ČLOVĚČINY: Australský příběh – Světlo dne

0602sve5_1Nedávno nám tu v Klokáni v TV proběhl zajímavý program – „The light of day”. Na stanici ABC, (Australian Broadcasting Corporation) tedy státní a bez reklam, vysílali dokument o tom, jak zcela obyčejní občané přispěli lvím podílem k uchování a podpoře naší mladičké historie a národní identity.

 

 

 

ABC tento neobyčejný příběh natáčela v průběhu devíti let, a nyní jsme shlédli výsledek této práce. Dovolte, abych vám tento příběh přiblížil jak textem, tak i fotkami vytaženými z videa televizního programu.

V květnu 2004 se paní Janet Cullen spolu se svým manželem Samem, jinak soukromí a amatérští sběratelé umění, dověděli z novin „The Sydney Morning Herald”, že se bude za několik hodin v Londýně odehrávat dražba historických fotografií domorodců z okolí města Grafton v NSW.

Manželé neváhali, telefonicky se dražby zúčastnili a tak s úspěchem, za A$ 150 000, (2 940 000 Kč) koupili sbírku 37 velkých fotografií, vyfocených a zpracovaných známým australským fotografem německého původu, Johnem Williamem Lindtem, v sedmdesátých letech devatenáctého století.

 

0602sve1

 

Tento fotograf za sebou zanechal monumentální dílo, jehož výsledky zdobí mnohé světové galerie a muzea. Nelenil ani po technické stránce a zdokonaloval tehdejší fotografickou techniku. Už za svého života se stal legendou.

http://trove.nla.gov.au/people/507663?c=people

http://adb.anu.edu.au/biography/lindt-john-william-4023

Lindt při své práci používal tehdy rozšířenou a oblíbenou techniku kolodiových mokrých skleněných desek. Tyto negativy mají tu výhodu, že nemají žádné zrno a pokud jsou provedeny kvalitní optikou a bezchybně zaostřeny tak jejich zvětšeniny mohou být bez ztráty rozlišení o rozměrech plátna v biografu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Collodion_process

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kolodiov%C3%BD_proces

Fotografie tak nemusely opustit břehy nejmenšího kontinentu. V posledních devíti letech noví majitelé fotografií s jistými úspěchy pátrali po identitě postav zachycených na snímcích. Během této doby skupina historiků, místních umělců a starších domorodé komunity v Clarence valley, v okolí Graftonu, vypátrali jména mnohých postav a dokonce i jejich dosud žijících potomky.

 

0602sve2

 

Nebylo to lehké avšak díky pečlivě vedeným matrikám a jiným záznamům, včetně uchovaným starým vydání místních novin se podařilo sestavit mozaiku. A tak pod některými fotografiemi mohou být nyní i jména zobrazených osob.

Během této detektivní práce byly nalezeny i další informace o osobách na jiných fotografiích od J. W. Lindta. Jako na příklad pionýrské rodiny McLachlanovy, která v tu dobu farmařila v okolí. Jejich potomek, Dr. Colin McLachlan se dal v pořadu také slyšet. Tehdy bylo také populární klučení buše a těžba kvalitního tvrdého dřeva krásných velkých eukalyptů. Neschází ani fota tehdejšího starosty Graftonu, Thomase Gordona s manželkou a celou rodinou.

Hned zpočátku, tedy před osmi lety, manželé Cullenovi, nyní už přes osmdesát let staří, spolu s rodinou celou sbírku darovali regionální galerii v Graftonu. http://collection.graftongallery.nsw.gov.au/artwork.asp?collection=teJohnWilliamLindtCollection (je zde celá sbírka, stačí kliknout na název jednotlivé fotky, aby se zvětšila)

 

0602sve3

 

Tak se sbírka vrátila do míst, kde byly tyto fotografie před 140 lety vytvořeny. Prostí občané skromně a nezištně dali celé naší společnosti neocenitelný dar. Zcela v duchu zdejší tradiční anglosaské velkorysosti a nezištnosti, které v posledních letech valem ubývá, kvůli přílivu přistěhovalců z Blízkého Východu, Asie a Afriky.

Předání sbírky galerii bylo velkou místní společenskou událostí pro všechny občany Clarence valley. Členové místní domorodé komunity uvítali návrat svých předků na fotografiích obřadními tanci a kouřovou ceremonií. Byly proneseny moudré řeči a děti ze školy, které u této události nesměly chybět, seděly způsobně na schodcích a nezlobily.

Takže postupem doby, díky neúnavné práci dobrovolníků, se nám z šera dávných časů pozvolna vynořují příběhy osob zachycených objektivem tohoto nadaného a nadmíru pracovitého fotografa. V roce 1876 prodává svoje studio v Graftonu a otevírá nové v centru Melbourne, kam se přestěhoval.

 

0602sve4

 

Zde se brzy stal známým svými fotografiemi společenských osobností, divadelních veličin a jejich představení a v nemalé míře i dokumentární fotografií, jako na příklad bitva a následné zajetí desperáta, bandity a psance Neda Kellyho a jeho gangu hrdlořezů v osadě Glenrowan policií. Jeho fotografie krajin zdobí mnohou galerii a navíc dokumentují Austrálii z druhé poloviny devatenáctého století.

V roce 1895 si postavil sídlo Hermitage v místě Black Spur nedaleko Melbourne ve Viktorii, kam se stěhuje. V předešlém roce, v roce finanční krize, zavřel svoje studio centru Melbourne. Hermitage se stává známým „resortem”, kam jezdí smetánka a intelektuální osobnosti si odpočinout od ruchu velkoměsta. Lindt je výborným hostitelem i společníkem.

V roce 1926, ve svých 81 letech, 19. února, v extrémně horkém dni, bojuje Lindt s nelítostným letním požárem buše v blízkém okolí Hermitage. Vyčerpán nesmírnými teplotami a námahou odchází domů si odpočinout, kde záhy umírá na infarkt myokardu.

Skupina dobrovolníků z Clarence valley se stále schází a průběžně pracuje na odhalování příběhů, které nám zahalila opona času.

Fotky najdete zde: http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Australsky_pribeh

 

 

Aktualizováno: 3.6.2013 — 18:27

77 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jirko, to je krasne udelany clanek. Prijde mi, ze nekdy je tezsi zpracovat tu relativne nedavnou historii v divocine, nez tisic let stare udalosti.

 2. Díky, milý Georgi, tohle bylo zajímavé z mnoha důvodů – historických a především lidských 🙂 Doufám, že už jsi v pořádku a zase vyrážíš do buše (inlove)

 3. Vím, že je blbá doba a je mnoho potřebnějších, ale jestli smím na zítřek poprosit o přidržení nějakého palce, budu vděčná, státnice se nebezpečně přiblížily a já začínám poněkud panikařit….

  1. Hlavu vzhůru, to se musí podařit! Jestli to děláš zítra, tak už se neuč, stejně to už nevytrhneš 8) . A zkus se trochu vyspat. Držím (y) (y) .

  2. podpora i ode mě, dobrou noc!!! zítra budu držet (y) a naše smečka 3x (dog) a 1x (cat) drápky!!!

  3. Držím palce.
   Také jsem podobný problém před 3 týdny řešila a dopadlo to. Měla jsem pocit, že to nedám, ale lepší je se obávat než být přílišný suverén!
   Určitě to dopadne dobře.

 4. Taky se vždy těším na Tvé povídání (y) moc dobře se mi čteš 🙂

  všem marodům držím (y) ať jsou brzo fit!!!

  počasí už mě trošku nebaví, květen topím jak kretén, v červnu u kamen dřepnu…..to nás ta příroda pěkně trestá….

 5. Georgi, na úterky se vždycky těším ať na dreamstory, povídání z Klokánie… Toto je dojemné.Mám ráda staré fotky, ale když je k nim ještě příběh, je to velmi zajímavé. Co všechno ti lidé museli prožít! A to, že Cullenovi ty fotografie nejen za spoustu klokaních dolarů koupili, ale dokázali těm fotografiím vdechnout příběh, dát jména lidem na fotografiích a nelézt jejich potomky a nakonec to vše darovat muzeu, aby se tím vším mohli kochat i ostatní, to je ne na klobouk dolů, ale na hlubokou pokornou poklonu. Přidali k těm fotografiím ještě další příběh stejně nádherný, jako tay které nalezli. Je skvělé, že takoví lidé existují a je to naděje pro lidstvo, že nakonec snad zvítězí lidství a ne zloba.

  1. Ajaj, to jsme dobře poznali u Micánka. Příště jinou anestezii. Je jich spousta druhů. Chudinka Niky, a´t se z toho brzy probere.

 6. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Chcete-li odnaučit kočku, aby si hrála s vašimi věcmi, tvařte se, že to nejsou vaše věci, ale kočičí hračky.
  Chcete-li odnaučit kočku, aby zastavovala hodiny, sundejte z nich závaží, ručičky přilepte k ciferníku
  v poloze vaší nejoblíbenější denní doby a nadále se řiďte podle slunce.

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer
  a hezké sny. (coffee)

  (y)Kočičím marodům držím palce,
  aby jim bylo dobře. (y)

  1. (rofl) Díky, milý JoVo, za Rozverníčky – čtu a bavím se vždycky, ale píšu jen někdy (inlove), jsem ostuda

   Milý WWW, s tebou je to stejné – vždy se raduju, když vidím, že píšeš… Doufám, že klubu přátel špatného počasí nastanou horší časy a budou muset strpět i počasí pěkné 🙂

 7. Světluší hlásání- začíná se probírat, dostala jsem ji ještě spící, ale už na operačním stole trošku zkoušela zvednout hlavu. Tak nám ještě trochu přidržte 🙂

  1. To víš, že držííím dál, ale věřím, že už to nebude třeba. Jenom ji nechte v klidu a tichu. Později pouze vodu.

 8. děkujeme za palečky, už jsme doma (h) … Nynyška přišla o dva zoubky, zánět který tam kvůli zubnímu kameni je, by se měl teď zahojit sám, léky pan doktor dávat nechtěl, a za měsíc zase zkontrolujeme krev (kvůli té hyperglobulinémii)… udělal i sono bříška – prý tam má akorát sádlo :O , jinak vše v pořádku (blush) … no chápete to, ona má krásných ideálních 4,60kg a VON si troufne naznačovat, že je tlustá??????? :O :O (rofl)

  1. Super, teď si po tom stresu odfrkni – takový BLUE SKY by neuškodil (inlove) a hezky Nynyšku rozmazluj. Dneska bys jí měla dát nášup za to příkoří, co jsi jí způsobila. Hlavně něco měkkého, aby se jí ty dásničky dobře zhojily. Teď už bude jen dobře!
   Též jsem vydala večeři a jedu.

  2. Hurá, gratuluji! To zní výborně! A souhlasím s tebou, je to fakt drzost, mluvit o sádle v souvislosti s tak krásnou něžnou a okouzlující bytostí, jako je Nynyška (blush). Pohlaď ji za mě, a Zuzanku také :-).

  3. Bedi, tak jste to dobře zvládly. (h) A Nynyška není tlustá, ona je taková pěkná. 🙂

  4. Taky jsem myslela, že má Miuška kýlu nebo nádor a vet povídá, nenenene, špek je to. (chuckle)
   Vidíš Bedo, všechno dobře dopadlo, to je paráda. (h)

  5. Zdravím, Bedo, pohlaď za mě kočenku. Mimochodem, v kočičích parametrech se nevyznám – Nynyška jenom dobře vypadá, nebo opravdu dobře vypadá 😉 ?

 9. Pohádka o jednom pěkném městečku.

  Městečko bylo zobrazeno na historických fotografiich pořízených před 2.sv válkou. Fotografie nechal zvětšit a zarámovat po sametové revoluci hospodský Olda a rozvěsil je u Kance. Byl mezi nima i unikátní letecký snímek městečka z r.1936.

  Ale naše městečko už nebylo k poznání na nich. Jen kostel škola a most. Okolní kopce na původních fotografiich, to bylo samé políčko, pastvina a na jednom krásná dřevěná rozhledna.

  Vypukaly v hospodě hádky a zároveň sázky, kterej to vlastně je ten kopec, co se původně skládal z políček a cesty pro koně, u ni boží muka.

  „Jseš blbej? To je támhle ten kopec, protáhni si to vod kostela a je to jasný! Není, vsaď se! Vo co? Vo metr piv a ruma“

  Pak to rozhodnul nějaký pamětník ( už jsem pomalu mezi ně počítán) poražený platil, Olda měl kšeft. Kopců je tu hodně, žádný není k poznání, vše zarostlé náletem.
  Hádek přibývalo a pamětníků ubývalo. Už se začali prý hádající vzpouzet, že pamětník nemá pravdu. Vypukla i dvakrát u toho rvačka.
  Tak Olda ty obrazy sundal. Ale ještě před tím se tam zastavili dva Švýcaři na kolech, co dělali velkou tůru po Evropě.Byli nadšeni a ptali se Oldy, kde vzal tak nádherné staré fotografie Švýcarska. Olda jim řekl, že mu je dal jeden zdejší rodák, co už nežije, ale před válkou žil u Bernu. Kde přesně, Olda neví. Měl to prý do Bernu asi 25 km.
  Švýcaři odpřisáhli, že voni to tam celý na kolech „prošmejděj“ a příště Oldovi řeknou, jak se to městečko jmenuje.
  Olda fotky sundal a pověsil místo nich místní fotbalovej mančaft v mnoha podobách jak šel čas.Švýcarům prý řekne, že si spletli hospodu. Kdyby náhodou přijeli.

  Ale oni nepřijeli a nepřijedou a jestli neumřeli, tak to krásný městečko u Bernu hledají na kolech marně dodnes .

  1. tak trošku smutná pohádka… Ale nemusí být smutná…
   Taky bych mohla vyprávět o prastarých, časem a lidmi zapomenutých, lesních koupalištích, skalních přírodních divadlech, „útulnách“ v horách, rozhlednách… či jen o spoustě malých opuštěných křížků a pomníčků… Ale ono vědění o místech (raději) zapomenutých se pomaličku vrací a ta místa se obnovují a taky nové aleje jeřabin a ptáčnic se sází, louky se kosou (či kozami) udržují… A dokonce hodně lidí v kopcích se už zase s úsměvem na dálku zdraví (česky, polsky, německy i anglicky…)

   1. O křížích a památníčcích v Ještědských lesích sepsal knížečku Marek Řeháček. A na procházkách se opravdu lidé začínají zdravit.Zdraví i cyklisté /ti obyč. ne ti prdlí co nekoukají kolem sebe a spíš ohrožují pěší.

    1. Já myslela, že se vždycky zdraví? Mě tak naši učili a my to tak děláme, on ten zvyk vymizel? Ptám se ze zvědavosti..je fakt, že občas na nás protijdoucí koukají divně 🙂

     1. holt to někteří rodiče svá dítka asi nenaučili. Bylo pak v horách období málozdravící. Ale v poslední době už se zase zdraví (nod)

      1. Co na horách, smutné je i to, že ve vesnici o šestistech lidí, kde se skoro všichni znají od vidění, většina dětí zásadně nezdraví a ještě se drze ušklíbnou….

   2. Tak, tak, byvalo ještě nedávno období nezdravící. Ale když jsme byli se Zvířetnicemi na Mandloňové stezce, tak jsem si najednou všimla, že se ruksakovití lidé zdraví. Hurá a konečně je to zase zpět.
    Když jsme začali po devadesátém roce jezdit do Rakous na cyklistické stezky, neboť tady ještě po nich nebyla ani tucha, tak mne protijedoucí sborově zdravili „Grüss Gott“ a úsměvy lítaly na všechny strany. Tak jsem zpočátku pojala podezření, že jsem snad podobná nějakému známému ksichtíku z jejich TV nebo něco podobného. Trochu to bylo divné, protože s tím cykloklóbrcem na hlavě by mě nepoznala ani moje máti. Nakonec mi místní přátelé vysvětlili, že je to přece normální takhle se zdravit, dyť jsme jedna bicyklová partička 🙂 . Tak jsem také vesele hulákala Grüss Gott, jen se cyklostezka otřásala a bylo to bezva.

    1. Tos mi Alex připomněla, jak tam jeli moji kolegové, vedeni rodilým Rakušanem ze Salcburku. Ten se v jedné vesnici vyptával, kudy dál, a když se dozvěděl, povídá ten místní:
     „Mluvíš dobře německy, chlapče, kdopak tě učil.“ On jen tak zkoprněl a povídá: „Maminka.“ Teď zase s otevřenou pusou ten vesničan.

     Jinak se už zase konečně zdraví a kluky vedu k tomu, aby pozdravili každého, koho znají od vidění, každého, koho pozdravím já a odpověděli každému, kdo pozdraví je. Akorát se někteří dospělí poněkud urážejí, když zahalekají na děcko Ahoj a ono jim řekne taky Ahoj a ne Dobrý den. No, ale, kdo si začal? 😉

   3. Xerxová, prosím, proč to nenapíšeš.
    Není to moje krajina, ale srdce mi pro ní bolí, jak vám rodákům, ale taky bych moc potřebovala o ní vědět daleko víc, s jejíma bolestma, tajemstvím a krásama. V minulosti i teď.

    1. půjč si v knihovně knížku „Kniha o Jizerských horách“ od Miloslava Nevrlého. První vydání vysoké štíhlé knihy z roku 1972 (rozšířené druhé z roku 1981) pak bylo „otevřením“ cestičky do hor pro řadu zdejších lidí. Těm místům vrátil stará jména, příběhy, pověsti, tragédie. 12 měsíců – 12 kapitol. Každá s kusem přírody, historie, pomníčků (pytláckých, mordů, dřevařských…), pověstí.
     On dokázal zpopularizovat dávno zapomenutá místa. On nás donutil hledat v houštinách staré pomníčky, vrátil příběhy k opuštěným křížkům s německými nápisy… Pro Jizerky udělal mnoho (nod)

  2. WWW, v tom je všechno, ta smutná poetika Sudet. A jsem ráda, že se paměť do těch krajů vrací, jak píše Xerxová.

  1. Hezké, ale …
   Bohužel si pamatuji dobu svého učňovského mládí, kdy nám soudruh učitel vykládal, jak si máme naplnit pytle pískem protože do půl roku bude atomová válka. Bylo mi čtrnáct, a přiznám, že mi z toho nebylo dobře. Ano, byla jsem duše prostá a důvěřivá a on byl bývalý lapmasák. Až později jsme zjistili, že byl z armády vyhozen pro nadměrný příjem alkoholu a na nás učních si léčil komplexy…
   Jarmila

   1. Ty pytle s pískem se dneska hodí na něco úplně jiného 🙁 .

    Náš třídní na gymplu byl taky bývalý voják, ale na rozdíl od tohodle exempláře myslel hlavou. Bylo mu jasné, že ani jeho oblíbený T60 ho před následky atomového výbuchu neochrání, pročež nám odvykládal, co měl a pravil: „Pokud se někdy stanete svědky atomového výbuchu, pořádně se dívejte, protože je to to poslední, co v životě uvidíte.“ A šel s námi cvičit první pomoc při autonehodě.

    Jiní byli trhlejší, a tak vím o studentech, kteří vyráběli v rámci branné výchovy jadernou pumu. Naštěstí jen dřevěnou maketu.

   2. Jiný soudruh učitel nám nejdříve pustil film s výbuchem atomové bomby a ukázal následky z Hirošimy. Pak nám vyložil, kolik atomových bomb mají zločinné USA a kolik hrdinný SSSR. Poté, co nám všem došlo, že atomová válka v podstatě znamená konec naší civilizace, nám řekl, že atomová válka mezi USA a SSSR by trvala asi 3 týdny a vyhrál by ji SSSR. By docela vtipálek a my ho měli rádi, tak si dodnes nejsem jistá, zda to myslel vážně, nebo si z nás dělal legraci a nebo chtěl, aby nám docvaklo to, co sám nemohl říci. Fakt je, že jsmte zůstali všichni zticha a nic mu na tu nebetyčnou blbost neřekli.

 10. Georgi, to je velice krásný příběh. (h) Je moc dobře, že jsou lidé, kteří nezištně uchovávají tradice.

  Přeju všem krásný den. (h)

 11. GEORGI, ZAJÍMAVÉ POVÍDÁNÍ, ALE NEMÁM NYNÍ DOST ČASU, PROTO POZORNĚ PŘEČTU VEČER. NYNÍ JEN HLÁSÍM, ŽE PŘED HODINOU KONEČNĚ I V BĚLÉ PŘESTALO,LÍT JAK Z KONVE. JAK DLOUHO ALE BEZ DEŠTĚ VYDRŽÍME, TO JE OTÁZKA JINÁ. PŘED ASI HODINOU JSEM VŠAK V RÁDIU SLYŠELA ZOUFALÉ HLÁŠENÍ Z ÚSTÍ NAD LABEM. VÝŠKA LABE DOSÁHLA UŽ NYNÍ 11 METRŮ!! PRŮTOK JSEM SI NESTIHLA ZAPAMATOVAT, JELIKOŽ TA VÝŠKA HLADINY MNE TAK OHROMILA, ŽE JSEM SE NA DALŠÍ NEVZMOHLA. 11 METRŮ JE FAKT DĚSIVÝCH. VÍM Z DOB STUDIA VŠ PAJDY V ÚSTÍ, CO LABE DOVEDE, ALE TAK VYSOKO SE SNASD JEŠTĚ NEDOSTALO NIKDY.CHUDÁCI OBYVATELÉ, JSOU BEZ PITNÉ VODY A ELEKTŘINY I PLYNU. MUSÍ TO BÝT STRAŠLIVÉ.MYSLETE NA NĚ, NA CHUDÁKY SEVEROČESKÉ A DRŽTE JIM PĚSTI PRO ŠTĚSTÍ, JELIKOŽ JEŠTĚ MŮŽE BÝT HŮŘ.

  1. 12:29

   Labe bude v Ústí kulminovat ve středu večer ve výšce 11,5 metru, informoval krizový štáb města. Před dnešním polednem je výška hladiny 9,41 metrů, ve středu ráno vystoupá na 10,8 metru. Ve městě během rána a dopoledne evakuovali dva tisíce lidí. Probíhá stavba povodňových hrází z pytlů s pískem v centru města

 12. Držím palce Nynyšce i Světlušce a těším se na chvíli, kdy si budu moc přečíst článek.

 13. Milý Georgi,krásné a zajímavé povídání o obdivuhodných lidech. (sun)

  Všem marodům držím palce ! (y)

 14. Držím palčeky a labky všetkým chorým a operovaným.
  Ako to vypadá v Prahe? V Blave mal Dunaj ráno viac ako 8m, ak dosiahne 8,5m vyhlásia 3. povodňový stupeň. A to ešte nedorazila povodňová vlna z Passau. Kulminácia sa očakáva v noci zo stredy na štvrtok.
  U nás v Brezne (stredné SK) dnes svieti Slniečko – ťuk,ťuk – aby som to nezariekla..

  1. V Praze jsme na průtoku 3164, ráno bylo přes 3200, takže se průtok snižuje. Nicméně stále to znamená, že je vody víc než večera a o hodně víc než obvykle; normální průtok je totiž cca 150!
   Myslím na ty, ke kterým míří voda od nás. (y) (h) Není to jako před 11 lety (průtok cca 5300 kubíků za vteřinu), ale je toho dost a dost, škody budou obrovské.

 15. Jo a ještě – držím palce Nyny, Niky a Světlušce, ať jim dnešní vetzákroky dopadnou dobře.

  A myslím na všechny postižené povodní (h)

 16. Ach Jirko – super článek o krásných lidech – jak těch na fotkách, tak těch, kteří k jednotlivým portrétům nachází jména, o manželích Cullenových nemluvě – smekám před nimi klobouk.

 17. OT – prosím o palce pro Nynyšku

  máme takové podivné vleklé potíže, od února jí „teče“ z očí, začala čůrat ven ze záchůdku, v moči má bílkovinu a v krvi nějak blbě albumin/globulin, prd tomu rozumím ;(

  tak jako první možnost jdeme dnes na vyčištění zoubků – s přispáním, takže se bojím… objednané jsme na 14h

  1. Držím palce (y) Nynýšce, Viky (y) a Světlušce (y) a posluhy (hug) …

   a mám to za 10, tak to bude dobrý….

  2. Držím palce Nynyšce, Světlušce i všem ostatním potřebným!!! (y) (y) (y) Držte se, a už bude líp!!! A také všem ohroženým vodou, ať vše dobře dopadne a voda včas ustoupí!!!

 18. Georgi, díííky, za zajímavý článek a díky za album na Rajčeti, které muselo dát hodně práce!!

 19. OT- prosím o palcodržnu, Světluška jde dneska ve čtyři na kastraci, protože její hárání rozhodně nemá průběh v pořádku a naznačuje hormonální problémy, které by v budoucnu nejspíš špatně skončily, obává se vet. Tak na nás trošku myslete 🙂

  1. Matyldo, neboj, já vím, ono se to říká dobře. Ale než, aby onemocněla a trápila se, je lépe dříve než později. Jít na kastraci v již „rozjetých“ problémech je hodně riskantní a i pro lékaře mnohem složitější. Držíííím, myslííííí!!!

 20. Milý Georgi,
  opět jeden velmi zajímavý článek o lidech, které velmi obdivuji.
  A tím myslím nejen rodinu, která snímky za drahé peníze koupila a nezištně je věnovala, ale všechny aktéry tohoto příběhu. Ty fotografie jsou nádherné a daly panu fotografovi spoustu práce. Nosit s sebou desky s koloidním stříbrem třeba na focení v terénu určitě nebyla žádná legrace. A aranžmá z ateliéru působí velmi přirozeně.

  Mimochodem, nenašly se někde k těm snímkům negativy? Bylo by nádherné je zkusit vyvolat ve zvětšení na rozměr filmového plátna …

 21. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h) A prosím, neuplavte (u)

  Zajímavé (nod)

 22. Jirko, úžasně zajímavý kus australské historie. A obdivuhodná velkorysost manželů (a dcery) Cullenových. Letité prohledávání archivních dokumentů musela být mravenčí práce, ale také si dovedu představit tu radost, když se „trefili“ a dokázali s přesností přiřadit jméno k fotografii.

  Ach ta vaše velká voda !!!!!! Obdivuji pracovníky pražské ZOO, kteří se postarali o záchranu všech zvířat a doufám, že se jim podaří pro všechna evakuovaná zvířata nají dočasné náhradní bydlení. A samozřejmě držím palce všem vodou postiženým i těm kvůli velké vodě evakuovaným nebo jinak ohroženým.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN