženců.
  Pokud ze psů uděláme až tak luxusní zboží, jak navrhuje Petra, nebudou je mít ani osamělí lidé, pro které je často pes jediný společník a jediný důvod, proč vyjít z domova ven. A to by bylo špatně.

  1. Dovolim si i takto opožděně přispět do diskuze. Kdyby pejsci mohli mluvit a někdo by jim řekl zhruba asi toto: “ Rád bych si tě, kamaráde, z toho útulku vzal. Mám pro tebe dost lásky, jídla i času, ale přece jen už tak úplně vzhledem k věku, nemoci…(dosaď dle uvážení) nemůžu uhlídat úplně všechno co souvisí se zvířecí láskou, musel bych tě dát vykastrovat, chceš jít se mnou nebo zůstaneš raději „nezmrzačený“, ale v útulku.“ Co myslíte, že by si ti pejsci asi vybrali?

   1. Člověk, který psa chce a který ví, že by ho „neuhlídal“ (podle mojí zkušenosti minimum lidí – lidi tak daleko myslí málokdy, starší a hendikepovaní daleko víc řeší, jestli budou schopni se psem chodit ven případně ho vodit na vodítku), takový člověk do té kastrace investuje sám. Ono to není ve srovnání s tím, co člověk zaplatí za psa na pouhých poplatcích a krmení, zas tak nehorázně moc.
    Netahala bych do úvah emoce, je jich tam až dost. 🙂

    1. Prosim sdelte jak dlouho trva rekonvalence. Za mesic mame dovolenou. Je mozne odjet, budeme fit? Dekuji

  2. To by se dalo řešit třeba tak, že za vyřezaného čipovaného psa by se platily menší poplatky.
   Ovšem pes by byl v registru a kdyby ho měšťáci sebrali, mazal by zpět k pánečkům.
   Jestli lidi skáčou na slevový akce, skočili by i na tohle – takoví ti z těch lokalit, co o nich píšeš.

 2. Sice pozde, ale prece se pridam – na kastraci jsme kyvli ze zdravotnich duvodu (prostata blokujici curani u adolescenta) a zatim tedy nelitujeme.. Pravda – je to par mesicu. Psa mame prave toho velkeho cerneho krizence z utulku, mnozit i pres jeho zastup obdivovatelu nechceme ani nahodou, povaha se zatim nezmenila ani vo fous a navic mu prestaly ty vlekle vytoky z pindika, jak psala Blaza u Krejga. At jsme lecili cim jsme chteli, vyplachovali, mazali, porad se to vracelo. Ted je klid. Jen nam na Kuliska jaksi naskakuji pejskove, mnohem mensi, ovsem zato s vice testosteronu (chuckle) Kulda nechape, stoji, silha, semtam zavrti ocaskem, a kdyz uz ho to hodne krka, tak ze sebe obsournika sunda, pokud to tedy driv nestihneme my 🙂

  Jo a jeste jsem tu zaznamenala zminku o zverstvu el. obojku – no, my ho v krajni nouzi, kdyz Kulda na kraji lesoparku pravidelne xkrat denne bufetil (lidi jsou vetsi prasata nez prasata) slovy 3x pouzili, na mirny stupen, ktery jsme predem na sobe ozkouseli, pes poznal, ze i kdyz je od nas 20 metru, tak ze si nemuze delat co chce, a obojek od te doby nekde lezi. Mit prilezitost Kuliska vychovavat od mimi, asi by tohle vubec nebylo potreba, ale prisel k nam z utulku (tedy spis od predchoziho „panicka“) s dost smutnymi reakcemi na to, kdyz neco provedl, mel takove bloky, ze neslo vychovavat klasicky na snure, s pochvalami, odmenami a vyhubovanim, byla to docela sila.. Takze trikrat s rozmyslem dostal pigarko, spis se lekl nez ze by to bolelo, a od te doby si zabufeti jen vyjimecne, asi jako kazdy pes…

 3. Ještě si neodpustím – kde se bere ten názor, že „nechtěňátka“ vznikají na psech zdrhnutých a útulkových? Ne že by nebyli, ale je to mizivé procento v porovnání s množiteli, co mají často několik fen módních plemen a valí na nich štěníky každé hárání. To jsou ty inzeráty na levné bezpapíráky. Jak na to doplácejí feny je jasné a štěníci na tom nejsou o moc líp. Máte pocit že tomuto zabrání kastrace v útulcích?
  Kdo může tohle změnit jsou kupující. Jenže zkuste tohle říct někomu kdo vybírá psa podle toho jak se mile kouká a hlavně aby to moc nestálo. Tito lidé nepřemýšlí nad koupí psa víc než nad tím jestli chtějí k snídani chleba nebo rohlík – a při prvním problému to pak podle toho vypadá a psa v lepším případě nějak dostanou do útulku. A pak si klidně koupí další levné roztomilé štěňátko.

  1. Tady na vsi fena většinou získá štěňata tak, že se frajeři podhrabou, přeskočí plot, zmáknou to i skrz drátěný plot a jé, ona zas čeká štěňata. Ale ono s eto v nejhorším nějak pořeší, ne? Feny tu nejsou moc žádané, protože to je otrava s tím háráním a pokud někdo má papírovou nebo aspoň připomínající plemeno, vesele prodává štěňata, aby si na sebe fena trochu vydělala, jak psala Dede. Celé okolí pak má pár plemen psů (u nás konkrétně berňák a kokr). Přesto útulky v malých městech tolik plné nejsou (i když v současné době tam, kde mívali jednoh nebo dva psy, mají na stránkách psů osm). Pro mě jsou děsivé ty opravdu velké útulky v Praze nebov Brně, kde je trvalý stav přes sto psů. Obvykle velkých kříženců, které nikdo nechce. Kdyby kastrace byla pro lidi výhodná (velká sleva na poplatcích), tak by tolik plné nebyly. Myslím, že do útulků se sypou velké peníze na to, aby tam zvířata nestrádala a odcházela kastrovaná. Teď by bylo záhodno se zamyslet nad tím, jak to udělat, aby jich tam tolik nebylo. A připusťme si, že IQ spousty lidí nedovolí úvahy o zodpovědnosti, to by byly jinak vychované i jejich děti, takže to je zbytečná připomínka.

   1. Tak na to ale musejí dojet ti, kteří za to můžou! Proč plošně řezat všechny útulkáče jen proto, že se můžou dostat k pitomci? Když už, tak stejně jako si teď často útulek nechá podepsat kastraci u nového majitele, tak ať si nechá podepsat že se nový majitel pod pokutou zavazuje psa nepoužít v chovu a kastrovat se nemusí (a právní vymahatelnost je stejná). Ať útulky případně kastrují psy na žádost budoucího majitele – pro psa je (snad) lépe vyříznout a jít domů, než být zavřený v kotci útulku. Ale ať je možnost volby!

    Ono by bylo i plošné řešení, ale nikomu se do toho nechce.
    1) povinné čipování a registrace majitele, který je pak za psa naprosto zodpovědný
    2) poplatky za každé narozené štěně, za každého dovezeného psa – z toho se můžou financovat útulky
    3) časté kontroly (i na vesnicích, všude), vysoké pokuty
    Dobří chovatelé kvalitních psů to ustojí. Kdo chce jedny štěníky, ustojí to taky a aspoň předtím bude chvíli přemýšlet. Množitele by to mohlo položit. A o to nám jde. Navíc by v podstatě neměla existovat „náplň“ do útulků – každý pes by byl zaregistrovaný ke konkrétnímu člověku, tedy když se nemůžeš starat, plať útulku.
    Zvýší se riziko utracení nechtěných štěňat po porodu, což je ale pro psí populaci pořád lepší než současný stav. A děje se to i teď, navíc se utrácejí psi v útulcích a ne málo.

    1. Hm, to by se mi taky líbilo, hlavně ty kontroly… jen si nedovedu představit, že by to u nás někdy fungovalo – nejen napsané na papíru. Do té doby jsou kastrace útulkových psů menší zlo.

     1. Ty kontroly na vesnici je úplný nesmysl. Starosta chodí občas kontrolovat ale např. paní má tři psy, platí za jednoho protože ty dva ,, jenom hlídá“ vnučka nemá kde bydlet a tak nemůže mít psy u sebe. Na jednu stranu to je tedy o hodně lepší než útulek ale to mu mohou říct i mnozí jiní – jak na tedy na to? Jak mít konttrolu nade vším. Až jestli si to přečte Jenny, ta je zkušená starostka a ještě k tomu pejskařka.

    2. Hmm – je lepší utrácet štěníky hned po porodu než zamezit tomu, aby se vůbec narodily?! (think)

     Jinak vize hezká, leč nejsem si jista, zda uskutečnitelná.

     1. Je lepší je utratit než je pustit do světa, který je psů přeplněný. Ale nejde posuzovat co je menší zlo a pomíjet základní fakt, že chyba je jinde.
      Je to stejná logika jako že všichni psi budou vždy a všude povinně na krátkém vodítku a s náhubkem – je to přece lepší než kdyby některý z nich někdy někoho napadnul.

      1. Březost a porod jsou pro fenu vysoce zátěžové, takže pro mě je přijatelnější kastrace než utrácení štěňat.

       1. Pro mě je přijatelné jen zodpovědné chování dvounožců, aby k ničemu takovému docházet nemuselo. Ani k těm kastracím. Ano, v konkrétních případech je preventivní kastrace menším zlem a bohužel není žádná možnost zajistit aby se psi takovým lidem vůbec nedostali do ruky. I když… s vysokými poplatky za každé štěně by se výrazně zvedla cena psa a odpadla by spousta těch, co vlastně psa ani nechtějí, ale „když ho má Franta odvedle“ nebo „k baráku přece pes patří“.

        1. Petro, ty musíš mít s kastrací vážný problém, když ti utrácení zdravých mláďat přijde jako schůdnější řešení. A ta tvoje navrhovaná opatření – v Utopii fajn, ale v reálné situaci, kdy naše úřady nedokážou ani zajistit, aby člověk prokazatelně týrající zvířata nesměl mít další, to jsou s prominutím jen řeči a nic víc.

         1. Dole už je to nečitelné…
          Nelíbí se mi kupírování, utrácení štěňat, kastrace, elektrické obojky, slabinové kšíry,… stejně jako umlácení psa lopatou. Nestavím žebříčky co z toho je horší, držím se toho že je špatné všechno. Ano, popsaný model je ideál – máš lepší řešení? Kastrace útulkáčů řešením rozhodně nejsou. Pojďme proti množitelům, ne proti psům.

        2. S tím nemůžu souhlasit. Štěně boerbola stojí 35 000,- Kč už teď a stejně jsme hledali pána pro tříletého psa, kterého si pro koupil prachatej debil,jenom aby si zvednul ego. dost dobře nerozumím tomu,proč bych jako zodpovědný chovatel měla ještě paltit nějaké další poplatky, když už jich tak platím dost.

       2. Úplně souhlasím, zrovna tak u koček, koča měla mimísa a naráz je nemá. Musí to pro ni být velké trauma. Několikrát jsem na zahradě viděla zoufale hledající
        kočku koťata. Já bych za to ty lidi tloukla.

        1. Kočky jsou jiný živočišný druh s úplně jiným chováním, nemíchej prosím kastrace psů a koček!

         1. Ty Petro, poslyš, nemáš jezevčíka mezi předkama???? (angel)

          Já sice respektuji,že si zastáváš své názory, stejně jako my, ale ty kdybys mohla, tak bys ty tvoje do nás snad i vtloukala …. ale uvědom si, že my nejme tvoji nepřátelé…

          Nepřátelé jsou ti,co nezodpovědně množí,týrají a co jsou lhostejní k živým tvorům…. my kastrace svých i jiných zviřátek pečlivě zvažujeme.

    3. Naprosto nemohu souhlasit s názorem, že utrácení zdravých štěňat je lepší než kastrace. Dále nemohu souhlasit s tím, že kastrace koček je přijatelná, resp. žádoucí, kdežto kastrace psů je zavrženíhodná. Tzv. racionální důvody, tedy že pes pána má a kočka nikoli, nepovažuji za podstatné ve chvíli, kdy se o kastraci současně jedním dechem mluví jako mrzačení.
     Petro, chápu, že jsi odpůrce kastrací, ale veřejně propagovat zabíjení bezbranných štěňat je opravdu hodně silná káva.

     1. Milá Vave – tady bych se přece jenom Petry zastala. Ona nepropaguje zabíjení štěňat, jenom je přesvědčená, že jejich utracení ihned po porodu je blíž přírodě než kastrace (maní jsem si vzpomněla na holandské telátko, o němž nám psala Emteska). Předpokládám a doufám, že tento radikální názor je zde osamocen.

      1. Já vím, milá YGO, že jsem to mohla napsat jemněji. Jenže napsat, že utracení novorozeňat je blíž přírodě než kastrace, je víc než eufemismus. A navíc to není pravda.

       ŽÁDNÁ MATKA V PŘÍRODĚ NEZABÍJÍ SVÉ DĚTI, naopak je chrání, někdy za cenu vlastního života.

       Poplatky ze štěňat, jejich registrace atd., to je hezky vymyšleno, ale v praxi je to (zatím?) nereálné. Jen by lidi své psy skrývali, takže pro ně by to bylo ještě horší. Lepší je být nohama na zemi, kastrovat a vést osvětu. Ono to pomalu půjde – vždyť před pár lety byli veterináři malých zvířat vzácnost, bobky se nesbíraly atd.

       1. Vavís – v přírodě neutrácí mláďata matka (i když je řada z nich opouští – a to i zdravá – viz často první vrhy tygrů či jiných koček) , ale často je vraždí jiný samec (výměna vůdčích samců ve tlupách – i u goril, šimpanzů, lvů, vlků…) nebo vůdčí samice (právě vlci, divocí psi…) či při souboji konkurenčních smeček. Tak je to myšleno, že je to přírodnější
        Navíc spousta mláďat uhyne z přírodních vlivů, nemocí, úrazů, predátory… Letos spousta ptáků opustila snůšky vajec i již vyklubaných mláďat. Nechali je zahynout zimou a hlady… Bylo málo potravy – je lepší pro samice krmit jen sebe a připravit se v dobré kondici na příznivější čas u druhé snůšky.
        Příroda je někdy děsně krutá… S topením mláďat si skoro někdy nezadající…

        1. Já vím, já vím. Jenže my jsme lidé, psy a kočky a spousta dalších zvířat jsme z přírody vlastně vyčlenili, nemůžeme se najednou začít chovat jako příroda. Tohle je hrozně těžké a smutné téma.

 4. Děkuji všem diskutujícím 🙂 Některé reakce jsem předpokládala, přece jen tu už nějakou dobu vedeme řeči 🙂
  A k tomu, jak jsou to bolestivé zákroky- uvědomujete si, že dětem necháváme píchat uši kvůli náušnicím, dáváme jim rovnátka na zuby( a že ty fixní zatraceně bolí) a to jsou jen zkrášlující zákroky, které naprosto samozřejmě necháváme dělat našim mláďatům?

  1. Matyldo, neni ta Svetluska krizena s kockou? To je kocici zvyk, ze kdyz jim je spatne, tak se zasijou nekam, kde nejsou videt. Asi jako solitarni selmy v tom vidi zpusob sebeobrany. Ja jsem vzdycky znacne znervoznela, kdyz jsem se nemohl dopocitat kocek. Ale Svetlusce to v tom detskem oblecku naramne slusi. nevim, jestli sis toho vsimla pred nejakou dobou, ale psala jsem, ze nekdy, kdyz jedu z prace rezidencni ctvrti a ta void na spacer Svetlusky dve. Uplne jakoby ji z oka vypadly – teda Svetlusce, ne te zenske. (chuckle) (dog) (dog)

   1. Ale, tak ke konci mi nejaka pismenka vypadla. Chtela jsem rict, ze vidim z auta zenskou, co vodi na spacer Svetlusky dve. (wave)

 5. K tématu asi takhle – jak je vidět, kastrace opět rozděluje lidi na dva nesmiřitelné tábory – pro a proti. Ach jo – „a každý jen tu svou má za jedinou!“

  Řeknu to takto – pokud majitel psa vykastruje, tak je to jenom jeho věc, a každému může být úplná putna, zda ho kastruje ze zdravotních, společenských či lenostních důvodů. Je to jen a jen jeho zodpovědnost. Pokud je člověk schopný svého pejska uhlídat a je z celé své duše a srdce a rozumu přesvědčen že kastrace je zvěrstvo – prosím, nekastrujte a vše je v pohodě.

  ALE – pokud si člověk vezme pejska z útulku, pak by se měl v tomto zařízení pořádně porozhlédnout a zapřemýšlet nad tím, kolik pejsků je tam proto, že se zaběhla či že jim zemřel majitel či že byli odebráni ze špatných poměrů či kolik jejich tam proto, že se narodila lidem, kteří byly přesvědčeni, že buď fenku uhlídají nebo že štěnda udají a nakonec NIKDO je nechtěl. Myslím, že těch je tam převaha. Tudíž jsem přesvědčená, že z útulků by měli odcházet pouze kastrovaní psi a fenky (o kočkách už vůbec nemluvě).

  1. YGO, mas svatou pravdu o tech psech z utulku. My kdyz jsme si brali stenatko Grizzly z utulku, tak jsme museli podepsat smlouvu, ze ji do urcite doby nechame vykastrovat. Teda sice nevim, jak by to na nas vymahali. Na druhou stranu nam dali poukaz na slevu u dvou smluvnich veterinaru – a sleva to byla slusna. A delali to hlavne proto, aby aspon trochu zastavili to nesmyslne mnozeni. tady na venkove se ti psi mnozi obzvlaste, zejmena v jistych castech tohoto okresu. Takze mame smecky polodivokych pitbuliku a buldoku. Nastesti se drzi dal od silnice v lesich, ale nekdy v noci je slysim stekat, a to neni prijemny zvuk. Ja chapu, ze to neni tech psu vina, ale necim se zivit musi a bohuzel casto to jsou kocky, co chodi ven. A pred takovymi asi 15 lety se jedna takova smecka priblizila v noci k plotu ze strany od pastviny. A Chet strilel do vzduchu vzduchovkou, aby je odehnal. Mame vzadu na pozemku neco jako poulicni osvetleni, , ktere zapiname jen v krajni nouzi nebo kdyz jsme pryc, a v tom svelte ti psi nevypadali dobre s vycenenyma zubama… ten plot neni zas tak vysokej, aby ho nepreskocili. A pritom okresni utulek poskytuje kastrace psum asi za 15 dollaru a fenkam za 30 v podstate jako sluzbu verejnosti. Na to prispivam kazdy mesic, kdyz platim okresu za vodu.

  2. Nemluvila bych o nesmiřitelnosti, milá YGO. I když mně osobně vadí, když se o kastracích mluví jako o mrzačení. Jak zmínila Dalmi, přece žena (ani muž) po podobné operaci není mrzák, to je nepřípustné takhle uvažovat. Tedy ve smyslu, že kastrace je degradace.

   Myslím si, že právě takový postoj ke kastracím nadělá hrozně moc škody. Spousta lidí se dokonce stydí přiznat kastraci zvířete, aby nebyli osočeni z pohodlnosti a bezcitnosti.

   V lepším případě odpůrci kastrací zabručí, no ano, jsou někdy důvody, pro které lze s kastrací souhlasit, ale já jsem natolik odpovědný/á, že mně se to netýká. Bohužel ale tohle si myslí snad každý majitel psa.

   Jistě, jsou množírny, ale kde se – sakra – berou všichni ti nechtění kříženci, zejména velkých psů, kterých jsou plné útulky? Ti jistě z množíren nejsou.

   Prostě si myslím, že brojit proti kastracím a označovat je dokonce za týrání zvířat je krajně nezodpovědné. Každý nakonec za svého psa zodpovídá sám, ale mluvit o majitelích kastrovaných zvířat tak, jak to často dělají odpůrci kastrací, podle mého vhodné není. A právě proto budu vždy nahlas opakovat, že kastrace není zavrženíhodná, naopak že to je krok umožňující lepší soužití velkého množství lidí a psů na malém prostoru.

   1. Ech – Vave, asi jsem se špatně vyjádřila, já vůbec nejsem proti kastracím! Naopak – i naše dvě holky (a jeden kluk) ji postoupily k všeobecné spokojenosti.

    Já jenom chtěla podotknout, že zrovna kastrace (stejně jako politika a náboženství) patří mezi témata, kde se diskutuje hodně emočně.

    Navíc – opravdu netvrdím, že kastrované zvíře je zmrzačené (no toto!). A ani ty množírny jsem nezmiňovala – to Petra s Barrym (žalovat se nemá, já vím). No – asi jsem se se svým příspěvkem tak nějak zapletla, že nakonec ani sama nevím, co jsem tím chtěla říct. Já věděla, že se nemám pouštět do philosophování v tak vážné diskusi (chuckle) .

    Tož zkusím znova.
    1. Jsem-li pro kastraci a jsem-li schopna dát zvířátku náležitou pooperační i následnou péči (krmení, pohyb), pak vůbec nezáleží na tom, z jakého důvodu to dělám
    2. Jsem-li proti kastraci a jsem-lis schopna zabezpečit zvíře proti nechtěnému zabřeznutí (a to v každém případě, pokud nemám chovnou stanici!), pak je to také v pořádku a v pohodě.
    3. Mám-li zvíře z útulku, kastruju VŽDY, zejména je-li to v podmínkách adopce útulku (a tady bych byla nekompromisní)
    4. Jsem přesvědčená, že množitelská zařízení jsou zločinná zařízení a měla by se tvrdě trestat.
    5. V útulcích jsou – dle mého názoru – jsou především zaplněna zvířátkama, která přišla na svět „omylem“.
    6. Jako vždy jsi to shrnula brilantně

    1. (h) Milá YGO, já jsem se píchla pod Tvůj příspěvek, ale vlastně jsem reagovala na víc příspěvků, moc se Ti omlouvám, že jsem to tam nenapsala. Ano, zrovna ty množírny, to byla reakce na Petru+Barryho.

     Určitě se spolu shodneme ve všech bodech, jak jsi to náročné téma shrnula. (nod) (wave)

     Bylo by dobré, kdyby legislativa některé věci ošetřila, ale ono stejně vždycky nejvíc záleží na lidech.

    2. A zastánci kastrací zase nevidí negativní stránky a vyjadřují se úplně stejně nekompromisně jako druhá strana, jen s opačným znamínkem. Aby se člověk pomalu styděl, že chce nechat zvíře, jak ho příroda stvořila, a že je připravený za ně nést odpovědnost… 🙁
     Kdyby byly kastrace v útulku povinné, třeba já osobně přestanu brát útulkáče a začnu se pídit po křížencích z náhodných březostí.
     Prošla jsem při hledání parťačky pro Penny útulků dost a dost, hledala jsem konkrétně fenu, černou, střední a menší, do jednoho roku. Kdyby byly útulky plné nechtěných štěňat, netrvalo by mi to půl roku.
     Na Slovensku, ano, tam je situace jiná. Tam bylo mladých fen dost. Jenže tam jsou útulkáči nekompletní, takže i když jsem se tam jela podívat, měla jsem apriori vůči těm psům víc výhrad.
     Petřin návrh s povinným čipováním je sice utopický, ale musíme mít i utopické návrhy, abychom se dobrali lepšího řešení. Když budeme mít návrhy jenom na základě znalosti lidské lenosti, budeme permanentně hasit požáry, vyhánět čerta ďáblem a nestíhat. Represe a restrikce nikdy nepřinesla tolik efektu jako výchova k zodpovědnosti.
     Ta paralela s vodítky a náhubky mi přijde přesná. Kdyby psi nemuseli chodit s náhubky a na vodítku (a kdyby se zároveň důsledně trestalo napadení agresivním psem), uměli by se psi chovat k psům i lidem mnohem víc a lidi by se taky uměli chovat ke kolemjdoucím psům – například by je ignorovali, a ne zvedali děti do výše a ječeli, jak to některé, naštěstí zřídkavé, odstrašující příklady dovedou.

 6. Jsem ráda dnešnímu tématu, pomáhá mi to lépe snášet Kořiny komplikace. Jsem rozhodně pro kastrace (nesouhlasím pouze s názorem, že by se měly dělat před prvním háráním, podle mě to nedovolí feně dospět). Jak už jsem psala, obě oředchozí feny tím prošly. Jezevka Dulinka kvůli faleškám ve čtyřech letech, povaha se nezměnila, jen poslední dva roky (dožila se 16) trochu inkontinence, ale nic obtížného. U NO Kimi se v deseti letech objevil nádor mléčných žláz na jedné straně, po roce na druhé a po dalším roce, když zahárala 2x během čtvrt roku, došlo i na tu kastraci. Onkoložka v HK vetu mi řekla. že kdybychom ji nechali vykastrovat dřív, mohli jsme jí té rakoviny ušetřit. Kimi odešla, když jí bylo bez pár týdnů 15 let, což je na papírového ovčáka dost a nechala jsem ji uspat, když už se nemohla zvednot na nohy, což je u NO častý konec. Obě holky unesly operaci výborně a poměrně brzy byly fit. Takže když jsem se rozhodla, že Koru neuchovním, kastrace byla jasná volba, protože každé hárání měla náběh na zánět dělohy a pak falešku. Zítra to bude týden (děloha zůstala, šly pryč jen vaječníky, prý je to tak šetrnější) a ona to snáší tak špatně, že jsem z toho na nervy i já. Nechce vstávat z pelíšku, mlátí sebou a kvílí, když už vstane, letí jak pometlo a límcem naráží do zdí, do nábytku, nechce čurat, protože jak si dřepne, to ji ta rána asi táhne, bobek se naštěstí od čtvrtého dne daří každé ráno. Princezna se nechá krmit na pelíšku, když jí misku strčím pod nos a lépe z ruky (to límec sundávám), ochotně vystrčí bříško k otírání a čištění, ale ani se nemusím dotknout rány a úpěnlivě kvílí. Na radu sharky jsem koupila kalciovou mast a je to lepší – díky. Zítra jdu do práce a přijde hlídat máti, jsem zvědavá, jak to holky zvládnou

  1. Kimi, Borůvka to taky uměla prodat, a tak se mi třeba venku nad kvílící fenou osvědčilo jedno- zvedla jsem zrak ke střechám a počítala holuby. Když hérečka neměla obecenstvo, vykašlala se na celý tyjátr. Zkus to 🙂

   1. Koukám, že to, jaká je panička neuznalá a kruťanda, asi prozradila Světlušce a ta, tím pádem ani představení neuspořádala (inlove)

 7. 🙂 R O V E R N Í Č E K . 🙂

  Žena je s manželem u psychoterapeuta po dvacetiletém manželství, stěžuje si na osamělost, nepochopení, nedostatek lásky, sexu, atd, atd, atd…prostě mele, mele a mele . . . Terapeut po přiměřené době vstane, obejde stůl, požádá ženu, aby se postavila, přistoupí k ní, obejme ji a vášnivě ji políbí. Žena si pak pomalu jako v transu sedne a mlčky sedí. Manžel na to kouká jako tydýt…
  Terapeut říká manželovi: „Tohle vaše žena potřebuje aspoň třikrát do týdne. Můžete to pro ni udělat ?“ Manžel se zamyslí a povídá: „Můžu ji sem vozit pondělky a středy, ale v pátek ne, to chodím na ryby“.

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer
  a hezké sny. (coffee)

   1. Chichichi! Ten je dobrej! (clap)

    A neboj, Jovásku, my hned poznáme podle dobrých vtipů, že jsi náš milý Rozverníček. (h)

     1. My na tohle žádného terapeuta nepotřebujeme, máme kocourka. V neděli se nechal od paničky poprvé pohladit a teď už se mazlí i s ní.

      1. Že mu to ale lumpíkovi trvalo!
       Jako můj Zrzínek. Nechala jsem mu dostatek času, aby sám přišel na to, že mu nechci ublížit, spíš naopak a jak chutná mazlení. Aby jen nepřihlížel, jak se mazlí Ríša s Melíškem, ale aby to také potřeboval. No, teď to potřebuje tolik, že se nestíhám divit.
       K ničemu jsem ho nenutila, postupně nabýval důvěry natolik, že dneska se bez jeho asistence pomalu ani nevyčůrám.

 8. I já jsem zastánce kastrace, zvířátko se tím nezmění, je to stále tentýž tvoreček. A pokud není na chov, tak proč riskovat útěky a větší možnost úrazu, či dokonce smrti. Nechápu lidi, kteří jim „dopřávají si užít“. Zvířecí pudy jsou trochu jinde než lidské, alespoň v tomto směru.

 9. Dneska mě zas NZ má rád a nejen, že mě nevyhazuje rovnou, dovolil mi i příspěvek tak přidám svou trošku do mlýna kastrací.
  Si myslím, že to není nezávažný rozhodnutí a jako takový se s ním každej musí poprat sám. Kdo se pro kastraci svýho mazlíka rozhodne musí se s tím vyrovnat z různých pohledů i z toho hlediska, že se octne pod palbou těch co jsou proti a domnívají se, že mají-li správný názor musí ostatní vychovávat vysvětlováním, ono to málokdy zabere, ale třeba za sebe si uleví, že udělali něco proti zlému.
  Ono každej máme něco co ho tejrá a vytáčí.
  Mám 3 nekastrovaný psiska a někdy když mě tak v společném záchvatu vláčí za háravkou a já za nima tlačím paty do asfaltu a láteřím bych jim ty koule ušmikla hned a Danečkovi k tomu přerazila tu nožičku, aby ho přešlo nahánění a vraždění VŠEHO :o).

 10. Matyldo, udělali jste se Světluškou moc dobře a moc přeji oběma psicím (i Macešce) aby si dlouho užívaly klidný, spokojený život.

  Dede, přesně jsi(níže) vystihla můj názor na kastraci. Já jsem její nezlomnou zastánkyní (u psů i koček), už jen kvůli těm milionům „přebytečných“ zvířat, co jsou zde každoročně utraceny. A můj názor se nejen nemění, ale upevňuje. I proto, že jsem si dlouhou dobu myslela, že tihle „odsouzenci“ alespoň umírají rychle a bez bolesti. Kdysi dávno jsem o tom viděla film z nějakého útulku. Tam v pravidelný den D jedna asistentka hladí a konejší zvíře, zatímco doktor dá injekci a je konce. Pak tělíčko položí na zem do řady k těm, co už tam leží. Děsně mě to sebralo, ale konejšila jsem se tím,že zvířata snad netrpí, smrt je rychlá. JENŽE od té doby jsem se dočetla, že takovéhle zacházení není možné praktikovat ve větších městech. Těch odsouzenců je tam moc, injekce by přišly draho a není na to čas. Tak se zabíjí hromadně. Zvířata se nacpou ve větším počtu do zelezné bedny a usmrtí plynem. Jenže už několikrát se stalo, že se pod těly těch mrtvých našel přeživší pes. Takový pak svými fotkami obletěl internet a byl okamžitě adoptován (asi před 3 měsíci bylo na internetu zase o jednom, veti se velmi divili, že pes dokázal přežít zcela „nepoznamenán“). Útulky dělají pro kastraci osvětu, celebrity též (je u nich teď „in“ adoptovat zvíře z útulku), dobrovolné organizace nabízejí kastrace a polovinu, ale ta nechtěňátka (ano Bedo, také tím slovem trpím) stále jsou a do budoucna to nevypadá lepší. Omlouvám se za grafický popis, ale ono se pak s takovýmhle vědomím móóóc špatně kastracím oponuje. A jako Dede v Anglii, ani já jsem tedy nikdy neslyšela, že by majitelé svých psů kastrace litovali – naopak.

  Přesná je Dede i tvoje poznámka…“Došla jsem k názoru, že žádný (nebo skoro žádný) pes u nás nežije v přírodních podmínkách ……atd“

  1. Maričko, když tě tu vidím – došla ti odpověď na mailík anebo se zasejc utopila kdesi v oceánu?

   1. ano milá Louk, mailík došel, děkujůůů moc. Chystám se odepsat (chci více, než jednou děkovnou větou) (h)

 11. Nevím jestli tady na severu je nebezpečí že fenka dostane zánět dělohy vyšší ale pojišťovny dokonce platí kastrace fenek a sníží v tom případě sumu za pojištění. Pojišťovna jinak tento zákrok nehradí pokud jde o psy, to jen v případě zdravotních důvodů.

  A OT : Mám problém s myšma. Tedy s myšma počítačovýma. Včera přestala fungovat ta „obyčejná“ kterou jsem měla kvůli hře Mahjong (trénuji i mozek nejen těěělo (chuckle) ) ale nefungovala ani moje ergonomická. Po všech kontrolách, po všech synových a Šárčiných radách mě syn nakonec dopoledne (ač byl po noční práci) navigoval k řízení šipky klávesami čísel. Trvá mi to věčnost se někam dostat, nevím jestli je to nezvyk, moje nešikovnost a nebo to tak prostě je, ale asi se nebudu moc vyskytovat. Nemám trpělivost a neunesu komplikace, to mi ty věčné bolesti uzmuly. Snad se to posléze nějak vyřeší a já budu moci s radostí objímat v dlani myšičku myš. Všechno jsem řídila myší a klávesnici vlastně neovládám. Tak teď jsem donucena.
  😉

 12. Vyjadřovala jsem se jen k lidským „kastracím“, ale nedá mi to. Proč by pes nebo fena měli být zmrzačeni? Je žena po hysterektomii zmrzačená? Vždyť to okolí ani nepozná. Nikdo to nepozná, pokud to ona sama neřekne. Je ten náš badmintonista (jaksejenjmenuje?)mrzák? Ano, přinese to nějakou změnu. U pejsků tam ale není ta nadstavba, pes si žádný problém nepřipouští.
  Můj pes byl poslušný, myslím, že dobře vychovaný. Ale pokud se zaláskoval, vydržel výt u dveří celý den. Jak jsme ho spustili z očí na vzdálenost delší než dvacet metrů, natáhl se jako šipka a frrr. Ve valné většině jsem věděla, u kterého domu je jeho obdivovaná, tak jsem doběhla v závěsu za ním. No, měla jsem aspoň slušnou kondičku. Ale taky jsem se rozhodla pro kastraci. Celou noc jsem na Romea čekala a strašně se o něho bála. Kdybych věděla, že ho přejelo auto a je mrtvý, bylo by to pro mě lepší než si myslet, že je někde zraněný a bez pomoci. Když jsem se dozvěděla, že byl u jedné vesnické feny a její majitel ho chtěl zabít…. Naštěstí se Ronyho bál a jen ho zavřel ve stodole.
  Ronyho zachránilo od kastrace jen to, že neměl jedno varle sestouplé a bylo hluboko v břiše. Tak velký zákrok jsem pokládala za zbytečný. Tak jsme ho v období zamilovanosti hlídali jako ostříži a ven směl jen na vodítku. Nebo u nohy, prostě ne víc než dvacet metrů. To byla v tomto případě hranice poslušnosti 🙂

  1. u kryptorchida (nesestouplé varle) naopak hrozí s tímto varletem problémy a velmi se doporučuje varle vyndat

   1. To samozřejmě vím a proto jsem ho čas od času vzala na ultrazvuk. Byl pod dohledem. Dožil se 14 let a neměl s tím sebemenší problém.

 13. Zdravím.
  Kastrace to je slovo do pranice.Já se přidávám k Dede,pro kastrace jsem.A zejména u psů z útulků.Já nemám se svou holkou problémy v době hárání a ani po.Falešku má jen malou,bez laktace.Mám ale zkušenost s nádory mléčné žlázy a s pyometrou.U té jsem měla štěstí na takzvanou otevřenou formu,takže operace byla v pohodě.Ale ne vždy se to pozná včas a potom jde o život.AQ pokud jde o řízení se přírodou.Tak pokud se nejedná o vůdčí fenu,nehárají a nemají štěňata.Naši miláčci mají dostatek potravy,zázemí a proto se mohou rozmnožovat 2x v roce.Je tedy na nás to regulovat.Navíc stojí za úvahu,že u koček je kastrace vnímána jinak než u psů a to i u koček bytových.

 14. dotaz (nějak mě to napadlo u Akden (blush) ) – mají feny přechod? tedy vymizení produkce příslušných hormonů s věkem?

  1. ne – jen u extrémně dlouhověkých fen dochází k nepravidelnostem, případně vymizení cyklu

 15. Holky, holky kdyby jste věděly ,jak MĚ to nedělá dobře (wait) ale pan doktor říkal, že zatím kastrovat nebudem. To teda nevím proč, přitom by mě ani límec nemusel dávat (think)

 16. Berry jsem nechala vykastrovat ze zdravotních důvodů hned po prvním hárání (resp. před druhým, tedy na roce a půl), přestože jsem mimo veterinární kliniku slyšela, že demodex není žádný problém, že fena klidně může mít i štěňata (přitom se ten nevyhubitelnej sviňák přenáší právě z nakažené feny na štěňata, když od ní pijí) a že u některých plemen je to prý prakticky obvyklá dětská nemoc (pravila paní s pitbulkou – mluvila o pitbulech). Berry ale neměla juvenilní formu, která skutečně není tak problematická, ale tu dospělou, která vede k dost šíleným koncům, minimálně dost šílenému léčení. Vydržela jsem, věřila veterinářům (jo, pamatuju reakci pana doktora Štourače! 🙂 ) a Berry prošla kastrací. Byla mladá, v podstatě dospělá, operace byla v pohodě a třetí den prohnala kočku a skočila přitom přes metrový odvodňovací příkop.
  Potíže nemá, mozek jsem jí nejspíš nezmrzačila – na stopě pracuje spolehlivě a s nadšením, zenová s výjimkami byla předtím a je i teď (stejně jako kočka lovící myši před kastrací je loví i po ní). Ari vychovává v pohodě, stejně, jako je ona sama – většinou zenově, ale občas s výjimkou – to když mladá neví roupama co dělat. Pak jí na umravnění prepuberťáka stačí i jediný dlouhý významný Pohled.
  Když jsme jí našli před dvěma týdny v podbřišku šerednou vyrážku či co to bylo, jela jsem na veterinu dost vyděšená a ty dlouhé minuty, kdy i vet podezíravě prohlížel seškrab z kůže pod mikroskopem a hledal demodexe, zatímco já držela Berry, sedící na vyšetřovacím stole, v náručí, bych nechtěla zažít znovu. Naštěstí to bylo něco jiného a já si uvědomila, jak strašně bych si to vyčítala, kdybych nekastrováním té hnusotě dala větší šance na znovuobjevení.

  Uznávám, že tohle zdejší veřejné mínění odsouhlasilo: zdravotní indikace, dobrá. Jenže já jsem žila rok a půl v Anglii, kde jsou prakticky všichni psi i feny kastrovaní (a byli normální, jen se možná méně rvali) a prošla jsem si tímtéž s Berry. Vím, že jsou kastrovaní všichni slepečtí psi a myslím, že něco platí i u policejních – aspoň policisté tehdy na tom školení v Bratislavě mi to říkali (měli tam mladé bloodhoundy, mluvili jsme o tom – možná to platí jen někdy?) Tito psi nemohou být bez mozku – očekává se od nich výkon a lidé se na ně spoléhají.
  Hodně jsem o tom problému přemýšlela – z různých pohledů, včetně nechtěného množení psů. Došla jsem k názoru, že žádný (nebo skoro žádný) pes u nás nežije v přírodních podmínkách, pokud za takové psy nepovažujete toulající se bezprizorná zvířata. Vždy je nějak násilně přizpůsobujeme našim potřebám – třeba i tím, že musejí čekat na náš návrat z práce, nebo jim vědomě (ti zodpovědní nechovající majitelé) bráníme v přirozeném rozmnožování… (i když přirozeném – ani u vlků se nerozmnožuje každý jedinec). Přesto psi po našem boku mohou žít šťastný život v rámci své smečky.
  Takže po skutečně důkladném rozmyšlení a jak doufám bez předsudků jsem došla k názoru, že s kastrací u psů obecně souhlasím a je to věc každého člověka, který psa chová. On nese zodpovědnost. Takže se ohrazuju proti tvrzení, že kastrují jen líní majitelé bez soucitu se zvířetem – to prostě není pravda. A souhlasím s tím, že z útulku má jít pes kastrovaný.
  Sama považuju neustálý převis psů v útulcích, stejně jako obrovské množství těch živořících ve špatných podmínkách za podstatně horší problém pro život psa, než je kastrace.
  U utíkajících psů šílících z každé feny v okolí, u chronicky známých vesnických milovníků, nad nimiž se dme pýchou ego jejich majitelů, bych neváhala ani minutu. Protože v reálných podmínkách pořád takoví vysoce převažují nad těmi zodpovědnými, kteří si psy hlídají a případně je výcvikem spolehlivě umravní. Těch je totiž, podle mé – nyní vesnické – zkušenosti, jak šafránu.
  A pověry typu – fena musí mít štěňata – stejně jako shovívavé – jen ať si užije – mají tuhý kořínek. Setkala jsem se s tvrzením, že i fena křížence, je-li pohledná, si má štěňaty přivydělat na svoje živobytí. Jak asi vypadá péče o fenu, která si na sebe vydělává porody (neudaná štěňata jdou v lepším případě do útulku, v jiném třeba do popelnice) si bohužel dovedu představit. Kdyby stát výrazně daňově zvýhodnil (ne nařídil!) kastrace, tak by aspoň ubylo nechtěňátek.

  1. jsi opravdu dobrý psavec (nod) Co píšeš, má smysl.
   Já nemám ráda extrémisty (shake) . Ani na jedné, ani na druhé straně (shake) . Můj názor je tu známý – nekastrovat, pokud k tomu není důvod. Ale uznávám, že někdo může vidět důvod i tam, kde já vůbec žádný nevidím…
   U Berry to bylo jasné – demodex je mrcha. Neřešila bych to jinak.
   Betka byla v posledních dnech jak na houpačce – dneska dostala prášek, tak uvidíme, jestli to bylo tím, že mu docházela účinnost…
   Jsem vařenááááá – ve vedru a ještě za dámu… Nechci už státnice… (chuckle)

   1. Hele Xerxová, ber to pozitivně – nejsou to promoce! Představ si, že bys musela mít na sobě talár! 😀
    Betce držím palce (inlove)

   2. Tak pověs na dveře ceduli, že státnice budou pokračovat, až naprší a usch…. é, až se ochladí. (chuckle)

    Doufám, že Betce bude čím dál líp, i když tahle vedra jsou zničující. Teda alespoň já jsem z nich úplně placatá, stejně jako veškerá zvěř. Je paradoxem, že zrovna dneska jsem se dočkala sušičky. (chuckle)

    1. Nevadí Betě taky to vedro? Fuj, u nás v práci je naprosto na zdechnutí, zlatej panelák.
     Před chvílí se tu zatáhlo. Takhle bouřka kdyby chtěla přijít…

   3. Xerxová, hezky jsi vystihla, děkuju, tvoje pojetí je mi nejbližší.
    Přežij vedra i kostýmky ve zdraví! (wave)

  2. Dede, děkuju, napsala jsi to skvěle. A Blážo, Tobě taky děkuju ua popsanou osobní zkušenost. Kdo zná šampiona Krejga, tak moc dobře ví, že kastrace mu na jeho „pesství“ neubrala ani kousíček, je to skvělý pes.

   Sama naprosto přesně vím, že nejsem líná hlídat fenku v době hárání, o to přece vůbec nejde. Jde o vzájemnou ohleduplnost; fakt nechápu, když si na sídlišti pánečci stěžují, že tu pořád nějaká fenka hárá a jim utíká na procházce pes. Naopak majitelé fenek lají psům, kteří obtěžují jejich feny. Jak píše Dede, ve spoustě zemí se kastruje běžně.

   A ještě k tomu měnění psa. Kastrací se chování upraví samovolně. Osobně to považuju za menší zlo, než silný pud lámat výcvikem – teď nemluvím o běžném výcviku, ten je samozřejmý.

   1. No, ono pozor na to, od kastrace si leckdy majitel slibuje, že například z nevychovaného agresivního psa se stane mílius a že pes změní úplně povahu. Není tomu tak. Autorita pána a důslednost je stále na prvním místě. A hlavně, čím déle se nechá pes s nějakým nepřípustným chováním a pak se kastruje třeba až v 6 letech, tím víc se nechtěné chování upevní a pes se ho už nedokáže zbavit. Většinou ne.

    1. Ano, naprostý souhlas, bez výchovy to nejde. A samozřejmě někdy ani kastrace nepomůže, když má pes opravdu divokou povahu.

  3. Moc hezky jsi to Dede napsala, asi bych to viděla taky tak.
   Dělám si z toho na hoře srandu, ale já jsem zatím nic podobného se zvířátky řešit nemusela (shake)
   pravda, naposledy jsme před psem chovali zakrslého králíčka.A to už 12 let.

  4. Dede, už jen to slovo NECHTĚŇÁTKO – je pro mne tak strašné, že podpořím cokoli, co může jen trochu zmírnit jejich počet ;( ;( ;( (u)

 17. Vím, že je to tady nepopulární názor, ale:
  – když má pes zdravotní potíže, jako třeba Matyldiny holky, není co řešit. Kastrace je menší zlo,
  – když je majitel nezodpovědnej (jako třeba Máťy)… především by podle mě neměl mít psa. Kastrace je tu menší zlo se skřípěním zubů, protože… malý princ a růže,
  – když je majitel normální a pes zdravý, nevidím důvod ke kastraci. Fenu člověk ty dvakrát tři týdny uhlídá (když jsem to zvládla coby osmiletý dítě, nemůže to být zas tak těžký 🙂 – to se ukázalo, když měla Máťy psa na starosti sama: Nesina zabřezla při prvním hárání v Máťyné péči, Máťy tvrdila, že to není možný, takže se prošvihl termín porodu, štěňata byly moc velký, byl císař, štěňata byly už mrtvý a byl problém udržet naživu aspoň tu fenu – Máťy dostala od veta vynadáno a našla si jinýho veta. To je případ č. 2 – nedávejte tomu člověku psa do ruky. Dodnes si to vyčítám, neměla jsem jí Nesinu dávat.), psa by měl mít naučenýho nezdrhat, majitelé fen obvykle venčí mimo hlavní venčící časy a mají háravky na vodítku… asi jsem měla ve městě rozumný sousedy pejskaře, ale krom jedinýho psa běhajícího tam věčně na volno nebyl problém, a ten jedinej se nechal odehnat napřaženou rukou (majitelé ho pouštěli opravdu samotnýho, on si pak štěkl pod oknem – jako na vesnici).
  Eh, zamotávám se. Prostě při uvažování o kastracích myslím i na vedlejší účinky hormonální nerovnováhy (ledviny), na to, co s tělem provede narkóza (fest pecka do palice, žere to neurony jak divý) a na to, že pro psy, pokud vím, není menopauza přirozená, takže tělo není nastavený na stav, kdy se hormony nevylučujou.
  Proto zastávám názor, že u zdravotních důvodů ano a samozřejmě, v případech lidské blbosti nebo nutnosti (slepečtí psi) se zamáčklou slzou v oku, ale taky ano, v jiných případech raději ne.

  Mám dojem, že lidi do psů řežou, co jenom umí řezat. Začalo to lámáním packy u hlídacích psů, aby je nebylo možné použít jako honicí (středověk, i u nás). Pokračovalo to kupírováním kde čeho a vyšlechtěním plemen, kterým se musí uřezat kus kůže kolem očí, aby pes vůbec viděl. Kupírování se zakázalo, přišla vlna kastrací… Vidím tam stejný činitel – lidskou lenost a necitelnost a nezodpovědnost za vlastní činy – a strašně mě to štve.
  Vsadím se, že vlna módy kastrací po pár desetiletích pomine a my budem do psů řezat z jiných důvodů… 🙁

  1. Jinak musím dodat, že modelce Světluši to v tríďu sluší a že všem třem chlupatým holkám přeju, že nemají žádný pooperační potíže a aby je ani nikdy neměly. (inlove) Ovšem, Matyldo, ten model se sukýnkou dáma nenosila? (chuckle) Na *tuhle* fotku jsem byla zvědavá především!

  2. Souhlasím se vším. Pikan je kastrován – zdravotní důvody. Norka ne a nebude – je to moje zodpovědnost a pokud nejsem schopna čubu uhlídat, nepatří mi do rukou ani vyřezávaná ze dřeva. Že jí chci nechat uchovnit je věc druhá – i kdybych nechtěla, stejně bych nekastrovala. Na druhou stranu – rozhodně neodsuzuju nikoho, kdo se k tomu rozhodne. Než mít nechtěné chudáčky, raději kastrovanou čubinu.

  3. S Krejgem jsem chodila od 6 měsíců na cvičák, abychom zvládli poslušnost. Přesto měl v hlavvě místo mozku hormon od puberty. Nakrýval kde co a kde koho, včetně malých štěňat a tím docházelo ke konfliktům mezi psy při venčení. Znemožňovalo nám to i výcvik na cvičáku. Jak ucítil někde značku po feně, a to i nehárající, začal neskutečně slintat, a byl jak po požití drogy, i ty oči mu snad šly šejdrem. Měl neustálé záněty a výtoky z penisu z toho množství hormonů. A co bylo nejhorší – zdrhal a to tak, že úplně dopryč. A já chtěla psa poslušného a ne psa přejetého. Musela jsem to řešit. Radila jsem se se zkušenými kynology, s chovateli i s veterináři a hledala pro nás tu nejlepší cestu. Nakonec jsem se rozhodla a v jeho prvním roce ho nechala kastrovat. Nelituji! Do měsíce se zklidnil natolik, že začal poslouchat, venčení mezi ostatními psy se stalo naprosto nekonfliktní a přestaly záněty. Po kastraci neztloustl a začal sportovat a pak závodit v coursingu, kde získal několik mistrovských titulů. Bez kastrace by to byl uštvaný pes a já nešťastná.

   1. Takže když mi pes takhle šílel ze zvěře a chtěl zdrhat, taky samozřejmě úplně do pryč, měla jsem mu nechat amputovat čumák a vypíchnout oči? Useknout nohy? Také jsem chtěla psa poslušného, nikoliv přejetého…

    1. Promiň, ale trochu přeháníš. Tohle lze zvládnout.
     Blbě. Dá to opravdu hodně práce a vezme to spoustu času. Ale obvykle to jde.
     Sousedka měla nádhernou irskou setřici Xily. Nedávno ji musela nechat uspat (bylo jí skoro 13 let). Do dvou let byla jak pitomá, viděla srnu a letěla jak magor. Nojo setr. Je to jeho přirozenost. Jenže na vsi, kde jedna strana ulice je pole a pak už jenom pole a srnčí a zajíci, dost blbý. Ale zvládli to. Xily sice párkrát dostala výprask (i bičem 🙁 ale furt lepší než doživotní vodítko, elektrický obojek a nebo kotec), ale byla odvolatelná a milá a kontaktní a příjemná společnice. Měla báječný život. Mnoho kilometrů denně navolno vedle koně (koní) a pelíšek na gauči. Kastrovaná byla až jako starší kvůli pyometře.

     1. Jasně že to lze, taky mi psi zvěř ignorují, ale stejně tak lze i ovladatelnost u háravky. Barouš byl „žampijón“, 2x kryl, hárání u fen označoval už týden předem, když majitel ještě o ničem nevěděl, přesto byl ovladatelný. A nepotřebovala jsem ani bič, ani el. obojek a podobné prasárny.
      Jo, přemýšlení jsem mu změnila, to měníme svým psům všichni – ti co to nedělají pak psa nemůžou pustit z vodítka nebo psi obtěžují okolí. Třeba právě tím, že lezou za hárajícími fenami, zdrhají za zvěří atd.

      1. No, pochybuju, že zrovna Bláža nevyzkoušela předtím všechno možné. Nesoudila bych nikoho bez toho, abych znala podrobnosti. Já chápu, že jsi striktně proti kastracím, ale ty zkus chápat, že má někdo jiný názor.

    2. Ne, změnila jsi mu mozek. To je taky proti „respektu a přírodě“ jen to není zvenku vidět, ale změna je to stejná. Jde o to, aby se s tím psem dalo žít. Že se neřezalo neznamená, že se násilně neměnilo

    3. Hele, tohle byl prostě náš postup. Ty mého psa neznáš, nevíš, jaký temperament mu zůstal ještě dnes, kdy je mu 10 let a lidi si ho pletou se štěnětem. Nevíš, jak moc musel poslouchat a přesto u něj zvítězil hormon. Nevěděl si s ním rady ani Desenský na našich mnoha návštěvách. Napsala jsem to tu s tím vědomím, že se ozve někdo proti. Ale není ostuda kastrovat, když není jiné východisko. S tímto tvým názorem na ubližování psům jsem se právě potýkala tehdy, když jsem se rozhodovala, jestli budu mít psa celoživotně na vodítku a nebo šťastného na volno.

     1. Desetiletého Barouše se taky pletou se štěnětem. Přitom je šedivý a sotva se vleče.

  4. Napsala jste to i za mne… pán tvorstva bez respektu k ostatním živým tvorům, ta jednoduchá řešení, dokonce i operace hlasivek, aby pes neštěkal.

 18. k článku i diskusi asi není moc co světoborného dodat – chovat nechceš, a i kdybys chtěla, tak by předpokládám zdravotní důvody dostaly přednost… takže krátce a jasně – udělali jste dobře, obě holky jsou čilé (a milé) i po kastraci… hlavně že zákrok proběhl v pořádku a hladce, ony jsou to přece jen vždycky nervy, když jde zvíře pod narkózu

  teda vlastně – všechny TŘI holky jsou čilé (a milé) i po kastraci (h) (h) (h)
  (dog) (dog) (cat)

 19. Chichi Arinka právě dohárává – místo běhání v Dalejském háji se procházíme a křižujeme nedalekou vilovou čtvrť, protože tam se na chodnících vyskytuje méně psů a jsou na vodítku. Já si prohlížím vilky a (toužebně) zahrádky a Arina pilně čmuchá a čte pesemesky. Naštěstí hárá v dlouhých intervalech, psům nějak výrazně nevoní a ji samotnou psi zajímají spíše na hraní i v tomhle období. Ale neriskuju a z vodítka nepouštím. Předchozí Asta se v kritických dnech nastavovala komukoliv i fenám, lidem a utekla by za psem, ale pak už psy odháněla, u Ariny nepoznám, kdy má kritické dny, chová se pořád stejně, se psy si chce hrát a spíš má tendenci naskakovat ona na ně. Klasickou falešku nemá, jen je 2 měsíce méně akční a „šetří se“. Zatím nám ani nikdo nenadával…Jen jsem moc ráda, že stihne odhárat před táborem 😉 ,to by asi byl problém. Takže zatím nemáme žádný důvod ke kastraci. Borůvce i Světlušce se určitě ulevilo po operaci a povahu jim to nezměnilo, jsou to pohodářky. Myslím, že otázka kastrace je velice individuální problém.

  1. Obrázek naší Majdy. Ovšem předpokládám, že hárat začne jakmile odjedu na tábor, takže si tentokrát užije Kačka a Bimbouš. Jo a přestárlý hlídač u Bimba v práci, protože to nejhorší přežije Majda s páníčkem v práci, má u kanceláře obří terasu

   1. To je lepší případ 🙂 Arina jezdí na tábor se mnou, to si nedovedu představit, jak bych to tam řešila (think) .

 20. Dobře jste udělali. Když nehodláš odchovávat štěňata a Světlušce nebylo dobře, tak není co řešit.
  Já čuby kastrované nemám, ale to proto, že Bára to snáší výborně a falešku neznáme. A našemu veterináři se nechce do narkózy u čuby s epilepsií. I bradavici jí rejpal jen při lokálním umrtvení.
  A Rózka je mladá a uvidíme, třeba ji zkusím uchovnit.
  Prostě mám to podobně jako vy ostatní – u zdravotních důvodů je to jasné. A zbytek? Když to nemám na chov, ale na práci a pro potěšení, pak nevidím argument proti kastraci.

 21. Udělali (-ly) jste dobře! Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, naše česká strakatá slečna Bony na tom byla hárání od hárání hůř a hůř a taky jsme to vyřešili radikálně.

  A nošení do schodů – máme to 3,5 patra. Pěšky. Dvacet kilo do náruče a šlapej! Čubě se to nošení líbilo, i s tím límcem na krku, dokonce ho po mnmě vyžadovala! Pár prvních schodů vyběhla, pak jí došlo, že má nosiče, tak se začala točit na zadních, kdeže jsem a kdy už jí odnesu…No po týdnu po operaci mi to opravdu nepřijde nutné, zvlášť když venku lítá jak splašené torpédo. Ale jak píši, naše dáma ví, jak si zpohodlnit život.

  Pro psy už nijak moc voňavá není, ale protože je to ona, kdo začne nejdřív ohrnovat pysk, málokterý má příležitost to zkusit, a psi-kamarádi už ji maj pročuchanou…

 22. A je to přesně tak, jako vždy – v dobách chladu, deště, bouřek a nepohody jsme všichni zoufali, jak je hnusně, teď praží slůňo a zoufáme si zase, že je moc vedro. Člověk je tvor věčně nespokojený.
  Pro mě ovšem tohle počasí je hotové neštěstí, jsem naprosto vyřízená. Jak já ta vedra nesnáším!

  Jinak s kastracemi naprostý souhlas, přišla jsem o „kamarádku“ poté, co se mi svěřila, že jejich čistokrevná fenka se spustila s neurozeným vořechem na chatě a oni narozená štěňátka postupně (a potupně) utopili jedno po druhém v potoce. Když jsem jí řekla, zda někdy slyšela o kastracích a proč jí teda nehlídala, když hárala, ona poměrně vzdělaná dáma odvětila, že je to snad jedno, že se to normálně běžně dělá s koťaty nechtěnými i se štěňaty nechtěnými, tak co prý mám. Jsou tak mrňaví, že nic necítí. A bylo po přátelství!

  1. Prosím pěkně neházet všechny do jednoho pytle.
   Já jsem nááhodou vděčná za cokoli krom veder a i u nich si zoufám jen zlehka, protože vzhledem k lidem, kteří musejí být celý den na střechách, polích… nebo kardiakům atd. by mi muselo být stydno.

   Karolíno, jinak věř, že nejsi sama, kdo je vyřízenej. Většinu roku doma udržuju pro mne ideálních patnáct celsiusů, dvojnásobná výše teplot je šíleně paralyzující, takže si umím dost dobře představit, jak ti může být.

   No, musíme vydržet, stejně jako jiné roky.
   Ovšem na příští sezóny si tu zemljanku nejspíš vykutám (nod) .

   1. Louk – po vzoru Karolíny doporučuji „fofrník (y) (chuckle) … vloni jsem ho teda nepotřebovala, ale předloni mnohokrát, asi to moc nevnímám, ale muselo být vloni menší vedro

    jinak já jsem tvor teplomilý – a dokonce i když je mi z vedra zle, snáším to podstatně lépe, než když je mi zle ze zimy!!!!!!! jak já tu zimu nesnáším! 😉 (rofl)

    1. Jojo, fofrník je důležité vybavení domácnosti.
     Já věděla, že jednou ten vánoční stromeček stejně budu muset sundat ze skřínky, abych na ní mohla umístit fofrník. Takže provedeno – vánoční nálada v červnu nahrazena zpříjemňovačem života ve vedrech.

 23. My měli psí holku jenom Arinku, ale ta žádné problémy neměla, takže jsme nekastrovali. Kočky jsem měla vykastrované všechny, ony se přece jen hůř hlídaj.
  Ale než nechat psí holky trápit, to je ta kastrace lepší.

 24. Ano, Matyldo, když jde o zdravotní důvody, měla by být kastrace samozřejmá. Ale já kastraci považuji za oprávněnou jednak z preventivních důvodů, jednak z důvodů společenských,z ohleduplnosti. Prostě pokud pes/fena nejsou chovní a zejména žijí-li v místech s velkou koncentrací psů a lidí, tak by měli být kastrovaní. Nemyslím, že by kastrace nějak trápila a omezovala jak psy, tak feny. Naopak často vidím, jak nekastrovaní psi vyšilují a trpí, stejně jako jejich majitelé. Myslím si, že kastrace je menší zlo než vynucování si poslušnosti ve chvíli, kdy se zvířetem cvičí jeden z nejsilnějších pudů.

  1. V místech s vysokou koncentrací psů má kastrovaná fenka opravdu jednodušší život, nehledě na život okolních psů.
   Obecně bych kastrace podpořila. Už proto, kolik psů v naší kotlince je a kolik pověr se drží. Každá fenka má mít jednou štěňata- kastrovaný pes je povahově zničený- musí být obézní… nemluvě o tom, že je normální, že pes utíká a nakrývá cizí feny, protože to je příroda. Ten pes je považován za frajera a majitelé fenky mají stavět betonové ohrady. Jasně, mám pořádný plot, ale nebylo by fajn, kdyby si zvířata hlídali i majitelé psů?

   1. Legrační je, že Anka, ač dáma v letech a dávno kastrovaná, je pro některé pejsky stále voňavá a atraktivní a sem tam se o ni nějaký frajer pokouší. Páníci pak na mě volají,ať si ji držím, když hárá, případně mi kladou na srdce, že bych s ní neměla chodit ven.

    1. Feromonová princezna Borůvka dokáže psy lákat neuvěřitelně- ve městě na mě obzvláště majitelky dychtivých psů ječely, ať si tu háravku hlídám. Když jsem namítala, že není proč, protože Borůvka je vykastrovaná, řvaly na mě, že to není možný, protože to by jejich Maxíček, Alánek atd takhle neblbnul! 🙂

 25. Můj názor na kastrace je podobný, jako většiny zde přítomných. Pokud má fena problémy, není co řešit. Pokud ji majitel není schopen (ochoten) zajistit, aby neměla nechtěná štěňata, s kastrací souhlasím (menší zlo). U zdravé opečovávané feny záleží na majiteli. Já to řešit nemusela, protože mám feny mimo jiné na chov. Bába zatím snáší hárání bez komplikací, tak zatím nekastrujeme. Je ale fakt, že jsem nikdy neměla s háráním problémy (ani psychické – Ginny dokonce pozornosti psů spíš obtěžují, holky ochotně pracují – jen Derče po hárání občas rupne v bedně).
  Je zajímavé, že i když u psů jde o zákrok o dost jednodušší, málokdo se k němu odhodlá. Patriarchát je u nás furt pevně zakořeněný. Za všechno mohou čuby a jejich majitelé. (Ve městě naštěstí málokdo nadává kvůli háravce – ono jich je tam hodně). I když už se mi to také stalo. Jenže když máme teď 3 velké chlupaté černé čuby, tak nám už nadává málokdo. Čím to asi tak je?

 26. já sice nejsem psová, ale s kastrací psů nebo kočiček souhlasím.
  Hepinku jsme nechali vykastrovat po prvním hárání cca asi v 8 měsících. Také jí to hárání nedělalo dobře.
  Honáska vykastrovali až v 9 letech v útulku.
  A možná tato pozdní kastrace je důvodem toho jeho znečišťování předsíně a rohů v bytě.
  Ale je to náš letos už 17-ti letý kocourek a máme ho i přes to rádi.

  Míša

  1. Všichni naši kocourci byli kastrovaní a s žádným nebyly sebemenší problémy. Ty dva předchozí jsme vykastrovat nechali, Čertíka jsme dostali z útulku, takže vykastrovaný už byl. Všchni byli a jsou tuliví, mazliví a drží se doma. Ten první, Honzík, se dožil ve zdraví a pohodě 18 let, druhý 21 let a třetímu jsou tři.

 27. Jojo, to je výbornej názor – že se s fenou nemá ven, když hárá. To jí jako mám přechovávat za komínem? Já ordinuju Norině procházky za každého počasí a hormonálního stavu -přiměřeně podmínkám. Když je v nejlepším, beru jí do lesů, kde se nerušeně o samotě procházíme.

 28. Ano, tohle je kastrace oprávněná a jsem všema deseti pro.
  Jinak Dalmatin, myslím, že dámy měly namysli i jinou kvalitu života
  O chození a háravkama ven se vedou debaty všade, už jsem se v duchu všem majitelům fenek omluvila, co striktní psomil jsem byla taky toho názoru,že s háravkou netřeba dělat kilometrové výpravy. No to by mi Majda dala, hárání nehárání, svoje kilometry musí dostat. Včera večer jsme poprvé nebyly na procházce a i když měla co dělat aby se uchladila doma, stejně byla úplně mimo

  1. inko, jako člověk nepsí se ptám – co to konkrétně znamená, že „byla mimo“ (myslím teď z důvodu absence – delší(co to je?/ – procházky)???

   to víš, kočky se v zásadě procházet nemusí, i když ty venkovní nějaké teritorium mají… mimochodem zajímavý průzkum dělala BBC o tom, kudy se „toulají“ kočky během nepřítomnosti posluhy (neb kočky nemají majitele) – byly vybaveny GPS-kou
   http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-22567526

   spíš mě mrzí to, že venkovní kočky (a tím myslím i kočku ležící před domem na zahradě) mají více rozptýlení – vždycky(!!!) se NĚCO děje, i kdyby to byly jen pohybující se stébla trávy… zatímco doma je přítomné pouze nehybné NIC

   ech, nějak se mi to zhouplo ke kočkám – ale snad mi to prominete 🙂

   1. Byla mimo??? Chci ven, už půjdem na tu procházku, co děláš v té vaně, jakto že nejdem ven, kde mám své venkovní kamarády, holky už určitě šly, už jdeme ven, chci ven, jdeme ven……..no a v podobném duchu se nesla naše konverzace od čtyř hodin do mého ulehnutí

    1. Jo, podle častějšího lákání ven jsem poznala Penyniny kritický dny. Ale takhle moc mě teda netahala. 🙂 Zase je venku nedočuraná – otravuje, nechce domů, značkuje. A má specialitu, první dny se na vodítku nemůže vyčurat. Vodítko pro ni znamená povinnost, ne volno na venčení, a chvilku trvá, než si to v té hlavičce srovná. 🙂
     Rikina, moje první, vyla v daných dnech při vyslovení jména svého milovaného. (chuckle) No a když byl za chatou, chtěla ven. 🙂

     1. Omyl, Majda se nehárá, Majda je prostě zvyklá jít dvakrát denně ven, i když má možnost být na dvorkozahfrádce. Chová se tak i jako hárající, prostě hormony s ní necloumaj

 29. Matyldo, skvěle ošetřované pooperační období!!! Můj názor na kastrace fen znáš! Cysty v děložní sliznici, které praskly do dutiny břišní a způsobily zánět pobřišnice, měla naše Eriska a málem uhynula. Dobře jsi udělala, když nechceš chovat.
  Malé OT z nedělního výletu

  http://dig.rajce.idnes.cz/Cervnova_nedele_u_koni

  1. Tvoje vyprávění o Erisce jsem si pamatovala, mimo jiné proto jsem začala situaci řešit.
   Ono to celé bylo divné, nikdo mi nebyl schopen říct, že by tohle u psa zažil, ale veterinář se tvářil dost vážně a to ten náš netahá z lidí peníze zbytečně.

 30. Jojo, Matyldo, taky si myslím, že při takových potížích nebylo co řešit. Borůvce i Světlušce se zákrokem nepochybně ulevilo, a to je moc dobře.
  Jen mě zaujalo, že obě vaše kavalírky měly s háráním patálie. Dá se určit, jestli jsou některá plemena náchylnější?

  1. Já netuším, jestli jsou některá plemena náchylnější. Každá měla jiné problémy, ty Světluščiny nejsou zrovna typické, podle toho, jak jsem prolézala internet. Prý jsou náchylnější psice chované doma, protože to na majitele líp hrají. Nebo u psů venkovních to majitel tolik nevidí? Každopádně Světlušku nikdo nelitoval, venku jsem ji honila jak zdmutou kozu- obvykle jsme vypadli do polí a nechala jsem je tam lítat, jenže Kubovi se taky stalo, že myslivcům zdrhnul pes a vynadáno dostal Kuba, byť zrovna on měl obě psice v polích na vodítku (nemáme prý chodit s háravkou ven- víc jak 30 dní?) Tak ti nevím.

   1. jo a ženská má po dobu cyklu bydlet v chýši na dvoře mimo obydlí,které sdílí s manželem… (fubar)

    na myslivce mám svůj názor a hezký tedy rozhodně není a ani slušný. (angel) Do této kategorie nepatří hajní…. (rose1)

    1. Připojuji se k Tvému názoru jak na mIslivce tak i na myšlení většiny muskejch.Za všechno může ženská!

 31. Hezký den, přežijte to vedro.
  Omlouvám se, možná se to někomu nebude líbit, ale napadlo mě to při čtení jako první. Roky jsem pracovala na gyn.-por. oddělení. Pacientky, které prodělaly hysterektomii kvůli nějakým problémům, všechny později tvrdily: A život chutná lépe!
  Myslím, že Světluška by souhlsila

  1. Á, proslulý teplomil zmiňuje vedro?!? Že by tolik nečekané počasové empatie? 🙂

   No je to strašný pro eskymácké typy. Úniku nejni, šoufl, permanentní čůrky po těle… Uff, mám dojem, že se rozteču, usmažim, chcípnu (whew) . A Benýš s Poděsem jsou ohledně počasí stejného názoru.

   1. Hihi, milá Louk, asi vám nezbude, než spojenými eskymáckými silami vykutat si ve svahu letní zemljanku. Já myslím, že dobytkové by tuto činnost uvítali s nadšením. (chuckle)
    (A já bych Ti mohla ušít do vstupního otvoru růžový závěs, aby to bylo stylové.) (pomooooc, nebít!) :*

    1. nač zemljanku milá Vave? nastěhujeme se k tobě do bytu…taky tam nebude slunce, bude tam vlhko….ale výhodou bude,že nebudeme od hlíny 😀

     PS: ještě jsi mi neposlala ten plánek ……

     1. Chichi, to bude tím, že jsem skleróz. (blush) Zkusím se napravit.
      Jinak ve vedrech se to u nás prudce mění, jak se rozpálí chodníky kolem domu, přitápějí nám ve dne v noci, kdepak vyvětrat to vedro! Nejde to ani v noci, kdy ve vyšších patrech profukuje,zezadu jsou ložnice vlastně ve výši chodníku, vpředu jsou sice dál a kousek níž, zato je tam ale i celá hřejivá silnice.

    2. Já se k holkám přidáám, vedro přímo nesnáším a naši psi umí přímo ukázkově hrabat díry.

     1. Jj vedro, copak vedro máme dům kde jsou chladné místnosti. jenže SENO! Znáte? Už čtvrtej den tu zásobujem všechny naše senomilné krky na další zimu.

      Večer když už taháme ruce u země, spařený, rudý, přes dopíjení se dehydratovaný a „těšíme“ se na bolavý ráno nás táta doráží prohlášením, že kdyby jeho nebolela noha(dlouhodobý problém)tak ani není unavenej. Je to robot. Navíc on se na senách baví. Uf.
      A konec v nedohlednu. Jeden si ani nemůže přát aby začalo lejt, krom povodní by ještě to seno šlo do …. :o) Tak páček jdu otáčet

      Jo a všem oslavencům všechno nej a nejlepší. Potřebným palečky i tlapky držíme.

      1. Radko! Sena a teď… brrr, vím o čem mluvíš a vůbec ti to nezávidím! Spíš přeju, abyste ve zdraví přežili (inlove)

       Vražedné horko a absence vzduchu, když člověk nakonec stojí nahoře ve stodole u fukaru a pěchuje vyletující seno do spořádané podoby… to je něco, co se prostě zapomenout nedá (whew)

       1. Tak Dede je vidět, že znáš, dělání místa na další seno je z nejhorších.Dneska byl tedy pařák velikej. Aňa byla s kamarádkou plavit koníky.Ti jsou hlavním spotřebitelem sena, člověk na ně chvíli čučí a je to seno snesitelnější.Přežijeme.Díky (wave)

  2. vedro děsivé – dvě státnicové komise máme v místnostech, kde je příšerně – větrat se nedá, pod okny je stavba a prach a sbíječky… Takže právě přeinstalováváme techniku a přenášíme diplomky… stěhujeme se na jinou budovu…

  3. Teda já si nestěžuju – na vedro. Ne že bych se nepotila (taky se potíte jak prase, slečno?) nebo že bych nebyla jak bacená pytlem a uvařená jak rak … ale jsem teplomil a nejraději chodím v triku a naboso (jako bez ponožek) a ta radost, že nemusím hledat svetr a bundu, když jdu ven a v noci si sednu na dvorek a neumrzá mi prdka … to všecko to nepohodlí a vedřiny vyváží.

   A tady jsou fotky z včerejšího večera, kdy v osm hodin večer bylo u nás pouhých sedmadvacet stupňů páně Celsia (rofl) (rofl)

   1. Šmankote, Ygo jedna jižanská, horkomilná. Taky přeciž nejradši chodím v triku a naboso. Akorát tak činím ledva sleze sníh a než přijde sníh. A v tomdle nepovedeném mezičase už jaksi není co svlíknout.

    Krásný kytí i breberky! (nod)

    1. Dnes jsem na chatě měnil bojler a zjistil jsem zajímavou věc. Zatímco 38°Cteplá termální voda v bazénu mi nijak nevadí, 26°C ve sklepě. ke bojler visí, je najednou nějak moc. Naštěstí jsem se s tím nebyl nucen prát, kdysi jsem to uměl levou zadní, ale to mi bylo o dvacet míň a nebyl jsem po infarktu a operaci páteře. Takže přijel melouchář, původní osmedesátku vypustil, rozšrouboval zašlé holendry, starý bojler sundal, pověsil nový a upravil potrubí, protože nový bojler, ač stejného typu a od stejného výrobce, byl ,,inovován“ a vývody byly úplně jinde a jinak dlouhé. A teď, večer si říkám, proč jsme to vlaastně dělali, když je takové vedro?

    2. Louk! Já teda ponožky taky sundávám, jen co slunko trošku vyleze – punčocháče a beranicu na mne neuvidíš jak je rok dlouhý, ale přece jenom cítím nepatrný (chuckle) rozdíl, když máš žabky v deseti stupních (znám, když jsem si koncem léta zlomila palec a OKAMŽITĚ přišly přízemní mrazíky a já nic než kristusky neobula) a v pětatřiceti (jako třebas dnes).

 32. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Určitě jsi udělala dobře. Pokud měla potíže velké, nebylo co řešit. Betka hárá krátce, málo a není pro psy až tak atraktivní. Falešku má – ale rozhodně ji nezmění podstatně náladu, chuť k jídlu, ani chuť k výletům a kravinám… Proto kastrace u nás nebyla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN