MLSOTNÍK: Whisky na schodech: Intermezzo II

Logo_BorekNež jsem si zvykl na rozměry naší kuchyně, dalo mi to dost zabrat, neboť tato kuchyňská miniatura zpočátku kladla tvrdošíjný odpor mému snažení jakkoli ji uspořádat k obrazu alespoň mírně připomínajícímu pracovní prostor pro nadšeného amatérského kulináře.

 

 

 

Vkročíte-li na krásně dlážděnou podlahu, máte po levici kuchyňský stůl, který oplývá minidřezem na mytí nádobí s malým odkládacím prostorem a pod ním dvoudvéřovou skříňku na uložení nádobí, kde se objímá neskladná skleněná poklice s balíkem houbiček na mytí, dvěma mísami na salát a dalšími pokličkami. Vedle se tísní talíře, talířky a hrnky obklíčené třemi menšími kastrůlky a miskami.

Hned u dřezu trůní čtyřplotýnkový sporák s pečící troubou a už jste v rohu, v němž je umístěna další skříňka, a ta skýtá mnohá povyražení, když záměrně tají poklady v ní ukryté. Chci-li vytáhnout cibuli, vydá mi bez uzardění roli alobalu nebo brousek zabalený v utěrce.

V horní poličce té tajuplné jeskyně máme uskladněny plastové krabičky s víčky na cokoli, a když jednu potřebuji, hmátnu po ní za roh, abych pak nepřítomně hleděl na dlouho postrádaný šroubovák nebo ten malý, šikovný cedník, „co ho zaboha nemůžu najít.”

Pokračuji-li ještě dále po obvodu, narazím už jen na pračku a lednici, nad nimiž šikmo vedou schody do prvního patra, na kterých Whisky tráví většinu času, pozorujíc všechno co se v té pidikuchyňce děje. Nelze ani spočítat, kolikrát jsem se o spodní hranu těch dřevěných schodů praštil do hlavy při výlovu potravin z chladničky, či soukání prádla z pračky.

Pračka už má těsně před důchodem, při ždímání vydává zvuky jako posunovací lokomotiva a tvrdošíjně nás šidí o vodu, tolik k praní potřebnou, takže ji plním pomocí kropicí konve. Není větší zábavy, než když popleteně vkládám máslo do pračky, nebo zadumaně stojím před otevřenou lednicí a hledím do ní v naději, že tam objevím právě vyprané utěrky.

Výhoda toho stísněného prostoru tkví v poskytování komických momentů při marném hledání dózičky s kořením nebo nástrojů potřebných k vaření. Ty se obzvláště rády schovávají mezi lahvemi okurek, cukru a kávy a má předobrá žena často sleduje, jak stojím před tím galimatyášem a zoufale hledám vařečku.

„Dyť je tady!“

„Kde??“

„No přece tady!!“ praví má pobavená žena a podá mi tu dřevěnou poťouchlici, která se rafinovaně skryla pod pokličku a hlavu si přikryla kostkovanou utěrkou po babičce.

Whisky tohle všechno shora pozoruje s ušima nastraženýma a noblesním výrazem maestra de cuisine. Neujde mu žádný kuchyňský pohyb ani úkon a jsem si jist, že kdyby mohl promluvit, řekl by jen: „To je mi ale bordel!“

A v tomto malém kutloušku tvořím gastronomická umělecká díla, která končí svou existenci v ústech a žaludcích mých nejdražších bližních, jsouce tak výsledkem souhry a milé harmonie, která v kuchyni většinou panuje.

Jak milo je mi zde tvořiti!

 

 

Zvláště při vzpomince na vypravovánky jednoho mého učitelského kamaráda o výšplechtech jeho žáčků o jídle:

 

Pavlík M. 9 let:

„Cukr je rafinovaný, protože se po něm tloustne.”

 

Lenka H. 8 let:

„Sardinkám se uřezávají hlavy, aby se vešly do konzervy.”

 

Honzík C. 8 let:

„Pravý hovězí vývar se dělá ze dvou kostek.” …a tak dále.

 

Tak dosti již řečí, je čas na pořádné jídlo!

 

 

Aktualizováno: 13.6.2013 — 20:48

48 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ach jo, zase jsem se sem dostala opožděně!
  Děkuji za přání, za kytičku, i za kocouří čumákovky (inlove), jste milí.

  Co se týče kuchyně, pokaždé, když jsme se stěhovali, jsem si polepšila. Současná kuchňa je dostatečně velká, otevřená do obývacího prostoru, takže i u vaření jsem v kontaktu, a u pracovní plochy se pohodlně seřadím s oběma vnučkami (ty stojí na židlích). Ale kuchyň mého dětství byla stejně největší – s pořádným stolem uprostřed a dokonce i s divanem!

 2. Odpovídat mi nejde, tak to vezmu shora:
  moc děkuju za přání.
  Nevypadá to tak obvykle, ale jsem tu skoro denně a palcodržím a přeju ostatním kolik dokážu, i když zrovna nepřeperu kvíklyho.
  A Jenny, ty vaříš v mé kuchyni???
  Při přestavbě jsem se ve svých plánech fest rozmáchla, zvětšila kuchyň co to šlo, a ukrátila obývák, jako nepotřebný. Asi to nebyl nejlepší nápad, ale takhle se do kuchyně vejdeme všichni a když jsme jen dva, tak se vejdeme i před televizi. A protože už se stěhujeme poněkolikáté, pořád hledám věci, které jsem prokazatelně, alespoň v jedné z kuchyní měla 🙂

 3. Ahoj lidicky, tady je dneska oslavencu, tak budu prat kolektivne vsechno nejlepsi. (f) (f) (f) Necht se vam dari.

  Ja mam tyden blbec a kolem pocitace bud jen prolitnu anebo u toho usnu.

 4. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Prodavač, pokladní a jejich šéf jdou společně na oběd. Cestou najdou starou lampu a když ji začnou otírat, objeví se džin: „Splním každému jedno přání,“ hřímá.
  „Prvnímu mně, prvnímu mně, volají prodavač s pokladní.“ „Přejte si,“ vyzve je džin.
  „Chtěl bych být na Bahamách, řídit rychlý sportovní člun a nemít žádné starosti,“ říká prodavač. Puf – a prodavač je pryč.
  „Chtěla bych se opalovat na Havaji se svým milým, nechat si dělat masáž a po ruce mít neustálý přísun pina coladas.“, říká prodavačka. Puf – a prodavačka je pryč.
  „Tak jste na řadě,“ obrátí se džin na šéfa. „Chci ty dva zpátky než skončí polední přestávka,“ říká šéf. Poučení: Nechte svého šéfa, ať mluví první.

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný páteční večer, hezké sny a užívejte si víkend. (coffee)
  (tmi) Třeba na Bahamách. (whew)

  1. 😀 😀 😀

   To takhle jde chlap do hospody, za ním se táhnou dvě mainské kočky a na rameni nese krkavce. Barman na něj koukne a povídá: „Člověče, co sem lezete s touhle menažerií? A vůbec, jak jste k tomu přišel?“ „Ale“, vzdychne si chlápek, „našel jsem flašku a v ní byl džin. A že prý, co bych rád. Tak jsem si přál dvě pořádný kočky a ptáka, co něco vydrží.“

 5. Borku, máte to tam hezkýýý, kuchyňka jak klícka, zejména na kuře,moc dobrééé. (chckle)

  My máme kucyňoobyvák abychom i při vaření mohli povídat s přáteli. Páč již nevyvařuji jak pro regiment, mé rychlovky to snese a svíčková voní líp jak indické tyčinky. Mám kuchyňskou linku velkou do elka a vše co potřebuji pěkně při ruce.Krabičky na mně vypadávají z jedné spodní skříňky a většinou buď chybí víčko nebo krabička. Jak zábavné. Vařím i peču ráda a kuchyň považuji za srdce bytu i rodiny. Ovšem úplně nejvíce oblibují kuchyň naše zvířata. Zejména pak ledničku, to je láska na celý život. (wave)

  1. Zrovna dneska jsem na krabičky nadávala, nebydlíš u mě? Říkala jsem, že to všechno vyhážu a začnu znova, zrovna tak s fuseklema. Pořád něco nepasuje dohromady.

 6. Vařit jsem začínala v pidikuchyňce, teď mám kuchyň dost velkou, se spoustou skříněk nahoře i dole, ale přesto se na pracovní ploše „do L“ stále něco povaluje, nikdy není „časopisově“ prázdná. Při každém stěhování jsem se snažila uspořádat si kuchyň podobně jako tu předchozí, protože už jsem zvyklá, to a to hledat tam a tam. Ne vždy se mi to podařilo a pak chvilku trvalo, než jsem si zapamatovala, kam jsem dotyčnou věc uložila v nové kuchyni. Jediné, co už dlouhá léta vždy přesně opakuji jsou tři nádoby – dvě na pravé straně sporáku, jedna na levé. Mám v nich kuchyňské náčiní, které nejčastěji používám a nechci ztrácet čas štracháním v šuplících. Takže na prvé straně mám ve větším džbánku zastrkané dřevěné a plastické vařečky, kvrdlačky a dlouhé plné i dirkové lžice. V menším keramickém květináči pak různé malé pracovní nože (dlouhé jsou v šupleti), škrabky, mačkat česneku, štětečky na těsto a podobné menší nutnosti k vaření. Na pravé straně sporáku pak mám v jiném velkém džbánu kovové náčiní – různé drátěné i plné naběračky, zadělávačky, podběrák na knedlíky atd. Při vaření se automaticky natahuji vlevo nebo vpravo a bez obsahu těchto tří nádob by mi i jednoduché vaření asi trvalo mnohem déle.

  Vřele gratuluji všem oslavencům (^)

  Milá Edito – soucítím s tvým smutkem, všichni takhle „postižení“ víme, jak to bolí. (u) (cat) (u). Ale kocourci, kteří měli to štěstí prožít takhle dlouhatánský život v milující rodině – tak ti jsou proti ostatním stále v menšině, spousta jiných se nedožije třeba ani poloviny věku co Benji. Útěchou vám mohou být (a jistě jsou) vzpomínky na krásných 21 let (a 3 měsíce) života se milovaným Benjim.

 7. Ygo, ouplně jako poslední příspěvek dole pod tebou jsem dělala reklamu na Otrivin Comp. Podívej se tam.

  1. Milá Jano Ba – tak to bych asi potřebovala, protože nos mám ucpaný (i když teď se to trošku uvolnilo) a hlavně mi z něj kape jak z vodovodního kohoutku. ALE – dneska jsem byla doma (zajedno nevyspaná, zadruhé usoplená, zatřetí jak praštěná medicinbalem) a do lékárny jsem vyslala Jendu pro ten Sanorin – a nemám odvahu ho poslat pro další dryák (chuckle) , je chudák ještě v práci. Tak snad dnešní noc bude klidnější.

   Mějte se krásně – u nás je už léééétóóóó

   1. Ege, chudinečko lity lity (h) … rýma je strašná, měli by ji zakázat!!!

    a nikdy nevím, jestli je lepší nos ucpaný nebo tekoucí – máš-li oboje zaráz, byť se to zdánlivě vylučuje asi to jde, tak tě lituju o to víc… hm, víc k zešílení je asi skoro ten „vodovodní“ 🙁

    tak ať se to poddá (h) (h) (h)

  1. a Věruška od Dana (clap) takýýýýý……

   všem přejeme s celou bandou kočičí hodně lásky,zdraví a pohody…. (rose) (h)

  2. Jéé, jste se hezky sešly. Milé oslavenkyně, všechno nej! Ať vám slunce svítí a mráčků je málo! (f) (sun) (f)

   1. Se s dovolením raky přidám. Všem oslavenkyním třikrát hip, hip hurrááá a hlavně hodně to zdraví. (párty) (f) (d)

  3. Všechno nejlepší, milá Ri a Hančo. (h) Máte narozeniny skoro jako synáček, ten měl včera. 🙂

   Přeju všem krásný den. (h) Že nestíhám číst, to snad už ani nehlásím. (blush)

  4. Všechno nejlepší k narozeninám milé dámy! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose) (rose1) (rose1)

   A posílám to za 19! 🙂

 8. V domečku jsem si vymrčela kuchyň s dřezem a pracovní plochou pod oknem. Ale kuchyň mám velkou a přece vše v dosahu jednoho kroku. Však jsem si ji taky vymýšlela sama a pro dlouhonohého leváka (!). Ovšem Rózka si lehá zásadně pod lenici. Bára má vypozorováno, že nejméně používaná skříňka je ta s robotem a lehává u ní. Tuhle jsem na ni koukala a ona přemýšlela skoro nahlas. Šuplík s pokličkama dělá randál a mohla by mi přišlápnout tlapu. Vedle jsou kastroly, tam taky leze furt. Na druhou stranu je koš na odpadky a vedle myčka. Lehnu si k robotu, krájí maso, robota nepotřebuje. Jak půjde do špajzu pro mouku, odcházím….

 9. OT: Jistě většina z Vás zde přítomných čte Zeměplochu..

  Dan mne upozornil na jeden krásný kousek :

  Jeden z náčelníků dokonce zašel do vězení a navštívil předsedu vlády…
  „A proč za ním musel do vězení?“
  „My strčíme všechny naše politiky, hned poté co jsou zvoleni, do kriminálu. Vy ne?“
  „Proč?“
  „Ušetří to spoustu času.“
  (Poslední kontinent, str. 367)

  1. Tak to můj táta blahé paměti říkával: „Každého politika je třeba po maximálně třech letech zavřít. Ani není mu nutné říkat proč.“

 10. Už jste si všimli, že zásadně se všichni usazují v kuchyni, i když je výrazně jednoprdelní?? Měla jsem jen jednou takovou malou kuchyň ve které navíc jakmile jsem začla vařit lehl Bohoušek a posléze Mimi, takže jsem se tam vlastně ani nevešla a je zázrak, že jsem něco uvařila. Při přestavbě našeho domečku mi kuchyň – a ostatně všechno – šili MLP se synem na míru. Prakticky se slovy: Mami, budeš ještě tloustnout? stavěli příčky, syčáci. Ale kuchyň mám na míru a ještě mohu tlouástnout

  1. to sezení v kuchyni jsou zvyky po předcích, to máme prostě v sobě..co dřív bylo v sednici,no? kamna,kuchyň, velkej stůl a lavice pár židlí….a bylo tam teplo
   😀

 11. Kuchyň máme velikou, ale děsně hloupě vyřešenou. Na třech stranách velký dveře, na jedné veliký okno, ve dvou rozích navíc komíny. Jak já se těším, až se odstěhujem, nejen kvůli kuchyni.

  A dnes co? Prší. Což by až tak nevadilo, ale holky dnes mají školkový výlet. A naše jelítko Svatule se bojí, že jí naprší na sádru a ona se jí rooozpuuustííííí! A ten ošklivej palec vyyyleeezééé! A bude to booolééét!
  No vidíte, ani jsem se nepochlubila, že máme úraz.

 12. Já mám teď poprvé v životě větší kuchyni, kam se vejde linka i kuchyňský stůl. V prvním bytě byla kuchyně ve výklenku, který se na evidenčním listu z roku 1933 hrdě nazýval kabinet a kromě linky a lednice se tam nic jiného nevešlo. Ve druhém bytě jsme trošchu přeházeli dispozici a kuchyň vetkli do pokojíku pro služku- fakt pravej, ještě když jsme se tam stěhovali, vedl tam zvonek z pokojů pro panstvo. Opět vznikla kuchyně malá, ale moje, a jídelní stůl se umístil do rozlehlé, jinak nevyužívané haly. Myslím, že zvěři momentální model vyhovuje- lze se povalovat po kuchyni a dohlížet na výrobní procesy. V pojíku pro služku se dalo ležet jen mezi dveřmi 🙂

 13. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásná kuchyňská miniatura (nod)

  Já mám dneska dovolenou – protože co?? Protože hlídám silnou trojku V+F+B. Včera užívali sluníčka a zahrady a tak je tu ještě neobvyklé ticho… všichni spí…
  Jen mě štve, že poprchává. Mě to neva, ale klouzajka na hřišti bude mokrá.

 14. Milý Borku – ráda čtu tvé recepty i tvá intermezza, člověk je hnedle radostnější.

  Poznámka – přepadl nás chcíp. Nejprve Jendu a pak mne. Proto tady sedím u počítače, protože nemůžu spát. Mám zacimentový nos a to vééélmi kvalitně (nosní sprej se může jít klouzat) a dýchání pusou mi při spaní moc nejde – zaprvé mám v hubě hned jak na sahaře a za druhé se mi nakonec k sobě slepí rty a já se dusím :O ! A začíná mě bolet v krku. Ach jo, toto mi to léta pěkně začíná ;(

  1. Ygo, vem tygří mast a vazelinu
   smíchej si to aby sis pod nos nenatírala jen tu tygří mast… já už jsm eotrlá,já si ji natři i na kraj nosní dirky…a nevadí mi to, al epak se krásně půl hodiny dejchá
   ony tu naběhlý sliznice trochu sníží. No natírám, když potřebuju a funguje to…je to lepší jak ty eukalyptový tyčky do nosu, to nefunguje dlouho jen chviličku.

  2. Milá YGO, to ti nepřeji. Během zimy jsem byla nastydlá čtyřikrát takže mám to utrpení v živé paměti. Ale paličatě jsem se léčila česnekem a echinaceou. Ucpaný nos jsem neměla ale v takovém případě také věřím na Tygří mast.
   Přeji rychlé uzdravení tobě i Jendovi. (y) (y) (h)

  3. To Ti YGO nepřeji 🙁 . To nachlazení zaraž včas, kloktej silným solným roztokem (vyplivovat) nebo slivovicí (polykat). Ten nos povolí i při solné či heřmánkové napářce, takže šup s horkou vodou pod deku. Doporučuji do jednoho lavóru strčit do horké lázně nohy a z druhého inhalovat.

   Jinak zrovinka kvete bez, lípa a zelená se majoránka, tak si z toho po řadě vař čaj s medem.

  4. Lity lity, vykašli se na nosní sprej… Kdyby nepomohla tygří mast podle Sharky, Sanorin 1 promile to jistí (ten běžný je 0,5 promile). Za pár minut je nos průchozí. Kapat vleže, aby to neproteklo do krku…
   Ano, z ucpaného nosu v noci se taky můžu zbláznit…

  5. ygo, ja jsem zrovna mela desne zacementovany nos, kdyz je to tak spatny, ze nepomaha spray, tak kapky, ty to vzdycky procisti nejmene na 4 hodiny, takze se clovek trochu vyspi. ja pouzivam otrivine, nevim jestli se dostanou i v cesku, ale rozhodne to s kapkama zkus na dalsi noc.

   1. Drazí moji – děkuju vám za rady. Tygří mast jsem už vyštrachala a teď sbírám odvahu se jí namatlat (chuckle) . Hmmm – já si hned říkala, že kapky budou asi lepší, dám instrukce Jendovi, aby mi je koupil. Otrivine se u nás dá koupit, ale nevím, jestli kapkové – já kupovala vždy sprejové. Ale asi dám přednost tomu Sanorinu.

    Jinak je mi sice pořád pod psa, ale už ne pod dogu, ale jenom boxera – až mi bude pod jezevčíka, tak mi bude vlastně hej (rofl) (rofl) .

    1. Ygo, u nás se prodává Otrivín Comp, který má dvojí efekt. Působí jak proti ucpanému tak i tekoucímu nosu. Klidnou noc bez smrkání mi zajistí jedno stříknutí před spaním. Doporučuji.

    2. napřed čuchej….pak to prubni,ale jen lehounce ne že vyhrábneš půl toho kolečka..jen lehce ,jemně… jestli nemáš vazelinu,tak napřed potři pokožku pod nosem jelením lojem a přes něj dej tu tygří..a neboj…jen se jí dotkni,aby trošííííčku ulpělo na prstě a pak to jemně potři…a ne aby sis pak tím prstem sáhla do oka 😀

  6. YGO, lity, lity. Už jsem to možná někdy psala, ale mně na takhle ucpanou „hlavu“ nejvíce pomáhá teplá koupel. Tedy pokud máš doma vanu. Je třeba pustit si hodně horkou vodu a tolik, aby sis do ní mohla ponořit i hlavu(já ve zdejších menších vanách musím sešoupnout zadek a vysunot nohy nahoru na zeď). Z vody ti musí koukat pouze nos. Hlavně čelo musí být pod vodo. Ovšem, pokud máš nos plně ucpaný, tak holt musíš mít z vody i pusu na dýchání (ale čelo pod vodou je důležité). Pak takhle ponořená lež co nejdéle, aby se ti prohřála a uvolnila celá hlava. Po koupeli ruchle usušit hlavu a honem do postele, nejlépe s apartní noční čepičkou na hlavě (aby hlava neprostydla). U mě tahle metoda zabere vždy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN