PSI: Jak stárne doga Beta

0608xer4_1Pamětníci si asi vzpomenou. Od začátku srpna 2006 do začátku července 2007 vycházelo postupně dvanáctidílné povídání „Jak roste doga Beta“. Snažila jsem se pečlivě zmapovat první rok soužití s Kosatkou dravou.

 

 

 

Ta přezdívka je opravdu původní – cituji konec prvního povídání, které vzniklo po třech dnech pobytu Bety doma:

P.S.: snad z ní nevyroste kosatka dravá – už jsem slyšela přes plot i tento popis barvy našeho štěníka. Jinak nám paní ze sousedství sdělila, že nechápe, proč jsme elegantní, krásné a klidné dogy vyměnili za pitbula. Začínám být zvědavá, co nám vyroste.

Co nám vyrostlo, tady všichni vědí. Doga, jejíž povahu si zamilujete… Hysterická a v ledasčem bázlivá Kosatka dravá, která nade vše miluje pohyb, přetahování, hry na rvačku. Která našlapala stovky kilometrů po milovaných Jizerkách (a nejen po nich). Která stála na vrcholech všech zdejších tisícovek. Která přežila dovolené kulturní (třeba románské a raně gotické památky Burgundska či toskánský sever) i zcela „přírodní“ (jako byl skotský poloostrov Cowal či italské Gargáno). Která trpělivě učí Viléma míčovým hrám a jízdě na „kole“.

 

0608xer1

 

Nutno podotknout, že od počátku nám dělala vrásky na čele její zadní tlapátka. Šílené ixky, které si časem pořídily velká zbytnělá kolena. Dobré osvalení, vazy a šlachy neustále zocelované tryskem, skoky, šplháním po skalách, přeskoky kmenů, potoků, roklí, udržely nohy dlouho ve skvělé kondici. Beta používala vždy ladný elegantní klus, měla skvělou koordinaci pohybu. Žádný mimochod, žádné unavené tahání nohou.

Jasně, každou zimu nastalo období „klouzajících tlapátek“, kdy nerada chodila po hladké dlažbě a všude by nejraději žádala perské koberce. Občas lehce zapajdala – ale to při jejím způsobu pohybu ve složitém terénu nebylo překvapivé. Spíš je zázrak, že se nikdy nikde nepřizabila. A po dlouhých výletech ve skalách či s více zpevněnými cestami se jí ošlapával jeden krajní dráp. Někdy až na krev, ale to Kosatice rozhodně neřešila.

Jinak (ťuk, ťuk, ťuk – raději to zaklepu) byla zdravá jak řípa. Její zažívání zvládá vše – granule střídá s masem syrovým, vařeným, pečeným, miluje veškerou zeleninu, ovoce, šlupky z brambor, zbytky z kuchyně i spásá trávu. Tatranky na výletě být musí, od stolu vždy žádá poslední sousto. Ale musím uznat, že sama si nevezme ze stolu nic (a to všude hravě dosáhne).

 

Letařovice

 

V loňském listopadu přišlo první větší varování, že se Beta dostává do let. Překvapivě ji zradily přední tlapy, které náhle vypověděly službu v podivné křeči. Beta dostala léky a od druhého dne se prohlásila za zcela zdravou. A pak přišla zima. A přišlo zhoršení chůze – klasické klouzavé období.

V lednu jsme po poradě s veterináři nasadili podpůrnou léčbu pohybového aparátu, a přesto se bohužel dostavil první velký záchvat neurologického původu. Pár dní byla Beta smutný nemocný pes – chodila, venčila se vždy venku, ale bylo vidět, že jí opravdu není dobře. Postupně se jí dobrá nálada vracela. A od té doby je to jako na houpačce. Někdy je na tom fyzicky parádně, někdy dobře, někdy nicmoc a někdy průšvih…

Dostává léky. Jednou za měsíc tabletku Trocoxylu , který tlumí bolest a je protizánětlivý. A taky v pravidelných intervalech Milgammu – to je vitamín B. Pochopitelně i kloubní výživu… Najednou má dost plnou (a drahou) lékárničku.

 

Hledání pravé Krabice

 

Víme, že nejvíc jí vadí hlídání u plotu – bezhlavý trysk, brždění, změny směru, naskakování na plot. Bohužel se nám nedaří jí to zakázat. A i všichni naši veterináři nakonec uznali, že než ji držet v klidu násilím, je lépe ji nechat lítat. Že prý na to snad přijde, že jí to dělá zle. Zatím na to nepřišla…

Stále chce na výlety. Stále kvílí celou cestu k lesu „kdýýýý úúúuúž táááám bůůůůdéééém“. Stále se snaží lítat terénem. Občas si dá snožku (zamotají se jí zadní nohy do sebe), občas ji zradí koordinace, občas jí upadne celé tělo (hlavně když se podsmekne v zatáčce). Zatím se vždy sama zvedne a běží dál.

Ne – už to nejsou dvacetikilometrové výpravy. Už nejsou ani desetikilometrové. Jsou pětikilometrové. A víc hledíme na kvalitu cesty. Nejlépe měkko pod tlapátka, žádné skalní horolezčení a schody, žádná balvanové pole. Někdy vydrží lítat a čmuchat a čenichat celý výlet, někdy se viditelně unaví a pohyb se zhorší. Ale nálada se jí ani v takovém případě nezkazí. Prostě se běhá dál, byť se na to blbě kouká. Nám. Ona na to nehledí.

Doma nechodí do patra. Nedokáže to. Nevadí – má rozložené dvojlůžko v ložničce pro hosty v přízemí, takže kvalita „hlavního pelíšku“ není zhoršena. A je taky mnohem ukníkanější. Dřív přiběhla, když se chtěla přitulit (nebo častěji – když se chtěla porvat). Teď někde leží (pelíšků má spousty) a kníká. Když se přiřítím, co se děje, dáma se blaženě rozvaluje (a chce hladit bříško a za krčkem), nebo mrská špičkou ocásku, v hubě drží zakázaný velepolštář (součást sedačky) a chce se o něj poprat. Prostě si mě ochočila ještě víc než za mlada…

 

0608xer4

 

Nikdy jsme neměli stárnoucí dogu. Aronka na šesti letech byla zcela zdravá ve vynikající kondici. O pět měsíců později jsme ji nechali uspat, protože nad osteosarkomem se vyhrát nedá. A nečekali jsme na extrémní zhoršení stavu. Nechali jsme ji odejít včas. Xerda byl v šesti letech zdravý ve vynikající kondici. O měsíc později zemřel na procházce během pár vteřin na kolaps způsobený přetočením sleziny přes hlavní tepnu.

Když se zamyslím nad problémy stárnoucího Ricka (barvář, 15 let) a nad Betkou, je jeden výrazný rozdíl. Menší dlouhověcí psi mívají velké pohybové potíže až v době, kdy už jim neslouží sluch (ten pesany opouští ze smyslů jako první) a i zrak nic moc. A tak si sousedovic Cézar mohl říkat, co chtěl, a Riček spokojeně „hlídal“ na sluníčku a že se něco děje zaregistroval, jen když kolem letěla Beta.

 

0608xer5

 

Mamuti jsou krátkověcí (průměrný věk německé dogy je kolem šesti let). A tudíž Beta má ještě uši i oči jako rys. Je-li venku na zahradě a štěkne Cézar na jedné či Kikina na straně druhé, má naše Kosatka dravá zatmění a letí… A neřeší terénní vlny a zídky a mokrý kluzký terén… prostě letí. Někdy to přežije bez potíží, někdy viditelně zvadne. A některé „zvadnutí“ je chvilkové, některé na dva dny. Co naděláme – uši jí ucpávat nebudem…

Je z ní babča, je hodně šedivá, její elegantní pohyb ztěžknul. Přesto neztrácí jiskru v oku a stále dělá blbiny. Vyhrabala díru v trávníku a opět hrála svůj oblíbený „golf“. Tj. míč nejprve packama a čenichem dostane do jamky a pak se ho zase snaží vyhrabat ven. A stále dokola. A jáma se zvětšuje a pes se zabahňuje a drny lítají a páník se vzteká…

Stále nás přepadává ze zálohy, zakusuje, loví. A diví se, že se s ní „neřežu“ jak za mlada. Nechápe, že mám strach, abych jí neublížila nešťastným pohybem. Já se bojím dalšího záchvatu (zatím listopad, leden, květen), ona to neřeší.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Navíc jsem tento týden zjistila, že má v půlce ocasu silnější místo. Že si ho asi někde nalomila. Křivá špička je to poslední, co by nám vadilo. Ihned jsem konzultovala problém (chudák dozí pan doktor) a potvrdila si, že pokud to není zlomenina v horní části (kde je ještě mícha a vadí to třeba při venčení), tak se nic neděje.

Jen nevím, jestli si ho někde přerazila při vrtichvostění, nebo na něj upadla. Nebo je to zhmožděné postupně, neboť je to místo ocasu, na které dopadá, když uléhá (někdy ze značné výšky) a taky místo, o které se opírá, když čůrá (a často se jí u toho podsmeknou nohy)… Nebolí ji to, mlátí oháňkou, jako by se nic nestalo.

Pozoruju ji víc, než bych měla. Pořád ji klidním, snažím se jí „regulovat“. Páník mi nadává, a má pravdu. Co bych chtěla. Krásně spí, obrací se bez potíží z boku na bok. Výborně jí a bez problémů se venčí. Má o všechno zájem, je veselá, hraje si. Vítá všechny známé, nic jí nesmí utéct. Ano – snadněji se unaví, hůř se jí vstává, někdy viditelně kulhá. Ale proto ji nebudeme vázat na vodítko a násilím držet v klidu.

Raději kratší psí život, ale s roztlemenou hubou a vlajícíma ušmama :o) Kosatka Beta slaví 8. června sedmé narozeniny. Pro majitele většiny psích plemen nezajímavý věk. Pro nás je to nejstarší doga, kterou jsme měli. Jasně, jsou i dogy desetileté. Je to výjimka, ale jsou. Ale ani Kosatka dravá ještě neřekla poslední slovo.

 

 

 

Aktualizováno: 7.6.2013 — 22:00

207 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Naše Orka – celým jménem Orchidea Jackův Smích oslavila 10.3.2015 už 12 let. Taky jí dělá problémy chůze, občas jí „upadne zadek“, těžko se jí chodí do schodů, ale stále má radost ze života, chutná jí, je šťastná, když má svoje lidi kolem sebe. Zajímalo by mě, jestli někdo má taky tak starou dogu nebo už je to rarita dvanáct let. Dana Havlíčková

 2. Milá Betko,
  sice opožděně, ale přece jen, ještě mnoho let s vlajícíma ušiskama a rozšklebenou tlamou (rolf)

 3. ……..Raději kratší psí život, ale s roztlemenou hubou a vlajícíma ušmama…………

  Ano, ano, ano. svatá pravda, nedovedu si představit co by to bylo za život pro jedince energetika, kdyby ho měl člověk držet zkrátka. Přeju Kosatce dravé, dámě jenž z pitbula v krásnou dogu vyrostla :D, hodně zdraví a energie do dalších let (h) .
  A paničce pevné nervy, protože zase na druhou stranu chápu, že hlídá, aby Kosatka moc nebláznila a má občas nerv, když je hůř. je dobře, že to řešíme my a ne oni.

 4. K tomu Ceresitu: vlhkost na chalupě mě trápila léta, hlavně v té zadní místnosti. Tím, jak se silnice stále zvyšovala a chalupa klesala, tak tam nejde sluníčko a krom toho, když byla přes delší dobu roku zavřená, vlhkost se koncentrovala do koberců a textilu a byla tam cítit zatuchlina. Pořízením Ceresitových tablet se vše změnilo k lepšímu. Nestačím se divit, kolik tekutiny se nashromáždí v těch spodních zásobnících.
  Použití je jednoduché – do zásobníku nahoru se vloží tableta, která absorbuje vlhkost, ta se sráží v podobě tekutiny do spodní nádoby a jednou za čas se vyleje. Tablety vydrží podle stupně vlhkosti – od měsíce výše. Nám na chalupě tak max. ten měsíc, ale tam to vlhko je opravdu hodně vysoké. Mají i desinfekční účinky, voní příjemně, jako horský vzduch. To zabezpečuje modrá složka tablety. Je to jednoduché a poměrně levné řešení – tablety tolik nestojí a elektriku to nepotřebuje. Doporučila jsem tohle řešení i své švagrové a ta si to na chalupě nemůže vynachválit. Bude to fungovat spolehlivě i ve vlhkém bytě, tím jsem si naprosto jistá.
  A co se sušičky týče – mé zkušenosti jsou naprosto negativní a nikdy už bych ten krám domů nechtěla. Jen kvůli hebkým ručníkům určitě ne. A ostatní prádlo jsem z toho vytáhla tak zmačkané, že se nedalo vyžehlit, zpřelámaná vlákna textilu byla nenávratná a hodiny se točily jako mlýnek. Snad jen na ty chlupy to účinkuje, ale to mě teda nepřesvědčí o výhodnosti této koupě.

 5. Přeju ještě pěkných a veselých, hravých pár let.
  A zdraví slouží!

  Smajlík – smajlík – smajlík … jinak to nejde. PROČ?

  Naší čubizně, české strakaté slečně Bony, bude za pár dnů devět! neuvěřitelné. Pořád je to naše pitomá strakatá holčička. Pravda, cestovní lékárnička už dnes podstatnou měrou zahrnuje její léky…

 6. Už jsou dole moc úzké nudle, tak se vrátím k vlhkosti tady.
  Sharko, ten Ceresit vydrží na jak dlouho? Jinak to vypadá spíš na sušičku – zbavím se sušáků v obýváku. Na balkóně šňůry nemám od té doby, co je tam kočičí strom. Ale ono tam prádlo stejně mizerně schnulo, balkón je na západ a naproti je dům, takže tam svítí slunce dost krátce. Byt je fakt relativně vlhký, třeba řemeslníci mi to nevěřili, a pak měli problém s technologickými lhůtami. Ale takhle extrémně vlhký je málokdy, možná by ten Ceresit stačil.
  Ri, dík za pošťouchnutí k větší sušičce, možná to klapne v kuchyni s relativně malou úpravou. A bude to hezčí. A bude se z kuchyně topit do obýváku. 🙂

  1. Vave ja mám susicku kondenzacni s tepelnym cerpadlem od Elektroluxu a nemuzu si ji vynachvalit. Stoji na pracce v koupelne. Susi krasne a teplicko je od ni, to je fakt, jen musis pocitat s tim, ze se od susicky prasi. Ja uz jsem naucena,ze ji otevru a rovnou luxuji filtry a kraje a tak 😉 ale jsem trochu magor, tak mne neber zas tak vazne 🙂

   1. Ale ty krásně načechrané ručníky, co? Vždycky jsem obdivovala huňaté ručníky v hotelích – až jsem se jednou zeptala. A je to tím, že je suší v sušičce.

  2. Vave, moje kuchyň má 205/350. Poté, co jsme vybourali vestavěný špajz, jsem zjistila, že mi vlastně ani moc nechybí 🙂

   1. Renatko, já mám v té nudli i malý jídelní (rozuměj kočičí) stůl. (chuckle)
    Heduš, dík za tip. Budu to muset Vaška naučit, malý koberec pod stolem patří do jeho luxovací zóny, tudíž tam spadá i další kuchyňské luxování. (wasntme)

    1. No jo, moje tolik nepráší, ale filtry taky (občas) luxuju, protože ten koberec v nich … 🙂
     Všechen prach a skoro všechny chlupy z dalmatinů 🙂 které by jinak byly na oblečení.
     Já jsem nějak přehlídla existenci vysoušečů, tak mám ten Ceresit. V karavanu přes zimu funguje dobře. V obytných místnostech (s otevřenými okny) se v tomhle extrémním počasí nechytá. Mám v kuchyni hezkých 76% vlhkosti a orchideje jsou v sedmém nebi 🙂
     V zimě, kdy jsme se díky topení v krbu dostávali ke 40% byly dost nespokojené

  3. Vaví záleží jak moc produkujete vlhkosti…ale nápně drahý nejsou…prober si Ceresit s Karolínou,jako s uživatelem, ona ti řekne svoje postřehy…. já ti pošlu maila s všetečnýma dotazama a ty mi odpovíš…pak to dáme asi na Hady,kdyby někdo někdy potřeboval…..ale musí se vyřešit příčina, je zbytečné ji obkličovat a zavírat nad ní oči…
   zatím-pošli mi plánek bytu a zakresli nábytek a dveře, okna, z čeho podlahy a chodbu -společnou

   1. Ten plánek vyhrabu odpoledne a pošlu. Vysoušecí téma na Hadech bude fajn, to se může hodit víc lidem.

  4. ale přes prachovej filtr..jinak ten prach z textilu budeš mít všude nejlépe odvést ten vzduch do odvětrávací stoupačky nebo do digestoře…počkám na plánek…
   k tomu Ceresitu- ty máš vlhko, ale průvan ti kočičí dvířka asi nezpůsobují co? No probereme to..třeba na skypu…. a když to budeš malovat,tak i se stoupačkama prosím ….

 7. Naše hlášení o počasí (u Dvora Králové – tzv. Podzvičinsko 🙂 ) Od cca pěti odpoledne jsme měli už tři bouřky, pokud to nebyla jedna, která kolem proběhla třikrát (blush) Ta první byla mazec – vichr a liják, opravdu excelentní, dvě následující byly slabší. No a v dálce bublá bouřka č. 4…

  Půda je nasáklá, ale voda tady u nás pořád ještě má kam téct…

 8. Betka na mě kníká, ať už si jdu lehnout… Že je unavená, víkend byl náročný a že mám zhasnout – snad hlavně světlo – doufám 😉 Prý všem děkuje za gratulace, ale že kus masa by byl lepší (chuckle)

 9. Milá Xerxová a milá Betko, všechno nejlepší vám oběma (inlove) Ať to Kosatce ještě dlouho běhá, neskládá se zbytečně často a tlama zůstává roztlemená a uši vlající 🙂 (h) (bat) 😀

 10. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Tři lordi si vyprávějí své zážitky z pobytu v britských koloniích a jeden říká:
  „Žil jsem v Indii přes čtyřicet let. To je vám tak krutá země.
  Představte si to, když tam muž umře, tak s ním pohřbí zaživa jeho ženu.“
  „Tedy, to je vskutku kruté, že ten nebožák nedozná klidu ani po smrti.“

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer a hezké sny. (coffee)

  1. To takhle jedou mladí manželé na dovolenou na safari do Afriky, no a mají s sebou manželčinu maminku. Jednou ráno vykoukne manželka ze stanu a uvidí, jak její maminka stojí u stromu a dva metry před ní lev.
   „Proboha, muži, dělej něco!“
   „Proč? Když byl tak hloupý a začal si s tvou matkou, tak ať si to odskáče sám!“

 11. Beta slaví (handshake)
  Milá Beto, přeju ještě hodně výletů a vycházek, ať se s páníky i Vilíkem a Fanynkou hodně užijete.

  1. To jsou krasne fotky!!! Frantiska vylozene chtela hubicku 🙂 kolikpak ji ted vlastne je??

   1. 10 měsíců. A je to pěkná potvůrka (chuckle) Maličká (aktuálně 7,9 kg) , ale šikovná. Chudák Vilík, už mu dává ségra coproto (rofl)

  2. Krásná a pohodová série. Fanynka je kouzelná holčička. (h) A zdá se, že moc dobře ví, co chce. (chuckle)

  3. Moc krásné fotky! Zvlášť Fanynka a klidná a důstojná Beta! Já nevím, co proti té povaze pořád máte! 🙂
   Ale vážně, moc se mi ta série líbí a Betka je skvělá! (inlove)

  1. Bosh je dobrá značka, Rputinko, ale mně se 60 cm hluboká sušička nevejde, potřebuju 42 cm. Na trhu jsou tři typy (to je stejné jako s placatými pračkami, grrr): http://susicky.heureka.cz/f:4984:-44/
   Z nich jsem si vybrala tu první, přijde mi nejlepší. Nemáte ji někdo?

   1. jo, a na zeď ji nemůžu pověsit, je tam ytong 5 cm. 🙁 Tak proto musím vymyslet něco, na co bych ji mohla dát nad pračku.

    1. Vavísku, jsem naprostej blec – popletla jsem to – pračku mám Bosch!
     Sušičku mám samozřejmě přesně tuhle Elektrolux, i když starší typ. Stojí mi na pračce, neb jsem nechtěla dělat ďoury do dlaždiček. Jde to s ní, ale v Němcích jsem mívala lepší malé Siemensky, ale ty už se nedělaj. V téhle se prádlo trochu mačká. A na sušení bavlny zapomeň i když to má chladnější program – co není vysrážené, to se scvrkne. Já to vlastně používám jen na froté ručníky (krásně měkoučké) nebo na to, co se musí žehlit – lze si nasušit přesně tak, aby se dobře žehlilo.
     Ovšem příkon skoro 3Kw a tu hodinu na várku počítej – ale jen v případě, že tam nenacpeš celou pračku. Musí se to jen tak zlehka převalovat.
     Ale jo, dá se – ideální, když jsem třeba prala a žehlila 10 košil najednou. Za 12 minut krásně předsušených 5 košil, žehlila jsem jednu za 5 minut 🙂

    2. Susicka nemusí být v koupelně. Stačí jí elektrika. Navíc v zimě krásně hřeje 🙂 a větší je lepší. Vyberes pračku, dáš do susky, jede oboje naráz a oboje stejně rychle. A za dva dni je všechno ve skříni 🙂

     1. Když já nemám místo nikde – tohle je typ paneláku, kde není vůbec žádný hluchý prostor, předsíň je sotva na otočení a kuchyň a jeden pokoj jsou široké nepochopitelných 2,25 m. 🙁 Navíc v kuchyni je většinu její délky tento prostor ještě zúžen vestavěnými skříněmi a naproti linkou. Pro mě byl problém i druhý kočičí záchod, natož pak velká sušička. 🙁

      1. Hm, už jsem několikrát uvažovala o tom, dát jí do ložnice ke skříni. Ať to nemám daleko 😉 no jo, ja vím. Panelák. Známá, co bydlí v přízemí si jí dala do sklepa. Ale jak tam dostala z bytu elektriku to jsem se neptala

       1. Hihi, my jsme kdysi ve sklepě pěstovali žampióny. Muselo se jim přitápět žárovkou, tak asi táta nějak rozmnožil stropní světlo 🙂

        1. No, kdybych částečně zrušila policovou skříň vedle lednice, tak by se tam asi vešla. Otázka je, co by udělala sušička vedle lednice? Když Ri říkala, že sušička topí?

         1. Neudělala by nic, stejně tak jako v současnosti hojně používaný blok lednice/trouba.

         2. Mám Boshku se skleněnými dvířky, abych se mohla dívat, jak se to tam točí. 😀
          Topí víc než lednice a topí mřížkou dopředu před sebe. Nechávám při sušení dveře od komory pootevřené, což kočky vysloveně těší (míň už mě, když je tam nedopatřením na celý den zavřu)

      2. Vave, co takhle předsíň pod kabáty?

       (Jestli to sem Kvíkly nasouká 3x, tak mě picne. 🙂 )

       1. Hihi, v předsíni ani nerozpažíš, je to kousek bývalé venkovní chodby. Navíc je po rekonstrukci obložená, pod stropem rezervní botník.

 12. A už bouří a leje a leje, venku tma jako v noci, ve dvoře malé jezero, kanál to nepohltí. Vítr tu vodu žene do oken, takže chlapečkové raději parapet opustili a zalezli do postele, tam prý je nejlíp. Jsou tam zachumlaní a jen vousky a ouška koukají.
  Blesky, hřmí……. nic příjemného venku opravdu není. A točí se to tady stále dokolečka.

  1. tady ještě před hodinou bylo léto (sun) … Ale teď už je taky bouřka a (rain) . Ale žádný přívalák zatím nepřišel…

   1. Hele, hele, nesyslete si tam zase ty pěkný bouřky, pošlete mi něco i přes Vysočinu, jo? Tady sluncuje svíťo, mraky tu sice lezou, ale nikam nedolezou, a já si tu předpovídám dle kosti, hlavy a psů buřinu už od rána a celkem bych ocenila, kdyby konečně spadla. 🙂

 13. Tak měli pravdu, kucí metrologický – už neslůní, už se to chmůří 🙂

  Bouře táhne, bouře táhne,
  kapitán si z flašky náhne.
  Námořnící sou už vožralí,
  lodivoda krysy sežrali.
  Bouře táhne, bouře táhne,
  kapitán si z flašky náhne.
  (Zpívá se na melodii Ej úchněm.)

  1. Rputinko, zdalo se mi dnes o tobe. Byla jsi s nama na nejakem nepodarenem rodinnem vylete, kde se nam v mem aute ztratili nase mama a stryc. A jak se ten zbytek rodiny pesmo snazil najit, kudy proboha mohli ject, tak v takovem meste, co zkraje vypadalo jak americke mesto, ale posleze se zmenilo v cosi napadne pripominajici male stare ceske mestecko, tak takovou uzkou dlouhou ulici jde z kopce Rput a na tacu nese kocku. (chuckle) Asi mi ta historka, jak tvoje matinka nosila kocoura po operaci na tacu utkvela v hlave vic, nez jsem si myslela.

   1. 😀 😀 😀
    No ono taky nosit kočku na tácu je blbina jako hrom!

    Jinak ano – bydlím v Dlouhé úzké ulici a ode mne je to z kopce … 😀 😀 😀

    Zajímavé je, že zdaleka nejsi první, komu jsem se připletla do snu, když řešil nějakej průšvih. Magie jakási … 😀

  2. Mě zní v hlavě tahle (ale prosím nebít):

   R:Já mám kocábku náram, náram, náram, kocábku náram, náramnou
   Archa má cíl, archa má směr, plavíme se k Araratu na sever.
   Já mám kocábku náram, náram, náram, kocábku náram, náramnou.

   1. Pršelo a blejskalo se sedm neděl, kocábku náram, náramnou.
   Neo nebyl překvapenej, on to věděl, kocábku náram, náramnou.

   R:Já mám kocábku…

   2. Šem, Ham a Jáfet byli bratři rodní, kocábku náram, náramnou.
   Noe je zavolal ještě před povodní, kocábku náram, náramnou.
   Přikázal jim naložiti ptáky, savce, kocábku náram, náramnou,
   ryby nechte, zachrání se sami hladce, kocábku náram, náramnou.

   R:Já mám kocábku…

   3. Přišla bouře, zlámala jim pádla, vesla, kocábku náram, náramnou,
   v tom přilétla holubice snítku nesla, kocábku náram, náramnou.
   Když přistáli vyložili náklad celý, kocábku náram, náramnou,
   ještě, že tu starou dobrou archu měli, kocábku náram, náramnou.

   R:Já mám kocábku…

   1. A poslední, nekorektní sloka:

    Když přistáli, vyložili náklad celý,
    ptáci, savci množiti se nestyděli,
    jenom bratři neměli se ku množení,
    tak to chodí, když na lodi ženská není.

    Táhne Noe na archu soudek rumu. Noemová ho zastaví a prej, Noe, Noe, co to vlečeš na archu? Rum, odpoví Noe. To nepůjde, vece Noemová, takový obrovský sud, podívej na to, převáží ti celou loď! Máš pravdu, maminko, praví Noe, budu muset přinést dva, aby to bylo vyvážený.

 14. Tady slůní …. tedy zatím. Kluci meteorologický vyhrožujou, že tak nejdýl do dvou …. tož uvidíme ….

 15. V Praze je zase krásně, ale dnes to bude bez výletu, nutně potřebuju prát a prát a sušit, než se počasí zhorší. V bytě máme stálou vlhkost přes 60 %; včerejší teplo ji srazilo ze 63 na 61, asi tady obrosteme mechem.
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Jak bys mi mluvila z duše. Akorát já můžu sušit jen v tom bytě. Pravda, vlhkost takovou nemáme, ale vůbec to neschne. V topné sezoně si člověk mohl vypomoct topením, teď sem prostě uplně v čudu, nedokážu sušit tak rychle, abych vyprala všechno, pořád musím rozmýšlet, co potřebuju teď a co tak uplně ne. Grrrr.
   Krom toho sme s nervama na huntě, rozhádali sme se se sousedama a ze začátku sme v tom byli uplně nevině. Teď už ne, řekla jsem pár věcí, co jsem neměla, když oni mě fakt totálně vytočili. Jsem zvědavá, kam to zajde, zatím nás akorát nezdraví. Chjo. Ale asi to nebude všechno.

   1. Jedině zainvestovat do odvlhčovače vzduchu (elektrického). Kromě toho, že to suší vzduch, tak vedlejším produktem je teplo. Používám ho i v RD na sušení prádla v zimě a teď, když se nedá věšet ven.

    1. To je ale nápad, Ivo! (y) (inlove) Máš s nějakým konkrétním zkušenosti? Náš byt je na panelák dost vlhký, je to tím přízemím, neusuším prádlo ani na balkóně. (No, a když jsou v Praze tropy, tak zas chytáme vedro z chodníků a neochladíme byt ani v noci pod třicet.)

     1. Vave, pokud je to vysoušeč-odvlhčovač na bázi-fukaru s teplým vzduchem, je to k ničemu..jen to žere eletriku,problém ti to nevyřeší, jak ho vypneš zase ta vlhkost nastoupá…spíš si kup Ceresit – Karolína to má na chalupě v každé místnosti a j evelice spokojená…já bych ti doporučila instalovat do bytu hygrostatitcké čidlo,které by spustilo odtahový ventilátor, aby tu vlhkost odtáhl…ale když bude venku větší vlhkost,jak v bytě, asi ti to na cca 6 týdnů v roce moc nepomůže, ale v tu chvíli by byl funkční ten Ceresit…počítám, ž ev kuchyni máš digestoř odtahovou ne cirkulační.
      Vlhkost jako takovou, odstraní vysoušeče na bázi kondenzační – s chladičem, al ei ty mají velkou spotřebu el.energie….jinými slovy – to byste se nedoplatili….

      1. Děkuju Ti za vysvětlení, Sharko. (f) Tak to přece jen spěje k té sušišce prádla, nemám místo ani na tu mrňavou, ale prostě ji budu muset někam nacpat. (nod)

        1. JJ, Renato, tak nějak to dopadne, jen ještě musíme vymyslet nějaký stojan, pračka je hluboká jen 34 cm, sušička 42 cm. Větší spotřebiče se mi prostě nevejdou.

         1. Nee, Sharka asi neví, že existují vysoušeče, které tu vodu zkondenzují na výparníku (ano, jako v ledničce) a pak ten výparník zahřejí, jinovatka se rozpustí a odteče do nádobky. To teplo je částečně z toho, jak pracuje kompresor, částečně je to zisk tepla z kondenzace vodní páry. Jo a ještě se dá ta voda použít na žehlení, zalévání kytek…Máme nějaký pravěký (10 let) od firmy deLonghi, máme ho v zimní zahradě, funguje i při deseti stupních. Stačí dát do vyhledávače odvlhčovač vzduchu.

          1. Ivo, sharku tohle 20 let živí… jenže v přízemním bytě odstraňuješ jen důsledky a ne příčinu…takže volíš co nejefektivnější řešení…a ten kondenzační odvlhčovač, je to.co popisuješ ty 😀

           Vave si asi koupí sušičku,ale vlhkosti v bytě jí to nezbaví…

         2. Můžete koupit pračku se sušičkou, ale asi v potřebné hloubce nebudete mít velký výběr.

      2. Ventilátorek budu asi časem potřebovat do koupelny, tam je mokro furt a ani otevřený okýnka a foukátko tomu nepomáhají. Dobrej nápad.
       Jinak ve srovnání s panelákem je to neuvěřitelný – v baráku je neskutečně vlhko. Kytky nepotřebujou rosit, zmáčený gatě schnou den a půl… Ale pro mě leda dobře, mým tlapkám to sucho panelákový vadilo až až.
       (Teď mám tlapky od kopřiv a vlaštovičníků a tak – ruším tu šílenou trávu. Už jsem skoro u plotu a objevila jsem 4 rybízový keře!)

       1. chi chi, když jsme koupili naši chaloupku, kterou před tím víc než 10 let nikdo neudržoval, byla zahrada celá porostlá kopřivami a bezem. Když jsme bezy vyřezávali, našli jsme v nich vlečku za traktor, kterou jsme při prohlídce nenašli 🙂

        1. Jste lepší! Já zatím objevila jenom petku, igelitovej pytlík, střešní tašky (dvě), kachli, dva škrpály, strašně rezavou lopatu a dneska v těsným sousedství dozrávající jahody a vosí hnízdo.

     1. Rputí, jsou různě velké, takže se příkon liší (tajak u ledničky). Zkus si dát do vyhedávače odvlhčovač vzduchu, nebo na heuréku…My ho používáme už asi deset let v zimní zahradě a pak máme ještě jeden menší a tím suším to nešťastné prádlo. Ceny začínají někde kolem tří tisíc, má to kompresor jako lednička, ventilátor honí vzduch přes výparník, na něm to namrzá a následně se rozpouští a odtéká do nádobky.

   2. Karakal a Vave: nějaká společná lodžie nebo sušárna (společná součást domu) není? Když nelze pověsit prádlo ven?

  2. Blbé je, že jestli léto proprší, tak se domy nestačí vysušit a v zimě to bude k nevytopení….

    1. Dámy, donutily jste mě k tomu, že jsem se šla podívat na ten náš zázrak . Kompresor má příkon 220 W, ventilátor 5 W, přičemž to samozřejmě nejede v kuse, protože to spíná podle nastavené vlhkosti…Kromě mokrého prádla samozřejmě vysuší i vzduch v místnosti, na filtru výparníku se zachytí prach, saze (v zimě jeúplně černý).

  3. Pokud máte místo doporučuji sušičku. Ze své zkušenosti: z 1 pračky (cca 7 kg prádla/1200 otáček) je více než 1 l kondenzátu.

 16. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  (sun) vstává, tak taky vstáváme (wave)

  1. i když je Betka ze včerejška unavená, tak si procházku do lesa na nás vyřvala (prostě je vííííkééénd, tak se musíííí véééén) … Šli jsme na chvilku, po měkkém, houby žádné, jeden mlok (a zalezl do skuliny ve skále, kde se nedal fotit), krásné bučiny, spousta motýlů a hmyzáků… krásně bylo nad Kateřinkama (nod)

 17. Xerxová, to je tak krásně napsaný článek! Betynce všechno nejvíc nejlepší a mnoho spokojených a zdravých dní!!! (sun) (sun) (sun)

 18. Jsem zbrklá, odklepla jsem komentář předčasně – chtěla jsem ještě pochválit fotky. Všechny jsou mimořádně povedené a nejúžasnější je Beta s růžovým kvítím, kde se tváří vyloženě něžně! (inlove)

 19. Velká gratulace Betušce k narozeninám! (h) Jak jsem tak četla, myslím, že si dnešní den vyplněný výletem a návštěvami a konzumací pestré stravy užila ke spokojenosti! 🙂 Tak ještě hodně, hodně takových šťastných dnů a výletů a zážitků, o kterých my si pak s gustem přečteme v Betíčku!

 20. Milá Beto, všechno nejlepší k narozeninám a ještě spoustu času s roztlemenou hubou a vlajícíma ušima přeju 🙂 Jsi má nejoblíbenější doga, a vlastně díky tobě čtu Zvířetník: hledala jsem tenkrát, už nevím proč, něco o dogách, a našla jeden z prvních dílů „Jak roste doga Beta“. A od té doby jsem tady za bukem. Takže děkuju 🙂

  1. Za sedm let za bukem už musíš být obrostlá lišejníkem (chuckle) Kde je hlášení, co psisko rodičů a mimíšek ???

 21. Psi si nenechají vysvětlit, že by se měli šetřit a nechápou, proč jim najednou odpíráme jejich oblíbené činnosti. Taky jsme si prošli stejnou cestou. Ke konci jsem oba naše kavalíří kluky nosila v tašce na jejich oblíbená místa. Což je v případě Bety celkem úsměvná představa. Takže jí přeju vše nejlepší k narozeninám a ještě spoustu naběhaných kilometrů!

  1. předtava není až tak úsměvná (nezlobím se, plně tu úsměvnost chápu) Ale tam, kde malému psíkovi lze ještě pomoci, mamuta často už čeká konec…

   1. to byly čtvrteční „houby“. Místo by šlo obejít, ale Kosatice pravila, že ji trocha vody nezastaví. Přesto ji Pepa raději podržel, dokud jsem já nebyla na druhé straně, abych jí případně pomohla na břeh… Nějak se mi nechtělo opět „plavat“

  1. Jj, „naše“ měkké pěšinky 🙂 . Ještě bych příště prosila aktuální foto potápěčského rybníčku. Záměrně zlehčuju, pže po Pedroníkovi se mi stejská pořád moc…

   Krásné fotky! A hlavně spokojená dogička s vlajícíma ušiskama.
   Mmch., kdyžs zmínila zamraženou dávku mlsků pro oslavenkyni – znamená to, že už je maminka z nemocnice doma a čiperně kutí v kuchyni?

   1. Mamina je doma – tepna tepe zcela správně ke spokojenosti její i doktorů (nod)
    V kuchyni tam kutí spíš moje ségra, ta, co se šíleně bojí všech psů. Vždy jen s výjimkou jedné dogy (chuckle). A všechny naše dogy jí nesmírně milovaly, i Beta se od ní nehne…

   1. Zajeďte si tam s Vilémem, bude se mu to líbit, a Pepa bude mít co fotit. Můžou tam i pejskové, ale na vodítku, to není nic pro kosatku dravou. 🙂
    Táda roste tak trochu jako z pomalé vody, stále je na spodní hranici růstu pro svůj věk. Ve školce je nejmenší, na fotbale taky – a ve škole určitě bude zase. Ale zatím ho Máťa nepřerostl, tak si z toho žádné vrásky nedělá. 🙂

    1. Klid, náš Jenda byl vždycky nejmenší nebo druhý nejmenší ze třídy, teď má 195 cm (pořádně začal růst až v sedmnácti). Můj muž byl jako dítě taky prcek, fakt klid.

    2. Jj, synek měl na gymplu kamaráda, jmenoval se „překvapivě“ Malý. Zřejmě to bylo rodový… Synek byl od mala velikej a ramenatej, takže tenhle klučík vedle něj vypadal jako mladší brácha (tak o deset let). A furt nerostl… až najednou těsně před maturitou vystřelil. Ty skoro dva metry nedal, ale vyrostl na běžnou míru českýho chlapa.

     1. Děkuju, děvčata. Ona Lucka není moc velká, strejda Báďa býval taky dlouho prcek, stejně jako Tomáš. Ale Táda je mrňavý až moc. Má za sebou nějaká vyšetření, mimo štítnou žlázu je snad všechno v pořádku. Takže to má asi na svědomí ta štítnice a geny.

      1. Vavís, já taky myslím že to Táda jednou dožene (pokud vůbec je to třeba) – ale možná bude menšího vzrůstu, no a co? pokud tam není opravdu nějaká vada, že by měl metrdvacet, ale to se mi nezdá, a souměrný je úplně normálně

       fotky super, vůbec jsem netušila že tam něvo takového je, ty spousty labyrintů mě naprosto dostaly!!!!! a jeden lepší než druhý, i ty obrázky jsem zkoumala, fakt super, moc díky (h) (h) (y)

       1. No, Kuba býval druhý nejmenší a nejhubenější ve třídě- když vyhrnul tričko a zatáhl břicho, vypadal jak anatomický atlas a učitelkám se dělávalo špatně 🙂 tak jim to ukazoval dost často 🙂

  1. Zase se nám plížej kolem baráku … a zase ani nepípnou 😀
   Na Loučeni jsme byli včera – jen prolítli kolem, vypili kofolu a jeli dál.
   Venčili jsme kola 😀

  2. Bezvadné místo na výlet, milá Vave. Labyrinty se moc povedly a určitě se hned tak neokoukají a je stále co objevovat.
   A chlapečci? Kdeže mimoušovské časy jsou, jaj, toto letí… Oba už jsou správní kluci, čiperní, zvědaví, akční (inlove) .

 22. Držím Betke palce, hlavne nech si stále užíva radosti života. Pretože si myslím, že dôležitejšia je kvalita života, než jeho dĺžka.
  A stretla som už aj 13 ročnú dogu, takže Betka má stále šancu na pekných pár rôčkov. (h)

 23. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Ráno nastupuje policista do služby a strašně pláče. Náčelník se ho ptá, co je s ním, a on, že mu umřel otec. Tak ho pošle domů, aby se trochu uklidnil a tak.
  Na oběd se vrátí a je uplakaný ještě víc. Náčelník se ptá, co se zase stalo. „Ale, potkal jsem bratra, jemu taky umřel otec, tak mě to šíleně vzalo.“

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný sobotní večer, hezké sny a málo deště.

  1. Tak to musím doplnit skutečný příběh ze života (tak nějak mi to naevokoval policajt, Ben a Louk).

   Kolegův kamarád má moskevského psa (to je ta stodola, co ji má JarkaF 🙂 , jinak též plemeno získané křížením bernardýna a kavkazáka) cvičeného jako obranáře. Jednou odešel do práce a do domu vlezl zloděj. Chvilku si tak chodil po bytě, poté zaklekl k jedné skříňce, aby vybrakoval šuplíky, a tu se za ním ozvalo: BUFFF! On ztuhl, a jak se zkusil hnout, ozvalo se VRUUMMM! . A opakovalo se to, jakmile jen trošičku změnil polohu.

   Co čert nechtěl, majitel psa se ten den zdržel v práci a přišel až po jedenácti hodinách od odchodu. Uvítal ho velmi rozesmátý pes s výrazem: Koukej, jakou mám skvělou hračku! I optal se majitel: „Co tu děláš, chlape?“ A chlápek si ještě otevřel hubu: „Co je ti po tom?“ Majitel psa odpověděl, že vlastně nic, a odešel si po své práci. Asi za hodinu se zkroušeně ozvalo: „Prosímvás, nemohl byste radši zavolat policii, že jsem se k Vám vloupal?“

   Tak přišli policisté, majitel si psa odvolal, ten po finálním BUUFF a VRRRRUM si šel pro pochvalu a policisté pravili zloději: „Tak pojďte.“ „Já nemůžu.“ „Už můžete.“ „Ale já fakt nemůžu.“ A nemohl. Jak několik hodin nehnutě klečel, nedokázal se narovnat. Tak ho policisté lapli každý pod jednou paží a odnesli si do vozu skrčence. Vyprovázel je vyloženě zklamaný pes.

   1. JJ, skvělá story! (y) 😀 Kéž by to vždycky dopadlo takhle výchovně. Akorát holt těch zklamanejch psejčků, co přišli o interaktivní hračky by mi bylo líto (chuckle)

  2. To jednou našli dva policajti uprostřed Windischgrätzovy ulice chcíplého koně. Jeden vytáhl bloček, olízl tužku a že jako bude psát to hlášení.
   „Kolik je hodin?“
   „Půl čtvrtý.“
   „Hm, hm.“ Chvilku smolí a pak zas: „Nevíš, jak se píše ta vindiškrécova?“
   „Nevím.“
   „Tak tam tak blbě nestůj a nelelkuj a pomoz mi odtáhnout tu chcíplotinu do Příčné.“

 24. Xerxova moc drzim palce, aby kosatka drava jeste dlouho delala cest svemu plemeni a vasi rodine 🙂

 25. 🙂 Přejeme babce Betě vše dobré a posíláme něco pro chuť zde http://jovo.rajce.idnes.cz/Ruzne#divocak_salamovy.jpg

  Chutný salámový dort s mysliveckou tématikou potěší nejen myslivce.
  Složení: Korpus dortu tvoří: toustový chléb prokládaný sýrovou pomazánkou, šunkou a uzeninou.
  Povrch dortu je potřený lahůdkovou paštikou sypanou perníkem a bylinkami.
  Zdobení: čabajka, poličan, ostravské klobásy.
  Divočák je vkusně uložený na podnosu
  a dekorovaný na listech salátu.

  1. Betka děkuje za dortík. Já jsem drobný škudlil, takže žádný dortík nedostala… Snídala kromě granulí i doma pečený koláč a řecký jogurt. K svačině měla na výletě tatranku. Pak k obědu od babičky a dědy dva řízky (má ty narozeniny) !! a od nás poslední sousto – bramborové knedlíky se špenátem a uzeným. Teď tu byla návštěva – tak ochutnala francouzský sýr a paštiku (zajíc a švestky) a oslí klobásku… no a po granulkách k večeři si dala broskev a odešla spát (rofl) Spoustu kloubků a kostiček z kuřete a hovězí z polívky od mojí maminky jsem raději nechala zamrazit na jindy…

 26. Prejeme Bete spoustu krasnych prochazek a psi radost ze zivota. Moc rada si o ni ctu nebot ma tu povahu co si lidi zamilujou. Takze Betusko, moc krasnejch dnu a at je z tebe rekordmanka.

  1. Betka je úžasná doga, takže Vám přeji ještě mnoho štastných, trhlých, rozlítaných společných let. (h)

 27. Šmánkote,co totok je, co to tam dole čtu ?! Vyvyvyvy !
  To mám za to, že veršuju, někdy z rozrušení,či z hladu a včíl to mám zpátky, Dobře mi tak a i tak DÍKY !!! (inlove)
  (rofl) Ste mně teda dostali. (wave)

  1. to že si mají pořídit k Vašíkovi a Zuzce třetí ?? (chuckle) Krásná miminka – stejně jako májí Karakalovi krásná Rysátka

 28. Si (ze staré známosti (chuckle) ) dovolím odběhnout od tématu. Xerxová byla jedna z mála, kdo mě v únoru při rozhodování zda dojet pro Benedikta nepovažoval za šílence, ba dokonce podpořil, což se v případě věcné panprésorky obzvlášť cení 🙂 .

  Uběhlo pár měsíců, Poděs se vážně poranil v nejmíň vhodnou dobu, velká voda nás izolovala a naše odlehlá končina se stala rejdištěm nepřizpůsobivých. A rázem se zimní rozhodnutí zdaleka nejeví tak šíleně. Ben má splaceno a doživotně předplaceno, jen bůhví, čeho všeho nás svým oddaným střežením uchránil (h) .

  Na rajským přibylo album http://louk.rajce.idnes.cz/Velka_voda_a_tak…/
  Fotky se nejeví tak dramaticky jako záběry z televize, nebo třeba obrázky od Karolíny, ale je to dáno jen tím, že bezprostředně pod námi nejsou obydlí. Všude jinde v dohledu jsou domy zatopené, naproti v izolovaném Vaňově vymetali špajzy a z posledních zásob sami pekli housky, situace na Střekově i jinde v Ústí je zoufalá taky skladbou obyvatel, do toho povodňoví tůristé – čert aby je vzal!

  Ještě na vysvětlenou k Jessie. Kde přišla ke škrábanci u oka nemám tušení, však je splašená až až a byl to vcelku běžný šlinc. Leč povedlo se jí ho obalit blátem a ránu infikovat, do druhého dne měla přes půl tlamy otok jak půl kopačáku, bolesti a horečku. Naštěstí se rána nezapouzdřila a tak jsem vzhledem k situaci vsadila na klid, dezinfekci a mladý zdravý organismus. Teď už se fíglík hojí, ale příště bych mazala k vetovi pro ATB i tou helikoptérou, co nám furt lítá nad hlavou, bylo to o fous (whew) . Píšu i trochu jako varování, nevěřila bych, jak se drobná rána může v krátké chvíli zvrtnout. Alex na dálku myslím správně diagnostikovala hot spot, neboli pyotraumatickou dermatitis.

  1. Teda Louk, tvůj popis situace je horší než záběry z televize. Z dob bydlení v ghettu mám ještě takovej starší typ baseballové pálky- bytelná, dřevěná. Zdaliž i ty ses vyzbrojila? V téhle situaci je vlastnictví velkých psů nepopiratelnou výhodou. Na Beníkův výraz by ve vhodnou chvíli taky mohli vyžadovat zbrojní pas- je mi jasné, že když ukáže zoubky a štěkne, tak má na granule vyděláno…

  2. I fujtajfl! Zaplaťbůh za Beníka! Oni z pesanů mají hnědočeši luft. Takovýho Beníka neukecáš ani neuřveš… 🙂

   1. Ideálně když je ten pes černý 😉
    No jo no … na hnědočecha na politologické fakultě nenarazíš.

  3. Louk !!!Já věděla, že Tě Ben ochrání. Odlehlo mi, že to dopadlo dobře, pořád jsem na Vás myslela. Dej za mne pejsanům blemcáka. (inlove) Jste dobrá trojka !!!! (y)

  4. jsem ti psala dlouhý příspěvek už odpoledne a dorazila návštěva… a já ho neodeslala…

   Takže stručně:
   Neznám článek, kde by byly příspěvky jen k věci. Takže se neomlouvej, a klidně se odchyluj od tématu, kam je libo…
   Benedikta jsem ti nevymlouvala, protože to nemělo cenu, už jsi byla rozhodnutá. Jen jsem ti napsala „rozmysli se děvenko, rozmysli…“
   Je úžasný – Benediktýn jeden šedivý…
   Obludku opuchlou opatruj, ať se řádně vyhojí a brzy může zase naplno hlídat (inlove)
   Vzpomínali jsme dneska na tebe – šlapali jsme cestu plánovanou pro Pedroně, aby si pacinky neodřel… Betka byla nadšená (a stejně si dva drápy prochodila až na krev…)

  5. Krásné, ale místy dost mrazivé fotky, milá Louk. S Fíglíkem jsi měla pěknou starost, hlavně že už je v pořádku a že Ben Tě ochránil. (h)

  6. Hlavně že tě Ben ochránil a že se Fígl vyhojila, uff.
   (Fotky se mi tu načítají půl dne, takže na ně kouknu, až budu na rychlejším připojení, a budu se děsit ještě jednou.)

 29. Milá Xerxová, neznám nikoho, u koho by svérázná moravská puga mohla mít roztlemenější hudu a rozevlátější uši. (h) (y)
  Já jsem si Betynku zamilovala už na té fotce s její maminou, a to jsem ještě netušila, že mě obohatí i o pravidelné Betíčky, krásné fotky i aktuální historky o doze, jejíž povahu si prostě musíte zamilovat. (h)
  Hodně pohody a zdraví a radosti – a nešil, Xerxová, kosatka má přece svou hlavu a bude si proudit prostorem, jak bude sama chtít. Kéž je to co nejdéle!

  1. občas šílím, to přiznám… Když vím, že už má večer dost a zase tryskem někam letí, nohy nestíhají, koordinace pohybu je v prčicích, podklesává a padá… ale běží a táhne tělo setrvačností za sebou… fakt se na to blbě dívá.
   Nebo když pláče, že nemůže z koberce na dlažbu ani krůůůůček… a že by tak chtěla jít za mnou… A vzápětí štěkne Cézar a ona letí po stejné dlažbě ke dveřím a štěká a skáče a tancuje…

 30. Přejeme Betě všechno nejlepší a chodivá tlapátka!
  Tady je hrozně horko (23 ve stínu, na což ovšem po letošním jaru nejsme zařízený). Rodina odjela někam k Veverské Bitýšce na historickou akci, já jsem zůstala doma s rekonvalescentkou a zbytkem smečky. Přiznávám, že mi ta chvíle klidu nevadí 🙂 Světluška měla, zdá se, po operaci stejný problém jako Borůvka (tedy toaletní) Zatnout rozříznuté bříško ne a ne. Ale dneska proběhlo vše jako normálně. A musím přiznat, že mi jistí Zvířetníci taky řekli, abych tu Světluch tolik nehlídala- u Borůvky mi veti řekli, že nemá chodit po schodech a u nás je na zahradu 5 schodů, po kterých Světluška metelí lehkým krokem. Když ji nosím, tváří se, že humře a stojí jako koza vedená na porážku. Ovšem u dveří řve na kočky, hejna vrabců, běží přivítat každého příchozího. Měla by na sobě mít obleček, jenže dneska v tom horku to nepovažuju ani za možné. Tak ji jenom dozoruju, aby nestrkala čumák na nevhodná místa…

  1. Moje máti nosila vykastrovanou kočku s čerstvě zaštupovaným pupkem na podnose, což Čindě jaksi nebylo po chuti, takže hbitě seskočila dolů a vylezla na nejbližší břízu.
   Po té, co jsem kýblem vody resuscitovala matičku, přitahla jsem štafle a sundala Čindu ze stromu.
   Vynadaly mi obě – babička, že má v háji frisůru a Činda, že z té břízy byl docela pěkný výhled…

   1. Rputiiiiiiiiiiiiii (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

    bože můj – na podnose!!!!! auuuuuuuu (rofl) (rofl) (rofl)

 31. Všechno nejlepší k narozeninám Beto (^) (obrátek kusu masa tu není, dort je sice pro psa divný, ale třeba je salámový 😉 ) Doufám, že v reále má Betka ten správný dort 🙂

  A přeji ti (i paničce), ať jsi ještě dlouho veselou Kosatkou dravou.

  Taky máme doma psa, kterému se pravděpodobně život krátí životním stylem. U nás je to nadváha, Potvor by měl být hubenější, ať tolik netrpí klouby, jenomže, když jsme kdysi zkusili dietní granule a omezení tak, aby se dostal na lepší váhu/postavu, málem to zabalil. Odmítal vylézt z pelechu, odmítal se venčit, nic ho nezajímalo,nechtěl běhat, nechtěl chodit, nechtěl nic. Tak jsme se vrátili k normálnímu krmení, máme psa se špeky, ale šťastného a i ve 13 letech ochotného radostně popoběhnout (třeba za sousedovic kočkou 😉 ). Takže, ano,
  „Raději kratší psí život, ale s roztlemenou hubou a vlajícíma ušmama“ 🙂

  1. tak tak (nod) (nod) Každý stárnoucí pesan má právo na nějakou tu mlsnost či rozcapenost 😛 A důležitá je dobrá nálada a chuť se hýbat a užívat si život. Psa se smutnýma očima – bez chuti k pohybu a jídlu nemá cenu týrat životem…

 32. Tak máme bouřku buřinu a liják lijavec, i pár krup na začátku na zem dopadlo (rain)
  Betka naštvaně opustila trávník a válí se na koberci…

  1. Tady celý den více či méně svítí slunce a mně je nechutně vedro. Jak píše Matylda nahoře, prostě to ten organismus nečeká. Už aby se zas ochladilo 😛 .

 33. Když jsem přišla před sedmi lety na Zvířetník, tak byla štěnísek Betule jeden z prvních pejsků, které jsem tady poznala. Četla jsem její deníčky, často se „čúřila“ jejím eskapádám, tiše jí záviděla cesty světem s páníky. A ejhle, čas běžel, jako koně splašený….

  Nu, moje milá čtyřnohá Betulko, přeji ti, aby tvoje nožky pajdrnožky ještě drahně let ťapkaly po světě. Tobě, pánečkům i nám, tvému fanklubu, pro potěšení. Vzpomínají na tebe, na úplném jihu Moravy Pitrýsek a Chipsy (Garuška, Shelminka, Ottík).

 34. Samože si pamětníci vzpomenou 🙂 . Vždyť se to zdá jako včera, kdy se důstojný panprésor Xerxes nečekaně nevrátil z vycházky a k vám zanedlouho přibyla puga kosatkoidní. A málokdo (vlastně ze zvíř prostředí nikdo další 😀 ) nepojímá aktuální smečková hlásání tak zodpovědně jako ty, milá Xerxová. Za což ti čest a chvála! A páníkovi za Betíček a perfektní fota samozřejmě taky.

  Pěkně si tě děvenka na starší kolena ochočila, jen co je pravda, ale tak to má být, však si zvýšenou pozornost a hýčkání zaslouží (h) . Ehm, akorát s tou regulací si (předvídatelně 😉 )neodpustím – myslím, že by se vám všem a především tobě, Xerxová, ulevilo, kdyby ses uvolnila a pokusila se dění nechat plynout. Stejně nemůžeš příliš ovlivnit a psejci naši starost neomylně vycítí.

  Dík za zajímavý postřeh ohledně rozdílů stárnutí!

  Betce k narozkám ještě spoustu výletů a seřvaných kolemjdoucích a vám pevný nerf přeju! (inlove)

  1. noooo, já jako spíše kolemjdoucí bych za to seřvání zas až tolik neděkovala 🙁 (n) ;(

   ale jinak Betce vše nej nej k narozkám (h) (h) (h)

   1. Simtě, Bedo, dyť Betka kolemjdoucím ochotně a nezištně posiluje kardiovaskulární systém. Ještě platit by jí za to měli (chuckle) .

  2. nerf je trénovaný (chuckle) ten snad něco vydrží (ehmmm – musela jsem si zvednout prášky na tlak…)

   Ještě doplněk ke článku – zapomněla jsem zmínit věc důležitou. Někdy musím Betce pomoci s hygienou jejích intimních míst. Hůř se čistí (i když to stále dokáže – někdy mám pocit, že už na to spíš dlabe) a tak musí nastoupit žíňka a je třeba naštvanou psici umýt…

   1. Milá Xerxová,taky nemám ráda, když mi šéf meje hlavu (chuckle) tak jak by se Betce mohlo líbit,když jí její šéfová meje prd.el 😀

 35. Milá Kosatko dravá, (bat) všechno nejepší, hlavně pevné zdraví a spoustu chuti do života. (^) To víš, holka, mlaďoši se ti množí, tak jim musíš dát solidní základ do života. Myslím, že ve výchově jsi největší pečlivka v celé rodině. (inlove)

  1. však za ní zítra všichni přijedou… Nečekaně se objednali na oběd (nod) Vilík už z auta vystupuje se slovy „ahoj, Betuškóóó“ (my až tak zajímaví nejsme (chuckle) ) a Fáňule se na Kosatici klepe a když je na zemi, tak plazí směr doga…

 36. Betynce, modelce proslavené svým životem popisovaným v týdeníčku ale také přes výlevy milující paničky nad Kosatčinými kousky, právě té Betynce přejeme všechno nejlepší k narozeninám. Zůstaň co nejdéle čupr holka a štíhlé nožky ať tě poslouchají krasavice naše.
  Růžová tak dobře ladí s tvým nosíkem. (clap) (wave) :*
  (hug)
  Garyk by se ti jistě dvořil ale ty bys asi nedbala. (chuckle)

  1. když jsme se ráno vraceli k autu na Nové louce v Jizerkách, tak jsme potkali mladičkého hnědého labradora. Dvořil se, byl milý, slušný, vrtichvostící… Betka ho pozdravila a pak „vrrrrrrrr“ hnala ho od sebe. Nee – ona už je babka náladová a žádný „hejpočkej pokecáme“ na ní neplatí…
   Bylo mi ho líto, jak odskočil… Ona se otočila a kráčela dál…

 37. Betynce k svátku přeju mocmoc zdraví (bat) (inlove) (bat) Ať jí to ještě dlouho běhá a vrtichvostí. A panička se tolik nebojí – no jo, psová jde do let, má nárok být babkovitá (i na nás dojde 😛 ).

 38. Všécko nejlepšíííí (^) Kosatce Betě. Jojo, na mamutíka krásný věk, tak ať tlapátka slouží a nosí Betu po Jizerkách. Jasně, že roztlemený úsměv je lepší, než ploužící se troska na vodítku. No tak si na důchod zkrátila procházky, to je přece normální.
  A teď si jdu pročíst, jak moc opakuju předřečníky.
  Jo a ještě gratulace studentkám, palečky pro všechny marody a hlavně vytopené a taky pro všechny všechny, které čekají nějaké zkoušky, pohovory a kontroly … No jo, ty asi při sobotě nebudou, ale já nevím, kdy se sem zase dostanu, tak držím preventivně pořád.

 39. OT pro Yetti – komentář u včerejška.

  Nějak tomu pořád nemůžu uvěřit, že někdo tak živej a energickej jako Betka už má bejt v kategorii „psí babča“.
  Milá Bety všecko nejlepší k narozeninám a nechť Ti Tvá tělesná schránka umožní ještě dlouho všechny aktivity, na které budeš mít chuť 🙂

  Jinak teď moc nestíhám sledovat dění (nějak se to všechno hrne ve žvancích 🙁 ), moc prosím o nějaké pádné upozornění, až by byla organizována nějaká povodnická akce. Chtěla bych se připojit, ale momentálně nestíhám nestíhám… Díky moc
  (wave)

 40. IO, máš níže odpověď.

  AIDO ! Včera jsi se ptala na řvoucí obtěžující psy a netečnost majitelů.
  Pokud nevyřeší nic opakovaná domluva a vstřícnost obtěžující strany, je možno řešit dle § 5 současného Občanského zákoníku. Paragraf se zove : zachování pokojného stavu a je hojně využíván občany a obcemi při takových záležitostech jako je ta Tvá. Tento přestupek je nutné vydefinovat na příslušný správní orgán města, obce, která to pro Tvoji část obce, města řeší. To se dozvíš na příslušném městském, či obecním úřadě.
  Využívá se tam, kde selhala dobrá vůle obou stran a není cesty jiné.
  (wave)

  1. Jenny, jen prolítám (a za chvíli odpadnu a upadnu do postele, jsem děsně utahaná, dneska jsme s dětma pokračovali ve vyklízení bytu po babičce a už fakt nemůžu, všechno mě bolí a padají mi víka), ale za odkaz na příslušný paragraf moc a moc dík! Nějak to proštuduju a v případě potřeby použiju, nejdřív to ale fakt zkusíme po dobrém (jsem takový životní optimista, věřím, že lidi jsou hlavně hodní). Dobrou a ještě jednou děkuju.
   P.S. MLP je v Třeboni, syn též?

 41. Portrét Bety s růžovou květinkou je vyloženě romantický 🙂 A na článek k fotce Bety skákající ze skaliska si dobře pamatuju – kdykoli Xerxová začne „já ji zabiju“, je mi jasné, že se Betce daří dobře 🙂
  Všechno nejlepší !

 42. „Raději kratší psí život, ale s roztlemenou hubou a vlajícíma ušmama“ – třepeme packou! (handshake)

  1. Jo, podobné rozhodnutí jsme udělali u Airy. V roce byla na RTG, DKK 2-3, musíte jí šetřit, začne brzy kulhat….Magorku nepředěláme, lítá jak šus, aportuje, skáče, pere se…Má tři a půl roku, nekulhá, je bez jakýchkoli problémů, jednou to kulhání možná přijde, nebo taky né, do té doby bude žít svým šťastným životem a řešit to budeme, až to přijde.

  2. Se s dovolením přidám ke gratulaci s JarkouF.
   a ať Vám tlapátka dlouho ještě vydrží. Pohlazení pro Betku.
   (inlove) (handshake) (wave)

 43. Všeho nejlepšího Betynce Baskervilské vinšuju, ať jí tlapátka ještě dlouho sloužej! (f) (h)

 44. Posílám Betě k narozeninám pohlazení – článek si dám až dpoledne, jedeme teď s chlapečky na výlet. (wave)

 45. Přeji Vám všem, krásný narozeninový den, užijte si ho naplno. Betce ještě hodně kilometrů na pečlivě vybraných cestičkách lesem.
  I když nejsem ze slzavého údolí, přiznávám, že mě Tvoje dnešní vyprávění dojalo. Moc dobře si vzpomínám na první články o štěněti od nás, z Moravy, o Betě. O doze, mém srdečním, psím plemeni. Díky.

  1. V Liberci ráno hustá mlha, v Jizerkách (sun) Krásně bylo. 6 kilometrů – skoro dvě hodiny klídku (ono před sedmou v horách nikdo nikdy není) , focení (už kvete suchopýr) , pozorování a poslouchání ptáků (i kukačka kukala), čvachtání (vody všude dost). Jen hmyzáků bylo víc než dost… Tatranka pochopitelně byla taky (chuckle) .
   Po návratu je město stále v mlze… A málokdo tuší, že už kousek nad městem je nádherně.

 46. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Betka dostane dárek z nejoblíbenějších – za chvilku (mlha nemlha) vyrážíme na blata (chuckle) A to doslova – Blatný potok a rašeliniště kolem Nové louky máme rádi… A měkké cestičky kolem byly kdysi prošlapávány pro pajdajícího Pedra (inlove) , když byl u nás v horách na návštěvě.

  K fotodokumentaci – poslední dvě fotky jsou „staré“ Tryskající Beta i krásná mladá doga jsou ilustrační. Ta seskakující doga ze skály (mohla to obejít a to byla líná, tak se rozhlédla, rozmyslela si to a skočila) je rok stará… No a ty ostatní (včetně té běžící) jsou fotky psí babči…

 47. Vše nejlepčí Betě Kosatce dravé k narozeninám! CD dobře věděla, komu má přidělit tuhle dozí holčičku už jako štěně. Prostě bylo jasné, že při téhle povaze, kterou si zamilujete, nemůže přijít do normální rodiny, ale do tak trochu nádherně praštěné, která s ní bude celý život výletovat a držet ji v parádní kondici. Nebo si dokážeš představit, že by zrovna tahle vaše Beta přišla někam, kde by s ní na ty báječné výlety nechodili? Kde by třeba nevěděli, že ty její nožky potřebují intenzivní péči? Já jsem přesvědčená, že ta CD tohle všechno přesně věděla, a proto máte šťastného psa.
  Stárnoucí zvíře má jednu výhodu, už si rozumíte, já jsem si užívala našeho stárnoucího Micánka. To byl kocourek, který nám rozuměl úplně všechno a my jemu. To byl takový nádherný pocit vzájemné sounáležitosti, jaký se musí budovat celá léta. S Micinkou to až tak úplně nebylo, ale možná to bylo tím, že ona byla tátova kočka. Amálka je zatím příliš mladá na tohle hluboké porozumění, ani není možné to po ní žádat. Už tak je výborné, že intenzivně komunikuje.
  Takže přeji ještě léta pohody s Betou v té nejkrásnější vzájemné sounáležitosti a pohodě. (heart)

 48. Krásné narozeniny Kosatce dravé. A ať se dožije metuzalémského věku 10 let.
  Na gerontíky trpím, co mi stárne Penny. Taky už bere léky na počínající artritidu – po probuzení už občas chodívá hranatě. Je teda fakt, že poslední dobou stárne nějak moc rychle. Jenom doufám, že až jednou nebude, zvládneme to s Melinou. Nebýt Meliny, nevím, jestli bych to sama unesla. Penny je nejlepší pes mýho života.
  No a pochopitelně – debil odnaproti má problémy se ženskýma, stydí se, že jsem ho chytla, jak se ožral už druhým pivem, má toho labradora agresivku – a na koho útočí? Správně, na moje psy. Klasika. Všichni tihle posránkové jdou prvně po mých psech.
  Jak včera psala Aida o těch psích uřvancích u sousedů, jeho labradorka je dtto, oni s tím nic dělat nehodlají, prý „štěká ze sportu“ – ale ječet na mě, že přes řev jejich čokla musím na svou hluchou mluvit hlasitě, a permanentně mě tlačit do toho, abych měla svoje psy uvázaný nebo pro ně stavěla kotec, to jo, to ten blb umí.
  Kdyby si tak vychoval tu svou!
  (Tak jsem si zanadávala a je mi líp.)

  Mimochodem, Jenny, jak je to v malých obcích s povinností vodit psa na vodítku? A jak je to konkrétně se septiky? Díky předem.

  1. zkusím to, už dlouho mi to rovnou klekne uvidíme

   Septik nelze, buď zaslepit a mít z něho jímku a vyvážet nebo odtok ze septiku napojit na stávající kanalizaci a platit stočné.
   Tj. zjistit jak je v obci kanalizace.
   Další po mejlu jestli chceš jsem na radatečkanova naseznam

   1. Přepad septiku nelze napojit na splaškovou kanalizaci. Do splaškové kanalizace se nesmí dostat anaerobní vyhnívací bakterie, jinak to okamžitě ničí aerobní bakterie používané v čističkách odpadních vod a pokud vás vyhmátnou, tak je to drahý. U nás v Ratenicích , mmch jsme na Výrovce stejně jako zde zmiňované Plaňany, ale velká voda z protrženého rybníku Strašík nad Kouřimí se u nás zastavila jen u nejspodnějších dvou chalup, takže v obci pouze zničila studně, to víte, polabí a pískové podlože pod celou rovinou.Tak tady se stavěla splašková kanalizace před 3 lety a jednoznačná podmínka pro napojení na Pečeckou čistírnu byla ta, že to musí být napojeno přímo a dokonce si to kontrolovali. Místní sice brblali, ale nakonec se stavělo podle podmínek.

    1. Já se v tom teda prd vyznám, ale situace tu v obci je taková, že je tu v jakési rouře místní potok (původně tekl středem obce), za obcí roura končí a potok pokračuje odkrytý, a všechny místní kanály vedou do té potokové roury. Čistička je nějaká až pod kopcem, 3 kilometry daleko.
     Prý je to stejně i v sousední, větší obci, kterou teče jiný přítok téhož potoka. Čistička je až v místě, kde se oba setkávají.
     Takže co mi vychází z toho Jennina odkazu, je zdejší řešení zhruba č. 2 – septiky s přepadem do místního potoka.
     Fakt je, že zdejší terén a odlehlost nic moc jiného neumožňují – snad jenom ještě ten trativod.

    2. Nemyslela jsem to tak doslova, septik se před připojením musí vyčistit a zrušit přepážky, už se neužívá v původním smyslu, jen protéká. pokud by se do něho osadily trubky tak ještě líp, záleží jak vypadá. Tak je to lepší? Pokud existuje a je do něho svedená kanalizace z domu asi je zbytečný řešit místo něho šachty.
     Řekla bych, že filozofie vyhlášky z roku 2006 šla jasně proti vypouštění do trativodů. Kde nešlo napojit na kanalizaci musela být čistička ( třeba i ta kořenová) nebo vyvážecí jímka.

  2. Mávám k makovému domečku. Většinou je v obcích na to vyhláška, která visí na obecním webu. Kdo ji nemá , má smůlu. Téměř všude je vyhláškou o veřejném pořádku volné pobíhání psů zakázáno ale tím se má především na mysli, že nenene, bez pána. Volně pobíhají většinou okresní ženiši, kteří zmermomocňují fenky ve dvorcích a zahrádkách uskladněné. Taky jsou to psí ženiši od majitelů , o kterých se to ví a dělají to léta a stále. Východisko je domluva nebo naprášení přestupkářů na přestupkovou komisi,která je většinou na vyšší stupni obce a která vyřeší přestupek za malou obec.
   Prvně se ovšem vždy ptají, zda má obec tu vyhlášku se zákazem volného pobíhání psů. Ve vyhlášce je to vždy myšleno tak, že pes s pánem může na volno ale nesmí celý den pobíhat sám po dědině a obtěžovat nastěhováním se k hárajícícm fenkám. Samotné fenky většinou neutíkají nikam.Jde především o o pumry. Ti dovedou obtěžovat všechny v obci. Odpovědnost má ovšomže vždy majitel takového ženicha. A taky platí, jaký pán, taký krám. Jen velmi ojediněle uteče pes opečovávaný.
   Septiky : máte kanalizaci? Pak septik je nutné čas od času vyvézt , třeba přepuštěním do kanalizace a šup s ním na čistírnu.Většinou na septiky nikdo nedohlíží a když, tak příslušný stavební úřad ve vyšší obci.Kanalizace , tedy oficielní( nééé akce „Z“) má svého provozovatele a s tím je nutno se dohodnout.
   Zde doporučuji toto jednoduše uchopitelné vysvětlení odpadů :
   http://bydleni.idnes.cz/co-je-vyhodnejsi-zumpa-septik-nebo-cistirna-odpadnich-vod-pm5-/stavba.aspx?c=A070508_164502_stavba_pet

   1. Díky!
    Takže:
    1. debil nemá pravdu, protože moji psi beze mě neběhají.
    2. kanalizaci nemáme, jen svody pro déšť, a všichni tu v okolí včetně mě mají septiky s přepadem právě do toho svodu pro déšť. Osobně to pokládám za prasárnu, ale tak jsem to tu koupila. Debil soused tvrdí, že to musí být vyložený nějakým plastem.
    Omlátím mu s dovolením tu vyhlášku (půjdu se podívat na místní nástěnku) včetně par. 5 za jejich čokla, o tlamu, protože aby se večer sežral a pak si chodil řvát na mě, to je trochu silná káva. 🙂

    1. PŘEDEVŠÍM !!!! musí mít povolení vypouštět splašky do recipientu,tedy potoka atd. když není oficielní zkolaudovaná kanalizace.To povolení vydá příslušný orgán státní správy, jinak ( většinou odbor ŽP města), NESMÍ vypouštět a odpovědně tu prohlašuji, že v takové obci NIKDY, NIKDY, nevyjdou požadované vzorky vody na výtoku a pak platí pokuty. Proto je nutné v obci VŽDY dát přednost čisté vodě, (vodní zdroj a vodvod),kanalizaci a protipovodňovým opatřením , před hřišti, cpaní peněz do fotbalů,atd., to vše může a musí být takét ale až potom, později !!! (wave)

     1. Předpokládám, že to jsem měla dostat společně s kupní smlouvou?
      (A mám nějakou páku, jak to z bývalýho majitele vyrazit, nebo to budu muset zase za něj zařídit sama? (think) )

      1. Nenene,barák je komodita jako třeba rýže, brambory atd., hodnotí se přístupnost, služby v obci,lokalita, atd., málokdy se vyjeví skutečný stav, tedy technický samotného domu. Je na kupci aby si zjistil vše potřebné, proto vždy radím občanům, přizvat si alespoň stavebního průmyslováka, třeba kamaráda, aby stav posoudil. Studna se většinou zahrnuje do úředního odhadu ceny domu, pokud je tam kanalizační přípojka tak taky. Většinou septik či žumpa se neohdnocuje a nebývá v odhadu vzpomenuta. Cena se pak řídí buď tímto úředním odhadem, to k vůli dani z nabytých peněz prodávajícícho, či cena může být sjednaná. Je známou věcí,kdy do starého domu jen sypeš a sypeš tolárky,páč na nový nemáš, nebo dáš nový a bance v ČR,při hypotéce, celý barák jedenkrát přeplatíš. Tož babo raď.
       Málokdy bývá původní majitel nemovitosti natolik slušný aby upozornil na vady ať už domu, či bytu.
       Vymahatelnost práva je u nás v Čechii dobře známa a tak se každý raději smíří s tím co obdržel a maká a maká a maká. Je mi líto, že nemohu podat příznivější zprávy.
       Opravy nejlépe zajišíš,když zajdeš do místní hospody, přežiješ blbý kecy, zaplatíš rundu,pak tě vezmou na milost a hned se jedná jinak. Myslet si můžeš co chceš, takhle to fungá. Dále,protože nemáš asi v současnosti přítele, bude dobré se zmiňovat na potkání, že každou chvíli přejede a je zaměstnanec ochranky, prezidenta,kancléře,atd., má černý pás karate a pod., to vše se též se velmi osvědčuje. Další rady dodám, bude-li potřeba. (wave)

       1. Tady v té díře není ani hospoda. 🙂 (bug)
        Do hospody jsem v podstatě zašla – právě s tím blbcem a s klukem, co mi tu pomáhal. Blbec byl už připit a poté, co se do mě asi tak hodinu navážel, a co ho vyhodili už ze druhé hospody (kde tvrdil, že všecky hospodský jsou jeho tety, což je tu klidně i možný), jsem prohlásila, že jdu domů. A od té doby zapomněl, že si tykáme, a jenom se naváží.
        A to to začlo tak hezky – že jsem mu pomohla složit dřevo, u kterýho šílel (je vztekloň)…

      1. Si dělej zadel ze stařky (rofl) (inlove)

       Lépe než klon,by se někdy osvědčil sekáček na maso. (chuckle)

       Pohlaď za mne demolišn rotu. (h)

        1. (rofl) nechcete tu Jenny zničit ?? Nestačí jí k radosti a zábavě jedna obec ?? (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN